کودک هشت ساله ای بر کرسی امامت

13:02 ۳ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 45 0
کودک هشت ساله ای بر کرسی امامت

تهران- ایرنا- اواخر درخشش ستاره هشتم آسمان ولایت بود که کرامت الهی در قالب نو رسیده ای خوش‌رو و خوش‌خو نازل شد و کودکی پا به عرصه هستی نهاد تا کهکشان دنباله دار امامت را به ندای آخرین منجی پیوند زند.

ایرنا

نامش «محمد» بود و کنیه اش «ابو جعفر» و القابی چون «تقی» و «جواد» به واسطه شاخصه هایی که زبانزد دوست و دشمن بود ارزانی‌اش شد، رمضان سال 195هجری قمری در شهر «مدینه» دیده به جهان گشود، پدر آن حضرت «امام علی بن موسی الرضا (ع)» هشتمین امام شیعیان بود.
مادرش «سبیکه» نام داشت که از خاندان «ماریه قبطیه» همسر پیامبر اکرم (ص) به شمار می رفت و از نظر فضائل اخلاقی در درجه والایی قرار داشت و برترین زنان زمان خویش بود؛ به طوری که امام رضا (ع) از او به عنوان بانویی منزه، پاکدامن و با فضیلت یاد می کرد.
تولد امام جواد (ع) که در اواخر عمر امام رضا (ع) رخ داد یک کرامت الهی بود؛ آن چنانکه امام رضا (ع) بارها از ایشان به عنوان مولودی پرخیر و برکت یاد می کرد.
عصر امام رضا (ع) دوره ویژه ای بود و تعیین جانشین و معرفی امام بعدی، با مشکلاتی روبه‌رو شده بود که در عصر امامان قبلی، بی سابقه بود؛ زیرا از یک سو پس از شهادت امام کاظم (ع) گروهی که به «واقفیه» معروف شدند، براساس انگیزه های مادی، امامت حضرت رضا (ع) را انکار کردند.
از سوی دیگر امام رضا (ع) تا حدود 47 سالگی دارای فرزند نشده بود و چون احادیث رسیده از پیامبر حاکی بود که امامان 12 نفرند که 9 نفر آنان از نسل امام حسین (ع) خواهند بود، فقدان فرزند برای امام رضا (ع) هم امامت خود آن حضرت و هم تداوم امامت را زیر سوال می برد و واقفیه این موضوع را دستاویز قرار داده و امامت حضرت رضا (ع) را انکار می کردند.
بنابر آنچه در تاریخ آمده است، امام جواد (ع) در دوران حکومت «مامون» و «معتصم» عباسی زندگی کرد و در 8 سالگی به امامت رسید، دوران امامت ایشان دوره و زمان خاصی از تاریخ و همراه با پیچیدگی ها و مسائلی بود که در زندگانی سایر امامان شیعه (ع) کمتر وجود داشت.
اینکه امامت، به قدرت الهی به یک نوجوان هشت ساله که هنوز به سن بلوغ نرسیده است، منتقل شد یک کرامت مهم بود.
مامون خلیفه عباسی که چون سایر خلفای بنی‌عباس از نفوذ باطنی امامان معصوم (ع) در بین مردم هراس داشت سعی کرد امام جواد (ع) را تحت مراقبت خاص خویش قرار دهد که یکی از حیله‌های وی برای این کار، ازدواج دخترش با امام بود.
لذا دختر خویش «ام الفضل» را به ازدواج حضرت امام جواد (ع) درآورد تا مراقبی دائمی و از درون خانه، بر امام گمارده باشد، دلیل دیگری که مأمون دخترش را به ازدواج امام در آورد کشاندن امام به سمت خود بود؛ چرا که تصور می کرد امام با این وصلت مجذوب مادیات و جاه و مقام شده، قداست وی خدشه دار و از راه اصلی منحرف می شود و در نتیجه، شیعیان متفرق و مأمون خود قوی خواهد شد.
مامون همچنین می خواست با این وصلت، علویان را از اعتراض و قیام بر ضد خود باز داشته، خود را دوستدار و علاقه مند به آنان نشان دهد، امام جواد (ع) نیز که مانند بقیه امامان (ع) از آینده اطلاع داشت و هیچ کاری را بدون آگاهی انجام نمی داد به خوبی از دسیسه‌های مامون آگاه بود و با علم به وصلت با دختر وی رضایت داد.
یکی از دلایل پذیرش این وصلت از سوی امامان، حفظ شیعیان از دسیسه‌های کینه‌توزانه مامون بود، لذا امام (ع) اگرچه تن به این ازدواج داد، اما شواهد تاریخی گواه این حقیقت است که مامون نتوانست به حیله‏‌های از پیش تعیین شده خود دست یابد.
اخلاق حسنه امام جواد (ع) که از جد بزرگوارشان پیامبر اکرم (ص) به ارث برد و علم و دانش فراوان و وسیع که در مناظرات نمود می یافت از جمله بارزه های اخلاقی آن حضرت به شمار می رفت که همواره همچون خاری در چشم دشمنان بود.
مناظراتی که امام (ع) با دانشمندان فرقه ها و مذاهب مختلف در این دوره دارد، بسیار مهم است، اینکه چگونه یک نوجوان می تواند در مناظرات و بحث های مختلف اسلامی و فکری با دانشمندان آن زمان آنان را مغلوب کند، هم کرامتی بزرگ بود و هم علامتی بر حقانیت امامت ایشان.
به روایت شیعیان، علم آن حضرت از طریق اجدادشان منتقل شده، یعنی به قدرت الهی، علم پیامبر (ص) به امام علی (ع) و نسل به نسل تا امام زمان (عج) منتقل شده و این علم لدنی که خداوند در اختیار الگوهای بشریت گذاشته در نزد امام جواد (ع) هم بوده است.
امام جواد (ع) مانند همه امامان شیعه، الگوی کامل تقوا و پارسایی و نمونه بارز عبادت، بندگی و سجده های طولانی برای خداوند بودند، ادب و گشاده رویی با دوست و دشمن از دیگر شاخصه های امام جواد (ع) بود، آن حضرت با همگان با ادب و احترام برخورد می کردند که این امر باعث جذب مخالفان و دشمنان امام به سوی ایشان می شد، سازش و نرم خویی با دوستان و شیعیان نیز از صفات این امام جوان است.
امام جواد (ع) با وجود کوتاهی دوران حیات و امامت، شاگردان بزرگی را تربیت کردند، «حضرت عبدالعظیم حسنی»، «علی بن مهزیار اهوازی»، «فضل بن شاذان نیشابوری»، «محمد بن سنان زاهری»، «ابونصر بزنطی کوفی» و «دعبل خزاعی» از شاگردان آن حضرت هستند که نزد ایشان، رشد علمی یافته و تربیت شدند و یا از آن حضرت حدیث نقل کردند.
راویان احادیث جواد الائمه (ع) تنها محدثان شیعه نبودند؛ بلکه علما و دانشمندان اهل تسنن نیز معارف و حقایقی از اسلام را از آن حضرت نقل کرده‏اند.
درباره تاریخ اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و امام جواد (ع) کتاب های فراوانی منتشر شده است، از جمله کتاب «معجم ما کتب عن الرسول (ص) و اهل بیته (ع)» اثر «عبدالجبار الرفاعی» که به صورت یک دایرة المعارف بزرگ و در 10 جلد چاپ شده است.
در کتابهای حدیثی و تاریخی بسیاری از دیگر بزرگان شیعه مانند «شیخ کلینی»، «شیخ مفید»، «شیخ صدوق»، «علامه برقی» و «شیخ طوسی» نیز از زندگانی ائمه از جمله امام جواد (ع) مطالب فراوانی می توان یافت.
امام جواد (ع) تا پایان خلافت مامون در مدینه ساکن بودند و پس از مرگ مامون به دستور معتصم عباسی و در سال 220 هجری قمری به همراه همسرش (ام الفضل) به بغداد رفت و در ماه ذی القعده همان سال مسموم شده و به شهادت رسیدند، مزار مطهر آن حضرت در کاظمین (بغداد) و در کنار قبر جدش «امام کاظم (ع)» زیارتگاه مومنان است.
فراهنگ**3009**1055


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ادبیات
ادبیات

آخرین اخبار

گرانترین نقاشی جهان را دستیار داوینچی کشیده است؟
نقاشی «سالوادور ماندی» زیر به لئوناردو داوینچی نسبت داده می‌شود، اما یک مورخ معتقد است این اثر در واقع کار یکی از دستیاران اوست.
لیبرتی وکسلر؛ نوزاد بامزه ای در نقش زنان مشهور
شاید برایتان جالب باشد یک نسخه از کودکی مدونا، آدری همبورن یا حتی ملکه الیزابت را ببینید؟! مادر این دختر "لیبرتی وکسلر" بعد از این که لباس هایی که تن پسرش در میهمانی هالووین کرده بود با استقبال و تعریف و تمجید روبرو شد، تصمیم گرفت این بار با لباس ها و تم های مختلف دخترش را به شکل زن های مشهور درآورد! نتیجه کار او واقعا بامزه است.
رستورانی در نیویورک که هندوانه کبابی سرو می‌کند!
سرآشپز‌های یک رستوران نیویورکی برای خوشحال کردن مشتریان گیاهخوارشان هندوانه کبابی سرو می‌کنند که ۵۸ دلار قیمت دارد!
دانستنی‌های شگفت انگیز درباره حیوانات
آیا می‌دانستید که مثلا قورباغه‌ای وجود دارد که با زهرش می‌تواند ۱۰ نفر را بکشد؟ یا احتمالا بیشتری دارد که از نیش زنبور بمیرید تا از حمله کوسه؟ حقایق جالب زیادی درباره این دنیا وجود دارد که ما را می‌ترساند.
۸ نکته جالب در مورد دریای خزر که شاید تاکنون نمی‌دانستید
موضوع امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، به‌ویژه در روز‌های گذشته به یک مساله ملی نزد بسیاری از شهروندان تبدیل شده؛ جایی که مردم نگرانند دولت نتواند از حقوق «ملت» در دریای خزر دفاع کند. این حجم از توجه مردم همیشه در صحنه ایران‌زمین ما را بر آن داشت تا نکاتی جالب و خواندنی در مورد دریای خزر را به اطلاع کاربران برسانیم تا کسانی که مدعی حق‌گیری هستند دست‌کم با ویژگی‌های بزرگ‌ترین دریاچه جهان تا حدی آشنا شوند.
واکنش طنزگونه سوریلند به غارت تریلی ها
قسمت جدید سوریلند با عنوان "هم طویله ای: قسمت بیستم، حسن کچل" به کارگردانی سروش رضایی کنایه ای به دزدی های اخیر از بار تریلی ها دارد.
پرمخاطب‌ترین آثار داستانی دهه ۹۰ در ایران
مجله ادبی «الف‌یا» وابسته به بنیاد شعر و ادبیات داستانی در تازه‌ترین مطلب خود اقدام به انتشار فهرستی از پرمخاطب‌ترین آثار ادبی ایرانی در دهه ۹۰ کرده است. این آثار که همگی بر مبنای اطلاعات پایگاه اینترنتی «موسسه خانه کتاب» احصا شده‌اند به شرط داشتن حداقل یک چاپ در یک‌سال اخیر و قرار گرفتن در رده دیویی ادبیات در این فهرست قرار گرفته‌اند.
چاوشی در راه شادمهر؟
این روزها جنگ‌وجدال دفتر موسیقی وزارت ارشاد با محسن چاوشی بر سر اصلاحیه‌های آلبوم جدید این خواننده محبوب او را یک‌بار دیگر چهره اول رسانه‌های فرهنگی این مرزوبوم کرده است. چهره‌ای پیچیده در انواع و اقسام شایعات و حواشی و گمانه‌زنی‌های عجیب‌وغریب ...
استاد سینمای وحشت که از پلیس می‌ترسید
دو روز پیش تولد آلفرد هیچکاک بود؛ کسی که در طول شش دهه فعالیتش بیش از ۵۰ فیلم ساخت و به او لقب «استاد تعلیق» دادند.
بی توجهی به معیشت پرستاران موجب مهاجرت آنان می شود
همدان- ایرنا- رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: بی توجهی به دغدغه های معیشتی پرستاران موجب مهاجرت این قشر توانمند به دیگر کشورها برای کار و فعالیت می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تیم داوری عراقی بازی پرسپولیس مقابل الدحیل را قضاوت می‌کند
تهران-ایرنا- روزنامه قطری الوطن گزارش داد که تیم داوری عراقی 6 شهریور بازی پرسپولیس برابر الدحیل در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا 2018 را قضاوت خواهد کرد.
بازنشستگان تامین اجتماعی صاحب سهام می شوند
تهران- ایرنا- مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) گفت: بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی پس از تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری در شستا، صاحب سهام می شوند.
قیمت سکه در 24 مرداد 97
نرخ خرید و فروش سکه در بازار را در اینجا مشاهده کنید.
قیمت روز طلا، سکه و ارز
قیمت انواع سکه امروز در بازار تهران کاهش یافت و نرخ دلار نیز با افت همراه بود.
این افراد در قرآن به سگ هار تشبیه شده‌اند
آیات و ترجمه قرآن سراسر اعجاز در زندگی مادی و معنوی است و اگر ما آن را با معرفت تلاوت کنیم، حتماً اثرات آن را خواهیم دید.
زائران جمهوری آذربایجان از حرم رضوی به پیشواز عرفه رفتند
واقعه غدیر برای نوجوانان و جوانان بهابادی بیشتر تبیین شود
اقتصادی کردن هنر نیازمند تغییر نگاه به این حوزه است
رواج هنر در جامعه موجب کاهش خشونت می شود
30 درصد فضای آموزشی تایباد فرسوده است
160 خانه عالم در استان بوشهر احداث شد
شکایت از مدارس خرمشهر کاهش یافت
سرویس های اعزام زائران به نجف و کربلا از زنجان برقرار می شود
مقدمات برگزاری جشنواره ستاره های صحنه در سرچشمه فراهم شد
93606 نفر روز مهمان در مراکز اقامتی کردستان اسکان یافتند