تلاش های جدید برای تشکیل دولت لبنان

13:02 ۱۹۳ روز پیش ایرنا 383 0
تلاش های جدید برای تشکیل دولت لبنان

بیروت - ایرنا - دور جدیدی از تلاش های «سعد الحریری» نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه لبنان برای به نتیجه رساندن ماموریت خود، از پنجشنبه گذشته آغاز شد و برخی محافل سیاسی و رسانه ای از افزایش امیدها برای بازشدن گره تشکیل کابینه می گویند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در حالی که همچنان راه تشکیل سومین دولت الحریری پس از یازده هفته، پر فراز و نشیب طی می شود، پنجشنبه گذشته دور جدیدی از رایزنی های وی با رهبران نیروهای سیاسی لبنان آغاز شد.
الحریری ابتدا با «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان دیدار و گفت و گو کرد.
وی فضای این دیدار را مثبت توصیف کرد و گفت: بری آماده کمک به فرآیند تشکیل دولت است و من از او خواستم که در این راه کمک کند تا امور آسانتر شود.
نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه لبنان با تاکید بر اینکه گره تشکیل دولت دخالت های خارجی نیست، مشکل را داخلی و مرتبط با سهم بندی های کابینه معرفی کرد و خواستار همکاری و هم افزایی همه طرف ها شد.
الحریری افزود: کشور، جز با مشارکت همه از این وضعیت خارج نمی شود و با اینکه در این راه بسیار تلاش کردم، اما اگر لازم باشد از فشار حضور مردم در خیابان ها برای این هدف استفاده می کنم.
دیدار الحریری با رئیس پارلمان و رهبر «جنبش امل»، فقط چند روز پس از آن بود که «جبران باسیل» رئیس حزب «جریان ملی آزاد» نزد بری رفته بود و این دیدار نخستین دیدارشان پس از تنش زمستان سال گذشته به شمار می رفت. تنشی که به خاطر حرف های باسیل که بری را در یکی از سخنرانی هایش «قلدر» نامیده بود، به وجود آمد.
این دیدار نیز در فضایی دوستانه و برای تحرک بخشی به روند تشکیل کابینه، هفته گذشته برگزار شد.
الحریری همچنین پنجشنبه گذشته در «بیت الوسط» مقر خود با باسیل دیدار کرد. این دیدار هم پس از آن صورت گرفت که طی هفته های گذشته، برخی آن را ضروری می دانستند، چرا که باسیل با سهم خواهی احزاب «نیروهای لبنانی» به ریاست «سمیر جعجع» و «سوسیالیست ترقی خواه» به رهبری «ولید جنبلاط» مخالفت می کرد و این مهم ترین عامل تاخیر در تشکیل کابینه بود.
شبکه تلویزیونی «ال.بی.سی» لبنان گزارش داد که در این دیدار رهبران جریان المستقبل و جریان ملی آزاد دو حزب بزرگ سنی و مسیحی، پیش نویس کابینه ای با 30 کرسی وزارتی را بررسی کردند که سهم ها به طور متوازن میان نیروهای سیاسی لبنانی توزیع شده است.
همچنین شبکه تلویزیونی «ام.تی.وی» لبنان نیز به نقل از منابع خود اعلام کرد که سرانجام باسیل با دریافت 4 سهم از سوی حزب دیگر مسیحی یعنی نیروهای لبنانی موافقت کرد.
باسیل همواره مخالف بود که حزب جعجع 4 یا 5 وزارت داشته باشد و به درخواست آنها مبنی بر اینکه یکی از چهار وزراتخانه کلیدی یعنی «خارجه»، «کشور»، «دفاع» و «دارایی» به حزب جعجع اختصاص یابد، نه می گفت. این شبکه تلویزیونی خبر داد که سرانجام یکی از این 4 وزارت با موافقت باسیل و پیش از آن رئیس جمهوری، به نیروهای لبنانی داده خواهد شد.
روز جمعه نیز «علی حسن خلیل» وزیر دارایی لبنان و عضو ارشد جنبش امل با الحریری دیدار کرد و پس از این دیدار تصریح کرد: حرکتی جدید در زمینه تشکیل دولت آغاز شده و امیدواریم که کارها به این جهت پیش برود.
دیروز (شنبه) «ملحم الریاشی» وزیر اطلاع رسانی و از اعضای ارشد حزب نیروهای لبنانی پس از دیدار با الحریری گفت: دیدار مثبتی داشتیم و من در خلال این دیدار پیام جعجع را به الحریری رساندم و پیامی از سوی او برای جعجع می برم.

** تشکیل دولت، دور یا نزدیک
در حالی برخی معتقدند که این حرکت های جدید ممکن است باعث شود تا پیش از عید قربان، لبنان شاهد تشکیل کابینه باشد، برخی دیگر معتقدند با توجه به وجود گره مسیحی و دروزی همچنان این مهم صورت نخواهد پذیرفت.
لبنان از سه روز دیگر وارد تعطیلات دو هفته ای می شود. به گفته ناظران سیاسی، الحریری خود میانجی گری میان دو جریان مسیحی را به عهده گرفته و باز کردن گره دروزی را به نبیه بری سپرده است.
روزنامه «الجمهوریه» نوشت که دیدارهای اخیر الحریری برای گشودن گره مسیحی بوده و باسیل اندکی کوتاه آمده و قبول کرده که سهم حزبش با سهم رئیس جمهوری 10 تا باشد (یعنی یک کرسی کمتر از توقع).
روزنامه «النهار» هم نوشت که باسیل سخن رسانه هایی که گفته اند، وی با دادن یکی از وزارت های کلیدی به نیروهای لبنانی رضایت داده، رد کرد.
روزنامه لبنانی «الاخبار» هم این نکته را ذکر کرد که الحریری به سمت تشکیل دولت «امر واقع» پیش می رود. این روزنامه با بیان اینکه پس از دیدارهای اخیر الحریری، با اینکه فضا به گونه ای است که گفته می شود دولت بزودی تشکیل خواهد شد، اما نادیده گرفتن خواسته های «نیروهای لبنانی» جعجع که از سوی آمریکا و عربستان حمایت می شود، آیا امکان پذیر است.
روزنامه منطقه ای «الحیات» هم خبرداد که برخی منابع از طرحی گفته اند که برای گشودن گره دروزی قرار است وزیر سوم از این طایفه، یک وزیر میانه با توافق «میشل عون» رئیس جمهوری و الحریری و نبیه بری انتخاب شود و موافقت جنبلاط گرفته شود.
ولید جنبلاط همواره اصرار دارد تا با توجه به نتایج انتخابات و کسب اکثریت نمایندگان طایفه دروزی توسط حزبش، هر سه وزیر این طایفه در دولت از حزب او باشند.
به نوشته الحیات، منابع نزدیک به جنبلاط گفته اند که هنوز چنین پیشنهادی به آنها نشده و به محض مطرح شدن آن، موضوع را بررسی می کنیم. البته این منابع بر خواسته اصلی شان همواره اصرار دارند.
خاورم**م.ا**2054**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
محسن هاشمی: سخنان قالیباف غیرمنصفانه بود
رئیس شورای شهر تهران بااشاره به سخنان شب گذشته قالیباف یک برنامه تلویزیونی که بدهی شهرداری را تکذیب کرده و آن را یک دروغ بزرگ خوانده بود، گفت: بخشی از سخنان قالیباف در صدا و سیما غیرمنصفانه و ظلم به شهرداری و شورا بوده و می‌بایست صدا و سیما فرصت پاسخگویی به شورا و شهرداری بدهد و قالیباف نیز اظهارات خود را اصلاح کند.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
دفاع قاطع ظریف از برنامه موشکی ایران در کنفرانس مونیخ
ابراهیم کالین: استرداد گولن به ترکیه صحت ندارد
بشار اسد امروز از چه سخن می گوید
عطوان: اعراب دو دستی کلیدهای شهر قدس را تقدیم نتانیاهو کردند
حل اختلافات اسراییل و فلسطین راه درازی پیش رو دارد
نماینده سازمان ملل بر لزوم خروج تروریست ها از ادلب تاکید کرد
85.5 میلیارد دلار، بدهی لبنان در سال 2018
حرف و حدیث های مشارکت پیشمرگه در تامین امنیت نینوا
نتانیاهو، ˮیسرائیل کاتسˮ را به عنوان وزیر خارجه موقت تعیین کرد
ازسرگیری مذاکرات درباره الحدیده پیش از نشست شورای امنیت با موضوع یمن