گرما و کارتن هایی که دیگر خنک نمی کنند

11:02 ۸ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 26 0
گرما و کارتن هایی که دیگر خنک نمی کنند

مشهد - ایرنا - وقتی شدت گرما طاقتت را طاق می کند، کمترین لباس ها بر تنت زیادی و داغی هوا و آشفتگی تن و لباس است که داغ مضاعف بر تنهایی و کارتن خوابی می گذارد، دیگر نفس کشیدن هم سخت می شود و باد زدن با کارتن های اسباب خواب (زیرانداز) هم جگرت را خنک نمی کند.

ایرنا

به گزارش ایرنا ،هوا که سرد می شود بیشتر دل آدم برای بی خانمان ها و کارتن خواب هایی که در کنار خیابان ها و سطل های زباله رفت و آمد می کنند به درد می آید حال آنکه گرما، تشنگی و داغی آفتاب سوزان تابستان آزار دهنده تر و آسیب زاتر از سرما است و انسان را به بیماری های ناشی از گرمازدگی و حتی مرگ نزدیک می کند.
کلانشهر مشهد این روزها گرمای کم سابقه ای را تجربه می کند، گرمایی که همه انسان ها و گونه های زیستی را تحت تاثیر خود قرار داده و موجب تغییر ساعت کاری ادارات و بانک های استان خراسان رضوی شده است.
جامعه شناسان بر این عقیده اند که پدیده کارتن خوابی یکی از ویژگی های مشترک تمام جوامع توسعه یافته و در حال توسعه محسوب می شود اما روند رشد صعودی آن در سال های اخیر موجبات نگرانی را فراهم کرده است.
این پدیده زاییده عواملی همچون افزایش بیکاری، مشکلات اقتصادی، مهاجرت و افزایش تعداد معتادان است.
چند سالی است که در شهرهای بزرگ از جمله تهران و مشهد شهرداری ها و سازمان هایی مانند بهزیستی با فعال کردن مراکز سرپناهی و گرمخانه ها اقدام به پذیرش کارتن خوابها نموده و در شب های سرد سال با ارائه خدماتی همچون جای گرم برای خوابیدن، غذا و خدمات بهداشتی و درمانی از آنان حمایت می کنند.
البته این روزها خدمات دهی در روزهای گرم هم به ضرورت های جدی برای خدمات دهی این مراکز تبدیل شده است.
در عین حال در کنار ارائه این خدمات با ارائه مشاوره تلاش می شود کارتن خوابها با معرفی به سازمان های حمایتی در صورت برخورداری از شرایط لازم، مورد حمایت این سازمان ها از جمله کمیته امداد و بهزیستی قرار گیرند.

* کارتن خوابها در گرما هم حمایت می شوند
معاون امور پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان رضوی در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: همانطور که برنامه حمایت از کارتن خواب ها را در زمان شدت سرما داریم در گرمای شدید هم به این افراد خدمات می دهیم تا از وارد آمدن هرگونه صدمات به آنان جلوگیری شود.
مسعود هنربخش افزود: بر همین اساس طبق دستورالعمل ابلاغ شده به مراکز سرپناهی از روز سه شنبه 19 تیر ماه ساعت پذیرش این مراکز تغییر می یابد.
وی اظهار کرد: مراکز سرپناه شبانه بهزیستی برای اسکان معتادان متجاهر و کارتن خواب که در حالت عادی از ساعت 19 اقدام به پذیرش می کردند ساعت پذیرش خود را به 14 تغییر می دهند.
وی گفت: با پذیرش این افراد از ساعت 14 ساعت ترخیص آنان صبح روز بعد طبق روزهای گذشته است تا به این ترتیب در زمان شدت گرمای هوا خدمات لازم به آنان ارائه شود و از بیرون بودن آنان در گرما جلوگیری گردد.
هنربخش افزود: در روزهای عادی خدماتی مانند استحمام و 2 وعده شام و صبحانه به این افراد ارائه می شود اما با دستورالعمل جدید وعده ناهار نیز به این خدمات افزوده شده است.

* مجهز بودن سرپناه ها به سیستم های سرمایشی
معاون بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه تمام مراکز سرپناهی این نهاد به سیستم های سرمایشی مجهز است ،اظهار داشت : مراجعه کنندگان به این مراکز از فضا و نوشیدنی های خنک و سایر خدمات حمایتی بهره مند می شوند.
وی با بیان اینکه هم اکنون 6 مرکز سرپناهی زیر پوشش بهزیستی این استان به افراد بی خانمان و معتادان متجاهر خدمات می دهد گفت: این مراکز شامل چهار مرکز ویژه مردان و 2 مرکز ویژه زنان با ظرفیت 40 نفر در هر مرکز می باشد که تعداد پذیرش در این مراکز بیش از این است.
وی افزود: با ارائه خدمات مشاوره و پزشکی لازم به این افراد از هرگونه گرمازدگی، بیماری و تنش سلامتی برای آنان جلوگیری می شود.

* گرمخانه ها، خنک کننده قلب شکسته کارتن خوابها
معاون اجتماعی و امور مشارکت های سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد نیز در این زمینه گفت: با وقوع گرمای بسیار و کم سابقه در کلانشهر مشهد، برنامه ریزی برای خدمات دهی به افراد بی خانمان نیز به صورت کامل انجام شده است.
رضا دانایی افزود: تمام 6 گرمخانه شهرداری مشهد در میدان امام حسین (ع)، شهرک شهید رجایی و خیابان های توس، طبرسی شمالی، خین عرب و پنج تن این شهر به صورت خود معرف افراد را پذیرش می کنند.
وی اظهار داشت: این مراکز که در روزهای عادی از مهر تا فروردین ماه طی ساعت 18 تا هشت صبح روز بعد خدمات می دهند طبق برنامه جدید که از 2 هفته پیش آغاز شده است از ساعت 13 تا هفت صبح روز بعد خدمات ارائه می کنند.
وی گفت: این برنامه جدید با خدمات دهی کامل و در بهترین شرایط مدت یک ماه ادامه دارد.
دانایی افزود: سیستم های گرمایشی و سرمایشی در این مراکز نیز با کیفیت مطلوب فعال است.
وی با بیان اینکه هر گرمخانه در 2 بخش زنان و مردان پذیرش دارد اظهار داشت: ظرفیت گرمخانه های شهرداری مشهد روزانه 360 نفر است که تعداد پذیرش در این مراکز همیشه بیش از ظرفیت آنها بوده است.
وی گفت: از ابتدای امسال تاکنون 6 هزار و 600 نفر از خدمات گرمخانه های شهرداری مشهد استفاده کرده اند.
7496 / 6053


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

5 چیزی که در لحظه مرگ می بینیم؟-آدمی چطور جان می‌دهد؟
همه ما مطالبی را از سختی و ترسناک بودن زمان جان دادن شنیده ایم و اینکه هر فردی توان مقابله با آن را ندارد.
بازگشت بازیگر زن قدیمی بعد از 20 سال به عرصه هنر
هادی مرزبان کارگردان نمایش «آمیزقلمدون» که پیش از این در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه رفته بود، اعلام کرد اجرای این نمایش در پردیس تئاتر شهرزاد ادامه پیدا می کند.
بازگشت هدیه تهرانی به سینماها با ˮدوئتˮ
فیلم سینمایی «دوئت» ساخته نوید دانش قرار است نیمه دوم سال اکران شود.
یک انیمیشن صدرنشین باکس آفیس شد-تصاویر
جدول فروش سینمای هالیوود موسوم به باکس آفیس با اعلام صدرنشینی انیمیشن سینمایی "هتل ترانسیلوانیا ۳" در نخستین هفته از اکران این اثر منتشر شد.
آخرین تصاویر منتشر شده از «گلشیفته»
آخرین قسمت سریال شبکه نمایش خانگی «گلشیفته» ساخته بهروز شعیبی و به تهیه‌کنندگی علی اکبر نجفی فردا چهارشنبه ۲۷ تیر توزیع می شود.
عکس زیرخاکی از «رضا عطاران» درکنار خانم بازیگر
مریم امیرجلالی با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: یاد بادان روزگاران یاد باد. پشت صحنه سریال بیاد ماندنی خانه‌ به دوش. باچه چیزهای کمی خوشحال بودیم!
مترو هیچ تأثیری در کاهش آب چشمه‌علی نخواهد داشت
مدیر عامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه با تأکید بر اینکه مترو هیچ تأثیری در کاهش آب چشمه‌علی نخواهد داشت، گفت: دستگاه حفاری مترو در روزهای گذشته از آن منطقه عبور کرده است و آب چشمه از نهم تیر ماه به مخرج اصلی بازگشته است.
آخرین وضعیت ترافیکی و جوی جاده‌های کشور
ترافیک در باند جنوبی آزادراه کرج - قزوین محدوده استاندارد تا پل فردیس ، باند جنوبی آزادراه تهران - کرج محدوده های پل فردیس تا پل کلاک و گرمدره نیمه سنگین است.
زنــانی که با نیت خیر به زندان می‌افتند
مدیرعامل بنیاد تعاون زندان‌ها می‌گوید: به طور کلی در کشور ۲ تا ۳ درصد زندانیان را زنان تشکیل می‌دهند که تعداد زندانیان جرایم غیرعمد و مالی بسیار کمتر است، اما همین تعداد و رشد آن نشان می‌دهد که اگر آگاهی جامعه و بخصوص زنان فزونی یابد، حداقل کمتر شاهد زندانی شدن زنانی هستیم که چوب بی‌تجربگی و نا آگاهی‌شان را می‌خورند.
عوامل موثر در ماندگاری ایمپلنت
جابر یقینی با بیان اینکه بیماری‌های خاص و استعمال سیگار در میزان موفقیت ایمپلنت اثر می‌گذارد، افزود: حتی برای بیماران مبتلا به ایدز و افرادی که بدخیمی های درمان شده دارند انجام ایمپلنت امکان پذیر است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هواداران منتظر بهترین استقلال چند سال اخیر باشند
مدافع مازنی استقلال درباره شرایط اردوی ترکیه گفت: در ترکیه فکر می‌کنم «مازندران» هستم.
مترو هیچ تأثیری در کاهش آب چشمه‌علی نخواهد داشت
مدیر عامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه با تأکید بر اینکه مترو هیچ تأثیری در کاهش آب چشمه‌علی نخواهد داشت، گفت: دستگاه حفاری مترو در روزهای گذشته از آن منطقه عبور کرده است و آب چشمه از نهم تیر ماه به مخرج اصلی بازگشته است.
ادامه تلاشها برای خاموشی آتش در بخش عراقی تالاب هورالعظیم
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان از اعزام یک فروند بالگرد آبپاش با هماهنگی سازمان مدیریت بحران کشور برای خاموشی آتش در بخش عراقی تالاب هورالعظیم خبر داد.
قزاقستان 21 مرداد میزبان سران کشورهای حاشیه دریای خزر خواهد بود
نشست سران ۵ کشور حاشیه دریای خزر مرداد ماه در قزاقستان برگزار خواهد شد.
7 مانع استجابت دعا از زبان امام سجاد(ع)
حضرت امام سجاد (علیه السلام) ۷ گناه را از موانع استجابت دعا مى داند.
30 صندوق تخصصی حمایت از بخش کشاورزی در کشور ایجاد می شود
صنعتی سبز به شیرینی عسل
سختگیری بیمه ها صنعتگران را خسته می کند
دختر کرمانی جوایز خود را به سردار سلیمانی اهدا کرد
جزایر حرارتی، معضل مدرن کلانشهرها
بی آبی، تراژدی مرگ رودخانه قزل اوزن در شهرستان طارم
مرکز درمانی قلعه گنج کرمان در آتش سوخت
وسیعترین گلخانه جهان در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد
مجوز جدید ایجاد مراکز آموزشی صادر نمی شود
فعالیت آزمایشی کشتی اقیانوس پیمای «سانی» در بندرعباس آغاز شد