خط بطلان رادیو سلامت به «داشتیم می رسیدیم» با پویش 6030

09:25 ۶۹ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 87 0
خط بطلان رادیو سلامت به «داشتیم می رسیدیم» با پویش 6030

تهران- ایرنا- «داشتیم می رسیدیم» جمله ای آشناست در اورژانس که بسیاری از رانندگان مصدوم سوانح رانندگی تکرار می کنند و پویش ملی 6030 کاری است از شبکه رادیویی سلامت که با هدف تغییر این ذهنیت و کاهش سوانح و حوادث جاده ای از 27 مردادماه امسال آغاز می شود.

ایرنا

مدیر شبکه رادیو سلامت روز یکشنبه درباره انگیزه های راه اندازی این پویش به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: 60 درصد تصادفات منجر به فوت در 30 کیلومتری شهرها اتفاق می افتد، بنابراین یکی از نقاط حادثه خیز ما در این فاصله است و با تمرکز روی این نقاط ، حدود 65 درصد کشته شده های سوانح کاهش می یابد.
دکتر صدیقه اعتماد سعید افزود: سوانح و حوادث یکی ازمعضلات بهداشت عمومی کشور است و با توجه به اینکه ما هم از نظر اقلیمی و هم از نظر شرایط محیطی در منطقه ای قرار گرفته ایم که احتمال حادثه برایمان زیاد است و تفکر عمومی این است که حادثه «قسمت» است، به دنبال فرهنگ سازی هستیم.
وی خاطرنشان کرد: این پویش از سال گذشته با تمرکز بر تغییر این تفکر که حادثه، یک انتخاب است و قسمت نیست، آغاز شد، اگر جوانی در سن 25 سالگی تصادف کرد می گویند عمرش اینقدر بوده، زلزله که رخ داد می گویند قسمت بود، در حالیکه اگر شرایط محیطی را ایمن کنیم می توانیم از حادثه پیشگیری کنیم.
اعتماد سعید افزود: در این پویش دو هدف اصلی مدنظر است؛ فرهنگ سازی برای مخاطب عام یعنی رانندگان، چون عامل تصادفات جاده ای بر سه محور قرار می گیرد؛ خطای انسانی، خودرو و جاده که حدود 70 درصد عامل تصادفات در ایران را خطای انسانی در بر می گیرد.
مدیر شبکه رادیو سلامت ادامه داد: بنابراین یکی از محورهای پویش آموزش، اطلاع رسانی، تغییر نگرش و تغییر رفتار رانندگان در این نقطه حادثه خیز است زیرا یکی از معضلات این است که رانندگان وقتی به نزدیکی شهرهای مقصد می رسند یا حوالی شهرها فکر می کنند به مقصد رسیده اند و حتی اگر خواب آلود باشند توقف نمی کنند.
وی گفت: رانندگان در این شرایط حتی با سرعت بیشتر و تمرکز و دقت کمتری به سوی مقصد می رانند، جمله «داشتیم می رسیدیم» یک جمله تکراری است که بسیاری مواقع در اورژانس ها می شنویم و در این پویش تلاش می شود، این ذهنیت را تغییر دهیم که بگوییم هر آن ممکن است نرسیم.
اعتماد سعید ادامه داد: سفر از ابتدا تا انتها می تواند خطرساز باشد و رانندگان خسته و خواب آلود باید در هر نقطه ای هستند توقف و استراحت و دوباره حرکت کنند.

**سیاستگزاران مبلمان جاده ای دومین مخاطبان پویش
مدیر رادیو سلامت افزود: دومین مخاطبان پویش «6030» مسئولان و سیاستگزاران هستند، یکی از عللی که 30 کیلومتری شهرها نقطه حادثه خیز شده این است که مبلمان جاده ای در این مناطق رعایت نمی شود، به طوریکه حتی مجوز بعضی از کارخانه ها، موسسات صنعتی و حتی کارگاه ها بدون توجه به ایمنی جاده در 30 کیلومتری شهرها صادر شده و تردد عابر پیاده و موتورسوار افزایش پیدا کرده است.
وی ادامه داد: بنابراین یکی از نقاط تکیه ما مسئولان هستند، هر استاندار و مسئول راه باید در نقطه 30 کیلومتری شهرش اقدامات ایمنی را انجام دهد، استان هایی که توانسته اند بر اساس گزارش پلیس راهور و استانداری ها میزان و کشته شدگان حادثه را در این نقاط کاهش دهند، معرفی می شوند تا از این طریق بتوانیم نقاط حادثه خیز را کاهش دهیم.
اعتماد سعید افزود: علاوه بر این وزارت بهداشت و درمان هم در این حوزه با رادیو سلامت همراه شده و قرار است در اختتامیه پویش، یک جایزه ملی تعریف شود.
وی با اشاره به آغاز پویش همزمان با روز رادیو و هفته سلامت گفت: این پویش علاوه بر اقدام عملی اجرایی در استانها، یک جشنواره رسانه ای هم هست چون اطلاع رسانی عمومی در این حوزه مورد نظر است و فعالان رسانه های مختلف می توانند تولیدات خود را در قالب های نو رسانه ای دیداری، شنیداری، مکتوب و عکاسی با موضوع 6030 و محورهای این حوزه برای پویش ارسال کنند.
اعتماد سعید افزود: از طریق این پویش، سال گذشته توانستیم تفکر مسئولان اجرایی را از نقطه تقدیر تغییر دهیم، در جاده های کشور روزانه یک هواپیمای سوخو سقوط می کند اما این مساله برای مردم عادی شده در حالیکه اگر یک هواپیمای سوخوی یاسوج سقوط می کند در ذهن همه می ماند و علت آن ذهنها را به خود مشغول می کند.
وی اظهار داشت: این درحالیست که از کنار آنچه در جاده اتفاق می افتد خیلی عادی عبور می کنیم، دستاورد ما در سال گذشته این بود که مسئولان پذیرفتند این عادی سازی باید تغییر کند و اقدامات علمی در این زمینه انجام شود.
آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می دهد در سال 1396، تعداد 16 هزار و 201 نفر در حوادث رانندگی ترافیکی کشته شدند و 335 هزار و 995 مصدوم تصادف به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند.
به لحاظ محل وقوع نیز حدود 66.4 درصد کشته های تصادفات سال گذشته مربوط به جاده های برون شهری، 27 درصد در راه های درون شهری، 6.4 درصد در جاده‌های خاکی و روستایی و محل تصادف دو دهم درصد نیز موارد نامعلوم گزارش شده است.
فراهنگ**3009**1055


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

حرفِ دل، حرفِ حساب (۲۰۴)
یک جمله و سخن تاثیر گذار و شنیدنی لزومی ندارد که حتما توسط یک نویسنده، فیلسوف، دانشمند یا انسان مشهور و شناخته شده‌ای گفته شود، گاهی جملاتی ساده و خودمانی که گوینده و نویسنده‌ی آن‌ها در حریم کوچک و دوست داشتنی خود و اکانت توئیترش می‌نویسد و فرد مشهوری هم نیست، ولی جمله اش خیلی تاثیر گذار‌تر از هزاران جمله دیگر است.
هفته ملی سلامت زنان؛ نسبت به سلامت زنان حساس باشیم
هر سال هفته پایانی مهر ماه به‌عنوان «هفته ملی سلامت زنان» از سوی وزارت بهداشت تعیین شده تا بهانه‌ای باشد برای حساس کردن مسوولان، جامعه و خود زنان برای توجه به سلامتشان.
معروف: بازی در رده ملی فداکاری است
پاسور ایرانی تیم والیبال سیه‌نای ایتالیا گفت: قبل از بازی خیلی فکر می‌کنم. چیزهای دیگری نیز می‌تواند کمک کند مثل گوش دادن به موسیقی ولی برای من سکوت و فکر کردن به بازی بهترین چیز است.
پرویز هادی قهرمان المپیک را از پا درآورد
پرویز هادی با پیروزی ارزشمند مقابل قهرمان المپیک، به نیمه نهایی وزن 125 کیلوگرم مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان راه یافت اما باقر یخکشی برابر نفر سوم جهان از کوبا در حالیکه تا ثانیه پایانی ۸ بر ۶ پیش بود، شکست خورد.
جردن باروز باخت و حسین‌خانی حذف شد
با شکست ثانیه آخر جردن باروز دارنده 5 مدال طلای کشتی جهان و المپیک برابر سیداکوف روس در رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان، مصطفی حسین‌خانی نخستین حذف شده ایران از رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان نام گرفت.
تارتار: استقلال خوزستان یازده نفره از ما گل خورد
سرمربی تیم پارس جنوبی گفت:زمانی که استقلال خوزستان یازده نفره بود به این تیم گل زدیم و نباید اشتباهات داوری را تعمدی بدانیم.
مصاحبه اختصاصی بیرانوند با سایت AFC
دروازه‌بان ملی‌پوش تیم فوتبال پرسپولیس قبل از دیدار مقابل السد با سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت‌وگو کرد.
کامیابی‌نیا و عالیشاه به بازی با السد می‌رسند
دو هافبک مصدوم پرسپولیس می‌توانند در دیدار برگشت این تیم برابر السد به میدان روند.
فریبا: استقلال مدعی اصلی قهرمانی شد
پیشکسوت باشگاه استقلال می گوید که این تیم با کسب امتیازات در دو بازی گذشته و با حضور جوانان یک مدعی قهرمانی در لیگ برتر است.
رفتن کی‌روش به مراکش تکذیب شد
یک رسانه مراکشی از منبعی آگاه خبر داد که فدراسیون فوتبال مراکش مذاکره ای را با سرمربی تیم ملی کشورمان انجام نداده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخوندی متن استعفای خود را منتشر کرد
تهران- ایرنا - عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی متن استعفای خود از مقام وزارت را که دهم شهریورماه سال جاری نوشته شد امروز (شنبه) منتشر کرد و در آن آورده است با توجه به اختلاف نظر در شیوه بازآفرینی شهری خواهان کناره گیری از همراهی با هیات دولت دوازدهم است.
ادامه کری خوانی تیلور برای حسن یزدانی
با برگزاری مراسم قرعه کشی ۴ وزن نخست کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۱۸ در بوداپست مجارستان، همه نگاه‌ها به مصاف حساس حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور و حسین خانی مقابل جردن باروز، ۲ چهره شاخص کشتی آمریکا خواهد بود.
ردِ یک شایعه درباره جایگزین شریعتمداری
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: دولت تاکنون گزینه‌‌ای به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت و معدن و تجارت، به مجلس و مشخصاً کمیسیون معرفی نکرده است.
میرباقری: انتخاب بازیگران «سلمان فارسی» آغاز شد
داوود میرباقری کارگردان مجموعه تلویزیونی «سلمان فارسی» از آغاز انتخاب بازیگران این سریال فاخر خبر داد.
«دیوار» و «خانه برنارد آلبا» بر صحنه تئاتر شهرزاد
کشاورز ایلامی پاندای طلایی جشنواره وایلد اسکرین را کسب کرد
ثبت درخواست 537 نمایشنامه برای حضور در جشنواره تئاتر فجر
نمایش آئینی آوای باد در خرمشهر به روی صحنه رفت
نشست‌های تخصصی در جایزه پژوهش سینمایی برگزار می‌شود
از تقاضای «میدان جوانان» برای حقیقت تا چند خبر دیگر از مستند
از تمدید اجرای «خدایگان» تا رونمایی از اعلان «آستیگمات» و...
پاسخی برای انتشار آمارهای متناقض‌ تئاتری
روایت کوروش زارعی از تئاتر این روزهایش در سوریه
متقاضیان اجرای تئاتر فراخوانده شدند