مذاکرات شبه جزیره در آستانه بن بست

17:22 ۱۳ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 251 0
مذاکرات شبه جزیره در آستانه بن بست

پکن - ایرنا - چانه زنی ها و استمرار اظهارات ضد و نقیض از سوی مقام های آمریکا و انتقادهای فزاینده کره شمالی از رفتار «گانگستری» واشنگتن در طول گفت وگوها حاکی از شکست مذاکرات شبه جزیره است که تا کنون هیچ نتیجه ای برای طرفین نداشته و واشنگتن را در مخمصه ای بزرگ قرار داده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا هنوز هواپیمای 'مایک پمپئو' وزیر خارجه آمریکا در فرودگاه توکیو فرود نیامده بود که وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه ای تند از «عدم پیشرفت در مذاکرات این کشور با آمریکا به دلیل رفتار گستاخانه و قلدرمآبانه واشنگتن» خبر داد.
بیانیه مذکور ضمن ابراز تاسف از این رفتار آمریکا در طول مذاکرات تاکید می کند که «خلع سلاح هسته ای با زورگویی، قلدری و رفتارهای گانگستری» به نتیجه نمی رسد.
این بیانیه می افزاید: «رفتار گستاخانه آمریکا در طول مذاکرات» در واقع تداعی گر آن است که حتی در جریان مذاکرات سران دو کشور در ماه گذشته میلادی نیز، این شرایط بر گفت و گوها حاکم بوده و آمریکا در تلاش است تا با زور به اهدافش دست یابد.
افزون بر این نباید فراموش کرد که 'جان بولتون' تندروترین عضو کابینه 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا و مشاور امنیت ملی این کشور در حال دیکته کردن این برنامه برای کره شمالی است که باید در طول یک دوره یک ساله غیراتمی شود.
بیانیه کره شمالی اما خیلی زود واکنش وزیر خارجه آمریکا را در ژاپن به دنبال داشت و او پس از گفت و گوهایش با همتایان کره ای و ژاپنی گفت که «چنین موردی صحت ندارد و رفتار این کشور در مذاکرات توام با زورگویی نبوده است».
وی در مصاحبه مطبوعاتی در توکیو گفت که اگر به آمریکا نسبت گانگستری داده می شود پس دنیا گانگستر است زیرا شورای امنیت سازمان ملل خواستار خلع سلاح هسته ای کره شمالی است.
او تلاش می کرد مذاکراتش با کره شمالی را موفق نشان دهد، بار دیگر تاکید کرد که گفت و گوهای خوبی در پیونگ یانگ صورت گرفته است مذاکراتی که بر خلاف ادعای وی از سوی کره شمالی بسیار ناامید کننده توصیف شده است.
تنها نتیجه سفر سه روزه وزیر خارجه آمریکا به منطقه است که وزیران خارجه آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در مذاکرات توکیو اعلام کردند «در خصوص خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره متحد هستند و گام بعدی را کره شمالی باید بردارد».
هر سه نفر در بیانیه ای آورده اند که پیشرفت در فرایند گفت و گوها به معنای پایان تحریم ها نیست و لغو تحریم ها بسته به برنامه خلع سلاح هسته ای کره شمالی و تایید و راستی آزمایی آن است.
وزرای خارجه سه کشور تاکید کردند توکیو، واشنگتن و سئول آمادگی دارند بقای رژیم فعلی کره شمالی را تضمین کنند به شرط اینکه پیونگ یانگ به صورت کامل و نهایی خلع سلاح اتمی شود.
وزیر خارجه آمریکا از این اظهارات نیز فراتر رفت و گفت که ما به خلع بمب های اتمی کره شمالی هم راضی نمی شویم و این کشور باید در زمینه موشکی نیز خلع سلاح شود.
در واقع توسعه توان موشکی بالستیک قاره پیمای کره شمالی با قابلیت حمل کلاهک های هسته ای اصلی ترین بحثی است که آمریکا را به هراس می اندازد بسیاری بر این باورند که پرتاب همین موشک ها بود که زنگ های هشدار را برای واشنگتن به صدا دراورد و ترامپ را به سنگاپور کشاند تا با 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی دیدار کند.
همین قدرت نمایی کره شمالی بس بود تا آمریکا و کره جنوبی بعد از چندین دهه موافقت کنند رزمایش مشترک خود را به حال تعلیق درآورند و از فشارهای بیشتر نظامی بر این کشور بکاهند و باعث رویارویی نظامی نشوند.
وزیر خارجه آمریکا می گوید توافق سران در سنگاپور باید اجرا شود اما جزییاتی از آن را فاش نمی کند و از سوی دیگر اعتماد سازی را زمانی می داند که کره شمالی غیراتمی شده باشد.
او می افزاید که 12 جولای (21 تیر) طرفین در روستای صلح پانمونجوم باز هم گفت و گو می کنند تا بقایای سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ کره در سال های 1950 تا 1953 میلادی به این کشور مسترد شود پس از آن نیز نشست کاری برگزار می شود تا در باره بسته شدن سایت های موتورهای موشکی کره شمالی گفت و گو شود اما مشکل اینجاست که کره شمالی گفت و گوهای طرفین را تاسف بار توصیف کرده است.

** کره شمالی به دنبال امتیاز گرفتن است
'دانیل راسل' از دیپلمات ها و کارشناسان مسایل آسیای شرقی در چین می گوید: «کره شمالی می خواهد در مذاکرات امتیاز بگیرد ولی نمی خواهد چیزی از دست بدهد».
او هشدار می دهد مقام های آمریکایی باید در این زمینه آگاهی کامل داشته باشند که پیونگ یانگ به دنبال کسب امتیازاتی است و بر آن اصرار می ورزد.
وی البته کنار گذاشتن مدل لیبی برای حل مساله شبه جزیره کره و توقف رزمایش های مشترک آمریکا و کره جنوبی و کاهش انتقادها از پیونگ یانگ درباره مسایل حقوق بشر را از امتیازاتی می داند که پیشتر کره شمالی بدست آورده است.
او می گوید ترامپ در مساله خلع سلاح هسته ای مبالغه کرده است و سعی دارد وانمود کند رهبر کره شمالی با این فرایند به طور کامل و قابل تایید موافقت کرده است.
وی افزود هنوز اقدامی در این راستا صورت نگرفته است و آمریکا نمی تواند به طور قطع و یقین درباره این مساله اظهارات متقاعد کننده ای داشته باشد و این فرایند بسیار زمان بر است.
حتی شبکه های خبری غربی هم با اظهارات مقام های آمریکایی موافق نیستند و بر این باورند که ممکن است خلع سلاح هسته ای کره شمالی 15 سال زمان نیاز داشته باشد.
کره شمالی با راهبردی بسیار هوشمندانه بتدریج در حال گرفتن امتیازات بیشتری از آمریکاست و هنوز حاضر به خلع سلاح هسته ای نشده است و می داند تا زمانی که زرادخانه بزرگ بمب های اتمی و موشک های بالستیک هسته ای در اختیار دارد، این واشنگتن است که باید به خواسته هایش تن دهد و تا زمانی که تضمین های واقعی در کار نباشد بعید به نظر می رسد این کشور حاضر به از بین بردن این تسلیحات با ارزش باشد.
آساق**231**1904**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

چرا مرد‌ان زودتر از زنان می‌میرند؟!
زنان به دلایل مختلف از جمله بیولوژیکی، اجتماعی و سبک زندگی معمولا بیشتر از مردان عمر می‌کنند. اما به نظر می‌رسد یک دلیل بدیهی‌تر هم وجود دارد که اغلب نادیده گرفته می‌شود.
اسلوموشن تماشایی از لحظه ترکیدن بادکنک پر از آب
تماشا کنید؛ ویدئوی جالب از لحظه ترکیدن بادکنک پر از آب در حالت ها و شرایط مختلف که به صورت اسلوموشن توسط گروه آمریکایی لجندری شاتس تصویربرداری شده است.
تصاویر ناب تاریخی؛ از سر بریده سرباز ژاپنی تا تشییع همسر لنین
تصاویر ناب تاریخی که احتمالا تا این لحظه ندیده بودید؛ از سر بریده سرباز ژاپنی تا تشییع همسر لنین!
شوخی‌های جالب؛ از اختلاس راننده تا سگ دستِ استاد!
هر نوشته ای نویسنده ای دارد. هر نویسنده ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته هایی که در این صفحه می خوانید، Status های کپی پیست شده ای است که در شبکه های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
لحظه‌های خنده دار برخورد توپ به صورت
تا کنون برایتان پیش آمده است که توپی با شدت به صورتتان برخورد کند؟! حتی تصورش هم می تواند ترسناک باشد!
انقلابیون و آستین کوتاه از آغاز تا امروز
فضای مجازی با کسی شوخی ندارد؛‌ چه نماینده مجلس باشید، چه مجری تلویزیون و چه مسئول حراست شهرداری قزوین؛ کافی است گاف بدهید تا جایتان را در صدر حمله‌های کاربران باز کنید.
32 هزارمیلیارد ریال قرارداد تسهیلات اشتغال روستایی منعقد شد
بروجرد - ایرنا - معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سه بانک و یک صندوق موسسات عامل برای تسهیلات اشتغال روستایی هستند که تاکنون 32 هزارمیلیارد ریال قرارداد تسهیلات اشتغال روستایی منعقد شده است.
570 تبعه بیگانه طی 24 ساعت گذشته در ماکو دستگیر شدند
ارومیه- ایرنا- فرمانده هنگ مرزی ماکو با اشاره به تشدید اقدامات کنترلی در نوار مرزی، گفت: طی چند عملیات در 24 ساعت گذشته 570 تبعه بیگانه در این شهرستان دستگیر شدند.
ماندگاری معلمان درآموزش و پرورش به ایجاد انگیزه نیاز دارد
اهواز - ایرنا - رئیس امور آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه‌ای سازمان برنامه و بودجه گفت: باید برای نگهداشت نیروی انسانی در آموزش و پرورش انگیزه ایجاد کرد و نباید به راحتی معلم را از سیستم آموزش و پرورش از دست داد.
اوقات فراغت کودکان دغدغه همیشگی والدین
بروجرد - ایرنا - اوقات فراغت زمانی برای پرداختن کودکان و نوجوانان به فعالیت های مورد علاقه ومفرح است درعین حال تنظیم وقت و فراهم کردن استفاده بهینه از این روزها به دغدغه ای برای والدین تبدیل شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیف لیست دریافت کنندگان ارز دولتی را به دادستانی فرستاد-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز شنبه 30 تیر 97 را در اینجا مشاهده کنید.
پخش برنامه «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی، عقب افتاد
برنامه عصرگاهی «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی در خصوص شفاف سازی اتهامات مالی، امروز ساعت 17:40 پخش می شود.
دخترانِ بدون حجاب در المپیاد جهانی در ایران
در تصاویری که در فضای مجازی پخش شده نشان می دهد که برخی شرکت کنندگان خارجی در المپیاد جهانی زیست شناسی در ایران، بدون حجاب در جلسه آزمون شرکت کردند.
تلاش محسن رضایی در دفاع از حقوق اقلیت ها به بار نشست
در این جلسه قانون شوراهای 1375 مورد اشاره قرار گرفت و با شمول این قانون و تبصره آن، اقلیت‌ها می‌توانند در انتخابات شوراها شرکت کنند.
معاون اوباما از سیاست های مهاجرتی ترامپ به شدت انتقاد کرد
نشریه اسپانیایی:ترامپ حاکمیت کشورها را به خطر می‌ اندازد
جمهوری آذربایجان اصلاحات در حوزه برق را پیگیری می کند
ترامپ به ماجرای رسوایی اخلاقی اش واکنش نشان داد
سوریه تمایلی برای خروج ایران ندارد
ترامپ،دنیا را به دوران جنگ جهانی باز می گرداند
بازرس کل موقت سیا استعفا می دهد
باید درباره تحریم خرید سلاح از روسیه استثناهایی قائل شد
ایران با اقتصاد مقاومتی آماده مقابله با تحریم ها می شود
نشست اقتصادی گروه 20 در میانه جنگ تجاری