کتابخوانی و دنیای شیرین کودکان

10:54 ۱۲ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 90 0
کتابخوانی و دنیای شیرین کودکان

شهرری - ایرنا - ادبیات همه افراد جامعه اعم از کودک و نوجوان را در بر می گیرد و دنیای کودکان نیز با کتاب ها جذاب و شیرین می شود؛ 18تیر سالروز بزرگداشت مهدی آذر یزدی روز ادبیات کودک و نوجوان نام گرفته است .

ایرنا

به گزارش ایرنا، داستان های کودکانه سبب افزایش قدرت تخیل و گرایش به سوی داستان خوانی در بین این نسل می شود و در آینده آنان اثر عمیقی در تقویت قدرت تخیل خواهد گذاشت.
هر قصه و داستان برای خود حرفی دارد و کودک را برای زندگی در جامعه با فرهنگ ها و افکار مختلف آشنا می کند تا بتواند روحیه جمع گرایی را از همان دوران تقویت کند.
توجه به فرهنگ مطالعه و ترویج کتاب و کتابخوانی از دوران کودکی بسیار موثر است چرا که فرد می آموزد از همان دوران کودکی به مطالعه گرایش پیدا کند.
18 تیر سالروز درگذشت مهدی آذریزدی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی با تایید مصوبه شورای فرهنگ عمومی به عنوان روز ادبیات کودک و نوجوان در تقویم ثبت شد؛ به این بهانه با برخی نویسندگان این حوزه درباره مشکلات و چرایی فرهنگ کتابخوانی بویژه در این بخش گفت وگو می کنیم:

** تیراژ کتاب نسبت به مخاطب اندک است
مدرس داستان نویسی حوزه هنری استان تهران در گفت و گو با ایرنا به مشکلات کتابخوانی حوزه کودک و نوجوان اشاره کرد و اظهارداشت: ادبیات کودک و نوجوان در ایران عمر طولانی ندارد و در جهان نیز رشته جدیدی به شمار می رود.
«حسین فتاحی» گفت: تیراژ کتاب در ایران نسبت به تعداد مخاطبان اندک است و ویترین پخش نیز در این حوزه مناسب نیست.
وی ادامه داد: اولین جرقه ادبیات کودکان در دهه 30 با مجله کیهان بچه ها، کتاب «بچه ها قصه خوب» از مرحوم آذریزدی و راه اندازی کانون پرورش فکری کودک و نوجوان زده شد که آثار خوبی نیز بر جا گذاشت.
این نویسنده کتاب کودک و نوجوان یادآور شد: در گذشته تولید کتاب در حوزه کودک و نوجوان اندک بود اما در دوران پس از انقلاب در زمینه شعر و داستان کودک و نوجوان اقدامات جدی تری صورت گرفته است.
مدرس داستان نویسی حوزه هنری استان تهران افزود: در زمینه تصویرگری و تالیف کتاب در حوزه کودک و نوجوان رشد چشمگیری داشته ایم و همین موضوع سبب شد تا دست اندرکاران این حوزه به صورت جدی تر وارد عمل شوند.
به اعتقاد وی سرانه چاپ کتاب کودک در کشور ما در مقایسه با کشورهای پیرامون کم است و ناشران نیز در زمینه تناسب سن مخاطب با نیاز به کتاب تالیف می کنند.
فتاحی تاکید کرد: اگر در گروه سنی کودکان تا دوران نوجوانی هر رده سنی حدود 4 میلیون نفر در نظر بگیریم تیراژ کتاب ها یک هزار و حداکثر پنج هزار نسخه است که با توجه به جمعیت این رقم کافی نیست.
وی افزود: سیستم توزیع نامناسب در حوزه کتاب موجب شده کودکان و نوجوانان دسترسی آسان به کتاب های مورد نظرشان را نداشته باشند.

** همه رده های سنی را ببینیم
یکی دیگر از نویسندگان کتاب کودک و نوجوان به خبرنگار ایرنا گفت: نمی توان منکر فعالیت موثر ناشران و نویسندگان در حوزه کودکان و نوجوانان شد اما در این رده سنی فعالیت روزافزون و بیشتری مورد نیاز است.
«مهدی طهوری» خاطر اظهار داشت : در رده های سنی پیش دبستانی و دبستان کتاب ها از نظر کیفی و کمی به وفور یافت می شود اما برخی رده های سنی فراموش شده اند و باید نسبت به آنها نیز توجه شود.
وی اضافه کرد: رده های سنی چهارم، پنجم، ششم و هفتم نیاز به توجه بیشتری در حوزه نگارش کتاب دارند و کتاب هایی که برای این گروه سنی وجود دارد اندک است.
طهوری افزود: به دلیل آزادی تخیلی که در گروه سنی پیش دبستانی وجود دارد، نویسندگان ترجیح می دهند در این رده سنی قلم بزنند و کتاب تالیف کنند.
این نویسنده حوزه کودک و نوجوان یادآور شد: نویسندگان و ناشران در زمینه کودک و نوجوان، گروه سنی فراموش شده را بیشتر مورد توجه قرار دهند چراکه آنها هم نیاز به کتاب مورد علاقه خود دارند.
وی یادآور شد: نویسندگانی که در حوزه کودک و نوجوان فعالیت می کنند باید نوع قلم، نگارش و نگاهشان با نویسندگان آثار بزرگسال متفاوت باشد.
گزارش: زهرا آخوندی
6003/ 1008 / 1539


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

چرا ایران، ترکیه و مالزی نشد؟
"تا هنگامی که قیمت بنزین هزار تومان است و قیمت برق نیز کمتر از ١٠ درصد متوسط جهانی است، چرا مردم بیشتر و بیشتر مصرف نکنند؟ وقتی ارز ٨٠٠٠ تومانی را ٤٢٠٠ تومان می‌دهیم چرا افراد بی‌تخصص و ناآشنا با آن هر کالایی را وارد نکنند؟ "
۳۰ تیر، روز گرم قیام، به روایت یک شاهد عینی
«نگارنده ۱۶ سال داشتم. همانند دیگر نوجوانان و دانش‌آموزان به سمت میدان بهارستان می‌رفتم. روانشاد «داریوش فروهر» را با یک دوچرخه کورسی در خیابان اکباتان، دقیقاً همان جایی که «امیر بیجار» شهید شد، دیدم به من اشاره کرد که به‌ سمت بهارستان بروم، هنوز به کوچه نظامیه نرسیده بودم که تیراندازی در آن منطقه شروع شد...»
راه حذف موسیقی زیرزمینی بازکردن در سالنهای کنسرت است
مشهد- ایرنا- استاد آواز ایرانی گفت: راه حذف موسیقی زیرزمینی باز کردن در سالنهای کنسرت است اجازه دهید هنرمند با مخاطب خود ارتباط برقرار کند.
دانشگاه های بوشهر و اسپانیا تفاهم نامه همکاری امضا کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: این مرکز برای توسعه تعاملات آموزشی، فرهنگی، علمی و پژوهشی با دانشگاه 'کوردوبا' کشور اسپانیا تفاهم نامه همکاری امضا کرد.
رییس شورای شهر: بازگشت نیکنام عیدی نظام به مردم یزد است
یزد - ایرنا - رییس شورای اسلامی شهر یزد گفت: در آستانه میلاد امام رضا(ع)، بازگشت مجدد سپنتا نیکنام با رای قاطع مجمع تشخیص مصلحت نظام، عیدی نظام جمهوری اسلامی به مردم یزد است.
بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام رفع می شود
تهران- ایرنا- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با اشاره به اعتبار ٧٠ میلیارد تومانی درنظر گرفته شده برای رفع بوی نامطبوع فرودگاه امام خمینی(ره) گفت: همه دستگاه های متولی باید در اجرای تصمیمات اتخاذ شده در این خصوص بسیج شوند.
نیکنام دقایقی پیش در شورای شهر یزد شرکت کرد
یزد- ایرنا- سپنتا نیکنام، نماینده زرتشتی منتخب مردم شهر یزد، عصر امروز بعد از 9 ماه در جلسه شورای اسلامی این شهر حضور یافت.
سهم دانشگاه های خوزستان از آموزش عالی کم است
اهواز - ایرنا - رییس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: سهم دانشگاه های استان خوزستان در بحث آموزش عالی در مقایسه با سایر استان ها کمتر است و هم اکنون بیشتر دانشجویان خوزستان در بخش غیر دولتی تحصیل می کنند.
انگیزه و تحرک مدیران در کنار تخصیص اعتبار لازمه توسعه است
اهواز - ایرنا - مدیر امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه انگیزه و تحرک مدیران در کنار تخصیص اعتبار، لازمه توسعه است گفت: اگر مدیران در زمینه تعریف پروژه ها اهتمام داشته باشند سازمان برنامه و بودجه با وجود محدودیت ها با آنها همکاری می کند.
جشنواره فوتسال نونهالان در آران و بیدگل آغاز شد
کاشان- ایرنا- چهارمین جشنواره سراسری فوتسال پسران زیر 12 سال کشور با حضور تیم هایی از 18 استان در ورزشگاه شهدای ورزشکار آران و بیدگل آغاز شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیف لیست دریافت کنندگان ارز دولتی را به دادستانی فرستاد-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز شنبه 30 تیر 97 را در اینجا مشاهده کنید.
پخش برنامه «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی، عقب افتاد
برنامه عصرگاهی «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی در خصوص شفاف سازی اتهامات مالی، امروز ساعت 17:40 پخش می شود.
فعالیت جدید و کاملا متفاوت ˮبهاره رهنماˮ -عکس
آلبوم دکلمه و موسیقی «تمام شد» با طراحی صدا، موسیقی و متن اردوان طاهری و کلام بهاره رهنما در دسترس علاقه مندان موسیقی قرار گرفت.
دامپزشکی: سوختگی گاومیش‌ها دیر اطلاع داده شد
مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: موضوع سه رأس گاومیش که در هورالعظیم که به هر دلیلی دچار سوختگی شده بودند، دیر به دامپزشکی اطلاع رسانی شد.
آقاخان از استقلال جدا می شود؟
مرتضی آقاخان خرید جدید تیم فوتبال استقلال پس از چند روز حضور در تمرینات، مصدوم شد. پزشکان پس از بررسی به این نتیجه رسیدند که پای بازیکن فصل گذشته پیکان باید جراحی شود.
معرفی کتابهای اثرگذار از نتایج جشنواره کتابخوانی رضوی است
فراخوان همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی منتشر شد
وجوه اجتماعی و جامعه‌شناختی ادبیات - رضا قنبری*
مهلت شرکت در هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی تمدید شد
مقام چینی: مشتاق آثار فرهنگی ایران هستیم
سامانه فروش آثار فاخر خوشنویسان ایران رونمایی شد
تشییع بی فروغ فرزند «فروغ»
صدای سخن عشق در بوستان ساحلی انزلی
خراسان شمالی قطب موسیقی مقامی شد
معاون وزیر ارشاد: بازشناسی آثار هنری ضرورت است