خانه های مسافر، بودن یا نبودن

10:00 ۷۱ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 71 0
خانه های مسافر، بودن یا نبودن

مشهد - ایرنا - خانه های شخصی در حوزه اقامت مسافران از سالهای دور فعالیت داشته اند و پیشینه این نوع مسافرپذیری به سالهایی بازمی گردد که اقامت هنوز متولی نداشت و واحدهای رسمی اقامتی به سبک امروزی آن رایج نبود.

ایرنا

اکنون اما فعالیت این منازل که بعضا شمار آنها به بیش از چندین هزار واحد در کلانشهرهای مسافرپذیری چون مشهد می رسد با بایدها و نبایدهای فراوانی همراه است.
اگرچه واحدهای اقامتی رسمی فعال زیر نظر نهادهای نظارتی، چشم دیدن خانه های مسافرپذیر را ندارند اما این حقیقت را نباید نادیده گرفت که فعالیت این خانه های شخصی اگرچه اغلب به صورت غیرمجاز و بی هیچ نظارت و کنترلی، در سایه انجام می شود؛ اما این واحدها در اقامت مسافران در مشهد نقشی پررنگ دارند و حذف آنها از این چرخه امکانپذیر نیست.
سالانه بیش از 30 میلیون زائر و مسافر داخلی و خارجی به مشهد سفر می کنند و آمار گویای آن است که بیش از نیمی از آنان که از اقشار متوسط به پایین هستند با خودرو شخصی سفر کرده و زیارت و حاجت خواهی قصد اصلی آنان از سفر است.
در سفرهای خانوادگی بیشترین هزینه برای اقامت صورت می گیرد بنابراین توجه به این اصل مهم برای برنامه ریزی یک سفر امری تعیین کننده است.
از جمله جذابیت های منازل مسافرپذیر برای زائران و مسافران می توان به قیمت مناسب، پذیرش خانواده ها در یک اتاق یا سوئیت و قدرت انتخاب فراوان اشاره کرد.
امروزه با حضور و فعالیت گسترده و رو به افزایش واحدهای اقامتی رسمی و دائمی از جمله هتل، مهمانپذیر، هتل آپارتمان و غیره شاهد نوعی تنش و رقابت میان این واحد ها با منازل شخصی مسافرپذیر و خانه مسافرهای دارای مجوز از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستیم.
طی چند سال گذشته ساماندهی منازل شخصی مسافرپذیر از سوی متولیان عرصه گردشگری آغاز شده و صدها خانه مسافر با اعمال استانداردها و اجرای آئین نامه ها در هماهنگ کردن خود با جریان رسمی اقامت بسیار تلاش کردند اما گویی آنان نیز عرصه را بر واحدهای رسمی اقامتی تنگ کرده و همچنان ناتنی شناخته می شوند.
ظرفیت رسمی اقامت در مشهد از سوی مسئولان گردشگری استان بیش از 116هزار تخت در هر شب اعلام شده و اینکه با حذف منازل مسافرپذیر که اقامت بیش از 50 درصد مسافران ورودی را برعهده دارند، مسافران در کدام واحد اقامتی باید اقامت کنند سئوالی است که مالکان واحدهای رسمی قادر به پاسخگویی به آن نیستند.

*فعالیت 5 هزار خانه مسافرپذیر
مدیرکل دفتر هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی به ایرنا اظهار داشت: ساماندهی و کنترل دقیق بر فعالیت خانه های شخصی فعال در حوزه اقامت مسافران بسیار مهم و مورد توجه ستاد تسهیلات خدمات سفر خراسان رضوی است. مهدی فروزان گفت: خانه های شخصی علاوه بر اینکه در ارائه خدمات تحت هیچگونه نظارتی قرار ندارند مالکان آنها هم عوارض و مالیات نمی پردازند که همه این موارد باید با برنامه ریزی مشخص و معین مدیریت شود.
وی گفت: کمیته مقابله با دفاتر خدمات مسافرتی و اماکن غیرمجاز اقامتی در ستاد تسهیلات سفر استان تشکیل شده است.
وی با بیان اینکه در قالب این کمیته به دنبال آن هستیم که از طریق اداره کل میراث فرهنگی استان، خانه مسافرهای دارای شرایط و ضوابط اقامتی به عنوان زیرمجموعه هتل آپارتمانها مجوز دریافت کنند، ادامه داد: از این طریق علاوه بر کنترل و رعایت دائمی ضوابط، فعالیت خانه های شخصی کمرنگ خواهد شد.
فروزان گفت: هم اکنون افزون بر پنج هزار خانه شخصی در حوزه اسکان مسافر در سطح کلانشهر مشهد فعالیت دارند.
وی بیان کرد: از مجموع این تعداد واحد حدود 600 خانه شخصی با دریافت مجوز موقت فعالیت به عنوان خانه مسافر دایر هستند اما بقیه به صورت غیرمجاز در زمینه اسکان مسافران و ارائه خدمات اقامتی فعالیت دارند.

* خانه مسافرها بازار هتل ها را کساد کردند
رئیس اتحادیه هتلداران استان خراسان رضوی، فعالیت خانه مسافرها در مشهد را موجب کاهش اقامت مسافران در هتلهای این کلانشهر دانست و افزود: رشد صعودی فعالیت خانه های زائرپذیر به صورت مجاز و غیرمجاز، کاهش چشمگیر اقامت زائران در هتلهای مشهد را موجب شده است.
محمد قانعی تعداد خانه های مسافر در این شهر را حدود 6 هزار باب تخمین زد و اظهار داشت: سرمایه گذاران واحدهای اقامتی رسمی با میلیاردها تومان سرمایه گذاری و پرداخت هزینه های متعدد، به علت فعالیت خانه های شخصی زائرپذیر دچار خسران و زیان می شوند.
وی با بیان اینکه هم اکنون به صورت میانگین 65 درصد ظرفیت هتلهای مشهد تکمیل است، گفت: این در حالی است که اینک در اوج زمان مسافرت قرار داریم ولی هتلها برای جذب مسافر خدمات خود را با 40 درصد تخفیف ارائه می دهند.
قانعی گفت: هم اکنون 220 هتل با ظرفیت رسمی 50 هزار نفر در کلانشهر مشهد فعالیت دارند که بخشی از ظرفیت این واحدها در اوج تابستان خالی است.
وی تاکید کرد: به نظر می رسد با جلوگیری از فعالیت خانه مسافرها و الزام به اینکه اول واحدهای اقامتی رسمی و سپس دیگر واحدهای فعال در حوزه اقامت پر شوند، باید از سرمایه گذاران بخش واحدهای اقامتی رسمی حمایت شود در غیر اینصورت با خسارات جبران ناپذیر بخش خصوصی در این زمینه روبه رو خواهیم بود.

*بیش از 25 هزار ظرفیت بیشتر
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به اینکه تنوع واحدهای اقامتی مشهد در کشور بی نظیر است، افزود: این تنوع به مسافر قدرت انتخاب می دهد و خود عامل بخشی از رفاه مسافران در سفر به این شهر زیارتی است.
ابوالفضل مکرمی فر با اشاره به ضرورت کنترل و نظارت بر روند خدمات دهی کلیه واحدهای اقامتی با هدف تامین رفاه و آسایش مسافران، گفت: در این راستا خانه مسافرها نیز با دریافت مجوز زیر چتر نظارتی قرار گرفته و با واحدهایی که به صورت غیرمجاز فعالیت می کنند، برخورد قانونی صورت می گیرد.
وی بیان کرد: هم اکنون بیش از 600 خانه مسافر در سطح این کلانشهر مجوز یک ساله فعالیت در زمینه اسکان مسافر دارند که دارای بیش از 25 هزار نفر ظرفیت هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: با توجه به اهمیت کمی و کیفی ارائه خدمات به مسافران، نظارت بر نحوه اسکان در این واحدها بطور کامل و همه جانبه انجام می شود.
مکرمی فر بیان کرد: طرح ساماندهی خانه مسافرها در استانهایی مانند خراسان رضوی، گلستان، گیلان، مازندران، فارس، اردبیل و اصفهان اجرا می شود بنابراین وجود و فعالیت این واحدها تنها منحصر به مشهد نیست و حذف این واحدها نیز به یکباره شدنی نیست.

*خراسان رضوی رتبه نخست کشور در ظرفیت اقامتی
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه این استان رتبه نخست کشور را از نظر ظرفیت اقامتی رسمی برای مسافران دارد، افزود: هم اکنون این استان 116 هزار و 916 تخت آماده برای پذیرایی از مسافران دارد که این ظرفیت رسمی اقامتی است.
یوسف بیدخوری بیان کرد: علاوه بر این، شمار فراوانی واحدهای اقامتی غیررسمی به خصوص در مشهد فعالیت دارند که بر این واحدها نیز نظارت می شود و تا حد امکان به واحدهای دارای شرایط مانند خانه های زائرپذیر مجوزهای موقت داده می شود.
معاون گردشگری خراسان رضوی با اشاره به بالا بودن سطح کیفی و کمی خدمات دهی در واحدهای اقامتی این استان، گفت: با هدف رفاه حال مسافران، از ابتدای امسال نرخ اقامت در واحدهای اقامتی این استان افزایشی نداشته است.
وی گفت: در مشهد، بیش از 600 واحد خانه مسافر شخصی وجود دارد که فعالیت آنها به طور کامل زیر نظارت است.
7496/5132


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

پرواز تهران- کیش از شیراز راهی مقصد شد
شیراز- ایرنا- پرواز شماره 1043 شرکت هواپیمایی ماهان که به خاطر وضعیت آب و هوا در جزیره کیش، در فرودگاه شیراز فرود آمده بود، با مساعد شدن وضعیت هوا به مسیر پروازی خود ادامه داد.
گشایش پروژه های ورزشی فجر چهلم کلید خورده است
کرج - ایرنا- وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه چند پروژه بزرگ ورزشی همزمان با دهه فجر امسال در کشور به بهره برداری می رسد،گفت: با وجود محدودیت های منابع عمومی، گشایش پروژه های ورزشی بزرگ فجر چهلم در کشور کلید خورده است.
بیمارستان صحرایی ارتش در مرز چذابه خوزستان برپا شد
اهواز - ایرنا - بیمارستان صحرایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به منظور ارایه خدمات درمانی به زائران اربعین حسینی روز دوشنبه در جوار پایانه مرزی چذابه در غرب خوزستان فعالیت خود را آغاز کرد.
طارم، مقصد رویایی برای طبیعتگردان در پاییز
زنجان - ایرنا- با فرا رسیدن فصل پاییز، باغ ها و جنگلهای باشکوه شهرستان طارم جامه رنگارنگ بر تن کرده و آبشارهای چشم نواز، رودهای خروشان، طبیعت و میوه های متنوع پاییزی، این شهرستان را به مقصدی رویایی برای طبیعتگردان در فصل بهار عاشقان و عارفان تبدیل کرده است.
مجموعه ورزشی پارک آبی فردیس گشایش یافت
کرج-ایرنا- مجموعه ورزشی تفریحی پارک آبی شهرستان فردیس عصر دوشنبه در آئینی با حضور وزیر ورزش و جوانان و استاندار البرز به بهره برداری رسید.مجموعه ورزشی پارک آبی فردیس گشایش یافت
کوچکترین موکب اربعین به همت بانوی 80ساله در شلمچه برپا شد
آبادان - ایرنا - بی بی عوده بانویی کهنسال با 80 سال سن کوچکترین موکب را در مسیر زائران اربعین حسینی در مرز شلمچه برپا کرده است.
دانشکده خبر از نیمسال دوم سال تحصیلی جاری دانشجو می‌پذیرد
شیراز-ایرنا- رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور گفت: مشکلات مربوط به دانشکده خبر برطرف و مقرر شده این دانشکده از نیمسال تحصیلی دوم، مبادرت به پذیرش دانشجو کند.
مشکل ترافیکی در مسیر تردد زائران وجود ندارد
ایلام - ایرنا - رئیس پلیس راه کشور گفت: شرایط جوی و ترافیکی هم اکنون در مسیر تردد زائران اربعین حسینی مناسب است و مشکل ترافیکی خاصی در مرزهای سه گانه وجود ندارد.
هدف طرح استحقاق سنجی بیمه شدگان رفع هم پوشانی بیمه ای است
یاسوج- ایرنا- مدیرکل آموزش و توانمند سازی سازمان بیمه سلامت از استقرار کامل و اجرای طرح استحقاق سنجی در این نهاد خبر داد و گفت: علاوه برسنجش نوع بسته های خدمتی برای بیمه شدگان، هدف و کارکرد اساسی آن رفع هم پوشانی در نظام بیمه ای است.
بگذر ز شکایتت شهروند - غلامرضا مالک زاده *
شیراز - ایرنا - راننده اتوبوس واحد، پُک بلندی به سیگار زد و دودش را به چهره مسافری که به سیگار کشیدن او هنگام رانندگی اعتراض کرده بود پاشید و گفت: دوست دارم سیگار بکشم، ناراحتی؟ پیاده شو با تاکسی برو.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاندان حاکم عربستان به خانواده خاشقچی تسلیت گفت
تهران- ایرنا- خاندان حاکم عربستان که خود متهم به صدور دستور قتل خاشقچی روزنامه نگار سعودی هستند، مرگ وی را به خانواده اش تسلیت گفتند.
افزایش غیرقانونی 6 برابری برخی کالاهای مصرفی مردم
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی تصویری و لوازم خانگی البرز گفت: قیمت برخی کالاهای مصرفی مردم در بازار به طور غیرمنطقی و غیرقانونی تا 6 برابر هم افزایش داشته است.
مرور آثار عباس کیارستمی در جشنواره‌ی فیلم رشد
فیلم‌های آموزشی و تربیتی عباس کیارستمی در چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد نمایش داده خواهد شد.
میدل ایست: محافظ ˮبن سلمانˮ بخشی از جسد ˮخاشقچیˮ را به عربستان انتقال داده است
یک سایت انگلیسی به نقل از منابع ترکیه‌ای نوشته است، محافظ ولی‌عهد عربستان سعودی بخشی از جسد خبرنگار مخالف حکومت را به عربستان سعودی انتقال داده است.
افزایش قیمت طلا در واکنش به عقب‌گرد دلار
قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار آسیا که دلار افت کرد و نگرانی‌ها نسبت به رشد تنش‌های سیاسی بر اقتصاد جهانی از این فلز ارزشمند پشتیبانی کرد، افزایش یافت.
پرواز تهران- کیش از شیراز راهی مقصد شد
گشایش پروژه های ورزشی فجر چهلم کلید خورده است
بیمارستان صحرایی ارتش در مرز چذابه خوزستان برپا شد
طارم، مقصد رویایی برای طبیعتگردان در پاییز
مجموعه ورزشی پارک آبی فردیس گشایش یافت
کوچکترین موکب اربعین به همت بانوی 80ساله در شلمچه برپا شد
دانشکده خبر از نیمسال دوم سال تحصیلی جاری دانشجو می‌پذیرد
مشکل ترافیکی در مسیر تردد زائران وجود ندارد
هدف طرح استحقاق سنجی بیمه شدگان رفع هم پوشانی بیمه ای است
بگذر ز شکایتت شهروند - غلامرضا مالک زاده *