احیا روسیه از دل دیدار ترامپ-پوتین

15:32 ۱۳۵ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 149 0
احیا روسیه از دل دیدار ترامپ-پوتین

تهران - ایرنا - واشنگتن پست در گزارشی نوشت: نشست سران ترامپ - پوتین، تکرار 'کنفرانس یالتا' خواهد بود و این نشست کمک خواهد کرد تا بار دیگر روسیه در مقام یک ابرقدرت احیا شود، بدون آنکه آمریکا منافعی به دست آورده باشد.

ایرنا

'آن اپلباوم' ستون نویس واشنگتن پست در این نوشتار آورده است:
در پایان جنگ جهانی دوم، کنفرانسی در روزهای 4 تا 11 فوریه 1945میلادی با نام ' کنفرانس یالتا' در مکانی به همین نام در شبه جزیره 'کریمه' با شرکت سه کشور آمریکا؛ انگلیس و اتحاد جماهیر شوروی برگزار شد. شرکت کنندگان در این کنفرانس سه قدرت بزرگ پیروز جنگ جهانی دوم، 'فرانکلین روزولت' رییس جمهوری آمریکا، 'وینستون چرچیل' نخست وزیر انگلیس و 'جوزف استالین' رهبر اتحاد جماهیر شوروی بودند.
هدف این اجلاس بررسی شرایط جهان پس از پایان جنگ جهانی دوم و چگونگی بازسازی اروپا بود.
همه شرکت کنندگان در کنفرانس از نتیجه راضی بودند. به نظر می رسید که انگلیس؛ آمریکا و شوروی تمام اختلافات را حل و فصل و حوزه قلمرو نفوذ خود را نیز مشخص کرده باشند. همه رهبران سیاسی در آن زمان از نتیجه کار خوشحال و راضی بودند.
اما هنوز چند ماهی از نشست این سران نگذشته بود که سربازان آمریکایی و اتحاد جماهیر شوروی بر سر اینکه خط متارکه جنگ در استان 'باواریا'ی آلمان کجا باید باشد با همدیگر درگیر شدند.
شوروی نیز تمام تهعدات خود را کنار گذاشت. این کشور متعهد شده بود که در تمام کشورهای آزاد شده اروپا دمکراسی حاکم شود اما به تعهدات خود عمل نکرد.
آن 'پیروزی صلح' به نقطه شروع دوران 'جنگ سرد' تبدیل شد.
دوران جنگ سرد؛ یک نسل چالش. یک نسل رقابت تسلیحاتی. یک نسل حضور گسترده سربازان آمریکایی در اروپا و سرکوب نیمی از وسعت این قاره بود.
اکنون به نظر می رسد که 'کنفرانس یالتا'ی جدیدی ظهور کرده باشد.
ظرف چند روز آینده «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با 'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری روسیه در 'هلسینکی' فنلاند دیدار خواهد کرد.
البته بدیهی است که یالتا با هلسینکی قابل مقایسه نبوده و سال 2018 نیز هرگز سال 1945 نیست. امروز هیچ کس معتقد نیست که این طلوع فجر روزی دیگری است. هرچند از منظری هلسینکی می تواند یک یالتای جدید باشد.
اکنون مسکو غرق در شادی است. هلسینکی این حس را در وجود روس ها تقویت کرده که بار دیگر یک ابرقدرت جهانی هستند و بار دیگر کشوری همطراز آمریکا به حساب می آیند. بار دیگر پشت میزی نشسته اند که می خواهد جهان را میان دو طرف میز تقسیم کند.
از نظر پوتین، هلسینکی نقطه قوت و نقطه ثقل تحکیم پایه های قدرت داخلی است. پوتین رهبری است که مشروعیت خود را از مجاری دمکراتیک کسب نکرده است؛ بنابراین نیاز به آن دارد که به طور دایمی به شهروندان روسی ثابت کند که لایق رهبری است.
اما از نگاه آمریکا، دستاورد هلسینکی تیره و تار به نظر می رسد، چراکه موضوع اوکراین و شبه جزیره کریمه هنوز پابرجاست.
ترامپ و مشاوران امنیت ملی اشاره کرده اند که در اجلاس هلسینکی موضوع اوکراین بر روی میز مذاکرات خواهد بود. ترامپ حتی تبلیغات مسکو درباره ساختار قومیتی و سیاسی کریمه را هم تکرار می کند.
بحث عمده دیگر، سوریه است.
ترامپ شاید برنامه ریزی می کند تا سوریه را تسلیم پوتین کند، متحدان آمریکا را در میدان جنگ رها کند و به متحد روسیه یعنی 'بشار اسد' رییس جمهوری سوریه اجازه دهد که تا دوباره بر سراسر کشور حاکم شود.
اما به هیچ وجه مشخص نیست آیا آمریکا در برابر امتیازات بزرگی که در هلسینکی اعطا خواهد کرد، چیزی نصیبش خواهد شد.
فرضیه های متعددی مطرح است. نخستین فرضیه می گوید، پوتین قول خواهد داد نیروهای نظامی روس را از شرق اوکراین بیرون بکشد. روسیه حضور نیروهایش در شرق اوکراین را انکار می کند.
موضوع عمده دیگر نشست هلسینکی ایران است؛ فرض بر این است که پوتین به هر جهت قول دهد ایران را مهار کند یعنی کشوری را که متحد مسکو در سوریه است. موضوع مهار ایران از همان روزهای ابتدای ریاست جمهوری ترامپ مطرح بوده است. در ماه های اول ریاست جمهوری ترامپ؛ داماد او 'جرد کوشنر' با همین برنامه یک کانال مخفی ارتباطی با دولت روسیه زد.
اما هلسینکی و یالتا، شباهت هایی نیز با هم دارند.
یک نقطه مشترک آنها که عیب و نقص مهلک آنهاست؛ وعده های پوچی است که داده می شود و به آن عمل نمی شود. همه بر روی کاغذ تعهدات زیادی می نویسند اما به هیچکدام عمل نمی کنند. رهبر روسیه فردی است که از این حیث کارنامه سیاهی دارد. در سوریه؛ اوکراین و هرجای دیگر، پوتین به قول هایی که داده وفا نکرده است.
در اوکراین؛ پوتین همچنان از شورشیانی که جنگ در شرق این کشور را تداوم می دهند؛ پشتیبانی مالی می کند.
در سوریه؛ پوتین بارها تعهدات خود را زیرپا گذشاته و محاصره شهرهای در دست شورشیان را رها نکرده است و اجازه نداده تا کمک های بشردوستانه به این مناطق برسد و همچنین جلوی شدت گرفتن جنگ گرفته شود.
در مورد ایران، پوتین حتی اگر هم بخواهد؛ نمی تواند ایران را مهار کند. 'سرگئی لاوروف' وزیر خارجه روسیه گفته است: 'مطلقا «غیرواقع بینانه» است که انتظار داشته باشیم ایران خود را از جنگ سوریه بیرون بکشد. وانگهی، ارتش روسیه نیروی کافی برای انجام این مهم در اختار ندارد'.
هم در اوکراین و هم در سوریه؛ وضعیت فوق العاده حاد است. آمریکا که البته همچنان بر روی کاغذ، قدرتمندتر از روسیه است، در ظاهر از خیر همه چیز می گذرد بدون آنکه در ازاء آن متاع ارزشمندی بدست آورد.
انتظار بر این است که دیدار سران آمریکا - روسیه؛ با توافقی یک طرفه به کار خود پایان دهد. تنها توجیه اینکه چرا چنین می شود؛ خود شخص ترامپ است.
شاید تجربه دیدار با رهبر کره شمالی در سنگاپور، عبرت آموز ترامپ برای دیدار با رئیس جمهوری روسیه باشد. در سنگاپور، ترامپ یک دیکتاتور را تائید کرد اما در مقابل، هیچ چیز به جز وعده هایی غیرقابل اجرا به دست نیاورد. تازه رئیس جمهوری زمانی که به واشنگتن بازگشت؛ شبکه خبری 'فاکس نیوز' از او به عنوان یک قهرمان استقبال کرد.
شاید ترامپ احساس می کند مدیون مردی است که کمک بسزایی کرد تا او رئیس جمهور شود.
اروپام**1591**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

عینک‌ نامناسب حالت چشم را تغییر می‌دهد
یک اپتومتریست با اشاره به این‌که محدود شدن میدان دید، ماهیچه‌های چشمی را کوچک می‌کند، گفت: عینک‌های نامناسب حالت چشم را تغییر می‌دهند.
۲۱ نوامبر؛ روزی که انسان برای نخستین بار پرواز کرد
انسان قرن‌ها رویای پرواز را در سر داشته است. با نگاهی به اساطیر و افسانه‌های ملت‌های مختلف جهان به خوبی پی می‌بریم که در همه نقاط جهان، اندیشه پرواز در هوا و گردش در آسمان و حتی از آن بالاتر، ماورای عالم خاک در ذهن افراد مختلف بوده و در طول قرون و اعصار مختلف تداوم داشته است.
چرا همه بیماری‌ها واکسن ندارند؟
واکسن‌ از جمله بدیع‌ترین ابداعات بشر است که اگرچه برای سرکوب شماری از بیماری‌ها مفید بوده اما برخی از عوامل بیماری‌زا همچون H.I.V تاکنون موفق‌تر از سیستم ایمنی بدن انسان و حتی ترفندهای درمانیِ پیشرفته دانشمندان عمل کرده‌اند.
چرا آدمی شبیه ترین چیز به ترازوست؟
احادیث معصومین(علیهم السلام) به مثابه چراغ‌هایی هستند که در ظلمات و تاریکی‌ها مسیر را به انسان نشان می‌دهند.
بیمه سلامتی از جمعه تا جمعه بعد
گفتار و رفتار معصومین (علیهم السلام) همانند چراغی در تاریکی است که انسان را به سوی مسیر درست و صحیح رهنمون می‌کند .
پارک گردی «لاله اسکندری» به همراه آقای بازیگر-عکس
کوروش سلیمانی با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: با لاله خانم اسکندرى عزیز و آویسا جان، در حال نصب میکروفن، پشت صحنه ى تیغ و ترمه.
چهره جدید «مرجانه گلچین» جوان تر از همیشه -عکس
مرجانه گلچین با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: اگر چیزی برای شکرگزاری ندارید، نبضتان را چک کنید.
تصویری قدیمی از واقعیت های زندگی «آزاده نامداری»
آزاده نامداری با انتشار این عکس در اینستاگرامش، صفحه شخصی خود را به روز کرد.
ورزش لاکچری خانم بازیگر -عکس
آرام جعفری با انتشار این عکس، صفحه شخصی خود را به روز کرد.
قنبرزاده: انتخاب مربی را به عهده فدراسیون گذاشتم- قرارداد باشگاه‌ها نزولی شده‌است
پرنده پرش ارتفاع گفت: درباره مربی همه چیز را در اختیار فدراسیون گذاشتم تا ببینم فدراسیون چه تصمیمی خواهد گرفت، فعلا فقط تمرین می‌کنم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آمریکا با تحریم غذا و دارو مردم ایران را نشانه گرفته
رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
سفارت ایران حمله تروریستی هتل اورانوس کابل را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، واقعه تروریستی هتل اورانوس در افغانستان را محکوم کرد.
هفته آینده؛ رفع ابهام از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در مجلس
نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی از جلسه نمایندگان برای رفع ابهام از یک قانون خبر داد.
ادعای پیدا شدن بقایای کشتی نوح (ع) در ایران
گروهی از محققان پسث از بررسی تکه چوب‌های سنگ شده در کوه تخت سلیمان در شمال ایران معتقدند این چوب‌ها متعلق به کشتی حضرت نوح (ع) است.
خداوند چه جوان هایی را دوست دارد؟
حدیث رسول اکرم(ص) درباره جوانان را در اینجا بخوانید.
طرفداران محیط زیست مقصر آتش سوزی کالیفرنیا هستند
دمکرات های کنگره آمریکا خواستار تحقیق درباره دختر ترامپ شدند
سناتور آمریکایی: بیانیه ترامپ حاکی از سیاست «اول سعودی» است
دمکرات های کنگره آمریکا خواستار تحریم عربستان شدند
ترامپ پاسخ پرسش های بازپرس پرونده روسیه را داد
کاخ سفید روسیه را متهم به سوء استفاده از اینترپل کرد
دوران سیاسی ترامپ رو به افول است
پمپئو: به روابط خود با سعودی ها ادامه می دهیم
ظریف بیانیه ضدایرانی ترامپ را شرم آور خواند
ترامپ در حمایت از سعودی ها، ایران را متهم کرد