تقویت سواد رسانه ای سرلوحه سیاست گذاری های فرهنگی باشد

12:42 ۱۲۷ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 284 0
تقویت سواد رسانه ای سرلوحه سیاست گذاری های فرهنگی باشد

تهران – ایرنا – مشاور وزیر و رئیس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد تاکید کرد: دستگاه های عضو دبیرخانه دائمی همایش سواد رسانه ای باید در سیاست گذاری های خود مهارت استفاده از انواع رسانه بخصوص مجازی و آموزش سواد رسانه ای را سرلوحه خود قرار دهند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید مرتضی موسویان روز یکشنبه در نخستین نشست مشترک شورای سیاستگذاری و هیات علمی دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی،گفت: فعال سازی بخش های دیگر جامعه برای کمک به خانواده های ایرانی و سبک کردن بار آنها در عرصه رسانه، یکی از اهداف مورد توجه این همایش است.
موسویان تاکید کرد: ضرورت دارد در خروجی های حاصل از همایش هایی از این دست بویژه در حوزه سیاستگذاری فرهنگی به این امر توجه شود.
رئیس دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی تاکید کرد: دستگاه های عضو دبیرخانه دائمی همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی باید به دنبال سبک کردن بار خانواده ها در حوزه رسانه، مهارت های استفاده از رسانه ها بخصوص رسانه های مجازی و آموزش سواد رسانه ای باشند و این طور نباشد که هرمشکلی درکشور پیش آمد خانواده های ایرانی را مقصر آن بدانند.
موسویان در ادامه با تشریح دستاوردها و ابعاد مختلف نخستین همایش سواد رسانه و اطلاعاتی در سال گذشته، « تجربه نگاری » را از جمله تفاوت های این دوره و سایر همایش های مشابه عنوان کرد.
وی افزود: برای این منظور دبیرخانه همایش، نشست ها و برنامه هایی را برای تقویت افراد داوطلب فعالیت در فضای مجازی و رسانه ای طراحی کرده است.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به انتظارات بیش ازحد از خانواده های ایرانی درمورد فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و سواد رسانه ای، افزود: بار مسئولیت خانواده های ایرانی با توجه به بروز و ظهور این فضاها سنگین است و نبایدد این بار را سنگین تر کنیم بلکه نیاز است دستگاه های متولی و مرتبط همراه با سایر بخش های جامعه به کاستن از این بار اهتمام جدی داشته باشند.

** تاکید بر فرهنگ سازی و گفتمان سازی سواد رسانه ای
رئیس هیئت علمی دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی نیز در این نشست عینیت بخشیدن مباحث اطلاعاتی را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: باید ضمن پرهیز از ذهنیت گرایی، به دنبال روش مند سازی آموزش، فرهنگ سازی و گفتمان سازی سواد رسانه ای در سطوح ملی و محلی باشیم.
حسن بشیر همچنین با انتقاد از «کالاسازی سواد رسانه ای» و بازاری شدن آن با طرح مباحث کم اهمیت در مورد سواد رسانه ای و اطلاعاتی و یا طرح جهت گیری های خاصی در این زمینه بدون توجه به ابعاد گسترده آن، این وضعیت را حاکی از یک انحراف در فهم واقعی سواد رسانه ای دانست.
به گفته وی آموزش های صحیح می تواند در ارتباط با موضوع رسانه ها و محتوای رسانه ای، ابعاد جدیدی را مطرح سازد.

** دبیرخانه همایش سواد رسانه ای مرکز آموزش دائمی شود
بشیر در عین حال گفت: لازم است دبیرخانه همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی به مرکز آموزش های دائمی و چند بعدی سواد رسانه ای و اطلاعاتی تبدیل شود تا از سقوط در انحراف های تک بعدی نگر و یا ارزیابی های به دور از واقعیت و ناامید کننده جامعه پرهیز کند.
مدرس دانشگاه امام صادق (ع) تاکید کرد: موضوع سواد رسانه ای و اطلاعاتی یک مقوله ملی است که باید همه دستگاه های دولتی و غیردولتی، سمن ها، حوزه های علمیه، دانشگاه ها، مراکز علمی و خانواده ها دراین زمینه همکاری کرده و فعالانه در این عرصه حضور داشته باشند.

** تاکید برگفتمان سازی سواد رسانه ای
بشیر ادامه داد: انتظار ما از دانشگاه ها و مراکز علمی کشور به شکل خاص، طرح مباحث عمیق و تحلیلی در این زمینه در قالب تحقیقات مختلف است تا بتواند راهگشای وضعیت موجود در این زمینه باشد.
رئیس هیئت علمی دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی در ادامه با اشاره به اهمیت طرح مباحث سواد رسانه ای توسط رسانه های جمعی، خواستار تشویق رسانه های جمعی به گفتمان سازی سواد رسانه ای شد و از آمادگی اعضای هیئت علمی این همایش برای در اختیار قرار دادن یادداشت ها به مطبوعات و خبرگزاری ها و برگزاری نشست ها با همکاری صدا و سیما در جهت غنی سازی مباحث سواد رسانه ای و اطلاعاتی خبرداد.

** پیش بینی دریافت 100 چکیده مقاله برای همایش سواد رسانه ای
دبیرکل دومین همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی نیز در این نشست از ارسال 67 چکیده مقاله به دبیرخانه این همایش تا ابتدای مرداد ماه جاری خبرداد و گفت: انتظار داریم تا پایان مردادماه بیش از100چکیده مقاله دریافت شود.
محمد صادق افراسیابی به شکل گیری13دبیرخانه استانی همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی درمناطق مختلف کشور اشاره کرد و اظهارداشت: هرکدام از این دبیرخانه ها تا پایان همایش چند نشست تخصصی با هدف گفتمان سازی سواد رسانه ای و اطلاعاتی برگزار خواهند کرد.
این مدرس دانشگاه اظهارداشت: در منطقه اوراسیا هم دبیرخانه دائمی همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی با مرکزیت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان آغاز به کارکرده است.
به گفته وی امسال در حوزه بین الملل شاهد ارائه چند مقاله از سوی اساتید حاضر در کشورهای واقع در منطقه اوراسیا خواهیم بود.
به گزارش ایرنا، دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی 12 تا 14 آبان ماه سال جاری همزمان با هفته فرهنگ عمومی درسالن همایش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.
دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با موضوع خانواده به عنوان نهاد بنیادین اجتماعی با هدف تبیین نقش و جایگاه مهم خانواده در عصر اطلاعات و جامعه شبکه ای با تاکید بر رویکردهای آموزشی، شناختی و تربیتی در دو بخش علمی - پژوهشی و تجربی - کاربردی برگزار می شود.
تمامی مقالات و گزارش‌های علمی برگزیده در دو بخش مجزا در کتاب مقالات و گزارش‌ های علمی همایش درج می‌شود. همچنین متناسب با جایگاه احراز شده در همایش به برگزیدگان تندیس همایش، لوح تقدیر و جایزه نقدی اهداء خواهد شد.
نویسندگان مقالات برگزیده به عضویت فعال انجمن‌های سواد رسانه ای ایران و مدیریت دانش ایران درخواهند آمد.
مطابق فراخوان منتشر شده، علاقه مندان جهت ارسال آثار می‌توانند مقالات و گزارش‌ های خود را از طریق پورتال همایش به نشانی MLiteracy.saramad.ir بارگذاری می‌کنند.
موضوعات و محورهای بخش علمی - پژوهشی این همایش، توانمند سازی، سبک زندگی، آموزش و دین و اخلاق و موضوعات و محورهای بخش تجربی - کاربردی همایش، تجربه نگاری‌های حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی بر اساس موضوعات و محورهای بخش علمی – پژوهشی، تولیدات رسانه ای (مستند، فیلم کوتاه، انیمیشن، بازی‌های رایانه ای و ...) در حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی و تولیدات هنری (پوستر، اینفوگرافی و ...) در حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی، است.
فراهنگ ** 1355 ** 1701


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

رسن: امیدوارم در جام‌ملت‌ها بدرخشم
بازیکن ملی‌پوش و عراقی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: از همبازیانم در تیم ملی عراق، تیم فوتبال پرسپولیس و همچنین مدیر برنامه‌هایم تشکر می‌کنم و با کمک آنها بهترین بازیکن سال عراق شدم.
ندود: سخت‌ترین قرعه برای ما افتاد
ستاره سابق یوونتوس پس از رقیب شدن با اتلتیکو مادرید گفت: قرعه کشی ما را با قوی ترین تیم سید دوم انداخت و در این مراسم ما خوش شانس نبودیم.
اعتصاب پرسپولیس شکست
بازیکنان پرسپولیس از فردا تمرینات خود را در مجموعه ورزشی شهیدکاظمی از سر می‌گیرند.
برهانی: استقلال قطعا مهاجم می‌خواهد
مهاجم سابق استقلال می گوید این تیم نیاز به جذب مهاجم دارد.
دایی سرپرستی ۵۰ کودک ساوه‌ای را پذیرفت
سرمربی تیم سایپا تهران طی یک حرکت خیرخواهانه سرپرستی 50 کودک بی سرپرست را در ساوه بر عهده گرفت.
کی‌روش فکر می‌کند به تیم ملی بی‌احترامی شده
ملی پوشان فوتبال ایران عصر امروز تهران را به سوی دوحه ترک کردند تا آخرین اردوی خود پیش از جام ملت‌ها را برگزار کنند. اردویی که برگزاری آن باز هم با نارضایتی اتفاق افتاد.
فرصت ۹ هفته‌ای استقلال؛ از آزادی به صدر!
رسیدن فاصله با صدر به 6 امتیاز و قرعه خوب در هفته‌های ابتدایی نیم فصل دوم، امید استقلالی‌ها برای تبدیل شدن به یک مدعی جدی قهرمانی را بالا برده است.
احتمال تعطیلی تمرینات پرسپولیس
تمرینات تیم فوتبال پرسپولیس به دلیل اعتصاب بازیکنان این تیم ممکن است تعطیل شود.
جوان‌ترین گلزن هند با 13 سال صغرسن!
حالا مشخص شده بازیکنی که خود را 16 ساله جا زده و جوان ترین گلزن لیگ هند شده بود، در واقعیت 29 ساله است!
تیم ملی به دوحه رسید؛ کی‌روش، خلبان شد!
اعضای تیم ملی فوتبال ایران برای برپایی اردوی آماده‌سازی وارد دوحه شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

معافیت جانبازان ۵۰ درصد از قانون بازنشستگی
جانبازان ۵۰ درصد هم مانند جانبازان بالای ۵۰ درصد، از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مستثنی شدند.
بازیگر معروف به استقبال زمستان رفت +عکس
سیدجواد رضویان بازیگر سینما و تلویزیلون با انتشار تصویری از خود به استقبال زمستان رفت.
رنگ موی جدید رامین رضاییان
رامین رضاییان پس از پایان کارش در لیگ بلژیک و چند وقت بی تیم ماندن به لیگ قطر رفت اما تیپ و ظاهر او در این مدت، کاملا عوض شده است.
«کامبیز مهدی زاده»؛ داماد جنجالی حسن روحانی
کامبیز مهدی زاده فرساد، تیر ماه امسال در تالار فرشته تهران با یکی از دختران آقای رییس جمهور دولت تدبیر و امید ازدواج کرد. آقای روحانی٬ دو پسر و سه دختر دارد که اکنون یکی از دامادهای وی در کانون توجه رسانه های داخلی و بین المللی قرار گرفته است.
فرزندان روسای جمهور آسیای مرکزی چه می‌کنند؟
سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور قرقیزستان با ۲ فرزند کمترین، و امامعلی رحمان با ۹ فرزند رکورددار بزرگ ترین خانواده در میان روسای جمهور آسیای مرکزی هستند.
بیش از 300 ناشنوای فارس از خدمات کتابخانه ای بهره مند هستند
کتابخوانی باید تفریح کودکان شود
130 اثر پژوهش فرهنگی رونمایی شد
قیمت مناسب باشد کتاب هم می خوانیم
تجهیزات 180 مدرسه خوزستان تامین می شود
پیشگیری از موازی کاری مانع هدررفت منابع می شود
آیین نکوداشت «زرویی نصرآباد» در پایتخت برگزار می شود
آیین نکوداشت «زرویی نصرآباد» در پایتخت برگزار می شود
آیت الله تسخیری: کل ایران را باید به اتاق فکر تبدیل کرد
کمبودها نباید مانع تداوم فعالیت‌های فرهنگی و پژوهشی شود