عبور از آمریکا، محک اعتبار اروپا

08:54 ۶ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 24 0
عبور از آمریکا، محک اعتبار اروپا

کرج - ایرنا - تصمیم کشورهای اروپایی برای مقابله با بدعهدی آمریکایی ها در خروج از معاهده بین المللی برجام، به محکی برای اعتبارسنجی این کشورها در مناسبات بین المللی مبدل شده و آنها چاره ای جز عبور از آمریکا و خواسته های غیرمعقول واشنگتن ندارند.

ایرنا

ترامپ رییس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه سال جاری با تکرار ادعاهای خود درباره جمهوری اسلامی ایران، خروج این کشور از معاهده بین المللی برجام را اعلام کرد.
دونالد ترامپ گفت: توافق هسته ای ایران پر از ایراد است و اگر کاری نکنیم می دانیم که دقیقا چه اتفاقی خواهد افتاد.
رییس جمهوری آمریکا با حضور در مقابل رسانه های مستقر در کاخ سفید ادعا کرد که در چند ماه اخیر در تعامل با متحدان و شرکای خود در گرداگرد جهان از جمله فرانسه، آلمان، انگلیس بوده و همچنین با دوستانشان در خاورمیانه مشورت کرده است.
این در حالی است که اروپایی ها تا کنون پایبندی خود به برجام را اعلام و بر ضرورت حفظ این معاهده بین المللی تاکید کرده و به دنبال راهکاری برای عبور از واشنگتن و تداوم همکاری های تجاری و اقتصادی خود با ایران هستند.
پس از تصمیم نابخردانه رییس جمهوری آمریکا، او در مناسبت های مختلف تلاش کرده تا اینگونه وانمودکندکه جامعه جهانی با این اقدام همراه است اما تدبیر جمهوری اسلامی ایران برای برقراری تعامل و گفت و گو با کشورها در این خصوص مانع از تحقق خواسته های نامشروع حاکمان کاخ سفید شده است.
رییس جمهوری آمریکا چندی پیش، پس از گفت و گو با همتای فرانسوی خود نیز گفت که احتمالا به توافقی پیرامون برجام دست یابند.
وی افزود: فکر می کنم گفت و گوی اصولی درباره ایران داشتیم و در انتظار اقدامات بعدی هستیم، احتمالا بتوانیم در مدتی کوتاه، میان خود یک توافق داشته باشیم. فکر می کنم کاملا همدیگر را می فهمیم.
با وجود تلاش های دولت آمریکا، سفراخیر دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به کشورهای سوئیس و اتریش نشان منطق تعامل و گفت و گویی که تهران برای دستیابی به آن تلاش می کند، طرفداران بسیاری در جهان به ویژه در بین کشورهای اروپایی دارد.
این سفر دو ماه بعد از اینکه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از برجام خارج شد، بسیار مهم ارزیابی شد و بسیاری از کارشناسان سیاسی آن را به نوعی شکست سیاست های واشنگتن برای همراه ساختن اروپا دانستند.
اظهارات مهم رییس جمهوری اسلامی ایران در جریان این سفرها نیز نشان داد که دولت ایران اسلامی برغم اتخاذ سیاست تعامل قصد دارد با قدرت از منافع ملت خود دفاع کند.
سخنان دکتر روحانی مبنی بر اینکه صدور نفت خلیج فارس در گروی ادامه صادرات نفت ایران است، بازتاب گسترده ای در جهان یافت و همه تحلیلگران آن را تصمیم جدی ایران برای مقابله با زیاده خواهی آمریکا دانستند.
روحانی در جمع ایرانیان مقیم سوئیس گفت: آمریکایی ها مدعی شده اند که می خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آنها معنی این حرف را نمی فهمند، چرا که این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید این کار را بکنید، تا نتیجه اش را ببینید.
همراهی و همدلی موجود در کشور نیز پیام آشکاری از اراده ملت ایران برای دفاع از مصالح ملی دارد که به طور قطع این پیام از سوی حاکمان کاخ سفید و دولت های اروپایی دریافت شود.
علاوه بر این امروز اروپا به دنبال کسب اعتبار و هویت بین المللی از حفظ معاهده جهانی برجام است و کشورهای جهان رفتار اروپایی ها در مقابله با خواسته های نامعقول واشنگتن را به نظاره نشسته اند تا ببینند که سیاست دولت های اروپایی دیگر حمایت از محض از کاخ سفید نیست.
شبکه خبری راشاتودی روزگذشته به نقل ازوزیرامورخارجه روسیه اعلام کردکه فرانسه، آلمان و انگلیس، سه قدرت بزرگ اروپایی عضو توافق هسته ای (برجام) تصمیم گرفته اند روابط تجاری خود را با تهران بدون کاربرد دلار آمریکا، ادامه دهند.
این تصمیم نشان از این دارد که آمریکایی ها مسیر بسیار پرسنگلاخ و ناهموار در مقابل خود برای همراه کردن جامعه جهانی با سیاست های ضدایرانی خود دارند.
این شبکه خبری روسیه به نقل از سرگئی لاوروف افزود: این تصمیم به ویژه به شرکت های کوچک و متوسط مربوط می شود و کشورهای عضو توافق هسته ای با دست زدن به اقداماتی برای حفاظت از فعالیت های بازرگانی شرکت های کشورهایشان در برابر تحریم های واشنگتن، به توافق دست یافته اند.
به گفته لاوروف، هر چند همه اعضای برجام بر این باورند که تحریم های ایالات متحده، سیاستی کاملا نامشروع و غیرقابل پذیرشی است، اما به سختی قابل تغییر است و تنش کافی در حوزه های بازرگانی، اقتصادی و سیاسی وجود خواهد داشت.
این سخنان لاوروف درخصوص توافق سه قدرت اروپایی برای تجارت غیردلاری با ایران، سه روز پس از نشست کمیسیون مشترک برجام به میزبانی وین مطرح شده است.
برای نخستین بار از زمان خروج آمریکا، وزیران خارجه کشورهای عضو برجام برای بررسی راه حل‌ها و پیشنهادهای مطرح شده با هدف تداوم تعاملات با تهران، روز جمعه گذشته در نشست کمیسیون مشترک گرد هم آمدند.
بیانیه پایانی نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام با ذکر یازده مورد از تعهدات طرف ها، از جمله تداوم صادرات نفت ایران، ترسیم کننده دورنمایی از اقدامات عملی برای حفظ این توافق است.
دیپلمات‌های ارشد چین، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، روسیه و انگلیس به ایران اطمینان خاطر داده‌اند که راغب به حفظ این توافقِ تاریخیِ مورد غضب آمریکا هستند.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز در صحبت‌های خود در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست وین، به این موضوع اشاره کرد و گفت: به صورت کلی، آنچه که من در این جلسه برداشت کردم، این است که تمام اعضای برجام که لااقل سه عضو آن از متحدین نزدیک آمریکا هستند، اراده سیاسی دارند تا در مقابل اقدام آمریکا بایستند. شاید این اولین باری است که چنین اقدامی در این سطح صورت می گیرد.
وزیر خارجه کشورمان یادآور شد که با این وجود، جمهوری اسلامی ایران این حق را برای خودش محفوظ نگه داشته تا در برابر تخلف رسمی و بزرگ آمریکا، اقداماتی که در برجام آمده را تعویق بیندازد تا اینکه مطمئن شود منافع مردم ایران تضمین می شود.
1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

استون مارتین DBS سوپرلگرا؛ پرچمدار جدید استون
کمپانی آستون مارتین از پرچمدار جدید خود به نام DBS سوپرلگرا رونمایی کرد. نام این خودروی اسپرت از ترکیب DBS و سوپرلگرا تشکیل شده که DBS یکی از نام‌هایی است که چندین سال پیش در محصولات این کمپانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. به علاوه اینکه سوپرلگرا یکی از نام‌های مورد استفاده توسط انگلیسی‌ها در محصولاتشان بود و در زبان ایتالیایی به معنای فوق سبک  است.
چگونه خودروی دست دوم خود را بهتر بفروشیم؟
برای فروش خودرویتان ممکن است بارها با مشکلات و آشفتگی های ذهنی روبرو شده باشید و شاید ندانید که برای فروش خودرویتان باید از کجا شروع کنید. ما کار شما را راحت کرده‌ایم در ادامه با ما باشید.
تئوری توطئه چیست و چرا مردم به آن‌ها باور دارند؟
تئوری توطئه چیست و چرا مردم به آن‌ها باور دارند؟ در این مطلب علاوه بر پاسخ به این سوال، با معروفترین و مشهورترین نظریه‌های توطئه جهان آشنا خواهید شد؛ از خانواده سلطنتی انگلستان که سوسمار‌های فضایی هستند تا موجودات فرازمینی خزنده‌ای که کنترل جهان را در دست دارند!
محاکمه جوان متهم به آزار ۹ پسربچه
جوانی که متهم است ۹ پسربچه را آزارواذیت کرده، وقتی پای میز محاکمه رفت گفته‌های شاکیان را رد کرد و فقط بخشی از اتهاماتش را پذیرفت.
جزئیات قتل یک مادر و دختر در ساری
کارآگاهان پلیس در انتظار فرصتی هستند تا بتوانند از مردی که همسر و دختر خود را کشته است بازجویی کرده و انگیزه اصلی این جنایت را فاش کنند. قاتل فعلا در بیمارستان بستری است و تحت ‌مداوا قرار دارد.
عملیات نجات ۱۲ نوجوان؛ فداکاری با چاشنی معجزه
۱۲ نوجوان تایلندی عضو یک تیم فوتبال به همراه مربی شان برای گردش علمی به غار «کائو لوانگ» در پارک کوهستانی استان چیانگ رای تایلند رفته بودند که شروع نابهنگام باران‌های موسمی موجب محبوس شدن شان در غار شد و آن‌ها را در صدر اخبار جهانی قرار داد!
پسر جوان قربانی انتقام‌گیری عشقی شد
پسر جوانی که قربانی انتقام‌گیری عشقی شد، پس از طرح شکایت فهمید پسرخاله‌اش او را به یک دستگاه پلی‌استیشن فروخته است.
طلاق توافقی؛ نه مرد موافق جدایی است، نه زن!
«پوریا» و «مهتاب» به همراه زنی به شعبه 264 پا گذاشته بودند. به نظر می‌رسید زندگی مشترکشان فارغ از هرگونه شور و شوقی به سردی گراییده و چهره رنگ پریده‌شان نیز انگار تأییدی بر این ماجرا بود.
قرائت کننده این سوره در روز قیامت،ایمن خواهد بود
آیه و ترجمه قرآن سراسر اعجاز در زندگی مادی و معنوی است. اگر ما آن را با معرفت تلاوت کنیم، حتماً اثرات آن را خواهیم دید.
بازگشت دوباره ترس و زامبی ها به سینماها-عکس
فیلمسازی کلمبیا پیکچرز دیروز به طور رسمی اعلام کرد که نسخه دوم فیلم سینمایی "زامبی لند" سال 2019 اکران خواهد شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بولتون: تا زمانی که تهدید ایران پابرجا باشد در سوریه می‌مانیم
مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه منتشر شده ادعاها علیه ایران را تکرار کرده و گفته نظامیان آمریکایی در سوریه باقی خواهند ماند.
وحشت نخست وزیر سابق ایتالیا از رونالد!
مالک سابق باشگاه میلان از قدرت گرفتن رقیب دیرینه این تیم با جذب ستاره پرتغالی رئال مادرید ناراحت است.
گریزمان: می‌خواستم مثل زیدان، چیپ بزنم
آنتوان گریزمان، ستاره تیم ملی فرانسه، فاش کرد که قصد داشت پنالتی امشبش در دیدار مقابل کرواسی در فینال جام جهانی را چیپ بزند.
عملیات نجات ۱۲ نوجوان؛ فداکاری با چاشنی معجزه
۱۲ نوجوان تایلندی عضو یک تیم فوتبال به همراه مربی شان برای گردش علمی به غار «کائو لوانگ» در پارک کوهستانی استان چیانگ رای تایلند رفته بودند که شروع نابهنگام باران‌های موسمی موجب محبوس شدن شان در غار شد و آن‌ها را در صدر اخبار جهانی قرار داد!
استون مارتین DBS سوپرلگرا؛ پرچمدار جدید استون
کمپانی آستون مارتین از پرچمدار جدید خود به نام DBS سوپرلگرا رونمایی کرد. نام این خودروی اسپرت از ترکیب DBS و سوپرلگرا تشکیل شده که DBS یکی از نام‌هایی است که چندین سال پیش در محصولات این کمپانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. به علاوه اینکه سوپرلگرا یکی از نام‌های مورد استفاده توسط انگلیسی‌ها در محصولاتشان بود و در زبان ایتالیایی به معنای فوق سبک  است.
سفیر افغانستان در ایران: صدور ویزا برای اتباع دو کشور برداشته شود- تاجران افغان تکریم شوند
کشورهای ضامن آتش‌بس در مذاکرات آستانه در تهران گرد هم می‌آیند
تحریم‌های یک‌جانبه‌ فاقد مشروعیت جهانی، ایران را در تنگنا قرار نمی‌دهد
مرگ در باتلاق
سطح روابط تهران و اسلام آباد قانع کننده نیست
کره شمالی میدان تعامل یا تقابل
دیدار جابری انصاری با ولید معلم وزیر خارجه سوریه
جابری انصاری با وزیر خارجه سوریه دیدار کرد
آغاز  به کار سفیر جدید ایران در چین
اسد: دستاوردهای ما در درعا زمینه پایان جنگ را ایجاد می‌کند