بسیاری از والدین با مهارت های فرزندپروری آشنا نیستند

11:05 ۱۳۴ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 394 0
بسیاری از والدین با مهارت های فرزندپروری آشنا نیستند

شیراز- ایرنا- مدیرکل بهزیستی استان فارس گفت: بسیاری از والدین حتی تحصیل‌ کرده ها، آموزش‌های علمی و کلاسیک فرزند‌پروری را ندیده‌اند و مهارت این کار را ندارند.

ایرنا

سید مرتضی موسوی دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: کودک‌‌ آزاری یکی از مسائلی است که بتازگی از زیرپوست جامعه به مرحله آشکارشدگی رسیده است.
وی با بیان اینکه کودک آزاری طیف وسیعی از آزار‌های جسمی و جنسی عاطفی و روحی و استثمار کاری را دربر می‌گیرد، اضافه کرد: بیشترین آمار کودک‌ آزاری مربوط به کودک‌ آزاری عاطفی است مثلا هنوز در فرهنگ ما جا نیفتاده که اخم‌ کردن به کودکان و بی‌ توجهی به پرسش‌های آنان و سرگرم کردن ‌آن‌ها با دروغ ‌گویی نوعی آزار به شمار می‌رود.
موسوی بیان داشت: در کشور ما والدین مالکیت‌ مدارانه به کودکان نگاه می‌ کنند و خطابودن این دیدگاه هنوز از نظر قانونی و فرهنگی برای خانواده‌ها و مجامع قضایی تبیین نشده است.
موسوی اعلام کرد: آموزش مسائل جنسی نیز با هدف آگاهی‌ بخشی و پیشگیری از آزار کودکان در مهد‌‌های کودک‌ با زبان ساده اجرا می‌شود البته این آموزش‌ها هنوز به ‌دلیل مسائل ایدئولوژیک و فرهنگی جامعه چندان باز نمی‌شود اما باید بیشتر به آن پرداخته شود.
مدیرکل بهزیستی فارس با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از اعضای ثابت کنوانسیون دفاع از حقوق کودکان است افزود: هنوز بسیاری از قوانین در این زمینه اجرایی نشده و زمینه فرهنگی این مسائل فراهم نشده است.

** مسائل اجتماعی نباید ماهیت سیاسی بیابند
موسوی گفت: مسائل اجتماعی نباید ماهیت سیاسی بیابند و بر آن ها سرپوش گذاشته شود، بلکه باید با دید واقعی و تیزبین رصد شوند و با درنظر گرفتن حساسیت‌ها و آموزش‌های بموقع افراد، جامعه را از مسائل و مشکلاتی که در آینده ممکن است رخ دهد، آگاه ساخت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت مداخله اورژانس اجتماعی در مسائلی همچون کودک آزاری گفت: دولت در برنامه ششم توسعه موظف است طی پنج‌سال 25 درصد آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهد و بنا بر قانون همه شهر‌های کشور با محوریت سازمان بهزیستی باید تا آخر برنامه ششم به اورژانس اجتماعی مجهز شوند.
موسوی بیان کرد: بر این اساس در سال گذشته 140 اورژانس اجتماعی در کشور راه‌اندازی شد که 15 اورژانس به استان فارس اختصاص داده شد؛ بدین‌ترتیب 22 شهر از 29 شهر استان به اورژانس اجتماعی مجهز شده است.
مدیرکل بهزیستی فارس وظیفه اورژانس اجتماعی را ورود به همه مسائل و چالش‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی خواند و بیان داشت: کودک‌آزاری، همسرآزاری، خودکشی، اعتیاد و طلاق ازجمله مسائل و مشکلاتی است که در حوزه فردی، خانوادگی و اجتماعی به‌ واسطه اورژانس اجتماعی بررسی می‌شود.
وی ادامه داد: خط 123 درقالب اورژانس سیار در کمتر از 20 دقیقه در محل حضور می‌یابد و نحوه کار بدین شکل است که مسائل قابل‌ حل در محل بررسی می‌شود و در غیر این صورت به مراکز ثابت که همان مراکز مدخله در بحران‌های فردی و خانوادگی است، ارجاع خواهد شد.
موسوی بیان کرد: در مراحل بعدی اگر نیاز به نگهداری باشد، از نگهداری موقت 20 روزه تا میان‌ مدت 6 ماهه و دراز مدت به‌ منظور حل مشکلات افراد منظور خواهد شد.
مدیرکل بهزیستی فارس با تأکید بر اینکه مسائل و مشکلات اجتماعی همواره زیر پوست جامعه وجود داشته است، گفت: پیش از این ازآنجا که مرجعی برای رسیدگی مستقیم و فوری به این پرونده‌ها وجود نداشت، این مسائل مبهم مانده بود اما با راه‌اندازی مراکز اورژانس اجتماعی و تبلیغات خوب و اقدام اثربخش مراکز اورژانس اجتماعی، اعتماد مردم به این نهاد بیشتر شد.
وی افزود: استان فارس از لحاظ تعدد مراجعه بیشترین آمار را در بین دیگر استان‌ها داشته است که این موضوع به دلیل طیف وسیع تحت پوشش و نیز فعالیت‌های علمی و مطلوب مراکز و تیم‌های یاری‌ رسان است که اعتماد مردم را جلب کرده و آمار مراجعه به این واسطه افزایش یافته است و این افزایش مراجعه به معنای افزایش آمار کودک‌ آزاری در فارس نیست.
7375 /1876


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سهرابیان: مثل بکن‌بائر با دست‌ شکسته بازی می‌کنم
مدافع استقلال می گوید هر طور که شده می خواهد برای تیمش بازی کند.
غلبه قهرمان جهان بر اروگوئه در پاریس
قهرمان جام جهانی موفق شد در دیدار مقابل اروگوئه به پیروزی برسد.
خبر خوب به بارسلونا در مورد ستاره برزیلی
فیلیپ کوتینیو، ستاره برزیلی و گرانقیمت بارسلونا از روز گذشته در تمرینات گروهی تیمش شرکت کرد.
درویش: پرسپولیسی‌ها بازیکن تیم ما را کتک زدند
مدیرعامل باشگاه سایپا گفت: آنطور که من شنیدم بازیکنان پرسپولیس بازیکن ما را کتک زدند و بازیکنان سایپا کاری نکردند که مستحق محرومیت باشند
جواد خیابانی؛ منتقد جدید تیم ملی
گزارشگر صدا و سیما از وضعیت تیم ملی ایران انتقاد کرد.
عینک‌ نامناسب حالت چشم را تغییر می‌دهد
یک اپتومتریست با اشاره به این‌که محدود شدن میدان دید، ماهیچه‌های چشمی را کوچک می‌کند، گفت: عینک‌های نامناسب حالت چشم را تغییر می‌دهند.
۲۱ نوامبر؛ روزی که انسان برای نخستین بار پرواز کرد
انسان قرن‌ها رویای پرواز را در سر داشته است. با نگاهی به اساطیر و افسانه‌های ملت‌های مختلف جهان به خوبی پی می‌بریم که در همه نقاط جهان، اندیشه پرواز در هوا و گردش در آسمان و حتی از آن بالاتر، ماورای عالم خاک در ذهن افراد مختلف بوده و در طول قرون و اعصار مختلف تداوم داشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آمریکا با تحریم غذا و دارو مردم ایران را نشانه گرفته
رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
سفارت ایران حمله تروریستی هتل اورانوس کابل را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، واقعه تروریستی هتل اورانوس در افغانستان را محکوم کرد.
هفته آینده؛ رفع ابهام از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در مجلس
نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی از جلسه نمایندگان برای رفع ابهام از یک قانون خبر داد.
ادعای پیدا شدن بقایای کشتی نوح (ع) در ایران
گروهی از محققان پسث از بررسی تکه چوب‌های سنگ شده در کوه تخت سلیمان در شمال ایران معتقدند این چوب‌ها متعلق به کشتی حضرت نوح (ع) است.
خداوند چه جوان هایی را دوست دارد؟
حدیث رسول اکرم(ص) درباره جوانان را در اینجا بخوانید.
بنیاد خانواده در برابر تندباد مشکلات و تغییرات اجتماعی
تحریم ها موجب استقبال زنان روستایی از تولید محصولات داخلی شد
75 درصد صنایع دستی ایران را زنان تولید می کنند
اطلاع رسانی در حوزه بانوان ضعیف است
بانوی چهارمحال و بختیاری معاون وزیر فرهنگ و ارشاد شد
کشور از شرایط تحریم با اتحاد عبور خواهد کرد
دولت مصمم به حمایت فعالیتهای اقتصادی است
ابتکار: مشوق های حمایتی برای اشتغال بانوان در دستور کار دولت است
خانه گفت وگو در استان بوشهر راه اندازی شد
نکوداشتی برای قلب خانواده