طرح های جدید برای ایجاد اشتغال تعریف شود

08:28 ۲ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 45 0
طرح های جدید برای ایجاد اشتغال تعریف شود

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: در شرایط کنونی نیاز به پیشنهادات بکر برای ایجاد اشتغال است لذا باید طرح های جدید برای بوجود آمدن فرصت های شغلی در کشور و استان تعریف و پیگیری شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا محمد مهدی مروج الشریعه شنبه شب در جلسه مشترک کارگروه اشتغال و کمیسیون هماهنگی بانک های استان که در مجتمع کشت و صنعت بیدمشک سربیشه برگزار شد افزود: این مجتمع طرحی کاملا مطالعه شده علمی با زنجیره کامل در رشته های مختلف است که زمینه اشتغال زیادی هم فراهم کرده است.
وی با بیان اینکه در مجتمع مذکور کارآفرینی به معنای واقعه کلمه تجلی پیدا کرده است اظهار داشت: ایجاد اینگونه مجموعه ها فی البداهه شکل نگرفته بلکه ماحصل بسیاری از زحمات مسئولان منطقه، فرمانداران، نمایندگان، مدیران دستگاه های اجرایی، کارشناسان و سایر است.
استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: در این روزها هجمه های سنگینی به سیستم اجرایی کشور وارد می شود همه نارسایی ها به این سیستم ارتباط داده می شود اما این عادلانه نیست.
وی ادامه داد: در برخی گویش ها بسیار ناعادلانه صحبت می شود، در بسیاری مباحث آمار و اطلاعات غلط داده می شود این در حالیست که کسی که در شبکه های اجتماعی به دنبال تحقیق و تفحص نیست بلکه سر تیتر ها را نگاه می کنند که آثار زیادی بر جامعه می گذارد.
مروج الشریعه با تاکید بر اینکه در درجه اول باید مردم را به عنوان پایگاه اصلی انقلاب و نظام دریابیم گفت: معضلات و مشکلات مردم به ویژه خانواده های دارای فرزند تحصیل کرده که از سیستم، حکومت و نظام متوقع هستند باید دیده شود.

** جوانان بالاترین سرمایه ماندگاری نظام
وی جوانان را بالاترین سرمایه اصلی ماندگاری این نظام دانست و اظهار داشت: حفظ جوان برای حفاظت از نظام بر ما واجب است، جوانان امیدشان به مسئولان مملکت است.
استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: نگاه جامعه به ویژه قشر جوان به مسئولان دستگاه های اجرایی، در کنار هم بودن، یکپارچگی و وحدت نتایج بسیار مثبتی ایجاد می کند که نیاز به مدل های فکری و آکادمیکی نیست.
وی در ادامه به برگزاری نشست با مدیر عامل بانک ملی خراسان رضوی و راه و شهرسازی استان اشاره کرد و گفت: بانک ملی خراسان رضوی اعلام آمادگی کرد، قدرت تامین منابع مالی 120 میلیارد تومان برای پروژه راه بیرجند – قاین را دارد.
مروج الشریعه اضافه کرد: 2 پروژه راه آهن غرب کشور و راه بیرجند - قاین توانست موافقت ماده 56 قانون تنظیم را دریافت کند که در قالب آن منابع مالی مورد نیاز یا به صورت سرمایه گذاری داخلی یا تامین منابع فاینانس داخلی با استفاده از تسهیلات تامین می شود.
وی خراسان جنوبی را کلکسیونی از مزیت های بسیار بالا عنوان کرد و افزود: حق مردم بر گردن من و شماست از جمله حقوق مردم حقی است که مردم به گردن حاکمیت دارد.
استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: پاسخگویی به مردم مهم است اما رسیدگی در شعار و زیبا سخن گفتن نیست بلکه هرگاه توانستیم مانند مجتمع کشت و صنعت بیدمشک در دق مختاران ایجاد کنیم در این صورت بخشی از آن حقوق را ادا کرده ایم.
وی اظهار داشت: این استان مزیت های متعددی دارد که بستگی به همت بالای مدیران تخصصی دارد به عنوان مثال معدن یکی از مزیت های مهم است که اراده، استفاده و به فعلیت رساندن جذب و کمک به سرمایه گذار در این زمینه مهم است.
مروج الشریعه گفت: مجتمع کشت و صنعت نمونه بارز و متبلور از اراده دستگاهی است که سرمایه گذار را کشف و به میدان کمک به سرمایه گذار آماده است.
وی بیان کرد: هفته گذشته در نشست شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشور با حضور 9 استاندار در اتاق وزیر کشور مطالبی مطرح شد که گیاهان دارویی از موارد مهم آن بود.

** لزوم توجه به گیاهان دارویی برای ایجاد اشتغال
استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: از آنجایی که گیاهان دارویی چند برابر ارزش افزوده بیشتری نسبت به برخی فعالیت های کشاورزی از جمله دامپروری دارد باید بیشتر مورد توجه واقع شود.
وی اضافه کرد: توسعه گیاهان دارویی و کار در این زمینه اشتغال بالا ایجاد می کند، تولید را ساماندهی و پروسه ها و فرآوری های متعددی به دنبال دارد که بازار صادراتی قابل توجهی برای کشور باز می کند.
مروج الشریعه با تاکید بر اینکه کشور تشنه پذیرش پیشنهادات بکر برای ایجاد اشتغال است اظهار داشت: تقویت صندوق های اعتباری مشاغل خرد به شکل شغل جدید در روستاها قابل انجام است که یکی از مزیت ها استفاده از انرژی های تجدید پذیر است.

** پیش بینی ایجاد 10 هزار اشتغال در حوزه انرژی خورشیدی
وی با بیان اینکه در حوزه انرژی های پاک در استان 10 هزار اشتغال انفرادی پیش بینی شده است یادآور شد: شاید در اجرا به دلایل مختلف به این رقم نرسیم اما اگر نشد در هر دهستان یک نیروگاه راه اندازی می کنیم تا تمام اعضای روستا ذی نفع و سهامدار باشند.
استاندار خراسان جنوبی انرژی خورشیدی را یکی از مزیت های مهم استان برشمرد و عنوان کرد: در حال حاضر این استان صادر کننده برق است و می تواند از این مزیت نیز بیشتر استفاده کند.
وی تاکید کرد: شنیده شده تاجر پاکستانی عقرب سیاه زیرکوه را با قیمت های بالا خریداری می کند این در حالیست که می توان از این ظرفیت برای ایجاد نخستین پایگاه تولید و فرآوری سم عقرب که با قیمت های گران به صورت ارزی در دنیا خریداری می شود اقدام کرد.
مروج الشریعه با بیان اینکه در استان مراکز تحقیقاتی، دانشگاهی و اساتید خوبی وجود دارد افزود: در گذشته با فرانسه مکاتبه شده تا از گل نرگس خوسف یک برند برای عطر و ادکلن نرگس تولید شود در حالیکه با استفاده از یک تیم پژوهشی می توانیم خودمان تجهیزات را تامین و برند ایجاد کنیم.
وی گفت: نسل جوان باید به این باور برسند می توان از این ارزش های نهفته کشور به ویژه خراسان جنوبی که کلکسیون پتانسیل های متعددی از جمله معدن، کشاورزی، صنایع دستی، انرژی های تجدید پذیر و سایر توانمندی هاست استفاده کرد.

** مدیران کارهای پژوهشی تحقیقاتی را مدنظر قرار دهند
استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: بارها تاکید کرده ایم مدیران دستگاه های پیشران کارهای پژوهشی و تحقیقاتی را در اولویت کاری خود قرار دهند چون پایان سال باید طرح های انجام شده و نتایج حاصل از آن را گزارش دهند.
وی افزود: در این شرایط اقتصادی باید برای هر دیناری که قرار است هزینه کنیم و در وضعی که به پیمانکار اوراق داده می شود برنامه ریزی داشته باشیم و قدر یک ریال نقدینگی را بدانیم و درست مصرف کنیم.
مروج الشریعه گفت: تاکنون حدود 65 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در استان جذب شده که کافی و در حد انتظار نیست این جمع منسجم بیشتر از این می توانستند جذب و پرداخت کنند.
وی بیان کرد: برخی شهرستان ها میزان تسهیلات پایینی جذب کرده اند که در خور شان مردم و شهرستان نیست لذا باید چند طرح بزرگ برای شهرستان ها تعریف و به کارگروه معرفی شود.

** فرمانداران برای جذب تسهیلات اشتغال روستایی بیشتر توجیه شوند
استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه مدیران و فرمانداران باید در زمینه تسهیلات اشتغال روستایی بیشتر توجیه باشند عنوان کرد: شهرستان هایی که افق کمتری دارند باید در این زمینه بیشتر ورود کنند باید مانند ساعت این پازل لحظه ای و منظم تنظیم شود.
وی یادآور شد: اینکه 2 برابر این میزان تسهیلات اشتغال روستایی جذب کردن اما تاثیرگذاری مثبت نداشتن هنر نیست بلکه مدیریت و اثرگذاری به صورت عالمانه و هوشمندانه مهم است.
مروج الشریعه گفت: امروز بر سر انتخاب نوع مزیت های استان با هم مذاکره می کنیم که توازن در بخش های مختلف ایجاد می کند، در وضع فعلی باید متمرکز بر حداکثر استفاده از توانمندی های داخلی شویم.
7557 * 6054


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مردم محلی جاکارتا در آخرین تمرین امیدها
تیم ملی‌فوتبال امید آخرین تمرین خود را با توپ‌های مختلف در زمین خاکی برگزار کرد که در این تمرین خانواده‌های جاکارتایی حضور پر شوری داشتند و با بازیکنان عکس سلفی انداختند.
دیدار مدیران سرخابی با رییس فدراسیون فوتبال
سرپرستان دو باشگاه پرسپولیس و استقلال با رییس فدراسیون فوتبال دیدار کردند.
ژاوی: استقلال را ببریم، قهرمان می‌شویم
ستاره السد قطر درباره لیگ قهرمانان آسیا گفت: رویارویی با استقلال قرعه آسانی نیست، اما عبور از این سد می‌تواند تضمین‌کننده قهرمانی ما در آسیا باشد.
موبایل ملی‌پوشان امید جمع‌ آوری شد
با دستور کادرفنی و مدیران تیم ملی امید موبایل تمامی بازیکنان جمع آوری شد
معلوم نیست امری در این شش هفته چه کرده!
بازی ضعیف آرسنال در مقابل منچسترسیتی، انتقادهای زیادی را متوجه اونای امری کرده است.
پارس جم، بدن استقلالی‌ها را نشانه گرفته
مسوولانی که به مهمانسرای کشتیرانی دستور داده‌اند به استقلالی ها اتاق ندهند، دقیقاً قصد داشتند که بدن بازیکنان استقلال برای بازی با پارس جنوبی جم، دچار شوک ناشی از تغییر ناگهانی ارتفاع شود.
تجلیل ویژه از مودریچ و واکنش ستاره کروات
لوکا مودریچ، ستاره 32 ساله تیم ملی کرواسی با فرستادن پیغامی ویدئویی از طراحان تصویر تجلیل از او قدردانی کرد.
پرسپولیس باز هم در خانه گل می‌زند؟
از آخرین بازی که پرسپولیس نتوانست در خانه گلزنی کند، 7 ماه می گذرد و شاگردان برانکو امیدوار به حفظ این روند هستند.
محمودزاده: رفیعی با حق فسخ، پرسپولیسی می‌شود
رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ فوتبال ایران گفت: سه تیم پدیده، نفت مسجدسلیمان و استقلال مجوز موقت برای حضور بازیکنان جدیدشان در لیگ برتر را دارند.
واکنش دالیچ به خداحافظی ستاره کروات
زلاتکو دالیچ، سرمربی تیم ملی کرواسی مدعی شد علیرغم ناراحتی از خداحافظی ماریو مانژوکیچ، به تصمیم او احترام می گذارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عبدالله‌زاده به نساجی پیوست
هافبک پیشین تیم فوتبال فولاد خوزستان به نساجی ملحق شد
صعود دیناموزاگرب بدون محرمی
تیم اول فوتبال کرواسی بدون حضور صادق محرمی به مرحله بعد پلی آف لیگ قهرمانان اروپا صعود کرد.
2 نعمتی که آدمی با ازدست دادنشان ارزش آنها را می فهمد
امام علی (ع) با بیان حدیثی به جایگاه و ارزش‌‎ نعمت‌های الهی پرداختند.
ایران رتبه چهارم تولید انجیر جهان را دارد
ساری - ایرنا - مدیرکل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت که ایران با تولید سالانه 80 هزار تن انجیر ، رتبه چهارم را جهان را دارد .
تخصیص 98 میلیون دلار برای تامین کود کشاورزی تایید شد
تقاضای اتاق ایران از دولت درباره پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز
تسهیلات اشتغال مددجویان هرمزگان 2 برابر شد
آزادسازی واردات طلا، حباب قیمتی را از بین می برد
بانک ملی نیاز ارزی فعالان اقتصادی را تامین می کند
مالکان خودرو الحاقیه بیمه بدنه دریافت کنند
بررسی پرداخت مابه التفاوت های ارزیِ واردات آغاز شد
تامین اجتماعی بدون استفاده از منابع عمومی فعالیت دارد
روند ارز دولتی دانشگاه ها باید اصلاح شود
امید بزرگِ صنایع کوچک