16 انجمن و رسانه در ترکیه تعطیل شد

23:02 ۷۸ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 293 0
16 انجمن و رسانه در ترکیه تعطیل شد

آنکاراـ ایرناـ رسانه های ترکیه اعلام کردند که در راستای مبارزه با عوامل گولن، با انتشار آخرین بخشنامه در حکم قانون پیش از پایان وضعیت فوق العاده، از فعالیت 12 انجمن، سه روزنامه و یک شبکه تلویزیونی جلوگیری و مراکز آنها تعطیل شد.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه ایرنا و به نقل از روزنامه ینی شفق، استار و صباح، وضعیت فوق العاده به گفته نخست وزیر ترکیه فردا دوشنبه 9 جولای 2018(18 تیرماه 1397) به پایان می رسد و بر اساس اخبار مندرج در رسانه های این کشور، یک بخشنامه در حکم قانون جامع در راستای پاکسازی عوامل گروه های تروریستی به ویژه گروه گولن از بدنه حاکمیت و مراکز عمومی صادر شد که در اجرای آن بیش از 18 هزار نفر از کارکنان نیروهای مسلح، پلیس امنیت و دیگر مراکز دولتی از کار اخراج شدند.
بر اساس آخرین بخشنامه در حکم قانون صادر شده در ترکیه، انجمن های 'فارغ التحصیلان آدیامان' در آدیامان، 'خدمات و علوم فاروکان' در آنکارا، 'کمک رسانه به آموزش' در آنکارا، 'کمک به علوم آموزش فرهنگی' در آنکارا، 'خدمت و آموزش فاروکان' در غازی آنتپ، 'حقوق و اندیشه اوزر' در قهرمان ماراش، 'دانشجویان بین المللی قهرمان ماراش'، 'حافظان قرآن کیلیس'، 'کمک های اجتماعی و آموزش لاله های سفید' در کوجاالی، ' همبستگی و آموزش' در مالاتیا، 'جوانان آزادیخواه سامسون' و 'صنعتگران و بازرگانان ویران شهیر' در شانلی اورفا تعطیل شدند.
بر اساس این بخشنامه در حکم قانون، روزنامه های 'نبض مردم' و 'دموکراسی آزادی خواه' در استانبول، 'ولات' در دیاربکر و همچنین شبکه 'آوانتاژ تی.وی' نیز به صورت رسمی تعطیل شدند.
بنا بر اعلام روزنامه ینی شفق، از جمله افراد مشهوری که طبق آخرین بخشنامه در حکم قانون از کار اخراج شده اند، می توان از دوران ارییلماز معاون استاندار یوزگات، کامل آکسوی معاون استاندار ارزینجان، صبری اوزون معاون استاندار کارابوک، یاشار کمال ییلماز معاون استاندار ارزینجان، احسان چیغیل از بخشداران آغری و ارول کورکماز از بخشداران ماردین نام برد.
به نوشته رسانه های ترکیه، در مجموع بخش نامه های در حکم قانون صادره پس از کودتای نافرجام 15 جولای 2016، هشت هزار و 998 نفر از پلیس امنیت، سه هزار و 77 نفر از نیروی زمینی ارتش، یکهزار و 126 نفر از نیروی دریایی، یکهزار و 949 نفر از نیروی هوایی، 649 نفر از فرماندهی کل ژاندارمری، 658 نفر از وزارت آموزش ملی، 50 نفر از وزارت خارجه، 31 نفر از وزارت کشور، 12 نفر از وزارت دفاع و 199 نفر از موسسات آموزش عالی از کار اخراج شدند.
ترکیه بعد از کودتای 15 جولای سال 2016 در هشت دوره متوالی، وضعیت فوق العاده سه ماهه در این کشور اعلام کرده که تا 20 جولای(28 تیرماه 1397) ادامه دارد و با استفاده از اختیارات قانونی متاثر از آن و با صدور 'بخشنامه های در حکم قانون'، به تصفیه همه ارکان حکومتی و دولت از افراد متهم به کودتا پرداخته است.
لغو وضعیت فوق العاده مطالبه مردم و به خصوص وعده نامزدهای انتخابات اخیر ریاست جمهوری این کشور بود به طوری که اردوغان نیز پیش از انتخابات اعلام کرد که وضعیت فوق العاده را در ترکیه پس از انتخابات لغو می کند.
بر اساس تصمیم دولت ترکیه متاثر از قانون وضعیت فوق العاده و با صدور بخشنامه های در حکم قانون، پیش از این 27 هزار و 923 نفر از متهمان کودتا از کار تعلیق و 114 هزار و 936 تن نیز اخراج و 40 هزار نفر نیز بازگشت به کار داده شده اند.
هشتمین دوره وضعیت فوق العاده سه ماهه در ترکیه در تاریخ 28 تیرماه 1397 پایان می یابد ولی با آغاز به کار دولت جدید این کشور در قالب نظام جدید ریاستی، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری منتخب قصد دارد وضعیت فوق العاده دو ساله را در این کشور ملغی کند.
مقامات دولت ترکیه، تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن را نزدیک 200 هزار نفر اعلام و بیان کرده اند که این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای 15 جولای سال 2016 ترکیه نقش داشتند.
ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به گولن(فتو) و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای 2016(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.
فتح الله گولن بیش از 17 سال است که در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن است و مقامات واشنگتن تا کنون به هشت درخواست رسمی استرداد وی به ترکیه پاسخ رد داده اند.
در کودتای 15 جولای سال 2016 (25 تیرماه 1395) ترکیه 249 نفر کشته و 2 هزار و 193 نفر نیز زخمی شدند.
محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.
خاورم/1905


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

تیم منتخب سال فیفا؛ با مسی و بدون صلاح!
تیم منتخب سال ۲۰۱۸ فیفا مشخص شد.
رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
کی‌روش به مودریچ رای داد، شجاعی به صلاح
آرای کارلوس کیروش و مسعود شجاعی، سرمربی و کاپیتان تیم ملی ایران در مراسم بهترین‌های سال ۲۰۱۸ فیفا اعلام شد.
لمپارد: مورینیو نیازی به تعریف ندارد
سرمربی دربی کانتی از تقابل با مورینیو در جام حذفی سخن گفت و به تمجید از این مربی پرداخت.
30 نفر نامزد ریاست جمهوری عراق شدند
لبنانی ها به یاد شهدای حمله تروریستی اهواز شمع روشن کردند
نمایشگاه ساختمان قطر با حضور شرکت های ایرانی آغاز به کار کرد
عربستان مناطق مسکونی یمن را مورد حمله قرار داد
عفو بین‌الملل: چین به سرکوب مسلمانان پایان دهد
رئیس جمهوری لبنان از حضور حزب الله در سوریه دفاع کرد
میشل عون: اسرائیل برای تجزیه خاورمیانه به اقلیت‌های طائفه‌ای تلاش می‌کند
وزارت دفاع روسیه: اظهارات نظامیان اسرائیلی درمورد دست نداشتن در سقوط هواپیمای روسی دروغ است
شهادت یک فلسطینی در غزه
فلسطینی ها پهپاد صهیونیست ها را سرنگون کردند