آب تشنه بهره وری است

06:50 ۲۲۳ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 252 0
آب تشنه بهره وری است

زنجان - ایرنا – مدیریت درست، استفاده بهینه از امکانات و منابع موجود و به کارگیری آخرین شیوه های مصرف صحیح و به صرفه، نکات کلیدی هستند که در بهره برداری از سفره های زیر زمینی و سطحی آب فراموش شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، کسی در اینکه از صدها سال قبل خشکسالی با طبیعت و اقلیم ایران عجین بوده و ایرانیان تجربه طولانی در این زمینه دارند، شکی ندارد همانگونه که کسی مردد نیست همین خشکسالی ها و ارزشمندی آب موجب استفاده از آخرین فناوری روز در هر زمان شده و حفر قنات ها و آب انبارهای مختلف در اقصی نقاط کشورمان را رقم زده است.
در گذشته آب نبود، مردم هم به میزان نیاز آب بهره برداری می کردند و شستن فرش، ماشین و حیاط و هدررفت آب به مثابه وضعیت کنونی معنا نداشت.
تکنولوژی که پا به میدان گذاشت و موضوع احداث سد، انحراف بند و حفر چاه های عمیق را مطرح ساخت، بهره برداری از منابع آبی جلوه دیگری یافت، گویا که مردم به منابع بی پایانی از این مایع حیات دست یافته باشند.
مردم تشنه آب و فناوری در اختیار برای بهره گیری از این سفره به نظر بی نهایت، منجر شد تا هیچ شخصی برای استفاده از چنین جاری روبه پایانی محدودیتی قائل نباشد و بی مهابا به بهره برداری مشغول شود.
اما همین مردم فراموش کردند که فناوری های به روزتری هم برای بهره گیری از منابع آبی مطرح شده و بنا نیست بابهره نگرفتن و بی توجهی نسبت به آنها، این کفگیر به ته دیگ سفره های زیر زمینی برخورد نکند.
استفاده بی رویه از منابع آب بدون لحاظ نیاز آیندگان در کل ایران موضوعی را به طور مشترک مطرح ساخت با نام کم آبی و خشکسالی، غافل از آنکه باران می بارد، برف هست اما آب نیست.
میزان بارندگی ثبت شده تا 15 تیر سال جاری به 321 میلی متر می رسد، عددی که نسبت به 260.7 میلی متر سال آبی 96-95 خبر از افزایش 23.1 درصدی می دهد اما با این وجود هنوز هم تمام مسئولان و کارشناسان حوزه آب و محیط زیست هشدارهای مربوط به خشکسالی و کم آبی را تکرار می کنند و این ارقام را فریبنده می دانند.
بر همین اساس هم دولتمردان استان زنجان موضوع جدیدی را برای صرفه جویی در مصرف آب و برق مد نظر قرار دادند و آن را به ویژه در بخش کشاورزی که مصرف کننده 90 درصد منابع آبی است، پیگیری کردند.
تا آنجا که سازمان جهاد کشاورزی در شورای برنامه ریز موظف شد با همکاری دانشگاه زنجان و اداره کل فناوی اطلاعات و ارتباطات شیوه های نوین بهینه سازی مصرف منابع آبی را مد نظر قرار دهد و به کار گیرد.
در آخرین گزارشی که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در شورای برنامه ریزی از اقدامات اجرایی در راستای ارتقای بهره وری آب ارائه داد، برنامه ترکیب کشت محصولات زراعی و باغی، اجرای طرح کشاورزی حفاظتی، مدیریت تامین، انتقال و توزیع آب کشاورزی، توسعه عملیات آبخوان و آبخیزداری و فعالیت های آموزشی، ترویجی و فرهنگی مد نظر قرار گرفته بود.
حسین جعفری در همین جلسه اعلام کرد: این اقدامات بهره ورانه در بخش های خاک و زمین، انرژی، پایه ژنتیکی عوامل تولید و مکانیزاسیون مد نظر قرار گرفته است.
اما این اقدامات مغایر با مساله ای بود که در زمینه بهره وری و بهینه سازی شیوه های مصرف مد نظر قرار گرفته بود، موضوعی که منجر به اعتراض مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات شد.
وحید فرخی استفاده از اینترنت اشیا را آخرین فناوری به دست آمده برای بهینه سازی مصرف انرژی و آب برشمرد و گفت: مفهوم بهره وری و مصرف بهینه با فناوری اطلاعات گره خورده است و نباید استفاده از اینترنت اشیا را در این زمینه به فراموشی سپرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و مدیریت منابع استاندار زنجان هم در همین زمینه خواستار بهره گیری از توان شرکت های دانش بنیان شد و بهره گیری از شیوه های نوین از جمله فناوری اطلاعات را بستر ساز بهینه سازی مصرف انرژی و منابع آبی اعلام کرد.
فرامرز نیک سرشت این موضوع تاکید کرد: در صورتی که کشاورزان منافع و سود استفاده از فناوری اطلاعات را درک کنند بدون شک از آن استقبال می کنند.
این بحث حتی مورد تاکید رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان هم بوده و بارها در این زمینه تکرار کرده است که افزایش بهره وری در تمام بخش ها، بهترین پاسخ برای استفاده از منابع محدود آبی و رسیدن به بیشترین میزان تولید است.
شهرام طهماسبی این نکته را هم مورد تاکید قرار داده است که مشکل کمبود آب یک مساله ملی است و زنجان هم از این قاعده مستثنی نیست.
وی در همین زمینه به ایرنا گفته است که بخش کشاورزی پاسخگوی نیاز روزمره مردم و متصل به امنیت غذایی کشور است و این امنیت نباید با خطر مواجه شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان در ادامه این موضوع را هم گفته است که با وجود اهمیت بخش کشاورزی، هدف استان نیست که با بهره کشی بیش از حد از منابع، این بخش فعال باقی بماند، از همین رو از سال گذشته اجرای اقداماتی خاص در این حوزه آغاز شده است.
موضوعی که مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان زنجان در زمینه استفاده از اینترنت اشیا مطرح ساخت، به گفته کارشناسان این اداره کل متناسب با بهره گیری از مدار پیاده شده زمینه صرفه جویی 60 تا 70 درصدی منابع آبی را فراهم می سازد، راهکاری که می تواند نجات دهنده منابع آبی و سفره های زیر زمینی این استان باشد.
اینترنت اشیا فناوری جدیدی است که می تواند با پیاده سازی مدار در سیستم های مختلف کشاورزی، صنعتی و اجتماعی استفاده از منابع انرژی و آبی را به شکل بهینه مورد بهره برداری قرار دهد تا آنجا که با استفاده از آن، در مصرف برق تا 40 درصد صرفه جویی می شود.
فرخی مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان زنجان تاکید دارد که استفاده از فناوری اطلاعات در مباحث بهره وری و صرفه جویی مصرف آب مغفول مانده است، در حالی که بهره وری از مباحث اصلی کارکرد اینترنت اشیا محسوب می شود.
این روزها منابع آبی تشنه توجه و صرفه جویی است و به نظر مردم باید از هر راهکاری که منتج به بهره کشی کمتر از این منابع می شود، استفاده کنند و در این خصوص هیچ اغماضی به خرج ندهند تا فردا کاسه چه کنم به دست نگیرند.
3001/8068


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
15میلیارد ریال برای دوربین ثبت تخلف شهری در آذربایجان غربی هزینه می شود
جاده نسیم شمال سال آینده بهسازی می شود
پایان چشم انتظاری برای رفع گره ترافیکی پل سفید
80 درصد ظرفیت بنادر اصلی کشور بدون استفاده مانده است
4 طرح فرودگاهی در بندرعباس آماده بهره برداری است
بخش عمده 40 طرح شاخص استان زنجان در حوزه عمرانی است
استفاده از ظرفیت های گردشگری به اقتصاد منطقه رونق خواهد داد
ظرفیت بنادر تجاری کشور به 234 میلیون تن رسید
57 میلیون یورو برای تکمیل سد چم شیر گچساران تصویب شد
تجهیز ایستگاه های سمنان به پله برقی 45میلیارد ریال نیاز دارد