تلاش های جدید برای تشکیل دولت لبنان

13:02 ۶۵ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 238 0
تلاش های جدید برای تشکیل دولت لبنان

بیروت - ایرنا - دور جدیدی از تلاش های «سعد الحریری» نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه لبنان برای به نتیجه رساندن ماموریت خود، از پنجشنبه گذشته آغاز شد و برخی محافل سیاسی و رسانه ای از افزایش امیدها برای بازشدن گره تشکیل کابینه می گویند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در حالی که همچنان راه تشکیل سومین دولت الحریری پس از یازده هفته، پر فراز و نشیب طی می شود، پنجشنبه گذشته دور جدیدی از رایزنی های وی با رهبران نیروهای سیاسی لبنان آغاز شد.
الحریری ابتدا با «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان دیدار و گفت و گو کرد.
وی فضای این دیدار را مثبت توصیف کرد و گفت: بری آماده کمک به فرآیند تشکیل دولت است و من از او خواستم که در این راه کمک کند تا امور آسانتر شود.
نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه لبنان با تاکید بر اینکه گره تشکیل دولت دخالت های خارجی نیست، مشکل را داخلی و مرتبط با سهم بندی های کابینه معرفی کرد و خواستار همکاری و هم افزایی همه طرف ها شد.
الحریری افزود: کشور، جز با مشارکت همه از این وضعیت خارج نمی شود و با اینکه در این راه بسیار تلاش کردم، اما اگر لازم باشد از فشار حضور مردم در خیابان ها برای این هدف استفاده می کنم.
دیدار الحریری با رئیس پارلمان و رهبر «جنبش امل»، فقط چند روز پس از آن بود که «جبران باسیل» رئیس حزب «جریان ملی آزاد» نزد بری رفته بود و این دیدار نخستین دیدارشان پس از تنش زمستان سال گذشته به شمار می رفت. تنشی که به خاطر حرف های باسیل که بری را در یکی از سخنرانی هایش «قلدر» نامیده بود، به وجود آمد.
این دیدار نیز در فضایی دوستانه و برای تحرک بخشی به روند تشکیل کابینه، هفته گذشته برگزار شد.
الحریری همچنین پنجشنبه گذشته در «بیت الوسط» مقر خود با باسیل دیدار کرد. این دیدار هم پس از آن صورت گرفت که طی هفته های گذشته، برخی آن را ضروری می دانستند، چرا که باسیل با سهم خواهی احزاب «نیروهای لبنانی» به ریاست «سمیر جعجع» و «سوسیالیست ترقی خواه» به رهبری «ولید جنبلاط» مخالفت می کرد و این مهم ترین عامل تاخیر در تشکیل کابینه بود.
شبکه تلویزیونی «ال.بی.سی» لبنان گزارش داد که در این دیدار رهبران جریان المستقبل و جریان ملی آزاد دو حزب بزرگ سنی و مسیحی، پیش نویس کابینه ای با 30 کرسی وزارتی را بررسی کردند که سهم ها به طور متوازن میان نیروهای سیاسی لبنانی توزیع شده است.
همچنین شبکه تلویزیونی «ام.تی.وی» لبنان نیز به نقل از منابع خود اعلام کرد که سرانجام باسیل با دریافت 4 سهم از سوی حزب دیگر مسیحی یعنی نیروهای لبنانی موافقت کرد.
باسیل همواره مخالف بود که حزب جعجع 4 یا 5 وزارت داشته باشد و به درخواست آنها مبنی بر اینکه یکی از چهار وزراتخانه کلیدی یعنی «خارجه»، «کشور»، «دفاع» و «دارایی» به حزب جعجع اختصاص یابد، نه می گفت. این شبکه تلویزیونی خبر داد که سرانجام یکی از این 4 وزارت با موافقت باسیل و پیش از آن رئیس جمهوری، به نیروهای لبنانی داده خواهد شد.
روز جمعه نیز «علی حسن خلیل» وزیر دارایی لبنان و عضو ارشد جنبش امل با الحریری دیدار کرد و پس از این دیدار تصریح کرد: حرکتی جدید در زمینه تشکیل دولت آغاز شده و امیدواریم که کارها به این جهت پیش برود.
دیروز (شنبه) «ملحم الریاشی» وزیر اطلاع رسانی و از اعضای ارشد حزب نیروهای لبنانی پس از دیدار با الحریری گفت: دیدار مثبتی داشتیم و من در خلال این دیدار پیام جعجع را به الحریری رساندم و پیامی از سوی او برای جعجع می برم.

** تشکیل دولت، دور یا نزدیک
در حالی برخی معتقدند که این حرکت های جدید ممکن است باعث شود تا پیش از عید قربان، لبنان شاهد تشکیل کابینه باشد، برخی دیگر معتقدند با توجه به وجود گره مسیحی و دروزی همچنان این مهم صورت نخواهد پذیرفت.
لبنان از سه روز دیگر وارد تعطیلات دو هفته ای می شود. به گفته ناظران سیاسی، الحریری خود میانجی گری میان دو جریان مسیحی را به عهده گرفته و باز کردن گره دروزی را به نبیه بری سپرده است.
روزنامه «الجمهوریه» نوشت که دیدارهای اخیر الحریری برای گشودن گره مسیحی بوده و باسیل اندکی کوتاه آمده و قبول کرده که سهم حزبش با سهم رئیس جمهوری 10 تا باشد (یعنی یک کرسی کمتر از توقع).
روزنامه «النهار» هم نوشت که باسیل سخن رسانه هایی که گفته اند، وی با دادن یکی از وزارت های کلیدی به نیروهای لبنانی رضایت داده، رد کرد.
روزنامه لبنانی «الاخبار» هم این نکته را ذکر کرد که الحریری به سمت تشکیل دولت «امر واقع» پیش می رود. این روزنامه با بیان اینکه پس از دیدارهای اخیر الحریری، با اینکه فضا به گونه ای است که گفته می شود دولت بزودی تشکیل خواهد شد، اما نادیده گرفتن خواسته های «نیروهای لبنانی» جعجع که از سوی آمریکا و عربستان حمایت می شود، آیا امکان پذیر است.
روزنامه منطقه ای «الحیات» هم خبرداد که برخی منابع از طرحی گفته اند که برای گشودن گره دروزی قرار است وزیر سوم از این طایفه، یک وزیر میانه با توافق «میشل عون» رئیس جمهوری و الحریری و نبیه بری انتخاب شود و موافقت جنبلاط گرفته شود.
ولید جنبلاط همواره اصرار دارد تا با توجه به نتایج انتخابات و کسب اکثریت نمایندگان طایفه دروزی توسط حزبش، هر سه وزیر این طایفه در دولت از حزب او باشند.
به نوشته الحیات، منابع نزدیک به جنبلاط گفته اند که هنوز چنین پیشنهادی به آنها نشده و به محض مطرح شدن آن، موضوع را بررسی می کنیم. البته این منابع بر خواسته اصلی شان همواره اصرار دارند.
خاورم**م.ا**2054**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

برانکو دلیل کنار گذاشتن مسلمان را فاش کرد
سرمربی تیم پرسپولیس فصل گذشته به آسانی از نام محسن مسلمان گذشت و در شرایطی که سکوها هر بازی نام او را فریاد می زدند، برانکو بر تصمیمش پافشاری کرد در نهایت هم مسلمان به در خروجی باشگاه رسید.
گل‌محمدی از پدیده استعفا می‌دهد
اگر پدیده‌ای‌ها نتوانند پول پراهیچ را پرداخت کنند، شامل کسر ۶ امتیاز خواهند شد.
استقلال، مخفی‌ترین تیم لیگ برتر
تیم فوتبال استقلال از زمانی که شفر هدایت آن را برعهده گرفته است تقریبا تمام تمرینات خود را پشت درهای بسته برگزار کرده است تا خبرنگاران و هواداران در کمترین سطح تماس با این تیم باشند.
انریکه - آلبا؛ یک لجبازی مخرب برای اسپانیا
اسپانیا شب گذشته در ورزشگاه بنیتو ویامارین سویا 2-3 به انگلیس باخت تا صعودش به نیمه نهایی لیگ اروپا به تعویق بیفتد.
روانخواه: تمایلی به حضور در کادر فنی استقلال ندارم
عضو کمیته فنی باشگاه استقلال گفت: حسینی می تواند در نشست با شفر مشکلاتش ر احل کند زیرا او و رحمتی هر دو سرمایه های باشگاه هستند.
ایبراهیموویچ یک ماه از میلان مهلت‌گرفت
مهاجم معروف فوتبال سوئد یک ماه مهلت‌گرفت تا در مورد پیشنهاد روسونری فکر‌کند.
پروژه لیورپول برای جذب مهاجم گلزن ناپولی
بازیکنی که دروازه‌‌ تیم فوتبال لیورپول را بازکرد، شاید در آینده پیراهن آنفیلدی‌ها را به تن‌کند.
یوونتوس به دنبال طعمه بارسلونا
باشگاه یوونتوس اولین خرید تابستانی خود را برای سال آینده مشخص کرد.
بارسلونا و یونایتد مشتریان جدید آلدرویرلد
رسانه‌ها می‌گویند مدافع تاتنهام 2 مشتری درجه یک از لیگ برتر و لالیگا دارد.
بشار با تاخیر به اردوی پرسپولیس برمی‌گردد
بازیکن عراقی تیم فوتبال پرسپولیس با تاخیر به اردوی تیمش باز خواهد گشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهمانی مختلط ایرانی‌ها در سفارت فرانسه؟!
به تازگی در فضای مجازی فیلمی منتشر شده است که بازتاب‌دهنده یکی از مهمانی‌هایی است که به بهانه‌ای مثل روز ملی فرانسه در داخل سفارتخانه این کشور به شکل مختلط برپا می‌گردد.
سلبریتی‌هایی که عمراً بدون آرایش آن‌ها بشناسید
بانوان زیادی را سراغ داریم که بدون آرایش از منزل بیرون نمی‌روند، بانوانی هم هستند که زیبایی خدادادی خود را دست‌کم نمی‌گیرند و زیاد اهل آرایش نیستند. در این بین داستان سلبریتی‌ها فرق می‌کند.
«مریم معصومی» با چادر رنگی در حرم امام رضا(ع) -عکس
مریم معصومی با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: ما هیچ ما نگاه.
بزرگترین بیلبورد های شهر تهران: لطفا گران نخرید
تبلیغات محیطی همواره یکی از گران ترین روشهای تبلیغاتی برای شرکت هاست که به دلیل هزینه های بالای آنها بیشتر توسط کمپانی های بزرگ و معتبر استفاده می‌شود. اما در سالهای اخیر با رونق کسب و کارهای اینترنتی شاهد تبلیغات این دسته از کسب و کارها روی بیلبوردهای شهرهای بزرگ مانند تهران می‌باشیم.
اتحادیه اروپا 15میلیارد دلار درآذربایجان سرمایه گذاری کرده است
دادستانی ترکیه از کارکنان کنسولگری عربستان بازجویی می کند
آنکارا مقابل تحریم های آمریکا علیه ایران ایستادگی کند
عناصر خودسر پشت قتل خاشقچی؛گزارش احتمالی عربستان - علی حیدری*
خاشقچی توسط عوامل آل سعود ربوده شده است
اقامتگاه سرکنسول عربستان به ظن قتل خاشقچی تفتیش می شود
پمپئو با ملک سلمان درباره خاشقچی گفت و گو  کرد
چاووش‌اوغلو: اقامتگاه و خودروهای سعودی‌ها مورد تفتیش قرار می‌گیرد
ژاپن متعهد شد تا تک‌تک شهروندان ربوده‌شده را به خانه بازگرداند
اعتراض اسرائیل به سخنان ضد صهیونیستی رئیس پارلمان کویت در اجلاس بین‌المجالس