مذاکرات شبه جزیره در آستانه بن بست

17:22 ۱۳۳ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 624 0
مذاکرات شبه جزیره در آستانه بن بست

پکن - ایرنا - چانه زنی ها و استمرار اظهارات ضد و نقیض از سوی مقام های آمریکا و انتقادهای فزاینده کره شمالی از رفتار «گانگستری» واشنگتن در طول گفت وگوها حاکی از شکست مذاکرات شبه جزیره است که تا کنون هیچ نتیجه ای برای طرفین نداشته و واشنگتن را در مخمصه ای بزرگ قرار داده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا هنوز هواپیمای 'مایک پمپئو' وزیر خارجه آمریکا در فرودگاه توکیو فرود نیامده بود که وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه ای تند از «عدم پیشرفت در مذاکرات این کشور با آمریکا به دلیل رفتار گستاخانه و قلدرمآبانه واشنگتن» خبر داد.
بیانیه مذکور ضمن ابراز تاسف از این رفتار آمریکا در طول مذاکرات تاکید می کند که «خلع سلاح هسته ای با زورگویی، قلدری و رفتارهای گانگستری» به نتیجه نمی رسد.
این بیانیه می افزاید: «رفتار گستاخانه آمریکا در طول مذاکرات» در واقع تداعی گر آن است که حتی در جریان مذاکرات سران دو کشور در ماه گذشته میلادی نیز، این شرایط بر گفت و گوها حاکم بوده و آمریکا در تلاش است تا با زور به اهدافش دست یابد.
افزون بر این نباید فراموش کرد که 'جان بولتون' تندروترین عضو کابینه 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا و مشاور امنیت ملی این کشور در حال دیکته کردن این برنامه برای کره شمالی است که باید در طول یک دوره یک ساله غیراتمی شود.
بیانیه کره شمالی اما خیلی زود واکنش وزیر خارجه آمریکا را در ژاپن به دنبال داشت و او پس از گفت و گوهایش با همتایان کره ای و ژاپنی گفت که «چنین موردی صحت ندارد و رفتار این کشور در مذاکرات توام با زورگویی نبوده است».
وی در مصاحبه مطبوعاتی در توکیو گفت که اگر به آمریکا نسبت گانگستری داده می شود پس دنیا گانگستر است زیرا شورای امنیت سازمان ملل خواستار خلع سلاح هسته ای کره شمالی است.
او تلاش می کرد مذاکراتش با کره شمالی را موفق نشان دهد، بار دیگر تاکید کرد که گفت و گوهای خوبی در پیونگ یانگ صورت گرفته است مذاکراتی که بر خلاف ادعای وی از سوی کره شمالی بسیار ناامید کننده توصیف شده است.
تنها نتیجه سفر سه روزه وزیر خارجه آمریکا به منطقه است که وزیران خارجه آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در مذاکرات توکیو اعلام کردند «در خصوص خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره متحد هستند و گام بعدی را کره شمالی باید بردارد».
هر سه نفر در بیانیه ای آورده اند که پیشرفت در فرایند گفت و گوها به معنای پایان تحریم ها نیست و لغو تحریم ها بسته به برنامه خلع سلاح هسته ای کره شمالی و تایید و راستی آزمایی آن است.
وزرای خارجه سه کشور تاکید کردند توکیو، واشنگتن و سئول آمادگی دارند بقای رژیم فعلی کره شمالی را تضمین کنند به شرط اینکه پیونگ یانگ به صورت کامل و نهایی خلع سلاح اتمی شود.
وزیر خارجه آمریکا از این اظهارات نیز فراتر رفت و گفت که ما به خلع بمب های اتمی کره شمالی هم راضی نمی شویم و این کشور باید در زمینه موشکی نیز خلع سلاح شود.
در واقع توسعه توان موشکی بالستیک قاره پیمای کره شمالی با قابلیت حمل کلاهک های هسته ای اصلی ترین بحثی است که آمریکا را به هراس می اندازد بسیاری بر این باورند که پرتاب همین موشک ها بود که زنگ های هشدار را برای واشنگتن به صدا دراورد و ترامپ را به سنگاپور کشاند تا با 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی دیدار کند.
همین قدرت نمایی کره شمالی بس بود تا آمریکا و کره جنوبی بعد از چندین دهه موافقت کنند رزمایش مشترک خود را به حال تعلیق درآورند و از فشارهای بیشتر نظامی بر این کشور بکاهند و باعث رویارویی نظامی نشوند.
وزیر خارجه آمریکا می گوید توافق سران در سنگاپور باید اجرا شود اما جزییاتی از آن را فاش نمی کند و از سوی دیگر اعتماد سازی را زمانی می داند که کره شمالی غیراتمی شده باشد.
او می افزاید که 12 جولای (21 تیر) طرفین در روستای صلح پانمونجوم باز هم گفت و گو می کنند تا بقایای سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ کره در سال های 1950 تا 1953 میلادی به این کشور مسترد شود پس از آن نیز نشست کاری برگزار می شود تا در باره بسته شدن سایت های موتورهای موشکی کره شمالی گفت و گو شود اما مشکل اینجاست که کره شمالی گفت و گوهای طرفین را تاسف بار توصیف کرده است.

** کره شمالی به دنبال امتیاز گرفتن است
'دانیل راسل' از دیپلمات ها و کارشناسان مسایل آسیای شرقی در چین می گوید: «کره شمالی می خواهد در مذاکرات امتیاز بگیرد ولی نمی خواهد چیزی از دست بدهد».
او هشدار می دهد مقام های آمریکایی باید در این زمینه آگاهی کامل داشته باشند که پیونگ یانگ به دنبال کسب امتیازاتی است و بر آن اصرار می ورزد.
وی البته کنار گذاشتن مدل لیبی برای حل مساله شبه جزیره کره و توقف رزمایش های مشترک آمریکا و کره جنوبی و کاهش انتقادها از پیونگ یانگ درباره مسایل حقوق بشر را از امتیازاتی می داند که پیشتر کره شمالی بدست آورده است.
او می گوید ترامپ در مساله خلع سلاح هسته ای مبالغه کرده است و سعی دارد وانمود کند رهبر کره شمالی با این فرایند به طور کامل و قابل تایید موافقت کرده است.
وی افزود هنوز اقدامی در این راستا صورت نگرفته است و آمریکا نمی تواند به طور قطع و یقین درباره این مساله اظهارات متقاعد کننده ای داشته باشد و این فرایند بسیار زمان بر است.
حتی شبکه های خبری غربی هم با اظهارات مقام های آمریکایی موافق نیستند و بر این باورند که ممکن است خلع سلاح هسته ای کره شمالی 15 سال زمان نیاز داشته باشد.
کره شمالی با راهبردی بسیار هوشمندانه بتدریج در حال گرفتن امتیازات بیشتری از آمریکاست و هنوز حاضر به خلع سلاح هسته ای نشده است و می داند تا زمانی که زرادخانه بزرگ بمب های اتمی و موشک های بالستیک هسته ای در اختیار دارد، این واشنگتن است که باید به خواسته هایش تن دهد و تا زمانی که تضمین های واقعی در کار نباشد بعید به نظر می رسد این کشور حاضر به از بین بردن این تسلیحات با ارزش باشد.
آساق**231**1904**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سریال ثانیه پایانی و این‌بار ایمان صادقی
نماینده وزن ۶۱ کیلوگرم ایران در حالیکه تا ۲ ثانیه مانده به پایان از حریف چینی خود ۳ بر یک پیش بود ۲ امتیاز از دست داد و از رسیدن به مدال برنز امیدهای جهان بازماند.
کشتی ایران بالاخره رنگ طلا را دید
آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم ایران مدال ارزشمند طلای جهان را در رقابت‌های زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان بر گردن آویخت تا تنها طلایی کشتی ایران در این رقابت‌ها باشد.
سومی کشتی آزاد امیدهای ایران در جهان
تیم ملی کشتی آزاد زیر ۲۳ سال ایران با کسب یک مدال طلا و ۴ برنز پس از روسیه و گرجستان به عنوان سومی رقابت‌های جهانی رومانی رسید که این تیم نسبت به سال قبل پنج پله صعود داشت.
اوزیل: حضورم در آرسنال خاص بوده است
مسوت اوزیل، هافبک خلاق آلمانی در مورد سالهای حضور خود در ترکیب آرسنال صحبت کرد.
ماجرای جذاب پسرعموهای سرخابی تیم امید!
مدافع جوان استقلال با هافبک بازیسازی پرسپولیس نسبت فامیلی دارد و در صورتی که این دو بازیکن بتوانند به بازیکنان فیکس این دو تیم تبدیل شوند می توانند اتفاق جالبی را رقم بزنند.
آماده‌سازی مرموزترین رقیب ایران با دلار‌ سعودی
یمنی‌ها بعد از ماه‌ها درگیری با جنگ و خونریزی در فاصله مدت زمان کوتاه باقی‌مانده تا جام ملت‌ها به تکاپو افتادند تا سروسامانی به وضعیت تیم ملی خود بدهند.
آگهی فوت؛ تقدیم به کریستیانو رونالدو!
در همین مدت کوتاه کریستیانو رونالدو تبدیل به یکی از مجبوب ترین بازیکنان یوونتوس شده است.
آذری: هیچ فشاری روی منصوریان نیست
مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن گفت: برای نتیجه‌گیری هیچ فشاری روی علیرضا منصوریان وارد نخواهد بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتماد به رهبری و توسل به اهل بیت(ع) از ضرورت های امروز است
اصفهان – ایرنا – استاد اخلاق حوزه علمیه اصفهان گفت: اعتماد به رهبری، انجام و ظیفه و توسل به اهل بیت (ع) سه وظیفه مهم امروز و لازمه دفاع از اسلام و هدایتگری در نیروهای مسلح است.
متکی: آمریکا برای تامین منافع از حربه تحریم استفاده می کند
مشهد- ایرنا- معاون امور بین الملل مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: آمریکا برای تامین مطامع خود از کوبا تا هند، چین، روسیه و اتحادیه اروپایی را تحت تحریمهای مختلف دارد و از آن به عنوان حربه ای برای تامین منافعش استفاده می کند.
هشدار به متقاضیان دریافت سبد کالا: فریب پیامک ها را نخورید
تهران- ایرنا- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هشدار داد: متقاضیان دریافت سبد کالا شماره و رمز دوم کارت خود را در اختیار سودجویانی که پیامک های فاقد اعتبار برای مردم ارسال می کنند، قرار ندهند.
واکنش متفاوت مدیران به شایعات در صداوسیما
تهران- ایرناپلاس- در حالی که معاون توسعه و فناوری رسانه صداوسیما از اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در این معاونت خبر می‌دهد، روابط عمومی سازمان از توضیح درباره استثنا شدن برخی مدیران معاونت سیاسی صداوسیما خودداری می‌کند.
آقای حکایتی و هنرمندان در جشن کتابخوان های انزلی
انزلی – ایرنا- بهرام شاه محمد لو 'آقای حکایتی' برنامه کودک دهه 60 و 70 ، کامران رسول زاده شاعر ، نمایشنامه نویس و خالق و خواننده ترانه ی زیبای ' درخت' و حمید نور شمسی روزنامه نگار، فعال حوزه نشر و کتاب در جشن ' تو هم بخوان ' کتابخوانهای انزلی حضور یافتند.
ترامپ: بسیاری می‌گویند بن سلمان از قتل خاشقچی مطلع نبوده است
سناتور آمریکایی بن سلمان را شخصیتی مخرب در خاورمیانه دانست
ناامیدی آمریکا در افغانستان منجر به قدرت گرفتن طالبان شد
ترامپ در دوراهی رسوایی قتل خاشقچی
گسترش دخالت آمریکا از خاورمیانه به اروپا با حمایت از پوپولیست ها
دلایل ترس آمریکا از چین با نگاه نشنال اینترسیت
رسانه افغانستانی طرح آمریکا را برای تشکیل دولت موقت فاش کرد
تلاش آمریکا برای تعویق انتخابات افغانستان و مخالفت دولت
آمریکا دوست قابل اعتمادی برای عرب ها نمی تواند باشد
مقام ارشد آمریکایی دخیل در تحریم عربستان استعفا کرد