روی نسبت جمهوریخواهان و دمکرات ها در کنگره نباید حساب بازکرد

03:21 ۶۹ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 158 0
روی نسبت جمهوریخواهان و دمکرات ها در کنگره نباید حساب بازکرد

تهران - ایرنا - کارشناس ارشد مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری معتقد است: معلوم نیست نسبت بین جمهوری خواهان و دمکرات ها در کنگره آمریکا چه الزاماتی در سیاست خارجی این کشور ایجاد کند بنابراین نباید روی این مسائل حساب باز کرد بلکه باید منافع ملی خود را براساس واقعیت ها دنبال کرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا ، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته و در جریان نشست خبری با نخست وزیر ایتالیا برای مذاکره با مقامات کشورمان اعلام آمادگی کرد و در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسیده بود آیا پیش ‌شرطی برای چنین ملاقاتی دارد، گفته است «هیچ پیش‌ شرطی، نه. اگر آن‌ها بخواهند ملاقات کنند، من هم ملاقات خواهم کرد. هر زمان که آن‌ها بخواهند.این کار برای این کشور خوب است، برای آنها خوب است، برای ما خوب است و برای جهان خوب است.درباره گفت ‌وگو با دیگران بخصوص وقتی صحبت از احتمال جنگ، مرگ، قحطی و بسیاری از چیزهای دیگر مطرح است، باید مذاکره کرد. هیچ مشکلی با مذاکره وجود ندارد».
با این حال مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و بعد از آن جان بولتون به فاصله کوتاهی به قید تبصره هایی شرط و شروطی را برای گفت و گو با مقامات ایرانی مطرح کردند. هر چند رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این اظهارات ترامپ ، رویکرد متناقض و اقدامات غیرمنطقی وی از زمان راهیابی به کاخ سفید را متذکر شدند با این حال فضای سیاسی و رسانه ای کماکان تحت تاثیر اظهارات ترامپ است.
«دیاکو حسینی» کارشناس ارشد مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره اظهارات رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه حاضر است بدون پیش شرط با مقامات ایرانی گفت و گو کند و اظهارات وزیر خارجه آمریکا و ارائه شروطی برای مذاکره با ایران گفت : افرادی مثل پمپئو و بولتون نفرات اول انتخاب های ترامپ در این سمت ها نبودند در نتیجه بروز اختلاف نظر در این دولت طبیعی و قابل درک است.اما اساس و معیار ما باید صحبت های رئیس جمهور آمریکا به عنوان فرمانده کل قوای آمریکا باشد که طبعا مقام ارشدتر از سایرین است و نباید بیش از آنچه ضروری است تحت تاثیر افراد پایین تر از جمله وزیر امور خارجه و یا مشاور امنیت ملی آمریکا قرار بگیریم.
وی ادامه داد: ترامپ حاضر شد بی قید و شرط با ایران گفت و گو کند، این به معنای واقعی عقب نشینی از موضع قبلی بود که قبلا توسط پمپئو وزیر خارجه آمریکا اتخاذ شده بود. بنابراین موقعیت خوبی برای ایران ایجاد شده تا بتواند با توجه به انعطاف ترامپ درهای مذاکره را باز نگه دارد.
این کارشناس ارشد مسائل استراتژیک گفت : درعین حال باید توجه کنیم که آمریکایی ها واقعا بی قید و شرط به ایران پیشنهاد گفت و گو نداده اند؛ آنها تحریم ها را اعمال کردند و از آن به عنوان چماق استفاده می کنند. بنابراین همانطور که رئیس جمهوری کشورمان در سخنان اخیرشان گفتند چنین مسئله ای غیرمنطقی وغیرقابل قبول است که آمریکا از یک طرف تهدید کند و از طرف دیگر بخواهد پیشنهاد گفت و گو بدهد.
حسینی خاطرنشان کرد: ما برای گفت و گو آماده هستیم؛ مشروط به آنکه آمریکایی ها تصمیم بگیرند یا به برجام برگردند یا نحوه بازگشت به برجام را- که ما آماده ایم به آنها کمک کنیم- به عنوان نخستین بند مذاکراتی بپذیرند و سایر مسائل وابسته به موفقیت بند اول باشد و یا اینکه بدون هیچ قید و شرطی همه تحریم های مربوط به برجام را بلافاصله متوقف کنند.
به گفته وی، در صورت ایجاد چنین شرایطی می توانیم با آمریکایی ها وارد گفت و گو شویم، موضوعات مذاکره را مشخص کنیم و اعتماد لازم برای آغاز گفت و گو را که خود آمریکایی ها از ایران گرفته اند، پیدا کنیم.
کارشناس ارشد مسائل استراتژیک یادآور شد: افراد تندرویی در دولت ترامپ حضور دارند که مطلقا با گفت و گوی آمریکا با ایران موافق نیستند و به دنبال اعمال فشار به ایران تا جایی هستند که به زعم آنها منجر به تغییر رژیم شود. بنابراین چنین افرادی فارغ از مواضعی که می گیرند و احتمالا با توجه به سوابقی که دارند موافقت قلبی با گفت و گو با ایران را ندارند.
وی ادامه داد: اگر گفت و گوی دو کشور محقق شود می تواند افراد تندرو و جنگ طلب را در داخل دولت ترامپ منزوی کند چه بسا از دولت ترامپ جدا کند.
حسینی خاطرنشان کرد: افراد زیادی از جمله منافقین ، سلطنت طلبان و گروه های برانداز هستند که مذاکره ایران و آمریکا کابوس آنها محسوب می شود. همین مهمترین دلیل است که به مذاکره فکر کنیم. درعین حال این مسائل باعث ذوق زدگی ما نخواهد شد و باعث نمی شود که پیش نیاز ضروری یعنی «توقف تحریم»ها را کنار بگذاریم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا ترامپ به خاطرنگرانی از نتایج انتخابات آتی به چنین پیشنهادی رسیده است؟ گفت : غیر از مسائل داخلی و اینکه ترامپ عجله دارد تا پیش از ماه نوامبر سر و سامانی به مسئله ایران بدهد و دست خالی در انتخابات حزب جمهوری خواه شرکت نکند این واقعیت هم وجود دارد که ترامپ بالاخره تحت تاثیر مشاوره هایی چه از درون حزب و چه از رسانه ها و بیرون از دولت متوجه شد با وجود شروطی که پیشتر توسط وزیر خارجه آمریکا ارائه شده بود عملا مذاکره با ایران یا هر کشور دیگری غیر ممکن است.
کارشناس مسائل ارشد استراتژیک یادآور شد: این شروط به این معنا بود که آمریکا اساسا خواستار مذاکره نیست بنابراین ترامپ به این جمع بندی رسید که باید واقع بینانه صحبت کند و در این شرایط بود که کنار گذاشتن آن پیش شرط ها ضرورت داشت.
حسینی اضافه کرد : این رویکرد نشان دهنده درجه ای از واقع بینی در شخص ترامپ است که باید مسئول تمامی اتفاقات و واقعیات در دوره ریاست جمهوری خودش باشد در واقع بر خلاف عده ای که شعارهایی می دهند - چون پاسخگو نیستند و قرار نیست در انتخابات شرکت کنند - این فشارها به ترامپ منجر به این شد که با واقع بینی لازم حرکت کند.
وی گفت : هرچند ما می توانیم این واقع بینی را به فال نیک بگیریم درعین حال کافی نیست و آمریکا باید چند گام دیگر هم بردارد تا شرایط سیاسی برای آغاز گفت و گو با ایران و گرفتن نتیجه از این گفت و گوها محقق شود.
کارشناس ارشد مسائل استراتژیک همچنین درباره نتایج انتخابات آتی کنگره آمریکا گفت : واقع امر این است که ما نمی دانیم در انتخابات آتی کنگره دقیقا چه پیش خواهد آمد و نسبتی که بین جمهوری خواهان و دموکرات ها که در کنگره ایجاد خواهد شد چه الزاماتی را در سیاست خارجی آمریکا ایجاد خواهد کرد. بنابراین ما نباید روی این نوع مسائل حساب باز کنیم بلکه باید منافع ملی خود را بر اساس واقعیات دنبال کنیم.
وی با بیان اینکه ترامپ فعلا رئیس جمهور آمریکاست و مطلقا غیرممکن نیست که در سال 2020 هم به ریاست جمهوری انتخاب شود، گفت : گمانه زنی هایی مبنی بر اینکه ما باید تا انتخابات نوامبر صبر کنیم می تواند باعث انحراف در سیاست خارجی ما شود و حتی فرصت هایی را از ما بگیرد بنابراین باید اصل را بر این بگذاریم که با وضع موجود کار کنیم.
حسینی درعین حال گفت: البته در این مقطع زمانی نباید تصمیماتی بگیریم که منجر به شکست دمکرات ها در انتخابات کنگره شود این خیلی فرق می کند که بگویم ما باید به پیروزی دمکراتها کمک کنیم. بحث این است ما نباید باعث شکست دمکرات ها شویم اگر هم شکست می خورند به خاطر کارهای خودشان باشد نه به خاطر امتیازی که ایران به ترامپ می دهد.
وی افزود : شاید عاقلانه ترین کار این باشد مذاکرات احتمالی ایران و آمریکا در صورت تحقق پیش نیازهای ایران و آمریکا به بعد از انتخابات نوامبر موکول شود تا انتخابات را تحت تاثیر قرار ندهد.
کارشناس ارشد مسائل استراتژیک درباره واکنش مقامات ایران به این اظهارات مقامات آمریکایی گفت : امروز با وجود اختلاف نظرهایی که درسطح نظام بین افراد مختلف وجود دارد یک پیام واحد و مشترک به صورت قوی در حال ارسال است و آن هم این است که از نگاه ایران مذاکره با آمریکای ترامپ تابو و غیرممکن نیست.
حسینی یادآور شد : این مهمترین پیامی است که امروز آمریکا باید دریافت کند منتهی ما درباره چند و چون و مقدمات این مذاکره اختلاف نظرهایی داریم این تا حدی به آمریکا وابسته است که بتواند اختلاف نظرها را در ایران کاهش دهد و آن هم این است تحریم هایی که امروز اعمال می شود را بی قید و شرط و فورا متوقف کند.
وی اضافه کرد: این اقدام می تواند اجماع لازم را در ایران ایجاد بکند و حتی ما در سطوح عالی بتوانیم با آمریکایی ها دیدار کنیم و انتظارات خود را با دولت آمریکا در میان بگذاریم وحرف های آنها را هم بشنویم.
کارشناس مسائل بین المللی ادامه داد: نظام امروز انعطاف بسیار بالایی دارد و می شود گفت این انعطاف بی سابقه فرصت طلایی برای دولت ترامپ است تا بتواند میراث کاملا متفاوتی با پیشینیان خود به جا بگذارد البته اگر بتواند از این فرصت در مسیر درست و به نفع منافع هر دو کشور استفاده کند.
وی همچنین درباره نقش و جایگاه لابی های سعودی- صهیونیستی در سیاست های آمریکا گفت: بخشی از منافع آمریکایی ها درست یا غلط با منافع متحدانش پیوند خورده است اینکه متحدان درست و غلط انتخاب شده اند به خود آمریکایی ها مربوط است. اما باید بپذیریم که زمانی که آمریکایی ها از منافع ملی خود حرف می زنند گوشه چشمی به اسرائیل و عربستان دارند.
حسینی اضافه کرد: درعین حال این نکته اهمیت بالایی دارد امریکایی ها برای منافع اصلی خود آمریکا تلاش کنند و اگر قرار هست منافع متحدان خود را مد نظر قرار دهند نباید این تلاش ها به رابطه یک طرفه ای تبدیل شود که امروز وجود دارد و اسرائیل در پیگیری منافع خود آمریکا را به گروگان گرفته است البته این نکته ای است که عمدتا باید آمریکایی ها در باره آن نگران باشند نه ایرانی ها چون منافع آمریکایی هاست که زیر سوال می رود و ایران چه در گفت و گو و چه از طریق سایر شیوه ها بر پیگیری منافع ملی خود پافشاری خواهد کرد.
کارشناس مسائل بین المللی در بخش دیگر از این گفت و گو درباره فعال شدن مقررات مسدودسازی اروپایی ها گفت: قوانین موسوم به مقررات مسدود کننده شرکت های اروپایی را هدف قرار می دهد که از تحریم ها پیروی می کنند.
حسینی با بیان اینکه نباید انتظار داشت این مقررات تاثیر اقتصادی بزرگی برای ایران داشته باشد، اظهار داشت : برای ایران هم همین ارزش نمادین رضایت بخش هست اگر چه کافی نیست. ایران توقع دارد دولت های اروپایی به چنین شرکت هایی فشار خیلی بیشتری وارد کنند تا به انحای مختلف حجم سرمایه گذاری را در ایران تضمین بکنند یا به آن کمک کنند.
وی گفت : اروپایی ها با این اقدام تلاش کردند صداقت و اراده خود را در حمایت از برجام و در برابر تخطی آمریکا از توافق هسته ای نشان دهند و ایران هم این پیام را به خوبی دریافت کرد.
این کارشناس ارشد مسائل استراتژیک یادآور شد : طبیعی است مقامات رسمی ایران حداکثر انتظار را از اروپا داشته باشند اما آنچه از واقعیات روی زمین می شود درک کرد این است که اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی توانایی زیادی برای این کار ندارند به خاطر اینکه بخش بزرگی از شرکت های اروپایی که می توانند با ایران کار کنند طبق قوانین خود اتحادیه اروپا مستقل هستند و فارغ از فشارهای دولت های اروپایی عمل می کنند.
وی خاطرنشان کرد : علاوه بر این اتحادیه اروپا به هر حال ارتباطات بسیار قوی اقتصادی با ایالات متحده آمریکا دارد به همین دلیل سرپیچی از خواسته های آمریکا اگر نگوییم غیر ممکن ، ولی بسیار بسیار سخت است از این جهت ما باید توقعاتمان را تنظیم کنیم.
حسینی گفت: اتفاقی که در مورد تحویل هواپیماها افتاد به هر حال قبل از اعمال تحریم های آمریکا بود و مسائل فنی به آنها اجازه داده چنین کاری را انجام دهند. باید ببینیم بعد از این تاریخ تا زمانی تحریم ها پابرجاست آیا اتحادیه اروپا می تواند دست به اقدامات مشابهی بزند.
سیام**2021**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

هفته ملی سلامت زنان؛ نسبت به سلامت زنان حساس باشیم
هر سال هفته پایانی مهر ماه به‌عنوان «هفته ملی سلامت زنان» از سوی وزارت بهداشت تعیین شده تا بهانه‌ای باشد برای حساس کردن مسوولان، جامعه و خود زنان برای توجه به سلامتشان.
معروف: بازی در رده ملی فداکاری است
پاسور ایرانی تیم والیبال سیه‌نای ایتالیا گفت: قبل از بازی خیلی فکر می‌کنم. چیزهای دیگری نیز می‌تواند کمک کند مثل گوش دادن به موسیقی ولی برای من سکوت و فکر کردن به بازی بهترین چیز است.
پرویز هادی قهرمان المپیک را از پا درآورد
پرویز هادی با پیروزی ارزشمند مقابل قهرمان المپیک، به نیمه نهایی وزن 125 کیلوگرم مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان راه یافت اما باقر یخکشی برابر نفر سوم جهان از کوبا در حالیکه تا ثانیه پایانی ۸ بر ۶ پیش بود، شکست خورد.
جردن باروز باخت و حسین‌خانی حذف شد
با شکست ثانیه آخر جردن باروز دارنده 5 مدال طلای کشتی جهان و المپیک برابر سیداکوف روس در رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان، مصطفی حسین‌خانی نخستین حذف شده ایران از رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان نام گرفت.
تارتار: استقلال خوزستان یازده نفره از ما گل خورد
سرمربی تیم پارس جنوبی گفت:زمانی که استقلال خوزستان یازده نفره بود به این تیم گل زدیم و نباید اشتباهات داوری را تعمدی بدانیم.
مصاحبه اختصاصی بیرانوند با سایت AFC
دروازه‌بان ملی‌پوش تیم فوتبال پرسپولیس قبل از دیدار مقابل السد با سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت‌وگو کرد.
کامیابی‌نیا و عالیشاه به بازی با السد می‌رسند
دو هافبک مصدوم پرسپولیس می‌توانند در دیدار برگشت این تیم برابر السد به میدان روند.
فریبا: استقلال مدعی اصلی قهرمانی شد
پیشکسوت باشگاه استقلال می گوید که این تیم با کسب امتیازات در دو بازی گذشته و با حضور جوانان یک مدعی قهرمانی در لیگ برتر است.
رفتن کی‌روش به مراکش تکذیب شد
یک رسانه مراکشی از منبعی آگاه خبر داد که فدراسیون فوتبال مراکش مذاکره ای را با سرمربی تیم ملی کشورمان انجام نداده است.
دایی: با «هَند» مشکل داشتم نه پنالتی
سرمربی تیم فوتبال سایپا گفت: پرسپولیس باید خیلی بهتر از دیدار رفت بازی کند تا بتواند به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخوندی متن استعفای خود را منتشر کرد
تهران- ایرنا - عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی متن استعفای خود از مقام وزارت را که دهم شهریورماه سال جاری نوشته شد امروز (شنبه) منتشر کرد و در آن آورده است با توجه به اختلاف نظر در شیوه بازآفرینی شهری خواهان کناره گیری از همراهی با هیات دولت دوازدهم است.
ادامه کری خوانی تیلور برای حسن یزدانی
با برگزاری مراسم قرعه کشی ۴ وزن نخست کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۱۸ در بوداپست مجارستان، همه نگاه‌ها به مصاف حساس حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور و حسین خانی مقابل جردن باروز، ۲ چهره شاخص کشتی آمریکا خواهد بود.
ردِ یک شایعه درباره جایگزین شریعتمداری
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: دولت تاکنون گزینه‌‌ای به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت و معدن و تجارت، به مجلس و مشخصاً کمیسیون معرفی نکرده است.
میرباقری: انتخاب بازیگران «سلمان فارسی» آغاز شد
داوود میرباقری کارگردان مجموعه تلویزیونی «سلمان فارسی» از آغاز انتخاب بازیگران این سریال فاخر خبر داد.
قانون احمقانه‌ای نمی‌گذارد کانادا روابطش با ایران را از سربگیرد
بعیدی‌نژاد خواستار تقدیر رسانه‌های بین‌المللی از روزنامه گاردین شد
معاون خزانه‌داری آمریکا: ایران تعهداتش در FATF  را به سرعت اجرا کند
تازه‌ترین تدابیر رئیس ستادکل نیروهای مسلح  درباره سربازان ربوده شده
پیروزی دیپلماسی ایرانی در پاریس
بعیدی نژاد از افشاگری های گاردین تقدیر کرد
مقامات امنیتی آمریکا ایران، چین و روسیه را به دخالت در انتخابات این کشور متهم کردند
تاریخ، زحمات ایران برای عراق را با قلمی از طلا ثبت خواهد کرد
استقبال سفارت انگلیس در تهران از تصمیم FATF
ترامپ: به عربستان برای مقابله با ایران نیازمندیم