طرح جامع اصلاح اقلیم یک ضرورت ملی است-محمد سلطانمرادی*

15:47 ۲۲۳ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 546 0
طرح جامع اصلاح اقلیم  یک ضرورت ملی است-محمد سلطانمرادی*

اصفهان - ایرنا- گذر از روند فزاینده چالش و تنش های آبی نیازمند بسیج همگانی و تدوین 'طرح جامع و ملی اصلاح و بازگشت به اقلیم طبیعی'و سازگاری با کم آبی است.

ایرنا

خشکسالی بسرعت در حال پیشروی است و آثار و تبعات ناشی از آن در چهار گوشه کشور به اشکال مختلف رخ نمایان کرده و روند اخبار و رویدادها این بخش نشان می دهد که کم آبی از مرحله تنش و چالش عبور کرده و بشکلی نگران کننده به مرزهای بحران رسیده است.
گرچه علائم ناشی از این پدیده در تمامی نقاط کشور یکسان و همزمان حس نشده و اشکال کار درهمین نکته است، اما هیچ تردیدی نیست که چالش آب کاملا فراگیر شده و روندی شتابان به خود گرفته است.
از طرفی نشست ها و گفتگوها و بحث های متعددی در این خصوص در نقاط مختلف کشور درگرفته و بخش هایی مهم ازکارکردهای اداری و رسانه ها را بخود مشغول کرده است، با این حال واکنش ها و اقدام های انجام شده در این زمینه محدود به نگرشهای بخشی، منطقه ای و مقابله جویانه بوده است.
در حال حاضر بسیاری از نقاط کشور با چالش های زیست محیطی ناشی از آلودگی هوا، کمبود آب و کاهش روز افزون پوشش های گیاهی روبرو است و سلامت ساکنان این مناطق مورد تهدید قرار دارد.
فرصت ها و عرصه های موثر در سالم سازی و تلطیف محیط زیست در نقاط محتلف کشور از جمله تالاب گاوخونی و فهرستی از عرصه های و فرصت های بی نظیر طبیعی بتدریج به کانون های بحرانی و متغیرهای تاثیر گذار اقلیمی تبدیل شده و حمله ریزگردها مخاطرات جدی برای 22 استان کشور ایجاد کرده است.
دست کم در یکسال اخیرسلسله ای از جلسات، نشست ها وبررسی های کارشناسی با موضوع آب یا کم آبی در نقاط مختلف کشور از جمله اصفهان برگزار شده و نظرات کارشناسی در خصوص علل و عوامل بروز کم آبی در این مناطق مطرح شده که همه این دلایل در نهایت به علت اصلی یعنی تغییرات اقلیمی ختم می شود.
این بدان معنا است که چالش آب امری ملی و فراگیر است که منشا اصلی آن را باید در تغییرات اقلیمی و رفتار خودمان با طبیعت جستجو کنیم و برای بازگشت به اقلیم طبیعی و جبران گذشته بصورت ملی و یکپارچه عمل کنیم.
گرچه ممکن است اولویت ها، بحران ها و مشکلات جوامع مختلف در نگاه اول متفاوت به نظر برسد اما حقیقت این است که موضوع آب ازمنظر زیست محیطی در تمامی نقاط ایران زمین اولویت اول است .
بحران های زیست محیطی در نیمه دوم قرن بیستم به عنوان تهدید جدی در جهان غرب مطرح شد و اذهان عموم را به خود جلب کرد، در حالی که همان زمان این مهم برای برخی کشورها از جمله کشور ما ، امری حاشیه ای تلقی می شد و همین غفلت موجب شد تا مشکلات زیست محیطی در این جوامع به معضلاتی پیچیده تبدیل شود و بشکل چالش رخ نمایان کند.
این رویکرد در بسیاری از نقاط جهان بویژه کشور ما و بخصوص در استان اصفهان با تغییرات اقلیمی همراه بوده و نهایت به خشکسالی که اکنون شاهد آن هستیم، منتهی شده است.
آنچه امروز به عنوان چالش آب یا محیط زیست با آن دست به گریبان هستیم، نتیجه عملکرد ما در گذشته است، عملکردی که اکنون با توجه به فضای سیاسی و کارکردهای رسانه ای فرصت بروز یافته و به اشکال مختلف توسط رسانه ها، شبکه های اجتماعی و تریبون ها مدام مطرح می شود.
البته بسنده کردن به طرح مشکلات و معضلات بدون توجه به راهکارها و شناخت مصادیق آن، نه تنها کار ساز نیست بلکه ممکن است به تشدید این معضلات منتهی شود، به همین جهت ما به تجزیه و تحلیل دقیق و ریشه یابی امور نیازمندیم تا بتوانیم نسخه ای شفا بخش برای این معضلات تهیه کنیم.
در این زمینه تدوین طرح جامع اصلاح اقلیم و سازگاری ملی با کم آبی به عنوان مهمترین راهکار و راهبرد برای نجات از خطر خشکسالی و کم آبی به عنوان یک ضرورت ملی مورد تاکید قرار دارد.
در قالب این طرح می توان با کمک رسانه ها ضمن بستر سازی ذهنی درجامعه، اقشار مختلف مردم بویژه کشاورزان را با مفاهیم تغییرات اقلیمی آشنا کرد تا همگان به درکی مشترک از وضعیت فعلی برسیم و با ارائه نقشه راه، در راستای اصلاح و بازگشت به اقلیم طبیعی گام برداریم .
تدوین طرح ملی و جامع اصلاح اقلیم ها به عنوان محور راهبردی می تواند به ساماندهی و سازماندهی حرکتی فراگیر، بسیج عمومی و بکارگیری تمامی امکانات و توانمندی های علمی و برنامه ریزی کارآمد برای عبور از بحران کم آبی منجر شود .
تقویت اراده جمعی، هماهنگی بین بخشی، کلان بینی و جلوگیری از جزء نگری و پیشگیری از تنش های محلی می تواند ازدیگر مزایای طرح مذکور باشد.
احیای مراتع و جنگلها، بازبینی روند سد سازی، خروج دام مازاد از مراتع، تغییر الگوهای کشت وآبیاری ، مدیریت برمنابع آب، توجه به کشت فراسرزمینی، بازنگری در وضعیت صنایع آب بر و اصلاح روند صنعتی شدن و ارائه الگوهای جدید توسعه، باز بینی و اصلاح ابزار و شیرآلات مورد استفاده درمصرف آب خانگی واصلاح مکانیزم های صنعت و تکنولوژی در بخش آب و آبیاری از جمله بخش هایی است که در قالب طرح جامع بازگشت به اقلیم طبیعی باید مورد بررسی قرار گیرد.
* خبرنگار ایرنا در استان اصفهان


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

مرد ژاپنی که خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرد
مدل و هنرمند ژاپنی «مت کوواتا» در سال‌های اخیر با تغییرات ظاهری خود توجه زیادی را جلب کرده است. این پسر ۲۴ ساله ژاپنی خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرده است.
موجودات افسانه‌ای در داستان‌های اساطیری یونان
موجودات افسانه‌ای در داستان‌های اساطیری یونان جزء ترسناک‌ترین، عجیب‌ترین و حیرت‌انگیزترین موجودات تاریخ باستان محسوب می‌شوند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.
مغز زن‌ها زودتر پیر می‌شود یا مغز مردها؟
پژوهش‌ها نشان داده‌اند مغز خانم‌ها به طور متوسط تقریبا سه برابر جوان‌تر از مغز مردهاست (در یک سن). این یافته‌ی علمی می‌تواند توجیه کننده‌ی این باشد که چرا زن‌ها نسبت به مردها، از نظر ذهنی جوان‌تر و هوشیارتر می‌مانند. به گفته‌ی دانشمندان، زن‌ها موفق شده بودند امتیازات بهتری در آزمون‌های عملکرد ادراکی نسبت به مرد‌های همسن خود کسب کنند.
سنگ کلیه؛ علل، روش‌های جلوگیری و درمان آن
سنگ کلیه عموما زمانی در بدن ایجاد می‌شود که حجم زیادی پسماند در بدن وجود داشته باشد، اما مایعات زیادی درون کلیه نباشد. دفع طبیعی سنگ کلیه معمولا با درد زیادی همراه است. برخی زنان حتی مدعی هستند که این درد از زایمان نیز بدتر است.
انواع املت؛ بفرمایید صبحانه لاکچری!
انواع املت جز غذا‌های ملل محسوب می‌شوند که بسیاری از آن‌ها وارد سفره‌های ایرانی نیز شده اند. مواد اولیه آسان و در دسترس برخی املت‌ها شخص را به درست کردن آن تشویق می‌کند. مانند املت اسپانیایی و املت ایتالیایی و املت فرانسوی که مواد اولیه‌ی مشترک و ساده‌ای دارند.
چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی؛ از ولنتاین تا ولنتاین!
در روزگاری که جامعه مجازی و شبکه‌های اجتماعی یکی از ارکان اصلی ارتباط افراد با یکدیگر شده است، ستارگان و چهره‌ها نیز این صفحات را برای ارتباط بهتر با مردم انتخاب کرده اند و با داشتن صفحه در شبکه‌های اجتماعی قصد در ارتباط مستمر و دو طرفه با مردم دارند. این مطلب با گزیده‌ای از این تصاویر در خدمت شماست.
چگونه فرهادی ابهام اخلاقی را به شکل هنری بیان می‌کند؟
اصغر فرهادی، موفق‌ترین کارگردان تاریخ سینمای ایران، شاید علاقه چندانی به سیاست جهانی نداشته باشد، اما سیاست جهانی به او بسیار توجه دارد
مدل ناخن و رنگ لاک در مورد شخصیت شما می‌گویند!
بسیاری افراد دوست دارند با توجه به ویژگی‌های ظاهری، از خصوصیات فردی خود و دیگران آگاه شوند. آیا می‌دانستید با نگاه کردن به ناخن‌ها هم می‌توان در مورد شخصیت هر فرد به نتایج جالبی رسید؟ رنگ لاک و فرم ناخن، برخی از خصوصیات فردی شما را بازگو می‌کند.
اجازه ندهید همسرتان شما را عصبانی کند
هیچکس نمی‌تواند احساسی را به ما تحمیل کند. بله مطمئنا همسرمان می‌تواند کاری کند یا حرفی بزند که ما را کاملا عصبانی و خشمگین کند یا احساس واقعا بدی پیدا کنیم، ولی این چیزی نیست که برایش برنامه ریزی شده باشد؛ بلکه فقط اتفاقی است که روی می‌دهد.
عمده فروشی چیست و چه کاربردی دارد؟
در این مقاله قصد داریم نگاهی کلی به عمده فروشی داشته باشیم و با هم نگاهی به نقش عمده فروشی در بازار بیندازیم. بد نیست پیش از هر چیز به تعریف درستی از عمده فروشی برسیم. به خرید کالا در مقیاس‌های بزرگ (عمدتا از تولید کننده) و فروش آن به مشتریان (خرده فروشان، صنایع و ...) به صورت عمده و قیمت پائین عمده فروشی گفته می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تعامل دانشگاه و جامعه برنامه‌ریزی نیاز دارد؛دستوری نیست-دلیل اثرگذارنبودن پروژه‌های علوم‌انسانی
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه این نگرش که دانشگاه‌ها تنها در توسعه مرزهای دانش به صورت جزیره‌ای مؤثر باشند، مطرود است، گفت: اگر دانشگاه می‌خواهد بماند، متحول شود و ارتقا یابد، مسیر ناگزیر آن پیوند با جامعه است و اکنون که ۴۰ سال تجربه را پشت سر داریم، باید در این زمینه اولویت‌بندی‌های واقعی را شناسایی و خلاءها و به هم ریختگی‌های روابطی که موجود است را ساماندهی کنیم.
هنرمندان معلول دیر بوشهر6 مقام کسب کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن معلولان شهرستان دیر استان بوشهر گفت: هنرمندان بازیگر معلول این شهرستان در جشنواره منطقه ای تئاتر مهر آیین خلیج فارس 6 مقام کسب کردند.
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام مجدد آزمون کارشناسی ارشد از امروز ۲۸ بهمن خبر داد.
فرمانداری مجوز تشییع همسر شریعتی از حسینیه ارشاد را داده بود
تهران- ایرنا- فرماندار تهران اعلام کرد: مجوز تشییع پیکر پوران شریعت رضوی همسر دکتر شریعتی از حسینیه ارشاد صادر شده بود و نیروی انتظامی نیز همکاری لازم را در این زمینه داشته است.
جایگاه بین المللی آمریکا با نشست ورشو تنزل یافت
فرمانداری مجوز تشییع همسر شریعتی از حسینیه ارشاد را داده بود
پیکر شهید حادثه تروریستی نیکشهر در زاهدان تشییع شد
تقاضای خرید خودرو زیاد است اما کسی فروشنده نیست
گنبد آماده برگزاری مرحله نهایی والیبال لیگ برتر نوجوانان است
رییس جمهوری وارد بندرلنگه هرمزگان شد
محسن هاشمی:اشد مجازات برای 2 عضو شورای تهران درنظر گرفته اند
فرمانداری تهران: نمایشگاه بهاره باید برگزار شود
بارش سنگین برف راه 120 روستای آذربایجان شرقی را بست
بالابرهای «کارتی» مترو پایتخت