دوچرخه سواری قزوین در حال عبور از دست اندازها

18:41 ۱۱ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 149 0
دوچرخه سواری قزوین در حال عبور از دست اندازها

قزوین-ایرنا-ضرورت توسعه دوچرخه سواری به عنوان ورزشی مفرح، کم هزینه و سودمند در جهت ارتقای نشاط و تندرستی شهروندان، این رشته را در قزوین در مسیر عبور از دست اندازها و رسیدن به یک نقطه مطلوب قرار داده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا،دوچرخه سواری از آندسته ورزش هایی است که امروزه مدیران شهری قزوین برای تقویت نشاط و تندرستی بین شهروندان و دور کردن آنان از فضای بی تحرکی و فائق آمدن بر مشکلاتی چون ترافیک بر روی آن حساب ویژه ای باز کرده اند.
از سوی دیگر حرکت ها و همایش های خودجوش اجتماعی از قبیل سه شنبه های بدون خودرو در قزوین که با هدف حفاظت از محیط زیست، جلوگیری از آلودگی هوا و افزایش سلامت شهروندان برگزار می شود ضرورت توسعه دوچرخه سواری و زیرساخت های آن را در این شهر توسط مدیریت شهری ضروری کرده است.
مسئولان شهری قزوین در همین راستا طی سال های اخیر مسیرهای ویژه تردد دوچرخه را ایجاد نموده و آنها را با علایم ترافیکی برای جلوگیری از تردد و پارک وسایل نقلیه مشخص کرده اند که مورد استقبال شهروندان قرار گرفته است.
با وجود اقدام های صورت گرفته تا رسیدن به نقطه مطلوب از نظر زیرساختی و فرهنگی برای توسعه دوچرخه سواری در قزوین راه زیادی وجود دارد اما همین که بین مجموعه مدیریت شهری در این خصوص اتفاق نظر وجود دارد را باید به فال نیک گرفت و نشانه ای از هموار شدن مسیر برای تقویت این رشته در بخش همگانی دانست.

**برای گسترش فرهنگ دوچرخه سواری در قزوین برنامه داریم
رییس شورای اسلامی شهر قزوین در خصوص توسعه دوچرخه سواری در شهر قزوین به ایرنا گفت: قزوین پیشینه خوبی در رابطه با دوچرخه سواری دارد و در گذشته نه چندان دور اکثر قزوینی ها از دوچرخه برای حمل و نقل استفاده می کردند.
حکمت الله داوودی افزود: متاسفانه امروزه با ورود خودروها و ایجاد ناامنی برای دوچرخه سواران استفاده از این وسیله به مرور زمان کمتر و کمتر شده است.
وی همچنین گفت: امروزه نبود فضایی ایمن برای دوچرخه سواران موجب شده است که شهروندان گرایش کمتری به استفاده از این وسیله داشته باشند که برای حل این مشکل ایجاد مسیر ویژه دوچرخه سواری و تفکیک آن با علایم ترافیکی در دستور کار شورا و شهرداری قرار گرفت.
داوودی با بیان اینکه برای گسترش فرهنگ دوچرخه سواری در قزوین برنامه داریم،افزود: در کنار ایجاد مسیرها و زیرساخت های لازم از فرهنگ سازی و نهادینه ساختن این ورزش در جامعه نیز نباید غافل شد تا توسعه دوچرخه سواری در هر دو بعد پیش برود.
وی ادامه داد: برای تقویت این رشته ورزشی اتصال مسیرهای دوچرخه سواری در شهر قزوین را مورد بازنگری قرار دادیم تا دوچرخه سواران در کنار استفاده از تجهیزات ایمنی و رعایت پوشش بیمه ای از مسیر ایمن نیز برای دوچرخه سواری برخوردار باشند.

**کم تحرکی بانوان با توسعه دوچرخه سواری مرتفع می شود
نایب رییس شورای شهر قزوین نیز در این خصوص به ایرنا گفت: توسعه دوچرخه سواری در دستور کار شورای اسلامی و شهرداری قرار گرفته و در این زمینه بخش بانوان را نیز مورد توجه قرار داده ایم.
زهرا یوسفی گفت: با توجه به مشکلات خاص دوچرخه سواری بانوان تلاش کرده ایم تمام مکان های اختصاصی بانوان حتما دارای مسیر دوچرخه سواری و مسیر پیاده روی باشد تا کم تحرکی بانوان و کمبود فضاهای ورزشی در این زمینه جبران شود.
وی ادامه داد: به فکر ساخت مکانهای سر باز و محصور برای دوچرخه سواری و پیاده روی بانوان هستیم و گام های خوبی در این زمینه برداشته شد.

**توسعه مسیرهای امن دوچرخه سواری مانع آلودگی هوا می شود
دیگر عضو شورای اسلامی شهر قزوین نیز در این خصوص گفت: استفاده از حمل و نقل عمومی و توسعه مسیرهای امن دوچرخه از آلودگی هوا و تخریب محیط زیست جلوگیری می کند.
سیده منیره قوامی گفت: در همین زمینه تکمیل رینگ دوچرخه سواری و زیرساخت های این رشته ورزشی در دستور کار قرار گرفته تا شهروندان قزوینی بتوانند از دوچرخه استفاده کنند.
قوامی افزود: با وجود اقدامات صورت گرفته هنوز مسیرهای دوچرخه سواری محل پارک خودرو یا استفاده های دیگر است که باید با فرهنگ سازی و آشناساختن مردم در این خصوص اقدام کرد.

**توسعه دوچرخه سواری موجب کاهش آسیب های اجتماعی می شود
مدیرکل ورزش و جوانان قزوین نیز در این خصوص به ایرنا گفت: هرچقدر فرهنگ دوچرخه سواری در جامعه بیشتر ترویج داده شود کاهش معضلات و آسیب های اجتماعی را بیشتر شاهد خواهیم بود.
عباس علایی مقدم افزود: با ترویج فرهنگ ' 2 بهتر از چهار' و ترجیح دوچرخه بر خودرو می توانیم بسیاری از معضلات جامعه را رفع کرده و از آلودگی هوا، افزایش مصرف سوخت و بسیاری از بیمارها از قبیل چاقی و دیابت جلوگیری کنیم.
مدیرکل ورزش و جوانان قزوین با اشاره به اقدامات شهرداری برای توسعه ورزش دوچرخه سواری گفت: طرح ها و مصوبه های خوبی توسط شورای اسلامی و شهرداری قزوین برای ایجاد مسیرهای دوچرخه سواری و حمایت از این رشته ورزشی صورت گرفته که جای تقدیر دارد و زمینه را برای توجه بیشتر مردم به این رشته ورزشی فراهم می سازد.
وی ادامه داد: خوشبختانه ظرفیت بسیار خوبی نیز میان اقشار مختلف جامعه قزوین از گذشته تاکنون برای رشته دوچرخه سواری وجود داشته که در قالب انجمن دوستداران دوچرخه، سه شنبه های بدون خودرو و همایش های دوچرخه سواری بروز و ظهور یافته است.
علایی مقدم ادامه داد:هیات دوچرخه سواری قزوین نیز اقدامات خوبی برای توسعه رشته دوچرخه سواری در بعد قهرمانی و همگانی برداشته که می توان به ایجاد پیست ویژه دوچرخه سواری در مجموعه کاسپین کامان و زرشک و حضور دوچرخه سواران قزوینی در مسابقات بازی های آسیایی و اردوهای تیم ملی اشاره کرد.

**توسعه دوچرخه سواری در قزوین در گرو تامین زیرساخت ها است
رییس هیات دوچرخه سواری استان قزوین نیز به ایرنا گفت: طی مذاکراتی با شورای اسلامی و شهردار قزوین مناطقی را برای توسعه دوچرخه سواری در شهر قزوین پیشنهاد داده ایم که در صورت تصویب آنها مشکل توسعه عمومی این رشته مرتفع خواهد شد.
قدیر مذهب افزود: به منظور توسعه دوچرخه سواری در بعد حرفه ای نیز 2 نقطه در پارک ملت برای رشته بی ام ایکس و تریال، یک نقطه در پارک باراجین برای کراس کانتری، 2 نقطه در راه آهن برای بی ام ایکس، یک نقطه در زمین شقایق برای دوچرخه سواری نونهالان، یک نقطه در خیابان شهید بابایی برای تمرینات هوازی به شورا و شهردار پیشنهاده داده ایم و احداث مسیر دوچرخه سواری دانهیل را در مجموعه ورزشی کاسپین آغاز کرده و منتظر انعقاد قرارداد با پیمانکار هستیم.
وی اضافه کرد: استقبال از رشته دوچرخه سواری در قزوین بسیار زیاد است ولی با کمبود یا فقدان زیرساختها و سخت افزارهای مرتبط مواجه هستیم که در صورت تصویب در نقاط ذکر شده مشکلات زیرساختی این رشته مرتفع خواهد شد.
6101*3013


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

188 هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت گیاهان دارویی است
آستارا - ایرنا - معاون برنامه ریزی و بین الملل گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: گیاهان دارویی در 188 هزار هکتار از اراضی کشور کشت می شود و از این میزان، 107 هزار به زعفران و 20 هزار هکتار به گل محمدی اختصاص دارد
ترامپ: بسیاری از روایات رسانه ها «کاملا ساختگی» هستند
تهران - ایرنا - «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا «رسانه های منتشر کننده اخبار جعلی» را بشدت مورد انتقاد قرار داد و گفت بسیاری از روایات رسانه ها درباره او و تیمش «کاملا ساختگی» هستند.
عربستان قرارداد خرید 5 ناو جنگی از اسپانیا را امضا کرد
تهران-ایرنا-عربستان که درحال حاضر یکی از بزرگترین واردکنندگان سلاح و تجهیزات نظامی در جهان به شمار می رود، قرارداد نظامی تازه ای را با یک شرکت کشتی سازی اسپانیایی برای خرید 5 ناو جنگی امضا کرد.
پادشاه عربستان حاضر به ترک قدرت نیست
دوحه -ایرنا -برخی منابع نزدیک به دربار پادشاهی عربستان گفتند که 'سلمان بن عبدالعزیز' با وجود بیماری حاضر به ترک قدرت نیست.
اتحادیه اروپا از تصویب قانون «کشور یهود» ابراز نگرانی کرد
تهران - ایرنا - اتحادیه اروپا از تصویب قانون جدیدی در پارلمان رژیم صهیونیستی که حق تصمیم گیری صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی را به رسمیت می شناسد، ابراز نگرانی و اعلام کرد: تصویب این قانون، راه حل تشکیل دو کشور مستقل (فلسظینی- صهیونیستی) را پیچیده می کند.
250 میلیارد دلار در جمهوری آذربایجان سرمایه گذاری شده است
باکو – ایرنا – رئیس جمهوری آذربایجان گفت: میزان سرمایه گذاری در 15 سال اخیر در اقتصاد جمهوری آذربایجان نزدیک به 250 میلیارد دلار بوده است .
هیاتی آمریکایی برای تحریم ایران به آنکارا سفر می کند
آنکارا- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که یک هیاتی آمریکایی برای مذاکره در خصوص چند موضوع از جمله تحریم علیه ایران فردا وارد آنکارا می شود.
سفر رییس جمهوری چین به پنج کشور عربی و آفریقایی آغاز شد
پکن- ایرنا - سفر 10 روزه 'شی جین پینگ' رئیس جمهوری چین به 5 کشور عربی و آفریقایی از امروز پنجشنبه آغاز شد او در گام نخست راهی امارات متحده عربی شد.
43 نیروی امنیتی هند در درگیری های کشمیر کشته شده اند
دهلی نو-ایرنا- بر اساس گزارشی که به پارلمان هند ارائه شده است در 6ماه گذشته 100 تروریست و 43 نیروی امنیتی هند در درگیری های ایالت جامو و کشمیر کشته شده اند.
امکان نشست سه جانبه رهبران دو کره و آمریکا وجود دارد
پکن- ایرنا- وزیر امور خارجه کره جنوبی که به لندن سفر کرده است می گوید امکان نشست سه جانبه رهبران دو کره و رییس جمهوری آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل که شهریور سال جاری در نیویورک برگزار می‌شود وجود دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دستگیری خواننده پاپ به اتهام آزارجنسی
معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، از دستگیری جوانی خبر داد که با سوءاستفاده از عنوان هنری خوانندگی و دادن وعده ازدواج اقدام به فریب و آزار و اذیت دختران جوان کرده است.
بازیکن سابق رنجرز به تراکتورسازی پیوست
هری فوریستر بازیکن تیم فوتبال رنجرز، به تیم تراکتورسازی تبریز پیوست.
دلیل بازگشت بازیکن استقلال به تهران مشخص شد
بازیکن تیم فوتبال استقلال از اردوی تیمش در ترکیه به ایران بازگشت.
رییس اسبق موزه گرگان درگذشت
تهران_ایرنا_ قربانعلی عباسی، باستان شناس و میراث بان برجسته استان گلستان پس از یک دوره بیماری امروز پنج شنبه در بیمارستان شهید صیاد شیرزای گرگان دارفانی را وداع گفت.
پیام تسلیت نوبخت برای وحید حقانیان
سخنگوی دولت درپیامی درگذشت مرحوم سیدحسن حقانیان پدر سیدوحید حقانیان معاون محترم دفتر رهبرمعظم انقلاب را تسلیت گفت.
مردم 160 هزار میلیارد ریال در صنعت اسب سرمایه گذاری کردند
مردم 160 هزار میلیارد ریال در صنعت اسب سرمایه گذاری کردند
منطقه 9 تهران کمبود سرانه ورزشی دارد
مشعل بازی های آسیایی جاکارتا در 53 شهر اندونزی حمل می شود
2 نشان طلا و سه برنز در انتظار دانشجویان ایرانی
قهرمانان ورزشی به انسجام ملی کمک می کنند
کشتی گیر خراسانی مدال نقره آسیا را بر گردن آویخت
داور شیرازی بازی های آسیایی سپک تاکرا را قضاوت می کند
ایران چالش بزرگ هند در بازی های آسیایی است
خبرنگار ایرنا روابط عمومی برتر ورزش همدان شد