فروش به دوستان و اعضای خانواده، آری یا خیر؟

12:10 ۵۲۹ روز و ۲۰ ساعت پیش برترین ها 3,427 0
         فروش به دوستان و اعضای خانواده، آری یا خیر؟

هر کسی که در حوزه فروشندگی فعال باشد، مطمئنا از تجربه گاه و بیگاه یک فروش سهل و آسان لذت می برد. می دانم، می خواهید بگوئید که یک فروشنده حرفه ای تمام فروش های خودش را دوست دارد و از آنها لذت می برد، اما اجازه دهید با هم صادق باشیم

برترین ها

وبسایت آی بازاریابی: هر کسی که در حوزه فروشندگی فعال باشد، مطمئنا از تجربه گاه و بیگاه یک فروش سهل و آسان لذت می برد. می دانم، می خواهید بگوئید که یک فروشنده حرفه ای تمام فروش های خودش را دوست دارد و از آنها لذت می برد، اما اجازه دهید با هم صادق باشیم؛ در دنیای واقعی، داشتن چند فروش کوچک ساده و آسان است. همه فروشنده ها ترجیح می دهند که در ملاقات یا جلسه اول فروش آنها منجر به قرارداد فروش شده و دیگر نیازی به تکرار جلسات پی در پی برای نهایی کردن یک فروش نداشته باشند.

خوب، پس وقتی که فرصتی برای فروش به اعضای خانواده و دوستان پیش می آید؛ وسوسه درگیر کردن آنها در یک چرخه فروش به شدت قوی است. اما آیا فروش به دوستان و اعضای خانواده به نفع شماست؟

         فروش به دوستان و اعضای خانواده، آری یا خیر؟

گاهی فروش به اعضای خانواده و دوستان غیر قابل اجتناب است

بسته به اینکه چه چیزی می فروشید، اعضای خانواده و دوستان ممکن است تمایل به خرید کردن از شما داشته باشند و شما هم لزوما نیازی به فروختن به آنها نداشته باشید. این شیوه تقریبا دیگر جزء فروش به حساب نمی آید و حوزه دریافت سفارش محسوب می شود. اما حتما توجه داشته باشید مبلغی کمتر یا بیشتر از چیزی که از دیگران دریافت می کنید را از این دوستان یا اعضای خانواده خود دریافت نکنید. اخذ پول بیشتر در ازای خدمات یا محصولات خودتان از اعضای خانواده یا دوستان شبیه به سوء استفاده از روابط خودتان است. بطور عکس، دادن تخفیف زیاد هم به آنها ممکن است به جایگاه شما در شرکتی که در آن مشغول به کار هستید ضربه وارد کند.

بهترین راه برای جلو بردن کار در چنین شرایطی پیشنهاد یک قیمت عادلانه و همچنین سطحی از خدمات برابر با با مشتریان دیگر است.

برخی صنایع فروش بیشتر متمرکز بر دوستان و اعضای خانواده است

برخی از صنایع هستند که تنها شما را تشویق به فروش به اعضای خانواده و دوستان می کنند، اما فقط تشویق می کنند. مثلا صنعت بیمه یک نمونه و مثال عالی از یک صنعتی است که انتظار دارد فروشندگان حرفه ای آن بطور فعال خدمات شرکت را به دوستان و آشنایان و حتی اعضای خانواده خودشان بفروشند. خیلی عادی و طبیعی است که مثلا از یک نماینده یا فروشنده تازه کار در یک شرکت بیمه خواسته شود که لیستی شامل 100 یا 200 نفر از دوستان و آشنایان خودش را تهیه کند و در اختیار بخش فروش بگذارد.

اگر کارفرما شما انتظار تهیه چنین لیستی از شما داشت و به علاوه انتظار تلاش فعالانه شما برای فروش خدماتی مشخص را به آنها داشت، اینجاست که باید تصمیمی بگیرید. اگر تماس با آنها و درخواست خرید از شما جزء کارهایی است که شما را خارج از محیط امن و آرام شما قرار می دهد، پس بهتر است به فکر یک موقعیت یا فرصت دیگر در حوزه فروش باشید.

         فروش به دوستان و اعضای خانواده، آری یا خیر؟

صنایعی که در آنها از فروش به دوستان و اعضای خانواده باید اجتناب کرد

یک راه فوق العاده برای پایان دادن به یک رابطه دوستی یا ایجاد استرس در خانواده تلاش برای فروش محصولاتی است که احتمال عملکرد ضعیف در آنها می رود و یا سعی در فروش خدمات مالی به دوستان و … است. در ادامه با هم مثالی را مرور می کنیم:

فرض کنیم که شما اولین شغل خود در صنعت فروش را در یک مرکز فروش خودروهای دست دوم پیدا کرده اید و از روی اتفاق یکی از اعضای خانواده یا دوستان در این بازه زمانی بدنبال خرید یک دستگاه خودرو است. در پرس و جو از شما خودرویی پیدا می کند که به نظر مناسب برای خرید است و البته با شرایط و قیمت مناسب یا حتی ایده آل آن را از شما می خرد. اما از قضا این خودرو پس از مدتی با نقص روبرو شده و این قضیه تا جایی ادامه می یابد که مالک جدید مجبور به هزینه زیادی برای رفع عیب می شود. نیازی به گفتن نیست که با وجود آنکه این دوست یا … ممکن است چیزی در این رابطه به شما نگوید، اما همیشه شما را مقصر این موضوع دانسته و هرگز آن را فراموش نمی کند.

در مورد دیگر فرض کنید یک دوست مقداری پول برای سرمایه گذاری در بازارهای مالی دارد و شما هم در این حوزه فعالیت می کنید. از شما مشاوره می خواهد و شما هم خرید یک دارایی یا نهاده مالی را به وی پیشنهاد می دهید. وی از شما می پرسد که ایا امکان خرید آن از طریق شما امکان دارد یا خیر. با موافقت شما این خرید انجام می شود و شما هم درصدی پورسانت می گیرید. اگر نهاد مالی مورد نظر با افزایش قیمت روبرو شود که همه چیز ختم به خیر شده است، اما اگر شرایط بد پیش برود، شما ممکن است یکی از دوستان خود را از دست بدهید.

نتیجه گیری

بهترین تصمیم این است که برای خرید یا فروش پیشنهاد دهید، اما برای نهایی کردن آن اقلامی که ریسک بد کار کردن یا از دست رفتن سرمایه اولیه در آنها هست، ترجیحا این کار را به یک نماینده دیگر در شرکت واگذار کنید.


گروه های زیر مجموعه موفقیت

کارآفرینی
کارآفرینی

آخرین اخبار

جراحی زیبایی زیر تیغ قانون
تا کجا اجازه داریم چهره خود را با عمل‌های جراحی تغییر بدهیم؟
بفرمایید دانشگاه!
بحران صندلی‌های خالی، دانشگاه‌های ایران را تهدید می‌کند.
کاپیتان تیم ملی کبدی جوانان: با همه مشکلات طلای جهان را می‌گیریم
کاپیتان تیم ملی کبدی جوانان می‌گوید به کمبود امکانات در اردوها توجهی نداریم و می‌خواهیم طلای مسابقات جهانی را کسب کنیم.
چند راهکار ساده برای کاهش تولید شیرابه زباله
رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران به تشریح اقدامات ساده‌ای که موجب کاهش تولید شیرابه زباله می‌شود پرداخت و گفت: با اتخاذ این روش‌ها زباله‌ها دیرتر بو می‌گیرند چون شیرابه عامل ایجاد بوی نامطبوع است.
سقوطی که باعث فوت بیمار شد؛دستور استاندار هرمزگان برای رسیدگی فوری
اعلام مرگ فردی ۸۳ ساله در بیمارستان شهیدمحمدی بندرعباس بر اساس آنچه سهل‌انگاری گفته می‌شود، سبب موجی از نگرانی در بین مردم استان هرمزگان شد.
جت آموزشی و پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» رونمایی شد
جت آموزشی و پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز (پنجشنبه) با حضور وزیر دفاع، فرمانده نیروی هوایی ارتش و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رونمایی شد.
«خشونت در فضای مجازی» منتشر شد
کتاب «خشونت در فضای مجازی» با رویکرد آسیب‌شناسی پیام‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.
ترامپ: آمریکا آماده مذاکره با ایران است- مذاکره کنند خوب است
رئیس جمهوری با تکرار ادعاهای پیشین خود، مدعی شد ایران به خاطر مشکلات اقتصادی "به دردسر افتاده" است
ثبت‌ اطلاعات 15 میلیون و 138 هزار دانش‌آموز در سامانه سناد
سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش از ثبت اطلاعات 15 میلیون و 138 هزار و 523 دانش‌آموز در سامانه سناد خبر داد.
اینفوگرافی - وضعیت استفاده ایرانی‌ها از اینترنت
گزارش مرکز آمار ایران که بر اساس آمارهای سال ۹۶ تنظیم و به تازگی منتشر شده، ۵۹ درصد از افراد با سن کمتر از ۱۵ سال و ۸۵ درصد افراد ۱۵ تا ۲۴ ساله و همچنین بیش از ۷۳ درصد از افراد ۲۵ تا ۴۹ ساله در ایران از اینترنت استفاده می‌کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شوخی با علی دایی مجاز است یا خیر؟
«علی دایی بالاتر از شوخی‌کردن نیست. شاید بخش عمده‌ای از شوخی مجری تلویزیونی هم ساده‌تر از این بود که واکنش دایی این قدر سنگین باشد اما کاش مجری تلویزیونی بداند که طنز با ظرافت همراه است و وقتی روی آنتن است، در جمع دوستانش نیست که اولین جمله‌ای را که به ذهنش می‌رسد، برای یک موج خنده بگوید و دو دقیقه بعد جمع فراموش کند.»
واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟
دانشمندان ترک، عرب یا آلمانی وقتی می‌خواهند علم خود را به دیگران انتقال دهند تا جهانیان متوجه اختراع آنها شوند، از چه زبانی استفاده می‌کنند؟
هواداران در انتخابی یورو ۲۰۲۰ به روایت تصویر
هواداران در این هفته از بازی‌های انتخابی یورو ۲۰۲۰ نقش پر رنگی داشتند.
بیاتلو: لیگ‌برتری شدن نود در این فصل توقع بی‌جایی است
سرمربی نود ارومیه می‌گوید توقع داشتن از تیمش برای صعود به لیگ برتر، توقع بی‌جایی است.
مضرات مصرف زیاد چربی‌ها
مصرف زیاد چربی‌ها خطر ابتلا به سرطان سینه و سرطان پروستات را افزایش می‌دهند؛ در سطح جهان نیز سرطان پستان شایع‌ترین علت مرگ و میر در اثر سرطان است.