احتمال پیروزی دموکراتها در انتخابات آتی کنگره وجود دارد

08:19 ۱۳۲ روز پیش ایرنا 304 0
احتمال پیروزی دموکراتها در انتخابات آتی کنگره وجود دارد

تهران - ایرنا - کارشناس مسائل آمریکا گفت:احتمال پیروزی دموکرات ها در انتخابات آتی کنگره آمریکا وجود دارد و دموکرات ها احتمالا مجلس نمایندگان را در اختیار می گیرند ولی دل بستن به اینکه دموکراتها برنده شوند یا نشوند گرهی از مشکلات ما باز نمی کند.

ایرنا

«امیرعلی ابوالفتح» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود:ما باید این واقعیت تلخ نظام بین الملل را در نظر بگیریم - به این دلیل که به هیچ عنوان مورد رضایت ما نیست و قدرت تغییر دادنش راهم نداریم- که آمریکا چه دوست داشته باشیم چه دوست نداشته باشیم قوی ترین قدرت اقتصادی جهان است.گردش تجارت مربوط به این کشور بسیار بالاست به طوری که در ردیف اول و دوم صادر کنندگان و در ردیف اول، دوم و سوم وارد کنندگان کالا در جهان است.
وی افزود: گذشته از اینها آمریکا وسیله ای به نام دلار در اختیار دارد که به گفته صندوق بین المللی پول 65 درصد ذخایر ارزی آن به دلار است و اغلب تجار و شرکت ها در دنیا مجبور هستند از نظام مالی تنظیم شده با دلار یا بانک های آمریکایی به شکل مستقیم و غیر مستقیم استفاده کنند. بنابراین اگر این کشور تصمیم بگیرد کشوری را تحریم بکند چه بحق و چه ناحق،هیچ کشوری به تنهایی و یا حتی بلوک های اقتصادی مرکب از تعدادی از کشورها نمی توانند برابر این فشار مقاومت کنند.
کارشناس مسائل آمریکا در پاسخ به سوالی درباره درخواست برخی کشورها از آمریکا برای معافیت از اعمال تحریمها علیه ایران گفت:اگر در دهه 90 اروپایی ها آمریکا را تحت فشار قرار دادند و معافیت هایی علیه کوبا دریافت کردند و بعد آن را به ایران تسری دادند به این دلیل بود که در آمریکا دولتی معتقد به فرایند جهانی شدن اقتصاد، بازشدن مرزها،تشکیل ائتلاف های بزرگ و جلب نظر متحدانش بر سر کار بود و تصمیماتی اتخاذ نکرد که باعث نارضاتی متحدانش شود.
ابوالفتح گفت: اما الان در آمریکا دولتی سر کار آمده است که به شدت ملی گرا، به شدت ضد جهانی شدن و طرفدار سیاست حمایتگرایانه است و این دولت نه تنها بر سرایران حاضر به ارائه معافیت نیست بلکه در روابط تجاری خود هم وارد بزرگترین جنگ تجاری تاریخ شده است.
وی اضافه کرد: وقتی آمریکا بر روی کالای چینی یا کره ای تعرفه وضع می کند نمی شود توقع داشت به دلیل حفظ منافع شرکت های چینی یا کره ای معافیتی قائل شود معافیت برای جایی است آمریکا نخواهد به متحدین خود لطمه وارد شود.
این کارشناس مسائل بین المللی ادامه داد:امروز کره ای ها و چینی ها حتی برای فروش کالای خودشان در بازار آمریکا دچار مشکل شده اند و با این شرایط بسیار دور از انتظار است معافیتی برای آنها اعمال شود.
وی با بیان اینکه ما امروز در جنگ تجاری غولهای اقتصادی هستیم اظهار داشت:هر قدمی ترامپ بر می دارد فقط برای این نیست که ایران را وادار به تغییر رفتار بکند بلکه لطمه زدن به وضعیت اقتصادی اروپا، چین، کره جنوبی و ژاپن هم مد نظر است و در این شرایط اگر اروپا قدرتی داشته باشد برای معافیت کالای خودش کاری می کند.
ابوالفتح با بیان اینکه آسیب دیدن پالایشگاهی در کره یا ژاپن اساسا دغدغه ای برای امریکا نیست، گفت: امروز دعوا سر حدود 30 ،40 میلیارد دلار تعرفه چین و آمریکاست و فروش نفت ایران محلی از اعراب ندارد. نه اینکه این کشورها تلاش نمی کنند ولی این صداها در واشنگتن شنیده نمی شود چرا که دوره جهان گرایی و جهانی شدن دوره کلینتون گذشته است.
این کارشناس مسائل آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا جنگ تجاری آمریکا با قدرتهای بزرگ اقتصادی فضای تنفسی برای ایران ایجاد نمی کند گفت: این اقدامات برای کشورهایی غیر از ایران می تواند فضایی ایجاد کند ولی مشکل ما این است هر گونه تماس با نظام مالی ما جرائم سنگینی دارد.
وی یادآورشد: در سال های اخیر بانک هایی بودند که 200 یا300 میلیون دلار از محل کار با ایران سود می بردند. این بانک ها جرائم شش یا هفت میلیارد دلاری پرداخت کردند. این ارقام را هم خودشان رضایت دادند پرداخت کنند تا مشمول جرایم بزرگتر نشوند و حتی ممکن بود این جرایم به بیست میلیارد دلار هم برسد.
ابوالفتح خاطرنشان کرد:متاسفانه عزم راسخ آمریکا برای قطع کردن منابع مالی ایران مشکلات جدی برای ما ایجاد می کند چرا که بحث صرفا فروش نفت نیست، انتقال نفت هم دچار مشکل می شود اگرچه شرکت ملی نفتکش بزرگترین شبکه را دارد اما نباید فراموش کرد بحث بیمه، خدمات رسانی، اجازه تخلیه نفت در بنادر هم باید مد نظر قرار داد و کمتر بندری حاضر خواهد شد ریسک آن را بپذیرد.
این کارشناس روابط بین الملل خاطرنشان کرد: با توجه به این که ایران شرایط ویژه ی دارد از جنگ تجاری بین آمریکا و بقیه شرکا منتفع نمی شود و اگر تحریم ها برگردد این جرائم و قطع دسترسی به شبکه مالی آمریکا باعث می شود کسی ریسک ورود به بازار ایران را نپذیرد.
وی در مورد نحوه تعامل چین وروسیه با ایران هم گفت: فعلا همه چیز در ابهام است. مسئولین اعلام کردند که تدابیری را اندیشیدند ولی در مورد چین قواعد کلی حاکم است. چینی ها تجارت حدود 700 میلیارد دلار را فدای تجارت با ما نمی کنند. البته از بابت دولت ها خیال ما راحت است و در بیانیه های رسمی سیاسی از ما حمایت می کنند ولی این شرکت ها و بخش خصوصی هستند که باید در ایران فعالیت کنند و نمی کنند.
ابوالفتح با بیان اینکه منفعت کره شمالی برای چین بیشتر از ایران است یادآورشد: وقتی چین در مورد کره شمالی در نهایت به تحریمها علیه این کشور تن داد درمورد ایران که در حوزه امنیتی چین قرار نمی گیرد نمی توانیم تصور کنیم کاری که برای کره شمالی نکردند برای ایران انجام دهند.
کارشناس مسائل آمریکا همچنین با اشاره به در پیش بودن انتخابات کنگره آمریکا گفت: برآوردها نشان می دهد احتمال پیروزی دموکراتها در مجلس نمایندگان بیشتر از سنا هست و احتمالا بعد از نوامبر دموکرات ها مجلس نمایندگان را در اختیار خواهند داشت.ولی نباید فراموش کرد حتی اگر هر دو مجلس هم در اختیار دموکراتها قرار بگیرد گرچه ممکن است دردسرهای داخلی رئیس جمهور افزایش یابد و توجه وی بر مسائل داخلی معطوف شود اما بجز موضوع توافق هسته ای در سایر موضوعات تفاوتی بین مواضع ترامپ و دموکراتها وجود ندارد.
وی افزود:حتی اگر کلینتون در انتخابات برنده می شد احتمال قریب به یقین برجام حفظ می شد اما همین فشارها روی موضوعات موشکی و منطقه ای افزایش می یافت چرا که مباحث منطقه ای ایران از نظر آمریکا موضوع حزبی نیست که خوشحال باشیم و ما همین مشکلات را حتما با دموکراتها هم داشتیم.
ابوالفتح تصریح کرد: در واقع تا مسائلی در سطح کلان حل نشود رفت و آمد دولتها خیلی موثر نخواهد بود کما اینکه در چهل سال هم همین طور بوده است بنابراین دل بستن به اینکه دموکراتها برنده شوند یا نشوند گرهی از مشکل ما باز نمی کند.
سیام**2021**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

نگاهی به فیلم‌های روی پرده سینمای جهان
این هفته یک فیلم ترسناک به نام «اورلرد» نیز اکران گرفته که در دوران جنگ جهانی اول و در روز حمله متفقین به نرماندی فرانسه اتفاق می‌افتد.
نوزادان نارس؛ علل، نشانه‌ها و بیماری‌های آن‌ها
نوزادان نارس زودتراز نوزادان رسیده و کامل به دنیا می‌آیند. اگربارداری کمتر از ۳۷ هفته طول بکشد، نوزاد نارس خواهد بود، اما نوزادان رسیده ۳۷ تا ۴۲ هفته پس ازآخرین قاعدگی مادر متولد می‌شوند.
۵ برنامه تردمیل برای چربی سوزی و کاهش وزن
تمرینات تردمیل می‌تواند یکی از مؤثرترین فعالیت‌های ورزشی برای کالری سوزی باشد. اما چگونه؟ کلید این کار، تناوب در تمرین با برنامه تردمیل است.
غذا‌های خوشمزه با گل کلم
گل کلم فقط برای تهیه ترشی و شور نیست، غذا‌های خوشمزه‌ای هم می‌توان با آن پخت که در این مطلب تعدادی از آن‌ها را یاد می‌گیرید.
۵ کارگردان مطرح هالیوود که آگهی بازرگانی ساختند!
بسیاری از کارگردانان بزرگ سینمای هالیوود که فیلم‌های مهمی ساخته‌اند و در دنیای سینما اسم و رسمی دارند، در دوره‌ای از فعالیت هنری‌شان آگهی بازرگانی هم ساخته‌اند.
با ملکه‌های حال حاضر دنیا آشنا شوید
اگرچه امروزه اغلب کشور‌ها دیگر نظام پادشاهی ندارند، اما هنوز هم در نقاط مختلفی از دنیا خانواده‌های سلطنتی وجود دارند، با اینکه اغلب به طور رسمی حکومت نمی‌کنند و صرفاً مقامی تشریفاتی دارند.
مد‌های عروسی سال ۲۰۱۹
اگر قرار است که عروسی تان را در سال ۲۰۱۹ برگزار کنید و به دنبال آنید که چگونه برگزارش کنید، ما ایده‌های جالبی را برایتان آورده ایم. مد‌های عروسی سال ۲۰۱۹، از سال‌های قبل بسیار متفاوت است. اگر دوست دارید بدانید که چه چیز‌هایی در این سال مد می‌شود، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
لیزر مو‌های زائد، هزینه، مزایا و عوارض
قیمت لیزر مو‌های زائد برای تمام صورت و بدن از ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان برای هرجلسه لیزر بسته به نوع دستگاه لیزر و تعداد شات متفاوت است. مزایا و عوارض لیزر مو‌های زائد نسبت به رنگ پوست و ضخامت مو‌ها متفات است که از قبل باید بدانید.
چگونه کتابخوان شویم؟
چگونه به مطالعه‌کردن عادت کنم؟ برای شروع مطالعه روزانه چه کتابی مناسب‌تر است؟ چگونه یک کتاب را بخوانم و اصلا چطور یک کتابخوان شوم؟ پرسش‌هایی که ذهن هر فرد در شروع فرآیند عادت به مطالعه با آن روبه‌رو می‌شود.
چگونه در دام طمعه‌ها می‌افتیم و خودمان هم متوجه نمی‌شویم؟
درون ما، سنجه هایی وجود دارد برای تشخیص این که: گرسنه هستیم یا خیر؟ آیا تشنه ایم یا نه؟ سردمان است یا گرم مان؟ و ... .

پر بازدید ترین اخبار امروز

شوخی جالب شکیرا با جرارد پیکه
شکیرا همسر جرارد پیکه شرح جالبی برای عکسی که در توییتر همراه همسرش منتشر کرده، نوشته است.
تیپ بیش از حد شاد «شراره رخام» -عکس
شراره رخام با انتشار این عکس، صفحه شخصی خود را به روز کرد.
ایتالیاگردی زوج مشهور بازیگر با تیپی خاص-عکس
نرگس محمدی، بازیگر سریال پرطرفدار «ستایش» پُست زیر را منتشر کرد.
درخشش ستارگان موسیقی ایران در شب جشن استقلال لهستان
تهران- ایرنا- ارکستر نیلپر رویدادی که شاید بتوان آن را حلقه مفقوده کیفیت در ارکسترهای ایرانی دانست شنبه شب در تالار وحدت جشن صدمین سالگرد استقلال لهستان را گرامیداشت .
نگاهی به فیلم‌های روی پرده سینمای جهان
این هفته یک فیلم ترسناک به نام «اورلرد» نیز اکران گرفته که در دوران جنگ جهانی اول و در روز حمله متفقین به نرماندی فرانسه اتفاق می‌افتد.
ارزیابی ظریف از سفر رئیس‌جمهور عراق به تهران
جان کری:توافق هسته‌ای زخم برداشته اما هنوز زنده است
معاون جدید حفاظت و امنیت سازمان انرژی اتمی منصوب شد
شمخانی: طراحی‌ها برای برهم زدن روابط ایران وعراق راه به جایی نمی‌برد
حضور هیئت آمریکایی در ارمنستان برای توجیه سیاست تحریم علیه ایران
رد اتهامات مطرح درباره نقش ایران در فعالیت و آینده لشگر فاطمیون
حکیم: آمریکا حق ندارد با تحریم‌های خودسرانه و تهدید کشورها به ایران فشار بیاورد
تشکیل ارتش اروپا فقط حربه‌ای برای تهدید ترامپ است
متکی: آمریکا برای تامین منافع از حربه تحریم استفاده می کند
سفر برهم صالح به تهران در کانون توجه رسانه های عراق