نرخ بیکاری خراسان جنوبی تک رقمی شد

14:55 ۶۵ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 107 0
نرخ بیکاری خراسان جنوبی تک رقمی شد

بیرجند - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: مرکز آمار ایران نرخ بیکاری این استان را در بهار امسال 8.5 درصد اعلام کرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا عباس رکنی روز یکشنبه در نشست خبری گرامیداشت روز خبرنگار اظهار داشت: نرخ بیکاری کشور در بهار امسال 12.1 درصد بوده که این رقم امسال در خراسان جنوبی تک رقمی شده است.
وی با اشاره به نرخ بیکاری استان در زمستان 96 افزود: سال گذشته این عدد 10.6 درصد بوده و بهار سال گذشته نیز 11.5 گزارش شد که امسال نسبت به سال قبل وضع بهتر شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی نرخ مشارکت اقتصادی مردم خراسان جنوبی را در بهار 96 حدود 42.2 درصد اعلام کرد و گفت: این عدد بهار امسال به 41.1 درصد رسیده است.
وی با اشاره به برنامه های امسال در بخش مهارت آموزش در محیط کار واقعی اظهار داشت: برای امسال 580 نفر پیش بینی کرده ایم که تاکنون با 45 درصد پیشرفت کار نسبت به تعهد، 262 واجد شرایط کارآموز در 133 واحد پذیرنده ثبت نام کرده اند.
رکنی تعهد مشاغل خانگی را 195 مجوز برای امسال عنوان کرد و افزود: از ابتدای امسال 386 مجوز فرد مستقل و 75 مجوز پشتیبان صادر شده که درصد تحقق آن نسبت به تعهد 236 درصد است.
وی از ابلاغ 20 میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی برای امسال خبر داد و گفت: از دو هفته قبل این رقم ابلاغ شده و در قالب تسهیلات تا سقف 75 میلیون تومان با نرخ سود چهار درصد به واجدین شرایط پرداخت می شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به آمار نفوس و مسکن سال 95، تعداد شاغلان و بیکاران استان را به ترتیب 199 هزار و 48 نفر شاغل و 27 هزار و 145 نفر بیکار اعلام کرد و افزود: یکهزار و 354 نفر جویای کار نیز چهار ماه ابتدای امسال به مراکز کاریابی استان مراجعه کرده اند.
وی با بیان اینکه 67 درصد این افراد دارای مهارت و 33 درصد فاقد مهارت هستند گفت: براساس رده سنی 33 درصد 15 تا 24 سال، 47 درصد 25 تا 34 سال و 17 درصد 35 تا 44 سال بوده اند.
رکنی اضافه کرد: سهم بخش های اقتصادی استان براساس آمار سال 95 به تفکیک بخش کشاورزی 33.9 درصد، صنعت 28.4 و خدمات 38.7 درصد است.
وی با اشاره به وجود یکهزار و 49 تعاونی در خراسان جنوبی اظهار داشت: تعاونی های استان در بخش های مختلف 516 هزار و 972 نفر عضو مرد و 68 هزار نفر هم عضو زن دارند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه تعاونی های یادشده در سه بخش اقتصادی فعالیت می کنند گفت: 51.6 درصد در بخش خدمات، 30.5 درصد صنعت، معدن، ساختمان و 17.8 درصد بخش کشاورزی هستند.
وی مهمترین برنامه ها در بخش تعاونی را تشکیل، نظارت و آموزش عنوان کرد و گفت: برای امسال تشکیل 70 تعاونی جزو تعهدات بوده که چهار ماه ابتدای امسال 25 تعاونی تشکیل شده است.
رکنی از ثبت نام 62 تعاونی در سامانه کارا خبر داد و گفت: این شرکت ها درخواست تسهیلات اشتغال پایدار روستایی را داشته اند که تقریبا مبلغ درخواستی آنها 50 میلیارد تومان بوده است.
وی گفت: تاکنون 49 تعاونی با مبلغ 39 میلیارد تومان به بانک معرفی که هفت تعاونی موفق به دریافت وام به مبلغ چهار میلیارد و 700 میلیون تومان شده اند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی جشنوار مسابقه نقاشی کودکان با موضوع تعاون و همکاری را از برنامه های ترویجی امسال معرفی کرد و گفت: جشنواره های تعاونی برتر نیز در همین قالب هر سال برگزاری می شود.
وی در خصوص عملکرد بخش روابط کار نیز اظهار داشت: یکهزار و 550 بازرسی ادواری و موردی برای امسال تعهد داشته ایم که در چهار ماه نخست امسال، یکهزار و 614 مورد انجام شده و از این رو عملکرد نسبت به تعهد 104 درصد تحقق داشته است.
رکنی با اشاره به آموزش 68 مسئول ایمنی در چهار ماه ابتدای امسال گفت: از ابتدای سال هفت حادثه در محیط کار رخ داده که این رقم در مدت مشابه سال قبل 22 مورد بوده لذا شاهد کاهش 68 درصدی حوادث ناشی از کار هستیم.
وی تعداد حوادث فوتی را 2 مورد اعلام کرد و افزود: سال قبل نیز آمار همین تعداد بوده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: امسال متعهد بودیم سه هزار و 200 نفر ساعت آموزش ایمنی کارکنان و کارفرمایان ارایه دهیم که در چهار ماه ابتدای امسال چهار هزار و 850 نفر ساعت محقق شده است.
وی از ابلاغ 599 مورد بررسی حقوق و مزایای کارگری در استان خبر داد و گفت: 265 تشکل کارگری دارای اعتبار نیز در این مدت شکل گرفته است.
رکنی با اشاره به برقراری بیمه بیکاری 337 نفر در چهار ماه اول امسال بیان کرد: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل اندکی افزایش داشته و تعداد کل مقرری بگیران بیمه بیکاری استان برای امسال 980 نفر است.
وی تعداد دادخواست واصله در چهار ماه امسال را 170 مورد اعلام کرد و گفت: همین رقم در چهار ماه سال قبل 209 مورد بود که علت کاهش آن تمرکز بر راهنمایی، مشاوره و حل و فصل اختلافات قبل از دادخواست است.
وی ادامه داد: آرای سازشی جامعه کارگری و کارفرمایی 39 درصد در عملکرد سال 97 ثبت شده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 32 درصد بود.
رکنی تجلیل از کارگران، برگزاری کارگاه های آموزشی پیشگیری از آسیب های اجتماعی، مسابقات قرآن کارگران استان و فعالیت تیم های ورزشی را از جمله برنامه های فرهنگی و اجتماعی در حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد.
همچنین در این نشست از خبرنگاران فعال حوزه تعاون و کار تجلیل شد.
9893*3028


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

دلباخته‌های جهانی حافظ شیرازی؛ از گوته تا آندره ژید
حافظ شاعر دوران هاست. او میدان دار شعر و غزل فارسی است. آن قدر که گوش آدم‌های ۷۰۰ سال بعد از حافظ، هنوز بدهکارِ خوش رقصی خیال و کلام اوست.
۱۰ اشتباه رایج آرایشی که پوستتان را خراب می‌کند
برخی افراد تصور می‌کنند خودشان بهتر از هر فرد دیگری می‌تواند در مورد نوع آرایشی که بیشتر از هر روش دیگری به او می‌آید، تصمیم بگیرند و حاضر نیستند نظرات دیگران در مورد نحوه آرایش را بشنوند و یا به سراغ یادگیری بهتر مدل آرایش بروند.
برانکو دلیل کنار گذاشتن مسلمان را فاش کرد
سرمربی تیم پرسپولیس فصل گذشته به آسانی از نام محسن مسلمان گذشت و در شرایطی که سکوها هر بازی نام او را فریاد می زدند، برانکو بر تصمیمش پافشاری کرد در نهایت هم مسلمان به در خروجی باشگاه رسید.
گل‌محمدی از پدیده استعفا می‌دهد
اگر پدیده‌ای‌ها نتوانند پول پراهیچ را پرداخت کنند، شامل کسر ۶ امتیاز خواهند شد.
استقلال، مخفی‌ترین تیم لیگ برتر
تیم فوتبال استقلال از زمانی که شفر هدایت آن را برعهده گرفته است تقریبا تمام تمرینات خود را پشت درهای بسته برگزار کرده است تا خبرنگاران و هواداران در کمترین سطح تماس با این تیم باشند.
انریکه - آلبا؛ یک لجبازی مخرب برای اسپانیا
اسپانیا شب گذشته در ورزشگاه بنیتو ویامارین سویا 2-3 به انگلیس باخت تا صعودش به نیمه نهایی لیگ اروپا به تعویق بیفتد.
روانخواه: تمایلی به حضور در کادر فنی استقلال ندارم
عضو کمیته فنی باشگاه استقلال گفت: حسینی می تواند در نشست با شفر مشکلاتش ر احل کند زیرا او و رحمتی هر دو سرمایه های باشگاه هستند.
ایبراهیموویچ یک ماه از میلان مهلت‌گرفت
مهاجم معروف فوتبال سوئد یک ماه مهلت‌گرفت تا در مورد پیشنهاد روسونری فکر‌کند.
پروژه لیورپول برای جذب مهاجم گلزن ناپولی
بازیکنی که دروازه‌‌ تیم فوتبال لیورپول را بازکرد، شاید در آینده پیراهن آنفیلدی‌ها را به تن‌کند.
یوونتوس به دنبال طعمه بارسلونا
باشگاه یوونتوس اولین خرید تابستانی خود را برای سال آینده مشخص کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهمانی مختلط ایرانی‌ها در سفارت فرانسه؟!
به تازگی در فضای مجازی فیلمی منتشر شده است که بازتاب‌دهنده یکی از مهمانی‌هایی است که به بهانه‌ای مثل روز ملی فرانسه در داخل سفارتخانه این کشور به شکل مختلط برپا می‌گردد.
سلبریتی‌هایی که عمراً بدون آرایش آن‌ها بشناسید
بانوان زیادی را سراغ داریم که بدون آرایش از منزل بیرون نمی‌روند، بانوانی هم هستند که زیبایی خدادادی خود را دست‌کم نمی‌گیرند و زیاد اهل آرایش نیستند. در این بین داستان سلبریتی‌ها فرق می‌کند.
«مریم معصومی» با چادر رنگی در حرم امام رضا(ع) -عکس
مریم معصومی با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: ما هیچ ما نگاه.
بزرگترین بیلبورد های شهر تهران: لطفا گران نخرید
تبلیغات محیطی همواره یکی از گران ترین روشهای تبلیغاتی برای شرکت هاست که به دلیل هزینه های بالای آنها بیشتر توسط کمپانی های بزرگ و معتبر استفاده می‌شود. اما در سالهای اخیر با رونق کسب و کارهای اینترنتی شاهد تبلیغات این دسته از کسب و کارها روی بیلبوردهای شهرهای بزرگ مانند تهران می‌باشیم.
مهرآباد؛ از خطر تعطیلی تا از سرگیری توسعه
دانشجویان با کار عملی در دانشگاه ها آشنا شوند
نمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی در بیرجند گشایش یافت
دولت باید برای رعایت عدالت در پرداخت حقوق اقدام کند
47 درصد تسهیلات اشتغال روستایی به جنوب استان اختصاص دارد
تنها 30 درصد کارکنان ان جی ال دهلران بومی اند
تخصیص ارز نیمایی به ایرلاین‌ها کند است
ساخت ترمینال ۸۰ هزار متری در تهران
تیر نخست تحریم‌ها همواره به صنعت هوایی خورده است
40 معتاد بهبود یافته در کهگیلویه و بویراحمد شاغل شدند