طرح های عمرانی فاقد پیوست زیست محیطی مجوز نمی گیرند

20:03 ۶۴ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 266 0
طرح های عمرانی فاقد پیوست زیست محیطی مجوز نمی گیرند

شیراز-ایرنا- معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هیچ یک از طرح های عمرانی و اجرایی فاقد مطالعه و پیوست زیست محیطی، مجوز نمی گیرند.

ایرنا

به گزارش ایرنا عیسی کلانتری، یکشنبه در نشست شورای اداری استان فارس در شیراز افزود: بی توجهی به مساله مهم مطالعه زیست محیطی از گذشته تاکنون سبب شده که بیش از 250 طرح بزرگ با سرمایه گذاری ارزی 26و نیم میلیارد دلاری و سرمایه گذاری ریالی 65 هزار میلیارد ریالی بر روی زمین و بلاتکلیف بماند.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان سیاست گذار و پایشگر است نه یک سازمان اجرایی و ما در این سازمان وظیفه داریم که هم راه را برای دستگاه های اجرایی باز کنیم و هم مانع انجام کارهای ضد محیط زیستی از سوی آنها شویم.
کلانتری، با اشاره به تصویب تخصیص 100 میلیون دلار برای مهار گرد و غبار استان خوزستان از سوی مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به تجربیات ناخوشایندی که از تصویب طرح های فاقد مطالعه و پیوست زیست محیطی داریم، اعلام کرده ایم که به هیچ طرحی در این زمینه که فاقد مطالعه باشد هیچ رقمی تخصیص داده نشود چرا که اجازه فعالیت داده نخواهد شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: هم اینک طرح های بسیاری داریم که بدون مطالعه در دست اجراست و علتش هم این است که دستگاه های اجرایی ما خیلی راغب نبوده اند که مطالعه انجام دهند چرا که تصور می کردند ممکن است آن مطالعه در مسیر حرکت آنها تغییری ایجاد کند.
کلانتری افزود: وقتی که ما کاری را بدون مطالعه انجام می دهیم مردم ناگزیر هستند که یک عمر با پیامدهای آن زندگی کنند و تبعات زیانبار آن را متحمل شوند.
این مقام مسئول بیان کرد: بنابراین ما به هیچ روی نباید از مطالعات زیست محیطی برای اجرای طرح ها بگریزیم.
وی گفت: امروزه در حوزه محیط زیست با توجه به اهمیت موضوع، دنیا محدودیت های شدیدی را برای جلوگیری از تخریب محیط زیست آغاز کرده اما به دلیل مصرف گرایی بیش از حد در این زمینه موفقیت چندانی حاصل نشده است.
کلانتری، ضمن اشاره به تاکید رئیس جمهوری مبنی بر توجه به محیط زیست، اظهار داشت: دکتر روحانی با وجود اینکه بارها تاکید کرده که محیط زیست نباید مانع توسعه اصولی باشد این را هم عنوان کرده که باید جلو هرگونه توسعه ای که تخریب محیط زیست را به دنبال دارد، گرفته شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: علت بسیاری از مشکلات و چالش هایی که امروز در محیط زیست ایجاد شده، نبود راهبرد، برنامه و سلیقه ای عمل کردن است و بسیاری از برنامه ها با تغییر دولت ها دچار تغییر شده است.
کلانتری، راهبرد محیط زیست را در دولت تدبیر و امید، توسعه پایدار دانست و گفت: توسعه پایدار دارای چهار اصل است که
نخستین اصل آن مبتنی بر این است که هر کار و تصمیمی باید دارای توجیه اقتصادی باشد.
وی ادامه داد: دومین اصل باید معطوف به این موضوع باشد که تصمیم نظام جامعه جهانی را به هم نریزد، سوم اینکه محیط زیست را تخریب نکند و مساله چهارم اینکه حقوق نسل های آتی حفظ شود.
معاون رئیس جمهوری بیان کرد: این چهار اصل از اصول توسعه پایدار است که در سازمان حفاظت محیط زیست ما به دنبال پیاده سازی آنها هستیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، کمبود منابع آب را یکی از چالش های مهم و عمده کشور برشمرد و گفت: امروز ما در تمام استان های کشور با مشکل کم آبی مواجه هستیم اما هر نماینده مجلس می خواهد که در شهر خودش یک مجتمع پتروشیمی یا فولاد داشته باشد، بدون اینکه توجه شود آب این صنایع از کجا باید تامین شود.؟
وی افزود: 80 درصد صنایع در دنیا در سواحل کشورها ایجاد شده و ما نیز از ابتدای سال 97 اعلام کرده ایم که پتروشیمی ها تنها باید در کنار ساحل راه اندازی شود.
او اظهار داشت: با توجه به مشکلات و بحران آبی در کشور باید در این زمینه با مردم به صورت شفاف صحبت و واقعیت ها را برای آنها تبیین کنیم و آنها را در جریان وضعیت کشور قرار دهیم چرا که اگر مردم اطلاع نداشته باشند همچنان به روش دوران پُر آبی، مصرف خود را ادامه خواهند داد.
کلانتری افزود: در کشور ما مصرف آب بسیار بالا است و باید در گام نخست مصرف آب را کاهش دهیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان داشت: ریشه مشکل ما بهره وری نیست و نباید فکر کنیم که مثلا با سرمایه گذاری در آبیاری تحت فشار، مشکل کشاورزی و آب را کاهش می دهیم.
وی ادامه داد: اصل محیط زیست آب است، این سرزمین را هم بی آبی تهدید می کند و در مرحله نخست محیط زیست تهدید می شود بنابراین باید مردم را وارد مسایل محیط زیست کنیم و به آنها نسبت به شرایط آگاهی کامل بدهیم و در این زمینه مسایل را امنیتی نکنیم.
6122 /6118 /2027


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

دلباخته‌های جهانی حافظ شیرازی؛ از گوته تا آندره ژید
حافظ شاعر دوران هاست. او میدان دار شعر و غزل فارسی است. آن قدر که گوش آدم‌های ۷۰۰ سال بعد از حافظ، هنوز بدهکارِ خوش رقصی خیال و کلام اوست.
۱۰ اشتباه رایج آرایشی که پوستتان را خراب می‌کند
برخی افراد تصور می‌کنند خودشان بهتر از هر فرد دیگری می‌تواند در مورد نوع آرایشی که بیشتر از هر روش دیگری به او می‌آید، تصمیم بگیرند و حاضر نیستند نظرات دیگران در مورد نحوه آرایش را بشنوند و یا به سراغ یادگیری بهتر مدل آرایش بروند.
برانکو دلیل کنار گذاشتن مسلمان را فاش کرد
سرمربی تیم پرسپولیس فصل گذشته به آسانی از نام محسن مسلمان گذشت و در شرایطی که سکوها هر بازی نام او را فریاد می زدند، برانکو بر تصمیمش پافشاری کرد در نهایت هم مسلمان به در خروجی باشگاه رسید.
گل‌محمدی از پدیده استعفا می‌دهد
اگر پدیده‌ای‌ها نتوانند پول پراهیچ را پرداخت کنند، شامل کسر ۶ امتیاز خواهند شد.
استقلال، مخفی‌ترین تیم لیگ برتر
تیم فوتبال استقلال از زمانی که شفر هدایت آن را برعهده گرفته است تقریبا تمام تمرینات خود را پشت درهای بسته برگزار کرده است تا خبرنگاران و هواداران در کمترین سطح تماس با این تیم باشند.
انریکه - آلبا؛ یک لجبازی مخرب برای اسپانیا
اسپانیا شب گذشته در ورزشگاه بنیتو ویامارین سویا 2-3 به انگلیس باخت تا صعودش به نیمه نهایی لیگ اروپا به تعویق بیفتد.
روانخواه: تمایلی به حضور در کادر فنی استقلال ندارم
عضو کمیته فنی باشگاه استقلال گفت: حسینی می تواند در نشست با شفر مشکلاتش ر احل کند زیرا او و رحمتی هر دو سرمایه های باشگاه هستند.
ایبراهیموویچ یک ماه از میلان مهلت‌گرفت
مهاجم معروف فوتبال سوئد یک ماه مهلت‌گرفت تا در مورد پیشنهاد روسونری فکر‌کند.
پروژه لیورپول برای جذب مهاجم گلزن ناپولی
بازیکنی که دروازه‌‌ تیم فوتبال لیورپول را بازکرد، شاید در آینده پیراهن آنفیلدی‌ها را به تن‌کند.
یوونتوس به دنبال طعمه بارسلونا
باشگاه یوونتوس اولین خرید تابستانی خود را برای سال آینده مشخص کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهمانی مختلط ایرانی‌ها در سفارت فرانسه؟!
به تازگی در فضای مجازی فیلمی منتشر شده است که بازتاب‌دهنده یکی از مهمانی‌هایی است که به بهانه‌ای مثل روز ملی فرانسه در داخل سفارتخانه این کشور به شکل مختلط برپا می‌گردد.
سلبریتی‌هایی که عمراً بدون آرایش آن‌ها بشناسید
بانوان زیادی را سراغ داریم که بدون آرایش از منزل بیرون نمی‌روند، بانوانی هم هستند که زیبایی خدادادی خود را دست‌کم نمی‌گیرند و زیاد اهل آرایش نیستند. در این بین داستان سلبریتی‌ها فرق می‌کند.
«مریم معصومی» با چادر رنگی در حرم امام رضا(ع) -عکس
مریم معصومی با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: ما هیچ ما نگاه.
بزرگترین بیلبورد های شهر تهران: لطفا گران نخرید
تبلیغات محیطی همواره یکی از گران ترین روشهای تبلیغاتی برای شرکت هاست که به دلیل هزینه های بالای آنها بیشتر توسط کمپانی های بزرگ و معتبر استفاده می‌شود. اما در سالهای اخیر با رونق کسب و کارهای اینترنتی شاهد تبلیغات این دسته از کسب و کارها روی بیلبوردهای شهرهای بزرگ مانند تهران می‌باشیم.
هیچ تصمیمی بدون ایران در منطقه قابل اجرا نیست
شهرداری تهران «شنود» مکالمات را تکذیب کرد
450 هزاردانش آموز تبعه خارجی درمدارس کشور ثبت نام کردند
ابهام در ساخت پالایشگاه نفت مازندران
سامانه فروش محصولات هنرستان های استان تهران رونمایی شد
400 تقاضا برای ورود به دانشگاه ها از خارج بررسی شد
150 میلیون دلار برای مقابله با ریزگردها اختصاص یافت
بیداری اسلامی در آیینه ایران انجام شد
بیش از یک تن انواع مواد مخدر در سیستان و بلوچستان کشف شد
خون شهدا امنیت کشور را بیمه کرد