جای خالی مردم در تصمیم های مدیریت شهری-داود رجبی*

15:27 ۷۸ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 338 0
جای خالی مردم در تصمیم های مدیریت شهری-داود رجبی*

کرمان -ایرنا- رشد پرشتاب شهرنشینی، شهرهای کشور را لبریز از مسائل پیچیده سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کرده و این در حالی است که حضور و مشارکت مردم در تصمیم گیری و حل چالش های شهر بسیار کمرنگ است.

ایرنا

موج شهر نشینی در ایران به حدود نیم قرن قبل و در پی اجرای قانون اصلاحات ارضی و گذار از جامعه سنتی به مدرن اتفاق افتاد و اصطلاح شهرنشینی را وارد ادبیات سیاسی و اجتماعی کشور کرد.
جاذبه ها، امکانات و مزایای به ظاهر رفاهی شهرها، جمعیت کثیری از روستانشینان را به شهر کشاند و گسترش بی رویه شهرها را موجب شد و در حال حاضر نیز این روند ادامه دارد.
شهرنشینی با خود آلودگی هوا، ترافیک، آسیب های اجتماعی و زیست محیطی و معضلات و نارسایی های متفاوتی را رقم زده که حل هر کدام از آنها نیازمند مدیریت و تخصص مربوطه است.
با افزایش جمعیت و بالا رفتن بهای زمین و مسکن و رقابت منفعت گرایی در شهرها، هر روز شاهد ساخت و سازها و سر برآوردن بناهایی اغلب زشت و ناهمگون از بتن و آهن هستیم که فضای شهر را بر مردمان آن تنگ و غیر قابل تحمل تر می کند.
تقریبا همه روزه ساکنان شهرها شاهد قطع درختان، از بین رفتن فضای سبز و محیط زیست برای احداث و تعریض بزرگراه، خیابان و معابر شهری هستیم که اغلب چیزی جز افزایش ترافیک، آلودگی و نارضایتی شهروندان را در پی ندارد.
در حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز تصمیم های مدیریت شهری در اجرای برنامه ها تقریبا بدون دخالت و نظر شهروندان انجام می شود تا جایی که ساکنان این مناطق اغلب حتی از اتفاقات این حوزه ها بی خبر می مانند.
هرچند شهروندان به ظاهر با انتخاب اعضای شورای شهر و در نهایت تعیین شهردار توسط این نهاد، در تصمیم های شهری نقش غیر مستقیمی دارند، اما عملا تمامی تصمیم ها در اتاق ها و پشت درهای بسته اتخاذ می شود که پاسخگوی انتظارات مردم نیست.
این در حالی است که شهروندان فارغ از هزینه های مادی سنگینی که برای اداره شهر می پردازند، علاوه برآن سختی های فراوان معنوی را به دوش می کشند.
پر واضح است شهروندان زمانی که احساس کنند در مدیریت شهری نقشی ندارند، نسبت به مسائل شهری نارضایتی کنند و آن را با مشارکت پایین و بی تفاوتی نشان دهند.
با توجه به حق برخورداری شهروندان از سطح حداقلی رفاه، تسهیلات و زندگی بهتر در این اکوسیستم گسترده، لازم است مسئولان شهر مشارکت بیشتری در تصمیم های شهری داشته باشند.
باید ذکر شود که حل موثر مشکلات شهر با تمامی قوانین ریز و درشت و آیین نامه های دستوری بدون حضور و مشارکت موثر شهروندان، امکان پذیر نیست و انبوه چالش های برجای مانده بیانگیر همین موضوع است.
انجام نظر سنجی های منظم و تخصصی از شهروندان، مشارکت و نظر خواهی از سمن های فعال شهری، استفاده از نظرات و آرای کارشناسی نخبگان و متخصصان، ارتباط نزدیک و مستمر مسئولان با شهروندان از جمله راهکارهایی است که امید و اعتماد را برای داشتن شهری بهتر به شهرنشینان باز می گرداند.
حضور داوطلبانه مردم مهمترین محرک ایجاد شهری زیبا، مدرن و آباد است که در سایه بها دادن به ساکنین و اهالی شهرها این فرآیند اجرا و تکمیل خواهد شد.
* خبرنگار ایرنا مرکز کرمان


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
کی‌روش به مودریچ رای داد، شجاعی به صلاح
آرای کارلوس کیروش و مسعود شجاعی، سرمربی و کاپیتان تیم ملی ایران در مراسم بهترین‌های سال ۲۰۱۸ فیفا اعلام شد.
لمپارد: مورینیو نیازی به تعریف ندارد
سرمربی دربی کانتی از تقابل با مورینیو در جام حذفی سخن گفت و به تمجید از این مربی پرداخت.
یک زن رکورد رونالدو و مسی را شکست
در جریان مراسم انتخاب بهترین‌های فیفا، رکورد ظاهرا دست نیافتنی کریس رونالدو و لیونل مسی شکسته شد.
دشمنان از وفاداری خوزستانی ها به اسلام و ولایت انتقام گرفتند
نقش روحانیون شیعه و سنی را در دفاع مقدس نمی توان نادیده گرفت
تهدید سایبری موضوعات مهم کشور است
تروریست های حادثه اهواز پنج نفر بودند
در حادثه تروریستی اهواز سهل انگاری صورت گرفته است
تیم های ملی فوتسال ایران و ژاپن به تساوی بسنده کردند
مردم تهران در محکومیت حادثه تروریستی اهواز راهپیمایی می کنند
عضو شورای شهر تهران: به قید کفالت آزادم
باران رگباری در مازندران باعث ابگرفتگی معابر شد
ایران حیاط خلوت ترقی بازی های کودکانه نیست - نجمه حسنی*