بازار داغ آپارتمان های 20 متری در پهناورترین کشور جهان

15:13 ۱۵۹ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 983 0
بازار داغ آپارتمان های 20 متری در پهناورترین کشور جهان

مسکو - ایرنا - مساله مسکن امروز به یک معضل و چالش بزرگ برای جامعه روسیه به عنوان پهناورترین کشور جهان تبدیل شده است چرا که روس ها تمایل دارند در شهرهای پرجمعیت این کشور که امکانات در آن متمرکز شده است، زندگی کنند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، بازار مسکن روسیه در سال های اخیر به دلیل بحران اقتصادی که بخش های مختلف اقتصاد این کشور را فرا گرفته، دچار رکود شده است و بسیاری از فروشنگان مسکن برای حل این مشکل و پاسخگویی به تمایل مردم برای زندگی در کلان شهرها، به عرضه آپارتمان های کوچک 20 متری روی آورده اند.
این راهکار بویژه برای خانواده های کم درآمد که بخش عمده جامعه روسیه را تشکیل می دهد به نظر چاره ساز بوده چرا که طرح ارایه شده با استقبال متقاضیان مسکن روبرو شده است.
در واقع می توان گفت مسکن مناسب به آرزویی بزرگ و در مواردی دست نیافتنی برای بسیاری از خانواده های روس تبدیل شده است و اکثر جوانان روس در آغاز زندگی مشترک توانایی تهیه مسکن مناسب ندارند.
مساله مسکن بویژه در شهرهای بزرگ روسیه بیشتر خود را نشان می دهد چرا که قیمت مسکن در این شهرها با درآمد مردم متناسب نیست.
این وضعیت باعث شده است تا شکایت ها از وضعیت مسکن بویژه در ساختمان های مسکونی قدیمی در شهرهای بزرگ به مسئولین روسی افزایش یافته و بارها ساکنان این گونه ساختمان ها از این وضع به رئیس جمهوری روسیه گلایه کنند.
در روسیه با وجود حاکمیت نوعی نظام سرمایه داری یا به اصطلاح عامیانه سیستم بازار آزاد، دولت همچنان در حل مساله مسکن به مردم این کشور کمک می کند و تحت شرایطی ساکنان ساختمان های مسکونی که غیرقابل سکونت تشخیص داده می شود، با کمک دولت آپارتمان های جدید تحویل می گیرند.

**شرایط دشوار تسهیلات بانکی
بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی روسی «رئال استیت» در حالی که حدود 80 درصد مردم روسیه (بیش از 110 میلیون نفر) نیاز به بهبودی وضع مسکن دارند فقط پنج درصد می توانند و قدرت آن را دارند از وام مسکن استفاده کنند.
وام مسکن در روسیه با بهره 13 درصد و حتی تا 17 درصد پرداخت می شود هرچند به تازگی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درخواست کاهش بهره وام مسکن تا 9 درصد را داده است.
برای گرفتن وام مسکن شخص وام گیرنده باید از شرایط لازم برخوردار باشد و بالا بودن سن متقاضی وام نیز نمره منفی به حساب می آید و امکان دریافت وام برای خرید مسکن را غیرممکن می کند.
امروز در بسیاری از ساختمان های مسکونی، علاوه بر آپارتمان های دو و سه خوابه، آپارتمان های نقلی با مساحت 20 متری عرضه می شود.
در اصطلاح محلی این آپارتمان ها استودیو نامیده می شود که در واقع یک اتاق 12 متری است که گوشه ای از آن به آشپزخانه اوپن اختصاص یافته است و سرویس دستشویی نیز شامل حمام و توالت در یک اتاقک کوچک قرار گرفته است.
قیمت چنین آپارتمانی در مسکو تا 2.5 میلیون روبل (بیش از 350 میلیون تومان) عرضه می شود.
در ساختمان های واقع در حومه مسکو (شعاع 25 کیلومتری) چنین آپارتمان های کوچک را می توان تا یک میلیون روبل (130 میلیون تومان) خریداری کرد.
الکسی شاریوتا یک کارمند شرکت ساختمانی «پیک» عرضه کننده مسکن در مسکو و مناطق حومه آن به خبرنگار ایرنا گفت: بسیاری از خانواده ها نمی توانند آپارتمان 60 متری خریداری کنند.
وی افزود: برای این بخش از جامعه بویژه خانواده های نوپا و جوانان آپارتمان های استودیو عرضه می شود که بازار آن داغ است.
براساس گزارش شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه، در یک سال اخیر به دلیل استقبال مردم از آپارتمان های 20 متری، بهای آپارتمان های قدیمی در مسکو تا 10 درصد کاهش یافته و در کل روسیه این شاخص به 3.4 درصد در سال گذشته رسیده است.
بر اساس داده های موسسه اطلاعات مسکن «دومافوند.رو» روسیه، کاهش بهای آپارتمان های کهنه در مسکو برای سومین سال متوالی ادامه دارد.
میانگین بهای یک متر مربع آپارتمان کهنه در روسیه 58.6 هزار روبل (بیش از هفت میلیون و 600 هزار تومان) اعلام شده است که در سه سال اخیر 9.2 درصد کاهش داشته است.
در همین حال بهای یک مترمربع آپارتمان قدیمی در مسکو حدود 140 هزار روبل (بیش از 18میلیون تومان) است که در مناطق غربی پایتخت که اعیان نشین محسوب می شود، این شاخص بالاتر هم می رود.

**افزایش ساخت و ساز دستور کار دولت روسیه است
سالانه حدود هفت میلیون مترمربع مسکن در روسیه ساخته می شود که بخش قابل توجهی از آن در شهرهای بزرگ و پررونق این کشور احداث می شود و این وضعیت باعث شده جمعیت قابل توجهی از روستاها به شهرها مهاجرت کنند.
رئیس جمهوری روسیه با توجه به اهمیت فراوان مساله مسکن به تازگی اعلام کرده است که انبوه سازی مسکن همچنان باید در اولویت قرار گیرد تا ساختمان سازی در کشور از هفت میلیون مترمربع در سال به 11 میلیون مترمربع برسد تا طی چند سال مشکل مسکن در روسیه حل شود.
در صورت تحقق این برنامه و افزایش ساختمان سازی، بهای مسکن در شهرهای بزرگ کاهش خواهد یافت و شهرهای کوچک نیز بهره مند خواهند شد.
این وضعیت صرف نظر از هر ثمره آن از تمایل روسها برای خرید آپارتمان های کوچک نخواهد کاست و عرضه این آپارتمان ها بویژه در شهرهای بزرگ گسترش خواهد یافت.
اروپام*391* 1346** 1723


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

ترمز افزایش قیمت یورو در نیما کشیده شد
نرخ یورو در بازار ثانویه امروز (‌شنبه، ۲۴ آذر) با کاهش قیمت نسبت به سه‌شنبه (۲۰ آذر) به ۹۶۷۰ تومان رسید.
کاریکاتور: مقاومت تولیدکنندگان در کاهش قیمت‌ها
دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: ۲۶ آذر آخرین مهلت برای کارخانه‌های لبنی تعیین شده تا قیمت های جدید را روی محصولات خود حک کنند.
ایران در یک قدمی ثبت یک رکورد گازی
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از افزایش روزانه 56 میلیون مترمکعبی برداشت گاز از میدان پارس‌جنوبی تا پایان امسال خبر داد و گفت: با دستیابی به این ظرفیت، رکورد تازه‌ای در تولید از بزرگ ترین میدان گازی جهان ثبت می شود.
3500 خانه ورزش روستایی در کشور فعال است
بجنورد - ایرنا - رئیس فدراسیون ورزش های روستایی، عشایری و بومی محلی گفت: هم اینک سه هزار و ۵۰۰ خانه ورزش روستایی در روستاهای بالای هزار نفر کشور فعال است.
اجرای همخوانی همایون شجریان در موسسه توانبخشی همدم مشهد
مشهد - ایرنا - همایون شجریان روز شنبه طی بازدید از موسسه توانبخشی همدم (فتح المبین) در مشهد به اجرای قطعه ای به صورت همخوانی پرداخت.
شهردار جدید مشهد طی مراسم رسمی معرفی شد
مشهد - ایرنا - دومین شهردار منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی مشهد و هفتاد و هشتمین شهردار این کلانشهر شنبه شب طی مراسم رسمی با حضور مسئولان مختلف کشوری و استانی معرفی شد.
نمره 20 نمایندگان فوتسال ساوه در هفته بیست
ساوه - ایرنا - رقابت های هفته بیستم لیگ برتر فوتسال ایران در حالی به پایان رسید که نمایندگان ساوه با برتری پرگل مقابل حریفانشان، نمره 20 گرفتند.
نگاه توسعه ای به شهر نباید سازه ای و سخت افزاری باشد
مشهد - ایرنا - معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور گفت: نگاه به توسعه و پیشرفت شهرها نباید فقط نگاه سازه ای و سخت افزاری باشد.
تظاهرات در پاریس به خشونت کشیده شد
تهران - ایرنا - تظاهرات و اعتراض آرام پایتخت نشینان فرانسه که از ساعاتی قبل آغاز شد، به درگیری و خشونت با پلیس ضد شورش منجر شد.
داووس مقابل روسیه کوتاه آمد
مسکو - ایرنا - رسانه های روسیه اعلام کردند، برگزار کنندگان مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس محدودیت ها برای شرکت برخی از سرمایه داران روس را که از سوی آمریکا تحریم شده اند، لغو کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بترسید از عقوبت حق الناس
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی درباره حق الناس را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
کیک های شب یلدا را در خانه بپزید
کیک خانگی یکی از خوراکی‌های خوشگل و خوشمزه شب یلداست که در این مطلب با پخت انواع کیک برای شب چله آشنا میشید.
چین مداخله آمریکا در امور داخلی این کشور را محکوم کرد
پکن- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه چین تصویب لایحه «ورود برابر به تبت» در کنگره آمریکا را محکوم کرد و آن را مداخله در امور داخلی چین و مخالف اصول روابط بین المللی خواند.
درباره انتقاد نماینده از معاون عمرانی استاندار لرستان
پایگاه خبری یافته لرستان در مطلبی با عنوان 'درباره انتقاد نماینده از معاون عمرانی استاندار لرستان' نوشت:آقای بروجردی، نماینده مردم بروجرد و اشترینان، از انتصاب مرادپور که وی را یک پیمانکار خطاب نموده، به‌عنوان معاون عمرانی استاندار لرستان انتقاد کرده است.
مجروح شدن خبرنگار العالم در حین ارتباط زنده
اسراء البحیصی، خبرنگار شبکه خبری العالم در شرق غزه، شب گذشته بر اثر شلیک نظامیان اشغالگر صهیونیست مجروح شد.
تظاهرات در پاریس به خشونت کشیده شد
داووس مقابل روسیه کوتاه آمد
جنگنده اوکراینی در حین فرود دچار حادثه شد
سقوط جنگنده سوخو-۲۷ در اوکراین
اعتراضات جلیقه‌زرد‌ها در فرانسه به ایتالیا نیز رسید
کشته شدن دست‌کم ۲۰ غیرنظامی در حمله هوایی در افغانستان
ادعای جدید مقام آمریکایی در مورد حضور در سوریه
تشدید سیاست‌های ضدمهاجرتی آمریکا؛ از سوء استفاده جنسی تا کار اجباری
سرکوب گسترده اعتراضات مردمی در بحرین در آستانه سالگرد عید شهدا
نماد مبارزه فیلیپین با استعمار آمریکا به این کشور بازگردانده شد