مسئولان مردم را به صورت عملی در تصمیم گیریها دخالت دهند

16:23 ۳ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 136 0
مسئولان مردم را به صورت عملی در تصمیم گیریها دخالت دهند

کرمانشاه - ایرنا - معاون وزیر و رییس سازمان امور اجتماعی کشور گفت: در شرایط فعلی نیازمند آرایش جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هستیم و در این راستا مسئولان باید مردم را به صورت عملی در تصمیم گیری ها دخالت بدهند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا ، تقی رستم وندی روز یکشنبه در کارگروه اجتماعی در استانداری کرمانشاه افزود: در جامعه جهانی امروز مدیریت در اتاق های بسته دیگر جوابگو نیست و از آنجایی که نظام ما مبتنی بر مردم سالاری دینی است این محور حتما باید جدی گرفته شود.
او بر لزوم سهیم بودن مردم در مرحله سیاستگزاری تاکید کرد و افزود: بازگشت به قدرت و ظرفیت های مردمی به معنای این است که مردم باید در لحظه لحظه حکمرانی مشارکت داشته باشند نه اینکه حکومت فقط در مقاطعی خاص دست نیاز به سوی مردم دراز کند.
رستم وندی با بیان اینکه دشمن در جنگ روانی پیش رو سه هدف را دنبال می کند؛ گفت: دشمن در ابتدا می خواهد با ایجاد عملیات روانی تحولات امنیتی را برجسته سازی کند که لازم است کارشناسان امر نسبت به تهدیدات نظامی به مردم اطمینان خاطر بدهند تا دغدغه ای نداشته باشند.
او ادامه داد: دشمن با برجسته سازی بی ثباتی اقتصادی به دنبال ایجاد جو روانی در جامعه است که در این زمینه نیز باید واقعیت های اقتصادی برای مردم بیان شود.
معاون وزیر کشور هدف نهایی دشمن از ایجاد جنگ روانی را سلب اعتماد از مدیریت سیاسی کشور عنوان کرد و گفت: در این زمینه نیز نیازمند آرایش جدید سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی هستیم که متاسفانه هنوز نشانه هایی از این آرایش جدید مشاهده نمی شود.

** ارزش های حیاتی کشور
رستم وندی با اشاره به چهل سالگی انقلاب اسلامی بیان داشت: در قله چهلمین سال انقلاب شاهد رویارویی جدی نظام سلطه با انقلاب هستیم و در این رویارویی دشمن می خواهد به سرعت پدیده های اجتماعی را به پدیده های سیاسی و در پایان نزاع امنیتی تبدیل کند.
او سه ارزش، انسجام اجتماعی ، رژیم سیاسی و تمامیت ارضی را ارزش های حیاتی کشور نامید و افزود: دشمن در چهلمین سال انقلاب هر سه حوزه را تهدید می کند و فروپاشی اجتماعی و نیز طرح شعار براندازی نظام جمهوری اسلامی و نیز دست اندازی به تمامیت ارضی کشور را در دستور کار قرار داده است.
به گفته این مقام مسئول ، دشمن در موضوعات مختلفی مانند مباحث فرقه ای و صنفی سرمایه گذاری کرده است و به دنبال فعال کردن شکاف های اجتماعی در جامعه است که باید در این زمینه مدیریت تعارضات اجتماعی در اولویت مسئولان کشور قرار بگیرد.
او ایجاد تعارض فکردی و دست اندازی به باورهای دینی مردم را اولویت اول دشمن عنوان کرد و ادامه داد: ایجاد شکاف مردم با مردم و نیز شکاف مردم با دولت دیگر موضوعاتی است که دشمن به دنبال تحقق آن است.
رستم وندی ، جامعه ایرانی را یک جامعه متکثر در طول تاریخ خواند و افزود: این تمدن غنی و فرهنگ شکوفا همواره در حوزه شکاف های مذهبی وحدت آفرین بوده است و این شکاف در فرق مختلف با تکیه بر اسلام پر شده است.
او ادامه داد: در حوزه قومیت و نژادی نیز کلید واژه وحدت آفرین ایرانیت ما بوده است و حتی اگر نظام سیاسی ما هم عوض شود باز این فرهنگ و تمدن در آینده قدرت برخاستن دارد برای همین دشمن آرزوی دست اندازی به تمامیت ارضی ما را دارد.

** آسیب های اجتماعی
رییس سازمان امور اجتماعی کشور در ادامه با اشاره آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد ، طلاق و حاشیه نشینی گفت: در حوزه اعتیاد متاسفانه در ایستگاه مقدماتی که همان آموزش و پرورش است سرمایه گذاری نکرده ایم.
آنچنان که رستم وندی اشاره کرد: اقدام های ما در حوزه اعتیاد در ایستگاه آخر یعنی جمع آوری معتادان از زباله ها و جمع آوری آنها در مراکز ترک اعتیاد خلاصه شده است برای همین در اثر تکرار چرخه اعتیاد فقط 10 تا 15 درصد ار معتادانی که توسط نیروی انتظامی جمع آوری می شوند به پایداری در ترک اعتیاد می رسند.
او تاکید کرد: اگر در گلوگاه نظام تعلیم و تربیت سرمایه گذاری اتفاق می افتاد شاهد افزایش مصرف مواد مخدر و الکل در جوانان نبودیم.
به باور این مقام مسئول ، نظام بودجه ریزی کشور باید به تقویت آموزش و پرورش کمک کند تا در کنار مدارس باشگاه های ورزشی و آکادمی های هنری تاسیس شوند و بچه ها تا چند ساعت بعد از مدرسه با هماهنگی والدینشان به فعالیت های ورزشی و هنری بپردازند.
رستم وندی برخی از کشورهای اروپایی که در مصرف مواد مخدر و الکل آمار بالایی داشتنند را نمونه موفق اجرای این طرح عنوان کرد و افزود: طبق برنامه والدین موظف بودند حداقل 2 شب در هفته را در کنار فرزندانشان شام بخورند و شب ها نیز اجازه خروج از منزل را به فرزندانشان نمی دادند.
او به جای توجه به مراکز درمانی ماده 15 و 16 خواستار توجه جدی به آموزش و پرورش شد.
کارآفرینی و بازگشت معتادان به جامعه دیگر موضوعی بود که رستم وندی به آن اشاره کرد و گفت: این موضوع حلقه آخر درمان معتادان است و اگر بخواهیم در اعتیاد و مسائل اجتماعی موفق باشیم باید به این حلقه آخر توجه جدی داشته باشیم.

** بازسازی 2 هزار و 700 بافت فرسوده کشور به بیش از 123 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد
معاون وزیر کشور در ادامه با اشاره به وجود 2 هزار و 700 بافت فرسوده در کشور گفت: راه و شهرسازی برای بازسازی این مناطق به 123 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
رستم وندی به فعالیت 10 ساله 46 دفتر تسهیل گری در مناطق فرسوده تهران اشاره کرد و افزود: 40 درصد این مناطق با کمک این دفاتر و از محل مشارکت های مردمی بازسازی شده است در حالی که هزاران میلیارد تومان اعتبار دولتی نیاز داشت.
او تاکید کرد: باید بتوانیم از طریق جلب مشارکت های مردمی و خیرین تا حدودی کیفیت زندگی را در این مناطق ارتقا بدهیم.

** در طرح سازش طلاق تا 15 درصد موفق بوده ایم
این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه فقط تا 15 درصد قادریم در طرح سازش بین زوجین در موضوع طلاق موفق باشیم پیشنهاد داد که از تجارب بین المللی ایجاد شبکه مشاوره روانشناختی در کشور استفاده شود تا این آمار به 50 درصد برسد.
رستم وندی در توضیح این طرح نیز گفت: از همان ماه های اول ازدواج تا سه سال بعد زوجین باید زیرنظر روانشاس خانواده قرار بگیرند و مشاوره های روانشاسی نیز یا باید به صورت رایگان باشد یا اینکه با هزینه های کم انجام بشود.
به باور او زوجین بعد از سه سال به ثبات در زندگی مشترک خواهند رسید.
رییس سازمان امور اجتماعی کشور در ادامه بر نگاه ویژه به استان های خوزستان ، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه از حیث آسیب های اجتماعی تاکید کرد وگفت: در این استان شهرستان هرسین نیز به عنوان پایلوت آسیب های اجتماعی در نظر گرفته می شود و برنامه های ویژه ای نیز برای آن طراحی خواهد شد.
رستم وندی اجرای طرح نشاط اجتماعی با رویکرد ورزشی وهنری و نیز حمایت از سازمان های مردم نهاد را دیگر برنامه های معاونت اجتماعی فرهنگی عنوان کرد.
او همچنین بر اجرای طرح پایبند های الکترونیکی به منظور دور کردن عده ای از زندانیان از محیط زندان و قرار گرفتن در محیط خانواده و نیز استفاده از اعتبارات تملک دارایی برای تجهیز و تاسیس سالن های ورزشی استان تاکید کرد.
7457/8066


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

جذب ایمن حسین با پول فروش گادوین منشا؟
هیچ بعید نیست که پرسپولیسی‌ها پول خرید ایمن حسین را از فروش مهاجم نیجریه‌ای جور کنند اما باید این را هم بدانند که تعویق دو ماهه‌ی حقوق منشا به او حق فسخ یکطرفه و شکایت را می‌دهد.
کمیته اخلاق، آرامش استقلال را برهم زد
پیشکسوت آبی پوشان گفت: کمیته اخلاق در خصوص دو بازیکن جوان استقلال حساسیت زیادی به خرج داد و با تصمیمی ناعادلانه آرامش این تیم را بر هم زد.
کلوپ: تماشای فوتبال وقت تلف کردن است!
لیورپول در پنجره‌ی نقل و انتقالات تابستانی 180 میلیون یورو برای خرید بازیکنان جدید هزینه کرده؛ ولی کلوپ سرمربی این تیم می‌گوید هیچوقت نمی‌خواسته بهترین تیم را در اختیار داشته باشد.
رونالدو و کفش‌های ویژه برای بازی در یووه
کریس رونالدو، ستاره جدید یوونتوس، فاش کرد که از کمپانی نایک خواسته تا کفش های سفید و مشکی ویژه ای برای بازی در این تیم برایش طراحی کنند.
حمایت گاس هیدینگ از تیم بحران‌زده لیگ روسیه
سرمربی مطرح هلندی از تیم سابقش در لیگ برتر روسیه به خاطر قرار گرفتن در شرایط بحرانی حمایت کرد.
اتلتیکو مادرید فاتح سوپر جام اروپا شد
دیدار سوپر جام اروپا پس از تساوی در 90 دقیقه قانونی با گل‌های که اتلتیکو در وقت‌ها اضافه به ثمر رساند با قهرمانی روخی‌بلانکو خاتمه یافت.
منافی: نتیجه بازی رفت با الدحیل تعیین‌کننده است
بازیکن و مربی پیشین پرسپولیس تأکید کرد که این تیم در بازی رفت برابر الدحیل باید نتیجه مطمئنی بگیرد تا کارش برای صعود به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا سخت نشود.
غیبت رونالدو و اشتباهات فردی، بلایِ جان رئال
رئال مادرید در یکی از ضعیف ترین نمایش های چند سال اخیر خود سوپرکاپ اروپا را به اتلتیکو باخت.
تاکتیک ساعتِ شنی در استقلال شفر
خط حمله استقلال به مانند دو مثلث چسبیده به هم در زمان هم آرایش داده می شود. مثلثی که وقتی به دروازه حریف نزدیک می شود تغییر شکل می دهد. شفر از تاکتیک ساعت شنی استفاده می کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اتلتیکو مادرید قهرمان سوپرجام اروپا شد
اتلتیکو مادرید با درخشش دیگو کاستا توانست رئال مادرید را شکست دهد و قهرمان سوپرجام اروپا شود.
روحانی: دلار ارزان می‌شود
رئیس جمهور روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: قیمت ارز حتماً از قیمتی که امروز در سامانه نیما هست، پایین‌تر خواهد آمد. همه عوامل و مولفه‌های اقتصادی این را می‌گوید.
گفتگو|آل اسحاق: سه مولفه شکل‌گیری «رانت» در کشور- فساد سیستمی در ایران وجود ندارد
وزیر بازرگانی دولت سازندگی بزرگنمایی مفاسد اقتصادی در دستگاه‌های حکومتی را یکی از اصلی‌ترین راهکارهای دشمن برای ضربه زدن به ایران می‌داند.
گره گشایی از ابهام در سرنوشت یک دریای خزر
با امضا کنوانسیون " رژیم حقوقی دریای خزر" گمانی زنی‌هایی در مورد سهم ایران از این دریاچه مطرح شده که باوجود ارائه توضیحات بسیار از سوی کارشناسان امر بازهم دستخوش اما و اگر هایی در فضای رسانه ای شده است.
ارتش ترکیه یکی از اعضای کلیدی پ.ک.ک در شمال عراق را کشت
ارتش ترکیه اعلام کرد: «اسماعیل اوزدن» مسئول خودخوانده پ.ک.ک در سنجار که در فهرست قرمز تروریست‌های تحت تعقیب ترکیه قرار داشت، در عملیات ارتش و سازمان اطلاعات ملی ترکیه در شمال عراق کشته شد.
نغمه خاک در هوای طوفان
ساعات درسی پایه های چهارم تا نهم کاهش می یابد
ربیعی به همراه مجلس و اخلاق استیضاح شدند
سوانح رانندگی در کشور جان 1488 نفر را گرفت
محیط بان پارک ملی بمو شیراز با حمله پلنگ مجروح شد
بنیاد برکت ساخت 20 مدرسه در مناطق محروم فارس را آغاز کرد
پیکر مطهر شهید مدافع حرم در قم تشییع شد
سیاه نگاری هایی که بذر اندوه در یزد می پراکند - کاظم شاملو*
شفر:استقلال برابر پارس جنوبی جم کار دشواری در پیش دارد
واحد گازی نیروگاه 460 مگاواتی غرب مازندران افتتاح شد