ایران اسلامی در غم شهادت طلایه دار مذهب تشیع سوگوار است

11:04 ۲۲۹ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 295 0
ایران اسلامی در غم شهادت طلایه دار مذهب تشیع سوگوار است

ایرنا – استانها - آیین های سوگواری و عزاداری سالروز شهادت ششمین ستاره تابناک امامت و ولایت، حضرت امام جعفر صادق (ع) شامگاه یکشنبه و امروز دوشنبه در سراسر کشور با شکوه خاصی برگزار شد و مردم با راه اندازی دسته های سینه زنی ارادت قلبی خود را به خاندان عصمت و طهارت (ع) به نمایش گذاشتند.

ایرنا

به گزارش ایرنا ، همزمان با 25 شوال ( دوشنبه 18 تیرماه ) سالروز شهادت امام صادق (ع) ، آیین‌های عزاداری ،دست روی و سینه زنی با حضور مردم مؤمن و ولایت‌مدار استان های سراسر کشور در مساجد، حسینیه‌ها و بقاع متبرکه برپا شد.
شهرهای مختلف کشور در سالروز شهادت طلایه دار مذهب تشیع حضرت امام جعفر صادق (ع) غرق در اندوه و ماتم شد و دسته‌های عزاداری در حالیکه پرچم های عزا حمل می کردند در نقاط مختلف شهری و روستایی با مرثیه سرایی در غم سالروز شهادت آن امام همام بر سر و سینه زدند.
خطیبان سراسر کشور نیز در آیین های مختلف در خصوص سیره و زندگانی امام صادق(ع) سخنرانی کردند و مداحان در سوگ آن حضرت به مرثیه سرایی پرداختند.
*آذربایجان غربی
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در آیین عزاداری شهادت امام صادق (ع) با تاکید بر اینکه آن حضرت بنیانگذار نهضت علمی جهان اسلام بود، گفت: این امام همام با تشکیل نهضت عظیم علمی خود توانست اقتدار و عظمت جهان اسلام را حفظ کند.
حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی اظهار داشت : مبنای نهضت علمی امام صادق (ع) حرکت در مسیر عبودیت و کمال و پرهیز از نفاق در بین مسلمانان است و آن امام معصوم توانست با تربیت بیش از چهار هزار شاگرد در علوم مختلف و هدایت آنان احکام دین را حفظ و توسعه دهد.

*البرز
مردم ولایتمدار استان البرز نیز در شب شهادت امام خود رخت عزا بر تن کردند و در تکایا، مساجد و امامزادگان در سوگ شهادت ششمین اختر تابناک امامت و ولایت به سوگواری و عزاداری پرداختند.
در آیین های مذهبی که تا بعد از ظهر امروز ادامه دارد امامزادگان و بقاع متبرکه استان صحنه نمایش بی نظیر حضور دلسوختگان امام جعفر صادق(ع) است که در غم شهادت مقتدای خویش در خیمه عزای آن حضرت سوگوارند.
برپایی نماز جماعت ، مرثیه سرایی و نوحه خوانی ، قرائت دسته جمعی زیارت نامه امام جعفر صادق(ع)، سخنرانی در مدح امام و برپایی ایستگاه صلواتی از برنامه هایی سالروز شهادت این امام بزرگوار در البرز است.

*خراسان رضوی
همزمان با شهادت ششمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، حرم حضرت علی بن موسی الرضا (ع) میزبان دهها زائر و مجاور و ارادتمند به ساحت پرچمدار مکتب جعفری بود که برای عرض تسلیت بر گرد مضجع شریف ثامن الائمه (ع) به سوگواری و عزاداری مشغول شدند.

*خوزستان
عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نیز شب گذشته در مناطق مختلف استان با برپایی مراسم سوگواری این مناسبت مذهبی را گرامی داشتند. دراهواز نیز مدفن علی بن مهزیار اهوازی سیاهپوش ومیزبان آیین سوگواری صادق اهل بیت(ع) شد.
در آیین های ویژه گرامیداشت سالروز شهادت پایه گذار مکتب فقه جعفری مرثیه خوانان نیز به مرثیه سرایی پرداختند و سخنرانان ضمن ذکر مناقب آن امام بزرگوار نقش برجسته این دانشمند اهل بیت(ع) را در تدوین علوم و زنده نگه داشتن مکتب تشیع ونشر تعالیم برجسته دین مبین محمدی تشریح کردند.

* سیستان و بلوچستان
همزمان با سالروز شهادت رییس مذهب جعفری، سیستان و بلوچستان غرق در عزا و ماتم شد و شیفتگان و دلدادگان به خاندان عصمت و طهارت با برپایی آیین های عزاداری و سوگواری در مساجد و حسینه های استان عشق و علاقه خود را به آن امام همام به نمایش گذاشتند.
آیین عزاداری سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) همچنین با حضور قشرهای مختلف مردم ولایتمدار شهرستانهای زابل، هیرمند، زهک، هامون، نیمروز، خاش، میرجاوه، سراوان، ایرانشهر، دلگان، بزمان، سرباز، کنارک، نیکشهر و چابهار در مساجد و تکایا برگزار شد.
برپایی ایستگاههای صلواتی و توزیع نذورات و برگزاری مجالس روضه خوانی در مساجد، منازل و اماکن عمومی از دیگر برنامه های اجرا شده در سالروز شهادت ششمین اختر آسمان امامت و ولایت در استان است.

*فارس
مردم ولایتمدار استان فارس در سومین حرم اهل بیت (ع) و به مناسبت شهادت امام جعفر صادق(ع) همگام با دیگر پیروان مکتب جعفری به سوگ این امام نشستند.
مجالس سوگواری امام ششم از شامگاه یکشنبه در مساجد، تکیه ها، منازل و حسینیه های استان فارس برپا شد.
میعادگاه سوگواران رئیس مکتب جعفری برپایه آیین دیرین در استان فارس ، حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ(ع) و دیگر بقاع متبرکه همچون آستانه سید علاءالدین حسین(ع) و آرامگاه علی بن حمزه (ع) هم محل گردهمایی سوگواران امام جعفر صادق(ع) بود.
امروز نیز این آیین ها در سومین حرم اهل بیت(ع) تداوم دارد.برنامه های سوگواری شامل خواندن دعا، سخنرانی و حرکت دسته جمعی به سمت بقاع متبرکه در این روز آغاز شده و تداوم دارد.

* قم
مردم قم نیز به همراه مراجع عظام تقلید امروز دوشنبه مصادف با سالروز شهادت حضرت امام جعفرصادق(ع) با برپایی دسته جات عزاداری و حرکت در خیابان های اصلی شهر ، در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) اجتماع کرده و به سوگواری می پردازند.

*مرکزی
اقشار مختلف مردم در نقاط شهری و روستایی استان مرکزی از ساعات اولیه امروز (دوشنبه) همگام با سراسر کشور با حضور در بقاع متبرکه در سالروز شهادت امام صادق (ع) با به راه انداختن دسته های عزاداری و کاروان های غم ارادت قلبی خود را به خاندان عصمت و طهارت نشان دادند.
در این آیین روحانیان و سخنرانان درباره ویژگی های شخصیت والای ششمین پیشوای دینی شیعیان سخنرانی و ذاکران اهل بیت (ع) نیز در این عزا مرثیه سرایی کردند.
عده ای از مردم ولایتمدار شهر اراک نیز با توزیع نذورات از عزاداران امام صادق(ع) پذیرایی و ارادت خود به اهل بیت (ع) را ابراز کردند.
آیین عزاداری امام جعفر صادق(ع) در شهرستان های ساوه، زرندیه، آشتیان، کمیجان، فراهان، شازند، محلات، تفرش، دلیجان و خنداب نیز برگزار شد.

* همدان
دارالمومنین همدان در سالروز شهادت ششمین خورشید تابناک امامت امام جعفرصادق (ع) و غربت جانسوز بقیع، سوگوار و سیاه پوش و پرچم های سیاه در سر در کوی و برزن و ادارات و نهادهای مختلف برافراشته شد.
مجالس عزای امام جعفر صادق(ع) شب گذشته نیزبا شکوه خاصی در آستان حرم امامزادگان، مساجد، حسینیه ها برپا بود و مردم همدان برای همدردی با غریب مدینه به سوگواری پرداختند.
اقشار مختلف دارالمجاهدین صبح امروز نیز با حضور در دسته های عزاداری و کاروان های غم، پرچم های سیاه بر دست گرفته و مسیرهایی را با سینه زنی و روضه خوانی پیاده طی کردند.
علاوه بر مرکز استان، آئین های عزاداری و سینه زنی در دیگر نقاط شهری و روستایی همدان نیز برپا بود و در این آئین ها طلاب و روحانیان با یادآوری ویژگی ها و منش این امام همام بر پیروی از مکتب اهل بیت(ع) تاکید کردند.

*یزد
آیین های سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) با حضور خیل عزاداران در فضایی معنوی ،همراه با سخنرانی و عزاداری در 50 امامزاده ، برخی مساجد و تکایای یزد برگزار شد.
کارشناسان مذهبی به تفصیل در خصوص شخصیت و خدمات امام جعفر صادق (ع) به دین و مکتب اسلام سخنرانی کردند و مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در عزای این امام همام به مرثیه خوانی پرداختند.
این مراسم تا امشب در حسینیه ها ، مساجد و امامزادگان استان ادامه دارد.
به گزارش ایرنا ،امام جعفر صادق(ع) در 17 ربیع الاول 83 هجری قمری در مدینه دیده به جهان گشود، ابوعبدالله کنیه امام ششم شیعیان(ع) است و« صابر»،« طاهر» و «فاضل »از لقب های ایشان به شمار می روند. راستی و درستکاری آن امام همام نیز سبب شد که به ایشان لقب صادق بدهند.
آن بزرگوار در دوره امامت پدر عالیقدر خویش شاهد فعالیت های سازنده ایشان در نشر معارف دینی و تربیت شاگردان با بصیرت بود و همواره امام محمدباقر(ع) را در راه گسترش اسلام یاری می کرد. امام صادق(ع) پس از شهادت امام پنجم عهده دار پیشوایی شیعیان شد و در مدت 34 سال امامت خویش، خلافت حاکمانی از خاندان بنی امیه و بنی عباس را تجربه کرد.
در این دوره به سبب همزمان شدن با ضعف و درهم ریختگی دستگاه خلافت، زمینه برای آزادی‌های سیاسی و بحث های علمی فراهم شد به همین سبب فضا برای تلاش های علمی این امام و تربیت شاگردانی مسلط و آگاه در فقه و سایر علوم برای امام جعفر صادق (ع)فراهم شد.
سرانجام این امام بزرگوار در 25 شوال 148 هجری در 65 سالگی به دستور منصور دوانیقی خلیفه عباسی، مسموم شد و به شهادت رسید، پیکر مطهر ایشان در مدینه به خاک سپرده شد.
1630


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

راهکار پیامبر(ص) برای فراوانی روزی بدون رنج و زحمت
حدیثی از حضرت رسول اکرم (ص) را در این خبر بخوانید.
از منظر امام علی(ع) این افراد دورترین مردم از موفقیت هستند
حدیثی از حضرت امام علی(علیه السلام) درباره اینکه دورترین مردم از موفقیت چه کسی است را به همراه تصویرنوشته‌ای مشاهده می‌کنید.
کاهش بینایی و سردرد را جدی بگیرید
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه کاهش بینایی و سردرد می‌تواند از نشانه‌های وجود تومور در غده هیپوفیز باشد گفت: اغلب این تومورها خوش خیم هستند.
بازسازی صحنه جرم در یکی از محله های تهران +عکس
لب خط، یکی از قدیمی‌ترین محله‌های تهران که محبوبیتش را مدیون میزبانی از اولین ماشین دودی در تهران است. محله‌ای با بافت فرسوده و خانه‌هایی تو در تو می باشد.
دلایل احساس خواب‌آلودگی بعد از غذا خوردن
بسیاری از ما بعد از غذا خوردن احساس خواب‌آلودگی و خستگی می‌کنیم. این اتفاق می‌تواند ناشی از واکنش و رفتار طبیعی بدن در مواجهه با شرایطی مثل الگوی گوارش و یا سیکل‌های خواب باشد. در ادامه این مطلب به دلایل این اتفاق و راه‌هایی برای مقابله با آن می‌پردازیم.
دلایل اختلاف زوجین پس بچه‌دار شدن چیست؟
علی رغم لذتی که پدر و مادر‌ها فورا بعد از به دنیا آمدن فرزندشان حس می‌کنند، تعداد زیادی از آن‌ها طی ماه‌های اول تولد کودک، دچار اختلاف‌هایی می‌شوند.
مردان این نکات کلیدی درباره سلامت خود را جدی بگیرند
تعداد حرکات شنایی که یک مرد می‌تواند در مطب پزشک انجام دهد، پیش‌بینی‌کننده احتمال بروز مشکلات قلبی طی سال‌های بعد است.
ورزش‌های هوازی مناسب‌ترین ورزش برای کاهش وزن
یک متخصص پزشکی ورزشی با بیان این که ورزش‌های هوازی مناسب‌ترین ورزش برای کاهش وزن است، گفت: کسانی که قصد کاهش وزن دارند در طول هفته حداقل ۵ روز را به انجام ورزش‌های هوازی اختصاص دهند.
دانستنی‌هایی درباره کم کاری تیروئید
شایع‌ترین علائم کم کاری تیروئید شامل خستگی، عدم تحمل سرما، یبوست، سوخت و ساز کند، و خشکی پوست می شوند، در شرایطی که علائم کمتر رایج دیگر ممکن است شامل ضربان قلب آهسته، درد مفصلی و ماهیچه ای، و خشکی یا پف کردگی پوست شوند.
براتچی: ترجیح می‌دهم کمان را زمین بگذارم تا به شخصیتم توهین شود!
عضو تیم ملی کامپوند زنان گفت: وقتی مسئولان فدراسیون تیروکمان ارزشی برای کمانداران قائل نیستند و کماندار تیم ملی از هیچ حقوق و مزایایی برخوردار نیست، ترجیح می‌دهم کمان را زمین بگذارم تا به شخصیتم توهین شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

راهکار پیامبر(ص) برای فراوانی روزی بدون رنج و زحمت
حدیثی از حضرت رسول اکرم (ص) را در این خبر بخوانید.
از منظر امام علی(ع) این افراد دورترین مردم از موفقیت هستند
حدیثی از حضرت امام علی(علیه السلام) درباره اینکه دورترین مردم از موفقیت چه کسی است را به همراه تصویرنوشته‌ای مشاهده می‌کنید.
کاهش بینایی و سردرد را جدی بگیرید
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه کاهش بینایی و سردرد می‌تواند از نشانه‌های وجود تومور در غده هیپوفیز باشد گفت: اغلب این تومورها خوش خیم هستند.
بازسازی صحنه جرم در یکی از محله های تهران +عکس
لب خط، یکی از قدیمی‌ترین محله‌های تهران که محبوبیتش را مدیون میزبانی از اولین ماشین دودی در تهران است. محله‌ای با بافت فرسوده و خانه‌هایی تو در تو می باشد.
دلایل احساس خواب‌آلودگی بعد از غذا خوردن
بسیاری از ما بعد از غذا خوردن احساس خواب‌آلودگی و خستگی می‌کنیم. این اتفاق می‌تواند ناشی از واکنش و رفتار طبیعی بدن در مواجهه با شرایطی مثل الگوی گوارش و یا سیکل‌های خواب باشد. در ادامه این مطلب به دلایل این اتفاق و راه‌هایی برای مقابله با آن می‌پردازیم.
انفجار کپسول اکسیژن در بیمارستان کوثر سمنان یک فوتی داشت
300 هزار حلقه چاه آب غیرمجاز در کشور وجود دارد
مراحل اول و دوم مسجد جامع بندرعباس بهره برداری شد
دغدغه خانواده های جانباختگان هواپیمای یاسوج بررسی می شود
پنجمین دوره پایتختی یار مهربان سهم یزد شد
ناکارآمدی شیوه آموزشی ناشی از معضل کنکور است
آیین بزرگداشت ارتحال آیت الله مومن در قم برگزار شد
برداشت سیاه نیشکر در خوزستان
بانوان ایرانی قهرمان  رقابت‌های جهانی ورزش توکی ما شدند
هجوم ملخ های صحرایی مهاجر به شرق هرمزگان