بسیاری از والدین با مهارت های فرزندپروری آشنا نیستند

11:05 ۲۲۲ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 472 0
بسیاری از والدین با مهارت های فرزندپروری آشنا نیستند

شیراز- ایرنا- مدیرکل بهزیستی استان فارس گفت: بسیاری از والدین حتی تحصیل‌ کرده ها، آموزش‌های علمی و کلاسیک فرزند‌پروری را ندیده‌اند و مهارت این کار را ندارند.

ایرنا

سید مرتضی موسوی دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: کودک‌‌ آزاری یکی از مسائلی است که بتازگی از زیرپوست جامعه به مرحله آشکارشدگی رسیده است.
وی با بیان اینکه کودک آزاری طیف وسیعی از آزار‌های جسمی و جنسی عاطفی و روحی و استثمار کاری را دربر می‌گیرد، اضافه کرد: بیشترین آمار کودک‌ آزاری مربوط به کودک‌ آزاری عاطفی است مثلا هنوز در فرهنگ ما جا نیفتاده که اخم‌ کردن به کودکان و بی‌ توجهی به پرسش‌های آنان و سرگرم کردن ‌آن‌ها با دروغ ‌گویی نوعی آزار به شمار می‌رود.
موسوی بیان داشت: در کشور ما والدین مالکیت‌ مدارانه به کودکان نگاه می‌ کنند و خطابودن این دیدگاه هنوز از نظر قانونی و فرهنگی برای خانواده‌ها و مجامع قضایی تبیین نشده است.
موسوی اعلام کرد: آموزش مسائل جنسی نیز با هدف آگاهی‌ بخشی و پیشگیری از آزار کودکان در مهد‌‌های کودک‌ با زبان ساده اجرا می‌شود البته این آموزش‌ها هنوز به ‌دلیل مسائل ایدئولوژیک و فرهنگی جامعه چندان باز نمی‌شود اما باید بیشتر به آن پرداخته شود.
مدیرکل بهزیستی فارس با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از اعضای ثابت کنوانسیون دفاع از حقوق کودکان است افزود: هنوز بسیاری از قوانین در این زمینه اجرایی نشده و زمینه فرهنگی این مسائل فراهم نشده است.

** مسائل اجتماعی نباید ماهیت سیاسی بیابند
موسوی گفت: مسائل اجتماعی نباید ماهیت سیاسی بیابند و بر آن ها سرپوش گذاشته شود، بلکه باید با دید واقعی و تیزبین رصد شوند و با درنظر گرفتن حساسیت‌ها و آموزش‌های بموقع افراد، جامعه را از مسائل و مشکلاتی که در آینده ممکن است رخ دهد، آگاه ساخت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت مداخله اورژانس اجتماعی در مسائلی همچون کودک آزاری گفت: دولت در برنامه ششم توسعه موظف است طی پنج‌سال 25 درصد آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهد و بنا بر قانون همه شهر‌های کشور با محوریت سازمان بهزیستی باید تا آخر برنامه ششم به اورژانس اجتماعی مجهز شوند.
موسوی بیان کرد: بر این اساس در سال گذشته 140 اورژانس اجتماعی در کشور راه‌اندازی شد که 15 اورژانس به استان فارس اختصاص داده شد؛ بدین‌ترتیب 22 شهر از 29 شهر استان به اورژانس اجتماعی مجهز شده است.
مدیرکل بهزیستی فارس وظیفه اورژانس اجتماعی را ورود به همه مسائل و چالش‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی خواند و بیان داشت: کودک‌آزاری، همسرآزاری، خودکشی، اعتیاد و طلاق ازجمله مسائل و مشکلاتی است که در حوزه فردی، خانوادگی و اجتماعی به‌ واسطه اورژانس اجتماعی بررسی می‌شود.
وی ادامه داد: خط 123 درقالب اورژانس سیار در کمتر از 20 دقیقه در محل حضور می‌یابد و نحوه کار بدین شکل است که مسائل قابل‌ حل در محل بررسی می‌شود و در غیر این صورت به مراکز ثابت که همان مراکز مدخله در بحران‌های فردی و خانوادگی است، ارجاع خواهد شد.
موسوی بیان کرد: در مراحل بعدی اگر نیاز به نگهداری باشد، از نگهداری موقت 20 روزه تا میان‌ مدت 6 ماهه و دراز مدت به‌ منظور حل مشکلات افراد منظور خواهد شد.
مدیرکل بهزیستی فارس با تأکید بر اینکه مسائل و مشکلات اجتماعی همواره زیر پوست جامعه وجود داشته است، گفت: پیش از این ازآنجا که مرجعی برای رسیدگی مستقیم و فوری به این پرونده‌ها وجود نداشت، این مسائل مبهم مانده بود اما با راه‌اندازی مراکز اورژانس اجتماعی و تبلیغات خوب و اقدام اثربخش مراکز اورژانس اجتماعی، اعتماد مردم به این نهاد بیشتر شد.
وی افزود: استان فارس از لحاظ تعدد مراجعه بیشترین آمار را در بین دیگر استان‌ها داشته است که این موضوع به دلیل طیف وسیع تحت پوشش و نیز فعالیت‌های علمی و مطلوب مراکز و تیم‌های یاری‌ رسان است که اعتماد مردم را جلب کرده و آمار مراجعه به این واسطه افزایش یافته است و این افزایش مراجعه به معنای افزایش آمار کودک‌ آزاری در فارس نیست.
7375 /1876


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

طرز تهیه آش ترش؛ آش آجیل ملایری ها!
آش ترش مختص شهرهای ملایر و همدان و بروجرد و نهاوند همچنین استان زنجان و استان مازندران است که در آن از برگه زردآلو، رشته و آلوچه استفاده میشود. برای آموزش این آش خوش طعم با ما همراه باشید.
گفتگو با هوتن شکیبا؛ آخرین شکارچی سیمرغ
به همان اندازه که چهره‌اش برای علاقه‌مندان به تئاتر شناخته شده است و او را با بازی در نقش‌های به یادماندنی به‌خاطر سپرده‌اند، تماشاگران تلویزیون هم او را در نقش حبیب سریال «لیسانسه‌ها» به خوبی می‌شناسند.
چرا نمی‌توانید عاشق بشوید؟
امروزه با وجود توسعه‌ی شبکه‌های اجتماعی، تنهایی به طرز عجیبی فراگیر شده است. تقریبا نیمی از افراد بزرگسال به سختی می‌توانند شریک زندگی برای خود پیدا کنند. در این مطلب به شما می‌گوییم چرا بعضی از افراد انگار هرگز نمی‌توانند روابطی محکم و عاشقانه برقرار کنند.
رفعتی: شادی گل دژاگه اخطار نداشت
رئیس دپارتمان داوران فدراسیون فوتبال گفت: خورشیدی بازی تیم‌های تراکتورسازی و استقلال را به خوبی قضاوت کرد و تصمیم‌های او در شکست استقلال تاثیرگذار نبود.
رافت: پرسپولیس به کورس قهرمانی برگشت
پایان رافت پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: برخی اشتباهات داوری می‌تواند سرنوشت یک تیم را تغییر دهد و به همین خاطر می‌گویم باید از VAR در لیگ برتر استفاده کنیم.
بودیمیر، وسیله‌ای برای گلزنی علیپور!
به نظر می‌رسد مهاجم جدید پرسپولیس وسیله‌ای برای گل زدن علیپور باشد.
سیدجلال مشکلی برای همراهی پرسپولیس ندارد
کاپیتان تیم پرسپولیس به بازی روز دوشنبه مقابل پدیده شهر خودرو خواهد رسید.
کانته به فکر جدایی از چلسی افتاد
هافبک تیم ملی فرانسه و عضو باشگاه چلسی به فکر جدایی از این تیم افتاده است.
آشتیانی: عذر خطیر پذیرفتنی نیست
مدیرعامل سابق باشگاه استقلال گفت: سوپرکاپ حق استقلال بوده ، ولی اگر بگوییم سرنوشت سوپرکاپ به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بحث بازیکن جدید گره خورده، نه ادبیات خوبی محسوب می‌شود و نه تفکر خوبی.
استیلی: نمی‌خواهیم تیم‌های باشگاهی آسیب ببینند
مدیر تیم امید کشورمان گفت:نمی‌خواهیم تیم‌های باشگاهی آسیب ببینند اما در راه آماده‌سازی برای صعود به المپیک تنها 20 روز فرصت داریم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آمار اولیه ثبت‌نام در کنکور ۹۸
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: ثبت نام کنکور سراسری سال ۹۸ از ۲۴ بهمن ۹۷ آغاز شده است و تاکنون حدود ۱۲۷ هزار نفر در این آزمون ثبت نام کرده‌اند.
مد‌های زنانه برای بهار ۲۰۱۹
اگر اهل دنبال کردن مد هستید و دوست دارید که استایلی به روز داشته باشید، با مد‌های بهار ۲۰۱۹ که در ادامه به شما معرفی کرده ایم، همراه مان باشید.
بازیکنان خارجی لیگ برتر؛ ۶ درصدی‌های گرانقیمت!
پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی فوتبال ایران بسته شد و تیم‌های حاضر در لیگ برتر، درگیر مسابقات فشرده خود شدند.
نظر کارشناس داوری درباره شادی گل اشکان دژاگه
شادی گل هافبک تیم فوتبال تراکتورسازی مقابل استقلال سبب ایجاد حواشی زیادی شد.
«تتو»ی ایرانی برنده خرس بلورین برلین شد
«تتو» به کارگردانی فرهاد دل‌آرام موفق به کسب جایزه خرس بلورین بهترین فیلم کوتاه از سوی هیات داوران جوان بخش نسل جشنواره فیلم برلین شد.
400 نوعروس در هرمزگان جهیزیه گرفتند
27 درصد ازدواج ها در استان یزد به طلاق منجر می شود
جشنواره بیگ اسکای آمریکا «در جستجوی فریده»
درخواست مادر سه معلول ساروی از استاندار مازندران
فضای ورزشی و تفریحی بانوان آستارا ناکافی است
طلاق مهمترین آسیب اجتماعی در استان کردستان است
نمایشگاه مد و لباس در اقبالیه برپا شد
جشنواره دو قلوها در مهاباد برگزار شد
تلفن همراه هوشمند و چالش های نسل دیجیتال
بانوان باید کنشگر و مطالبه گر باشند