تنش یونان و ترکیه پایانی ندارد

17:09 ۷۱ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 224 0
تنش یونان و ترکیه پایانی ندارد

آتن- ایرنا- تنش میان یونان و ترکیه بر سر مسایل مختلفی همچون منابع مشترک انرژی و اختلافات گذشته همچنان ادامه دارد و گویا این تنش ها پایانی ندارند.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از آتن، به نقل از بیانیه فرماندهی کل نیروهای مسلح یونان که از رسانه های عمومی این کشور انتشار یافت، تعدادی از هواپیماهای جاسوسی و جنگنده های نیروی هوایی ترکیه، 35 بار حریم هوایی یونان در منطقه شمال و جنوب دریای اژه را را نقض کردند.
این بیانیه افزود: جنگنده های ترکیه در جهت تنش آفرینی در دریای مدیترانه و دریای اژه بارها با ایجاد اختلال در مسیر خطوط هواپیماهای مسافربری،(FIR ) آتن را نیز دو بار نقض کردند.
در بیانیه فرماندهی کل نیروهای مسلح یونان نیز گفته شده است: تعداد دو فروند از هواپیماهای نیروی هوایی ترکیه تجسسی بوده است.
دراین بیانیه گفته شده است: نیروهای مسلح یونان با هوشیاری کامل از تمامیت ارضی کشور دفاع و حفاظت می کنند و جنگنده های نیروی هوایی یونان بلافاصله برای بیرون راندن هواپیماهای متجاوز ترکیه وارد عمل شدند و آنان را از فضای کشوری خارج کردند.

** علل و ریشه های اختلافات دو کشور
گرچه ریشه اختلافات دو کشور یونان و ترکیه به دوران عثمانی بر می گردد ولی این دو کشور بر سر مسایل مختلفی در دوران کنونی نیز دارای اختلافات شدیدی هستند.
یونانیان با کمک کشورهای اروپایی و روسیه برای بیرون راندن نیروهای عثمانی و به شکست کشیدن نیروهای نظامی عثمانی و خروج آن از کشورهای اروپایی در سال 1821میلادی با به راه انداختن قیام های مردمی و جنگ های چریکی در جنوب و غرب یونان، اولین حرکت برای پایان دادند به حکومت 430 ساله عثمانی آغاز کردند.
درسال 1823یونان با کمک روشنفکران مقیم خارج از کشور و جلب حمایت های کشورهای اروپایی توانستند شهر کوچکی در منطقه 'پلی پونیز' و اقع در جنوب غرب این کشور را به تصرف خود درآورند و شهر'نفپلیو' را به عنوان اولین پایتخت یونان انتخاب نمایند.
این تلاش ها با کمک کشورهای اروپایی و ناوگان روسیه ادامه داشت تا بالاخره درسال 1923 بطور کلی نیروهای عثمانی را از خاک یونان بیرون کردند ولی آثار و کینه دو کشور همچنان در باره این موضوع به روش های مختلف در اذهان عمومی زنده نگه داشته می شود.

** اختلافات دوران کنونی
یونان و ترکیه دارای اختلافاتی در دوران معاصر بر سر چند جزیره سنگی در دریای مدیترانه هستند و بارها این اختلافات نیز تا حد درگیری پیش رفت که با وساطت اروپا و آمریکا از جنگ بین دو کشور عضو ناتو جلوگیری به عمل آمد.
ترکیه نیز به توفقنامه لوزان که در سال 1923 میان دو کشور با نظارت جندین کشور اروپایی به امضاء رسید و براساس این توافقنامه مرزهای دو کشور و فعالیت های اقلیت ترک در یونان و یونانی های مقیم ترکیه را تعیین می کند، معترض است و بر ضرورت بازبینی آن تاکید می کند. این درخواست ترکیه باعث خشم یونان شده و بارها اعلام کرده که هیچ تغییری در مفاد این قرارداد را نخواهد پذیرد.
در حال حاضر ترکیه و یونان دارای اختلافات شدیدی برسر مساله کشف منابع نفت و گاز در سواحل قبرس می باشند و آنکارا بارها اعلام کرده است که بدون شرکت و بهرمندی ترک های قبرس از این منابع را نخواهد داد.
آتن با تشکیل اجلاس همکاری سه جانبه با رژیم صهیونیستی، مصر و قبرس به سرپرستی یونان برای حضور سه طرف در روند اکتشافات منابع نفت و گاز اقدام کرده است که این امر باعث نگرانی و خشم آنکارا شده است.
چند روز پیش از این دولت مصر اعلام کرد: چنانچه ترکیه منافع سه طرف در بهره برداری از منابع نفت و گاز در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل قبرس شود، مصر از نیروی نظامی استفاده خواهد کرد.
ترکیه نیز چندی پیش تاکید کرد: به زودی اقدامات کشف نفت و گاز در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل قبرس را آغاز خواهد کرد که این امر باعث خشم و عکس العمل شدید یونان گردید.
یونان و ترکیه دارای اختلافات دیرینه ای از زمان عثمانی هستند ولی دارای اختلافاتی بر سر تعدادی از جزایر سنگی در دریای مدیترانه، بهره برداری از منابع احتمالی نفت و گاز در نزدیک سواحل قبرس و خود مساله جزیره قبرس می باشند.
قبرس در سال 1974 میلادی با ورود ارتش ترکیه به دو بخش یونانی نشین(جنوبی) و ترک نشین (شمالی) تقسیم گردید و از آن زمان تمام تلاش های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حل این مساله و اتحاد مجدد دو بخش جزیره قبرس با شکست مواجه شده است.
آتن و آنکارا بارها یکدیگر را به کارشکنی در روند مذاکرات حل مساله قبرس که با نظارات نماینده ویژه سازمان ملل متحد برگزار می گردید و مدتی است که به علت اوج گرفتن اختلافات دو ظرف برگزار نمی شود، متهم می کنند.
افزایش روند توسعه روابط آنکارا و مسکو دراین اواخر نیز یکی دیگر از علل افزایش تنش میان دو کشور و حتی میان یونان و روسیه گردیده است.
آتن و آنکارا بطور مرتب یکدیگر را به نقض حریم هوایی یکدیگر متهم می کنند.
وزیر امورخارجه ترکیه روز گذشته اعلام کرد: 'پانوس کمنوس' وزیر دفاع یونان فردی بدون مسئول و تندمزاج می باشد و این جایگاه برای او مناسب نیست.
وزیر امورخارجه ترکیه در واقع در پاسخ وزیر دفاع یونان که روز پیش گفته بود: دستگیری دو سرباز یونانی بین مرزهای یونان و ترکیه که شش ماه پیش رخ داد، به دستور'رجب طیب اردوغان' رییس جمهوری ترکیه انجام گرفته است.
در همین حال وزیر امورخارجه ترکیه نیز گفته است: یونان بر خلاف قوانین بین المللی از استرداد 8 نظامی ترکیه در کودتای نافرجام این کشور دست داشته و به یونان فرار کرده اند،خودداری می کند.
می توان نتیجه گرفت که تنش میان دو کشور یونان و ترکیه به رغم تلاش ها نه تنها بهبودی نیافته است، بلکه بر وخامت آن افزوده می گردد.
اروپام**462**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پرواز تهران- کیش از شیراز راهی مقصد شد
شیراز- ایرنا- پرواز شماره 1043 شرکت هواپیمایی ماهان که به خاطر وضعیت آب و هوا در جزیره کیش، در فرودگاه شیراز فرود آمده بود، با مساعد شدن وضعیت هوا به مسیر پروازی خود ادامه داد.
گشایش پروژه های ورزشی فجر چهلم کلید خورده است
کرج - ایرنا- وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه چند پروژه بزرگ ورزشی همزمان با دهه فجر امسال در کشور به بهره برداری می رسد،گفت: با وجود محدودیت های منابع عمومی، گشایش پروژه های ورزشی بزرگ فجر چهلم در کشور کلید خورده است.
بیمارستان صحرایی ارتش در مرز چذابه خوزستان برپا شد
اهواز - ایرنا - بیمارستان صحرایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به منظور ارایه خدمات درمانی به زائران اربعین حسینی روز دوشنبه در جوار پایانه مرزی چذابه در غرب خوزستان فعالیت خود را آغاز کرد.
طارم، مقصد رویایی برای طبیعتگردان در پاییز
زنجان - ایرنا- با فرا رسیدن فصل پاییز، باغ ها و جنگلهای باشکوه شهرستان طارم جامه رنگارنگ بر تن کرده و آبشارهای چشم نواز، رودهای خروشان، طبیعت و میوه های متنوع پاییزی، این شهرستان را به مقصدی رویایی برای طبیعتگردان در فصل بهار عاشقان و عارفان تبدیل کرده است.
مجموعه ورزشی پارک آبی فردیس گشایش یافت
کرج-ایرنا- مجموعه ورزشی تفریحی پارک آبی شهرستان فردیس عصر دوشنبه در آئینی با حضور وزیر ورزش و جوانان و استاندار البرز به بهره برداری رسید.مجموعه ورزشی پارک آبی فردیس گشایش یافت
کوچکترین موکب اربعین به همت بانوی 80ساله در شلمچه برپا شد
آبادان - ایرنا - بی بی عوده بانویی کهنسال با 80 سال سن کوچکترین موکب را در مسیر زائران اربعین حسینی در مرز شلمچه برپا کرده است.
دانشکده خبر از نیمسال دوم سال تحصیلی جاری دانشجو می‌پذیرد
شیراز-ایرنا- رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور گفت: مشکلات مربوط به دانشکده خبر برطرف و مقرر شده این دانشکده از نیمسال تحصیلی دوم، مبادرت به پذیرش دانشجو کند.
مشکل ترافیکی در مسیر تردد زائران وجود ندارد
ایلام - ایرنا - رئیس پلیس راه کشور گفت: شرایط جوی و ترافیکی هم اکنون در مسیر تردد زائران اربعین حسینی مناسب است و مشکل ترافیکی خاصی در مرزهای سه گانه وجود ندارد.
هدف طرح استحقاق سنجی بیمه شدگان رفع هم پوشانی بیمه ای است
یاسوج- ایرنا- مدیرکل آموزش و توانمند سازی سازمان بیمه سلامت از استقرار کامل و اجرای طرح استحقاق سنجی در این نهاد خبر داد و گفت: علاوه برسنجش نوع بسته های خدمتی برای بیمه شدگان، هدف و کارکرد اساسی آن رفع هم پوشانی در نظام بیمه ای است.
بگذر ز شکایتت شهروند - غلامرضا مالک زاده *
شیراز - ایرنا - راننده اتوبوس واحد، پُک بلندی به سیگار زد و دودش را به چهره مسافری که به سیگار کشیدن او هنگام رانندگی اعتراض کرده بود پاشید و گفت: دوست دارم سیگار بکشم، ناراحتی؟ پیاده شو با تاکسی برو.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاندان حاکم عربستان به خانواده خاشقچی تسلیت گفت
تهران- ایرنا- خاندان حاکم عربستان که خود متهم به صدور دستور قتل خاشقچی روزنامه نگار سعودی هستند، مرگ وی را به خانواده اش تسلیت گفتند.
افزایش غیرقانونی 6 برابری برخی کالاهای مصرفی مردم
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی تصویری و لوازم خانگی البرز گفت: قیمت برخی کالاهای مصرفی مردم در بازار به طور غیرمنطقی و غیرقانونی تا 6 برابر هم افزایش داشته است.
مرور آثار عباس کیارستمی در جشنواره‌ی فیلم رشد
فیلم‌های آموزشی و تربیتی عباس کیارستمی در چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد نمایش داده خواهد شد.
میدل ایست: محافظ ˮبن سلمانˮ بخشی از جسد ˮخاشقچیˮ را به عربستان انتقال داده است
یک سایت انگلیسی به نقل از منابع ترکیه‌ای نوشته است، محافظ ولی‌عهد عربستان سعودی بخشی از جسد خبرنگار مخالف حکومت را به عربستان سعودی انتقال داده است.
افزایش قیمت طلا در واکنش به عقب‌گرد دلار
قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار آسیا که دلار افت کرد و نگرانی‌ها نسبت به رشد تنش‌های سیاسی بر اقتصاد جهانی از این فلز ارزشمند پشتیبانی کرد، افزایش یافت.
اتحادیه اروپا خواستار حفظ پیمان هسته ای آمریکا و روسیه شد
کرملین: حمله اتمی پیشگیرانه در دکترین روسیه جایی ندارد
روسیه اوکراین را تحریم کرد
صندلی چرخ دار«هاوکینگ» به مزایده گذاشته شد
آغاز دیدار بولتون با لاوروف
الجزیره: هیچ راه نجاتی برای آل‌سعود نیست
بخشی از جسد خاشقچی به ریاض منتقل شده است
پوتین فرمان اعمال تحریم‌های متقابل علیه اوکراین را امضا کرد
اف‌دی‌دی مستقیما با وزارت امور راهبردی اسرائیل در ارتباط است
رئیس موساد: اگر ایران شکست نخورد، بی‌خانمان می‌شوم