خط بطلان رادیو سلامت به «داشتیم می رسیدیم» با پویش 6030

09:25 ۵ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 59 0
خط بطلان رادیو سلامت به «داشتیم می رسیدیم» با پویش 6030

تهران- ایرنا- «داشتیم می رسیدیم» جمله ای آشناست در اورژانس که بسیاری از رانندگان مصدوم سوانح رانندگی تکرار می کنند و پویش ملی 6030 کاری است از شبکه رادیویی سلامت که با هدف تغییر این ذهنیت و کاهش سوانح و حوادث جاده ای از 27 مردادماه امسال آغاز می شود.

ایرنا

مدیر شبکه رادیو سلامت روز یکشنبه درباره انگیزه های راه اندازی این پویش به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: 60 درصد تصادفات منجر به فوت در 30 کیلومتری شهرها اتفاق می افتد، بنابراین یکی از نقاط حادثه خیز ما در این فاصله است و با تمرکز روی این نقاط ، حدود 65 درصد کشته شده های سوانح کاهش می یابد.
دکتر صدیقه اعتماد سعید افزود: سوانح و حوادث یکی ازمعضلات بهداشت عمومی کشور است و با توجه به اینکه ما هم از نظر اقلیمی و هم از نظر شرایط محیطی در منطقه ای قرار گرفته ایم که احتمال حادثه برایمان زیاد است و تفکر عمومی این است که حادثه «قسمت» است، به دنبال فرهنگ سازی هستیم.
وی خاطرنشان کرد: این پویش از سال گذشته با تمرکز بر تغییر این تفکر که حادثه، یک انتخاب است و قسمت نیست، آغاز شد، اگر جوانی در سن 25 سالگی تصادف کرد می گویند عمرش اینقدر بوده، زلزله که رخ داد می گویند قسمت بود، در حالیکه اگر شرایط محیطی را ایمن کنیم می توانیم از حادثه پیشگیری کنیم.
اعتماد سعید افزود: در این پویش دو هدف اصلی مدنظر است؛ فرهنگ سازی برای مخاطب عام یعنی رانندگان، چون عامل تصادفات جاده ای بر سه محور قرار می گیرد؛ خطای انسانی، خودرو و جاده که حدود 70 درصد عامل تصادفات در ایران را خطای انسانی در بر می گیرد.
مدیر شبکه رادیو سلامت ادامه داد: بنابراین یکی از محورهای پویش آموزش، اطلاع رسانی، تغییر نگرش و تغییر رفتار رانندگان در این نقطه حادثه خیز است زیرا یکی از معضلات این است که رانندگان وقتی به نزدیکی شهرهای مقصد می رسند یا حوالی شهرها فکر می کنند به مقصد رسیده اند و حتی اگر خواب آلود باشند توقف نمی کنند.
وی گفت: رانندگان در این شرایط حتی با سرعت بیشتر و تمرکز و دقت کمتری به سوی مقصد می رانند، جمله «داشتیم می رسیدیم» یک جمله تکراری است که بسیاری مواقع در اورژانس ها می شنویم و در این پویش تلاش می شود، این ذهنیت را تغییر دهیم که بگوییم هر آن ممکن است نرسیم.
اعتماد سعید ادامه داد: سفر از ابتدا تا انتها می تواند خطرساز باشد و رانندگان خسته و خواب آلود باید در هر نقطه ای هستند توقف و استراحت و دوباره حرکت کنند.

**سیاستگزاران مبلمان جاده ای دومین مخاطبان پویش
مدیر رادیو سلامت افزود: دومین مخاطبان پویش «6030» مسئولان و سیاستگزاران هستند، یکی از عللی که 30 کیلومتری شهرها نقطه حادثه خیز شده این است که مبلمان جاده ای در این مناطق رعایت نمی شود، به طوریکه حتی مجوز بعضی از کارخانه ها، موسسات صنعتی و حتی کارگاه ها بدون توجه به ایمنی جاده در 30 کیلومتری شهرها صادر شده و تردد عابر پیاده و موتورسوار افزایش پیدا کرده است.
وی ادامه داد: بنابراین یکی از نقاط تکیه ما مسئولان هستند، هر استاندار و مسئول راه باید در نقطه 30 کیلومتری شهرش اقدامات ایمنی را انجام دهد، استان هایی که توانسته اند بر اساس گزارش پلیس راهور و استانداری ها میزان و کشته شدگان حادثه را در این نقاط کاهش دهند، معرفی می شوند تا از این طریق بتوانیم نقاط حادثه خیز را کاهش دهیم.
اعتماد سعید افزود: علاوه بر این وزارت بهداشت و درمان هم در این حوزه با رادیو سلامت همراه شده و قرار است در اختتامیه پویش، یک جایزه ملی تعریف شود.
وی با اشاره به آغاز پویش همزمان با روز رادیو و هفته سلامت گفت: این پویش علاوه بر اقدام عملی اجرایی در استانها، یک جشنواره رسانه ای هم هست چون اطلاع رسانی عمومی در این حوزه مورد نظر است و فعالان رسانه های مختلف می توانند تولیدات خود را در قالب های نو رسانه ای دیداری، شنیداری، مکتوب و عکاسی با موضوع 6030 و محورهای این حوزه برای پویش ارسال کنند.
اعتماد سعید افزود: از طریق این پویش، سال گذشته توانستیم تفکر مسئولان اجرایی را از نقطه تقدیر تغییر دهیم، در جاده های کشور روزانه یک هواپیمای سوخو سقوط می کند اما این مساله برای مردم عادی شده در حالیکه اگر یک هواپیمای سوخوی یاسوج سقوط می کند در ذهن همه می ماند و علت آن ذهنها را به خود مشغول می کند.
وی اظهار داشت: این درحالیست که از کنار آنچه در جاده اتفاق می افتد خیلی عادی عبور می کنیم، دستاورد ما در سال گذشته این بود که مسئولان پذیرفتند این عادی سازی باید تغییر کند و اقدامات علمی در این زمینه انجام شود.
آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می دهد در سال 1396، تعداد 16 هزار و 201 نفر در حوادث رانندگی ترافیکی کشته شدند و 335 هزار و 995 مصدوم تصادف به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند.
به لحاظ محل وقوع نیز حدود 66.4 درصد کشته های تصادفات سال گذشته مربوط به جاده های برون شهری، 27 درصد در راه های درون شهری، 6.4 درصد در جاده‌های خاکی و روستایی و محل تصادف دو دهم درصد نیز موارد نامعلوم گزارش شده است.
فراهنگ**3009**1055


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

نکاتی که بیماران دیابتی باید در ورزش رعایت کنند
بیماران مبتلا به دیابت نوع دو نیاز به ورزش کردن دارند تا قند خون خود را کاهش دهند اما آنها باید نکاتی را بعد از ورزش رعایت کنند تا پا درد و مشکلات در این ناحیه پیدا نکنند.
همه چیز درباره ˮلیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا NBAˮ
مسابقات بسکتبال حرفه‌ای آمریکا NBA از سال ۱۹۴۹ تاکنون در آمریکا برگزار می‌شود. در این جا به جزئیات این لیگ و تاریخچه آن پرداخته‌ایم.
دردسرهای لیگ فوتسال بانوان تمامی ندارد
مشکلات لیگ برتر فوتسال بانوان قبل از شروع لیگ آغاز شده بود و در ادامه مسابقه‌ها با انحلال یکی از تیم‌های حاضر، همچنان این مشکلات ادامه دارد.
پیامدهای خوب و بدهای ˮمدلینگˮ کودکان و چند توصیه به خانواده‌ها
استفاده از فضای مجازی در همه سنین حتی میان کودکان و نوجوانان به قدری شیوع پیدا کرده است که خطرات زیادی آنها را در بهره گیری از این تکنولوژی تهدید می‌کند. بسیاری از والدین به دلیل نگرانی سعی دارند با ایجاد کنترل و محدودیتهای لازم در استفاده از تکنولوژی به کودکان خود مهارتهای لازم در جهت استفاده صحیح از آن را آموزش دهند، این درحالیست که برخی والدین نیز از کودکان خود به عنوان کالا و یا مدل در دنیای مد در شبکه‌های مجازی استفاده کرده و توجهی به تبعات و تاثیر آن در شکل‌گیری ابعاد شخصیتی فرزند خود ندارند.
پریناز ایزدیار و تندیس ارزشمندش- عکس
پریناز ایزدیار در جشن حافظ برنده بهترین بازگیر زن شده است.
ملزم به استفاده از قواعد کلاسیک سینما نیستیم
سامان با بیان اینکه کارگردانی در سینما پیچیده ترین کار است، یادآور شد: قواعد کلاسیک سینما را می توان برای اجرا و یا اجرا نکردن یاد گرفت، اما ما ملزم به استفاده از آنها نیستیم ولی ضرورت دارد تا آنها را یاد بگیریم.
چگونه کودکان خود را در مقابل زورگویی مقاوم کنیم؟
الهام صدقی روان شناس و مشاور کودک اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که کودکان در سنین مدرسه با آن رو به رو هستند، مورد زورگویی قرار گرفتن توسط همکلاسی هاست.
دیپلماسی فرهنگی با عکاسی
دبیر جشنواره بین‌المللی عکس خیام می‌گوید این جشنواره می‌تواند به عنوان یک دیپلماسی هنری عمل کند.
عاملی که احساس تنهایی را تشدید و مسری می‌کند
تأثیرات منفی تنهایی و انزوای اجتماعی در سلامت در حال حاضر با افزایش نرخ مرگ زودهنگام همراه است. به طوری که یک مطالعه تا آنجا پیش رفت که این عامل را به تاثیرگذاری مرگ و میر بر اثر مصرف سیگار و الکل دانست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده
عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز معتقد است: همراه با ارائه شدن بسته ارزی جدید یک سری اصلاحات و اقدامات تکمیلی در جهت کنترل افراد و شرکت‌هایی که ارز ارزان را صرف سودهای کلان خود کردند نیاز دارد و البته این اقدامات تکمیلی، علاوه بر دولت نیاز به مشارکت فعال نهادهای قضایی و نظارتی دارد تا از سوء استفاده های بعدی جلوگیری شود.
12 شهید در انفجار مخزنی در نزدیکی کربلا
در انفجار مخزنی متعلق به نیروهای الحشد الشعبی در نزدیکی کربلا دست کم ۱۲ نفر شهید شدند.
از آثار و خانه محمدعلی سپانلو چه خبر؟
دوست و وصی محمدعلی سپانلو نسبت به پرداخت نشدن حق تألیف آثار این شاعر فقید توسط ناشران اعتراض کرد و گفت: صحیح نیست اهل فرهنگ با یکدیگر این‌طور رفتار کنند.
هدیه کاظمی: به کسب بهترین نتیجه در آسیا خوشبینم + فیلم
هدیه کاظمی یکی از پاروزنانی است که شانس مدال در اندونزی دارد. ‌او پبش از ترک ایران و حضور در پالمبانگ محل برگزاری بازی‌های آسیایی تاکید کرد که به کسب بهترین نتیجه امیدوار است.
نخستین پیروزی ترابزون اسپور با حسینی
ترابزون اسپور که در ترکیب از بازیکن ایرانی اش بهره می برد توانست سیوا اسپور را شکست دهد و نخستین پیروزی اش را در سوپر لیگ ترکیه جشن بگیرد.
کارگردان ˮروز واقعهˮ: عزت‌الله انتظامی نقش را زندگی می‌کرد
به احترام کارگردان «کلاه پهلوی»، کلاه از سر بر می‌داریم
از خانه موزه انتظامی چه خبر؟
حضور داریوش مهرجویی در منزل عزت‌الله انتظامی
پیام تسلیت مدیرعامل فارابی برای درگذشت ضیاءالدین دری
پیام تسلیت ولایتی برای گذشت عزت‌الله انتظامی و ضیاء الدین دری
انتظامی یادگار دوران طلایی صحنه‌های تئاتر ایران بود
پیام تسلیت حیدریان برای درگذشت دُری
پیام های تسلیت مسئولان سینمایی و تلویزیونی برای درگذشت دری
«عزت بازیگری تا ابد به نام ایشان است»