تنش یونان و ترکیه پایانی ندارد

17:09 ۲ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 45 0
تنش یونان و ترکیه پایانی ندارد

آتن- ایرنا- تنش میان یونان و ترکیه بر سر مسایل مختلفی همچون منابع مشترک انرژی و اختلافات گذشته همچنان ادامه دارد و گویا این تنش ها پایانی ندارند.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از آتن، به نقل از بیانیه فرماندهی کل نیروهای مسلح یونان که از رسانه های عمومی این کشور انتشار یافت، تعدادی از هواپیماهای جاسوسی و جنگنده های نیروی هوایی ترکیه، 35 بار حریم هوایی یونان در منطقه شمال و جنوب دریای اژه را را نقض کردند.
این بیانیه افزود: جنگنده های ترکیه در جهت تنش آفرینی در دریای مدیترانه و دریای اژه بارها با ایجاد اختلال در مسیر خطوط هواپیماهای مسافربری،(FIR ) آتن را نیز دو بار نقض کردند.
در بیانیه فرماندهی کل نیروهای مسلح یونان نیز گفته شده است: تعداد دو فروند از هواپیماهای نیروی هوایی ترکیه تجسسی بوده است.
دراین بیانیه گفته شده است: نیروهای مسلح یونان با هوشیاری کامل از تمامیت ارضی کشور دفاع و حفاظت می کنند و جنگنده های نیروی هوایی یونان بلافاصله برای بیرون راندن هواپیماهای متجاوز ترکیه وارد عمل شدند و آنان را از فضای کشوری خارج کردند.

** علل و ریشه های اختلافات دو کشور
گرچه ریشه اختلافات دو کشور یونان و ترکیه به دوران عثمانی بر می گردد ولی این دو کشور بر سر مسایل مختلفی در دوران کنونی نیز دارای اختلافات شدیدی هستند.
یونانیان با کمک کشورهای اروپایی و روسیه برای بیرون راندن نیروهای عثمانی و به شکست کشیدن نیروهای نظامی عثمانی و خروج آن از کشورهای اروپایی در سال 1821میلادی با به راه انداختن قیام های مردمی و جنگ های چریکی در جنوب و غرب یونان، اولین حرکت برای پایان دادند به حکومت 430 ساله عثمانی آغاز کردند.
درسال 1823یونان با کمک روشنفکران مقیم خارج از کشور و جلب حمایت های کشورهای اروپایی توانستند شهر کوچکی در منطقه 'پلی پونیز' و اقع در جنوب غرب این کشور را به تصرف خود درآورند و شهر'نفپلیو' را به عنوان اولین پایتخت یونان انتخاب نمایند.
این تلاش ها با کمک کشورهای اروپایی و ناوگان روسیه ادامه داشت تا بالاخره درسال 1923 بطور کلی نیروهای عثمانی را از خاک یونان بیرون کردند ولی آثار و کینه دو کشور همچنان در باره این موضوع به روش های مختلف در اذهان عمومی زنده نگه داشته می شود.

** اختلافات دوران کنونی
یونان و ترکیه دارای اختلافاتی در دوران معاصر بر سر چند جزیره سنگی در دریای مدیترانه هستند و بارها این اختلافات نیز تا حد درگیری پیش رفت که با وساطت اروپا و آمریکا از جنگ بین دو کشور عضو ناتو جلوگیری به عمل آمد.
ترکیه نیز به توفقنامه لوزان که در سال 1923 میان دو کشور با نظارت جندین کشور اروپایی به امضاء رسید و براساس این توافقنامه مرزهای دو کشور و فعالیت های اقلیت ترک در یونان و یونانی های مقیم ترکیه را تعیین می کند، معترض است و بر ضرورت بازبینی آن تاکید می کند. این درخواست ترکیه باعث خشم یونان شده و بارها اعلام کرده که هیچ تغییری در مفاد این قرارداد را نخواهد پذیرد.
در حال حاضر ترکیه و یونان دارای اختلافات شدیدی برسر مساله کشف منابع نفت و گاز در سواحل قبرس می باشند و آنکارا بارها اعلام کرده است که بدون شرکت و بهرمندی ترک های قبرس از این منابع را نخواهد داد.
آتن با تشکیل اجلاس همکاری سه جانبه با رژیم صهیونیستی، مصر و قبرس به سرپرستی یونان برای حضور سه طرف در روند اکتشافات منابع نفت و گاز اقدام کرده است که این امر باعث نگرانی و خشم آنکارا شده است.
چند روز پیش از این دولت مصر اعلام کرد: چنانچه ترکیه منافع سه طرف در بهره برداری از منابع نفت و گاز در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل قبرس شود، مصر از نیروی نظامی استفاده خواهد کرد.
ترکیه نیز چندی پیش تاکید کرد: به زودی اقدامات کشف نفت و گاز در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل قبرس را آغاز خواهد کرد که این امر باعث خشم و عکس العمل شدید یونان گردید.
یونان و ترکیه دارای اختلافات دیرینه ای از زمان عثمانی هستند ولی دارای اختلافاتی بر سر تعدادی از جزایر سنگی در دریای مدیترانه، بهره برداری از منابع احتمالی نفت و گاز در نزدیک سواحل قبرس و خود مساله جزیره قبرس می باشند.
قبرس در سال 1974 میلادی با ورود ارتش ترکیه به دو بخش یونانی نشین(جنوبی) و ترک نشین (شمالی) تقسیم گردید و از آن زمان تمام تلاش های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حل این مساله و اتحاد مجدد دو بخش جزیره قبرس با شکست مواجه شده است.
آتن و آنکارا بارها یکدیگر را به کارشکنی در روند مذاکرات حل مساله قبرس که با نظارات نماینده ویژه سازمان ملل متحد برگزار می گردید و مدتی است که به علت اوج گرفتن اختلافات دو ظرف برگزار نمی شود، متهم می کنند.
افزایش روند توسعه روابط آنکارا و مسکو دراین اواخر نیز یکی دیگر از علل افزایش تنش میان دو کشور و حتی میان یونان و روسیه گردیده است.
آتن و آنکارا بطور مرتب یکدیگر را به نقض حریم هوایی یکدیگر متهم می کنند.
وزیر امورخارجه ترکیه روز گذشته اعلام کرد: 'پانوس کمنوس' وزیر دفاع یونان فردی بدون مسئول و تندمزاج می باشد و این جایگاه برای او مناسب نیست.
وزیر امورخارجه ترکیه در واقع در پاسخ وزیر دفاع یونان که روز پیش گفته بود: دستگیری دو سرباز یونانی بین مرزهای یونان و ترکیه که شش ماه پیش رخ داد، به دستور'رجب طیب اردوغان' رییس جمهوری ترکیه انجام گرفته است.
در همین حال وزیر امورخارجه ترکیه نیز گفته است: یونان بر خلاف قوانین بین المللی از استرداد 8 نظامی ترکیه در کودتای نافرجام این کشور دست داشته و به یونان فرار کرده اند،خودداری می کند.
می توان نتیجه گرفت که تنش میان دو کشور یونان و ترکیه به رغم تلاش ها نه تنها بهبودی نیافته است، بلکه بر وخامت آن افزوده می گردد.
اروپام**462**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

مردم محلی جاکارتا در آخرین تمرین امیدها
تیم ملی‌فوتبال امید آخرین تمرین خود را با توپ‌های مختلف در زمین خاکی برگزار کرد که در این تمرین خانواده‌های جاکارتایی حضور پر شوری داشتند و با بازیکنان عکس سلفی انداختند.
دیدار مدیران سرخابی با رییس فدراسیون فوتبال
سرپرستان دو باشگاه پرسپولیس و استقلال با رییس فدراسیون فوتبال دیدار کردند.
ژاوی: استقلال را ببریم، قهرمان می‌شویم
ستاره السد قطر درباره لیگ قهرمانان آسیا گفت: رویارویی با استقلال قرعه آسانی نیست، اما عبور از این سد می‌تواند تضمین‌کننده قهرمانی ما در آسیا باشد.
موبایل ملی‌پوشان امید جمع‌ آوری شد
با دستور کادرفنی و مدیران تیم ملی امید موبایل تمامی بازیکنان جمع آوری شد
معلوم نیست امری در این شش هفته چه کرده!
بازی ضعیف آرسنال در مقابل منچسترسیتی، انتقادهای زیادی را متوجه اونای امری کرده است.
پارس جم، بدن استقلالی‌ها را نشانه گرفته
مسوولانی که به مهمانسرای کشتیرانی دستور داده‌اند به استقلالی ها اتاق ندهند، دقیقاً قصد داشتند که بدن بازیکنان استقلال برای بازی با پارس جنوبی جم، دچار شوک ناشی از تغییر ناگهانی ارتفاع شود.
تجلیل ویژه از مودریچ و واکنش ستاره کروات
لوکا مودریچ، ستاره 32 ساله تیم ملی کرواسی با فرستادن پیغامی ویدئویی از طراحان تصویر تجلیل از او قدردانی کرد.
پرسپولیس باز هم در خانه گل می‌زند؟
از آخرین بازی که پرسپولیس نتوانست در خانه گلزنی کند، 7 ماه می گذرد و شاگردان برانکو امیدوار به حفظ این روند هستند.
محمودزاده: رفیعی با حق فسخ، پرسپولیسی می‌شود
رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ فوتبال ایران گفت: سه تیم پدیده، نفت مسجدسلیمان و استقلال مجوز موقت برای حضور بازیکنان جدیدشان در لیگ برتر را دارند.
واکنش دالیچ به خداحافظی ستاره کروات
زلاتکو دالیچ، سرمربی تیم ملی کرواسی مدعی شد علیرغم ناراحتی از خداحافظی ماریو مانژوکیچ، به تصمیم او احترام می گذارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عبدالله‌زاده به نساجی پیوست
هافبک پیشین تیم فوتبال فولاد خوزستان به نساجی ملحق شد
صعود دیناموزاگرب بدون محرمی
تیم اول فوتبال کرواسی بدون حضور صادق محرمی به مرحله بعد پلی آف لیگ قهرمانان اروپا صعود کرد.
2 نعمتی که آدمی با ازدست دادنشان ارزش آنها را می فهمد
امام علی (ع) با بیان حدیثی به جایگاه و ارزش‌‎ نعمت‌های الهی پرداختند.
ایران رتبه چهارم تولید انجیر جهان را دارد
ساری - ایرنا - مدیرکل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت که ایران با تولید سالانه 80 هزار تن انجیر ، رتبه چهارم را جهان را دارد .
تعظیم‌های ترزا می‌صدای کاربران را هم درآورد
دستگیری ۲ مقام ارشد نظامی در ونزوئلا
مرکل: بریگزیت باید انعطاف‌پذیر باشد
طالبان درصدد اعلام آتش‌بس به مناسبت عید قربان
روسیه از احتمال «ایزوله شدن اجباری» اسکریپال خبر داد
مردم سنگال کالاهای آمریکایی را تحریم کردند
تنگ‌تر شدن حلقه محاصره داعش در السویداء
نتانیاهو برای آخرین بار جمعه بازجویی می‌شود
موضوع مذاکرات آتی پوتین و مرکل
5 برگ برنده روسیه در برابر تحریم‌ آمریکا