دولت انگلیس درباره برگزیت به توافقی شکننده دست یافت

15:41 ۷۷ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 353 0
دولت انگلیس درباره برگزیت به توافقی شکننده دست یافت

لندن – ایرنا –درحالی‌که «ترزا می» نخست‌وزیر محافظه‌کار انگلیس از کسب موافقت کلی اعضاء کابینه‌اش درباره برنامه خروج از اتحادیه اروپا خبر داده است، گزارش‌ها از مخالفت گسترده هم‌حزبی‌های او به سرکردگی بوریس جانسون وزیر خارجه این کشور حکایت می‌کند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، 744 روز پس از رأی تاریخی مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا، نخست‌وزیر انگلیس سرانجام روز جمعه گذشته برنامه خروج این کشور از اتحادیه اروپا را برای اعضاء کابینه‌اش تشریح کرد.
او متعاقباً اعلام کرد که به توافقی جمعی بر مبنای رابطه آتی انگلیس در دوران پسا برگزیت با اتحادیه اروپا رسیده است.
بر اساس این طرح پیشنهادی، انگلیس همچنان به‌طور مؤثری با قواعد اتحادیه اروپا پیوستگی خواهد داشت. مهم‌ترین بخش این سند که به «دوست داران تجارت» معروف شده است شامل طرح ایجاد منطقه آزاد تجاری با اتحادیه اروپا برای معامله محصولات کشاورزی و صنعتی بر مبنای قوانین مشترک می‌باشد. کابینه همچنین برای حمایت از طرحی مبنی بر ایجاد قلمرو مشترک گمرکی با اتحادیه اروپا به توافق رسیده‌اند.
با این‌حال وزیر خارجه انگلیس که از طرفداران خروج «سخت» از اتحادیه اروپا شناخته می‌شود، معتقد است که طرح پیشنهادی نخست‌وزیر «یک جنس کثیف جلا داده‌شده است». جانسون در کنار چهره‌هایی همچون مایکل گوو (وزیر محیط‌زیست)، ایان دانکن اسمیت (وزیر پیشین امور کار و بازنشستگی) و نایجل فاراژ (رهبر پیشین حزب استقلال انگلیس) بر این باورند که با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، هفته‌ای 350 میلیون پوند بابت عدم پرداخت عضویت به نهادهای اروپایی صرفه‌جویی خواهد شد و هزینه آن صرف تقویت خدمات داخلی خواهد شد.
این افراد که به حامیان خروج سخت از اتحادیه اروپا معروف هستند، خواستار قطع تمام وابستگی‌های این کشور به نهادهای اروپایی و بازتعریف آن در چارچوب همکاری‌های مستقل میان دو طرف هستند.
نخست‌وزیر انگلیس پیش از نشست روز جمعه تهدید کرده بود که وزرای مخالف طرح برگزیت را از کار برکنار خواهد کرد. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که او حتی تا حدی پیش رفت که جایگزین‌هایی را برای اعضاء کابینه تعیین کرده بود.
یک مشاور نخست‌وزیر انگلیس امروز اظهار داشت که سخنان وزیر خارجه انگلیس مبنی بر «جنس بد» خواندن طرح «می» در فضای دوستانه مطرح‌شده و رأی موافق جانسون به طرح روز جمعه نشانگر حمایت او از موضع دولت است. بااین‌حال نزدیکان جانسون می‌گویند که او برای دفاع از گفتمان برگزیت در کابینه مانده و بر همین اساس به طرح «می» رأی موافق داده است.
هم‌زمان، نشریه گاردین گزارش داد که برخی از نمایندگان حامی برگزیت طی 24 ساعت گذشته از جانسون خواسته‌اند تا در اعلام مخالفت با طرح «می» از مقام خود کناره‌گیری کند. آن‌ها به او وعده داده‌اند که از وی برای رهبری آینده حزب محافظه‌کار حمایت خواهند کرد.
لرد آدونیس نماینده مجلس اعیان و از چهره‌های مطرح طرفدار ماندن در اتحادیه اروپا معتقد است که توافق روز جمعه گذشته، ظرف 24 ساعت گذشته رنگ‌باخته است. او که دی‌ماه گذشته در اعتراض به رویکرد برگزیت «می» از ریاست کمیسیون زیرساخت‌های انگلیس کناره‌گیری کرد امروز در گفت‌وگو با اسکای نیوز بر ضرورت پایبندی به دمکراسی و برگزاری همه‌پرسی مجدد برگزیت تأکید کرد.
لرد آدونیس گفت: مشورت دائم بارأی دهندگان یکی از پایه‌های اصلی دمکراسی است.
نشست روز جمعه کابینه با این اعلان همراه شد که شرکت‌کنندگان موافقت کردند «کتاب راهنما برای کالاهای صنعتی و محصولات کشاورزی» را تهیه کند. این بدان معناست که انگلیس قواعد اروپا برای تولید کالاها، غذا و دیگر محصولات کشاورزی را امضا خواهد کرد؛ بدون اینکه بتواند در این قواعد دخل و تصرف کند.
میشل بارنیه، مذاکره‌کننده ارشد برگزیت اتحادیه اروپا از این توافق در دولت انگلیس استقبال کرد و در توییتر خود نوشته است: «اگر این پیشنهادها واقعی و قابلیت کار داشته باشند، ما آن‌ها را موردبررسی قرار می‌دهیم.»
نخست‌وزیر انگلیس ‌نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در گفت‌وگوهای کابینه بر مواضع جامع خود برای آینده مذاکرات با اتحادیه اروپا به توافق رسیدیم. ما حالا باید تمام تلاش خود را به کار ببندیم تا این پیشنهاد را با اتحادیه اروپا به‌منظور به‌دست آوردن آینده‌ای شکوهمند و امن که مستحق مردمان ماست، به مذاکره بگذاریم.»
بنا بر اعلام دولت انگلیس، این کشور در ماه مارس (اسفند / فروردین) آینده از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد، اما به مدت دو سال بدون اینکه نقشی در روال تصمیم گیری نهادهای اروپایی داشته باشد، از قوانین اروپا پیروی خواهد کرد.
اروپام ** هـ ن **1908


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

شاگردان کولاکوویچ سیزدهم شدند
در پایان دور دوم رقابت های والیبال قهرمانی جهان ۲۰۱۸ شش تیم راه یافته به دور سوم مشخص شدند و تیم‌ ملی ایران‌ هم با حذف در این مرحله در رده سیزدهم قرار گرفت.
امری و نارضایتی علیرغم برتری برابر اورتون
اونای امری، سرمربی آرسنال علیرغم برتری برابر اورتون به طور کامل از عملکرد تیمش راضی نیست.
قنبرپور: مشکلی با برانکو ندارم
مصطفی قنبرپور مدیر تیم فوتبال پرسپولیس گفت که تیم فوتبال سپیدرود در دیدار مقابل پرسپولیس، همه روزنه‌ها را بسته بود.
آژاکس مقابل آیندهوون له شد!
آیندهوون در ادامه نتایج فوق العاده خود در اردیویسه، موفق شد با 3 گل آژاکس را مغلوب کند.
عالیشاه: بازی با سپیدرود گره خورده بود
امید عالیشاه هافبک تیم فوتبال پرسپولیس گفت: متأسفانه بازی‌مان مقابل سپیدرود گره خورده بود، اما خدا شکر در دقیقه ۹۰ توانستیم سه امتیاز بازی را بگیرم.
شصتمین بُرد پرسپولیسِ برانکو در لیگ برتر
پیروزی مقابل سپیدرود شصتمین پیروزی سرخ ها با هدایت برانکو ایوانکوویچ در مسابقات لیگ برتر بود.
انصاری: مقابل سپیدرود حق به حقدار رسید
محمد انصاری گفت که تیم فوتبال پرسپولیس در دیدار برابر سپیدرود رشت موقعیت‌های زیادی داشت و در نهایت به آنچه که شایسته آن بود،‌ رسید.
پیروزی بانوی پیر در شب گلزنی رونالدو
شاگردان آلگری در دیداری خارج از خانه مقابل فروزینونه با گل رونالدو به 3 امتیاز بازی دست یافتند.
خیرونا ترمز بارسلونا را در نیوکمپ کشید
بارسلونا با تساوی مقابل خیرونا اولین امتیاز فصل را از دست داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شاگردان کولاکوویچ سیزدهم شدند
در پایان دور دوم رقابت های والیبال قهرمانی جهان ۲۰۱۸ شش تیم راه یافته به دور سوم مشخص شدند و تیم‌ ملی ایران‌ هم با حذف در این مرحله در رده سیزدهم قرار گرفت.
پیروزی بانوی پیر در شب گلزنی رونالدو
شاگردان آلگری در دیداری خارج از خانه مقابل فروزینونه با گل رونالدو به 3 امتیاز بازی دست یافتند.
خیرونا ترمز بارسلونا را در نیوکمپ کشید
بارسلونا با تساوی مقابل خیرونا اولین امتیاز فصل را از دست داد.
رونالدو؛ غایب بزرگ مراسم بهترین‌های فیفا
رونالدو که در مراسم بهترین های سال یوفا شرکت نکرده بود، در مراسم The Best فیفا نیز غایب خواهد بود.
اف.بی.آی در مورد نامزد عضویت در دیوان عالی تحقیق کند
نماینده زن عراقی خواستار طرد سفیران آمریکا و انگلیس شد
ائتلاف سعودی کشتی حامل سوخت را در بندر الحدیده توقیف کرد
هیلی دخالت آمریکا در حمله تروریستی اهواز را رد کرد
سیاست دوگانه آمریکا در قبال تروریسم- اداره کل اخبار خارجی*
فریب محکومیت های ظاهری را نخوریم - رضا خوش لهجه *
رئیس نایاک:عربستان وامارات در حمله تروریستی اهواز دست داشتند
نتانیاهو باز هم در سازمان ملل نمایش بازی می کند
شکایت از «ایران اینترنشنال» از طریق آفکام بهترین گزینه است
هوک: برجام، اجماع جهانی علیه ایران را فرسود