استاد دانشگاه شیراز از روشن کردن کولر پرهیز کرده است

13:35 ۱۲ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 63 0
استاد دانشگاه شیراز از روشن کردن کولر پرهیز کرده است

شیراز -ایرنا - دکتر سید محمد جعفر ناظم السادات استاد پژوهشگر و رئیس مرکز پژوهش های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز برای مشارکت درکاهش مصرف آب و برق و عبور از تابستان امسال تاکنون از روشن کردن کولر در منزلش خودداری کرده است.

ایرنا

وی دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه باید برای کاهش مصرف آب و انرژی از خود آغاز کنیم گفت: روشن نکردن کولر در منزل ما یک آزموده شخصی است و تاکنون خودم و اعضای خانواده روزهای گذشته را بدون مشکل سپری کرده ایم.
ناظم السادات اضافه کرد: در تابستان به علت استفاده از کولرهای آبی، مصرف آب شهری تا نزدیک 20 تا 25 درصد افزایش پیدا می کند و به احتمال فراوان مصرف برق هم در همین اندازه افزایش می یابد بنابراین کاهش مصرف آب و انرژی های تولیدی از سوخت مواد فسیلی یک وظیفه انسانی است که بر دوش همه ما سنگینی می‌کند.
این استاد دانشگاه افزود: کولرهای آبی درشبانه روز نزدیک به 200 لیتر آب مصرف می‌کنند که نشت آب و خرابی کارکرد کولرها مصرف آب و برق را بیشتر می‌کند.
وی گفت: از میان روش های گوناگون کاهش مصرف آب می توان کم کردن زمان روشن بودن کولرهای آبی را یادآور شد و برای نگهداری اندک آب در سفره های زیرزمینی و به عقب انداختن بی آبی در شهر و آبادی خود، بایستی کوشید تا مصرف آب در کشاورزی و خانه کاهش را داد.
ناظم السادات ادامه داد: آزموده شخصی من آن است که با انجام چند کار ساده می توانیم کولرها را کمتر روشن کنیم و درسال جاری تا امروز با همکاری همه اعضای خانواده تاکنون نیازی به روشن کردن کولر در خانه ما در شهرک گلستان شیراز نبوده است.
رئیس مرکز مطالعات جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز افزود: هنوز کولرها را شست و شو و آماده نکرده ایم و امید داریم که بتوانیم تا پانزدهم مرداد که هوا شروع به سرد شدن می کند، دوام بیاوریم و کولر را روشن نکنیم.
این استاد دانشگاه ادامه داد: روی شیشه های روشنایی خانه را با پارچه یا گل اندود کردن بپوشانید تا انرژی خورشیدی کمتر وارد خانه شود، پنجره روشنایی خانه را باز کنید تا انرژی گرمایی خانه از آن بیرون رود یا یکی از شیشه ها را بردارید و بجایش توری فلزی یا پارچه ای بگذارید، در زمستان شیشه را در جایش بگذارید تا هوا سرد نشود.
وی ادامه داد: پنجره ها و درهای خانه را توری دار کنید تا بتوانید بدون نگرانی از پشه و حشرات و خزندگان آنها را باز نگه دارید، تا آنجا که می توانید دراتاق ها و درهای ورودی را با توری پوشش دهید و آنها را باز بگذارید بایستی هوا بتواند در خانه گردش کند یعنی کاری کنید که هوا به آسانی در ساختمان شما گردش کند.
این استاد دانشگاه گفت: مخزن کولرها و تنطیم آب آن را چک کنید تا سرریز آب نداشته باشید، برای کولر خودتان یک سایه بان درست کنید تا در هنگام کار نزدیک به 20 درصد در انرژی صرفه جویی کرده باشید.
ناظم السادات افزود: تنفس هوای بدون کولر همراه با تندرستی بیشتر است و از سرماخوردگی و بیماریهای گلو، ریه و حساسیت پیشگیری می‌کند اگر هوای خانه شما خشک است با دستگاه تولید بخار سرد، نم هوا را افزایش دهید روشن کردن کولر نه تنها به سلامتی شما کمک نمی کند بلکه بیماریهایی مانند گرفتگی ماهیچه ها ، خمودی، سرماخوردگی و ناراحتی ریه را افزایش می‌دهد.
امسال بسیاری از شهرها و روستاهای استان فارس به علت کاهش بارندگی و افزایش گرما با تنش آبی روبرو هستند و دمای هوای شیراز در روزهای گذشته به حدود 43 درجه رسیده است.
6113 / 1876


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

چرا ایران، ترکیه و مالزی نشد؟
"تا هنگامی که قیمت بنزین هزار تومان است و قیمت برق نیز کمتر از ١٠ درصد متوسط جهانی است، چرا مردم بیشتر و بیشتر مصرف نکنند؟ وقتی ارز ٨٠٠٠ تومانی را ٤٢٠٠ تومان می‌دهیم چرا افراد بی‌تخصص و ناآشنا با آن هر کالایی را وارد نکنند؟ "
۳۰ تیر، روز گرم قیام، به روایت یک شاهد عینی
«نگارنده ۱۶ سال داشتم. همانند دیگر نوجوانان و دانش‌آموزان به سمت میدان بهارستان می‌رفتم. روانشاد «داریوش فروهر» را با یک دوچرخه کورسی در خیابان اکباتان، دقیقاً همان جایی که «امیر بیجار» شهید شد، دیدم به من اشاره کرد که به‌ سمت بهارستان بروم، هنوز به کوچه نظامیه نرسیده بودم که تیراندازی در آن منطقه شروع شد...»
راه حذف موسیقی زیرزمینی بازکردن در سالنهای کنسرت است
مشهد- ایرنا- استاد آواز ایرانی گفت: راه حذف موسیقی زیرزمینی باز کردن در سالنهای کنسرت است اجازه دهید هنرمند با مخاطب خود ارتباط برقرار کند.
دانشگاه های بوشهر و اسپانیا تفاهم نامه همکاری امضا کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: این مرکز برای توسعه تعاملات آموزشی، فرهنگی، علمی و پژوهشی با دانشگاه 'کوردوبا' کشور اسپانیا تفاهم نامه همکاری امضا کرد.
رییس شورای شهر: بازگشت نیکنام عیدی نظام به مردم یزد است
یزد - ایرنا - رییس شورای اسلامی شهر یزد گفت: در آستانه میلاد امام رضا(ع)، بازگشت مجدد سپنتا نیکنام با رای قاطع مجمع تشخیص مصلحت نظام، عیدی نظام جمهوری اسلامی به مردم یزد است.
بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام رفع می شود
تهران- ایرنا- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با اشاره به اعتبار ٧٠ میلیارد تومانی درنظر گرفته شده برای رفع بوی نامطبوع فرودگاه امام خمینی(ره) گفت: همه دستگاه های متولی باید در اجرای تصمیمات اتخاذ شده در این خصوص بسیج شوند.
نیکنام دقایقی پیش در شورای شهر یزد شرکت کرد
یزد- ایرنا- سپنتا نیکنام، نماینده زرتشتی منتخب مردم شهر یزد، عصر امروز بعد از 9 ماه در جلسه شورای اسلامی این شهر حضور یافت.
سهم دانشگاه های خوزستان از آموزش عالی کم است
اهواز - ایرنا - رییس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: سهم دانشگاه های استان خوزستان در بحث آموزش عالی در مقایسه با سایر استان ها کمتر است و هم اکنون بیشتر دانشجویان خوزستان در بخش غیر دولتی تحصیل می کنند.
انگیزه و تحرک مدیران در کنار تخصیص اعتبار لازمه توسعه است
اهواز - ایرنا - مدیر امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه انگیزه و تحرک مدیران در کنار تخصیص اعتبار، لازمه توسعه است گفت: اگر مدیران در زمینه تعریف پروژه ها اهتمام داشته باشند سازمان برنامه و بودجه با وجود محدودیت ها با آنها همکاری می کند.
جشنواره فوتسال نونهالان در آران و بیدگل آغاز شد
کاشان- ایرنا- چهارمین جشنواره سراسری فوتسال پسران زیر 12 سال کشور با حضور تیم هایی از 18 استان در ورزشگاه شهدای ورزشکار آران و بیدگل آغاز شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیف لیست دریافت کنندگان ارز دولتی را به دادستانی فرستاد-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز شنبه 30 تیر 97 را در اینجا مشاهده کنید.
پخش برنامه «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی، عقب افتاد
برنامه عصرگاهی «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی در خصوص شفاف سازی اتهامات مالی، امروز ساعت 17:40 پخش می شود.
فعالیت جدید و کاملا متفاوت ˮبهاره رهنماˮ -عکس
آلبوم دکلمه و موسیقی «تمام شد» با طراحی صدا، موسیقی و متن اردوان طاهری و کلام بهاره رهنما در دسترس علاقه مندان موسیقی قرار گرفت.
دامپزشکی: سوختگی گاومیش‌ها دیر اطلاع داده شد
مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: موضوع سه رأس گاومیش که در هورالعظیم که به هر دلیلی دچار سوختگی شده بودند، دیر به دامپزشکی اطلاع رسانی شد.
آقاخان از استقلال جدا می شود؟
مرتضی آقاخان خرید جدید تیم فوتبال استقلال پس از چند روز حضور در تمرینات، مصدوم شد. پزشکان پس از بررسی به این نتیجه رسیدند که پای بازیکن فصل گذشته پیکان باید جراحی شود.
هفته گرمی در پیش است؛  بیش از هر زمان به مدیریت مصرف نیازمندیم
آدرس غلط ندهید!
50 درصد گاز کشور در نیروگاه‌ها می‌سوزد
کشور در 40 سال گذشته فاقد مدیریت هوشمند بوده است
مصرف برق منطقه ای زنجان امسال 9 درصد افزایش داشته است
ایران عضو باشگاه جهانی تولیدکنندگان ماده بودارکننده گاز شد
امضای قرارداد زیست‌محیطی پالایشگاه تبریز با شرکت آلمانی
داستان برق مجانی ایران به عراق
اعلام زمان خاموشی های احتمالی برق پایتخت در آخرین روز تیرماه
شرکت توزیع زمان خاموشی ها را با صنایع هماهنگ کند