تحقق حقوق شهروندی با خدمات الکترونیک قضایی

09:18 ۷۸ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 196 0
تحقق حقوق شهروندی با خدمات  الکترونیک قضایی

تبریز-ایرنا- ارایه خدمات الکترونیک قضایی از طرح های مهم قوه قضاییه است که طی ماه های اخیر با سرعت چشم گیری در حال توسعه می باشد؛ بدون تردید این نوع خدمات یکی از راهکارهای مناسب برای تحقق حقوق عامه و شهروندی است که توسط دولت و دستگاه قضا پیگیری می شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا، هرچند ارایه خدمات قضایی الکترونیک به صورت گسترده و همه گیر نیازمند زمان و فرهنگ سازی در جامعه است، اما با توجه به افزایش جمعیت، رشد پرونده های قضایی و مشکلات ترافیکی حاصل از مراجعه شهروندان به دادگاه ها و دادسراها، خدمات الکترونیک قضایی می تواند علاوه بر کاهش تعداد مراجعات به شعبات دادگاه، رضایت مندی بیشتر شهروندان از دستگاه قضایی و نیز تسریع در رسیدگی به پرونده ها را سبب شود.
ارایه و پیگیری دادخواست، شکواییه، اظهارنامه، ارایه لایحه، مدارک و مستندات پرونده، اطلاع‌ رسانی پرونده، اطلاع از آخرین وضعیت پرونده، رویت خلاصه موضوعات پرونده، مشاهده روند کار پرونده، مشاهده ردیف های فرعی پرونده، رویت آخرین موضوع پرونده و محاسبه هزینه دادرسی از جمله مزیت ها و امکانات خدمات الکترونیک قضایی است.
رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی با اشاره به مزیت ها و امکانات بهره مندی شهروندان از خدمات الکترونیک قضایی، از ابلاغ 70 درصدی اوراق قضایی این استان به صورت الکترونیکی به مردم خبر داد و وعده داد این رقم تا پایان سالجاری به 80 درصد برسد.
حجت الاسلام حکمتعلی مظفری، تسریع در انجام کارشناسی ها، استعلام ها و اوقات دادرسی را از جمله مزیت ها و فواید ابلاغ الکترونیکی برشمرد و اظهار داشت: دادگستری آذربایجان شرقی ماهانه به صورت میانگین 130 هزار نسخه از اوراق قضایی را به صورت الکترونیکی ابلاغ می کند.
وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی پس از استان فارس رتبه دوم ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی را در کشور دارد، یادآور شد: این استان در این زمینه از متوسط کشوری نیز عملکرد بهتر و بالاتری دارد.
حجت الاسلام مظفری ادامه داد: شهروندان بدون داشتن پرونده های قضایی نیز می توانند با نام نویسی در سامانه 'ثنا' نسبت به دریافت امکانات نرم افزاری الکترونیکی اوراق قضایی اقدام کنند تا هر موقع لازم شد از این امکان بهره مند شوند.
رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی از پذیرش شکایت کیفری در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در آینده نزدیک نیز خبر داد و برگزاری جلسات هماهنگی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی استان به صورت فصلی برای ارایه خدمات مطلوب به شهروندان را خواستار شد.
حجت الاسلام مظفری بر استفاده از دستگاه کارتخوان (POS) در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی استان برای خدمت رسانی بهتر به مراجعین تاکید کرد.
معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری آذربایجان شرقی نیز توسعه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی را از اهداف این معاونت برشمرد و با بیان اینکه نبود نظارت مدیران دفاتر الکترونیک خدمات قضایی بر فعالیت دفتر، منجر به سرگردانی مردم می شود، نظارت و کنترل نحوه فعالیت این دفاتر را از برنامه های اولویت دار معاونت فناوری بیان کرد.
مجید فراهانی اظهار داشت: با هماهنگی بین دادگستری استان و مدیران دفاتر خدمات الکترونیک می توان از سرگردانی و اتلاف وقت و هزینه مراجعین به دفاتر جلوگیری کرد.
وی بر لزوم حضور مستمر مدیران دفاتر خدمات قضایی در دفتر و درج اطلاعات دقیق اشخاص در سامانه 'ثنا' تاکید و اضافه کرد: رفتار و گفتار مدیران و کارکنان دفاتر خدمات قضایی با مراجعین باید با رعایت حداکثر احترام و تکریم باشد تا آحاد مردم برای استفاده از این نوع خدمات در کوتاه مدت راغب شوند.
فراهانی با اشاره به برخی از مشکلات فعالیت دفاتر خدمات قضایی، عدم اسکن مدارک پرونده به ترتیب یا اسکن مدارک ناقص و ناخوانا، تکراری بودن شماره موبایل خواهان یا وکیل و درج شماره تلفن ثابت یا همراه به شکل مشکوک، متفاوت بودن خواسته های قید شده در متون خواسته با اصل خواسته مندرج در متن دادخواست، متفاوت بودن شرح خواسته با متن دادخواست و عدم دقت در اخذ هزینه دادرسی را از جمله این مشکلا ذکر کرد.
وی از اخذ هزینه دادرسی غیر مالی برای دعاوی مالی، عدم ثبت دقیق مشخصات و آدرس کامل طرفین، ناقص بودن بیشتر دادخواست های تجدیدنظر از نظر مدارک و اخذ هزینه، عدم تطابق مشخصات مندرج در دادخواست با سامانه ثنا و مد نظر قرار نگرفتن صلاحیت مراجع قضایی به عنوان برخی دیگر از مشکلات دفاتر خدمات قضایی آذربایجان شرقی یاد کرد.
وی ادامه داد: بی توجهی به فرق ولی قهری با قیم و یا صغیر و کبیر، تکرار خواسته در ستون خواست، قید نکردن سن و شغل خواهان ها در دادخواست، اشکال در تعیین بهای خواسته، رعایت نکردن تعداد و جهات استحقاق مطالبه خواهان ها در بیشتر دادخواست ها و ناهمخوانی هزینه دادرسی اخذ شده از سوی دفاتر خدمات قضایی برای دادخواست های محاکم خانواده با قوانین و بخشنامه های رییس کل قوه قضاییه در خصوص اخذ هزینه های دادرسی از دیگر ایرادها و اشکالات اساسی دفاتر خدمات قضایی استان است.
فراهانی اظهار داشت: مشکلات فوق علاوه بر اینکه شعب دادگستری و داسراها را دچار مشکل کرده و باعث تراکم کاری و اطاله تکمیل پرونده ها می شود، زمینه نارضایتی ارباب رجوع را نیز فراهم می کند.
به گزارش ایرنا، رییس دادگاه های عمومی و انقلاب تبریز نیز بر لزوم اتخاذ رویه واحد در عملکرد دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برای جلوگیری از تضییع حقوق مردم تاکید کرد و گفت: هدف از تاسیس این دفاتر خدمت رسانی دقیق و سریع به مردم و راهی میان بر برای احقاق حقوق عامه و حقوق شهروندی است.
جواد سلیمی اظهار داشت: در این میان مسوولان دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نقش هدایت گر را دارند و می توانند در آگاهی مراجعین نقش مهمی ایفا کنند.
وی، راهنمایی و تنظیم دقیق دادخواست را از مهم ترین وظایف دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بیان کرد که باید سعی شود از ورود دادخواست های بی نتیجه و بیهوده جلوگیری کرده و با ارشاد مناسب حقوقی در جهت پیشگیری از ورود دعاوی بی نتیجه به دستگاه قضایی خودداری شود.
سلیمی، توسعه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی را از عوامل مهم ارتقای سطح کیفی و کمی دستگاه قضایی کشور دانست و بر تکریم ارباب رجوع در این دفاتر و ارتباط نزدیک دفاتر با دادگستری تاکید کرد و به کارکنان این دفاتر توصیه کرد آستانه تحمل خود را بالا ببرند.
به گزارش ایرنا، صراحت بند دوم اصل 156 فصل یازدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در موضوع 'حقوق عامه' از جمله اصول مغفول مانده این قانون است که جزو وظایف قوه قضائیه بوده و طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی نیازمند احیا می باشد و توسعه خدمات الکترونیک قضایی می تواند مسیر اجرای این اصل مهم را کوتاه و تسریع کند.
3038/518


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

چیز‌های عجیبی که گردشگران در کشور‌های مختلف باید بدانند
قبل از اینکه یک سفر را آغاز کنید بهتر است اطلاعات بیشتری درمورد مقصدتان کسب کنید. در غیر این صورت ممکن است مشکلات کوچک و بزرگ زیادی برایتان پیش بیاید.
«تابوت درمانی» جنجال یک روانپزشک در اوکراین!
یک روانپزشک اوکراینی، بیماران خود را در طول فرآیند درمان، زنده دفن می کند تا احساس نشاط و سرزندگی کنند. «اندرو زِلوِترو» بیماران خود را پیش از دفن کردن، به عنوان جزئی از درمان، درون تابوت قرار می داد. این روش درمانی عجیب زمانی لو رفت که یک مرد روستایی در جنگلی در نزدیکی «کی یِف» در شمال اوکراین، دوازده قبر و تابوت خالی پیدا کرد و پلیس را در جریان گذاشت.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ از جسیکای بچه بغل تا دنریس ذوق زده
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
افشاردوست: قرارداد کولاکوویچ تا سال ۲۰۱۸ بود
دبیر سابق فدراسیون والیبال، گفت: الزاما در عدم موفقیت در قهرمانی جهان مقصر کولاکوویچ نیست و بازیکنان یک بخش بزرگ دیگر این اتفاق هستند.
ساخت اسکله صادرات میعانات گازی بندر سیراف آغاز شد
بوشهر- ایرنا- به مناسبت بزرگداشت هفته دفاع مقدس روزچهارشنبه در آیینی با حضور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران عملیات احداث اسکله صادرات میعانات گازی بندر سیراف در جنوب استان بوشهر آغاز شد.
سردیس مرضیه حدیدچی رونمایی شد
تهران- ایرنا- سردیس و کتاب صوتی مرحوم مرضیه حدیدچی (طاهره دباغ) بانوی مبارز انقلاب اسلامی روز چهارشنبه با حضور شماری از اعضای خانواده شهدا، همسر این مرحومه، همسر شهید حسین همدانی و جمعی از مسئولان نظامی و لشگری در محل موزه دفاع مقدس تهران رونمایی شد.
92 درصد روستاهای کشور از خدمات دهیاری ها بهره مند هستند
زنجان – ایرنا – معاون امور دهیاری های سازمان دهیاری ها و شهرداری های وزارت کشور گفت: 92 درصد جمعیت 69 هزار و 300 نفری روستاهای کشور تحت پوشش خدمات دهیاری ها قرار دارند.
890 خیریه در توسعه زیرساخت های درمانی مشارکت دارند
زنجان - ایرنا - معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایجاد و توسعه زیرساخت های بهداشتی درمانی توسط 890 خیریه و سازماندهی، آموزش و توانمندسازی مردم با حضور 723 سازمان مردم نهاد سلامت در کشور از مصادیق عینی برنامه های اجتماعی سلامت محور این وزارتخانه است.
8 مدرسه بنیاد برکت در آذربایجان غربی افتتاح شد
ارومیه- ایرنا- هشت مدرسه اهدایی بنیاد برکت به ساکنان مناطق محروم آذربایجان غربی همزمان با افتتاح 110 مدرسه این بنیاد در 21 استان کشور، افتتاح شد.
سیستان و بلوچستان نماد وحدت شیعه و سنی است
زاهدان - ایرنا - رئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت: سیستان و بلوچستان نماد وحدت شیعه و سنی است به طوری که مردم این دیار سالیان متمادی با رفاقت زندگی مسالمت آمیزی را سپری کرده اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رافت: برومند تا تریبون می‌بیند خودش را گم می‌کند
یکی از عجیب‌ترین صحنه‌های دربی استقلال و پرسپولیس همچنان درگیری میان پرویز برومند و پایان رافت است؛ ماجرایی که هیچ وقت کهنه نمی‌شود.
شیرخوار 6 ماهه در غسالخانه ارومیه دوباره جان گرفت
ارومیه- ایرنا- رییس سازمان آرامستان های شهرداری ارومیه گفت: شیرخوار 6 ماهه ای که شب گذشته در یکی از بیمارستان های این شهر فوت کرده بود، در غسالخانه باغ رضوان این شهر دوباره جان گرفت.
دیگر دستتان به ماه درخشان می‌رسد!
هنرمندی به نام لوک جرم (Luke Jerram) چندین ماکت ۷ متری دقیق و با جزئیات از ماه ساخته که در حال حاضر به عنوان موزه ماه در سراسر جهان به نمایش درمی‌آید.
جنجالی‌ترین سخنرانی‌های تاریخ سازمان ملل
مجمع عمومی سازمان ملل در سال‌های گذشته شاهد سخنرانی‌های بیادماندنی بسیاری از رهبران کشورهای جهان بوده، از خروشچف گرفته تا کاسترو و از قذافی تا چاوز.
روابط عمومی چه سهمی در توسعه سئو دارد؟
در سال‌های اخیر توجه بازاریابان به روابط عمومی و سئو و تفاوت میان اینها بیشتر شده است. بازاریابان بسیاری را می‌توان دید که طی سال‌ها تجربه در یکی از این شاخه‌ها مهارت یافته‌اند، ولی با گذشت زمان فاصله میان این دو روزبه‌روز کمتر شده است. به‌طوری‌که طی سال‌های اخیر یک نظریه نو پدیدار شده است. این نظریه می‌گوید: وقتی تاکتیک‌های روابط عمومی با استراتژی‌های سئو همراه می‌شوند، یک جهش مثبت در نتایج دیده به وجود می‌آید.
2 عضو شورای شهر کهریزک تعلیق شدند
کارفرمایان متخلف مازندران 13 میلیارد تومان جریمه شدند
کارفرمایان متخلف مازندران 13 میلیارد تومان جریمه شدند
نیکوکاران خراسان شمالی 116 زندانی را آزاد کردند
مجلس به فوریت طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر 13 سال رای داد
نهادی در دنیا برای مبارزه با تروریسم وجود ندارد
6 نفر از اولیای دانش آموزان مدرسه معین احضار شدند
قاچاقچی سیگار در قزوین 2 میلیارد ریال جریمه شد
محتکرین در مازندران با جریمه 23 میلیارد تومانی نقره داغ شدند
بیش از 7300 تخلف تعزیراتی در آذربایجان غربی ثبت شد