سهمیه 3 هزار نفری برای بیمه خبرنگاران اخذ شد

23:28 ۱۹۲ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 230 0
سهمیه 3 هزار نفری برای بیمه خبرنگاران اخذ شد

بیرجند - ایرنا - مدیرکل امور مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سهمیه 3 هزار نفری برای بیمه پایه خبرنگاران از صندوق هنر اخذ شده است و در این بیمه هر خبرنگاری تقاضای عضویت داشته باشد معرفی می شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا سید محمدرضا دربندی شنبه شب در نشست تخصصی با مدیران رسانه استان خراسان جنوبی همچنین از اخذ 3 هزار سهمیه بیمه تکمیلی خبرنگاران خبر داد و اظهار داشت: در این ارتباط ثبت نام کامل شده است و درصدد اخد سهمیه جدید هستیم.
وی ادامه داد: در این بیمه از مجموع 830 هزار تومان، 530 هزار تومان آن از سوی وزارت ارشاد و بقیه توسط خبرنگار پرداخت می شود.
مدیرکل امور مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: تاکنون 9 هزار و 300 رسانه از وزارت ارشاد مجوز فعالیت گرفته اند که از این تعداد 2 هزار و 300 مجوز مربوط به خبرگزاری ها و پایگاه های خبری و هفت هزار مورد نشریات مکتوب هستند.
وی با بیان اینکه از 2 هزار و 300 پایگاه خبری در کشور هزار مورد غیرفعال هستند گفت: در مراجعه به این پایگاه ها مشخص شد از پنج ماه قبل فعالیتی نداشته اند و بقیه شامل 30 خبرگزاری فعال و هزار و 270 مورد پایگاه خبری هستند.
دربندی بیان کرد: شمار خبرگزاری کشورهای اتحادیه اروپا به عدد 30 نمی رسد اما در ایران تعداد خبرگزاری ها از همه خبرگزاری های اتحادیه اروپا بیشتر است.
وی با بیان اینکه از هفت هزار نشریه، سه هزارو 800 نشریه فعال و مابقی غیرفعال هستند، افزود: تعدادی از نشریات غیر فعال به هیچ عنوان فعالیت نداشته و بعضی ها در انتظار انتشار و بعضی نظم در انتشار آنها زیر 10 درصد است که هیات نظارت بر مطبوعات زیر 10 درصد را مشمول ماده 16 می کند که باید مجوز آن لغو شود.
وی اظهار داشت: اکنون سه هزار و 800 نشریه کشور فعال است که از این تعداد 300 مورد روزنامه بوده که 6 روزنامه در خراسان جنوبی منتشر می شود.
مدیرکل امور مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: یکهزار و 800 نشریه شامل هفته نامه و 2 هفته نامه است و هزار و 900 نشریه باقی مانده شامل ماهنامه، 2 ماهنامه، فصلنامه و سالنامه است.
وی یادآور شد: از سه هزار و 800 نشریه فعال در کشور 280 نشریه در حوزه دین، قرآن و معارف اسلامی منتشر می شود و 350 مورد در حوزه ورزش فعال هستند.
دربندی افزود: همچنین 100 نشریه در حوزه سینما، هنر و ادبیات فعال اند و 75 مورد در حوزه کودک و نوجوان و 90 مورد در حوزه خانواده و سرگرمی، 10 مورد در حوزه معلولان و 12 مورد مربوط به اقلیت های دینی است.
وی اظهار داشت: مدیر مسئول هزار و 400 نشریه فعال در کشور زنان و مدیر مسئول 150 نشریه اهل سنت هستند.
مدیرکل امور مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ساده سازی صدور کارت خبرنگاری از دیگر اقدامات انجام شده در اداره کل امور مطبوعات است.
وی با اشاره به اینکه گسترش حضور اهالی رسانه در خانه های مطبوعات از دیگر اقدامات است افزود: هم اکنون چهار هزار و 539 نفر عضو خانه های مطبوعات استان ها هستند که 270 نفر مربوط به خراسان جنوبی است.
دربندی یادآور شد: فهرست اعضای خانه مطبوعات استان ها را آماده کرده ایم و بالای هر فهرستی شماره حساب خانه مطبوعات قرار دارد و به مناسبت روز خبرنگار عیدی ناقابل برای این تعداد در نظر گرفته ایم.
مدیرکل امور مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: پرداخت این مبلغ به این شکل است که مطابق لیست اعضای عضو خانه مطبوعات، مبلغ تعیین شده به افراد پرداخت شده و در قبال آن رسید دریافت می شود.
وی ساماندهی پرداخت یارانه به مطبوعات را از دیگر اقدامات این اداره کل در 6 ماهه اخیر ذکر کرد و افزود: اگر کسی از دولت و نهادهای حکومتی بودجه بگیرد از چرخه دریافت یارانه حذف می شود.
وی ادامه داد: هر مدیر مسئولی روزنامه که وارد لیست یارانه شود به سامانه سازمان تامین اجتماعی وصل می شویم و کد کارگاهی آن را بررسی می کنیم که مطابق یکی از ماده های قانون مطبوعات هر مدیر مسئولی که خبرنگار خود را بیمه نکند یارانه به آن تعلق نمی گیرد.
مدیرکل امور مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تاکنون به سایت ها و پایگاه های خبری یارانه تعلق نمی گرفت که اکنون شیوه نامه ای برای پرداخت یارانه به آنها نوشته شده است.
وی افزود: یک روزنامه در طول سال بارهای برای یک تیتر نامناسب تذکر گرفته که با نوشته شدن این شیوه نامه با دریافت هر تذکر پنج درصد از یارانه اش کم می شود و از طرفی اگر روزنامه ای تیتر خوبی زد که موجب ایجاد امید در مردم شده تشویق می شود.
وی یادآور شد: نشریات استان های کم برخوردار، یک ضریب افزایش دارند، اگر استانی مثل خراسان رضوی کم برخوردار نیست اما شهرهای محروم و دورافتاده ای دارد به این ضریب اضافه شده و از طرفی برای نشریات تخصصی مثل کار در عرصه محیط زیست و کشاورزی ضریب افزاینده در نظر گرفته شده است.
مدیرکل امور مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آماده شدن شیوه نامه رصد پایش مطبوعات خبر داد و افزود: ساختارمند کردن اقدامات انجام شده بر اساس ضابطه و رصد روزنامه ها در بخش کارشناسی و بررسی نقاط قوت و ضعف روزنامه ها از دیگر اقدامات انجام شده در 6 ماه اخیر در وزارت ارشاد بوده و این گزارش ها به هیات نظارت بر مطبوعات ارسال می شود.
وی با اشاره به موضوع تامین کاغذ مطبوعات گفت: در بحث کاغذ کمیته ای طراحی شده و چند تاجر کاغذ را دعوت کردیم و به وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی نامه نوشته ایم که هیچ پیش فاکتور کاغذ بدون تایید این وزارتخانه تایید نشود.
دربندی اظهار داشت: تا 40 روز آینده بحران کاغذ رفع می شود، یارانه پرداختی برای اداره مجله و نشریه نیست چون بودجه محدود است و شکل کمکی دارد.
وی گفت: دریافتی خبرنگاران خراسان جنوبی کم است و در بعضی از رسانه ها و مطبوعات آن این دستمزد ماهانه به 400 هزار تومان هم نمی رسد که جای تعجب دارد.
7559 * 6054


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
وحدت رسانه ها عامل اصلی مقابله با هجمه روانی دشمنان است
یزد نو دیگری برای یزدی ها ‏در جزیره قشم ‏
تصویربرداری سریال «گاندو» در ترکیه ادامه دارد + عکس
۷ هزارمین شماره روزنامه «ایران» منتشر شد
ساخت سریال‌های «موسی (ع)» و «سلمان فارسی» با فرمت جدید
تیترهای 28 بهمن ماه روزنامه افکار مردم
کاسبی عجیب با زندانیان بزرگ
هادی‌آباد؛ انباشت مشکلات 50 ساله در یک محله
نیاز پایتخت به بیداری
35 سال فعالیت در مسیر دشوار اطلاع رسانی