احتمال پیروزی دموکراتها در انتخابات آتی کنگره وجود دارد

08:19 ۱۲ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 109 0
احتمال پیروزی دموکراتها در انتخابات آتی کنگره وجود دارد

تهران - ایرنا - کارشناس مسائل آمریکا گفت:احتمال پیروزی دموکرات ها در انتخابات آتی کنگره آمریکا وجود دارد و دموکرات ها احتمالا مجلس نمایندگان را در اختیار می گیرند ولی دل بستن به اینکه دموکراتها برنده شوند یا نشوند گرهی از مشکلات ما باز نمی کند.

ایرنا

«امیرعلی ابوالفتح» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود:ما باید این واقعیت تلخ نظام بین الملل را در نظر بگیریم - به این دلیل که به هیچ عنوان مورد رضایت ما نیست و قدرت تغییر دادنش راهم نداریم- که آمریکا چه دوست داشته باشیم چه دوست نداشته باشیم قوی ترین قدرت اقتصادی جهان است.گردش تجارت مربوط به این کشور بسیار بالاست به طوری که در ردیف اول و دوم صادر کنندگان و در ردیف اول، دوم و سوم وارد کنندگان کالا در جهان است.
وی افزود: گذشته از اینها آمریکا وسیله ای به نام دلار در اختیار دارد که به گفته صندوق بین المللی پول 65 درصد ذخایر ارزی آن به دلار است و اغلب تجار و شرکت ها در دنیا مجبور هستند از نظام مالی تنظیم شده با دلار یا بانک های آمریکایی به شکل مستقیم و غیر مستقیم استفاده کنند. بنابراین اگر این کشور تصمیم بگیرد کشوری را تحریم بکند چه بحق و چه ناحق،هیچ کشوری به تنهایی و یا حتی بلوک های اقتصادی مرکب از تعدادی از کشورها نمی توانند برابر این فشار مقاومت کنند.
کارشناس مسائل آمریکا در پاسخ به سوالی درباره درخواست برخی کشورها از آمریکا برای معافیت از اعمال تحریمها علیه ایران گفت:اگر در دهه 90 اروپایی ها آمریکا را تحت فشار قرار دادند و معافیت هایی علیه کوبا دریافت کردند و بعد آن را به ایران تسری دادند به این دلیل بود که در آمریکا دولتی معتقد به فرایند جهانی شدن اقتصاد، بازشدن مرزها،تشکیل ائتلاف های بزرگ و جلب نظر متحدانش بر سر کار بود و تصمیماتی اتخاذ نکرد که باعث نارضاتی متحدانش شود.
ابوالفتح گفت: اما الان در آمریکا دولتی سر کار آمده است که به شدت ملی گرا، به شدت ضد جهانی شدن و طرفدار سیاست حمایتگرایانه است و این دولت نه تنها بر سرایران حاضر به ارائه معافیت نیست بلکه در روابط تجاری خود هم وارد بزرگترین جنگ تجاری تاریخ شده است.
وی اضافه کرد: وقتی آمریکا بر روی کالای چینی یا کره ای تعرفه وضع می کند نمی شود توقع داشت به دلیل حفظ منافع شرکت های چینی یا کره ای معافیتی قائل شود معافیت برای جایی است آمریکا نخواهد به متحدین خود لطمه وارد شود.
این کارشناس مسائل بین المللی ادامه داد:امروز کره ای ها و چینی ها حتی برای فروش کالای خودشان در بازار آمریکا دچار مشکل شده اند و با این شرایط بسیار دور از انتظار است معافیتی برای آنها اعمال شود.
وی با بیان اینکه ما امروز در جنگ تجاری غولهای اقتصادی هستیم اظهار داشت:هر قدمی ترامپ بر می دارد فقط برای این نیست که ایران را وادار به تغییر رفتار بکند بلکه لطمه زدن به وضعیت اقتصادی اروپا، چین، کره جنوبی و ژاپن هم مد نظر است و در این شرایط اگر اروپا قدرتی داشته باشد برای معافیت کالای خودش کاری می کند.
ابوالفتح با بیان اینکه آسیب دیدن پالایشگاهی در کره یا ژاپن اساسا دغدغه ای برای امریکا نیست، گفت: امروز دعوا سر حدود 30 ،40 میلیارد دلار تعرفه چین و آمریکاست و فروش نفت ایران محلی از اعراب ندارد. نه اینکه این کشورها تلاش نمی کنند ولی این صداها در واشنگتن شنیده نمی شود چرا که دوره جهان گرایی و جهانی شدن دوره کلینتون گذشته است.
این کارشناس مسائل آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا جنگ تجاری آمریکا با قدرتهای بزرگ اقتصادی فضای تنفسی برای ایران ایجاد نمی کند گفت: این اقدامات برای کشورهایی غیر از ایران می تواند فضایی ایجاد کند ولی مشکل ما این است هر گونه تماس با نظام مالی ما جرائم سنگینی دارد.
وی یادآورشد: در سال های اخیر بانک هایی بودند که 200 یا300 میلیون دلار از محل کار با ایران سود می بردند. این بانک ها جرائم شش یا هفت میلیارد دلاری پرداخت کردند. این ارقام را هم خودشان رضایت دادند پرداخت کنند تا مشمول جرایم بزرگتر نشوند و حتی ممکن بود این جرایم به بیست میلیارد دلار هم برسد.
ابوالفتح خاطرنشان کرد:متاسفانه عزم راسخ آمریکا برای قطع کردن منابع مالی ایران مشکلات جدی برای ما ایجاد می کند چرا که بحث صرفا فروش نفت نیست، انتقال نفت هم دچار مشکل می شود اگرچه شرکت ملی نفتکش بزرگترین شبکه را دارد اما نباید فراموش کرد بحث بیمه، خدمات رسانی، اجازه تخلیه نفت در بنادر هم باید مد نظر قرار داد و کمتر بندری حاضر خواهد شد ریسک آن را بپذیرد.
این کارشناس روابط بین الملل خاطرنشان کرد: با توجه به این که ایران شرایط ویژه ی دارد از جنگ تجاری بین آمریکا و بقیه شرکا منتفع نمی شود و اگر تحریم ها برگردد این جرائم و قطع دسترسی به شبکه مالی آمریکا باعث می شود کسی ریسک ورود به بازار ایران را نپذیرد.
وی در مورد نحوه تعامل چین وروسیه با ایران هم گفت: فعلا همه چیز در ابهام است. مسئولین اعلام کردند که تدابیری را اندیشیدند ولی در مورد چین قواعد کلی حاکم است. چینی ها تجارت حدود 700 میلیارد دلار را فدای تجارت با ما نمی کنند. البته از بابت دولت ها خیال ما راحت است و در بیانیه های رسمی سیاسی از ما حمایت می کنند ولی این شرکت ها و بخش خصوصی هستند که باید در ایران فعالیت کنند و نمی کنند.
ابوالفتح با بیان اینکه منفعت کره شمالی برای چین بیشتر از ایران است یادآورشد: وقتی چین در مورد کره شمالی در نهایت به تحریمها علیه این کشور تن داد درمورد ایران که در حوزه امنیتی چین قرار نمی گیرد نمی توانیم تصور کنیم کاری که برای کره شمالی نکردند برای ایران انجام دهند.
کارشناس مسائل آمریکا همچنین با اشاره به در پیش بودن انتخابات کنگره آمریکا گفت: برآوردها نشان می دهد احتمال پیروزی دموکراتها در مجلس نمایندگان بیشتر از سنا هست و احتمالا بعد از نوامبر دموکرات ها مجلس نمایندگان را در اختیار خواهند داشت.ولی نباید فراموش کرد حتی اگر هر دو مجلس هم در اختیار دموکراتها قرار بگیرد گرچه ممکن است دردسرهای داخلی رئیس جمهور افزایش یابد و توجه وی بر مسائل داخلی معطوف شود اما بجز موضوع توافق هسته ای در سایر موضوعات تفاوتی بین مواضع ترامپ و دموکراتها وجود ندارد.
وی افزود:حتی اگر کلینتون در انتخابات برنده می شد احتمال قریب به یقین برجام حفظ می شد اما همین فشارها روی موضوعات موشکی و منطقه ای افزایش می یافت چرا که مباحث منطقه ای ایران از نظر آمریکا موضوع حزبی نیست که خوشحال باشیم و ما همین مشکلات را حتما با دموکراتها هم داشتیم.
ابوالفتح تصریح کرد: در واقع تا مسائلی در سطح کلان حل نشود رفت و آمد دولتها خیلی موثر نخواهد بود کما اینکه در چهل سال هم همین طور بوده است بنابراین دل بستن به اینکه دموکراتها برنده شوند یا نشوند گرهی از مشکل ما باز نمی کند.
سیام**2021**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

چرا مرد‌ان زودتر از زنان می‌میرند؟!
زنان به دلایل مختلف از جمله بیولوژیکی، اجتماعی و سبک زندگی معمولا بیشتر از مردان عمر می‌کنند. اما به نظر می‌رسد یک دلیل بدیهی‌تر هم وجود دارد که اغلب نادیده گرفته می‌شود.
اسلوموشن تماشایی از لحظه ترکیدن بادکنک پر از آب
تماشا کنید؛ ویدئوی جالب از لحظه ترکیدن بادکنک پر از آب در حالت ها و شرایط مختلف که به صورت اسلوموشن توسط گروه آمریکایی لجندری شاتس تصویربرداری شده است.
تصاویر ناب تاریخی؛ از سر بریده سرباز ژاپنی تا تشییع همسر لنین
تصاویر ناب تاریخی که احتمالا تا این لحظه ندیده بودید؛ از سر بریده سرباز ژاپنی تا تشییع همسر لنین!
شوخی‌های جالب؛ از اختلاس راننده تا سگ دستِ استاد!
هر نوشته ای نویسنده ای دارد. هر نویسنده ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته هایی که در این صفحه می خوانید، Status های کپی پیست شده ای است که در شبکه های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
لحظه‌های خنده دار برخورد توپ به صورت
تا کنون برایتان پیش آمده است که توپی با شدت به صورتتان برخورد کند؟! حتی تصورش هم می تواند ترسناک باشد!
انقلابیون و آستین کوتاه از آغاز تا امروز
فضای مجازی با کسی شوخی ندارد؛‌ چه نماینده مجلس باشید، چه مجری تلویزیون و چه مسئول حراست شهرداری قزوین؛ کافی است گاف بدهید تا جایتان را در صدر حمله‌های کاربران باز کنید.
32 هزارمیلیارد ریال قرارداد تسهیلات اشتغال روستایی منعقد شد
بروجرد - ایرنا - معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سه بانک و یک صندوق موسسات عامل برای تسهیلات اشتغال روستایی هستند که تاکنون 32 هزارمیلیارد ریال قرارداد تسهیلات اشتغال روستایی منعقد شده است.
570 تبعه بیگانه طی 24 ساعت گذشته در ماکو دستگیر شدند
ارومیه- ایرنا- فرمانده هنگ مرزی ماکو با اشاره به تشدید اقدامات کنترلی در نوار مرزی، گفت: طی چند عملیات در 24 ساعت گذشته 570 تبعه بیگانه در این شهرستان دستگیر شدند.
ماندگاری معلمان درآموزش و پرورش به ایجاد انگیزه نیاز دارد
اهواز - ایرنا - رئیس امور آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه‌ای سازمان برنامه و بودجه گفت: باید برای نگهداشت نیروی انسانی در آموزش و پرورش انگیزه ایجاد کرد و نباید به راحتی معلم را از سیستم آموزش و پرورش از دست داد.
اوقات فراغت کودکان دغدغه همیشگی والدین
بروجرد - ایرنا - اوقات فراغت زمانی برای پرداختن کودکان و نوجوانان به فعالیت های مورد علاقه ومفرح است درعین حال تنظیم وقت و فراهم کردن استفاده بهینه از این روزها به دغدغه ای برای والدین تبدیل شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیف لیست دریافت کنندگان ارز دولتی را به دادستانی فرستاد-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز شنبه 30 تیر 97 را در اینجا مشاهده کنید.
پخش برنامه «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی، عقب افتاد
برنامه عصرگاهی «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی در خصوص شفاف سازی اتهامات مالی، امروز ساعت 17:40 پخش می شود.
دخترانِ بدون حجاب در المپیاد جهانی در ایران
در تصاویری که در فضای مجازی پخش شده نشان می دهد که برخی شرکت کنندگان خارجی در المپیاد جهانی زیست شناسی در ایران، بدون حجاب در جلسه آزمون شرکت کردند.
تلاش محسن رضایی در دفاع از حقوق اقلیت ها به بار نشست
در این جلسه قانون شوراهای 1375 مورد اشاره قرار گرفت و با شمول این قانون و تبصره آن، اقلیت‌ها می‌توانند در انتخابات شوراها شرکت کنند.
رد نقل قول‌های منتسب به معاون ظریف
اروپا در حال بررسی و اجرای مکانیزم های حفظ برجام است
ایران زندانیان افغانی را به کشورشان باز می گرداند
کرزای: بدون روسیه، هند و ایران مذاکره با طالبان موفق نیست
با هدایت‌های رهبری توانستیم پروژه ایران‌هراسی صهیونیست‌ها را شکست دهیم
دیپلماسی اروپا در پساخروج آمریکا از برجام
تهران و آسه‌آن تفاهم‌نامه همکاری امضاء می‌کنند
غریب آبادی: آژانس هیچ دسترسی فراتر از تعهدات ایران ندارد
شیرینی کام تجار همسایه با تلخی روابط ایران و ترکمنستان
جنگ روانی رسانه های غربی با کلیدواژه «ایران و اسرائیل»