قلدرمآبی؛ ویژگی ترامپ و اعضای تیمش در سیاست خارجی

23:31 ۳ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 153 0
قلدرمآبی؛ ویژگی ترامپ و اعضای تیمش در سیاست خارجی

تهران - ایرنا - سفیران«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با پیروی از سیاست وی در فشار بر کشورها برای پیروی از خواسته های آمریکا از نقش پشت پرده و محرمانه خود خارج شده اند و اکنون به نظر می رسد آشکارا سعی در وادارکردن متحدان خود در پیشبرد سیاست های واشنگتن دارند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، دولت ترامپ به دنبال خروج از برجام، در تلاش برای فشار بر صادرات نفتی ایران از کشورهایی چون چین، هند و ترکیه خواست همه واردات نفتی خود را از ایران متوقف کنند و برای تحقق کامل چنین هدفی، حتی «برایان هوک» مدیر سیاسی و برنامه ریزی وزارت امور خارجه آمریکا به این کشورها وعده داد که به صورت مورد به مورد آماده همکاری با کشورهایی است که به این خواسته آمریکا توجه نشان دهند.
هند، کره جنوبی و ترکیه که همگی دوست و متحد آمریکا هستند واردکنندگان اصلی نفت ایران به شمار می روند. این درحالی است که دیپلمات های اروپایی که اقدام ترامپ درخروج از توافق هسته ای، آنها را به خشم آورده رویکردی محتاطانه در برخورد با این مطالبه ترامپ داشتند.
ترامپ متحدان اروپایی خود را تهدید کرد که اگر شرکت های آنها همچنان به مراوده تجاری با ایران ادامه دهند، آنها را تحریم می کند.
«جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ حتی در یک پیش بینی نسنجیده گفت: کشورهای اروپایی در کنار ما بودن را به نفع خود خواهند دانست تا این که به توافق هسته ای با ایران ادامه دهند.
تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای و تهدید به تحریم شرکت ها به ویژه زنگ خطر را برای شرکت های آلمانی و فرانسوی به صدا در آورد؛ به ویژه این که توتال بزرگترین شرکت انرژی فرانسه سال گذشته توافق 5 میلیارد دلاری برای استخراج گاز طبیعی امضا کرده بود و ایرباس به موجب قرارداد چند میلیارد دلاری تحویل هواپیماهای خریداری شده به ایران را آغاز کرده بود.
این خطر با توجه به این که شرکت خودروسازی فولکس واگن آلمان صادرات خودرو به ایران را از سرگرفته بود، برلین را نیز نگران کرد.
ترامپ به صراحت گفت باشرکت های اروپایی سازش نمی کند.درنهایت اروپایی ها با توسل به قانونی موسوم به «انسداد» که پیروی شرکتهای اتحادیه اروپا را از تحریم های فرامرزی آمریکا ممنوع می کند، به این پافشاری ترامپ برای اعمال تحریم ها واکنش نشان دادند.
تهدیدهای ترامپ به ایران و کشورهای دیگر در خصوص مسائل کشورمان محدود نمی شود. او همچنین سیاست های قلدرمابانه خود را در سیاست خارجی اش در قبال کشورهای دوست و متحد سنتی واشنگتن اجرا کرده است. از توافق آب و هوایی پاریس گرفته -که او بدون توجه به درخواست متحدانش از این توافق خارج شد- تا درخواست از کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک ناتو برای افزایش بودجه دفاعی خود تا توافقات تجاری با آمریکا و پیمان تجارت آزاد آمریکایی شمالی همگی سیاست های یکجانبه گرایانه ترامپ را نشان می دهند.
وی در تازه ترین اقدام خود درباره مذاکره با مکزیک بر سر توافق نفتا در توئیتی نوشت مذاکره با مکزیک خوب پیش می رود و به کانادا دستور داد فعلا منتظر بماند.
مستاجرکاخ سفید سپس در توئیتی به اوتاوا هشدار داد که تعرفه های و موانع تجاری این کشور بسیار بالا است. اگر توافق نکنیم، تعرفه بر (واردات) خودرو را وارد خواهیم کرد.
ترامپ«جاستین ترودو»نخست وزیرکانادا را هدف الفاظ توهین آمیزخود قرار داده و بعداز نشست اجلاس گروه هفت درتوئیتی که وی را هدف قرارمی داد،نوشت: نخست وزیرکانادا در دیدارها، بسیار آرام و مطیع بود تا که آنجا را ترک کردم، به کنفرانس خبری برود و بگوید که «تعرفه‌های آمریکا توهین‌آمیز است» و او «زیر بار نخواهد رفت». بسیار ضعیف و فریبکارانه.
«رونالدپاریس» استاد دانشگاه اوتاوا و مشاور سیاست خارجی درنخستین ماه های روی کار آمدن ترودو درباره رویکرد کانادا در قبال آمریکا در دولت ترامپ گفت:رویکرد ترودو در قبال این دولت تاکنون ایجاد توازن بین اتخاذ رویکردی سازنده و مذاکره و در عین حال دفاع از منافع کانادا بوده است.
ترامپ اجلاس امسال ناتو در بروکسل را با حمله به قراردادهای «نامناسب» گازی بین برلین و مسکو آغاز کردو گفت «آلمان اسیر روسیه است چرا که بخش زیادی از نیاز انرژی خود را از این کشور تامین می کند».
ترامپ همچنین گفت آلمانی ها میلیاردها دلار به روسیه می دهند آن وقت ما باید از آنها در مقابل تهدیدهای مسکو دفاع کنیم.
رئیس جمهور آمریکا همچنین از عبارت «دشمن» برای اتحادیه اروپا استفاده کرده و در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی بی اس از اتحادیه اروپا که شامل بسیاری از قدیمی ترین متحدان آمریکا هستند به عنوان «بزرگترین دشمن آمریکا در جهان در شرایط فعلی» نام برده است.
ترامپ در انتقاد از اروپایی ها گفت از نظر مسائل تجاری آنها واقعا از ما بهره برده اند و بسیاری از آنها در ناتو حتی کمکی به هزینه های این ائتلاف نکرده اند.
«ترزا می» نخست وزیر انگلیس در گفت وگو با شبکه خبری بی بی سی فاش کرد که ترامپ او را تشویق کرده است به جای مذاکره با اتحادیه اروپا از این نهاد شکایت کند.
ترامپ بعلاوه در ادامه سیاست های فشار خود چین و ترکیه را نیز از تعرفه های خود مستثنی نکرده است.
وی که از زمان رقابتهای انتخاباتی تاکنون، بارهابه روابط تجاری آمریکا با چین خرده گرفته و منتقدان سرسخت سیاست‌های اقتصادی این کشور را به سمت‌های مهمی در وزارت بازرگانی و دفتر نمایندگی آمریکا در امور تجاری گماشته است، با وضع تعرفه هایی برای واردات ازچین به تازگی وبه دنبال درخواست از ترکیه برای آزاد کردن یک کشیش مسیحی اعلام کرد تعرفه واردات آلومینیوم از ترکیه از این پس 20 درصد و فولاد 50 درصد خواهد بود.
ترامپ به تازگی درباره مذاکراتش با کره شمالی گفت کاری را انجام خواهد داد که روسای جمهوری سلفش قادر به انجام آن نبودند؛ موضوعی که شبکه خبری سی ان ان آمریکا آن را عنوان دیدگاه قلدرمابانه ترامپ تعبیر کرد.
رئیس جمهور آمریکا که به شکل غیرمنتظره ای ماه گذشته درباره مذاکره با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی توافق کرد، به رغم نگرانی متحدان منطقه ای اش از قبیل «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن به طرح هایش برای مذاکره با پیونگ یانگ ادامه داده است.
رویکرد خودکامه و سیاست های قلدرمابانه ترامپ به او محدود نمی شود و اکنون درخواست هایی که منصوبان واعضای تیمش از کشورها دارند نشان می دهد که این مشخصه به آنها نیز سرایت کرده است.
سفیر آمریکا در لندن به تازگی گفت: انگلیس باید درباره ایران از ترامپ پیروی کند نه بروکسل.
«وودی جانسون» با درخواست ازلندن برای ترک کردن همسایگان اروپایی خود، انگلیس را که همچنان از توافق حمایت می کند، به چالش کشید و در یادداشتی در هفته نامه ساندی تلگراف نوشت که از بریتانیای جهانی شده می خواهیم که در افزایش فشارها با ایران کنار ما بایستد.
وی با اشاره به ناآرامی های چند وقت گذشته در ایران مدعی نقش ایران در جنگ های نیابتی در خارج از کشور شد.
«ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان نیز که پیشتر لحن تحکم‌آمیزش خطاب به شرکت‌های آلمانی برای قطع ارتباط با ایران مساله‌ساز شده و کارگر نیفتاده بود، این بار از در تطمیع برای رسیدن به هدفش وارد شده است.
منابع مطلع تارنمای آمریکایی پولیتیکو گفته‌اند«گرنل» کارزاری مخفیانه را برای تعامل با مدیران شرکت‌های آلمانی آغاز کرده و به آنها پیشنهاد می‌دهد به جای بازار ایران، بازار بزرگ‌تر و جذاب‌تر آمریکا را بیازمایند.
گرنل ماه می (اردیبهشت)، در حالی که تنها چند ساعت از ورودش به آلمان می‌گذشت در صفحه کاربری اش درتوئیتر به شرکت‌های آلمانی دستور داد فورا فعالیت‌هایشان در ایران را کاهش بدهند.
اما به رغم تلاش های ترامپ در فشارقراردادن متحدانش چه در خصوص مسائل تجاری و چه درباره مسائل ایران ظاهرا وی تاکنون راه به جایی نبرده است. اروپایی ها در اقدامی تلافی جویانه تعرفه های ترامپ را پاسخ دادند و درباره توافق هسته ای پایبندی خود را به آن ابراز کرده اند. ترکیه تحت فشار آمریکا گفته است که اگر آنها دلار دارند ما خدای خود و مردم خود را داریم و مقاومت می کنیم.
«دنیل دیپاتریس»ستون نویس و مفسر سیاسی آمریکایی در تحلیلی درباره سیاست های یکجانبه گرایانه ترامپ به موضوع خروج او از توافق بدون توجه به خواسته های متحدانش اشاره کرده و نوشت: تصمیم کاخ سفید برای خروج از توافقی چندجانبه می تواند در نهایت به یکی از مهمترین خطاهای جدی ژئوپلتیکی تبدیل شود.
این نویسنده که درچند روزنامه مطرح آمریکایی قلم می زند درتحلیل خود در روزنامه واشنگتن اگزماینرنیز آورده است: مشکلات مهمی در رابطه با سیاست فشار ترامپ علیه ایران وجود دارد که اولین مشکل این است که او انتظار دارد رهبران سیاسی ایران در مقابل خواسته های او تسلیم شوند.
وی نتیجه گرفت که ایران یک کشور عادی نیست که فورا تسلیم شود. این کشور تحت حکومتی است که در مبارزه با قدرت های خارجی که مسائل را دیکته می کنند، به خود می بالد.
اروپام**9158 **1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

جذب ایمن حسین با پول فروش گادوین منشا؟
هیچ بعید نیست که پرسپولیسی‌ها پول خرید ایمن حسین را از فروش مهاجم نیجریه‌ای جور کنند اما باید این را هم بدانند که تعویق دو ماهه‌ی حقوق منشا به او حق فسخ یکطرفه و شکایت را می‌دهد.
کمیته اخلاق، آرامش استقلال را برهم زد
پیشکسوت آبی پوشان گفت: کمیته اخلاق در خصوص دو بازیکن جوان استقلال حساسیت زیادی به خرج داد و با تصمیمی ناعادلانه آرامش این تیم را بر هم زد.
کلوپ: تماشای فوتبال وقت تلف کردن است!
لیورپول در پنجره‌ی نقل و انتقالات تابستانی 180 میلیون یورو برای خرید بازیکنان جدید هزینه کرده؛ ولی کلوپ سرمربی این تیم می‌گوید هیچوقت نمی‌خواسته بهترین تیم را در اختیار داشته باشد.
رونالدو و کفش‌های ویژه برای بازی در یووه
کریس رونالدو، ستاره جدید یوونتوس، فاش کرد که از کمپانی نایک خواسته تا کفش های سفید و مشکی ویژه ای برای بازی در این تیم برایش طراحی کنند.
حمایت گاس هیدینگ از تیم بحران‌زده لیگ روسیه
سرمربی مطرح هلندی از تیم سابقش در لیگ برتر روسیه به خاطر قرار گرفتن در شرایط بحرانی حمایت کرد.
اتلتیکو مادرید فاتح سوپر جام اروپا شد
دیدار سوپر جام اروپا پس از تساوی در 90 دقیقه قانونی با گل‌های که اتلتیکو در وقت‌ها اضافه به ثمر رساند با قهرمانی روخی‌بلانکو خاتمه یافت.
منافی: نتیجه بازی رفت با الدحیل تعیین‌کننده است
بازیکن و مربی پیشین پرسپولیس تأکید کرد که این تیم در بازی رفت برابر الدحیل باید نتیجه مطمئنی بگیرد تا کارش برای صعود به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا سخت نشود.
غیبت رونالدو و اشتباهات فردی، بلایِ جان رئال
رئال مادرید در یکی از ضعیف ترین نمایش های چند سال اخیر خود سوپرکاپ اروپا را به اتلتیکو باخت.
تاکتیک ساعتِ شنی در استقلال شفر
خط حمله استقلال به مانند دو مثلث چسبیده به هم در زمان هم آرایش داده می شود. مثلثی که وقتی به دروازه حریف نزدیک می شود تغییر شکل می دهد. شفر از تاکتیک ساعت شنی استفاده می کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اتلتیکو مادرید قهرمان سوپرجام اروپا شد
اتلتیکو مادرید با درخشش دیگو کاستا توانست رئال مادرید را شکست دهد و قهرمان سوپرجام اروپا شود.
روحانی: دلار ارزان می‌شود
رئیس جمهور روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: قیمت ارز حتماً از قیمتی که امروز در سامانه نیما هست، پایین‌تر خواهد آمد. همه عوامل و مولفه‌های اقتصادی این را می‌گوید.
گفتگو|آل اسحاق: سه مولفه شکل‌گیری «رانت» در کشور- فساد سیستمی در ایران وجود ندارد
وزیر بازرگانی دولت سازندگی بزرگنمایی مفاسد اقتصادی در دستگاه‌های حکومتی را یکی از اصلی‌ترین راهکارهای دشمن برای ضربه زدن به ایران می‌داند.
گره گشایی از ابهام در سرنوشت یک دریای خزر
با امضا کنوانسیون " رژیم حقوقی دریای خزر" گمانی زنی‌هایی در مورد سهم ایران از این دریاچه مطرح شده که باوجود ارائه توضیحات بسیار از سوی کارشناسان امر بازهم دستخوش اما و اگر هایی در فضای رسانه ای شده است.
ارتش ترکیه یکی از اعضای کلیدی پ.ک.ک در شمال عراق را کشت
ارتش ترکیه اعلام کرد: «اسماعیل اوزدن» مسئول خودخوانده پ.ک.ک در سنجار که در فهرست قرمز تروریست‌های تحت تعقیب ترکیه قرار داشت، در عملیات ارتش و سازمان اطلاعات ملی ترکیه در شمال عراق کشته شد.
آمریکا درحال ارتکاب جنایات جنگی در یمن است
پمپئو از کمک کویت در بازسازی عراق تشکر کرد
وضعیت وخیم کودکان مهاجران صدای سناتورهای دموکرات را درآورد
ترامپ دسترسی های امنیتی رئیس پیشین سیا را لغو کرد
بودجه نظامی واشنگتن می توانست فقر را در آمریکا ریشه کن کند
تحریم، شرکت های کشتیرانی مرتبط با کره شمالی را هدف گرفت
مقام پاکستانی،امریکا را عامل مشکلات کشورش خواند
مراسم یادبود سالگرد پایان جنگ جهانی دوم برگزار شد
عمران خان: از ترکیه برابر تحریم های آمریکا حمایت می کنیم
شمار تفنگداران دریایی آمریکا در نروژ افزایش می یابد