طرح جامع اصلاح اقلیم یک ضرورت ملی است-محمد سلطانمرادی*

15:47 ۱۳۳ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 383 0
طرح جامع اصلاح اقلیم  یک ضرورت ملی است-محمد سلطانمرادی*

اصفهان - ایرنا- گذر از روند فزاینده چالش و تنش های آبی نیازمند بسیج همگانی و تدوین 'طرح جامع و ملی اصلاح و بازگشت به اقلیم طبیعی'و سازگاری با کم آبی است.

ایرنا

خشکسالی بسرعت در حال پیشروی است و آثار و تبعات ناشی از آن در چهار گوشه کشور به اشکال مختلف رخ نمایان کرده و روند اخبار و رویدادها این بخش نشان می دهد که کم آبی از مرحله تنش و چالش عبور کرده و بشکلی نگران کننده به مرزهای بحران رسیده است.
گرچه علائم ناشی از این پدیده در تمامی نقاط کشور یکسان و همزمان حس نشده و اشکال کار درهمین نکته است، اما هیچ تردیدی نیست که چالش آب کاملا فراگیر شده و روندی شتابان به خود گرفته است.
از طرفی نشست ها و گفتگوها و بحث های متعددی در این خصوص در نقاط مختلف کشور درگرفته و بخش هایی مهم ازکارکردهای اداری و رسانه ها را بخود مشغول کرده است، با این حال واکنش ها و اقدام های انجام شده در این زمینه محدود به نگرشهای بخشی، منطقه ای و مقابله جویانه بوده است.
در حال حاضر بسیاری از نقاط کشور با چالش های زیست محیطی ناشی از آلودگی هوا، کمبود آب و کاهش روز افزون پوشش های گیاهی روبرو است و سلامت ساکنان این مناطق مورد تهدید قرار دارد.
فرصت ها و عرصه های موثر در سالم سازی و تلطیف محیط زیست در نقاط محتلف کشور از جمله تالاب گاوخونی و فهرستی از عرصه های و فرصت های بی نظیر طبیعی بتدریج به کانون های بحرانی و متغیرهای تاثیر گذار اقلیمی تبدیل شده و حمله ریزگردها مخاطرات جدی برای 22 استان کشور ایجاد کرده است.
دست کم در یکسال اخیرسلسله ای از جلسات، نشست ها وبررسی های کارشناسی با موضوع آب یا کم آبی در نقاط مختلف کشور از جمله اصفهان برگزار شده و نظرات کارشناسی در خصوص علل و عوامل بروز کم آبی در این مناطق مطرح شده که همه این دلایل در نهایت به علت اصلی یعنی تغییرات اقلیمی ختم می شود.
این بدان معنا است که چالش آب امری ملی و فراگیر است که منشا اصلی آن را باید در تغییرات اقلیمی و رفتار خودمان با طبیعت جستجو کنیم و برای بازگشت به اقلیم طبیعی و جبران گذشته بصورت ملی و یکپارچه عمل کنیم.
گرچه ممکن است اولویت ها، بحران ها و مشکلات جوامع مختلف در نگاه اول متفاوت به نظر برسد اما حقیقت این است که موضوع آب ازمنظر زیست محیطی در تمامی نقاط ایران زمین اولویت اول است .
بحران های زیست محیطی در نیمه دوم قرن بیستم به عنوان تهدید جدی در جهان غرب مطرح شد و اذهان عموم را به خود جلب کرد، در حالی که همان زمان این مهم برای برخی کشورها از جمله کشور ما ، امری حاشیه ای تلقی می شد و همین غفلت موجب شد تا مشکلات زیست محیطی در این جوامع به معضلاتی پیچیده تبدیل شود و بشکل چالش رخ نمایان کند.
این رویکرد در بسیاری از نقاط جهان بویژه کشور ما و بخصوص در استان اصفهان با تغییرات اقلیمی همراه بوده و نهایت به خشکسالی که اکنون شاهد آن هستیم، منتهی شده است.
آنچه امروز به عنوان چالش آب یا محیط زیست با آن دست به گریبان هستیم، نتیجه عملکرد ما در گذشته است، عملکردی که اکنون با توجه به فضای سیاسی و کارکردهای رسانه ای فرصت بروز یافته و به اشکال مختلف توسط رسانه ها، شبکه های اجتماعی و تریبون ها مدام مطرح می شود.
البته بسنده کردن به طرح مشکلات و معضلات بدون توجه به راهکارها و شناخت مصادیق آن، نه تنها کار ساز نیست بلکه ممکن است به تشدید این معضلات منتهی شود، به همین جهت ما به تجزیه و تحلیل دقیق و ریشه یابی امور نیازمندیم تا بتوانیم نسخه ای شفا بخش برای این معضلات تهیه کنیم.
در این زمینه تدوین طرح جامع اصلاح اقلیم و سازگاری ملی با کم آبی به عنوان مهمترین راهکار و راهبرد برای نجات از خطر خشکسالی و کم آبی به عنوان یک ضرورت ملی مورد تاکید قرار دارد.
در قالب این طرح می توان با کمک رسانه ها ضمن بستر سازی ذهنی درجامعه، اقشار مختلف مردم بویژه کشاورزان را با مفاهیم تغییرات اقلیمی آشنا کرد تا همگان به درکی مشترک از وضعیت فعلی برسیم و با ارائه نقشه راه، در راستای اصلاح و بازگشت به اقلیم طبیعی گام برداریم .
تدوین طرح ملی و جامع اصلاح اقلیم ها به عنوان محور راهبردی می تواند به ساماندهی و سازماندهی حرکتی فراگیر، بسیج عمومی و بکارگیری تمامی امکانات و توانمندی های علمی و برنامه ریزی کارآمد برای عبور از بحران کم آبی منجر شود .
تقویت اراده جمعی، هماهنگی بین بخشی، کلان بینی و جلوگیری از جزء نگری و پیشگیری از تنش های محلی می تواند ازدیگر مزایای طرح مذکور باشد.
احیای مراتع و جنگلها، بازبینی روند سد سازی، خروج دام مازاد از مراتع، تغییر الگوهای کشت وآبیاری ، مدیریت برمنابع آب، توجه به کشت فراسرزمینی، بازنگری در وضعیت صنایع آب بر و اصلاح روند صنعتی شدن و ارائه الگوهای جدید توسعه، باز بینی و اصلاح ابزار و شیرآلات مورد استفاده درمصرف آب خانگی واصلاح مکانیزم های صنعت و تکنولوژی در بخش آب و آبیاری از جمله بخش هایی است که در قالب طرح جامع بازگشت به اقلیم طبیعی باید مورد بررسی قرار گیرد.
* خبرنگار ایرنا در استان اصفهان


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

عالیشاه: اجازه ندادند ۱۱ بازیکن داشته باشیم!
تیم فوتبال پرسپولیس با نایب‌قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا پایان خوبی در این رقابت‌ها برای خود ساخت و حالا از امروز مجددا وارد رقابت‌های لیگ برتر خواهد شد تا از دو عنوان قهرمانی متوالی خود در این رقابت‌ها دفاع کند.
فتحی و استقلال با مشکل جدیدی مواجه شدند
اواسط شهریورماه امسال بود که با اعلام امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال، مدیران این باشگاه موفق شدند پرونده‌های بدهکاری خود را بدون مشکل به سرانجام برسانند.
پرسپولیس بزدل نیست، اما باید حرفه‌ای باشد
سرمربی پرسپولیس گفته برای اینکه کسی فکر نکند تیمش ترسو و بزدل است، امروز با پیکان بازی می‌کند.
برانکو از کدام بازیکنان استفاده می‌کند؟
برانکو ایوانکوویچ کار بسیار سختی برای انتخاب ترکیب امروز تیمش دارد.
از داخل باشگاه می‌خواهند شفر برکنار شود!
علی فتح‌الله‌زاده اعتقاد دارد از داخل باشگاه استقلال عده‌ای دوست ندارند شفر به کارش با تیم ادامه دهد.
۵ ویژگی برتر رابط کاربری OxygenOS
بسیاری از شرکت‌های سازنده گوشی‌های اندرویدی، رابط کاربری اختصاصی خود را توسعه می‌دهند ولی در میان این شرکت‌ها، رابط کاربری OxygenOS که در گوشی‌های وان‌پلاس مورد استفاده قرار می‌گیرد، طرفداران پروپاقرص زیادی دارد. این رابط کاربری نه‌تنها تا حد زیادی مشابه اندروید خالص است، بلکه در مقایسه با اندروید خالص از ویژگی‌های مفید زیادی بهره می‌برد. در ادامه به ۵ ویژگی برتر رابط کاربری OxygenOS نگاهی می‌اندازیم.
راهکار کلیدی امام سجاد(ع) برای استجابت همه دعاهایتان
حدیثی از حضرت امام سجاد(علیه السلام) در خصوص عاقبت و سرانجام واگذاری کارها به خداوند متعال مشاهده می‌کنید.
ˮمرجانه گلچینˮ به دنبال کبوترهایش! -عکس
مرجانه گلچین با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: روزی ما دوباره کبوترهایمان را پیدا خواهیم کرد و مهربانی دست زیبایی را خواهد گرفت.
عکس سیاه و سفید اما پرانرژی «الهه حصاری»
الهه حصاری با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: کسى مرا شبیه تو صدا نمى کند ...
باز هم حاشیه جدید برای ˮحمید هیرادˮ -این بار یک کلیپ جنجالی
حمید هیراد در ماه‌های اخیر حاشیه‌های بسیاری داشته است که بابت همه‌ این حاشیه‌ها شماتت شده و انصاف نیست که بابت اشتباه‌های دیگران تحت فشار قرار گیرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آغاز انهدام اهداف گروه‌های تروریستی در حومه ادلب سوریه
یک منبع نظامی سوری از آغاز انهدام اهداف گروه‌های تروریستی در حومه استان ادلب از سوی ارتش سوریه خبر داد.
عالیشاه: اجازه ندادند ۱۱ بازیکن داشته باشیم!
تیم فوتبال پرسپولیس با نایب‌قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا پایان خوبی در این رقابت‌ها برای خود ساخت و حالا از امروز مجددا وارد رقابت‌های لیگ برتر خواهد شد تا از دو عنوان قهرمانی متوالی خود در این رقابت‌ها دفاع کند.
فتحی و استقلال با مشکل جدیدی مواجه شدند
اواسط شهریورماه امسال بود که با اعلام امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال، مدیران این باشگاه موفق شدند پرونده‌های بدهکاری خود را بدون مشکل به سرانجام برسانند.
پرسپولیس بزدل نیست، اما باید حرفه‌ای باشد
سرمربی پرسپولیس گفته برای اینکه کسی فکر نکند تیمش ترسو و بزدل است، امروز با پیکان بازی می‌کند.
دشمنان توهم شکست انقلاب اسلامی را به گور می برند
شمار موسسه های آموزش عالی ایران از چین بیشتر است
مشکلات بازنشستگان معادن کرمان رفع می شود
یونسی: بدخواهان به دنبال برهم زدم همزیستی اقوام ایرانی هستند
رئیس نهاد رهبری در دانشگاهها: جامعه دانشگاهی اهل انس با قرآن هستند
صندوق توسعه ملی 6 هزار میلیارد ریال به صادرات کمک می کند
نخستین شکست خانگی کاله مازندران در لیگ برتر والیبال رقم خورد
دایر نکردن میز خدمت در سازمان ها تخلف است
نجات بشریت در پیروی از ولایت حضرت علی (ع) است
شیب تند مهاجرت به مازندران