فروش به دوستان و اعضای خانواده، آری یا خیر؟

12:10 ۷۹۳ روز و ۱۸ ساعت پیش برترین ها 6,582 0
         فروش به دوستان و اعضای خانواده، آری یا خیر؟

هر کسی که در حوزه فروشندگی فعال باشد، مطمئنا از تجربه گاه و بیگاه یک فروش سهل و آسان لذت می برد. می دانم، می خواهید بگوئید که یک فروشنده حرفه ای تمام فروش های خودش را دوست دارد و از آنها لذت می برد، اما اجازه دهید با هم صادق باشیم

برترین ها

وبسایت آی بازاریابی: هر کسی که در حوزه فروشندگی فعال باشد، مطمئنا از تجربه گاه و بیگاه یک فروش سهل و آسان لذت می برد. می دانم، می خواهید بگوئید که یک فروشنده حرفه ای تمام فروش های خودش را دوست دارد و از آنها لذت می برد، اما اجازه دهید با هم صادق باشیم؛ در دنیای واقعی، داشتن چند فروش کوچک ساده و آسان است. همه فروشنده ها ترجیح می دهند که در ملاقات یا جلسه اول فروش آنها منجر به قرارداد فروش شده و دیگر نیازی به تکرار جلسات پی در پی برای نهایی کردن یک فروش نداشته باشند.

خوب، پس وقتی که فرصتی برای فروش به اعضای خانواده و دوستان پیش می آید؛ وسوسه درگیر کردن آنها در یک چرخه فروش به شدت قوی است. اما آیا فروش به دوستان و اعضای خانواده به نفع شماست؟

         فروش به دوستان و اعضای خانواده، آری یا خیر؟

گاهی فروش به اعضای خانواده و دوستان غیر قابل اجتناب است

بسته به اینکه چه چیزی می فروشید، اعضای خانواده و دوستان ممکن است تمایل به خرید کردن از شما داشته باشند و شما هم لزوما نیازی به فروختن به آنها نداشته باشید. این شیوه تقریبا دیگر جزء فروش به حساب نمی آید و حوزه دریافت سفارش محسوب می شود. اما حتما توجه داشته باشید مبلغی کمتر یا بیشتر از چیزی که از دیگران دریافت می کنید را از این دوستان یا اعضای خانواده خود دریافت نکنید. اخذ پول بیشتر در ازای خدمات یا محصولات خودتان از اعضای خانواده یا دوستان شبیه به سوء استفاده از روابط خودتان است. بطور عکس، دادن تخفیف زیاد هم به آنها ممکن است به جایگاه شما در شرکتی که در آن مشغول به کار هستید ضربه وارد کند.

بهترین راه برای جلو بردن کار در چنین شرایطی پیشنهاد یک قیمت عادلانه و همچنین سطحی از خدمات برابر با با مشتریان دیگر است.

برخی صنایع فروش بیشتر متمرکز بر دوستان و اعضای خانواده است

برخی از صنایع هستند که تنها شما را تشویق به فروش به اعضای خانواده و دوستان می کنند، اما فقط تشویق می کنند. مثلا صنعت بیمه یک نمونه و مثال عالی از یک صنعتی است که انتظار دارد فروشندگان حرفه ای آن بطور فعال خدمات شرکت را به دوستان و آشنایان و حتی اعضای خانواده خودشان بفروشند. خیلی عادی و طبیعی است که مثلا از یک نماینده یا فروشنده تازه کار در یک شرکت بیمه خواسته شود که لیستی شامل 100 یا 200 نفر از دوستان و آشنایان خودش را تهیه کند و در اختیار بخش فروش بگذارد.

اگر کارفرما شما انتظار تهیه چنین لیستی از شما داشت و به علاوه انتظار تلاش فعالانه شما برای فروش خدماتی مشخص را به آنها داشت، اینجاست که باید تصمیمی بگیرید. اگر تماس با آنها و درخواست خرید از شما جزء کارهایی است که شما را خارج از محیط امن و آرام شما قرار می دهد، پس بهتر است به فکر یک موقعیت یا فرصت دیگر در حوزه فروش باشید.

         فروش به دوستان و اعضای خانواده، آری یا خیر؟

صنایعی که در آنها از فروش به دوستان و اعضای خانواده باید اجتناب کرد

یک راه فوق العاده برای پایان دادن به یک رابطه دوستی یا ایجاد استرس در خانواده تلاش برای فروش محصولاتی است که احتمال عملکرد ضعیف در آنها می رود و یا سعی در فروش خدمات مالی به دوستان و … است. در ادامه با هم مثالی را مرور می کنیم:

فرض کنیم که شما اولین شغل خود در صنعت فروش را در یک مرکز فروش خودروهای دست دوم پیدا کرده اید و از روی اتفاق یکی از اعضای خانواده یا دوستان در این بازه زمانی بدنبال خرید یک دستگاه خودرو است. در پرس و جو از شما خودرویی پیدا می کند که به نظر مناسب برای خرید است و البته با شرایط و قیمت مناسب یا حتی ایده آل آن را از شما می خرد. اما از قضا این خودرو پس از مدتی با نقص روبرو شده و این قضیه تا جایی ادامه می یابد که مالک جدید مجبور به هزینه زیادی برای رفع عیب می شود. نیازی به گفتن نیست که با وجود آنکه این دوست یا … ممکن است چیزی در این رابطه به شما نگوید، اما همیشه شما را مقصر این موضوع دانسته و هرگز آن را فراموش نمی کند.

در مورد دیگر فرض کنید یک دوست مقداری پول برای سرمایه گذاری در بازارهای مالی دارد و شما هم در این حوزه فعالیت می کنید. از شما مشاوره می خواهد و شما هم خرید یک دارایی یا نهاده مالی را به وی پیشنهاد می دهید. وی از شما می پرسد که ایا امکان خرید آن از طریق شما امکان دارد یا خیر. با موافقت شما این خرید انجام می شود و شما هم درصدی پورسانت می گیرید. اگر نهاد مالی مورد نظر با افزایش قیمت روبرو شود که همه چیز ختم به خیر شده است، اما اگر شرایط بد پیش برود، شما ممکن است یکی از دوستان خود را از دست بدهید.

نتیجه گیری

بهترین تصمیم این است که برای خرید یا فروش پیشنهاد دهید، اما برای نهایی کردن آن اقلامی که ریسک بد کار کردن یا از دست رفتن سرمایه اولیه در آنها هست، ترجیحا این کار را به یک نماینده دیگر در شرکت واگذار کنید.


گروه های زیر مجموعه موفقیت

کارآفرینی
کارآفرینی

آخرین اخبار

علت تعلل در برگزاری انتخابات دوومیدانی چیست؟
در حالی که وضعیت رشته حساس و پایه دوومیدانی مبهم است، اظهار نظر معاون قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در مورد دلیل تعلل در برگزاری انتخابات این فدراسیون بیشتر یک شوخی است تا برنامه‌ریزی برای مدیریت فدراسیون پایه‌ایی همچون دوومیدانی.
کلاهی: پتروشیمی انصرافش از لیگ بسکتبال را رسما اعلام نکرده است
سرپرست دبیری فدراسیون بسکتبال گفت: تا این لحظه باشگاه پتروشیمی انصرافش از لیگ بسکتبال را رسما اعلام نکرده است، اما فدراسیون از حضور تیم‌های با سابقه و پر توان در لیگ استقبال می‌کند.
تهدید به اعتصاب از سوی بازیکنان نفت مسجدسلیمان
بازیکنان نفت مسجدسلیمان اعلام کرده‌اند در صورت حل نشدن مشکلات مالی، دیگر در تمرینات حاضر نخواهند شد.
رمضانی: به خاطر سلامت پارسی‌ها به جم نرفتیم- من و مجیدی پروتکل‌ها را قبول نداریم
سرپرست استقلال می‌گوید نه او و نه سرمربی این تیم نخواستند که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.
کنایه دکتر نوروزی به هراتیان: شایسته نبود تست‌های بازیکنان ما راستی‌آزمایی شود
پزشک باشگاه استقلال می‌گوید نامناسب بودن حال بالینی بازیکنان تیمش در اولین جلسه تمرینی پس از دیدار با فولاد باعث شده تا ۶۱ نفر از اعضای این باشگاه بلافاصله تست کرونا بدهند.
ابلاغ شهریه به ۲۰ هزار مدرسه غیردولتی-اطلاع از شهریه‌ مدارس از طریق اپلیکشن «سام»
مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه شهریه امسال را با هماهنگی سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده و تولید کننده و مصوبه تنظیم بازار تدوین کردیم گفت: تاکنون شهریه۲۰ هزار مدرسه ابلاغ شده و در حال تکمیل و اعلام به بقیه مدارس هستیم.
حریق کلینیک سینا حاصل رویه‌های نادرست مدیریتی و نظارتی در گذشته
هفته گذشته (۱۰تیر) به دنبال وقوع آتش‌سوزی در کلینیک سینا در خیابان شریعتی تهران که منجر به جان‌باختن ۱۹ نفر شد، بحث‌های زیادی بر سر کاربری کلینیک، نبود ایمنی کافی در ساختمان، چرایی نگهداری مواد قابل اشتعال در طبقه فوقانی، ‌ تاخیر سازمان‌ها و نهادهای مرتبط در امر نظارت و ... از سوی متخصصان و مسئولان شهری، انتظامی و ... مطرح شد...
کاهش چشمگیر سرقت از بانک ها و طلافروشی ها
جانشین پلیس آگاهی ناجا از افزایش 15 درصدی کشفیات سرقت در 3 ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل خبر داد.
اولتیماتوم شورای شهر به مالکان ساختمان‌های ناایمن
عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران گفت: شهرداری پس از اخطار به مالکان ساختمان های‌ ناایمن باید با نصب پلاکارد ناایمن بودن ساختمان را اطلاع‌رسانی کند و درصورت بی‌توجهی مالک در گام بعدی آب، گاز و برق با حکم قضایی قطع شود.
فرد گرمازده نیاز به کدام اقدامات اورژانسی دارد؟
اگر گرمازدگی در کمتر از ۳۰ دقیقه برطرف شده و پس از آن دمای بدن به حالت طبیعی بازگشت، معمولاً وضعیت فرد گرمازده جدی نیست اما اگر این علائم بیش از ۳۰ دقیقه طول بکشد، بهتر است اقدام اورژانسی صورت گیرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عضویت بهداد سلیمی در شورای مشورتی فدراسیون وزنه‌برداری
قهرمان سابق وزنه‌برداری جهان و المپیک در فدراسیون وزنه‌برداری پست گرفت.
استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی
رییس فدراسیون نجات غریق و غواصی از استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی خبر داد و گفت: از زمان بازگشایی استخرها تا امروز استقبال خوبی از سوی مردم مشاهده نشده است.
ترور کارشناس برجسته در امور گروه‌های تکفیری در بغداد
افراد مسلح ناشناس امروز، دوشنبه کارشناس امنیتی برجسته در امور گروه‌های تروریستی و تکفیری را ترور کردند.
استفاده از ماسک در حمل‌ونقل عمومی سوئیس اجباری شد
دولت سوئیس به منظور کنترل شیوع کروناویروس جدید استفاده از ماسک برای مسافران را اجباری کردند.
چگونه کودکان منظمی داشته باشیم؟
همیشه مساله نظم و انضباط یکی از چالشهای فرزند پروری است که وقت و انرژی زیادی از والدین میگیرد.