صادرات ایران به ۶۰ میلیارد دلار می‌رسد

14:27 ۱۲۸ روز و ۲ ساعت پیش برترین ها 282 0

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: پرتفوی صندوق تا پایان امسال به دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار خواهد رسید و میزان صادرات حداکثر به ۶۰ میلیارد دلار می‌رسد.

برترین ها

خبرگزاری ایسنا: مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: پرتفوی صندوق تا پایان امسال به دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار خواهد رسید و میزان صادرات حداکثر به ۶۰ میلیارد دلار می‌رسد.
سید کمال سید علی اظهار کرد: پورتفوی (دارایی) امروز صندوق دو میلیارد دلار است که پیش بینی می‌شود تا پایان امسال به دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برسد. این در حالی است که در سال‌های ۹۳ - ۹۴ پورتفوی صندوق کمتر از ۷۰۰ میلیون دلار بوده است.
وی همچنین پیش‌بینی کرد امسال ۵۶ تا ۶۰ میلیارد دلار صادرات داشته باشیم.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات درباره افزایش نرخ ارز اظهار کرد: افزایش قیمت ارز باید در بازار ارز مدیریت شود و بانک مرکزی حتما در این باره پیگیری خواهد کرد. اما نگاه به صادرات به تدریج افزایش پیدا می‌کند و در اینجا وظیفه ما در تامین سرمایه در گردش و همچنین در خطر ریسک‌های سیاسی و تجاری بیشتر خواهد شد.
یعنی باید صادرکنندگان را بیمه کنیم که اگر قادر به دریافت مطالباتشان نبودند، پولشان را به آن ها پرداخت کنیم. بنابراین هم تامین نقدینگی صادرکنندگان و هم موضوع ریسک عدم دریافت وجه‌های نقدی‌شان توسط صندوق ضمانت صادرات انجام می‌شود.
سیدعلی اظهار کرد: در سه ماهه اول امسال نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته در بخش بیمه‌نامه‌ها رشد ۴۰۰ درصدی داشته‌ایم و این روند ادامه پیدا خواهد کرد. به نظر می‌رسد که شهرت صندوق ضمانت صادرات بهبود می‌یابد و صادرکنندگان با این صندوق آشنا می‌شوند که در این راستا باید تبلیغات بیشتر و فرهنگ‌سازی کرد که ریسک صادرکننده به خودش برنگردد بلکه باید به موسساتی مانند صندوق ضمانت صادرات برگردد که دولت آن را بدین منظور درست کرده است.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات با بیان اینکه این صندوق یک دستگاه حمایتی است، گفت: این صندوق به دنبال سودآوری نیست البته باید توجه کرد که کسی منابع این صندوق را هدر ندهد و از آن سوءاستفاده نکند. با این حال امیدواریم حمایت‌ها منجر به افزایش صادرات شود.
خسارت‌ها ۷۰ درصد کم شد وی درباره ریسک‌های منطقه‌ای نیز گفت: هر چقدر خطر در منطقه بیشتر باشد نیاز به ضمانت صادرات بیش‌تر است، چراکه ریسک‌ها بالا می‌رود و ممکن است پول صادرکنندگان برنگردد. امروز صندوق ضمانت صادرات آمادگی دارد منابع پتروشیمی را برگرداند، ریسک‌ها را بردارد و خودش با خریداران خارجی طرف شود که در این کار موفق بوده است.
سیدعلی با بیان این که تعهدات صندوق ضمانت صادرات بیش‌تر شده است، اظهار کرد: خسارت‌های صندوق نسبت به سال گذشته ۷۰ درصد کاهش یافته و این بدین معناست که صندوق توانسته اعتبارسنجی خوبی انجام دهد و بازارهای خارجی را به خوبی شناسایی کند.
وی اظهار امیدواری کرد صادرکنندگان بیشتر از خدمات صندوق استفاده کنند، چراکه بیشتر به نفع خودشان است.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات یادآور شد: صادرات فرش، پسته، زعفران، محصولات پتروشیمی و همچنین صادرات خرد به عراق و افغانستان با ریسک کمتر میسر شده است.
به گزارش ایسنا، باتوجه به اینکه صادرات همیشه با ریسک‌های بالایی همره است و این ریسک‌ها به سختی قابل پیش‌بینی و اندازه‌گیری هستند.
به گونه ای که اگر ریسک صادرات یک کالا به کشوری خاص بررسی نشود نه تنها سودآور نیست بلکه زیان های سنگینی به همراه خواهد داشت؛ در تمام دنیا، کشورها برای حمایت از صادرکنندگان، صندوق هایی را تشکیل می‌دهند و با برداشتن موانع و ارائه مشاوره های تخصصی در امر صادرات، صادرات را به آسان ترین نحو ممکن میسر می‌کنند.
در ایران نیز در سال ۱۳۵۲ صندوق ضمانت صادرات تاسیس شد اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت آن متوقف شد ولی از سال ۱۳۷۳ این صندوق دوباره به فعالیت‌های خود ادامه داد و اکنون نیز نقش آن در ارائه بیمه، دریافت مطالبات صادرکنندگان از خریداران خارجی، شناسایی موقعیت های کشورها برای صادرات یک کالا و ارائه مشاورات تخصصی به صادر کنندگان فعالیت دارد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

نگاهی به فیلم «دلم می خواد»
تهران-ایرنا- در سینمای امروز ایران شاهد اسامی و نام های بزرگی هستیم که در مقام نویسنده، کارگردان و فیلمساز رو به سوی ساخت آثار کمدی می آورند؛ مساله ای که به خودی خود نه ایراد است و نه دلیل انتقاد اما فاصله داشتن از مولفه های فیلم کمدی یکی از جدی ترین نقد هاست.
آموزش صنعت گردشگری در شمیرانات اشتغال ایجاد می کند
تهران - ایرنا - فرماندار شهرستان شمیرانات با بیان اینکه صنعت گردشگری در شرایط مناسبی قرار دارد، گفت: آموزش و توسعه این صنعت در شمیرانات نیز می تواند موجب اشتغالزایی شود.
تورهای رایگان ری گردی برگزار می شود
شهرری- ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ری از برگزاری تورهای رایگان ری گردی به مناسبت هفته فرهنگی ری به مدت سه روز(21 تا 23 آذرماه) خبر داد.
حمایت پژوهشگاه میراث فرهنگی از پایان نامه های دکتری مرتبط
تهران- ایرنا- پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از پایان نامه های مقطع دکتری در حوزه های مردم شناسی ، باستان شناسی ، زبان شناسی ، گردشگری و... حمایت می کند.
ارگ بلقیس  ظرفیت گردشگری بالایی دارد
تهران - ایرنا- مدیرکل پایگاه‌های جهانی میراث‌فرهنگی ضمن بازدید از ارگ بلقیس اسفراین خراسان شمالی گفت: این ارگ تاریخی با توجه به ظرفیت‌های خود، ظرفیت تبدیل شدن به اثر شاخص گردشگری را دارد.
ورود مسافر به گیلان با افتتاح راه‌آهن افزایش می‌یابد
رشت - ایرنا - استاندار گیلان گفت: با افتتاح رسمی راه آهن قزوین - رشت شاهد افزایش ورود مسافران به گیلان خواهیم بود که یک فرصت برای ارائه‌کنندگان خدمات گردشگری است.
آلمان و اتریش میزبان اشیای تاریخی زنجان می شوند
زنجان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: با انتقال امانی و موقت بخشی از دستاورد کاوش های باستان­شناسی معدن نمک چهرآباد، آلمانی ها و اتریشی­ها میزبان آثاری از تاریخ و تمدن زنجان می شوند.
خودروی منتسب به استاد شهریار در دست تعمیر است
تبریز - ایرنا - مدیر موزه و عضو هیات امنای موزه استاد شهریار گفت: خودروی منتسب به استاد شهریار فروخته نشده و در دست تعمیر است.
مجموعه فرهنگی شمس خوی در 9 هزار مترمربع احداث می شود
ارومیه- ایرنا- فرماندار خوی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ساخت بارگاه شمس همزمان با سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی گفت: مجموعه فرهنگی و هنری بارگاه شمس تبریزی در فضایی به مساحت 2هزار متر مربع زیربنا و هفت هزار مترمربع محوطه احداث می شود.
فصل دوم «حسنا کوچولو» برای تلویزیون آماده می‌شود+عکس
کارگردان انیمیشن تلویزیونی «حسنا کوچولو۲» گفت: روند ساخت این انیمیشن ادامه دارد و تاکنون تولید ۱۰ قسمت از این انیمیشن ۵۲ قسمتی به پایان رسیده و آماده پخش است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شوخی‌های جالب شبکه‌های اجتماعی؛ غذا با رویکرد فرهنگی
هر نوشته‌ای نویسنده‌ای دارد. هر نویسنده‌ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته‌هایی که در این صفحه می‌خوانید، Status‌های کپی پیست شده‌ای است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
این عکس‌ها ماجراهای زیبا و شاید غم انگیزی دارند
همه ما لحظاتی را تجربه کرده ایم که نمی‌دانستیم بخندیم یا گریه کنیم. این ماجراهای زیبا برای همیشه به دلمان می‌نشینند. این مطلب پر از ماجرا‌های زیبا و احساسی است، بیایید با هم نگاهی به آن‌ها بیندازیم.
چیزهای عجیبی که در برخی مدارس کاملا عادی هستند!
در عصر مدرن، انسان‌ها اهمیت تحصیل و آموزش را بیش از همیشه می‌دانند. با این حال رفتن به مدرسه برای همه افراد تجربه یکسانی نیست. در واقع مدارس بسته به جایی که در آن زندگی می‌کنید، روش‌های مختلفی را پیش می‌گیرند.
دردی که 10 برابر بدتر از زایمان است
یک سری از بیماری ها دردهایی به شدت بدتر از درد زایمان طبیعی را به بیمار منتقل می کنند مثل دفع سنگ کلیه و شکستگی استخوان قوزک پا.
شاهزاده سعودی بعد از کتک خوردن گم شد
روزنامه «ساندی تایمز» از ناپدید شدن یک شاهزاده سعودی بعد از کتک خوردن از محافظان ولی عهد این کشور خبر داد.
کارت سوخت؛ راهکار بانک‌ها برای جذب نقدینگی
امکان ویرایش یا لغو درخواست کارت سوخت
افزایش حقوق کارکنان باز هم پلکانی است
با کیفیت‌ترین و بی کیفیت‌ترین خودرو‌های داخلی
افزایش حقوق برخی بازنشستگان در سال ۹۸
اصلاح قیمت خودرو با افزایش تولید
کاهش ۱۱ درصدی قیمت لبنیات در بازار
اتحادیه قنادان: شب چله افزایش قیمت نداریم
ادامه ارزانی سکه و طلا در بازار
آقای روحانی! گران کردن بنزین مقدمه نمی‌خواهد