مسئولان مردم را به صورت عملی در تصمیم گیریها دخالت دهند

16:23 ۶۵ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 320 0
مسئولان مردم را به صورت عملی در تصمیم گیریها دخالت دهند

کرمانشاه - ایرنا - معاون وزیر و رییس سازمان امور اجتماعی کشور گفت: در شرایط فعلی نیازمند آرایش جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هستیم و در این راستا مسئولان باید مردم را به صورت عملی در تصمیم گیری ها دخالت بدهند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا ، تقی رستم وندی روز یکشنبه در کارگروه اجتماعی در استانداری کرمانشاه افزود: در جامعه جهانی امروز مدیریت در اتاق های بسته دیگر جوابگو نیست و از آنجایی که نظام ما مبتنی بر مردم سالاری دینی است این محور حتما باید جدی گرفته شود.
او بر لزوم سهیم بودن مردم در مرحله سیاستگزاری تاکید کرد و افزود: بازگشت به قدرت و ظرفیت های مردمی به معنای این است که مردم باید در لحظه لحظه حکمرانی مشارکت داشته باشند نه اینکه حکومت فقط در مقاطعی خاص دست نیاز به سوی مردم دراز کند.
رستم وندی با بیان اینکه دشمن در جنگ روانی پیش رو سه هدف را دنبال می کند؛ گفت: دشمن در ابتدا می خواهد با ایجاد عملیات روانی تحولات امنیتی را برجسته سازی کند که لازم است کارشناسان امر نسبت به تهدیدات نظامی به مردم اطمینان خاطر بدهند تا دغدغه ای نداشته باشند.
او ادامه داد: دشمن با برجسته سازی بی ثباتی اقتصادی به دنبال ایجاد جو روانی در جامعه است که در این زمینه نیز باید واقعیت های اقتصادی برای مردم بیان شود.
معاون وزیر کشور هدف نهایی دشمن از ایجاد جنگ روانی را سلب اعتماد از مدیریت سیاسی کشور عنوان کرد و گفت: در این زمینه نیز نیازمند آرایش جدید سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی هستیم که متاسفانه هنوز نشانه هایی از این آرایش جدید مشاهده نمی شود.

** ارزش های حیاتی کشور
رستم وندی با اشاره به چهل سالگی انقلاب اسلامی بیان داشت: در قله چهلمین سال انقلاب شاهد رویارویی جدی نظام سلطه با انقلاب هستیم و در این رویارویی دشمن می خواهد به سرعت پدیده های اجتماعی را به پدیده های سیاسی و در پایان نزاع امنیتی تبدیل کند.
او سه ارزش، انسجام اجتماعی ، رژیم سیاسی و تمامیت ارضی را ارزش های حیاتی کشور نامید و افزود: دشمن در چهلمین سال انقلاب هر سه حوزه را تهدید می کند و فروپاشی اجتماعی و نیز طرح شعار براندازی نظام جمهوری اسلامی و نیز دست اندازی به تمامیت ارضی کشور را در دستور کار قرار داده است.
به گفته این مقام مسئول ، دشمن در موضوعات مختلفی مانند مباحث فرقه ای و صنفی سرمایه گذاری کرده است و به دنبال فعال کردن شکاف های اجتماعی در جامعه است که باید در این زمینه مدیریت تعارضات اجتماعی در اولویت مسئولان کشور قرار بگیرد.
او ایجاد تعارض فکردی و دست اندازی به باورهای دینی مردم را اولویت اول دشمن عنوان کرد و ادامه داد: ایجاد شکاف مردم با مردم و نیز شکاف مردم با دولت دیگر موضوعاتی است که دشمن به دنبال تحقق آن است.
رستم وندی ، جامعه ایرانی را یک جامعه متکثر در طول تاریخ خواند و افزود: این تمدن غنی و فرهنگ شکوفا همواره در حوزه شکاف های مذهبی وحدت آفرین بوده است و این شکاف در فرق مختلف با تکیه بر اسلام پر شده است.
او ادامه داد: در حوزه قومیت و نژادی نیز کلید واژه وحدت آفرین ایرانیت ما بوده است و حتی اگر نظام سیاسی ما هم عوض شود باز این فرهنگ و تمدن در آینده قدرت برخاستن دارد برای همین دشمن آرزوی دست اندازی به تمامیت ارضی ما را دارد.

** آسیب های اجتماعی
رییس سازمان امور اجتماعی کشور در ادامه با اشاره آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد ، طلاق و حاشیه نشینی گفت: در حوزه اعتیاد متاسفانه در ایستگاه مقدماتی که همان آموزش و پرورش است سرمایه گذاری نکرده ایم.
آنچنان که رستم وندی اشاره کرد: اقدام های ما در حوزه اعتیاد در ایستگاه آخر یعنی جمع آوری معتادان از زباله ها و جمع آوری آنها در مراکز ترک اعتیاد خلاصه شده است برای همین در اثر تکرار چرخه اعتیاد فقط 10 تا 15 درصد ار معتادانی که توسط نیروی انتظامی جمع آوری می شوند به پایداری در ترک اعتیاد می رسند.
او تاکید کرد: اگر در گلوگاه نظام تعلیم و تربیت سرمایه گذاری اتفاق می افتاد شاهد افزایش مصرف مواد مخدر و الکل در جوانان نبودیم.
به باور این مقام مسئول ، نظام بودجه ریزی کشور باید به تقویت آموزش و پرورش کمک کند تا در کنار مدارس باشگاه های ورزشی و آکادمی های هنری تاسیس شوند و بچه ها تا چند ساعت بعد از مدرسه با هماهنگی والدینشان به فعالیت های ورزشی و هنری بپردازند.
رستم وندی برخی از کشورهای اروپایی که در مصرف مواد مخدر و الکل آمار بالایی داشتنند را نمونه موفق اجرای این طرح عنوان کرد و افزود: طبق برنامه والدین موظف بودند حداقل 2 شب در هفته را در کنار فرزندانشان شام بخورند و شب ها نیز اجازه خروج از منزل را به فرزندانشان نمی دادند.
او به جای توجه به مراکز درمانی ماده 15 و 16 خواستار توجه جدی به آموزش و پرورش شد.
کارآفرینی و بازگشت معتادان به جامعه دیگر موضوعی بود که رستم وندی به آن اشاره کرد و گفت: این موضوع حلقه آخر درمان معتادان است و اگر بخواهیم در اعتیاد و مسائل اجتماعی موفق باشیم باید به این حلقه آخر توجه جدی داشته باشیم.

** بازسازی 2 هزار و 700 بافت فرسوده کشور به بیش از 123 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد
معاون وزیر کشور در ادامه با اشاره به وجود 2 هزار و 700 بافت فرسوده در کشور گفت: راه و شهرسازی برای بازسازی این مناطق به 123 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
رستم وندی به فعالیت 10 ساله 46 دفتر تسهیل گری در مناطق فرسوده تهران اشاره کرد و افزود: 40 درصد این مناطق با کمک این دفاتر و از محل مشارکت های مردمی بازسازی شده است در حالی که هزاران میلیارد تومان اعتبار دولتی نیاز داشت.
او تاکید کرد: باید بتوانیم از طریق جلب مشارکت های مردمی و خیرین تا حدودی کیفیت زندگی را در این مناطق ارتقا بدهیم.

** در طرح سازش طلاق تا 15 درصد موفق بوده ایم
این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه فقط تا 15 درصد قادریم در طرح سازش بین زوجین در موضوع طلاق موفق باشیم پیشنهاد داد که از تجارب بین المللی ایجاد شبکه مشاوره روانشناختی در کشور استفاده شود تا این آمار به 50 درصد برسد.
رستم وندی در توضیح این طرح نیز گفت: از همان ماه های اول ازدواج تا سه سال بعد زوجین باید زیرنظر روانشاس خانواده قرار بگیرند و مشاوره های روانشاسی نیز یا باید به صورت رایگان باشد یا اینکه با هزینه های کم انجام بشود.
به باور او زوجین بعد از سه سال به ثبات در زندگی مشترک خواهند رسید.
رییس سازمان امور اجتماعی کشور در ادامه بر نگاه ویژه به استان های خوزستان ، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه از حیث آسیب های اجتماعی تاکید کرد وگفت: در این استان شهرستان هرسین نیز به عنوان پایلوت آسیب های اجتماعی در نظر گرفته می شود و برنامه های ویژه ای نیز برای آن طراحی خواهد شد.
رستم وندی اجرای طرح نشاط اجتماعی با رویکرد ورزشی وهنری و نیز حمایت از سازمان های مردم نهاد را دیگر برنامه های معاونت اجتماعی فرهنگی عنوان کرد.
او همچنین بر اجرای طرح پایبند های الکترونیکی به منظور دور کردن عده ای از زندانیان از محیط زندان و قرار گرفتن در محیط خانواده و نیز استفاده از اعتبارات تملک دارایی برای تجهیز و تاسیس سالن های ورزشی استان تاکید کرد.
7457/8066


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

برانکو دلیل کنار گذاشتن مسلمان را فاش کرد
سرمربی تیم پرسپولیس فصل گذشته به آسانی از نام محسن مسلمان گذشت و در شرایطی که سکوها هر بازی نام او را فریاد می زدند، برانکو بر تصمیمش پافشاری کرد در نهایت هم مسلمان به در خروجی باشگاه رسید.
گل‌محمدی از پدیده استعفا می‌دهد
اگر پدیده‌ای‌ها نتوانند پول پراهیچ را پرداخت کنند، شامل کسر ۶ امتیاز خواهند شد.
استقلال، مخفی‌ترین تیم لیگ برتر
تیم فوتبال استقلال از زمانی که شفر هدایت آن را برعهده گرفته است تقریبا تمام تمرینات خود را پشت درهای بسته برگزار کرده است تا خبرنگاران و هواداران در کمترین سطح تماس با این تیم باشند.
انریکه - آلبا؛ یک لجبازی مخرب برای اسپانیا
اسپانیا شب گذشته در ورزشگاه بنیتو ویامارین سویا 2-3 به انگلیس باخت تا صعودش به نیمه نهایی لیگ اروپا به تعویق بیفتد.
روانخواه: تمایلی به حضور در کادر فنی استقلال ندارم
عضو کمیته فنی باشگاه استقلال گفت: حسینی می تواند در نشست با شفر مشکلاتش ر احل کند زیرا او و رحمتی هر دو سرمایه های باشگاه هستند.
ایبراهیموویچ یک ماه از میلان مهلت‌گرفت
مهاجم معروف فوتبال سوئد یک ماه مهلت‌گرفت تا در مورد پیشنهاد روسونری فکر‌کند.
پروژه لیورپول برای جذب مهاجم گلزن ناپولی
بازیکنی که دروازه‌‌ تیم فوتبال لیورپول را بازکرد، شاید در آینده پیراهن آنفیلدی‌ها را به تن‌کند.
یوونتوس به دنبال طعمه بارسلونا
باشگاه یوونتوس اولین خرید تابستانی خود را برای سال آینده مشخص کرد.
بارسلونا و یونایتد مشتریان جدید آلدرویرلد
رسانه‌ها می‌گویند مدافع تاتنهام 2 مشتری درجه یک از لیگ برتر و لالیگا دارد.
بشار با تاخیر به اردوی پرسپولیس برمی‌گردد
بازیکن عراقی تیم فوتبال پرسپولیس با تاخیر به اردوی تیمش باز خواهد گشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهمانی مختلط ایرانی‌ها در سفارت فرانسه؟!
به تازگی در فضای مجازی فیلمی منتشر شده است که بازتاب‌دهنده یکی از مهمانی‌هایی است که به بهانه‌ای مثل روز ملی فرانسه در داخل سفارتخانه این کشور به شکل مختلط برپا می‌گردد.
سلبریتی‌هایی که عمراً بدون آرایش آن‌ها بشناسید
بانوان زیادی را سراغ داریم که بدون آرایش از منزل بیرون نمی‌روند، بانوانی هم هستند که زیبایی خدادادی خود را دست‌کم نمی‌گیرند و زیاد اهل آرایش نیستند. در این بین داستان سلبریتی‌ها فرق می‌کند.
«مریم معصومی» با چادر رنگی در حرم امام رضا(ع) -عکس
مریم معصومی با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: ما هیچ ما نگاه.
بزرگترین بیلبورد های شهر تهران: لطفا گران نخرید
تبلیغات محیطی همواره یکی از گران ترین روشهای تبلیغاتی برای شرکت هاست که به دلیل هزینه های بالای آنها بیشتر توسط کمپانی های بزرگ و معتبر استفاده می‌شود. اما در سالهای اخیر با رونق کسب و کارهای اینترنتی شاهد تبلیغات این دسته از کسب و کارها روی بیلبوردهای شهرهای بزرگ مانند تهران می‌باشیم.
هیچ تصمیمی بدون ایران در منطقه قابل اجرا نیست
شهرداری تهران «شنود» مکالمات را تکذیب کرد
450 هزاردانش آموز تبعه خارجی درمدارس کشور ثبت نام کردند
ابهام در ساخت پالایشگاه نفت مازندران
سامانه فروش محصولات هنرستان های استان تهران رونمایی شد
400 تقاضا برای ورود به دانشگاه ها از خارج بررسی شد
150 میلیون دلار برای مقابله با ریزگردها اختصاص یافت
بیداری اسلامی در آیینه ایران انجام شد
بیش از یک تن انواع مواد مخدر در سیستان و بلوچستان کشف شد
خون شهدا امنیت کشور را بیمه کرد