تلاش های جدید برای تشکیل دولت لبنان

13:02 ۱۲۷ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 302 0
تلاش های جدید برای تشکیل دولت لبنان

بیروت - ایرنا - دور جدیدی از تلاش های «سعد الحریری» نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه لبنان برای به نتیجه رساندن ماموریت خود، از پنجشنبه گذشته آغاز شد و برخی محافل سیاسی و رسانه ای از افزایش امیدها برای بازشدن گره تشکیل کابینه می گویند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در حالی که همچنان راه تشکیل سومین دولت الحریری پس از یازده هفته، پر فراز و نشیب طی می شود، پنجشنبه گذشته دور جدیدی از رایزنی های وی با رهبران نیروهای سیاسی لبنان آغاز شد.
الحریری ابتدا با «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان دیدار و گفت و گو کرد.
وی فضای این دیدار را مثبت توصیف کرد و گفت: بری آماده کمک به فرآیند تشکیل دولت است و من از او خواستم که در این راه کمک کند تا امور آسانتر شود.
نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه لبنان با تاکید بر اینکه گره تشکیل دولت دخالت های خارجی نیست، مشکل را داخلی و مرتبط با سهم بندی های کابینه معرفی کرد و خواستار همکاری و هم افزایی همه طرف ها شد.
الحریری افزود: کشور، جز با مشارکت همه از این وضعیت خارج نمی شود و با اینکه در این راه بسیار تلاش کردم، اما اگر لازم باشد از فشار حضور مردم در خیابان ها برای این هدف استفاده می کنم.
دیدار الحریری با رئیس پارلمان و رهبر «جنبش امل»، فقط چند روز پس از آن بود که «جبران باسیل» رئیس حزب «جریان ملی آزاد» نزد بری رفته بود و این دیدار نخستین دیدارشان پس از تنش زمستان سال گذشته به شمار می رفت. تنشی که به خاطر حرف های باسیل که بری را در یکی از سخنرانی هایش «قلدر» نامیده بود، به وجود آمد.
این دیدار نیز در فضایی دوستانه و برای تحرک بخشی به روند تشکیل کابینه، هفته گذشته برگزار شد.
الحریری همچنین پنجشنبه گذشته در «بیت الوسط» مقر خود با باسیل دیدار کرد. این دیدار هم پس از آن صورت گرفت که طی هفته های گذشته، برخی آن را ضروری می دانستند، چرا که باسیل با سهم خواهی احزاب «نیروهای لبنانی» به ریاست «سمیر جعجع» و «سوسیالیست ترقی خواه» به رهبری «ولید جنبلاط» مخالفت می کرد و این مهم ترین عامل تاخیر در تشکیل کابینه بود.
شبکه تلویزیونی «ال.بی.سی» لبنان گزارش داد که در این دیدار رهبران جریان المستقبل و جریان ملی آزاد دو حزب بزرگ سنی و مسیحی، پیش نویس کابینه ای با 30 کرسی وزارتی را بررسی کردند که سهم ها به طور متوازن میان نیروهای سیاسی لبنانی توزیع شده است.
همچنین شبکه تلویزیونی «ام.تی.وی» لبنان نیز به نقل از منابع خود اعلام کرد که سرانجام باسیل با دریافت 4 سهم از سوی حزب دیگر مسیحی یعنی نیروهای لبنانی موافقت کرد.
باسیل همواره مخالف بود که حزب جعجع 4 یا 5 وزارت داشته باشد و به درخواست آنها مبنی بر اینکه یکی از چهار وزراتخانه کلیدی یعنی «خارجه»، «کشور»، «دفاع» و «دارایی» به حزب جعجع اختصاص یابد، نه می گفت. این شبکه تلویزیونی خبر داد که سرانجام یکی از این 4 وزارت با موافقت باسیل و پیش از آن رئیس جمهوری، به نیروهای لبنانی داده خواهد شد.
روز جمعه نیز «علی حسن خلیل» وزیر دارایی لبنان و عضو ارشد جنبش امل با الحریری دیدار کرد و پس از این دیدار تصریح کرد: حرکتی جدید در زمینه تشکیل دولت آغاز شده و امیدواریم که کارها به این جهت پیش برود.
دیروز (شنبه) «ملحم الریاشی» وزیر اطلاع رسانی و از اعضای ارشد حزب نیروهای لبنانی پس از دیدار با الحریری گفت: دیدار مثبتی داشتیم و من در خلال این دیدار پیام جعجع را به الحریری رساندم و پیامی از سوی او برای جعجع می برم.

** تشکیل دولت، دور یا نزدیک
در حالی برخی معتقدند که این حرکت های جدید ممکن است باعث شود تا پیش از عید قربان، لبنان شاهد تشکیل کابینه باشد، برخی دیگر معتقدند با توجه به وجود گره مسیحی و دروزی همچنان این مهم صورت نخواهد پذیرفت.
لبنان از سه روز دیگر وارد تعطیلات دو هفته ای می شود. به گفته ناظران سیاسی، الحریری خود میانجی گری میان دو جریان مسیحی را به عهده گرفته و باز کردن گره دروزی را به نبیه بری سپرده است.
روزنامه «الجمهوریه» نوشت که دیدارهای اخیر الحریری برای گشودن گره مسیحی بوده و باسیل اندکی کوتاه آمده و قبول کرده که سهم حزبش با سهم رئیس جمهوری 10 تا باشد (یعنی یک کرسی کمتر از توقع).
روزنامه «النهار» هم نوشت که باسیل سخن رسانه هایی که گفته اند، وی با دادن یکی از وزارت های کلیدی به نیروهای لبنانی رضایت داده، رد کرد.
روزنامه لبنانی «الاخبار» هم این نکته را ذکر کرد که الحریری به سمت تشکیل دولت «امر واقع» پیش می رود. این روزنامه با بیان اینکه پس از دیدارهای اخیر الحریری، با اینکه فضا به گونه ای است که گفته می شود دولت بزودی تشکیل خواهد شد، اما نادیده گرفتن خواسته های «نیروهای لبنانی» جعجع که از سوی آمریکا و عربستان حمایت می شود، آیا امکان پذیر است.
روزنامه منطقه ای «الحیات» هم خبرداد که برخی منابع از طرحی گفته اند که برای گشودن گره دروزی قرار است وزیر سوم از این طایفه، یک وزیر میانه با توافق «میشل عون» رئیس جمهوری و الحریری و نبیه بری انتخاب شود و موافقت جنبلاط گرفته شود.
ولید جنبلاط همواره اصرار دارد تا با توجه به نتایج انتخابات و کسب اکثریت نمایندگان طایفه دروزی توسط حزبش، هر سه وزیر این طایفه در دولت از حزب او باشند.
به نوشته الحیات، منابع نزدیک به جنبلاط گفته اند که هنوز چنین پیشنهادی به آنها نشده و به محض مطرح شدن آن، موضوع را بررسی می کنیم. البته این منابع بر خواسته اصلی شان همواره اصرار دارند.
خاورم**م.ا**2054**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پایان دادن به زندگی ۱۰ سال پس از قتل همسر اول
مرد شیشه‌ای که ۱۰ سال پیش همسرش را به قتل رسانده بود، به زندگی‌اش پایان داد.
خودکشی جوان ۲۵ ساله در متروی قلهک
جوان ۲۵ ساله‌ای پیش از ظهر امروز در ایستگاه مترو قلهک خودکشی کرد.
پزشک بدون تحصیلات در قزوین قربانی گرفت
رئیس اداره نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: مداخلات غیرمجاز در امور پزشکی، قربانی گرفت.
قم در شب وفات حضرت معصومه(س) رنگ ماتم به خود گرفت
قم - ایرنا - شهر مقدس قم در شب وفات بانوی کرامت حضرت فاطمه معصومه(س) دختر امام موسی کاظم(ع) و خواهر گرامی امام رضا(ع)، رنگ ماتم به خود گرفته و یکپارچه سیاه پوش شده است.
نهادهای نظامی باید پیشگام رعایت قوانین و مقررات باشند
تهران - ایرنا - رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران تخلفات ساخت و ساز ارتش جمهوری اسلامی در منطقه 4 شهرداری تهران را بسیار گسترده دانست و تاکید کرد: نهادهای نظامی باید پیشگام رعایت قوانین و مقررات باشند.
89 درصد منابع بانک کشاورزی صرف حمایت از این بخش می شود
قزوین - ایرنا - عضو هیات مدیره بانک کشاورزی و قائم مقام مدیریت برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: 89 درصد منابع این بانک صرف حمایت از بخش های مختلف کشاورزی و سرمایه گذاری در این حوزه می شود.
هشدار نخست وزیر هلند درمورد تقلید ازطرح برگزیت در این کشور
تهران - ایرنا - «مارک روته»نخست وزیر هلند روز دوشنبه به مردم این کشور در مورد الگوبرداری از برگزیت و گرفتار شدن در هرج و مرج همانند انگلیس به سبب تصمیم لندن برای خروج از اتحادیه اروپا هشدار داد.
روسیه اجازه تجاوز نظامی به آبخازی و اوستیای جنوبی را نمی دهد
باکو - ایرنا – وزیر امور خارجه روسیه گفت که این کشور اجازه تجاوز نظامی به آبخازی و اوستیای جنوبی را نخواهد داد .
اردن از تداوم شهرک سازی صهیونیست ها انتقاد کرد
تهران-ایرنا- «ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن با انتقاد از صهیونیست ها برای احداث شهرک های جدید در کرانه باختری گفت: این امر باعث افزایش تنش ها و خشونت ها در اراضی فلسطین می شود.
احتمال دارد سران سایر کشورهای عربی هم به سوریه سفر کنند
تهران-ایرنا- حبیب عباس سفیر سوریه در سودان درباره دیدار از پیش اعلام نشده روز گذشته عمر البشیر رئیس جمهوری سودان به دمشق و دیدارش با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه گفت که بعید نیست سران سایر کشورهای عربی نیز در آینده به دمشق سفر کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

معافیت جانبازان ۵۰ درصد از قانون بازنشستگی
جانبازان ۵۰ درصد هم مانند جانبازان بالای ۵۰ درصد، از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مستثنی شدند.
بازیگر معروف به استقبال زمستان رفت +عکس
سیدجواد رضویان بازیگر سینما و تلویزیلون با انتشار تصویری از خود به استقبال زمستان رفت.
رنگ موی جدید رامین رضاییان
رامین رضاییان پس از پایان کارش در لیگ بلژیک و چند وقت بی تیم ماندن به لیگ قطر رفت اما تیپ و ظاهر او در این مدت، کاملا عوض شده است.
«کامبیز مهدی زاده»؛ داماد جنجالی حسن روحانی
کامبیز مهدی زاده فرساد، تیر ماه امسال در تالار فرشته تهران با یکی از دختران آقای رییس جمهور دولت تدبیر و امید ازدواج کرد. آقای روحانی٬ دو پسر و سه دختر دارد که اکنون یکی از دامادهای وی در کانون توجه رسانه های داخلی و بین المللی قرار گرفته است.
فرزندان روسای جمهور آسیای مرکزی چه می‌کنند؟
سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور قرقیزستان با ۲ فرزند کمترین، و امامعلی رحمان با ۹ فرزند رکورددار بزرگ ترین خانواده در میان روسای جمهور آسیای مرکزی هستند.
روسیه اجازه تجاوز نظامی به آبخازی و اوستیای جنوبی را نمی دهد
اردن از تداوم شهرک سازی صهیونیست ها انتقاد کرد
احتمال دارد سران سایر کشورهای عربی هم به سوریه سفر کنند
جای خالی شورای امنیت در مقابله با تروریسم
وزیر خارجه آلمان در عراق
حماس : هنیه به چند کشور جهان سفر می کند
انصارالله شایعه تحویل بندر الحدیده را تکذیب کرد
رئیس جمهوری جدید گرجستان کیست؟
وزیر انرژی کویت استعفا کرد
وزیر جنگ داعش در حمله هوایی عراق به هلاکت رسید