حال خوش سینماهای مازندران

13:40 ۶۹ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 73 0
حال خوش سینماهای مازندران

ساری - ایرنا - این روزها با وجود اینکه برخی فعالان عرصه سینما خبر از حال ناخوش سینما می دهند ، اما آمارها چه در حوزه تماشاگران و چه در زمینه ارتقاع کیفی سالن و امکانات سینماهای مازندران ، وضعیت قابل قبول و رو به پیشرفتی را در این حوزه فرهنگی و هنری نشان می دهد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا ، همیشه در این سال‌ها گفته شده که بزرگ ترین مشکل سینمای ایران کمبود سالن‌های سینما و کیفیت آنها بوده که البته واقعیتی انکارناپذیر است که به سینمای ایران آزار بسیار رساند و استان مازندران نیز از این رنج هنری بی نصیب نبود به گونه ای که گاه برای رسیدن به یک سالن سینما ، خانواده ها باید مسافتی را بین شهرها طی و هزینه مضاعف می کردند تا بتوانند فیلم ببینند.
بر اساس گزارش های رسمی تا پیش از آغاز به کار دولت تدبیر و امید تنها در هفت شهر از 58 نقطه شهری و 22 شهرستان مازندران سالن سینمایی وجود داشت و جوانان و خانواده ها در بعضی از شهرستان ها باید برای رفتن به سینما مسافتی بیش از 50 کیلومتری را طی می کردند .
با این حال ، طی چند سال گذشته اتخاذ سیاست حمایتی از حوزه سینما و فرهنگ در دولت تدبیر و امید با هدف جهت ایجاد امید و شادی بیشتر در جامعه سبب شد تا سینما در مازندران جان دوباره ای بگیرد و بخش زیادی از کمبودها در این حوزه از رفع شود.
چتر حمایتی دولت بر سینما و هنر هفتم منجر به اقبال مردم برای حصوز در سینماها شد که در پی آن افزایش سرمایه گذاری در حوزه سالن های سینمایی را در پی داشت.
** افزایش 50 درصدی سینماهای مازندران در دولت تدبیر و امید
معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت که با اقدامات صورت گرفته در دولت تدبیر و امید تعداد سالن های سینمایی استان 50 درصد افزایش یافت .
محمد محمدی افزود: در طول پنج سال گذشته تعداد سالن های سینمایی استان مازندران از 11 باب به 17 سالن رسیده است.
وی گفت که با افزایش تعداد سالن های سینمایی ، ظرفیت صندلی های آن هم از چهار هزار و 720 به پنج هزار و 551 صندلی افزایش یافته است.
معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کیفیت بخشی در حوزه سینما را یکی از اهداف تلاش های صورت گرفته در این حوزه برشمرد و افزود که به همین خاطر هم سه سالن سینمایی در مازندران موفق شدند در این مدت به رتبه ممتاز ارتقا یابند و اکنون به روز ترین امکانات سینمایی را در اختیار دارند .
معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت : علاوه بر افزایش تعداد سینماهای استان در چند سال گذشته ، بسیاری از سالن های سینمایی قدیمی در نقاط مختلف مازندران بازسازی و یا بهسازی و تجهیز شد تا مردم بتوانند در شرایط مطلوبی به تماشای فیلم بنشینند.
وی افزود : اگر چه این سینماها توسط سرمایه گذاران احداث و مدیریت می شوند ، اما اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در طراحی ، تجهیز امکانات و ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران مشارکت دارد.
محمدی احداث سینمای هنر و تجربه در شهرستان بابل را از دیگر اقدامات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در جهت تعالی فرهنگی استان برشمرد.
** نیم میلیون مازنی تماشاگر فیلم های سینمایی
معاون سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد مازندران همچنین گفت : در سه ماهه نخست امسال حدود 450 هزار مازندرانی بر صندلی سینماهای استان به تماشای فیلم نشستند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از دو برابر شده است .
محمدی به افزایش 50 درصدی درآمد سینماهای استان هم به عنوان یکی از تحولات ایجاد شده در این بخش اشاره کرد و افزود : در طول فصل بهار 97 در آمد سینماهای مازندران از محل فروش بلیت و اکران فیلم ها به حدود 15 میلیارد ریال رسید ، در حالی که سال گذشته این رقم حدود 10 میلیارد ریال بود.
وی با اشاره به افزایش 50 درصدی درآمد سینماهای استان ، گفت : این رشد نشان دهنده روند صعودی جذب علاقه مندان هنر هفتم به سینما در استان است.
محمدی یکی از عوامل افزایش استقبال مردم مازندران به تماشای فیلم ها در سینماهای استان را افزایش کیفیت به همراه افزایش ظرفیت سینماها عنوان کرد.
وی همچنین افزایش سطح کیفیت فیلم های تولید شده در پی ایجاد رویکردهای جدید در سینمای ایران و در وزارت فرهنگ و ارشاد را از دیگر عوامل اقبال مردم به سینماهای استان داسنت.
علاوه بر این محمدی ارائه موضوع های اجتماعی جدید در داستان های فیلم های سینمایی را هم بر اقبال تماشاگران به سینم موثر دانست .
7335/1654


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

لوپتگی؛ قربانی ویران شدن رئال به دست پرز
رئال مادرید برای سومین بازی متوالی شکست خورد و چه کسی بهتر از لوپتگی برای منحرف کردن ذهن هواداران از برنامه ریزی های غلط فلورنتنیوپرز؟
چرت زدن ویدال روی نیمکت بارسلونا
آرتورو ویدال امشب نیز در ترکیب بارسا حضور نداشت و بازی را روی نیمکت به اتمام برد.
عابدینی: همیشه زبان منتقد را بستیم
امیر عابدینی می گوید آستانه تحمل و انتقاد پذیری در فدراسیون فوتبال کم شده است.
گواردیولا: همیشه مقابل برنلی مشکل داشتیم
پپ گواردیولا، سرمربی اسپانیایی سیتی معتقد است بعد از تعطیلات مسابقات ملی بازی کردن دشوار است.
تغییر سیستم موفق شفر؛ حمله دو جانبه
تغییر سیستم برای استقلال جواب داده و این تیم توانست در دو هفته اخیر دو برد را بدست بیاورد.
کلوپ: گاهی هنگام پیروزی هم ناامید می‌شوم
یورگن کلوپ علیرغم برتری تیمش برابر هادرسفیلد از نمایش لیورپول راضی نیست.
پرسپولیس مدعی اصلی قهرمانی آسیاست
حامد کاویانپور بازیکن پیشین تیم فوتبال پرسپولیس گفت: وقتی حقوق برانکو چند ماه عقب می‌افتد و حرفی از پول نمی‌زند نتیجه‌اش اتحادی می‌شود که در پرسپولیس می‌بینیم.
والورده: غیبت مسی تاثیرگذار خواهد بود
بارسلونا در شبی که مسی را به دلیل مصدومیت از دست داد، توانست به لطف درخشش تراشتگن بر سویا پیروز شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گواردیولا: همیشه مقابل برنلی مشکل داشتیم
پپ گواردیولا، سرمربی اسپانیایی سیتی معتقد است بعد از تعطیلات مسابقات ملی بازی کردن دشوار است.
«فیفو» چه کسی بود؟
خواکین ناوارو پرونه به خاطر حضور در تیم فیفا لقب "فیفو" را به خود گرفت.
لوپتگی؛ قربانی ویران شدن رئال به دست پرز
رئال مادرید برای سومین بازی متوالی شکست خورد و چه کسی بهتر از لوپتگی برای منحرف کردن ذهن هواداران از برنامه ریزی های غلط فلورنتنیوپرز؟
فستیوال بین المللی فیلم دهوک آغاز بکار کرد
درخواست از وزیر ارشاد برای کمک به مستند راه یافته به اسکار
برای سالروز تولد «مهر»ی‌های سینمای ایران
«عرق سرد» در بخش رقابتی جشنواره فیلم استکهلم
پاسخ‌های وزیر ارشاد به چند سوال
رسانه ها به شفافیت در حوزه تئاتر کمک کنند
5 میلیارد ریال وام به هنرمندان  پرداخت می شود
تعداد تئاترهای اجرا شده در اصفهان 2 برابر شد
رقابت 18 تیم دانشجویی در مسابقات طراحی و ساخت شناور دریایی
کارگاه عکاسی یوری مچیتف، مجالی برای آشنایی با نگاه های جهانی