فایننشال تایمز:تحریم؛ لشکرکشی اقتصادی آمریکاست

12:22 ۱۲۷ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 296 0
فایننشال تایمز:تحریم؛ لشکرکشی اقتصادی آمریکاست

تهران -ایرنا - فایننشال تایمز روز شنبه در دیدگاهی نوشت: 'تحریم'؛ لشکرکشی اقتصادی آمریکا علیه کشورهای دشمن است.

ایرنا

در این مطلب به قلم ' سام فلمینگ'، 'دیمیتری سواستوپولو' و راجر بلیتس' آمده است:
کاخ سفید در دوران معاصر؛ سلاح قدرتمند جدیدی را برای فشار بر کشورهای دشمن به خدمت گرفته است و آن؛ 'تحریم' است.
کاربرد سلاح تحریم، این خطر بزرگ را دارد که بازار را در کل جهان به هم می ریزد و به تبع آن ، ثبات جهانی نیز مخدوش می شود.
از دهه 1990 آمریکا رویکردش را در مقابله با کشورهای خصم و یا خبیث، تغییر داده است و به جای لشکر کشی نظامی؛ به حربه 'تحریم' روی آورده است. بعد از عملیاتهای نظامی دولت 'جورج بوش' در برخی کشورها در رابطه با واقعه 11 سپتامبر؛ کاخ سفید رویکرد تحریم را جایگزین تهاجم نظامی کرد.
ترامپ هم این رویکرد را جلایی تازه بخشید. ترامپ رویکردش این است که به جای اقدام نظامی علیه خصم؛ دست به یک عملیات اجرایی نیرومند و پر اثر بزند. ترامپ معتقد است که عملیات نظامی فوق العاده پرخرج است و ثانیا امکان دارد اثربخشی لازم را نداشته باشد.
ترامپ در این رویکردش جدی است.
و اما در این خلال، آنچه که از اهمیت نسبتا بسزایی برخوردار است؛ نوع برخورد متحدان آمریکا با این سلاح جدید آمریکاست.
کاخ سفید چهارشنبه گذشته ترکیه و روسیه را هدف تحریمهایی قرار داد و بی درنگ پس از آن، بازارهای ترکیه و روسیه به هم ریختند. اما بدنه ای که بیش از همه در خطر است؛ بازارهای نوظهور اند که بسیار شکننده اند.
کاخ سفید دو عضو کابینه ترکیه را هدف تحریم قرار داد. دعوای واشنگتن و آنکارا بر سر بازداشت یک کشیش آمریکایی در ترکیه است. این کشمکش و تحریمهای متعاقب آن باعث شده است تا ارزش 'لیر' ترکیه در این ماه 28 درصد فرو بریزد.
همین بلا بر سر 'روبل' پول ملی روسیه اتفاق افتاد و روبل 6 درصد ارزش خود را از دست داد. به دنبال ماجرای تلاش دولت روسیه برای مسموم کردن یک جاسوس سابق خود در کشور انگلیس؛ آمریکا مسکو را هدف تحریمهای همه جانبه قرار داد.
ایران هم هدف فشارهای حداکثری آمریکا قرار دارد. ترامپ در ماه مه (اردیبهشت ماه) از توافق هسته ای ایران خارج شد و تحریمهای ایران را بازگرداند. رئیس جمهور آمریکا در تحریم ایران؛ هیچ اعتنایی به مخالفت نزدیک ترین متحدانش که آنها نیز از امضا کنندگان توافق بودند؛ نکرد. در نتیجه این فشارها؛ ارزش'ریال' پول ملی ایران کاهش پیدا کرد، این بی ارزش شدن پول ایران موجب شد تا ' بانک مرکزی' محدودیتها در مورد ارز خارجی را کمی ملایم کند.
وزارت خزانه داری آمریکا سال گذشته تعداد 944 موجودیت حقیقی و حقوقی را در فهرست تحریمهای خود قرار داد. این ؛ بالاترین آمار فهرست موجودیتهای تحت تحریم آمریکا از سال 2001 تا به امروز است. مسئولان امر گفته اند که در حال حاضر هزار نام جدید در دست بررسی است تا به فهرست تحریمهای وزارت خزانه داری آمریکا گنجانده شود.
' جان اسمیت' رئیس سابق ' دفتر کنترل دارایی های خارجی' در وزارت خزانه داری آمریکا در این موضوع گفته است:' این تقریبا یک طوفان در درجه اعلی است'.
اسمیت می افزاید: ' ما در این دایره، بحرانهای جهانی را داریم که آمریکا می خواهد به مقابله با همه آنها برود. کنگره را داریم که نسبت به دولت بدبین است به خصوص مرتبط با قضیه روسیه... . دولت را داریم که نه فقط به روی دشمنان، که حتی به روی دوستان هم شمشیر کشیده است'.
ترامپ در حالی دو وزیر ترک را تحریم می کند که ترکیه عضو 'ناتو' است. البته عمل ترکیه در زندانی کردن یک شهروند آمریکایی که کشوری است عضو ناتو نیز به سهم خود جای بحث دارد.
' کلی لاوری' یکی دیگر از مقامات اسبق وزارت خزانه داری آمریکا هم در همین محور می گوید:' ترکیه همین حالا هم اقتصادش و اوضاع مالی اش رو به فروریختن است و حالا ترامپ وارد صحنه شده است و برای آنها لنگر می اندازد تا در همین گرداب بمانند'.
' دانیل تاننباوم' از مقامات سابق ' اوفاک' Ofac می گوید:' تحریم؛ موشک اقتصادی ترامپ است؛ که اثری فوری دارد'.
او ادامه می دهد:' ترامپ رئیس جمهوری است که دوست دارد از هر کاری زود نتیجه بگیرد؛ و تحریم و یا حتی تهدید به تحریم، می تواند تاثیری فوق العاده بر روی اقتصاد کشور هدف بگذارد'.
اما خطر آنجاست که رویکرد تهاجمی که غالبا هم بدون هماهنگی با متحدان انجام می گیرد؛ فقط اقتصاد کشور هدف را نشانه نمی رود بلکه اثرات غیرمستقیم آن دامن بازارهای مالی جهانی را هم می گیرد و دیگر به سختی اوضاع قابل کنترل خواهد بود.
' ریچارد نفیو' متخصص تحریم در دانشگاه 'کلمبیا' هم می گوید که این رویکرد ' اول شلیک کن؛ بعد ببین اثرات روانی آن چیست' پیش از این ناکارآمدی اش را در قضیه تحریم امپراطوری تجاری روسیه ' اولگ دریپاسکا' ثابت کرده است. عواقب ناگوار تحریم این امپراطوری تجاری روس بر بازارها و سرمایه های جهانی آنقدر عظیم بود که سرانجام آمریکا به فکر افتاد بلکه بتواند به نحوی جلوی این التهاب شدید بازار را بگیرد.
نفیو تذکر می دهد که تحریم ایران هم امکان دارد وضعیت مشابهی را بر بازار تحمیل کند. متحدان آمریکا از این تحریم استقبال نکرده اند و بر این اساس بعید نیست که شرکتها با توسل به مفر قانونی فرار از تحریمها؛ به طرقی به کار خود با ایران ادامه بدهند.
' جک لیو' وزیر خزانه داری دولت 'اوباما' هم در این باره اشاره می کند:' در دولت اوباما اعمال فشار بر ایران با مشارکتی چند جانبه روی میز بود و به همین خاطر هم موفق بود'.
لیو اضافه می کند:' دنیا نظاره گر سیاستهای آمریکاست.... دولت کنونی آمریکا غیرقابل پیش بینی است. بی دلیل نیست که التهاب و عصبیت سنگینی بر بازار حکمفرماست'.
' پیتر هارل' از اعضاء ' مرکز امنیت آمریکای جنوبی ' هم نظرش این است که در مورد ایران؛ ترامپ به دنبال یک اجماع جهانی نیست. در حالیکه در مورد کره شمالی ترامپ اول با شورای امنیت کار کرد و همزمان خودش هم در فکر فشار حداکثری علیه این کشور بود.
بدیهی است که این استراتژی در قبال پیونگ یانگ موفق بود و 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی را به پای میز مذاکره آورد.
' دانیل فراید' هماهنگ کننده سابق وزارت خارجه آمریکا و از اعضاء ' شورای آتلانتیک' هم در این محور معتقد است:' این توسل سنگین دولت ترامپ به حربه تحریم، در بلندمدت مولد خطراتی خواهد بود. از جمله آنکه، کشورها در تجارت خارجی شان به دنبال یک ارز خارجی غیر از 'دلار' می روند تا از اثرات تخریبی تحریم بکاهند'.
فراید تصریح می کند:' توسل بیش از حد به حربه تحریم، قدرت برش ابزار سیاسی را کند می کند'.
اروپام**1591**1908


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

رسن: امیدوارم در جام‌ملت‌ها بدرخشم
بازیکن ملی‌پوش و عراقی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: از همبازیانم در تیم ملی عراق، تیم فوتبال پرسپولیس و همچنین مدیر برنامه‌هایم تشکر می‌کنم و با کمک آنها بهترین بازیکن سال عراق شدم.
ندود: سخت‌ترین قرعه برای ما افتاد
ستاره سابق یوونتوس پس از رقیب شدن با اتلتیکو مادرید گفت: قرعه کشی ما را با قوی ترین تیم سید دوم انداخت و در این مراسم ما خوش شانس نبودیم.
اعتصاب پرسپولیس شکست
بازیکنان پرسپولیس از فردا تمرینات خود را در مجموعه ورزشی شهیدکاظمی از سر می‌گیرند.
برهانی: استقلال قطعا مهاجم می‌خواهد
مهاجم سابق استقلال می گوید این تیم نیاز به جذب مهاجم دارد.
دایی سرپرستی ۵۰ کودک ساوه‌ای را پذیرفت
سرمربی تیم سایپا تهران طی یک حرکت خیرخواهانه سرپرستی 50 کودک بی سرپرست را در ساوه بر عهده گرفت.
کی‌روش فکر می‌کند به تیم ملی بی‌احترامی شده
ملی پوشان فوتبال ایران عصر امروز تهران را به سوی دوحه ترک کردند تا آخرین اردوی خود پیش از جام ملت‌ها را برگزار کنند. اردویی که برگزاری آن باز هم با نارضایتی اتفاق افتاد.
فرصت ۹ هفته‌ای استقلال؛ از آزادی به صدر!
رسیدن فاصله با صدر به 6 امتیاز و قرعه خوب در هفته‌های ابتدایی نیم فصل دوم، امید استقلالی‌ها برای تبدیل شدن به یک مدعی جدی قهرمانی را بالا برده است.
احتمال تعطیلی تمرینات پرسپولیس
تمرینات تیم فوتبال پرسپولیس به دلیل اعتصاب بازیکنان این تیم ممکن است تعطیل شود.
جوان‌ترین گلزن هند با 13 سال صغرسن!
حالا مشخص شده بازیکنی که خود را 16 ساله جا زده و جوان ترین گلزن لیگ هند شده بود، در واقعیت 29 ساله است!
تیم ملی به دوحه رسید؛ کی‌روش، خلبان شد!
اعضای تیم ملی فوتبال ایران برای برپایی اردوی آماده‌سازی وارد دوحه شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

معافیت جانبازان ۵۰ درصد از قانون بازنشستگی
جانبازان ۵۰ درصد هم مانند جانبازان بالای ۵۰ درصد، از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مستثنی شدند.
بازیگر معروف به استقبال زمستان رفت +عکس
سیدجواد رضویان بازیگر سینما و تلویزیلون با انتشار تصویری از خود به استقبال زمستان رفت.
رنگ موی جدید رامین رضاییان
رامین رضاییان پس از پایان کارش در لیگ بلژیک و چند وقت بی تیم ماندن به لیگ قطر رفت اما تیپ و ظاهر او در این مدت، کاملا عوض شده است.
«کامبیز مهدی زاده»؛ داماد جنجالی حسن روحانی
کامبیز مهدی زاده فرساد، تیر ماه امسال در تالار فرشته تهران با یکی از دختران آقای رییس جمهور دولت تدبیر و امید ازدواج کرد. آقای روحانی٬ دو پسر و سه دختر دارد که اکنون یکی از دامادهای وی در کانون توجه رسانه های داخلی و بین المللی قرار گرفته است.
فرزندان روسای جمهور آسیای مرکزی چه می‌کنند؟
سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور قرقیزستان با ۲ فرزند کمترین، و امامعلی رحمان با ۹ فرزند رکورددار بزرگ ترین خانواده در میان روسای جمهور آسیای مرکزی هستند.
آمریکا از احتمال تحریم های جدید علیه روسیه گفت
انتقاد ترامپ از دمکرات ها در آستانه تعطیلی احتمالی دولت
وعده نماینده مسلمان کنگره آمریکا برای پیگیری وحشیگری سعودی دریمن
ترامپ قاتل شهروند افغانستانی را قهرمان ارتش آمریکا خواند
اکونومیست: ناتوی عربی سعودی ها یک افسانه بود
هیل: ترامپ درنزاع برسر تعطیلی دولت منزوی شد
اتاوا، گرفتار در «دو راهی واشنگتن - پکن»
نگاهی به پیمان جهانی پناهجویان
تحرکات چند جانبه آمریکا در حوزه نفت - محمدحسن دوستارگان*
COP24؛ توافقی ضعیف درباره مقررات پیمان آب و هوایی پاریس