تنش یونان و ترکیه پایانی ندارد

17:09 ۱۲۴ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 257 0
تنش یونان و ترکیه پایانی ندارد

آتن- ایرنا- تنش میان یونان و ترکیه بر سر مسایل مختلفی همچون منابع مشترک انرژی و اختلافات گذشته همچنان ادامه دارد و گویا این تنش ها پایانی ندارند.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از آتن، به نقل از بیانیه فرماندهی کل نیروهای مسلح یونان که از رسانه های عمومی این کشور انتشار یافت، تعدادی از هواپیماهای جاسوسی و جنگنده های نیروی هوایی ترکیه، 35 بار حریم هوایی یونان در منطقه شمال و جنوب دریای اژه را را نقض کردند.
این بیانیه افزود: جنگنده های ترکیه در جهت تنش آفرینی در دریای مدیترانه و دریای اژه بارها با ایجاد اختلال در مسیر خطوط هواپیماهای مسافربری،(FIR ) آتن را نیز دو بار نقض کردند.
در بیانیه فرماندهی کل نیروهای مسلح یونان نیز گفته شده است: تعداد دو فروند از هواپیماهای نیروی هوایی ترکیه تجسسی بوده است.
دراین بیانیه گفته شده است: نیروهای مسلح یونان با هوشیاری کامل از تمامیت ارضی کشور دفاع و حفاظت می کنند و جنگنده های نیروی هوایی یونان بلافاصله برای بیرون راندن هواپیماهای متجاوز ترکیه وارد عمل شدند و آنان را از فضای کشوری خارج کردند.

** علل و ریشه های اختلافات دو کشور
گرچه ریشه اختلافات دو کشور یونان و ترکیه به دوران عثمانی بر می گردد ولی این دو کشور بر سر مسایل مختلفی در دوران کنونی نیز دارای اختلافات شدیدی هستند.
یونانیان با کمک کشورهای اروپایی و روسیه برای بیرون راندن نیروهای عثمانی و به شکست کشیدن نیروهای نظامی عثمانی و خروج آن از کشورهای اروپایی در سال 1821میلادی با به راه انداختن قیام های مردمی و جنگ های چریکی در جنوب و غرب یونان، اولین حرکت برای پایان دادند به حکومت 430 ساله عثمانی آغاز کردند.
درسال 1823یونان با کمک روشنفکران مقیم خارج از کشور و جلب حمایت های کشورهای اروپایی توانستند شهر کوچکی در منطقه 'پلی پونیز' و اقع در جنوب غرب این کشور را به تصرف خود درآورند و شهر'نفپلیو' را به عنوان اولین پایتخت یونان انتخاب نمایند.
این تلاش ها با کمک کشورهای اروپایی و ناوگان روسیه ادامه داشت تا بالاخره درسال 1923 بطور کلی نیروهای عثمانی را از خاک یونان بیرون کردند ولی آثار و کینه دو کشور همچنان در باره این موضوع به روش های مختلف در اذهان عمومی زنده نگه داشته می شود.

** اختلافات دوران کنونی
یونان و ترکیه دارای اختلافاتی در دوران معاصر بر سر چند جزیره سنگی در دریای مدیترانه هستند و بارها این اختلافات نیز تا حد درگیری پیش رفت که با وساطت اروپا و آمریکا از جنگ بین دو کشور عضو ناتو جلوگیری به عمل آمد.
ترکیه نیز به توفقنامه لوزان که در سال 1923 میان دو کشور با نظارت جندین کشور اروپایی به امضاء رسید و براساس این توافقنامه مرزهای دو کشور و فعالیت های اقلیت ترک در یونان و یونانی های مقیم ترکیه را تعیین می کند، معترض است و بر ضرورت بازبینی آن تاکید می کند. این درخواست ترکیه باعث خشم یونان شده و بارها اعلام کرده که هیچ تغییری در مفاد این قرارداد را نخواهد پذیرد.
در حال حاضر ترکیه و یونان دارای اختلافات شدیدی برسر مساله کشف منابع نفت و گاز در سواحل قبرس می باشند و آنکارا بارها اعلام کرده است که بدون شرکت و بهرمندی ترک های قبرس از این منابع را نخواهد داد.
آتن با تشکیل اجلاس همکاری سه جانبه با رژیم صهیونیستی، مصر و قبرس به سرپرستی یونان برای حضور سه طرف در روند اکتشافات منابع نفت و گاز اقدام کرده است که این امر باعث نگرانی و خشم آنکارا شده است.
چند روز پیش از این دولت مصر اعلام کرد: چنانچه ترکیه منافع سه طرف در بهره برداری از منابع نفت و گاز در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل قبرس شود، مصر از نیروی نظامی استفاده خواهد کرد.
ترکیه نیز چندی پیش تاکید کرد: به زودی اقدامات کشف نفت و گاز در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل قبرس را آغاز خواهد کرد که این امر باعث خشم و عکس العمل شدید یونان گردید.
یونان و ترکیه دارای اختلافات دیرینه ای از زمان عثمانی هستند ولی دارای اختلافاتی بر سر تعدادی از جزایر سنگی در دریای مدیترانه، بهره برداری از منابع احتمالی نفت و گاز در نزدیک سواحل قبرس و خود مساله جزیره قبرس می باشند.
قبرس در سال 1974 میلادی با ورود ارتش ترکیه به دو بخش یونانی نشین(جنوبی) و ترک نشین (شمالی) تقسیم گردید و از آن زمان تمام تلاش های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حل این مساله و اتحاد مجدد دو بخش جزیره قبرس با شکست مواجه شده است.
آتن و آنکارا بارها یکدیگر را به کارشکنی در روند مذاکرات حل مساله قبرس که با نظارات نماینده ویژه سازمان ملل متحد برگزار می گردید و مدتی است که به علت اوج گرفتن اختلافات دو ظرف برگزار نمی شود، متهم می کنند.
افزایش روند توسعه روابط آنکارا و مسکو دراین اواخر نیز یکی دیگر از علل افزایش تنش میان دو کشور و حتی میان یونان و روسیه گردیده است.
آتن و آنکارا بطور مرتب یکدیگر را به نقض حریم هوایی یکدیگر متهم می کنند.
وزیر امورخارجه ترکیه روز گذشته اعلام کرد: 'پانوس کمنوس' وزیر دفاع یونان فردی بدون مسئول و تندمزاج می باشد و این جایگاه برای او مناسب نیست.
وزیر امورخارجه ترکیه در واقع در پاسخ وزیر دفاع یونان که روز پیش گفته بود: دستگیری دو سرباز یونانی بین مرزهای یونان و ترکیه که شش ماه پیش رخ داد، به دستور'رجب طیب اردوغان' رییس جمهوری ترکیه انجام گرفته است.
در همین حال وزیر امورخارجه ترکیه نیز گفته است: یونان بر خلاف قوانین بین المللی از استرداد 8 نظامی ترکیه در کودتای نافرجام این کشور دست داشته و به یونان فرار کرده اند،خودداری می کند.
می توان نتیجه گرفت که تنش میان دو کشور یونان و ترکیه به رغم تلاش ها نه تنها بهبودی نیافته است، بلکه بر وخامت آن افزوده می گردد.
اروپام**462**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

آسیا و اقیانوسیه
آسیا و اقیانوسیه

آخرین اخبار

زمان عرضه گوشی ۵G وان‌پلاس اعلام شد
مدیرعامل شرکت چینی وان پلاس اعلام کرده است که در نیمه نخست سال آینده میلادی گوشی هوشمند این شرکت که از فناوری شبکه نسل پنجم اینترنت (۵G) بهره می‌برد، عرضه خواهد شد.
انرژی‌های پاک به طبیعت آسیب می‌رسانند؟
نتایج مطالعات نشان می‌دهد که انرژی‌های پاک مانند انرژی خورشیدی و بادی، اثرات زیست محیطی دارند که نباید نادیده گرفته شوند، اما باز هم برای استفاده، نسبت به سایر انرژی‌ها پیشرو هستند.
پیاده‌روی موثرترین روش برای درمان وریدهای واریسی
یک متخصص پزشکی ورزشی می‌گوید، حرکت دوچرخه زدن و پیاده روی حتی اگر کوتاه مدت باشند برای سیاهرگ واریسی بسیار موثرند، ولی اگر طول مدت آن بیشتر و حداقل ۴۰ دقیقه و بدون استراحت باشند، در کاهش وزن هم تاثیرگذار خواهند بود.
نکات کلیدی برای حفظ سلامت قلب در بیماران دیالیزی
بیماری قلبی عامل اصلی مرگ و میر در مبتلایان به نارسایی کلیوی است.
ایجاد ۱۶ تیم سیار برای شناسایی مبتلایانِ ایدز در پاتوق‌ها
معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات این وزارتخانه برای بیماریابی جدید در حوزه اچ‌آی‌وی/ایدز، گفت: برای شناسایی مبتلایان به اچ‌آِ‌وی در افراد پرخطر و در معرض آسیب، کارشناسان ما به پاتوق‌ها رفته و علاوه بر ارائه وسایل پیشگیری لازم، تست اچ‌آی‌وی هم از این افراد می‌گیرند.
انرژی‌های پاک به طبیعت آسیب می‌رسانند؟
نتایج مطالعات نشان می‌دهد که انرژی‌های پاک مانند انرژی خورشیدی و بادی، اثرات زیست محیطی دارند که نباید نادیده گرفته شوند، اما باز هم برای استفاده، نسبت به سایر انرژی‌ها پیشرو هستند.
مهندس عمرانی که با هزار التماس حسابدار شد!
پس از قریب ۲۰ سال تلاش و تحصیل و فارغ‌التحصیل شدن در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی عمران، سرانجام با هزار التماس به عنوان حسابدار پاره وقت یک شرکت پذیرفته و صاحب شغل شد...
سرباز قهرمان ارتش و عملیات مطلع‌الفجر
از آغاز سال۱۳۶۰ که شش ماه از شروع دفاع مقدس می‌گذشت؛ تغییرات بنیادی در وضعیت آمادگی رزمی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران پدید آمد که در نتیجه آن، عملیات‌های آفندی برای عقب راندن نیروهای متجاور رژیم بعثی عراق از مناطق اشغالی شروع شد.
اولین سفر توریستی-فضایی تا 6 ماه آینده
به دنبال پرواز موفقیت‌آمیز و سرنشین دار «سفینه فضایی دو»، ریچارد برانسون مدیر کمپانی ویرجین گالاکتیک اعلام کرد اولین پرواز تجاری توریستی-فضایی ظرف 6 ماه آینده انجام خواهد شد.
چین از اعمال تعرفه سنگین بر خودروهای آمریکا عقب نشینی کرد
پکن- ایرنا- چین در یک عقب نشینی آشکار در جنگ تجاری در مقابل آمریکا و برای کاستن از تنش ها میان دو کشور، از اعمال تعرفه های سنگین بر خودروهای آمریکایی خودداری کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سرباز قهرمان ارتش و عملیات مطلع‌الفجر
از آغاز سال۱۳۶۰ که شش ماه از شروع دفاع مقدس می‌گذشت؛ تغییرات بنیادی در وضعیت آمادگی رزمی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران پدید آمد که در نتیجه آن، عملیات‌های آفندی برای عقب راندن نیروهای متجاور رژیم بعثی عراق از مناطق اشغالی شروع شد.
پارلمان کوزوو به تاسیس ارتش رأی داد
۱۰۷ نماینده پارلمان کوزو به تأسیس ارتش این کشور در حالی رأی مثبت دادند که ۹ تن از نمایندگان اقلیت صرب در پارلمان در مخالفت با آن، رأی‌گیری را تحریم کرده بودند.
مایکل کوهن: ترامپ می‌دانست پرداخت حق‌السکوت اشتباه است
وکیل سابق رئیس جمهور آمریکا گفته است که دونالد ترامپ می‌دانسته پرداخت حق‌السکوت به دو زنی که ادعا کرده بودند با او رابطه داشته‌اند، اقدامی اشتباه بود.
عملیات ارتش سوریه علیه تکفیری‌ها در «حماه»
ارتش سوریه مواضع تروریست های تکفیری در حومه شمالی حماه را هدف قرار داد.
زمزمه نقض توافقنامه سوئد از سوی متحد ریاض
تهران - ایرنا - وزیر کشور دولت مستعفی یمن و متحد سیاسی-نظامی ائتلاف سعودی با وجود امضای توافق صلح سوئد از سوی هیات اعزامی دولت متبوع خود از هم اکنون با کوک کردن ساز مخالف، این توافقنامه را به نفع انصارالله دانست و مدعی شد که این جنبش در عمل توافق های به دست آمده را اجرا نخواهد کرد.
۶۰ درصد ساحل‌های شنی ژاپن تا پایان قرن ناپدید می‌گردند
پارلمان کوزوو به تاسیس ارتش رأی داد
مایکل کوهن: ترامپ می‌دانست پرداخت حق‌السکوت اشتباه است
عملیات ارتش سوریه علیه تکفیری‌ها در «حماه»
25 هزار فلسطینی در مسجدالاقصی نمازجمعه اقامه کردند
توییت ترامپ درباره مذاکرات کره‌شمالی: عجله‌ای نداریم
ترزا می: احتمال گرفتن تضمین از اتحادیه اروپا وجود دارد
مرگ یک دختر مهاجر ۷ ساله در بازداشتگاه‌های آمریکا
یونکر: جزئیات تدارک اروپا برای بریگزیت بدون توافق چهارشنبه  منتشر می‌شود
ماکرون دوباره از پارلمان رای اعتماد گرفت- درخواست دولت از جلیقه زردها برای توقف اعتراضات