طرح جامع اصلاح اقلیم یک ضرورت ملی است-محمد سلطانمرادی*

15:47 ۱۱ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 77 0
طرح جامع اصلاح اقلیم  یک ضرورت ملی است-محمد سلطانمرادی*

اصفهان - ایرنا- گذر از روند فزاینده چالش و تنش های آبی نیازمند بسیج همگانی و تدوین 'طرح جامع و ملی اصلاح و بازگشت به اقلیم طبیعی'و سازگاری با کم آبی است.

ایرنا

خشکسالی بسرعت در حال پیشروی است و آثار و تبعات ناشی از آن در چهار گوشه کشور به اشکال مختلف رخ نمایان کرده و روند اخبار و رویدادها این بخش نشان می دهد که کم آبی از مرحله تنش و چالش عبور کرده و بشکلی نگران کننده به مرزهای بحران رسیده است.
گرچه علائم ناشی از این پدیده در تمامی نقاط کشور یکسان و همزمان حس نشده و اشکال کار درهمین نکته است، اما هیچ تردیدی نیست که چالش آب کاملا فراگیر شده و روندی شتابان به خود گرفته است.
از طرفی نشست ها و گفتگوها و بحث های متعددی در این خصوص در نقاط مختلف کشور درگرفته و بخش هایی مهم ازکارکردهای اداری و رسانه ها را بخود مشغول کرده است، با این حال واکنش ها و اقدام های انجام شده در این زمینه محدود به نگرشهای بخشی، منطقه ای و مقابله جویانه بوده است.
در حال حاضر بسیاری از نقاط کشور با چالش های زیست محیطی ناشی از آلودگی هوا، کمبود آب و کاهش روز افزون پوشش های گیاهی روبرو است و سلامت ساکنان این مناطق مورد تهدید قرار دارد.
فرصت ها و عرصه های موثر در سالم سازی و تلطیف محیط زیست در نقاط محتلف کشور از جمله تالاب گاوخونی و فهرستی از عرصه های و فرصت های بی نظیر طبیعی بتدریج به کانون های بحرانی و متغیرهای تاثیر گذار اقلیمی تبدیل شده و حمله ریزگردها مخاطرات جدی برای 22 استان کشور ایجاد کرده است.
دست کم در یکسال اخیرسلسله ای از جلسات، نشست ها وبررسی های کارشناسی با موضوع آب یا کم آبی در نقاط مختلف کشور از جمله اصفهان برگزار شده و نظرات کارشناسی در خصوص علل و عوامل بروز کم آبی در این مناطق مطرح شده که همه این دلایل در نهایت به علت اصلی یعنی تغییرات اقلیمی ختم می شود.
این بدان معنا است که چالش آب امری ملی و فراگیر است که منشا اصلی آن را باید در تغییرات اقلیمی و رفتار خودمان با طبیعت جستجو کنیم و برای بازگشت به اقلیم طبیعی و جبران گذشته بصورت ملی و یکپارچه عمل کنیم.
گرچه ممکن است اولویت ها، بحران ها و مشکلات جوامع مختلف در نگاه اول متفاوت به نظر برسد اما حقیقت این است که موضوع آب ازمنظر زیست محیطی در تمامی نقاط ایران زمین اولویت اول است .
بحران های زیست محیطی در نیمه دوم قرن بیستم به عنوان تهدید جدی در جهان غرب مطرح شد و اذهان عموم را به خود جلب کرد، در حالی که همان زمان این مهم برای برخی کشورها از جمله کشور ما ، امری حاشیه ای تلقی می شد و همین غفلت موجب شد تا مشکلات زیست محیطی در این جوامع به معضلاتی پیچیده تبدیل شود و بشکل چالش رخ نمایان کند.
این رویکرد در بسیاری از نقاط جهان بویژه کشور ما و بخصوص در استان اصفهان با تغییرات اقلیمی همراه بوده و نهایت به خشکسالی که اکنون شاهد آن هستیم، منتهی شده است.
آنچه امروز به عنوان چالش آب یا محیط زیست با آن دست به گریبان هستیم، نتیجه عملکرد ما در گذشته است، عملکردی که اکنون با توجه به فضای سیاسی و کارکردهای رسانه ای فرصت بروز یافته و به اشکال مختلف توسط رسانه ها، شبکه های اجتماعی و تریبون ها مدام مطرح می شود.
البته بسنده کردن به طرح مشکلات و معضلات بدون توجه به راهکارها و شناخت مصادیق آن، نه تنها کار ساز نیست بلکه ممکن است به تشدید این معضلات منتهی شود، به همین جهت ما به تجزیه و تحلیل دقیق و ریشه یابی امور نیازمندیم تا بتوانیم نسخه ای شفا بخش برای این معضلات تهیه کنیم.
در این زمینه تدوین طرح جامع اصلاح اقلیم و سازگاری ملی با کم آبی به عنوان مهمترین راهکار و راهبرد برای نجات از خطر خشکسالی و کم آبی به عنوان یک ضرورت ملی مورد تاکید قرار دارد.
در قالب این طرح می توان با کمک رسانه ها ضمن بستر سازی ذهنی درجامعه، اقشار مختلف مردم بویژه کشاورزان را با مفاهیم تغییرات اقلیمی آشنا کرد تا همگان به درکی مشترک از وضعیت فعلی برسیم و با ارائه نقشه راه، در راستای اصلاح و بازگشت به اقلیم طبیعی گام برداریم .
تدوین طرح ملی و جامع اصلاح اقلیم ها به عنوان محور راهبردی می تواند به ساماندهی و سازماندهی حرکتی فراگیر، بسیج عمومی و بکارگیری تمامی امکانات و توانمندی های علمی و برنامه ریزی کارآمد برای عبور از بحران کم آبی منجر شود .
تقویت اراده جمعی، هماهنگی بین بخشی، کلان بینی و جلوگیری از جزء نگری و پیشگیری از تنش های محلی می تواند ازدیگر مزایای طرح مذکور باشد.
احیای مراتع و جنگلها، بازبینی روند سد سازی، خروج دام مازاد از مراتع، تغییر الگوهای کشت وآبیاری ، مدیریت برمنابع آب، توجه به کشت فراسرزمینی، بازنگری در وضعیت صنایع آب بر و اصلاح روند صنعتی شدن و ارائه الگوهای جدید توسعه، باز بینی و اصلاح ابزار و شیرآلات مورد استفاده درمصرف آب خانگی واصلاح مکانیزم های صنعت و تکنولوژی در بخش آب و آبیاری از جمله بخش هایی است که در قالب طرح جامع بازگشت به اقلیم طبیعی باید مورد بررسی قرار گیرد.
* خبرنگار ایرنا در استان اصفهان


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

واژگونی اتوبوس 9 کشته و زخمی برجای گذاشت
تهران-ایرنا- واژگونی اتوبوس مسافربری در محور چابهار- زاهدان 9 کشته و زخمی بر جای گذاشت.
دولت سیاست ارزی را متناسب با نیازها و نظر مردم اعمال می کند
یزد - ایرنا - معاون صادراتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سیاست ها در بخش ارزی تغییر کرد و دولت مصمم است تصمیمات را متناسب با شرایط و با توجه به نیازها و نظر مردم اعمال کند.
شهیدی که در مرقد امام حسین (ع) جواز شهادت گرفت
بجنورد- ایرنا- مرتضی زرهرن شهید مدافع حرم شیروان که قبل از اعزام به سوریه به زیارت امام حسین (ع) و عتبات عالیات مشرف شد و مجوز شهادتش را برای دفاع از حرم آل الله از سرور و سالار شهیدان گرفت.
دادگاه صهیونیستی دو فلسطینی را به حبس ابد محکوم کرد
تهران – ایرنا – منابع خبری گزارش دادند که دادگاه رژیم صهیونیستی دو فلسطینی را به اتهام قتل یک شهرک نشین صهیونیست به حبس ابد محکوم کرد.
چین سفر به کشور پالائو را غیرقانونی اعلام کرد
پکن- ایرنا- چین با اعلام اینکه از این پس سفر به 'پالائو' برای گردشگران این کشور غیرقانونی است در تلاش است این کشور متحد تایوان را تحت فشار بگذارد.
جدال نفسگیر آمریکایی ها در روز دعوت از پوتین به کاخ سفید
تهران – ایرنا – در روزی که ارکان اطلاعاتی، امنیتی و قضایی آمریکا دست به دست هم دادند تا به محبوبیت ولادیمیر پوتین نزد دونالد ترامپ خدشه وارد کنند، رئیس جمهوری ایالات متحده شگفتی دیگری خلق کرد و از برنامه ریزی برای دیداری دوباره با همتای روس خود خبر داد.
آمریکا از ابتکار نماینده ویژه سازمان ملل در یمن استقبال کرد
نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن ابتکار دیپلماتیک برای حل بحران این کشور استقبال کرد.
آموزش و پرورش رسانه 'سینا تی وی' راه اندازی می کند
شهرکرد- ایرنا- رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش از فعال شدن و راه اندازی رسانه تعاملی 'سینا تی وی ' در این وزارتخانه خبر داد و گفت: این رسانه با استفاده از اینترنت رایگان برای تمامی اولیای دانش آموزان در استانهای کشور قابل دریافت است.
آموزش و پرورش رسانه 'سینا تی وی' راه اندازی می کند
شهرکرد- ایرنا- معاون وزیر و رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش از فعال شدن و راه اندازی رسانه تعاملی 'سینا تی وی ' در این وزارتخانه خبر داد.
اجرای دوباره عقد ازدواج با مهریه متفاوت، بدون انحلال عقد اول
اگر عقد اول بر مهریه پانصد هزار تومان خوانده شده، مهریه همین مقدار است و عقد دوم هیچ اثرى ندارد و نوشتن سى سکه در قباله محضرى، هیچ حقى براى زن ایجاد نمى‌کند، مگر آنکه در ضمن عقد لازم دیگرى شرط کنند که سى سکه بر مهریه اول اضافه گردد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شکست ٤ گله حریف استقلال در آسیا
تیم فوتبال السد با نتیجه ٤-١ برابر دویسبورگ شکست خورد.
مشکل عجیب یورگن کلوپ با جوردن هندرسون
یورگن کلوپ، سرمربی لیورپول، فاش کرد که جوردن هندرسون، کاپیتان تیمش، را متقاعد کرده که زودتر از موعد مقرر، از تعطیلات برنگردد.
وزیر کار: بنده وزیر بیکاران هم هستم
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کارگران انقلابی‌ترین قشر جمهوری اسلامی هستند گفت: اجازه نمی‌دهیم تحریم به زندگی مردم آسیب برساند، من وزیر کار هستم و باید از کارگران حمایت کنم بنده وزیر بیکاران هم هستم.
با 3 دهان‌شویه طبیعی بوی بد دهان را از بین ببرید!
متأسفانه بوی بد دهان یا همان هالیتوز روی اعتماد به نفس فرد تأثیر منفی می‌گذارد چون وجه اجتماعی فرد را دچار مشکل می‌کند.
خواراکی‌هایی که صبح بمب انرژی شما هستند
انواع مختلفی از دانه‌های خوراکی وجود دارند که می‌توانند با خستگی صبحگاهی مقابله کنند. این مواد غذایی کالری کمی دارند و سرشار از مواد مغذی هستند که به حفظ و تقویت سلامت بدن کمک می‌کنند.
واژگونی اتوبوس 9 کشته و زخمی برجای گذاشت
دولت سیاست ارزی را متناسب با نیازها و نظر مردم اعمال می کند
شهیدی که در مرقد امام حسین (ع) جواز شهادت گرفت
بودجه پروژه های نیمه تمام اولویت دار خوزستان تامین می شود
کنسرت حسام الدین سراج در مشهد برگزار شد
وزیر تعاون: عملکرد ترامپ موجب سعادت جامعه ایرانی می شود
اولین پرواز زائران خراسانی به سرزمین وحی انجام شد
نخستین تولیدات نهال گواهی شده در کشور رونمایی شد
درصدد حل مشکلات کشور باشیم
5 مدرسه خیرساز در تکاب افتتاح شد