الگوی احیای دریاچه ارومیه برای سایر تالاب ها کاربرد دارد

13:24 ۶۹ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 497 0
الگوی احیای دریاچه ارومیه برای سایر تالاب ها کاربرد دارد

شیراز - ایرنا - رییس سازمان حفاظت محیط‌ زیست کشور گفت: تجربه احیای دریاچه ارومیه بر اساس اولویت احیای تالاب ها کلید خورد که این الگو برای بختگان و سایر تالاب‌ها هم قابل استفاده است.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، عیسی کلانتری روز یکشنبه در نشست تخصصی احیای تالاب‌های فارس افزود: احیای تالاب‌ ها از اولویت‌های دولت و تاکید رییس جمهوری است.
وی گفت: وجود همه حوزه های آبریز بختگان در فارس کار احیای این تالاب و مدیریت آن را آسان تر از احیای ارومیه کرده است از این رو مدیران فارس بهتر و سریع تر می‌توانند احیای این تالاب را دنبال کنند.
کلانتری افزود: احیای تالاب ها نیاز به استخدام کارشناسان دانشگاه دارد، دانشگاه‌ها شش ماه شبانه‌ روزی کار کردند تا طرح احیای ارومیه کلید خورد و جمع بندی مطالعات انجام گرفت ، در این خصوص نمی‌توان به مطالعات محلی اکتفا کرد.
وی گفت: هر حرکتی در قالب برنامه جامع صورت می‌گیرد و خارج از برنامه هیچ اقدامی برای احیای تالاب‌های کشورموفق نیست.
کلانتری ادامه داد: با وجود دانشگاه شیراز ، امکانات موجود و نیروهای متخصص در فارس احیای تالاب‌های استان دور از ذهن نیست، با محوریت دانشگاه باید برنامه ها عملیاتی شود و با اولویت پیش برود.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور پیشنهاد کرد طی دو ماه آینده با محوریت دانشگاه شیراز و با تامین هزینه مطالعات یک برنامه منسجم برای احیای تالاب‌های فارس تدوین شود. برنامه ای که هم معیشت مردم را در نظر گیرد و هم روش‌های احیای علمی ارائه دهد.
معاون رییس جمهوری با بیان اینکه بختگان را هیچگاه نمی‌توان به قبل بازگرداند همانطور که دریاچه ارومیه بازنگشت، ادامه داد: اگر برنامه نباشد ما یک ریال حاضر به هزینه کردن نیستیم، باید مشخص باشد که هزینه کردها چقدر آب برای تالاب‌های فارس می‌آورد و اثر بخشی آن مشخص باشد.
وی افزود: برای احیای تالاب‌ها پول وجود دارد ولی بدون برنامه نباید هزینه شود، استاندار فارس مسوولیت ارائه این برنامه را بپذیرند، محیط زیست و سایر نهادها هم پای کار می‌آیند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: برای هزینه کردن در محیط زیست همه با برنامه‌ ریزی موافقند، تعهد هر دستگاه در برنامه مشخص باشد فارس نمی‌تواند از حوزه های جانبی سایر استان‌ها برای احیای تالاب‌ها آب بگیرد اما می‌تواند از مصرف آب کشاورزی بکاهد.
کلانتری افزود: بدون توسعه کشت باید با اصلاح الگوی کشاورزی از مصرف آب کشاورزی در فارس کم کرد،سال ها پیش نسبت به کشت دوم در فارس هشدار داده شد و کسی انتظار محصول بیشتر از فارس ندارد؛ کشت دوم اقلیم فارس را به نابودی می ‌کشاند در حالی که هم اکنون عده ای به کشت سوم می‌اندیشند.
وی بیان کرد: باید طی حداکثر شش ماه برنامه ای با محوریت دانشگاه تدوین و با مسئولیت استانداری احیای تالاب‌های فارس عملیاتی شود.
معاون رییس جمهوری گفت: اگر این برنامه امسال به فصل بودجه برسد قول می‌دهم تامین اعتبار و سال آینده برنامه اجرایی شود.
کلانتری اظهار داشت: ممکن است برخی از خرده برنامه ها با تدوین برنامه جامع احیای تالاب‌ها متوقف شود همانطور که در برنامه احیای دریاچه ارومیه اجرای برخی از سدها متوقف شد از این رو تقدم برنامه جامع بر خرده برنامه های موجود مورد تاکید است، متوقف کردن بسیاری از طرح ها سخت است و فشار سیاسی به دنبال دارد اما طبق برنامه اگر لازم شد باید متوقف شوند.
وی ادامه داد: یکی از مباحث ما با شهرستان های حاشیه ارومیه همین است که برخی برنامه‌های توسعه در این شهرستان ها متوقف شده است اگر دانشگاه تشخیص داد که طرحی در فارس باید برای احیای بختگان متوقف شود واقعا باید این کار صورت گیرد.
حوضه آبریز دریاچه طشک - بختگان و مهارلو با مساحت 31 هزار و 452 کیلومتر مربع دچار کاهش بیش از 90 درصدی میزان بارش نسبت به میانگین بارش دوره خشکسالی و همچنین میانگین بلند مدت دوره ی آماری، در سال آبی جاری شده است.
این دریاچه ها که در فاصله حدود 200 کیلومتری شرق شیراز هستند، خشک شده اند.
6113 / 1876


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

لوپتگی؛ قربانی ویران شدن رئال به دست پرز
رئال مادرید برای سومین بازی متوالی شکست خورد و چه کسی بهتر از لوپتگی برای منحرف کردن ذهن هواداران از برنامه ریزی های غلط فلورنتنیوپرز؟
چرت زدن ویدال روی نیمکت بارسلونا
آرتورو ویدال امشب نیز در ترکیب بارسا حضور نداشت و بازی را روی نیمکت به اتمام برد.
عابدینی: همیشه زبان منتقد را بستیم
امیر عابدینی می گوید آستانه تحمل و انتقاد پذیری در فدراسیون فوتبال کم شده است.
گواردیولا: همیشه مقابل برنلی مشکل داشتیم
پپ گواردیولا، سرمربی اسپانیایی سیتی معتقد است بعد از تعطیلات مسابقات ملی بازی کردن دشوار است.
تغییر سیستم موفق شفر؛ حمله دو جانبه
تغییر سیستم برای استقلال جواب داده و این تیم توانست در دو هفته اخیر دو برد را بدست بیاورد.
کلوپ: گاهی هنگام پیروزی هم ناامید می‌شوم
یورگن کلوپ علیرغم برتری تیمش برابر هادرسفیلد از نمایش لیورپول راضی نیست.
پرسپولیس مدعی اصلی قهرمانی آسیاست
حامد کاویانپور بازیکن پیشین تیم فوتبال پرسپولیس گفت: وقتی حقوق برانکو چند ماه عقب می‌افتد و حرفی از پول نمی‌زند نتیجه‌اش اتحادی می‌شود که در پرسپولیس می‌بینیم.
والورده: غیبت مسی تاثیرگذار خواهد بود
بارسلونا در شبی که مسی را به دلیل مصدومیت از دست داد، توانست به لطف درخشش تراشتگن بر سویا پیروز شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گواردیولا: همیشه مقابل برنلی مشکل داشتیم
پپ گواردیولا، سرمربی اسپانیایی سیتی معتقد است بعد از تعطیلات مسابقات ملی بازی کردن دشوار است.
«فیفو» چه کسی بود؟
خواکین ناوارو پرونه به خاطر حضور در تیم فیفا لقب "فیفو" را به خود گرفت.
لوپتگی؛ قربانی ویران شدن رئال به دست پرز
رئال مادرید برای سومین بازی متوالی شکست خورد و چه کسی بهتر از لوپتگی برای منحرف کردن ذهن هواداران از برنامه ریزی های غلط فلورنتنیوپرز؟
تنها تیم بسکتبال لیگ برتری دزفول سالن استاندارد ندارد
سمن ها یاریگر مدیریت کشور در شرایط کنونی باشند
یک کارگاه تولیدی در میدان امام حسین (ع) تهران آتش گرفت
1370 طلبه خارجی به پیاده روی اربعین اعزام شدند
مطالعات سیاهه محیط زیست در هشت کلان شهر اجرا می شود
تیزچشمانی که پرواز را مراقبت می کنند
ابتکار: خانواده کانون الهام بخش توسعه است
تجاری سازی ایده ها با کمک بخش خصوصی پایدار می شود
شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز گشایش یافت
خواهران سطح چهار در حوزه های علمیه بورسیه می شوند