آب تشنه بهره وری است

06:50 ۱۲ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 66 0
آب تشنه بهره وری است

زنجان - ایرنا – مدیریت درست، استفاده بهینه از امکانات و منابع موجود و به کارگیری آخرین شیوه های مصرف صحیح و به صرفه، نکات کلیدی هستند که در بهره برداری از سفره های زیر زمینی و سطحی آب فراموش شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، کسی در اینکه از صدها سال قبل خشکسالی با طبیعت و اقلیم ایران عجین بوده و ایرانیان تجربه طولانی در این زمینه دارند، شکی ندارد همانگونه که کسی مردد نیست همین خشکسالی ها و ارزشمندی آب موجب استفاده از آخرین فناوری روز در هر زمان شده و حفر قنات ها و آب انبارهای مختلف در اقصی نقاط کشورمان را رقم زده است.
در گذشته آب نبود، مردم هم به میزان نیاز آب بهره برداری می کردند و شستن فرش، ماشین و حیاط و هدررفت آب به مثابه وضعیت کنونی معنا نداشت.
تکنولوژی که پا به میدان گذاشت و موضوع احداث سد، انحراف بند و حفر چاه های عمیق را مطرح ساخت، بهره برداری از منابع آبی جلوه دیگری یافت، گویا که مردم به منابع بی پایانی از این مایع حیات دست یافته باشند.
مردم تشنه آب و فناوری در اختیار برای بهره گیری از این سفره به نظر بی نهایت، منجر شد تا هیچ شخصی برای استفاده از چنین جاری روبه پایانی محدودیتی قائل نباشد و بی مهابا به بهره برداری مشغول شود.
اما همین مردم فراموش کردند که فناوری های به روزتری هم برای بهره گیری از منابع آبی مطرح شده و بنا نیست بابهره نگرفتن و بی توجهی نسبت به آنها، این کفگیر به ته دیگ سفره های زیر زمینی برخورد نکند.
استفاده بی رویه از منابع آب بدون لحاظ نیاز آیندگان در کل ایران موضوعی را به طور مشترک مطرح ساخت با نام کم آبی و خشکسالی، غافل از آنکه باران می بارد، برف هست اما آب نیست.
میزان بارندگی ثبت شده تا 15 تیر سال جاری به 321 میلی متر می رسد، عددی که نسبت به 260.7 میلی متر سال آبی 96-95 خبر از افزایش 23.1 درصدی می دهد اما با این وجود هنوز هم تمام مسئولان و کارشناسان حوزه آب و محیط زیست هشدارهای مربوط به خشکسالی و کم آبی را تکرار می کنند و این ارقام را فریبنده می دانند.
بر همین اساس هم دولتمردان استان زنجان موضوع جدیدی را برای صرفه جویی در مصرف آب و برق مد نظر قرار دادند و آن را به ویژه در بخش کشاورزی که مصرف کننده 90 درصد منابع آبی است، پیگیری کردند.
تا آنجا که سازمان جهاد کشاورزی در شورای برنامه ریز موظف شد با همکاری دانشگاه زنجان و اداره کل فناوی اطلاعات و ارتباطات شیوه های نوین بهینه سازی مصرف منابع آبی را مد نظر قرار دهد و به کار گیرد.
در آخرین گزارشی که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در شورای برنامه ریزی از اقدامات اجرایی در راستای ارتقای بهره وری آب ارائه داد، برنامه ترکیب کشت محصولات زراعی و باغی، اجرای طرح کشاورزی حفاظتی، مدیریت تامین، انتقال و توزیع آب کشاورزی، توسعه عملیات آبخوان و آبخیزداری و فعالیت های آموزشی، ترویجی و فرهنگی مد نظر قرار گرفته بود.
حسین جعفری در همین جلسه اعلام کرد: این اقدامات بهره ورانه در بخش های خاک و زمین، انرژی، پایه ژنتیکی عوامل تولید و مکانیزاسیون مد نظر قرار گرفته است.
اما این اقدامات مغایر با مساله ای بود که در زمینه بهره وری و بهینه سازی شیوه های مصرف مد نظر قرار گرفته بود، موضوعی که منجر به اعتراض مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات شد.
وحید فرخی استفاده از اینترنت اشیا را آخرین فناوری به دست آمده برای بهینه سازی مصرف انرژی و آب برشمرد و گفت: مفهوم بهره وری و مصرف بهینه با فناوری اطلاعات گره خورده است و نباید استفاده از اینترنت اشیا را در این زمینه به فراموشی سپرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و مدیریت منابع استاندار زنجان هم در همین زمینه خواستار بهره گیری از توان شرکت های دانش بنیان شد و بهره گیری از شیوه های نوین از جمله فناوری اطلاعات را بستر ساز بهینه سازی مصرف انرژی و منابع آبی اعلام کرد.
فرامرز نیک سرشت این موضوع تاکید کرد: در صورتی که کشاورزان منافع و سود استفاده از فناوری اطلاعات را درک کنند بدون شک از آن استقبال می کنند.
این بحث حتی مورد تاکید رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان هم بوده و بارها در این زمینه تکرار کرده است که افزایش بهره وری در تمام بخش ها، بهترین پاسخ برای استفاده از منابع محدود آبی و رسیدن به بیشترین میزان تولید است.
شهرام طهماسبی این نکته را هم مورد تاکید قرار داده است که مشکل کمبود آب یک مساله ملی است و زنجان هم از این قاعده مستثنی نیست.
وی در همین زمینه به ایرنا گفته است که بخش کشاورزی پاسخگوی نیاز روزمره مردم و متصل به امنیت غذایی کشور است و این امنیت نباید با خطر مواجه شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان در ادامه این موضوع را هم گفته است که با وجود اهمیت بخش کشاورزی، هدف استان نیست که با بهره کشی بیش از حد از منابع، این بخش فعال باقی بماند، از همین رو از سال گذشته اجرای اقداماتی خاص در این حوزه آغاز شده است.
موضوعی که مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان زنجان در زمینه استفاده از اینترنت اشیا مطرح ساخت، به گفته کارشناسان این اداره کل متناسب با بهره گیری از مدار پیاده شده زمینه صرفه جویی 60 تا 70 درصدی منابع آبی را فراهم می سازد، راهکاری که می تواند نجات دهنده منابع آبی و سفره های زیر زمینی این استان باشد.
اینترنت اشیا فناوری جدیدی است که می تواند با پیاده سازی مدار در سیستم های مختلف کشاورزی، صنعتی و اجتماعی استفاده از منابع انرژی و آبی را به شکل بهینه مورد بهره برداری قرار دهد تا آنجا که با استفاده از آن، در مصرف برق تا 40 درصد صرفه جویی می شود.
فرخی مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان زنجان تاکید دارد که استفاده از فناوری اطلاعات در مباحث بهره وری و صرفه جویی مصرف آب مغفول مانده است، در حالی که بهره وری از مباحث اصلی کارکرد اینترنت اشیا محسوب می شود.
این روزها منابع آبی تشنه توجه و صرفه جویی است و به نظر مردم باید از هر راهکاری که منتج به بهره کشی کمتر از این منابع می شود، استفاده کنند و در این خصوص هیچ اغماضی به خرج ندهند تا فردا کاسه چه کنم به دست نگیرند.
3001/8068


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

ربات‌های بوستون داینامیک به بازار می‌آیند
شرکت بوستون داینامیک، سازنده روبات‌های چهار پا پر سروصدا برای عرضه انبوه اولین محصول خود به نام SpotMini آماده می‌شود.
ایمن‌ترین خودرو‌های جهان در سال ۲۰۱۸
فهرست ایمن ترین خودروهای جهان در سال 2018 توسط موسسه بیمه ایمنی بزرگراه‌های ایالات متحده آمریکا (IIHS) به انتشار رسید. این فهرست شامل 21 خودرو با برندهای تویوتا، هیوندای، کیا و غیره است.
قابلیت‌های قلم گلکسی نوت ۹ لو رفت
سامسونگ در سال جاری قرار است دو قلم S Pen را برای گجت‌های گلکسی نوت ۹ و گلسی تب اس ۴ عرضه کند. از آنجایی که روز به روز به تاریخ عرضه آن‌ها نزدیک‌تر می‌شویم، به همان میزان، به تعداد شایعات مربوط به آن‌ها هم افزوده شده است.
مواد شیمیایی در پلاستیک به رشد مغز آسیب می‌زند
در تحقیقی در آمریکا روی موش مشخص شد فتالات موجود در پلاستیک می‌تواند به رشد مغز آسیب بزند.
ارائه راهکارهای امنیتی USSD به بانک مرکزی
معاون وزیر ارتباطات از ارائه راهکارهای امنیتی سرویس کدهای دستوری موبایل (USSD) به بانک مرکزی خبر داد و گفت: تاکنون موردی مبنی بر ناامنی این سرویس، گزارش نشده است.
۵ روز مانده تا طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن
طولانی ترین ماه گرفتگی قرن 21 در 27 تا 28 ژوئیه (5 تا 6 مرداد) سال 2018 رخ خواهد داد.
آتش سوزی برج مسکونی در غرب تهران
برج 21 طبقه معروف به پارمیس در شهرک راه آهن منطقه 22 تهران عصر امروز(یکشنبه) دچار آتش سوزی شد که براساس گزارش اورژانس تاکنون 24 مصدوم سطحی داشته و در محل درمان شده اند.
وقوع ۳۰ پس لرزه در کرمانشاه
رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: این زمین لرزه حدود 72 دو مصدوم داشته که 4 تن برای درمان به مراکز درمانی انتقال یافته و بقیه افراد به صورت سرپایی مداوا شده‌اند.
آتش در مجتمع ۲۰ طبقه مهار شد
سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: آتش سوزی در مجتمع ۲۰ طبقه در غرب تهران خاموش شده است.
پسر ۱۶ ساله در رودخانه بشار غرق شد
سرپرست سازمان اورژانس کشور از غرق شدن یک پسر ۱۶ ساله در رودخانه بشار خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گزارشی از حضور کاروان‌های زیر سایه خورشید در ۲۰۰۰ نقطه در سه قاره جهان
در دهه کرامت که از ولادت حضرت معصومه (س) هم‌زمان با اولین روز ماه ذی‌قعده آغاز می‌شود و تا یازدهم این ماه و با ولادت حضرت رضا (ع) ادامه می‌یابد، دل‌های همه عاشقان و دلدادگان به کریمان اهل‌بیت (ع) غرق در شادی سرور می‌شود.
نفس خودروسازان به شماره افتاد-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز یکشنبه 31 تیر 97 را در اینجا مشاهده کنید.
حریق گسترده در ساختمان ۲۰ طبقه شهرک راه آهن
تهران- معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران از وقوع حریق گسترده در ساختمان ۲۰ طبقه شهرک راه آهن خبر داد.
گرمای هوا تغییر ساعت کاری ادارات مازندران را ماندگار کرد
ساری - ایرنا - تداوم گرمای هوا در مازندران سبب شده است تا استانداری با انتشار اطلاعیه ای اعلام کند که تغییر ساعات کار ادارات این استان در ماه مرداد نیز ادامه خواهد یافت .
افزایش تنش ها میان اوکراین و روسیه
مسکو- ایرنا- دامنه اختلافات میان روسیه و اوکراین که از سال 2014 در پی روی کار آمدن دولتی غربگرا در اوکراین و الحاق کریمه به روسیه آغاز شد، هر روز بیشتر می شود و اوکراین در سیاست فاصله گیری از روسیه و همگرایی با غرب اقدامات خود را تشدید کرده است.
طرحهای فاقد پیوست زیست محیطی سبب حاشیه نشینی در خوزستان شد
اقامتگاه های جاده ای مناسب شبانه در آذربایجان غربی احداث شود
راهداری 2 نقطه خطرساز در پاوه را ساماندهی کرد
پروژه های مسکن مهر گلستان امسال تکمیل می شود
6.4 هزارفقره تسهیلات خرید مسکن در بافت‌ فرسوده پرداخت شد
ضوابط مناسب سازی در احداث ساختمان ها رعایت شود
15 میلیارد ریال برای تجهیز اماکن ورزشی ری هزینه شد
10 تا12 درصد محوطه بنادر دراشغال کالاهای متروکه است
بازارگاه‌های اینترنتی به شفافیت بازار مسکن کمک می کند
بیش از 2500پروژه  آماده واگذاری به بخش خصوصی است