آب تشنه بهره وری است

06:50 ۷۵ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 139 0
آب تشنه بهره وری است

زنجان - ایرنا – مدیریت درست، استفاده بهینه از امکانات و منابع موجود و به کارگیری آخرین شیوه های مصرف صحیح و به صرفه، نکات کلیدی هستند که در بهره برداری از سفره های زیر زمینی و سطحی آب فراموش شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، کسی در اینکه از صدها سال قبل خشکسالی با طبیعت و اقلیم ایران عجین بوده و ایرانیان تجربه طولانی در این زمینه دارند، شکی ندارد همانگونه که کسی مردد نیست همین خشکسالی ها و ارزشمندی آب موجب استفاده از آخرین فناوری روز در هر زمان شده و حفر قنات ها و آب انبارهای مختلف در اقصی نقاط کشورمان را رقم زده است.
در گذشته آب نبود، مردم هم به میزان نیاز آب بهره برداری می کردند و شستن فرش، ماشین و حیاط و هدررفت آب به مثابه وضعیت کنونی معنا نداشت.
تکنولوژی که پا به میدان گذاشت و موضوع احداث سد، انحراف بند و حفر چاه های عمیق را مطرح ساخت، بهره برداری از منابع آبی جلوه دیگری یافت، گویا که مردم به منابع بی پایانی از این مایع حیات دست یافته باشند.
مردم تشنه آب و فناوری در اختیار برای بهره گیری از این سفره به نظر بی نهایت، منجر شد تا هیچ شخصی برای استفاده از چنین جاری روبه پایانی محدودیتی قائل نباشد و بی مهابا به بهره برداری مشغول شود.
اما همین مردم فراموش کردند که فناوری های به روزتری هم برای بهره گیری از منابع آبی مطرح شده و بنا نیست بابهره نگرفتن و بی توجهی نسبت به آنها، این کفگیر به ته دیگ سفره های زیر زمینی برخورد نکند.
استفاده بی رویه از منابع آب بدون لحاظ نیاز آیندگان در کل ایران موضوعی را به طور مشترک مطرح ساخت با نام کم آبی و خشکسالی، غافل از آنکه باران می بارد، برف هست اما آب نیست.
میزان بارندگی ثبت شده تا 15 تیر سال جاری به 321 میلی متر می رسد، عددی که نسبت به 260.7 میلی متر سال آبی 96-95 خبر از افزایش 23.1 درصدی می دهد اما با این وجود هنوز هم تمام مسئولان و کارشناسان حوزه آب و محیط زیست هشدارهای مربوط به خشکسالی و کم آبی را تکرار می کنند و این ارقام را فریبنده می دانند.
بر همین اساس هم دولتمردان استان زنجان موضوع جدیدی را برای صرفه جویی در مصرف آب و برق مد نظر قرار دادند و آن را به ویژه در بخش کشاورزی که مصرف کننده 90 درصد منابع آبی است، پیگیری کردند.
تا آنجا که سازمان جهاد کشاورزی در شورای برنامه ریز موظف شد با همکاری دانشگاه زنجان و اداره کل فناوی اطلاعات و ارتباطات شیوه های نوین بهینه سازی مصرف منابع آبی را مد نظر قرار دهد و به کار گیرد.
در آخرین گزارشی که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در شورای برنامه ریزی از اقدامات اجرایی در راستای ارتقای بهره وری آب ارائه داد، برنامه ترکیب کشت محصولات زراعی و باغی، اجرای طرح کشاورزی حفاظتی، مدیریت تامین، انتقال و توزیع آب کشاورزی، توسعه عملیات آبخوان و آبخیزداری و فعالیت های آموزشی، ترویجی و فرهنگی مد نظر قرار گرفته بود.
حسین جعفری در همین جلسه اعلام کرد: این اقدامات بهره ورانه در بخش های خاک و زمین، انرژی، پایه ژنتیکی عوامل تولید و مکانیزاسیون مد نظر قرار گرفته است.
اما این اقدامات مغایر با مساله ای بود که در زمینه بهره وری و بهینه سازی شیوه های مصرف مد نظر قرار گرفته بود، موضوعی که منجر به اعتراض مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات شد.
وحید فرخی استفاده از اینترنت اشیا را آخرین فناوری به دست آمده برای بهینه سازی مصرف انرژی و آب برشمرد و گفت: مفهوم بهره وری و مصرف بهینه با فناوری اطلاعات گره خورده است و نباید استفاده از اینترنت اشیا را در این زمینه به فراموشی سپرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و مدیریت منابع استاندار زنجان هم در همین زمینه خواستار بهره گیری از توان شرکت های دانش بنیان شد و بهره گیری از شیوه های نوین از جمله فناوری اطلاعات را بستر ساز بهینه سازی مصرف انرژی و منابع آبی اعلام کرد.
فرامرز نیک سرشت این موضوع تاکید کرد: در صورتی که کشاورزان منافع و سود استفاده از فناوری اطلاعات را درک کنند بدون شک از آن استقبال می کنند.
این بحث حتی مورد تاکید رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان هم بوده و بارها در این زمینه تکرار کرده است که افزایش بهره وری در تمام بخش ها، بهترین پاسخ برای استفاده از منابع محدود آبی و رسیدن به بیشترین میزان تولید است.
شهرام طهماسبی این نکته را هم مورد تاکید قرار داده است که مشکل کمبود آب یک مساله ملی است و زنجان هم از این قاعده مستثنی نیست.
وی در همین زمینه به ایرنا گفته است که بخش کشاورزی پاسخگوی نیاز روزمره مردم و متصل به امنیت غذایی کشور است و این امنیت نباید با خطر مواجه شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان در ادامه این موضوع را هم گفته است که با وجود اهمیت بخش کشاورزی، هدف استان نیست که با بهره کشی بیش از حد از منابع، این بخش فعال باقی بماند، از همین رو از سال گذشته اجرای اقداماتی خاص در این حوزه آغاز شده است.
موضوعی که مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان زنجان در زمینه استفاده از اینترنت اشیا مطرح ساخت، به گفته کارشناسان این اداره کل متناسب با بهره گیری از مدار پیاده شده زمینه صرفه جویی 60 تا 70 درصدی منابع آبی را فراهم می سازد، راهکاری که می تواند نجات دهنده منابع آبی و سفره های زیر زمینی این استان باشد.
اینترنت اشیا فناوری جدیدی است که می تواند با پیاده سازی مدار در سیستم های مختلف کشاورزی، صنعتی و اجتماعی استفاده از منابع انرژی و آبی را به شکل بهینه مورد بهره برداری قرار دهد تا آنجا که با استفاده از آن، در مصرف برق تا 40 درصد صرفه جویی می شود.
فرخی مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان زنجان تاکید دارد که استفاده از فناوری اطلاعات در مباحث بهره وری و صرفه جویی مصرف آب مغفول مانده است، در حالی که بهره وری از مباحث اصلی کارکرد اینترنت اشیا محسوب می شود.
این روزها منابع آبی تشنه توجه و صرفه جویی است و به نظر مردم باید از هر راهکاری که منتج به بهره کشی کمتر از این منابع می شود، استفاده کنند و در این خصوص هیچ اغماضی به خرج ندهند تا فردا کاسه چه کنم به دست نگیرند.
3001/8068


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

در این کافه عجیب احساس می‌کنید وارد کارتون شده اید!
ما از پرسه زدن در میان عکس‌های رنگارنگ کافه‌ها و غذا‌های اینستاگرامی هیچ وقت خسته نمی‌شویم و به نظر می‌رسد این روز‌ها همه کافه‌ها سعی می‌کنند نیاز چشم‌های گرسنه را برطرف کنند.
زندگی چند همسری را در این خانواده عجیب ببینید
ازدواج انواع و اقسام داره و زندگی بردی یکی از این انواع ازدواج هاست که کمتر کسی باهاش موافقه. بردی ویلیامز ۵ تا همسر داره منظورم این نیست که ۵ بار ازدواج کرده بلکه با ۵ تا همسرش داره زندگی میکنه. شاید به نظر عجیب بیاد اما گفته شده که زندگی چند همسری در غرب بیشتر از اون چیزی که فکر می کنید رواج داره و بین ۵۰ هزار الی ۱۰ هزار نفر این سبک زندگی رو دنبال میکنن. در ادامه با این سبک زندگی بیشتر آشنا بشید.
سیامند رحمان برترین لیفتر آسیا شد
سیامند رحمان عنوان برترین لیفتر آسیا را به خود اختصاص داد.
خرید بلیط جام ملت‌ها در سایت فدراسیون فوتبال
امکان ثبت نام و خرید بلیط مسابقات فوتبال جام ملت های 2019 آسیا در سایت فدراسیون فوتبال ایران فراهم شد.
کابوس مدافعان استقلال مقابل السد
صفحه رسمی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا از عملکرد خوب و گل زیبای مهاجم السد قطر در دیدار مقابل استقلال تمجید کرد.
عذر‌خواهی داورزنی از مدافع مصدوم استقلال
معاون وزیر ورزش و جوانان بعد از دیدار با بازیکن مصدوم تیم استقلال گفت:سلامت و بازگشت پادوانی به ورزش و زندگی برای ما مهم است.
فتاحی: فتحی قانون ۹۰ به ۱۰ را قبول نکرد
مسئول مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران گفت:سازمان لیگ موظف بود طبق قانون عمل کند، ما این قانون را برای باشگاه استقلال ابلاغ کردیم اما فتحی مدیرعامل باشگاه استقلال این قانون را قبول نکرد.
علت ترک لیورپول توسط کاریوس چه بود؟
دروازه‌بان آلمانی شاغل در لیگ حرفه‌ای ترکیه در مورد علت ترک لیورپول و حضور در بشیکتاش حرف زد.
خط و نشان مدافع تیم ملی عراق برای ایران
مدافع تیم ملی عراق و عضو باشگاه الشرطه برای رقبای خودشان در جام ملت های آسیا خط و نشان کشید.
تاج: با برزیل بازی می‌کنیم
رییس فدراسیون فوتبال از خواسته‌های کی‌روش برای تمدید قرارداد و بازی دوستانه تیم ملی فوتبال ایران برابر برزیل خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

لوگو‌های ترکیبی دیدنی که به طرز هوشمندانه ای طراحی شده اند
رندی سمیکس Rendy Cemix طراح اندونزیایی با ترکیب کردن دو تصویر مختلف با هم لوگوهای ترکیبی زیبایی خلق می کند، در ادامه تعدادی از این لوگوهای دیدنی خلق شده توسط این هنرمند را مشاهده می نمایید.
علائم عجیبی که خبر از یک بیماری جدی می‌دهند
بیشتر اوقات توده‌ها، برآمدگیها، جوش‌ها، کهیر‌ها و نقطه‌های قرمز بی‌خطرند، اما گاهی می‌توانند علامت یک مشکل جدی باشند. در این مطلب برای‌تان می‌گوییم چگونه این تفاوت را تشخیص دهید.
59 مدرسه در مناطق زلزله زده کرمانشاه افتتاح شد
کرمانشاه - ایرنا - 59 مدرسه همزمان با آغاز سال تحصیلی 98 - 97 از طریق ویدئو کنفرانس توسط رئیس جمهوری در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه افتتاح شد.
اخلاق حرفه‌ای در مسلخ سو‌گیری‌ رسانه‌های غربی
تهران- ایرنا- پوشش خبری حادثه روز شنبه در اهواز، لکه ننگی بر کارنامه فعالیت رسانه‌هایی بود که با ادعای اخلاق حرفه‌ای، گلوله‌باران بیگناهان را صرفاً یک درگیری‌ مسلحانه جلوه داده و برخی تا آنجا پیش رفتند که با تریبون دادن به تروریست‌ها، در تلاش برای تطهیر آن‌ها برآمدند.
زمین لرزه مازندران تاکنون خسارتی در پی نداشت
ساری - ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران حدود یک ساعت پس از وقوع زمین لرزه 4.7 ریشتری در مناطقی از این استان اعلام کرد که تاکنون هیچ گزارشی از خسارت احتمالی به این اداره کل گزارش نشده است.
نماینده رودسر خواستار افزایش اعتبارات سدپلرود شد
زیرساخت های توسعه فارس در دولت تدبیر و امید تقویت شد
ترانزیت کالا از اروپا به آسیای میانه به 21 روز کاهش می یابد
مدرسه 18 کلاسه شهرک پیامبراعظم (ص) بندرعباس افتتاح شد
کارپوشه ملی ایرانیان 35 هزار کاربر فعال دارد
برخی دستگاه ها و سازمان ها به حرکت های لاک پشتی عادت کرده اند
27میلیارد ریال وام توسعه ناوگان جاده ای گلستان پرداخت شد
طرح حفاظت از اراضی کشاورزی جنوب کرمان اجرا شد
نهادهای اجرایی برای رفع مشکلات مردم زمان بگذارند
طرح آبرسانی به روستاهای منطقه کمفه اندیکا آغاز شد