هنرمندان خانه نشین را نباید از یاد برد

19:58 ۷۸ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 240 0
هنرمندان خانه نشین را نباید از یاد برد

شیراز- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در دیدار با اهل قلم گفت: مدیر فرهنگی که هنرمندان خانه‌نشین را از یاد ببرد باید خود، خانه‌نشین شود و لیاقت کرسی خدمت به فرهنگ را ندارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، صابر سهرابی روز یکشنبه 17تیرماه به مناسبت هفته قلم با نویسندگان و شاعران شیراز دیدار کرد.
وی به دیدار ندا هدایتی‌فرد، هنرمندی رفت که از سال 1381 شاعری را آغاز کرد و از همان روز‌ها با بیماری ام.اس دست به گریبان است. ام.اس یک بیماری التهابی است که در آن غلاف‌های میلین سلول‌های عصبی در مغز و نخاع آسیب می‌بینند. این شاعر آثاری همچون همین گنجشک ها، خدا نوشت و هوای غزل آلود را در کارنامه دارد و دو سه‌سالی است که دیگر شعر نمی‌سراید؛ اما پای ثابت انجمن‌های ادبی است و می‌گوید: دلم با شاعران شیراز است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برای این شاعر آرزوی سلامتی کرد و گفت: این بی‌معرفتی و بی‌انصافی محض است که مردم، زمانی که هنرمندشان در بستر بیماری است، سال‌ها تولید اندیشه و هنر او را فراموش کنند.
سهرابی هزینه یک سال بیمه ندا هدایتی فرد و بیمه تکمیلی او را تقبل کرد.
وی همچنین به دیدار پرویز خائفی رفت که شاعری پیشکسوت است و در ٨٢ سالگی هنوز شعر می‌سراید. برخی آثار او عبارت اند از: از لحظه تا یقین، این خاک طربناک، باز آسمان آبی است به شعر و نیز کتاب حافظ در اوج.
خائفی به سهرابی گفت: همین دیدار با اهل قلم و شاعران و از یاد نبردن آنان که در آسیابِ اندیشه و کلمه مویشان سفید شده است، بزرگترین قدمی است که یک مدیر باید در مسیر فرهنگ بردارد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به خدمات فرهنگی این شاعر در مبارزه و ریشه‌کن کردن بیسوادی اشاره کرد و افزود: راه‌اندازی چندین کتابخانه و حضور مستمر در محافل ادبی و تدریس در دانشگاه از پرویز خائفی چهره ای تکرارنشدنی ساخته است.
پس از آن، سهرابی به دیدار ابوتراب خسروی، نویسنده کتاب ملکان عذاب رفت که جایزه معتبر جلال آل احمد را برای شیراز به ارمغان آورد. او پس از چند ماه از درگذشت همسر به گفته خودش تازه کمی کمر راست کرده و کارگاه‌های داستان‌نویسی و نیز نگارش رمان جدیدش را از سر گرفته است.
خسروی هم همچون خائفی دیدار و احترام به اهل قلم را موضوعی دانست که سهرابی باید چراغ راه خود قرار دهد. او که می گفت: هدف از رمان نویسی و اصولاً فرهنگ ایجاد مفاهمه و هم دلی در جامعه است، تأکید کرد: شک نکنید اگر مردمی داشتیم که بیش از این‌ها رمان و شعر می خواندند، درک متقابل موجب می شد خشم و همه مشکلات و معضلات اجتماعی از جامعه رخت بربندد.
سهرابی با ابراز خرسندی از حضور دوباره ابوتراب خسروی در جمع نویسندگان و اهالی قلم، وجود او را مایه مباهات داستان نویسی فارس و ایران دانست و گفت: احترام و اکرام هنرمندان کمترین کاری است که از عهده مان برمی آید و تلاش می کنیم رهنمودهای ایشان توشه راه در این سفر خطیر باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افزود: فارس به گواه تاریخ نه از بابِ مبالغه و تعصب، یک سر و گردن در حوزه فرهنگ از همه جا بالاتر است و همین موضوع هم وظیفه ما به عنوان متولی و هم هنرمندان را سنگین تر کرده است و حضور بزرگانی ابوتراب خسروی انگیزه حرکت در این مسیر را ایجاد کرده و به آن قوت می بخشد.
اهدای لوح یادبود به ابوتراب خسروی پایان بخش دیدار با اهل قلم شیراز در یکی از روزهای هفته قلم فارس بود.
روز قلم مصادف با ١٤ تیرماه به پیشنهاد انجمن قلم ایران و تصویب شورای فرهنگ عمومی به عنوان روز قلم در تقویم رسمی کشور به ثبت رسیده است. برنامه های فرهنگی به مناسبت این روز طی یک هفته در شیراز برگزار می شود که با ادای احترام به اهل قلم فقید در دارالرحمه شیراز آغاز شد و ٢١ تیرماه با جشن قلم پایان می‌پذیرد.
7375


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

مسی به رونالدو رای داد، رونالدو به مودریچ
با اعلام برندگان نهایی جوایز بهترین های سال فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال آرای مربیان، کاپیتان ها و روزنامه نگارانی که در این رای گیری شرکت داشتند را اعلام کرد.
نماینده فوتبال ایران در مراسم بهترین‌های فیفا
کارلوس کی‌روش در مراسم بهترین‌های فیفا یافت.
پورعلی‌ گنجی: تیم ملی حمایت شود، با همه رقابت می‌کند
مرتضی پورعلی‌گنجی، مدافع تیم ملی فوتبال کشورمان اعتقاد دارد که تفاوت رقابتی مثل جام ملت‌های آسیا با جام جهانی، تفاوت بین انگیزه‌ها و حس جنگندگی تیم‌هاست.
برنامه نود؛ دربی و جنجال برای ۵۰ - ۵۰ تماشاگران
عادل فردوسی‌پور بیشترین بخش برنامه نود این هفته را به دربی 88 اختصاص داده بود.
زادمهر: هافبک‌ها در داربی تعیین کننده هستند
یک پیشکسوت باشگاه پرسپولیس می‌گوید تیمی که بتواند خط هافبک تیم مقابلش را کنترل کند می‌تواند در داربی موفق باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
مسی به رونالدو رای داد، رونالدو به مودریچ
با اعلام برندگان نهایی جوایز بهترین های سال فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال آرای مربیان، کاپیتان ها و روزنامه نگارانی که در این رای گیری شرکت داشتند را اعلام کرد.
نماینده فوتبال ایران در مراسم بهترین‌های فیفا
کارلوس کی‌روش در مراسم بهترین‌های فیفا یافت.
پیام صلح و دوستی شمس تبریزی به سه کشور خارجی ارسال می شود
این ‌همه سلبریتی‌ستیزی برای چیست_علیرضا بهرامی*
30 شهر فارس برای کسب عنوان پایتختی کتاب اعلام آمادگی کردند
55 کتابخانه روستایی در کشور بهره برداری می شود
معنانگری و روان‌شناسی هستی روی پیشخوان کتاب‌فروشی ها
کوالالامپور پایتخت کتاب جهان در سال 2020
18 عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس چاپ و منتشر شده است
کردستان میزبان نخستین کنگره سراسری آیین های عاشورایی است
«زمین سوخته»، روایتی زیست شده در نخستین روزهای جنگ
کتابخانه عمومی ابوزیدآباد تکمیل شد