تدبیر برای التیام تب بالای قیمت ها

08:52 ۱۲ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 63 0
تدبیر برای التیام تب بالای قیمت ها

زنجان - ایرنا - افزایش قیمت کالاها، مسئولان دستگاههای متولی در استان زنجان را به تکاپو انداخته تا در کنار تامین کالاهای اساسی مردم، دست سودجویان را از بازار کوتاه کنند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، این روزها وضعیت بازار، همه مردم اعم از بازاریان و خریدارارن را سردرگم کرده و نوسان قیمت کالاها هزینه های مضاعفی را بر شهروندان تحمیل کرده است.
بحث و گفت و گوی خریداران و فروشندگان بر سر قیمتهای جدید، صحنه آشنایی است که در هر فروشگاه و مغازه ای می شود آن را مشاهده کرد.
رضا که صاحب یک مغازه سوپر مارکتی است، می گوید: هر روز با مشتری ها سر افزایش قیمت ها بحث داریم چون برخی کالاها تا نزدیک 2 برابر افزایش پیدا کرده و بعضی ها دیگر از اجناس گرچه با همان با همان قیمت ولی در بسته بندی های کوچک تری عرضه می شوند.
محسن که برای خرید سری به بازار زده است، اظهار می کند: برخی کالاهایی که نیاز روزمره خانوار هستند ظرف دو سه ماه گذشته قیمتشان چند بار افزایش پیدا کرده است و ما الان مجبوریم بیشتر حساب دخل و خرجمان را داشته باشیم.
شهروند دیگری اظهار می کند: من قصد خرید وسایل خانه را داشتم ولی قیمت ها نسبت به قبل از عید خیلی تفاوت کرده است و همین امر باعث شد از خرید منصرف شوم و الان منتظرم تا قیمت ها کمی پایین بیایید.
گروهی از فروشندگان خرد منشا بخشی از گرانی ها را عمده فروش ها می دانند، در این رابطه محمود، صاحب یک مغازه الکتریکی در قیدار می گوید: چند روز گذشته برای آوردن جنس جدید مراجعه کردم ولی این اجناس جدید را با قیمت های بالا و جدیدی نسبت به دو سه هفته گذشته خریدم.
رسیدگپی به وضعیت بازار و برخود با سودجویان حرف مشترک همه شهروندان اعم از بازاریان و خریداران است؛ آنان انتظار دارند تا شرایط به وضعیت پایداری برسد و گرانی ها مهار شود.
استاندار زنجان در جلسه ستاد تنظم بازار استان با بیان اینکه در زمان حاضر هیچ کمبودی در تامین و توزیع کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم در این استان وجود ندارد، گفت: نباید وضعیتی پیش بیاید که مردم احساس کنند شهر بی کلانتر است و کسی پاسخگوی خواسته ها و مطالبات آنان نیست.
اسدالله درویش امیری خاطرنشان کرد: در شرایط حاضر دستگاه های بازرسی و نظارت و تعزیرات باید از کار عادی و روزمره بیرون بیایند و با پیگیری های شبانه روزی مانع از این شوند تا در این اوضاع و احوال در حق مردم اجحاف و ظلم شود.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان هم معتقد است نباید در مواجهه با اتفاقات پیش آمده در سطح بازار منفعلانه برخود کنیم.
به گفته کریم الله شعبانی دستوراالعمل ابلاغی باید به صورت عملیاتی در کف بازار پی گیری شوند و مردم از نزدیک شاهد فعالیت دستگاههای بازرسی و نظارتی باشند.
شعبانی به لزوم همراهی و همکاری صدا و سیما برای بهبود وضعیت بازار و همراهی با اکیپ های بازرسی و نظارنت اشاره می کند ومی افزاید: همه باید دست به دست هم دهیم و تلاش کنیم تا شبکه داد و ستد به وضعیت طبیعی و عادی باز گردد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری زنجان هم به لزوم پای کار بودن مدیران دستگاههای متولی برای کنترل بازار تاکید و می کند و می گوید: کالاهای مشمول دریافت ارز 4 هزار و 200 تومانی باید احصا و لیست آنها دراختیار شهروندان قرار داده شود.
فرامرز نیک سرشت به ضرورت اطلاع رسانی و فراهم کردن زمینه آرامش شهروندان تا کید می کند و می افزاید: دولت تامین کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم را تعهد کرده است، و مردم نباید از این جهت نگرانی داشته باشند چرا که کمبودی در تامین کاهالای مورد نیاز مردم وجود ندارد.
رئیس سازمان صنعت، معدن تجارت استان زنجان با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون بالغ بر 12 هزار مورد بازرسی از واحدهای صنفی سطح استان انجام شده است، اظهار می کند: از ابتدای تیر اکیپ های بازرسی با تعدا نفرات بیشتری در 2 نوبت صبح و بعدا ظهر در سطح بازار حضور دارند.
ناصر فغفوری تصریح می کند: هر کالایی که با ارز چهار هزار و 200 تومان تامین شده، مشمول قیمت گذاری است و مطابق قانون با کسانی که این نوع کالاها را با سودی بالاتر از سود متعارف بفروشند، برخورد می شود.
وی خاطر نشان می کند: با برنامه های پیش بینی شده قطع یقین از شرایطی که بازار در زمان حاضر با آن روبرو است عبور خواهیم کرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن تجارت استان زنجان می گوید: سامانه 124 آماده دریافت گزارشات و شکایات مردمی در خصوص تخلفات واحدهای صنفی است و از طرفی سامانه تلفنی 33144144 نیز برای اطلاع شهروندان از قیمت های توصیه ای برای کالاهای موردنیاز در اختیار شهروندان قرار دارد.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان زنجان نیز بر لزوم التیام بخشی به جو ایجاد شده در جامعه اشاره می کند و می افزاید : رسیدگی سریع و خارج از نوبت و فوق العاده به تخلفات گران فروشیو احتکار کالاها در دستور کار اکیپ های نظارتی است.
مرتضی ممیزی خاطرنشان می کند: مردم حق دارند نسبت به نوسانات قیمت ها در بازار گلایه داشته باشند با این وجود مراجع نظارتی با مشارکت شهروندان دست سود جویان از بازار را کوتاه می کنند.
7312/8068


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

چرا ایران، ترکیه و مالزی نشد؟
"تا هنگامی که قیمت بنزین هزار تومان است و قیمت برق نیز کمتر از ١٠ درصد متوسط جهانی است، چرا مردم بیشتر و بیشتر مصرف نکنند؟ وقتی ارز ٨٠٠٠ تومانی را ٤٢٠٠ تومان می‌دهیم چرا افراد بی‌تخصص و ناآشنا با آن هر کالایی را وارد نکنند؟ "
۳۰ تیر، روز گرم قیام، به روایت یک شاهد عینی
«نگارنده ۱۶ سال داشتم. همانند دیگر نوجوانان و دانش‌آموزان به سمت میدان بهارستان می‌رفتم. روانشاد «داریوش فروهر» را با یک دوچرخه کورسی در خیابان اکباتان، دقیقاً همان جایی که «امیر بیجار» شهید شد، دیدم به من اشاره کرد که به‌ سمت بهارستان بروم، هنوز به کوچه نظامیه نرسیده بودم که تیراندازی در آن منطقه شروع شد...»
راه حذف موسیقی زیرزمینی بازکردن در سالنهای کنسرت است
مشهد- ایرنا- استاد آواز ایرانی گفت: راه حذف موسیقی زیرزمینی باز کردن در سالنهای کنسرت است اجازه دهید هنرمند با مخاطب خود ارتباط برقرار کند.
دانشگاه های بوشهر و اسپانیا تفاهم نامه همکاری امضا کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: این مرکز برای توسعه تعاملات آموزشی، فرهنگی، علمی و پژوهشی با دانشگاه 'کوردوبا' کشور اسپانیا تفاهم نامه همکاری امضا کرد.
رییس شورای شهر: بازگشت نیکنام عیدی نظام به مردم یزد است
یزد - ایرنا - رییس شورای اسلامی شهر یزد گفت: در آستانه میلاد امام رضا(ع)، بازگشت مجدد سپنتا نیکنام با رای قاطع مجمع تشخیص مصلحت نظام، عیدی نظام جمهوری اسلامی به مردم یزد است.
بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام رفع می شود
تهران- ایرنا- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با اشاره به اعتبار ٧٠ میلیارد تومانی درنظر گرفته شده برای رفع بوی نامطبوع فرودگاه امام خمینی(ره) گفت: همه دستگاه های متولی باید در اجرای تصمیمات اتخاذ شده در این خصوص بسیج شوند.
نیکنام دقایقی پیش در شورای شهر یزد شرکت کرد
یزد- ایرنا- سپنتا نیکنام، نماینده زرتشتی منتخب مردم شهر یزد، عصر امروز بعد از 9 ماه در جلسه شورای اسلامی این شهر حضور یافت.
سهم دانشگاه های خوزستان از آموزش عالی کم است
اهواز - ایرنا - رییس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: سهم دانشگاه های استان خوزستان در بحث آموزش عالی در مقایسه با سایر استان ها کمتر است و هم اکنون بیشتر دانشجویان خوزستان در بخش غیر دولتی تحصیل می کنند.
انگیزه و تحرک مدیران در کنار تخصیص اعتبار لازمه توسعه است
اهواز - ایرنا - مدیر امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه انگیزه و تحرک مدیران در کنار تخصیص اعتبار، لازمه توسعه است گفت: اگر مدیران در زمینه تعریف پروژه ها اهتمام داشته باشند سازمان برنامه و بودجه با وجود محدودیت ها با آنها همکاری می کند.
جشنواره فوتسال نونهالان در آران و بیدگل آغاز شد
کاشان- ایرنا- چهارمین جشنواره سراسری فوتسال پسران زیر 12 سال کشور با حضور تیم هایی از 18 استان در ورزشگاه شهدای ورزشکار آران و بیدگل آغاز شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیف لیست دریافت کنندگان ارز دولتی را به دادستانی فرستاد-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز شنبه 30 تیر 97 را در اینجا مشاهده کنید.
پخش برنامه «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی، عقب افتاد
برنامه عصرگاهی «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی در خصوص شفاف سازی اتهامات مالی، امروز ساعت 17:40 پخش می شود.
فعالیت جدید و کاملا متفاوت ˮبهاره رهنماˮ -عکس
آلبوم دکلمه و موسیقی «تمام شد» با طراحی صدا، موسیقی و متن اردوان طاهری و کلام بهاره رهنما در دسترس علاقه مندان موسیقی قرار گرفت.
دامپزشکی: سوختگی گاومیش‌ها دیر اطلاع داده شد
مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: موضوع سه رأس گاومیش که در هورالعظیم که به هر دلیلی دچار سوختگی شده بودند، دیر به دامپزشکی اطلاع رسانی شد.
آقاخان از استقلال جدا می شود؟
مرتضی آقاخان خرید جدید تیم فوتبال استقلال پس از چند روز حضور در تمرینات، مصدوم شد. پزشکان پس از بررسی به این نتیجه رسیدند که پای بازیکن فصل گذشته پیکان باید جراحی شود.
شفاف سازی روابط اقتصادی درخواست همه فعالان بازار است
سقوط سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در دوبی
باز هم گرانی در بازار لبنیات- روزه سکوت ناظران ادامه دارد
آتش زدن مزارع تهدیدی برای جنگل‌های گلستان
قیمت برخی میوه‌ها ۲ برابر شد!
تهدید ترامپ برای وضع تعرفه روی ۵۰۰ میلیارد دلار واردات چین
سقوط طلا به زیر ۱۲۰۰ دلار
سرمایه‌گذاری لازمه ارائه محصول پاک با برند ارگانیک در خراسان‌شمالی
چرا وزارت نیرو مصائب صنایع را مضاعف کرده‌ است؟
رسوب ۵۰ هزار دستگاه خودروی ناقص در کارخانه‌های خودروسازی