احتمال پیروزی دموکراتها در انتخابات آتی کنگره وجود دارد

08:19 ۷۶ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 248 0
احتمال پیروزی دموکراتها در انتخابات آتی کنگره وجود دارد

تهران - ایرنا - کارشناس مسائل آمریکا گفت:احتمال پیروزی دموکرات ها در انتخابات آتی کنگره آمریکا وجود دارد و دموکرات ها احتمالا مجلس نمایندگان را در اختیار می گیرند ولی دل بستن به اینکه دموکراتها برنده شوند یا نشوند گرهی از مشکلات ما باز نمی کند.

ایرنا

«امیرعلی ابوالفتح» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود:ما باید این واقعیت تلخ نظام بین الملل را در نظر بگیریم - به این دلیل که به هیچ عنوان مورد رضایت ما نیست و قدرت تغییر دادنش راهم نداریم- که آمریکا چه دوست داشته باشیم چه دوست نداشته باشیم قوی ترین قدرت اقتصادی جهان است.گردش تجارت مربوط به این کشور بسیار بالاست به طوری که در ردیف اول و دوم صادر کنندگان و در ردیف اول، دوم و سوم وارد کنندگان کالا در جهان است.
وی افزود: گذشته از اینها آمریکا وسیله ای به نام دلار در اختیار دارد که به گفته صندوق بین المللی پول 65 درصد ذخایر ارزی آن به دلار است و اغلب تجار و شرکت ها در دنیا مجبور هستند از نظام مالی تنظیم شده با دلار یا بانک های آمریکایی به شکل مستقیم و غیر مستقیم استفاده کنند. بنابراین اگر این کشور تصمیم بگیرد کشوری را تحریم بکند چه بحق و چه ناحق،هیچ کشوری به تنهایی و یا حتی بلوک های اقتصادی مرکب از تعدادی از کشورها نمی توانند برابر این فشار مقاومت کنند.
کارشناس مسائل آمریکا در پاسخ به سوالی درباره درخواست برخی کشورها از آمریکا برای معافیت از اعمال تحریمها علیه ایران گفت:اگر در دهه 90 اروپایی ها آمریکا را تحت فشار قرار دادند و معافیت هایی علیه کوبا دریافت کردند و بعد آن را به ایران تسری دادند به این دلیل بود که در آمریکا دولتی معتقد به فرایند جهانی شدن اقتصاد، بازشدن مرزها،تشکیل ائتلاف های بزرگ و جلب نظر متحدانش بر سر کار بود و تصمیماتی اتخاذ نکرد که باعث نارضاتی متحدانش شود.
ابوالفتح گفت: اما الان در آمریکا دولتی سر کار آمده است که به شدت ملی گرا، به شدت ضد جهانی شدن و طرفدار سیاست حمایتگرایانه است و این دولت نه تنها بر سرایران حاضر به ارائه معافیت نیست بلکه در روابط تجاری خود هم وارد بزرگترین جنگ تجاری تاریخ شده است.
وی اضافه کرد: وقتی آمریکا بر روی کالای چینی یا کره ای تعرفه وضع می کند نمی شود توقع داشت به دلیل حفظ منافع شرکت های چینی یا کره ای معافیتی قائل شود معافیت برای جایی است آمریکا نخواهد به متحدین خود لطمه وارد شود.
این کارشناس مسائل بین المللی ادامه داد:امروز کره ای ها و چینی ها حتی برای فروش کالای خودشان در بازار آمریکا دچار مشکل شده اند و با این شرایط بسیار دور از انتظار است معافیتی برای آنها اعمال شود.
وی با بیان اینکه ما امروز در جنگ تجاری غولهای اقتصادی هستیم اظهار داشت:هر قدمی ترامپ بر می دارد فقط برای این نیست که ایران را وادار به تغییر رفتار بکند بلکه لطمه زدن به وضعیت اقتصادی اروپا، چین، کره جنوبی و ژاپن هم مد نظر است و در این شرایط اگر اروپا قدرتی داشته باشد برای معافیت کالای خودش کاری می کند.
ابوالفتح با بیان اینکه آسیب دیدن پالایشگاهی در کره یا ژاپن اساسا دغدغه ای برای امریکا نیست، گفت: امروز دعوا سر حدود 30 ،40 میلیارد دلار تعرفه چین و آمریکاست و فروش نفت ایران محلی از اعراب ندارد. نه اینکه این کشورها تلاش نمی کنند ولی این صداها در واشنگتن شنیده نمی شود چرا که دوره جهان گرایی و جهانی شدن دوره کلینتون گذشته است.
این کارشناس مسائل آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا جنگ تجاری آمریکا با قدرتهای بزرگ اقتصادی فضای تنفسی برای ایران ایجاد نمی کند گفت: این اقدامات برای کشورهایی غیر از ایران می تواند فضایی ایجاد کند ولی مشکل ما این است هر گونه تماس با نظام مالی ما جرائم سنگینی دارد.
وی یادآورشد: در سال های اخیر بانک هایی بودند که 200 یا300 میلیون دلار از محل کار با ایران سود می بردند. این بانک ها جرائم شش یا هفت میلیارد دلاری پرداخت کردند. این ارقام را هم خودشان رضایت دادند پرداخت کنند تا مشمول جرایم بزرگتر نشوند و حتی ممکن بود این جرایم به بیست میلیارد دلار هم برسد.
ابوالفتح خاطرنشان کرد:متاسفانه عزم راسخ آمریکا برای قطع کردن منابع مالی ایران مشکلات جدی برای ما ایجاد می کند چرا که بحث صرفا فروش نفت نیست، انتقال نفت هم دچار مشکل می شود اگرچه شرکت ملی نفتکش بزرگترین شبکه را دارد اما نباید فراموش کرد بحث بیمه، خدمات رسانی، اجازه تخلیه نفت در بنادر هم باید مد نظر قرار داد و کمتر بندری حاضر خواهد شد ریسک آن را بپذیرد.
این کارشناس روابط بین الملل خاطرنشان کرد: با توجه به این که ایران شرایط ویژه ی دارد از جنگ تجاری بین آمریکا و بقیه شرکا منتفع نمی شود و اگر تحریم ها برگردد این جرائم و قطع دسترسی به شبکه مالی آمریکا باعث می شود کسی ریسک ورود به بازار ایران را نپذیرد.
وی در مورد نحوه تعامل چین وروسیه با ایران هم گفت: فعلا همه چیز در ابهام است. مسئولین اعلام کردند که تدابیری را اندیشیدند ولی در مورد چین قواعد کلی حاکم است. چینی ها تجارت حدود 700 میلیارد دلار را فدای تجارت با ما نمی کنند. البته از بابت دولت ها خیال ما راحت است و در بیانیه های رسمی سیاسی از ما حمایت می کنند ولی این شرکت ها و بخش خصوصی هستند که باید در ایران فعالیت کنند و نمی کنند.
ابوالفتح با بیان اینکه منفعت کره شمالی برای چین بیشتر از ایران است یادآورشد: وقتی چین در مورد کره شمالی در نهایت به تحریمها علیه این کشور تن داد درمورد ایران که در حوزه امنیتی چین قرار نمی گیرد نمی توانیم تصور کنیم کاری که برای کره شمالی نکردند برای ایران انجام دهند.
کارشناس مسائل آمریکا همچنین با اشاره به در پیش بودن انتخابات کنگره آمریکا گفت: برآوردها نشان می دهد احتمال پیروزی دموکراتها در مجلس نمایندگان بیشتر از سنا هست و احتمالا بعد از نوامبر دموکرات ها مجلس نمایندگان را در اختیار خواهند داشت.ولی نباید فراموش کرد حتی اگر هر دو مجلس هم در اختیار دموکراتها قرار بگیرد گرچه ممکن است دردسرهای داخلی رئیس جمهور افزایش یابد و توجه وی بر مسائل داخلی معطوف شود اما بجز موضوع توافق هسته ای در سایر موضوعات تفاوتی بین مواضع ترامپ و دموکراتها وجود ندارد.
وی افزود:حتی اگر کلینتون در انتخابات برنده می شد احتمال قریب به یقین برجام حفظ می شد اما همین فشارها روی موضوعات موشکی و منطقه ای افزایش می یافت چرا که مباحث منطقه ای ایران از نظر آمریکا موضوع حزبی نیست که خوشحال باشیم و ما همین مشکلات را حتما با دموکراتها هم داشتیم.
ابوالفتح تصریح کرد: در واقع تا مسائلی در سطح کلان حل نشود رفت و آمد دولتها خیلی موثر نخواهد بود کما اینکه در چهل سال هم همین طور بوده است بنابراین دل بستن به اینکه دموکراتها برنده شوند یا نشوند گرهی از مشکل ما باز نمی کند.
سیام**2021**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

هر آنچه باید از مراسم بهترین‌های فیفا ۲۰۱۸ بدانید
مراسم بهترین های سال فیفا The Best Fifa Awards ۲۰۱۸ دوشنبه شب در لندن برگزار می شود.
پاس‌های بیرانوند؛ متفاوت‌ترین شماره یک آسیا!
علیرضا بیرانوند در بازی با سپیدرود یکی از طراحان خط حمله تیمش بود.
نگاهی به برترین گلزنان خارجی تاریخ لیگ جزیره
اختلاف آگوئرو با آنری به کمتر از ۳۰ گل رسیده و قرارداد مهاجم آرژانتینی نیز تا سال ۲۰۲۱ تمدید شده است.
سلیمانی: جایگاه دومی پاراآسیایی ماموریت اصلی زنان والیبال نشسته است
سرمربی تیم ملی والیبال نشسته بانوان اعزامی به جاکارتا گفت: هرچند کسب سهمیه پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو سخت است، اما به دنبال تکرار جایگاه دومی در بازی‌های پاراآسیایی هستیم.
میرزازاده: با رباط پاره قهرمان جهان شدم- روس‌ها هر کاری کردند تا ایران قهرمان نشود
سنگین وزن تیم‌ ‌ملی کشتی فرنگی جوانان ایران با بیان اینکه با رباط صیلبی پاره موفق به کسب مدال طلای جهان شده، گفت: درد بسیار زیادی داشتم اما انگیزه بالا باعث شد به طلای جهان برسم.
زنی که قربانی فساد اخلاقی در شورای شهر بابل شد
در ویدیوی زیر ریحانه درفشی درباره ماجرای فساد اخلاقی در شورای شهر بابل توضیح می‌دهد.
ساعت طرح ترافیک و زوج و فرد در نیمه دوم سال
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ توضیحاتی را درباره نحوه و ساعت اجرای طرح ترافیک و زوج و فرد در نیمه دوم سال ارائه کرد.
واکنش‌های توئیتری به شوخیِ وزیر بهداشت
وزیر بهداشت در شوخی عجیبی با پیرمردی که نیاز به فیزیوتراپی داشت و از هزینه سنگین آن گلایه‌مند بود گفت: خودت فیزیوتراپی کن. این شوخی به سرعت در فضای مجازی پیچید و واکنش‌هایی در پی داشت.
همه آنچه باید درباره خطرات ازدواج‌ اینترنتی بدانید
برخی از ازدواج‌ها که در این دوره و زمانه رواج پیدا کرده است، جزو دسته ازدواج‌های خطرناک هستند. ازدواج یکی از بزرگترین مراحل زندگی برای هر دختر و پسری است و یکی از نکات برای داشتن یک ازدواج خوب، انتخاب صحیح همسر است. برخی از ازدواج ها که در این دوره و زمانه رواج پیدا کرده است جزو دسته ازدواج های خطرناک هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هنوز به رونق این بازارچه هنری امیدوارند
تنها بازارچه دائمی صنایع دستی شهرستان گنبد کابوس با مبلغی بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال افتتاح و بعد از یک سال و حدود چهار ماه همچنان بی‌رونق است اما معاون صنایع دستی استان گلستان می‌گوید تا سه هفته آینده رونق می‌گیرد.
حرکت تحسین برانگیز یک راننده تاکسی در ایران +عکس
در ایام "محرم"، یک راننده تاکسی از گرفتن کرایه از بعضی از مسافران خود امتناع کرد.
کلینتون حالا می تواند ترامپ را شکست دهد
نتایج نظرسنجی جدیدی فاش می‌کند، چنانچه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا برگزار می‌شد هیلاری کلینتون می‌توانست با اختلاف چشمگیری دونالد ترامپ را شکست دهد.
تهدید کننده ترامپ به ترور بازداشت شد
مقام های آمریکایی اعلام کردند، فردی که تهدید کرده بود یک گلوله در سر «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا خالی خواهد کرد، پس از چند ماه عملیات تعقیب و گریز پلیس، در اوهایو بازداشت شد.
هر آنچه باید از مراسم بهترین‌های فیفا ۲۰۱۸ بدانید
مراسم بهترین های سال فیفا The Best Fifa Awards ۲۰۱۸ دوشنبه شب در لندن برگزار می شود.
پیام تسلیت وزیر دفاع صربستان به امیر حاتمی در پی حادثه تروریستی اهواز
بیانیه دولت برزیل در محکومیت اقدامات تروریستی
ابراز همدردی سفیر هلند در تهران در پی حادثه تروریستی اهواز
نخست وزیر انگلیس بر حفظ برجام  تاکید کرد
وزیر خارجه نروژ حمله تروریستی در اهواز را محکوم کرد
بولتون مدعی تاثیر نقض برجام توسط آمریکا بر ایران شد
پمپئو: ترامپ مایل به مذاکره با رهبر ایران است
نیکی هیلی : قصدمان تغییر نظام ایران نیست
قاسمی: سیاست‌های کهنه خود در ترویج ایران‌هراسی را کنار بگذارید
آمریکا درخواست دیدار با مقامات ایرانی را تکرار کرد