تقویت سواد رسانه ای سرلوحه سیاست گذاری های فرهنگی باشد

12:42 ۱۹۳ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 343 0
تقویت سواد رسانه ای سرلوحه سیاست گذاری های فرهنگی باشد

تهران – ایرنا – مشاور وزیر و رئیس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد تاکید کرد: دستگاه های عضو دبیرخانه دائمی همایش سواد رسانه ای باید در سیاست گذاری های خود مهارت استفاده از انواع رسانه بخصوص مجازی و آموزش سواد رسانه ای را سرلوحه خود قرار دهند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید مرتضی موسویان روز یکشنبه در نخستین نشست مشترک شورای سیاستگذاری و هیات علمی دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی،گفت: فعال سازی بخش های دیگر جامعه برای کمک به خانواده های ایرانی و سبک کردن بار آنها در عرصه رسانه، یکی از اهداف مورد توجه این همایش است.
موسویان تاکید کرد: ضرورت دارد در خروجی های حاصل از همایش هایی از این دست بویژه در حوزه سیاستگذاری فرهنگی به این امر توجه شود.
رئیس دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی تاکید کرد: دستگاه های عضو دبیرخانه دائمی همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی باید به دنبال سبک کردن بار خانواده ها در حوزه رسانه، مهارت های استفاده از رسانه ها بخصوص رسانه های مجازی و آموزش سواد رسانه ای باشند و این طور نباشد که هرمشکلی درکشور پیش آمد خانواده های ایرانی را مقصر آن بدانند.
موسویان در ادامه با تشریح دستاوردها و ابعاد مختلف نخستین همایش سواد رسانه و اطلاعاتی در سال گذشته، « تجربه نگاری » را از جمله تفاوت های این دوره و سایر همایش های مشابه عنوان کرد.
وی افزود: برای این منظور دبیرخانه همایش، نشست ها و برنامه هایی را برای تقویت افراد داوطلب فعالیت در فضای مجازی و رسانه ای طراحی کرده است.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به انتظارات بیش ازحد از خانواده های ایرانی درمورد فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و سواد رسانه ای، افزود: بار مسئولیت خانواده های ایرانی با توجه به بروز و ظهور این فضاها سنگین است و نبایدد این بار را سنگین تر کنیم بلکه نیاز است دستگاه های متولی و مرتبط همراه با سایر بخش های جامعه به کاستن از این بار اهتمام جدی داشته باشند.

** تاکید بر فرهنگ سازی و گفتمان سازی سواد رسانه ای
رئیس هیئت علمی دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی نیز در این نشست عینیت بخشیدن مباحث اطلاعاتی را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: باید ضمن پرهیز از ذهنیت گرایی، به دنبال روش مند سازی آموزش، فرهنگ سازی و گفتمان سازی سواد رسانه ای در سطوح ملی و محلی باشیم.
حسن بشیر همچنین با انتقاد از «کالاسازی سواد رسانه ای» و بازاری شدن آن با طرح مباحث کم اهمیت در مورد سواد رسانه ای و اطلاعاتی و یا طرح جهت گیری های خاصی در این زمینه بدون توجه به ابعاد گسترده آن، این وضعیت را حاکی از یک انحراف در فهم واقعی سواد رسانه ای دانست.
به گفته وی آموزش های صحیح می تواند در ارتباط با موضوع رسانه ها و محتوای رسانه ای، ابعاد جدیدی را مطرح سازد.

** دبیرخانه همایش سواد رسانه ای مرکز آموزش دائمی شود
بشیر در عین حال گفت: لازم است دبیرخانه همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی به مرکز آموزش های دائمی و چند بعدی سواد رسانه ای و اطلاعاتی تبدیل شود تا از سقوط در انحراف های تک بعدی نگر و یا ارزیابی های به دور از واقعیت و ناامید کننده جامعه پرهیز کند.
مدرس دانشگاه امام صادق (ع) تاکید کرد: موضوع سواد رسانه ای و اطلاعاتی یک مقوله ملی است که باید همه دستگاه های دولتی و غیردولتی، سمن ها، حوزه های علمیه، دانشگاه ها، مراکز علمی و خانواده ها دراین زمینه همکاری کرده و فعالانه در این عرصه حضور داشته باشند.

** تاکید برگفتمان سازی سواد رسانه ای
بشیر ادامه داد: انتظار ما از دانشگاه ها و مراکز علمی کشور به شکل خاص، طرح مباحث عمیق و تحلیلی در این زمینه در قالب تحقیقات مختلف است تا بتواند راهگشای وضعیت موجود در این زمینه باشد.
رئیس هیئت علمی دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی در ادامه با اشاره به اهمیت طرح مباحث سواد رسانه ای توسط رسانه های جمعی، خواستار تشویق رسانه های جمعی به گفتمان سازی سواد رسانه ای شد و از آمادگی اعضای هیئت علمی این همایش برای در اختیار قرار دادن یادداشت ها به مطبوعات و خبرگزاری ها و برگزاری نشست ها با همکاری صدا و سیما در جهت غنی سازی مباحث سواد رسانه ای و اطلاعاتی خبرداد.

** پیش بینی دریافت 100 چکیده مقاله برای همایش سواد رسانه ای
دبیرکل دومین همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی نیز در این نشست از ارسال 67 چکیده مقاله به دبیرخانه این همایش تا ابتدای مرداد ماه جاری خبرداد و گفت: انتظار داریم تا پایان مردادماه بیش از100چکیده مقاله دریافت شود.
محمد صادق افراسیابی به شکل گیری13دبیرخانه استانی همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی درمناطق مختلف کشور اشاره کرد و اظهارداشت: هرکدام از این دبیرخانه ها تا پایان همایش چند نشست تخصصی با هدف گفتمان سازی سواد رسانه ای و اطلاعاتی برگزار خواهند کرد.
این مدرس دانشگاه اظهارداشت: در منطقه اوراسیا هم دبیرخانه دائمی همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی با مرکزیت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان آغاز به کارکرده است.
به گفته وی امسال در حوزه بین الملل شاهد ارائه چند مقاله از سوی اساتید حاضر در کشورهای واقع در منطقه اوراسیا خواهیم بود.
به گزارش ایرنا، دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی 12 تا 14 آبان ماه سال جاری همزمان با هفته فرهنگ عمومی درسالن همایش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.
دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با موضوع خانواده به عنوان نهاد بنیادین اجتماعی با هدف تبیین نقش و جایگاه مهم خانواده در عصر اطلاعات و جامعه شبکه ای با تاکید بر رویکردهای آموزشی، شناختی و تربیتی در دو بخش علمی - پژوهشی و تجربی - کاربردی برگزار می شود.
تمامی مقالات و گزارش‌های علمی برگزیده در دو بخش مجزا در کتاب مقالات و گزارش‌ های علمی همایش درج می‌شود. همچنین متناسب با جایگاه احراز شده در همایش به برگزیدگان تندیس همایش، لوح تقدیر و جایزه نقدی اهداء خواهد شد.
نویسندگان مقالات برگزیده به عضویت فعال انجمن‌های سواد رسانه ای ایران و مدیریت دانش ایران درخواهند آمد.
مطابق فراخوان منتشر شده، علاقه مندان جهت ارسال آثار می‌توانند مقالات و گزارش‌ های خود را از طریق پورتال همایش به نشانی MLiteracy.saramad.ir بارگذاری می‌کنند.
موضوعات و محورهای بخش علمی - پژوهشی این همایش، توانمند سازی، سبک زندگی، آموزش و دین و اخلاق و موضوعات و محورهای بخش تجربی - کاربردی همایش، تجربه نگاری‌های حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی بر اساس موضوعات و محورهای بخش علمی – پژوهشی، تولیدات رسانه ای (مستند، فیلم کوتاه، انیمیشن، بازی‌های رایانه ای و ...) در حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی و تولیدات هنری (پوستر، اینفوگرافی و ...) در حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی، است.
فراهنگ ** 1355 ** 1701


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
محسن هاشمی: سخنان قالیباف غیرمنصفانه بود
رئیس شورای شهر تهران بااشاره به سخنان شب گذشته قالیباف یک برنامه تلویزیونی که بدهی شهرداری را تکذیب کرده و آن را یک دروغ بزرگ خوانده بود، گفت: بخشی از سخنان قالیباف در صدا و سیما غیرمنصفانه و ظلم به شهرداری و شورا بوده و می‌بایست صدا و سیما فرصت پاسخگویی به شورا و شهرداری بدهد و قالیباف نیز اظهارات خود را اصلاح کند.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
جشنواره قهرمان کتاب در دشتی برگزار شد
شاعری در کنار مردم
رمان باید از روزمرگی عبور کند
«هنر»تماشاگه چگونه زیستن یک ملت است
ساعت ها همه خوابند
سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان معرفی شد
اعضای کانون اردبیل در مسابقات بین المللی درخشیدند
فرهنگ و هنر ، زبان مشترک دو ملت ایران و بوسنی
برگزیدگان شانزدهمین دوره حامیان نسخ خطی معرفی شدند
حفظ وانتقال نسخ خطی به نسل‌های آینده حائز اهمیت است