راه اندازی رشته دانشگاهی والیبال مطالبه مردم ارومیه

17:10 ۱۳۲ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 484 0
راه اندازی رشته دانشگاهی والیبال مطالبه مردم ارومیه

ارومیه- ایرنا- اینجا شهر معروف ها، عاشقان والیبال و سرزمین بلند قامتانی است که مردمانش از هر فرصتی برای شیرجه به توپ استفاده کرده و مردمانش راه اندازی رشته والیبال را در دانشگاه ارومیه مطالبه می کنند.

ایرنا

به گزارش ایرنا این رشته ورزشی در فرهنگ مردم ارومیه ریشه دوانده است و ساکنانش از کوچک تا بزرگ رویدادهای والیبال را دنبال کرده و راجع به آن اظهار نظر می کنند.
والیبال از دهه 1340 به تدریج جای خود را در دل مردم این شهر باز کرد و از آن پس 2 میله به همراه یک توپ و یک تور در زمین های خاکی به ورزش نخست کوچک و بزرگ و پیر و جوان این دیار تبدیل شد.
امسال نیز سال پرفروغی برای والیبال ارومیه است و 13 بازیکن، 2 مربی و یک آنالیزور ارومیه ای در ترکیب تیم های ملی بزرگسالان، جوانان، نوجوانان و زیر 19 سال بانوان حضور دارند.
پس از درخشش سعید معروف، میلاد عبادی پور، مرتضی شریفی، محمدرضا حضرت پور، امیرحسین توخته و میثم صالحی در لیگ ملت های 2018 والیبال این بار نوبت به چهار بازیکن دیگر ارومیه ای رسید که در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا شایستگی های خود را به نمایش گذاشتند.
حضور سهیل مسعود در پست پاسور، کمیل اکبری و امیرحسین همتی در پست دریافت کننده قدرتی و بردیا سعادت در پست قطر پاسور در ترکیب تیم ملی نوجوانان ایران افتخاری دیگر برای پایتخت والیبال ایران است که روزهای گذشته توانستند ضمن کسب سهمیه جهانی 2019 مصر، کاپ برنزی آسیا را نیز بالای سر ببرند.
در این مسابقات «بردیا سعادت» کاپیتان ارومیه ای تیم ملی نوجوانان ایران به عنوان بهترین پشت خط زن 2018 آسیا معرفی شد.
سال گذشته نیز امیر حسین توخته سرعتی زن ارومیه ای تیم ملی ایران عنوان بهترین مدافع نوجوانان 2017 جهان را به خود اختصاص داده بود.
کاریل داداش آده و عرفان حق نظری، 2 بازیکن نوجوان ارومیه ای نیز تا پایان مرحله چهارم در ترکیب تیم ملی نوجوانان قرار داشتند ولی با صلاح دید کادر فنی از لیست نهایی خط خوردند.
در والیبال بانوان نیز اسما سعیدی دیگر بازیکن ارومیه ای تیم ملی زیر 19 سال ایران به شمار می رود که امسال به همراه تیم ملی عازم رقابت های قهرمانی آسیا شده است.
در رده سنی جوانان نیز مهدی جعفروند و امیرمحمد فلاحت‌ خواه برای شرکت در نوزدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی جوانان آسیا که 30 تیر تا 6 مرداد سال جاری به میزبانی منامه بحرین برگزار می‌شود، حضور دارند.
همچنین حضور 9 تن از این بازیکنان ارومیه ای در جام 2018 آسیا، بازی های آسیایی جاکارتا و مسابقات جهانی ایتالیا و بلغارستان قطعی شده است.
رییس هیات والیبال آذربایجان غربی در مورد مطالبه مردم ارومیه مبنی بر راه اندازی دانشکده یا رشته والیبال در دانشگاه این شهر، گفت: در سفر احمد ضیایی، رییس فدراسیون والیبال به این شهر یکی از درخواست‌های عاشقان والیبال راه اندازی رشته دانشگاهی والیبال در پردیس دانشگاه ارومیه بوده است.
کریم فروزان با تاکید بر اینکه مهد والیبال ایران باید در عرصه علمی نیز پیشتاز باشد، افزود: با توجه به علاقه شدید مردم ارومیه به والیبال و وجود استعدادهای ناب این رشته ورزشی در این شهر، راه اندازی رشته دانشگاهی والیبال احساس می‌شود.
پیشکسوت ارومیه ای و کاپیتان اسبق تیم ملی ایران نیز گفت: امسال شاهد حضور 13 بازیکن، 2 مربی و یک آنالیزور ارومیه ای در ترکیب تیم های ملی بزرگسالان، جوانان و نوجوانان ایران هستیم و این امر نشان دهنده جایگاه والیبال این شهر در سطح اول ایران است.
یدالله کارگرپیشه بیان کرد: جوانان شهر ارومیه در هر کوی و برزن و روستایی به صورت خودجوش با نصب 2 تیرک و یک تور یا حتی با بستن طناب، والیبال بازی می کنند و این رشته مفرح و فراگیر به نوعی در پوست و گوشت و استخوان آنان ریشه دوانده است.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز بیان کرد: راه اندازی دانشکده والیبال در ارومیه از سال های گذشته مورد پیگیری قرار گرفته و در ماه های اخیر ابلاغیه آن از سوی وزارت علوم و تحقیقات به دانشگاه ارومیه ارسال شده است.
نادر قاضی پور با اشاره به جلسه ای که صبح روز پنجشنبه گذشته /14 تیرماه/ در این خصوص برگزار شد، گفت: در این جلسه مقرر شد تا سمینار ملی روسای هیات های والیبال و سمینار بین المللی روسای فدراسیون های جهان در شهر ارومیه برگزار شود.
وی ادامه داد: همچنین سهمیه میزبانی مسابقات والیبال جوانان 2018 جهان در شهر ارومیه و برگزاری دوره های بین المللی سطح ارتقا داوران و مربیان نیز با پیگیرهای مسوولان امر به ارومیه داده شود.
وی ادامه داد: تهیه گزارش های مختلف توسط خبرنگاران برزیلی و چند کشور اروپایی از والیبال کوچه پس کوچه ها، روستاهای ارومیه و دیدارهای تیم شهرداری ارومیه در لیگ برتر و انعکاس آن در رسانه های جهانی نشان از این دارد که شهر ارومیه به حق شهر عاشقان والیبال است.
قاضی پور ابراز امیدواری کرد تا با راه اندازی دانشکده والیبال ارومیه گامی موثر در تربیت جوانان این شهر و درخشش آنان در میدان های مهم بین المللی و جهانی برداشته شود.
معاون آموزشی دانشگاه ارومیه نیز به درخواست کتبی نماینده مردم ارومیه از وزارت علوم برای راه اندازی دانشکده والیبال اشاره کرد و گفت: راه اندازی دانشکده فقط با یک رشته امکان پذیر نیست اما تاسیس این رشته دانشگاهی با جدیت دنبال می شود.
علیرضا مظفری با تاکید بر اینکه برای نخستین بار در سطح کشور سرفصل دانشگاهی برای والیبال نوشته می شود، افزود: راه اندازی این رشته به دفتر گسترش وزارت علوم پیشنهاد می شود و موافقت آن باید از شورای عالی برنامه ریزی اخذ شود.
به گزارش ایرنا والیبال طی نیم قرن گذشته در فرهنگ و زندگی مردمان شهر ارومیه جا باز کرده و به یکی از مزیت های ورزشی آذربایجان غربی تبدیل شده است.
یدالله کارگرپیشه، ساسان خداپرست، سعید معروف، مرتضی شریفی و بردیا سعادت پنج کاپیتان ملی پوش ارومیه از دهه های 1350 تا 1397 در ترکیب تیم های ملی در ادوار مختلف هستند.
7156/3072


گروه های زیر مجموعه ورزشی

فوتبال و فوتسال
فوتبال و فوتسال

آخرین اخبار

قایم موشک بازی با حیوانات
وقتی در دنیایی زندگی می‌کنید که هر لحظه ممکن است ناهار موجود دیگری شوید، داشتن مهارت‌های پنهان شدن، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.‌ می‌توانید حیوانات را در تصاویر زیر پیدا کنید؟
رمان «خاما»؛ راوی قصه عاشقان تنها
یوسف علیخانی دل پردردی دارد؛ او به تجربه می‌گوید که گرچه همه ما تلاش می‌کنیم و مسئولان مدعی هستند که باید مردم کتاب بخوانند، اما تمام ساز وکار‌ها جوری چیده شده است که اصلا و ابدا جز کتابخوان‌های حرفه‌ای هیچ کس دیگری سمت کتاب نمی‌رود.
نگاهی به فیلم‌های روی پرده سینمای جهان
این هفته یک فیلم ترسناک به نام «اورلرد» نیز اکران گرفته که در دوران جنگ جهانی اول و در روز حمله متفقین به نرماندی فرانسه اتفاق می‌افتد.
نوزادان نارس؛ علل، نشانه‌ها و بیماری‌های آن‌ها
نوزادان نارس زودتراز نوزادان رسیده و کامل به دنیا می‌آیند. اگربارداری کمتر از ۳۷ هفته طول بکشد، نوزاد نارس خواهد بود، اما نوزادان رسیده ۳۷ تا ۴۲ هفته پس ازآخرین قاعدگی مادر متولد می‌شوند.
۵ برنامه تردمیل برای چربی سوزی و کاهش وزن
تمرینات تردمیل می‌تواند یکی از مؤثرترین فعالیت‌های ورزشی برای کالری سوزی باشد. اما چگونه؟ کلید این کار، تناوب در تمرین با برنامه تردمیل است.
غذا‌های خوشمزه با گل کلم
گل کلم فقط برای تهیه ترشی و شور نیست، غذا‌های خوشمزه‌ای هم می‌توان با آن پخت که در این مطلب تعدادی از آن‌ها را یاد می‌گیرید.
۵ کارگردان مطرح هالیوود که آگهی بازرگانی ساختند!
بسیاری از کارگردانان بزرگ سینمای هالیوود که فیلم‌های مهمی ساخته‌اند و در دنیای سینما اسم و رسمی دارند، در دوره‌ای از فعالیت هنری‌شان آگهی بازرگانی هم ساخته‌اند.
با ملکه‌های حال حاضر دنیا آشنا شوید
اگرچه امروزه اغلب کشور‌ها دیگر نظام پادشاهی ندارند، اما هنوز هم در نقاط مختلفی از دنیا خانواده‌های سلطنتی وجود دارند، با اینکه اغلب به طور رسمی حکومت نمی‌کنند و صرفاً مقامی تشریفاتی دارند.
مد‌های عروسی سال ۲۰۱۹
اگر قرار است که عروسی تان را در سال ۲۰۱۹ برگزار کنید و به دنبال آنید که چگونه برگزارش کنید، ما ایده‌های جالبی را برایتان آورده ایم. مد‌های عروسی سال ۲۰۱۹، از سال‌های قبل بسیار متفاوت است. اگر دوست دارید بدانید که چه چیز‌هایی در این سال مد می‌شود، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
لیزر مو‌های زائد، هزینه، مزایا و عوارض
قیمت لیزر مو‌های زائد برای تمام صورت و بدن از ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان برای هرجلسه لیزر بسته به نوع دستگاه لیزر و تعداد شات متفاوت است. مزایا و عوارض لیزر مو‌های زائد نسبت به رنگ پوست و ضخامت مو‌ها متفات است که از قبل باید بدانید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شوخی جالب شکیرا با جرارد پیکه
شکیرا همسر جرارد پیکه شرح جالبی برای عکسی که در توییتر همراه همسرش منتشر کرده، نوشته است.
تیپ بیش از حد شاد «شراره رخام» -عکس
شراره رخام با انتشار این عکس، صفحه شخصی خود را به روز کرد.
ایتالیاگردی زوج مشهور بازیگر با تیپی خاص-عکس
نرگس محمدی، بازیگر سریال پرطرفدار «ستایش» پُست زیر را منتشر کرد.
درخشش ستارگان موسیقی ایران در شب جشن استقلال لهستان
تهران- ایرنا- ارکستر نیلپر رویدادی که شاید بتوان آن را حلقه مفقوده کیفیت در ارکسترهای ایرانی دانست شنبه شب در تالار وحدت جشن صدمین سالگرد استقلال لهستان را گرامیداشت .
با ملکه‌های حال حاضر دنیا آشنا شوید
اگرچه امروزه اغلب کشور‌ها دیگر نظام پادشاهی ندارند، اما هنوز هم در نقاط مختلفی از دنیا خانواده‌های سلطنتی وجود دارند، با اینکه اغلب به طور رسمی حکومت نمی‌کنند و صرفاً مقامی تشریفاتی دارند.
رونمایی FIVB از توپ جدید رقابت‌های بین‌المللی والیبال
شکست شاگردان آنتیگا در شب درخشش عبادی پور
اسکرا با درخشش عبادی‌پور پیروز شد
بسکتبالیست استان فارس برای رقابت های جام جهانی دعوت شد
شکست شاگردان آنتیگا در شب درخشش عبادی پور
آغاز اردوی تیم ملی بسکتبال در غیاب ستاره‌ها
آغاز اردوی تیم ملی بسکتبال در غیاب ستاره‌ها
صعود 76 پله‌ای والیبال زنان ایران؛ پیشرفت یا سراب
بسکتبال پیام نور در جمع 8 تیم برتر جهان
برگزاری دیدار والیبال پیام و فولاد در سالن مهران