پزشکان ایرانی درمراسم سالگرد سربرنیتسا شرکت می کنند

18:53 ۷۸ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 333 0
پزشکان ایرانی درمراسم سالگرد سربرنیتسا شرکت می کنند

بلگراد-ایرنا-گروهی از پزشکان و نخبگان جوان ایرانی که به منظور حضور درمجموعه برنامه های یادبود فاجعه سربرنیستا وارد سارایوو پایتخت بوسنی هرزگوین شدند از طرف سفارت کشورمان و نهادهای های بوسنیایی مورد استقبال قرار گرفتند.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از سفارات ایران درسارایوو، محمود حیدری سفیر کشورمان دربوسنی و هرزگوین با گروه ایرانی شرکت کننده در مراسم پیاده روی سربرنیتسا دیدار و گفت و گو کرد.
حیدری در این دیدار ضمن خوشامدگویی با تشریح پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی میان دو ملت ایران و بوسنی و هرزگوین گفت: ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران افتخار دارند که در زمان مظلومیت مردم مسلمان بوسنی با شجاعت و احساس مسئولیت به یاری همه جانبه آنان شتافت و امروز نیز در دفاع از استقلال، تمامیت ارضی، صلح و ثبات این سرزمین همچنان در کنار دولت و ملت بوسنی هرزگوین قرار دارند.
وی با ارائه اطلاعاتی از دستاوردهای روابط دو کشور در ابعاد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و ارتباطات با تشکل های مردم نهاد افزود: حضور جمعی از پزشکان، نخبگان رسانه ای، نیروهای فکری و تحصیلکرده جمهوری اسلامی ایران از جمله بانوان در راهپیمایی و مراسم سالگرد سربرنیتسا نمایانگر پیام دوستی و همبستگی دو ملت است.
سفیر کشورمان در سارایوو تاکید کرد: دوستی ملت ایران نسبت به مردم بوسنی فراگیر بوده و همه اقوام این سرزمین را شامل می شود و ما امیدواریم همه ساکنان این کشور در آرامش و امنیت، همزیستی برادرانه داشته باشند و خاطرات تلخ گذشته هیچگاه تکرار نشود.
در این مراسم، «صالح احمدی» سرپرست گروه ایرانی که برای راهپیمایی سربرنیتسا وارد سارایوو شده اند با تشکر از تلاش های صورت گرفته برای تحقق این سفر گفت: امیدواریم حضوری موثر و پررنگ در مجموعه برنامه های سربرنیتسا داشته باشیم.
حجت الاسلام «جعفر زارعان» مدیر کالج فارسی بوسنی و هرزگوین نیز در این نشست ضمن برجسته دانستن این حرکت فرهنگی با ارزشمند خواندن حضور پر رنگ بانوان ایرانی در این مراسم گفت: حضور شما در مراسم سربرنیتسا و راهپیمایی صلح، برگ زرینی دیگری در جهت ارتقای روابط دوستانه و تعمیق پیوندهای فرهنگی دو ملت خواهد بود.
گروه ایرانی امروز ( یکشنبه) همراه با بیش از هفت هزار نفر راهپیمایان صلح از سراسر جهان حرکت خود را از شهر 'نزوک' به سمت سربرنیتسا آغاز و مسیر 110 کیلومتری را سه روز با پای پیاده به یاد قربانیان سربرنیتسا طی خواهند کرد و پزشکان گروه ایرانی ضمن حضور در این راهپیمایی به مداوا و رسیدگی به حال سایر راهپیمایان خواهند پرداخت.
در مراسم بیست و سومین سالگرد فاجعه سربرنیتسا، بقایای اجساد 35 تن از قربانیان جدید تفحص شده بوسنی نیز به خاک سپرده می شود.
دولت صربستان در ژوئیه سال 2006 تمام جنایات جنگی در جنگ های یوگسلاوی سابق از جمله جنایت علیه مسلمانان در سربرنیتسا و صرب ها در منطقه براتوناتس را محکوم کرد.
پارلمان صربستان نیز در سال 2010 با تصویب بیانیه ای جنایات ژوئیه 1995 علیه مسلمانان در سربرنیتسا را بر اساس حکم دیوان بین المللی لاهه محکوم کرد.
دیوان بین المللی لاهه در سال 2007 میلادی در حکمی وقایع سربرنیتسا علیه مسلمانان را نسل کشی اعلام کرد.
بوسنی و هرزگوین در سال 1995 بر پایه توافقنامه دیتون که میان سران جمهوری های صربستان، کرواسی و بوسنی و هرزگوین منعقد شد، به دو هویت جمهوری صربسکا و یک بخش مسلمان و کروات نشین با نام فدراسیون بوسنی و هرزگوین دست یافت. بوسنی و هرزگوین در سال 1992 اعلام استقلال کرد.
شهر سربرنیتسا که اکثریت آن را مسلمانان تشکیل می دادند، به عنوان منطقه امن تحت حفاظت سربازان هلندی سازمان ملل متحد قرار داشت اما در روز یازدهم ژوئیه 1995 توسط نیروهای صرب به فرماندهی ژنرال «راتکو ملادیچ» بدون مقاومت نیروهای هلندی سازمان ملل متحد، تصرف شد.
بر اساس اسناد و مدارک موجود در محاکمه قضایی و بین المللی، ملادیچ که اکنون در زندان لاهه به سر می برد، در زمان جنگ در بوسنی وهرزگوین، فرمانده ارتش جمهوری صربسکا بود و هنگام تصرف شهر مسلمان نشین سربرنیتسا، دستور قتل عام نزدیک به هشت هزار مرد جوان مسلمان را صادر کرد.
شبد**436**9122


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

با دلار ۱۵ هزاری به رقابت‌های جهانی نمی‌رویم
مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد امید و بزرگسالان ایران با تاکید بر لزوم حل مشکل ارزی فدراسیون کشتی توسط وزارت ورزش گفت: با دلار بالای ۱۵ هزار تومان نمی‌توانیم به رقابت‌های جهانی برویم.
تیم منتخب سال فیفا؛ با مسی و بدون صلاح!
تیم منتخب سال ۲۰۱۸ فیفا مشخص شد.
رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
کی‌روش به مودریچ رای داد، شجاعی به صلاح
آرای کارلوس کیروش و مسعود شجاعی، سرمربی و کاپیتان تیم ملی ایران در مراسم بهترین‌های سال ۲۰۱۸ فیفا اعلام شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
با دلار ۱۵ هزاری به رقابت‌های جهانی نمی‌رویم
مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد امید و بزرگسالان ایران با تاکید بر لزوم حل مشکل ارزی فدراسیون کشتی توسط وزارت ورزش گفت: با دلار بالای ۱۵ هزار تومان نمی‌توانیم به رقابت‌های جهانی برویم.
عربستان رکورددار دور ریز غذا در خاورمیانه- عکس
موضع هیلی درباره اسد
چاپلوسی‌های ناتمام وزیر انرژی عربستان از ترامپ
نظرسنجی‌ها به دموکرات‌ها لبخند زدند
السبسی: تونس در سخت‌ترین دوران خود به سر می‌برد
پایتخت جدید اداری در مصر
عمران خان فاز نترسی برداشت
کشته شدن ۳ نظامی سعودی در مرز‌های یمن
حماس: تظاهرات حق بازگشت ادامه دارد
اظهارنظر ترامپ درباره ظرفیت سازمان ملل