امید زوج های نابارور، بارور می شود

09:10 ۲۲۲ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 479 0
امید زوج های نابارور، بارور می شود

زنجان - ایرنا - مرکز ناباروری زنجان که از اردیبهشت سال 94 آغاز بکار کرد، امیدی برای درمان زوج های ناباور بوجود آورد، تاجایی که امروز توانسته با انجام اقدامات موثر و ارائه خدمات مناسب به یکی از مراکز پیشگام در سطح کشور تبدیل شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا، مادرشدن حسی که دربین زنان وجود دارد اما برخی به دلایلی از این موهبت الهی محروم هستند که این مهم باید با کمک پزشکان و متخصصان انجام شود.
بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت (who) میانگین ناباروری در جهان بین 10 تا 15 درصد اعلام شده که این رقم همچنان رو به افزایش است.
حدود 20 میلیون زوج در ایران زندگی می کنند که حدود 4 میلیون زوج نابارور هستند، نتایج جمع آوری اطلاعات در مورد شیوع ناباروری در کشور نشان می دهد، شیوع ناباروری در استانهای تهران و البرز بیشتر و حدود 20.2 درصد است.
به گفته متخصصان، افزایش سن بارداری یکی از دلایل علت نازایی زوج های ایرانی است و در این میان سندرم تخمدان پلی کیستیک، نارسایی زودرس تخمدان، آندومتریوز، عامل مردانه از عوامل دیگر بشمار می رود.
پس از مطرح شدن سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر ارتقای میزان باروری، در برنامه های حمایت مالی از زوج های نابارور، ارائه خدمات لازم این مهم نیز در طرح تحول نظام سلامت مورد توجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت.
بر این اساس طی سال های گذشته با تربیت نیروهای متخصص و بکارگیری تکنولوژی های لازم مراکز ناباروری در سطح کشور ایحاد و راه اندازی شد که مشکل اغلب زوج های نابارور را برطرف کرد.
رئیس انستیتو پاستور ایران در این ارتباط گفت: هم اکنون 15 الی 20 درصد زوجین در کشور نابارور هستند که نیاز به استفاده از روش های کمک باروری بیش از گذشته احساس می شود.
دکتر علیرضا بیگلری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بر این اساس و با توجه به نیاز پزشکی و اجتماعی و از طرفی تقاضای روجین برای دریافت خدمات مورد نیاز ، مراکز ناباروری در کلانشهرها شکل گرفت که بسیاری از بیماران برای درمان به این شهرها رهسپار می شدند.
وی بیان کرد: نیاز استان و وجود ظرفیت های فراوان در این بخش موجب شد که مرکز ناباروری زنجان در مدت کوتاهی و با کمترین هزینه راه اندازی شود که این مهم در راستای خدمات رسانی بهینه به گروههای هدف بود.
رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: کمتر کسی تصور می کرد این مرکز در مدت فعالیت کوتاه خود موفقیت های را در درمان بیماران نابارور ایجاد کند و حتی بیمارانی را از استانهای دیگر را نیز پذیرش کند.
وی اظهار کرد: موضوع ناباروری یکی از علوم اساسی پزشکی مهم محسوب می شود که در توسعه و ارتقای علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان نقش اثر گذاری دارد.
بیگلری افزود: بهره گیری این مرکز از روش های تکمیلی ژنتیکی ،تشخیص پیش از لانه‌گزینی(PGD ) می تواند تحولی اساسی و به ارتقای ارائه خدمات بهینه در حوزه ناباروری نایل شود.
به گفته این مسئول، تشخیص پیش از لانه‌گزینی (PGD) اصطلاحی است که همه روش ‌های انتقال و آزمایش سلول‌های یک جنین پیش از اینکه در طول یک سیکل IVF درون رحم قرار گیرد، را شامل می شود.
رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: در این روش پزشک قادر است تمامی کروموزوم‌ ها و ژن ها را بررسی کرده و در واقع تکنولوژی نوینی است که افراد با شرایط خاص وراثتی را قادر می‌سازد که از انتقال ژن‌های معیوب به فرزندان خود جلوگیری کنند.
وی یادآوری کرد: روش یاد شده می‌تواند پیش از بارداری و در واقع پیش از انتقال جنین به رحم برای تشخیص یک بیماری ژنتیکی در مراحل اولیه جنینی بکار رود.
رئیس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: هم اکنون دانشجویانی در مقطع دکترای تخصصی و پزشکی مولکولی مشغول به تحصیل هستند که ورود آنها به حوزه ناباروری و استفاده از روش های نوین علاوه بر ارتقای خدمات ، رضایتمندی را در بین گروههای هدف ایجاد خواهد کرد.
وی بیان کرد: آمارها نشان می دهد سن ازدواج در کشورمان در حال افزایش بوده که احتمال باروری و حتی تعدد سقط ها را افزایش می دهد که لزوم بکارگیری روش های کمک باروی امری مهم به نظر می رسد.
این مسئول ادامه داد: به همت خیر نیکوکار زنجانی یکی از مجهزترین و جامع ترین مراکز خدمات ژنتیک کشور در استان زنجان احداث خواهد شد که با تحقق این مهم در بازه زمانی تعریف شده تحولی اساسی در ارائه خدمات تشخیصی درمانی این حوزه ایجاد خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: همت و تلاش شبانه روزی کارکنان موجب شد که هم اکنون این مرکز به یکی از مراکز مطرح کشور تبدیل شود که چشم انداز بهتری متصور است.
بیگلری یادآوری کرد: امکانات و ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه درمان استان وجود دارد که باید قدر دان آن بود و نهایت استفاده بهینه را در راستای توسعه علمی کشور داشت.
زهرا 32 از جمله افرادی است که سال ها در حسرت بچه دار شدن مراحل مختلفی را سپری کرده، به خبرنگار ایرنا گفت: پس از چندین بار کارهای درمانی بویژه روش آی وی اف چندان موثر نبود، به توصیه یکی از دوستانم به این مرکز مراجعه کردم.
وی ادامه داد: پس از مراجعه و دریافت خدمات مورد نیاز بچه دار شدم که این اتفاق بسیار خوشایندی است که نمی توان توصیف کرد.
معصومه دیگر بیمار مراجعه کننده که پس از ماهها در صف انتظار برای ویزیت به این مرکز آمده است، گفت: اقدامات درمانی گذشته چندان رضایتبخش نبوده و امیدوارم استفاده از روش های ناباروری بچه دار شوم.
مسئوول مرکز ناباروری آی وی اف(IVF) مرکز آموزشی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان دراین ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: این مرکز اردیبهشت سال 94 بطور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و در این میان تولد نوزادان سه قلو به روش آی وی اف از جمله فعاایت های ثمر بخش بوده است.
وی یادآوری کرد: روش (IVF) آی وی اف که از جمله پیشرفتهای شگفت انگیز در علم ناباروری است، تحت عنوان باروری در محیط آزمایشگاه شناخته می شود.
دکتر فرناز محمدیان افزود: فضای فیزیکی مرکز ناباروری زنجان کاملا مناسب بوده وتجهیزات و متدهای پیشرفته در این مرکز مورد استفاده قرار می گیرد و امکانات جهت انجام IVF، میکرواینجکشن ، فریز جنین و فریز اسپرم و فریز تخمک وجود دارد.
وی بیان کرد: این مرکز، فعالیت ivf و میکرو اینجکشن خود را با 12 بیمار آغاز کرد که این تعداد روند افزایشی داشته به طوری که این تعداد به 50 -60 بیمار در هر سیکل رسیده است.
این فوق تخصص IVF مرکز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان ادامه داد: این مرکز، یکی از بهترین مراکز درمان ناباروری در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور به شمار می رود که موفقیت حاصل از انجام آی وی اف و میکروانجکشن در این مرکز حدود 32-34 درصد بوده که با استانداردهای جهانی مطابقت دارد.
وی اظهار کرد: هم اکنون میانگین ناباروری در زوج های ایرانی و این استان نیز بین 10 تا 15 درصد است که تعداد زیادی از آنان را گروههای سنی بالا تشکیل می دهد که نیازمند اقدامات درمانی خاص است.
محمدیان افزود: افزایش سن، احتمال بارداری را به مراتب کاهش می دهد و بر این اساس از روشهای متعددی متناسب با نوع مشکل بوجود آمده برای زوج استفاده می شود که هزینه های خود را دارد.
وی بیان کرد: هم اکنون با ابلاغ سیاست های رهبری مبنی بر ارتقای باروری 85 درصد هزینه زوجهای واجد شرایط توسط دولت و مابقی نیز توسط زوجین پرداخت می شود که در این میان تهیه داروها هزینه هایی دارد.
مسئوول مرکز ناباروری آی وی اف(IVF) مرکز آموزشی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی ادامه داد:از زمانی که زوج هایی که به روش آی وی اف تحت درمان قرار گرفته اند حدود 80 - 90 نوزاد با این روش متولد شده اند که این مهم موفقیتی محسوب می شود و تداوم این روند نیز چشم انداز بهتری را فراهم می کند.
وی خاطرنشان کرد: هر ماه 500 زوج نابارور در مرکز ناباروری استان و این بیمارستان پذیرش می‌شوند و ماهانه 30 زوج تحت عمل IVF قرار می‌گیرند که میزان موفقیت دانشگاه علوم پزشکی بسیار خوب بوده که این از بهترین نتایج در بین مراکز ناباروری دولتی و خصوصی کشور است.
محمدیان افزود: دستگاههای و تجهیزات مورد استفاده در مراکز ناباروری بسیار گرانقیت و حساس هستند و این مرکز با دارا بودن این تجهیزات ، جهت افزایش یکسری خدمات ویژه به بیماران نیازمند خرید دستگاه PGD است که خدمات لازم به گروههای هدف را بیش از گذشته تسهیل خواهد کرد.
این فوق تخصص و IVF مرکز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان ادامه داد: این مرکز علاوه بیماران این استان، مراجعه کنندگانی از استان های دیگر از قبیل کردستان، آذربایجان شرقی و استان البرز را نیز پذیرش و خدمات لازم را ارائه می کند.
وی خاطر نشان کرد: مرکز درمان ناباروری بیمارستان آیت الله موسوی زنجان با 2 کلینیک ویزیت زنان، یک اتاق معاینه اورولوژی ، یک اتاق عمل، بخش آزمایشگاه جنین شناسی، 2 اتاق بستری با 10 تخت بستری مشغول ارائه خدمات به شهروندان این استان و دیگرمراجعه کنندگان است.
7320/8068


گروه های زیر مجموعه علمی پزشکی

فن آوری
فن آوری

آخرین اخبار

استقبال 4 هزار گلستانی از جشنواره موسیقی فجر
گرگان - ایرنا - در پایان پنجمین شب سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در استان گلستان، 4 هزار نفر در گرگان و گنبدکاووس از اجرای گروه های موسیقی بومی و غیربومی استقبال کردند.
تولید واکسن ایتالیایی «ایدز» صحت ندارد
رییس مرکز تحقیقات ایدز در واکنش به خبری مبنی بر تولید واکسن اچ‌آی‌وی از سوی محققان ایتالیایی، گفت: هنوز واکسن اچ‌آی‌وی که به طور کامل مؤثر باشد، وارد بازار نشده است.
باید اپلیکیشن‌ها بطور خودکار آپدیت شوند
به نظر می‌رسد که اپلیکیشن های اندرویدی طبق دستور جدید گوگل، باید قابلیتی را توسعه دهند که به واسطه آن به صورت خودکار به روزرسانی می‌شوند.
جزییات احداث نزدیک به ۵۰۰۰کیلومتر فیبرنوری در کشور
مجری طرح توسعه ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات با بیان این‌که عملیات احداث نزدیک به ۵۰۰۰ کیلومتر فیبرنوری در کشور از استان چهارمحال و بختیاری آغاز شده است، گفت: در این طرح که قرار است با همکاری شرکت مخابرات ایران تا پایان شهریور ۹۸ در نقاط مختلف کشور به اتمام برسد، ظرفیت بیش‌تری به استان‌های محروم اختصاص پیدا کرده است.
قصرشیرین میزبان جشنواره موسیقی غرب کشور می شود
قصرشیرین- ایرنا- فرماندار قصرشیرین گفت: این شهرستان در روزهای دوم و سوم اسفند ماه امسال میزبان برگزاری جشنواره موسیقی منطقه ای غرب کشور است.
تبعات گرانی لبنیات بر سلامت مردم
گران شدن قیمت مواد لبنی به خصوصی شیر و ماست به عنوان بخش اصلی نیاز غذایی جامعه، تبعات ناگواری برای سلامت مردم دارد.
اشک پیرزن ابیانه ای و آهنگ « ابیانه » در ترکیه
آنکارا- ایرنا- جوشکون کارادمیر، موسیقی دان و خواننده ترکیه ای گفت: در آخرین سفرم به ایران در روستای ابیانه کاشان مهمان مادر پیری شدم و برای قدردانی برایش ساز زدم. پیرزن از نوای ساز اشک ریخت و من نیز به همراه او گریستم، این حادثه الهام بخش یکی از آهنگ هایم به نام ابیانه شد.
دزدی در روز روشن در اپلیکیشن‌های اندرویدی!
گفته می‌شود برخی از اپلیکیشن‌های اندرویدی محبوب و پرطرفدار به صورت کاملاً مخفیانه اطلاعات کاربران را به سرقت برده و از آنها جاسوسی می‌کرده‌اند.
تصاویر زیبا از خوراکی‌های منجمد
همه ما از ضرورت یک یخچال فریزر در زندگی مدرن آگاهیم و به شدت نیز به آنها وابسته هستیم. اکثر خانواده‌ها بخاطر صرفه‌جویی در انرژی، وقت و پخت و پز از انواع مواد غذایی به صورت فریز شده استفاده می‌کنند.این روشی برای نگهداری طولانی مدتِ مواد غذایی است.
گوشی تاشویی که ساعت هوشمند می‌شود!
شرکت تی سی ال سعی دارد یک گوشی هوشمند جدیدی را با قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالا تولید کند که بتواند در صورت نیاز به ساعت مچی هوشمند نیز تبدیل شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تعامل دانشگاه و جامعه برنامه‌ریزی نیاز دارد؛دستوری نیست-دلیل اثرگذارنبودن پروژه‌های علوم‌انسانی
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه این نگرش که دانشگاه‌ها تنها در توسعه مرزهای دانش به صورت جزیره‌ای مؤثر باشند، مطرود است، گفت: اگر دانشگاه می‌خواهد بماند، متحول شود و ارتقا یابد، مسیر ناگزیر آن پیوند با جامعه است و اکنون که ۴۰ سال تجربه را پشت سر داریم، باید در این زمینه اولویت‌بندی‌های واقعی را شناسایی و خلاءها و به هم ریختگی‌های روابطی که موجود است را ساماندهی کنیم.
هنرمندان معلول دیر بوشهر6 مقام کسب کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن معلولان شهرستان دیر استان بوشهر گفت: هنرمندان بازیگر معلول این شهرستان در جشنواره منطقه ای تئاتر مهر آیین خلیج فارس 6 مقام کسب کردند.
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام مجدد آزمون کارشناسی ارشد از امروز ۲۸ بهمن خبر داد.
مرد ژاپنی که خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرد
مدل و هنرمند ژاپنی «مت کوواتا» در سال‌های اخیر با تغییرات ظاهری خود توجه زیادی را جلب کرده است. این پسر ۲۴ ساله ژاپنی خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرده است.
سومین کنگره سلامت همراه در شیراز برگزار می شود
نسل چهارم موش مدل هموفیلی در پژوهشگاه مهندسی ژنتیک متولد شد
پروژه‌ بین‌المللی درمان یک بیماری ژنتیک اجرا می شود
سرطان روده بزرگ در کمین دیابتی ها
تشخیص زودهنگام سرطان ریه با آزمایش خون
سرطان روده بزرگ شایع ترین سرطان دستگاه گوارش است
چهارمین دوره ملی تمرینات ورزشی در کودکان استثنایی آغاز شد
بازسازی سلول های مغز
سیستان و بلوچستان تنها برای 2 روز ذخیره خونی دارد
شناسایی 2000 گونه باکتری جدید با توالی یابی ژنوم روده