ایران اسلامی در غم شهادت طلایه دار مذهب تشیع سوگوار است

11:04 ۱۰ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 51 0
ایران اسلامی در غم شهادت طلایه دار مذهب تشیع سوگوار است

ایرنا – استانها - آیین های سوگواری و عزاداری سالروز شهادت ششمین ستاره تابناک امامت و ولایت، حضرت امام جعفر صادق (ع) شامگاه یکشنبه و امروز دوشنبه در سراسر کشور با شکوه خاصی برگزار شد و مردم با راه اندازی دسته های سینه زنی ارادت قلبی خود را به خاندان عصمت و طهارت (ع) به نمایش گذاشتند.

ایرنا

به گزارش ایرنا ، همزمان با 25 شوال ( دوشنبه 18 تیرماه ) سالروز شهادت امام صادق (ع) ، آیین‌های عزاداری ،دست روی و سینه زنی با حضور مردم مؤمن و ولایت‌مدار استان های سراسر کشور در مساجد، حسینیه‌ها و بقاع متبرکه برپا شد.
شهرهای مختلف کشور در سالروز شهادت طلایه دار مذهب تشیع حضرت امام جعفر صادق (ع) غرق در اندوه و ماتم شد و دسته‌های عزاداری در حالیکه پرچم های عزا حمل می کردند در نقاط مختلف شهری و روستایی با مرثیه سرایی در غم سالروز شهادت آن امام همام بر سر و سینه زدند.
خطیبان سراسر کشور نیز در آیین های مختلف در خصوص سیره و زندگانی امام صادق(ع) سخنرانی کردند و مداحان در سوگ آن حضرت به مرثیه سرایی پرداختند.
*آذربایجان غربی
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در آیین عزاداری شهادت امام صادق (ع) با تاکید بر اینکه آن حضرت بنیانگذار نهضت علمی جهان اسلام بود، گفت: این امام همام با تشکیل نهضت عظیم علمی خود توانست اقتدار و عظمت جهان اسلام را حفظ کند.
حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی اظهار داشت : مبنای نهضت علمی امام صادق (ع) حرکت در مسیر عبودیت و کمال و پرهیز از نفاق در بین مسلمانان است و آن امام معصوم توانست با تربیت بیش از چهار هزار شاگرد در علوم مختلف و هدایت آنان احکام دین را حفظ و توسعه دهد.

*البرز
مردم ولایتمدار استان البرز نیز در شب شهادت امام خود رخت عزا بر تن کردند و در تکایا، مساجد و امامزادگان در سوگ شهادت ششمین اختر تابناک امامت و ولایت به سوگواری و عزاداری پرداختند.
در آیین های مذهبی که تا بعد از ظهر امروز ادامه دارد امامزادگان و بقاع متبرکه استان صحنه نمایش بی نظیر حضور دلسوختگان امام جعفر صادق(ع) است که در غم شهادت مقتدای خویش در خیمه عزای آن حضرت سوگوارند.
برپایی نماز جماعت ، مرثیه سرایی و نوحه خوانی ، قرائت دسته جمعی زیارت نامه امام جعفر صادق(ع)، سخنرانی در مدح امام و برپایی ایستگاه صلواتی از برنامه هایی سالروز شهادت این امام بزرگوار در البرز است.

*خراسان رضوی
همزمان با شهادت ششمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، حرم حضرت علی بن موسی الرضا (ع) میزبان دهها زائر و مجاور و ارادتمند به ساحت پرچمدار مکتب جعفری بود که برای عرض تسلیت بر گرد مضجع شریف ثامن الائمه (ع) به سوگواری و عزاداری مشغول شدند.

*خوزستان
عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نیز شب گذشته در مناطق مختلف استان با برپایی مراسم سوگواری این مناسبت مذهبی را گرامی داشتند. دراهواز نیز مدفن علی بن مهزیار اهوازی سیاهپوش ومیزبان آیین سوگواری صادق اهل بیت(ع) شد.
در آیین های ویژه گرامیداشت سالروز شهادت پایه گذار مکتب فقه جعفری مرثیه خوانان نیز به مرثیه سرایی پرداختند و سخنرانان ضمن ذکر مناقب آن امام بزرگوار نقش برجسته این دانشمند اهل بیت(ع) را در تدوین علوم و زنده نگه داشتن مکتب تشیع ونشر تعالیم برجسته دین مبین محمدی تشریح کردند.

* سیستان و بلوچستان
همزمان با سالروز شهادت رییس مذهب جعفری، سیستان و بلوچستان غرق در عزا و ماتم شد و شیفتگان و دلدادگان به خاندان عصمت و طهارت با برپایی آیین های عزاداری و سوگواری در مساجد و حسینه های استان عشق و علاقه خود را به آن امام همام به نمایش گذاشتند.
آیین عزاداری سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) همچنین با حضور قشرهای مختلف مردم ولایتمدار شهرستانهای زابل، هیرمند، زهک، هامون، نیمروز، خاش، میرجاوه، سراوان، ایرانشهر، دلگان، بزمان، سرباز، کنارک، نیکشهر و چابهار در مساجد و تکایا برگزار شد.
برپایی ایستگاههای صلواتی و توزیع نذورات و برگزاری مجالس روضه خوانی در مساجد، منازل و اماکن عمومی از دیگر برنامه های اجرا شده در سالروز شهادت ششمین اختر آسمان امامت و ولایت در استان است.

*فارس
مردم ولایتمدار استان فارس در سومین حرم اهل بیت (ع) و به مناسبت شهادت امام جعفر صادق(ع) همگام با دیگر پیروان مکتب جعفری به سوگ این امام نشستند.
مجالس سوگواری امام ششم از شامگاه یکشنبه در مساجد، تکیه ها، منازل و حسینیه های استان فارس برپا شد.
میعادگاه سوگواران رئیس مکتب جعفری برپایه آیین دیرین در استان فارس ، حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ(ع) و دیگر بقاع متبرکه همچون آستانه سید علاءالدین حسین(ع) و آرامگاه علی بن حمزه (ع) هم محل گردهمایی سوگواران امام جعفر صادق(ع) بود.
امروز نیز این آیین ها در سومین حرم اهل بیت(ع) تداوم دارد.برنامه های سوگواری شامل خواندن دعا، سخنرانی و حرکت دسته جمعی به سمت بقاع متبرکه در این روز آغاز شده و تداوم دارد.

* قم
مردم قم نیز به همراه مراجع عظام تقلید امروز دوشنبه مصادف با سالروز شهادت حضرت امام جعفرصادق(ع) با برپایی دسته جات عزاداری و حرکت در خیابان های اصلی شهر ، در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) اجتماع کرده و به سوگواری می پردازند.

*مرکزی
اقشار مختلف مردم در نقاط شهری و روستایی استان مرکزی از ساعات اولیه امروز (دوشنبه) همگام با سراسر کشور با حضور در بقاع متبرکه در سالروز شهادت امام صادق (ع) با به راه انداختن دسته های عزاداری و کاروان های غم ارادت قلبی خود را به خاندان عصمت و طهارت نشان دادند.
در این آیین روحانیان و سخنرانان درباره ویژگی های شخصیت والای ششمین پیشوای دینی شیعیان سخنرانی و ذاکران اهل بیت (ع) نیز در این عزا مرثیه سرایی کردند.
عده ای از مردم ولایتمدار شهر اراک نیز با توزیع نذورات از عزاداران امام صادق(ع) پذیرایی و ارادت خود به اهل بیت (ع) را ابراز کردند.
آیین عزاداری امام جعفر صادق(ع) در شهرستان های ساوه، زرندیه، آشتیان، کمیجان، فراهان، شازند، محلات، تفرش، دلیجان و خنداب نیز برگزار شد.

* همدان
دارالمومنین همدان در سالروز شهادت ششمین خورشید تابناک امامت امام جعفرصادق (ع) و غربت جانسوز بقیع، سوگوار و سیاه پوش و پرچم های سیاه در سر در کوی و برزن و ادارات و نهادهای مختلف برافراشته شد.
مجالس عزای امام جعفر صادق(ع) شب گذشته نیزبا شکوه خاصی در آستان حرم امامزادگان، مساجد، حسینیه ها برپا بود و مردم همدان برای همدردی با غریب مدینه به سوگواری پرداختند.
اقشار مختلف دارالمجاهدین صبح امروز نیز با حضور در دسته های عزاداری و کاروان های غم، پرچم های سیاه بر دست گرفته و مسیرهایی را با سینه زنی و روضه خوانی پیاده طی کردند.
علاوه بر مرکز استان، آئین های عزاداری و سینه زنی در دیگر نقاط شهری و روستایی همدان نیز برپا بود و در این آئین ها طلاب و روحانیان با یادآوری ویژگی ها و منش این امام همام بر پیروی از مکتب اهل بیت(ع) تاکید کردند.

*یزد
آیین های سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) با حضور خیل عزاداران در فضایی معنوی ،همراه با سخنرانی و عزاداری در 50 امامزاده ، برخی مساجد و تکایای یزد برگزار شد.
کارشناسان مذهبی به تفصیل در خصوص شخصیت و خدمات امام جعفر صادق (ع) به دین و مکتب اسلام سخنرانی کردند و مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در عزای این امام همام به مرثیه خوانی پرداختند.
این مراسم تا امشب در حسینیه ها ، مساجد و امامزادگان استان ادامه دارد.
به گزارش ایرنا ،امام جعفر صادق(ع) در 17 ربیع الاول 83 هجری قمری در مدینه دیده به جهان گشود، ابوعبدالله کنیه امام ششم شیعیان(ع) است و« صابر»،« طاهر» و «فاضل »از لقب های ایشان به شمار می روند. راستی و درستکاری آن امام همام نیز سبب شد که به ایشان لقب صادق بدهند.
آن بزرگوار در دوره امامت پدر عالیقدر خویش شاهد فعالیت های سازنده ایشان در نشر معارف دینی و تربیت شاگردان با بصیرت بود و همواره امام محمدباقر(ع) را در راه گسترش اسلام یاری می کرد. امام صادق(ع) پس از شهادت امام پنجم عهده دار پیشوایی شیعیان شد و در مدت 34 سال امامت خویش، خلافت حاکمانی از خاندان بنی امیه و بنی عباس را تجربه کرد.
در این دوره به سبب همزمان شدن با ضعف و درهم ریختگی دستگاه خلافت، زمینه برای آزادی‌های سیاسی و بحث های علمی فراهم شد به همین سبب فضا برای تلاش های علمی این امام و تربیت شاگردانی مسلط و آگاه در فقه و سایر علوم برای امام جعفر صادق (ع)فراهم شد.
سرانجام این امام بزرگوار در 25 شوال 148 هجری در 65 سالگی به دستور منصور دوانیقی خلیفه عباسی، مسموم شد و به شهادت رسید، پیکر مطهر ایشان در مدینه به خاک سپرده شد.
1630


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

واژگونی اتوبوس 9 کشته و زخمی برجای گذاشت
تهران-ایرنا- واژگونی اتوبوس مسافربری در محور چابهار- زاهدان 9 کشته و زخمی بر جای گذاشت.
دولت سیاست ارزی را متناسب با نیازها و نظر مردم اعمال می کند
یزد - ایرنا - معاون صادراتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سیاست ها در بخش ارزی تغییر کرد و دولت مصمم است تصمیمات را متناسب با شرایط و با توجه به نیازها و نظر مردم اعمال کند.
شهیدی که در مرقد امام حسین (ع) جواز شهادت گرفت
بجنورد- ایرنا- مرتضی زرهرن شهید مدافع حرم شیروان که قبل از اعزام به سوریه به زیارت امام حسین (ع) و عتبات عالیات مشرف شد و مجوز شهادتش را برای دفاع از حرم آل الله از سرور و سالار شهیدان گرفت.
دادگاه صهیونیستی دو فلسطینی را به حبس ابد محکوم کرد
تهران – ایرنا – منابع خبری گزارش دادند که دادگاه رژیم صهیونیستی دو فلسطینی را به اتهام قتل یک شهرک نشین صهیونیست به حبس ابد محکوم کرد.
چین سفر به کشور پالائو را غیرقانونی اعلام کرد
پکن- ایرنا- چین با اعلام اینکه از این پس سفر به 'پالائو' برای گردشگران این کشور غیرقانونی است در تلاش است این کشور متحد تایوان را تحت فشار بگذارد.
جدال نفسگیر آمریکایی ها در روز دعوت از پوتین به کاخ سفید
تهران – ایرنا – در روزی که ارکان اطلاعاتی، امنیتی و قضایی آمریکا دست به دست هم دادند تا به محبوبیت ولادیمیر پوتین نزد دونالد ترامپ خدشه وارد کنند، رئیس جمهوری ایالات متحده شگفتی دیگری خلق کرد و از برنامه ریزی برای دیداری دوباره با همتای روس خود خبر داد.
آمریکا از ابتکار نماینده ویژه سازمان ملل در یمن استقبال کرد
نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن ابتکار دیپلماتیک برای حل بحران این کشور استقبال کرد.
آموزش و پرورش رسانه 'سینا تی وی' راه اندازی می کند
شهرکرد- ایرنا- رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش از فعال شدن و راه اندازی رسانه تعاملی 'سینا تی وی ' در این وزارتخانه خبر داد و گفت: این رسانه با استفاده از اینترنت رایگان برای تمامی اولیای دانش آموزان در استانهای کشور قابل دریافت است.
آموزش و پرورش رسانه 'سینا تی وی' راه اندازی می کند
شهرکرد- ایرنا- معاون وزیر و رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش از فعال شدن و راه اندازی رسانه تعاملی 'سینا تی وی ' در این وزارتخانه خبر داد.
اجرای دوباره عقد ازدواج با مهریه متفاوت، بدون انحلال عقد اول
اگر عقد اول بر مهریه پانصد هزار تومان خوانده شده، مهریه همین مقدار است و عقد دوم هیچ اثرى ندارد و نوشتن سى سکه در قباله محضرى، هیچ حقى براى زن ایجاد نمى‌کند، مگر آنکه در ضمن عقد لازم دیگرى شرط کنند که سى سکه بر مهریه اول اضافه گردد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شکست ٤ گله حریف استقلال در آسیا
تیم فوتبال السد با نتیجه ٤-١ برابر دویسبورگ شکست خورد.
مشکل عجیب یورگن کلوپ با جوردن هندرسون
یورگن کلوپ، سرمربی لیورپول، فاش کرد که جوردن هندرسون، کاپیتان تیمش، را متقاعد کرده که زودتر از موعد مقرر، از تعطیلات برنگردد.
وزیر کار: بنده وزیر بیکاران هم هستم
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کارگران انقلابی‌ترین قشر جمهوری اسلامی هستند گفت: اجازه نمی‌دهیم تحریم به زندگی مردم آسیب برساند، من وزیر کار هستم و باید از کارگران حمایت کنم بنده وزیر بیکاران هم هستم.
با 3 دهان‌شویه طبیعی بوی بد دهان را از بین ببرید!
متأسفانه بوی بد دهان یا همان هالیتوز روی اعتماد به نفس فرد تأثیر منفی می‌گذارد چون وجه اجتماعی فرد را دچار مشکل می‌کند.
خواراکی‌هایی که صبح بمب انرژی شما هستند
انواع مختلفی از دانه‌های خوراکی وجود دارند که می‌توانند با خستگی صبحگاهی مقابله کنند. این مواد غذایی کالری کمی دارند و سرشار از مواد مغذی هستند که به حفظ و تقویت سلامت بدن کمک می‌کنند.
واژگونی اتوبوس 9 کشته و زخمی برجای گذاشت
دولت سیاست ارزی را متناسب با نیازها و نظر مردم اعمال می کند
شهیدی که در مرقد امام حسین (ع) جواز شهادت گرفت
بودجه پروژه های نیمه تمام اولویت دار خوزستان تامین می شود
کنسرت حسام الدین سراج در مشهد برگزار شد
وزیر تعاون: عملکرد ترامپ موجب سعادت جامعه ایرانی می شود
اولین پرواز زائران خراسانی به سرزمین وحی انجام شد
نخستین تولیدات نهال گواهی شده در کشور رونمایی شد
درصدد حل مشکلات کشور باشیم
5 مدرسه خیرساز در تکاب افتتاح شد