تقویت سواد رسانه ای سرلوحه سیاست گذاری های فرهنگی باشد

12:42 ۴ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 63 0
تقویت سواد رسانه ای سرلوحه سیاست گذاری های فرهنگی باشد

تهران – ایرنا – مشاور وزیر و رئیس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد تاکید کرد: دستگاه های عضو دبیرخانه دائمی همایش سواد رسانه ای باید در سیاست گذاری های خود مهارت استفاده از انواع رسانه بخصوص مجازی و آموزش سواد رسانه ای را سرلوحه خود قرار دهند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید مرتضی موسویان روز یکشنبه در نخستین نشست مشترک شورای سیاستگذاری و هیات علمی دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی،گفت: فعال سازی بخش های دیگر جامعه برای کمک به خانواده های ایرانی و سبک کردن بار آنها در عرصه رسانه، یکی از اهداف مورد توجه این همایش است.
موسویان تاکید کرد: ضرورت دارد در خروجی های حاصل از همایش هایی از این دست بویژه در حوزه سیاستگذاری فرهنگی به این امر توجه شود.
رئیس دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی تاکید کرد: دستگاه های عضو دبیرخانه دائمی همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی باید به دنبال سبک کردن بار خانواده ها در حوزه رسانه، مهارت های استفاده از رسانه ها بخصوص رسانه های مجازی و آموزش سواد رسانه ای باشند و این طور نباشد که هرمشکلی درکشور پیش آمد خانواده های ایرانی را مقصر آن بدانند.
موسویان در ادامه با تشریح دستاوردها و ابعاد مختلف نخستین همایش سواد رسانه و اطلاعاتی در سال گذشته، « تجربه نگاری » را از جمله تفاوت های این دوره و سایر همایش های مشابه عنوان کرد.
وی افزود: برای این منظور دبیرخانه همایش، نشست ها و برنامه هایی را برای تقویت افراد داوطلب فعالیت در فضای مجازی و رسانه ای طراحی کرده است.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به انتظارات بیش ازحد از خانواده های ایرانی درمورد فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و سواد رسانه ای، افزود: بار مسئولیت خانواده های ایرانی با توجه به بروز و ظهور این فضاها سنگین است و نبایدد این بار را سنگین تر کنیم بلکه نیاز است دستگاه های متولی و مرتبط همراه با سایر بخش های جامعه به کاستن از این بار اهتمام جدی داشته باشند.

** تاکید بر فرهنگ سازی و گفتمان سازی سواد رسانه ای
رئیس هیئت علمی دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی نیز در این نشست عینیت بخشیدن مباحث اطلاعاتی را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: باید ضمن پرهیز از ذهنیت گرایی، به دنبال روش مند سازی آموزش، فرهنگ سازی و گفتمان سازی سواد رسانه ای در سطوح ملی و محلی باشیم.
حسن بشیر همچنین با انتقاد از «کالاسازی سواد رسانه ای» و بازاری شدن آن با طرح مباحث کم اهمیت در مورد سواد رسانه ای و اطلاعاتی و یا طرح جهت گیری های خاصی در این زمینه بدون توجه به ابعاد گسترده آن، این وضعیت را حاکی از یک انحراف در فهم واقعی سواد رسانه ای دانست.
به گفته وی آموزش های صحیح می تواند در ارتباط با موضوع رسانه ها و محتوای رسانه ای، ابعاد جدیدی را مطرح سازد.

** دبیرخانه همایش سواد رسانه ای مرکز آموزش دائمی شود
بشیر در عین حال گفت: لازم است دبیرخانه همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی به مرکز آموزش های دائمی و چند بعدی سواد رسانه ای و اطلاعاتی تبدیل شود تا از سقوط در انحراف های تک بعدی نگر و یا ارزیابی های به دور از واقعیت و ناامید کننده جامعه پرهیز کند.
مدرس دانشگاه امام صادق (ع) تاکید کرد: موضوع سواد رسانه ای و اطلاعاتی یک مقوله ملی است که باید همه دستگاه های دولتی و غیردولتی، سمن ها، حوزه های علمیه، دانشگاه ها، مراکز علمی و خانواده ها دراین زمینه همکاری کرده و فعالانه در این عرصه حضور داشته باشند.

** تاکید برگفتمان سازی سواد رسانه ای
بشیر ادامه داد: انتظار ما از دانشگاه ها و مراکز علمی کشور به شکل خاص، طرح مباحث عمیق و تحلیلی در این زمینه در قالب تحقیقات مختلف است تا بتواند راهگشای وضعیت موجود در این زمینه باشد.
رئیس هیئت علمی دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی در ادامه با اشاره به اهمیت طرح مباحث سواد رسانه ای توسط رسانه های جمعی، خواستار تشویق رسانه های جمعی به گفتمان سازی سواد رسانه ای شد و از آمادگی اعضای هیئت علمی این همایش برای در اختیار قرار دادن یادداشت ها به مطبوعات و خبرگزاری ها و برگزاری نشست ها با همکاری صدا و سیما در جهت غنی سازی مباحث سواد رسانه ای و اطلاعاتی خبرداد.

** پیش بینی دریافت 100 چکیده مقاله برای همایش سواد رسانه ای
دبیرکل دومین همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی نیز در این نشست از ارسال 67 چکیده مقاله به دبیرخانه این همایش تا ابتدای مرداد ماه جاری خبرداد و گفت: انتظار داریم تا پایان مردادماه بیش از100چکیده مقاله دریافت شود.
محمد صادق افراسیابی به شکل گیری13دبیرخانه استانی همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی درمناطق مختلف کشور اشاره کرد و اظهارداشت: هرکدام از این دبیرخانه ها تا پایان همایش چند نشست تخصصی با هدف گفتمان سازی سواد رسانه ای و اطلاعاتی برگزار خواهند کرد.
این مدرس دانشگاه اظهارداشت: در منطقه اوراسیا هم دبیرخانه دائمی همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی با مرکزیت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان آغاز به کارکرده است.
به گفته وی امسال در حوزه بین الملل شاهد ارائه چند مقاله از سوی اساتید حاضر در کشورهای واقع در منطقه اوراسیا خواهیم بود.
به گزارش ایرنا، دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی 12 تا 14 آبان ماه سال جاری همزمان با هفته فرهنگ عمومی درسالن همایش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.
دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با موضوع خانواده به عنوان نهاد بنیادین اجتماعی با هدف تبیین نقش و جایگاه مهم خانواده در عصر اطلاعات و جامعه شبکه ای با تاکید بر رویکردهای آموزشی، شناختی و تربیتی در دو بخش علمی - پژوهشی و تجربی - کاربردی برگزار می شود.
تمامی مقالات و گزارش‌های علمی برگزیده در دو بخش مجزا در کتاب مقالات و گزارش‌ های علمی همایش درج می‌شود. همچنین متناسب با جایگاه احراز شده در همایش به برگزیدگان تندیس همایش، لوح تقدیر و جایزه نقدی اهداء خواهد شد.
نویسندگان مقالات برگزیده به عضویت فعال انجمن‌های سواد رسانه ای ایران و مدیریت دانش ایران درخواهند آمد.
مطابق فراخوان منتشر شده، علاقه مندان جهت ارسال آثار می‌توانند مقالات و گزارش‌ های خود را از طریق پورتال همایش به نشانی MLiteracy.saramad.ir بارگذاری می‌کنند.
موضوعات و محورهای بخش علمی - پژوهشی این همایش، توانمند سازی، سبک زندگی، آموزش و دین و اخلاق و موضوعات و محورهای بخش تجربی - کاربردی همایش، تجربه نگاری‌های حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی بر اساس موضوعات و محورهای بخش علمی – پژوهشی، تولیدات رسانه ای (مستند، فیلم کوتاه، انیمیشن، بازی‌های رایانه ای و ...) در حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی و تولیدات هنری (پوستر، اینفوگرافی و ...) در حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی، است.
فراهنگ ** 1355 ** 1701


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

شوخی به سبک جنگ ستارگان
در این دوربین مخفی افرادی در نقش شخصیت های فیلم جنگ ستارگان با اجرای نمایشی حرکات ماورایی باعث ترس مردم حاضر در صحنه می شوند.
دانستنی‌های جالب؛ از پخت غذا با آهن مذاب تا مسابقه هیچ کاری نکن!
در زندگی همه ما پیش آمده که برخی اصطلاحات را بدون دانستن ریشه و وجه تسمیه اش بکار ببریم و یا یک رسم و آداب خاص را به صرف تقلید از پیشینیان خود، بدون اینکه بدانیم چیست و از کجا آمده انجام داده باشیم.
سرمربی پدیده: هافبک های سپیدرود را از کار انداختیم
رشت - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال پدیده مشهد گفت: هدف ما ، از کار انداختن هافبک های سپیدرود بود که در نهابت موفق به این امر شدیم.
250 میلیارد تومان مالیات ارزش افزوده به عشایر تعلق گرفت
کرمانشاه - ایرنا - رییس سازمان امور عشایری ایران گفت: سالیانه از محل درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده ، دولت مبلغ 250 میلیارد تومان باید صرف خدمات رسانی به عشایر کشور کند و شاخصه های توزیع این اعتبارات در هر استان مشخص است.
تیم فوتبال سپیدرود در رشت پدیده را صدرنشین کرد
رشت - ایرنا - تیم فوتبال سپیدرود در هفته چهارم مسابقات لیگ برتر کشور در رشت با نتیجه دو بر صفر از حریفش تیم پدیده مشهد شکست خورد.
سرباز آزاد شده خراسان شمالی وارد بجنورد شد
بجنورد- ایرنا- سعید براتی سرباز ربوده شده خراسان شمالی پس از آزادی، عصر امروز پنجشنبه وارد بجنورد شد و مورد استقبال گسترده مردم این شهر قرار گرفت.
طرح 'ایران مهارت' در مشهد رونمایی شد
مشهد - ایرنا - دستورالعمل اجرایی طرح آموزشهای کوتاه مدت 'ایران مهارت' عصر پنجشنبه با حضور وزیر آموزش و پرورش در مشهد رونمایی شد.
چینی اقتصاد آمریکا ترک برداشته است
بوشهر-ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: چینی اقتصاد آمریکا به دلیل رفتار تمامیت خواهی دولتمردان آن کشور ترک برداشته است.
کمبود معلم در سال جدید تحصیلی نداریم
مشهد - ایرنا - وزیر آموزش و پرورش گفت: مشکلی از نظر فضا، تجهیزات و نیروی انسانی در سال جدید تحصیلی وجود ندارد و سال تحصیلی را بدون کمبود نیرو آغاز خواهیم کرد.
2.5 میلیون سند مهندسی جنگ جهاد در کشور ثبت شد
مهاباد- ایرنا- دبیر قرارگاه راهیان نور و مسوول مرکز اسناد دفاع مقدس وزارت جهادکشاورزی گفت: بیش از سه میلیون سند از دوران هشت سال دفاع مقدس در کشور جمع آوری و 2 میلیون و 500 هزار سند ثبت و ذخیره شده که در حال نشر است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

علائم عفونت لوزه بزرگسالان و درمان خانگی آن
لوزه ها در پشت گلو واقع شده است و در واقع مجموعه ای از بافت لنفی هستند که بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند. عفونت لوزه ها اگر چه ناراحت کننده و ناخوشایند است، ولی به ندرت پیش می آید که وضعیت نگران کننده ای باشد.
پنج سناریوی ترسناک درباره هوش مصنوعی
هوش مصنوعی علاوه بر جنبه‌های مثبت، دارای عوارض منفی و ناخواسته نیز هست که حذف مشاغل، بروز جنگ و نژادپرستی از آن جمله است.
اجلاس وزیران خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر آغاز شد
تهران – ایرنا – اجلاس کشورهای ساحلی دریای خزر شامگاه شنبه (به وقت محلی) با حضور وزیران امور خارجه این کشورها از جمله ایران در قزاقستان آغاز شد.
کوتاه و گذرا درباره سهم ایران از دریای خزر و تاریخچه پر فراز و نشیب آن
تقسیم درصد تملک پنج کشور حاشیه دریای خزر، جزو پرونده‌های بسیار پیچیده حقوق بین‌الملل طی سال‌های اخیر است؛ که هنوز بعد از ربع قرن مذاکره و نشست و رفت و آمد، به‌طور کامل حل و فصل نشده است.
دلبریِ وزیر جوان با تیشرت و شلوار جین!
متاسفانه به جرات می‌توان گفت که بیشتر مسئولان این نکات را رعایت نمی‌کنند و صرفا فقط به پوشیدن کت و شلوار بسنده می‌کنند. این نکته بدان جهت بیان شد که همین افراد که خوش پوش هم نیستند به نوع لباس‌های وزیر جوان کشورمان یعنی محمد جواد آذری جهرمی خرده گرفته و او را مورد نقد قرار داده‌اند.
نخستین کارگاه آموزشی شاهنامه ویژه کودکان برگزار می شود
امروز بیش از گذشته به وحدت و منافع ملی توجه داشته باشیم
امروز باید بیش از گذشته به وحدت و منافع ملی توجه داشته باشیم
تفاهمنامه وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی بااستانداری زنجان امضاشد
150 کتابدار آذربایجان غربی برای ترویج مطالعه تلاش می کنند
موضوع تامین زمین کتابخانه مرکزی البرز پیگیری می شود
نسخ خطی کتابخانه مرکزی اردبیل حفاظت می شود
صالحی: بدون منزوی شعر معاصر قابل تعریف نیست
بدون منزوی شعر معاصر قابل تعریف نیست
محفل شب شعر لاله های تشنه مینودری در قزوین برگزار شد