سالانه 10 کتاب کودک از فارسی به زبان های دیگر ترجمه می شود

10:11 ۱۳۱ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 378 0
سالانه 10 کتاب کودک از فارسی به زبان های دیگر ترجمه می شود

تهران - ایرنا - مصطفی رحماندوست با بیان اینکه ظرفیت نویسندگی در حوزه ادبیات کودک در ایران بالاست، گفت: سالانه 10 کتاب ادبیات کودک از فارسی به زبان های دیگر ترجمه می شود.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی ایرنا، مصطفی رحماندوست از شاعران و نویسندگان حوزه کودک است که کودکان دهه شصت او را با شعرهای دوران دبستان خوب می شناسند.
این نویسنده بزرگ به مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان در گفت وگویی با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره ادبیات کودکان و نوجوانان مطالب قابل توجهی را بیان کرد که خواندنش خالی از لطف نیست.

** وضع ادبیات کودک ایران در مقایسه با همسایگان عربی، عالی است
ایرنا: وضعیت ادبیات کودک و نوجوان کشور را چگونه می بینید؟
رحماندوست: نویسندگی در این چهل سال فراز و فرود بسیاری داشته اما همیشه درحال پیشرفت بود. تعداد نویسندگان و تعداد کتاب های منتشر شده با محوریت کودکان و نوجوانان بسیار بود، هرچند تعداد کودکان هم در این سال ها افزایش یافت. به هرحال اگر بخواهیم ادبیات کودک خود را با کشورهای عربی همسایه مقایسه کنیم، وضع ما عالی است و آنها بسیار عقب مانده اند؛ اما در مقایسه با برخی کشورهای آسیایی، به پای ژاپن و کره جنوبی نمی رسیم، به پای هند هم نمی رسیم، اما از بقیه کشورهای آسیا، وضع ما بهتر است.
مشکل ما اکنون در سطح عرضه و تقاضا بد است، وقتی تقاضا نبود ناشر به پایین ترین سطح کار راضی می شد و تا هزار تیراژ راضی می شد. اما وفتی تعداد نویسنده و تقاضا بالا برود، به همان اندازه عرضه بیشتر می شود.

** سالانه 10 کتاب کودک از زبان فارسی به زبان های خارجی ترجمه می شود
ایرنا: ظرفیت ادبیات کودکان و نوجوانان ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟
رحماندوست: ظرفیت ادبیات کودکان و نوجوانان در ایران خیلی خوب است؛ ظرفیت نوشتن، شعر و تصویر گری ما بسیار خوب است. سالی نیست که هشت تا 10 کتاب به زبان های دیگر ترجمه نشود. سالی دست کم 10 مورد این اتفاق می افتد از آن طرف هم سالی هزار کتاب از کتاب های خارجی ترجمه می کنیم. دلیل اینکه سالی هزار کتاب کودک و نوجوان خارجی به فارسی ترجمه می شود این است که کتاب های ترجمه ای جذابیت بیشتری دارد و مترجمان ایرانی هم کتاب های پرجاذبه را برای ترجمه انتخاب می کنند.
سابقه ادبیات کودکان کشورهای اروپایی، 5 برابر بیشتر از ماست و مترجمین ما بهترین کتاب های این کشورها را ترجمه می کنند. کتاب زرد هم در اروپا وجود دارد اما مترجمان کتاب های پرجاذبه را انتخاب می کنند. قشر ایرانی نمی تواند با آنان در نوشتن ادبیات کودکان رقابت کند، مگر اینکه آنقدر روی ادبیات بومی کار کنیم و نیاز مردم را در ادبیات بومی غنی سازیم که نرخ مطالعه و تنوع کتاب ها، مورد توجه خواننده ها قرار بگیرد.

**ساده نویسی آسان ترین راه نوشتن است که خلاقیت ندارد
ایرنا: آیا نویسندگان ما توانستند در بازنویسی کتاب های کهن ایرانی به زبان کودکان موفق باشند؟
رحماندوست: نوعی تقسیم بندی برای ادبیات کلاسیک کودکان است که از حیث سنی انجام می شود؛ در موسیقی هم چنین است مثلا سمفونی بتهوون را برای کودکان ساده نویسی می کنند. بازنویسی ادبیات کلاسیک و کهن و فولکوریک ما برای کودکان بسیار اتفاق افتاد و دیگر از حد اشباع بازار گذشته است. دلیل غیرخلاقانه بودن کار است و برخی نویسندگان آسان ترین راه یعنی ساده نویسی را برمی گزینند البته گاهی برخی خلاقیت هایی هم به خرج می دهند. اما درمجموع به لحاظ علمی این کار صورت نگرفته است یعنی نمی توانند بگویند با توجه به اینکه بچه ها تا کلاس سوم با این تعداد لغت آشنا می شوند کلیلکه و دمنه را با همان تعداد لغت ساده نویسی کنند.
12 سال قبل فرهنگ آسانی برای بچه ها نوشتم و حدود 20 هزار واژه را براساس تعداد لغت های دوره دبستان معنا کردم و مطمئن بودم اگر به دست کلاس چهارمی برسد می تواند معنای واژه ای را که نمی داند از آن بیرون بیاورد و بفهمد. اما قرار براین بود هر سه سال این فرهنگ بازنویسی و ویرایش نهایی شود که متاسفانه چنین نشد. واژگان گروه سنین مختلف باید استخراج شود و شاعر بداند که از چه واژگانی استفاده کند و بازنویس بداند که چگونه بازنویسی علمی داشته باشد.

**ادبیات کودک با نگاه علمی تر نوشته شود
ایرنا: آیا بازار ادبیات کودکان و نوجوانان بهتر از قبل می شود؟
رحماندوست: اگر احیانا سطح فرهنگ خانواده برای انتخاب کتاب بالا برود، حتما کتاب های زرد در بازار کمتر و وجود کتاب های فرهنگ ساز بیشتر می شود و آن موقع خلاقیت نویسندگان و شاعران ما که اکنون به دنبال زمینه ای برای کار هستند، هم بیشتر شود.
ادبیات کودکان ما نخست ادبیات کودکان بود که سپس به ادبیات کودک و نوجوان تغییر یافت و امروزه واژه خردسال هم به آن اضافه شد که خود ادبیات خردسال به سه دسته متفاوت تقسیم می شود. با این همه، نگاه علمی نویسندگان کودک نویس باید ارتقا یابد چون بخشی از کودک نویسی زبان، بخشی ایما و اشاره و بخشی هم روانشناسی و ویژگی های فرهنگی است.
فراهنگ** 7329 ** 1418


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ادبیات
ادبیات

آخرین اخبار

قایم موشک بازی با حیوانات
وقتی در دنیایی زندگی می‌کنید که هر لحظه ممکن است ناهار موجود دیگری شوید، داشتن مهارت‌های پنهان شدن، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.‌ می‌توانید حیوانات را در تصاویر زیر پیدا کنید؟
رمان «خاما»؛ راوی قصه عاشقان تنها
یوسف علیخانی دل پردردی دارد؛ او به تجربه می‌گوید که گرچه همه ما تلاش می‌کنیم و مسئولان مدعی هستند که باید مردم کتاب بخوانند، اما تمام ساز وکار‌ها جوری چیده شده است که اصلا و ابدا جز کتابخوان‌های حرفه‌ای هیچ کس دیگری سمت کتاب نمی‌رود.
نگاهی به فیلم‌های روی پرده سینمای جهان
این هفته یک فیلم ترسناک به نام «اورلرد» نیز اکران گرفته که در دوران جنگ جهانی اول و در روز حمله متفقین به نرماندی فرانسه اتفاق می‌افتد.
نوزادان نارس؛ علل، نشانه‌ها و بیماری‌های آن‌ها
نوزادان نارس زودتراز نوزادان رسیده و کامل به دنیا می‌آیند. اگربارداری کمتر از ۳۷ هفته طول بکشد، نوزاد نارس خواهد بود، اما نوزادان رسیده ۳۷ تا ۴۲ هفته پس ازآخرین قاعدگی مادر متولد می‌شوند.
۵ برنامه تردمیل برای چربی سوزی و کاهش وزن
تمرینات تردمیل می‌تواند یکی از مؤثرترین فعالیت‌های ورزشی برای کالری سوزی باشد. اما چگونه؟ کلید این کار، تناوب در تمرین با برنامه تردمیل است.
غذا‌های خوشمزه با گل کلم
گل کلم فقط برای تهیه ترشی و شور نیست، غذا‌های خوشمزه‌ای هم می‌توان با آن پخت که در این مطلب تعدادی از آن‌ها را یاد می‌گیرید.
۵ کارگردان مطرح هالیوود که آگهی بازرگانی ساختند!
بسیاری از کارگردانان بزرگ سینمای هالیوود که فیلم‌های مهمی ساخته‌اند و در دنیای سینما اسم و رسمی دارند، در دوره‌ای از فعالیت هنری‌شان آگهی بازرگانی هم ساخته‌اند.
با ملکه‌های حال حاضر دنیا آشنا شوید
اگرچه امروزه اغلب کشور‌ها دیگر نظام پادشاهی ندارند، اما هنوز هم در نقاط مختلفی از دنیا خانواده‌های سلطنتی وجود دارند، با اینکه اغلب به طور رسمی حکومت نمی‌کنند و صرفاً مقامی تشریفاتی دارند.
مد‌های عروسی سال ۲۰۱۹
اگر قرار است که عروسی تان را در سال ۲۰۱۹ برگزار کنید و به دنبال آنید که چگونه برگزارش کنید، ما ایده‌های جالبی را برایتان آورده ایم. مد‌های عروسی سال ۲۰۱۹، از سال‌های قبل بسیار متفاوت است. اگر دوست دارید بدانید که چه چیز‌هایی در این سال مد می‌شود، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
لیزر مو‌های زائد، هزینه، مزایا و عوارض
قیمت لیزر مو‌های زائد برای تمام صورت و بدن از ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان برای هرجلسه لیزر بسته به نوع دستگاه لیزر و تعداد شات متفاوت است. مزایا و عوارض لیزر مو‌های زائد نسبت به رنگ پوست و ضخامت مو‌ها متفات است که از قبل باید بدانید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شوخی جالب شکیرا با جرارد پیکه
شکیرا همسر جرارد پیکه شرح جالبی برای عکسی که در توییتر همراه همسرش منتشر کرده، نوشته است.
تیپ بیش از حد شاد «شراره رخام» -عکس
شراره رخام با انتشار این عکس، صفحه شخصی خود را به روز کرد.
ایتالیاگردی زوج مشهور بازیگر با تیپی خاص-عکس
نرگس محمدی، بازیگر سریال پرطرفدار «ستایش» پُست زیر را منتشر کرد.
درخشش ستارگان موسیقی ایران در شب جشن استقلال لهستان
تهران- ایرنا- ارکستر نیلپر رویدادی که شاید بتوان آن را حلقه مفقوده کیفیت در ارکسترهای ایرانی دانست شنبه شب در تالار وحدت جشن صدمین سالگرد استقلال لهستان را گرامیداشت .
با ملکه‌های حال حاضر دنیا آشنا شوید
اگرچه امروزه اغلب کشور‌ها دیگر نظام پادشاهی ندارند، اما هنوز هم در نقاط مختلفی از دنیا خانواده‌های سلطنتی وجود دارند، با اینکه اغلب به طور رسمی حکومت نمی‌کنند و صرفاً مقامی تشریفاتی دارند.
رمان «خاما»؛ راوی قصه عاشقان تنها
گیلان شمس لنگرودی اش را گرامی داشت
امام جمعه تبریز: از حضور دانشمندان در هیات امنای کتابخانه ها استفاده شود
امروز به مجتهدی مثل آخوند خراسانی نیاز داریم
114 هزار نفر از مردم آذربایجان شرقی عضو کتابخانه ها هستند
نمایشگاه کتاب در 120 مدرسه خراسان شمالی برپا شد
جشنواره کتاب در 8 ایستگاه مترو تهران در حال برگزاری است
نقد طنز پردازان مورد استقبال دولت است
نقش مولفان در تقویت سرانه مطالعه بی بدیل است
سرپرست فرمانداری: ورامین به چهار کتابخانه جدید نیاز دارد