فرصت انتقاد جوانان را مدافع عفاف و حجاب می کند

16:38 ۹ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 123 0
فرصت انتقاد جوانان را مدافع عفاف و حجاب می کند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان نشر آثار و ارزش های مشارکت زنان در دفاع مقدس گفت: اگر در کنار آگاهی بخشی به جوانان فرصت انتقاد بدهیم، آنان مدافع عفاف و حجاب در جامعه خواهند بود.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه خبری پلیس، مریم مجتهد زاده افزود: قطعاً تقویت رویکرد انتقادی در جامعه، سناریوی مطلوب را برای ما تعریف می‌کند، صیانت از امنیت فرهنگی توسط خود مردم، حاصل این رویکرد است؛ چنانچه در دفاع‌مقدس، دنیا اعتراف کرد خانواده‌های ایرانی پیروز میدان بودند و این پیروزی، فقط به نیروهای مبارز و نظامی منحصر نمی‌شد.
رئیس سازمان نشر آثار و ارزش های مشارکت زنان در دفاع مقدس با تاکید بر ضرورت آینده پژوهی در موضوع عفاف و حجاب، گفت: در این حوزه، نیازمند یک گذشته‌پژوهی قوی هستیم؛ بزرگترین تهدید از جانب قدرت‌های بزرگ، این است که جامعه از گذشته‌اش جدا شود برهمین اساس چنین جامعه ای دیگر نمی‌تواند آینده‌پژوه شود.
وی ازعفاف و حجاب به ‌عنوان دو ارزش برجسته، در جوامع انسانی نام برد و اظهارداشت: این دو واژه به‌دلیل همراهی با یکدیگر، گاهی هم معنا تلقی می‌شوند، ولی با جست‌وجو در فرهنگ‌های گوناگون لغت، این حقیقت آشکار می‌شود که حجاب و عفاف، دو معنای مجزا و متفاوت از هم دارد.
وی با بیان اینکه حجاب، امری ظاهری و با جسم در ارتباط است اگرچه این پوشش، از عقاید و باورهای درونی افراد سرچشمه می‌گیرد، ولی ظهور آن به‌ صورت مادی و طبیعی است، گفت: در مقابل عفاف، امری درونی است که انسان را از گناه بازمی‌دارد بنابراین حفظ چشم، گوش،قلب و همه اعضا و جوارح از هرگونه خطا و گناه، عفاف است که حاصل این عفت و حجاب درونی، پوشش ظاهری می باشد.
این مقام مسئول با بیان اینکه به تعبیری حجاب، میوه عفاف و عفاف، ریشه حجاب است، گفت: اگرچه تجلی اساسی آن به‌ دلیل نقش محوری زنان در تربیت جامعه متوجه این قشر است، اما قطعا بروز و ظهور حجاب و عفاف به هر دو جنس یعنی زنان و مردان بازمی‌گردد.
مجتهدزاده درباره آینده‌پژوهی و ضرورت پرداختن به موضوع حجاب و عفاف با بهره‌گیری از این علم، گفت: آینده‌پژوهی شامل مجموعه تلاش‌هایی است که با جست‌وجوی منابع، الگوها و عوامل تغییر یا ثبات با بهره‌گیری از طیف وسیعی از روش‌ها به تجسم آینده‌های بالقوه و برنامه‌ریزی با گمانه‌زنی‌های نظام‌مند و خردورزانه، برای آن‌ها می‌پردازد و بازتاب چگونگی زایش واقعیت فردا از دل تغییر یا ثبات امروز و با مطالعه گذشته است.
وی ادامه داد: از سوی دیگر، جوانان که آینده‌ساز فردای جامعه هستند، به مدل و الگو نیازمند هستند، آنها باید بدانند براساس چه الگو و روشی رفتار کنند؛ هرچه الگوهای معرفی‌شده به جوانان کامل‌تر، سالم‌تر، جامع‌تر و دست یافتنی‌تر باشد، امکان موفقیت بیشتر است.
رئیس سازمان نشر آثار و ارزش های مشارکت زنان در دفاع مقدس خاطرنشان کرد: سیر تحول و فرهنگ سیاسی در ایران بعد از انقلاب‌ اسلامی، مجموعه مؤلفه‌های فرهنگی اسلامی و ایرانی، ظرفیت بسیار خوبی در ارائه الگوهای مثبت و مؤثر در جامعه به‌شمار می‌آید.
مجتهدزاده، جدا کردن انسان از گذشته شان را یکی از ابزارهای جنگ نرم دشمن و بزرگترین خطر برای بشر برشمرد و گفت: در حوزه مطالعات آینده‌پژوهی عفاف و حجاب، نیازمند یک گذشته‌پژوهی قوی هستیم؛ بزرگترین تهدید از جانب قدرت‌های بزرگ، این است که جامعه از گذشته‌اش جدا شود برهمین اساس چنین جامعه ای دیگر نمی‌تواند آینده‌پژوه شود.
این مقام مسئول تصریح کرد: بررسی وصایای شهدای عزیز و سبک زندگی دوران دفاع‌مقدس، مطالعه ارزشمندی از گذشته‌ای نه‌چندان دور را نشان می‌دهد که می‌تواند شیوه عملی قابل ارائه برای نسل کنونی و حتی آینده باشد؛ یکی از پیام‌های متعارف در وصایای شهدا، مقایسه قداست سیاهی چادر و حجاب زنان با خون شهید بود.
وی با بیان اینکه در آینده‌پژوهی حجاب و عفاف مفهوم تحول، تغییر و پویایی متصور است، نه ایستایی و جمود فکری، خاطرنشان کرد: هنگامی که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) فرایند تمدن نوین اسلامی را مطرح می‌کنند و تحقق آن را منوط به حضور افراد و به‌ویژه جوانان پرتلاش و متدین می‌دانند برهمین اساس هوشمندی و تدبیر جوانان به‌خصوص دختران عفیف و با حجاب، نقش و تأثیر عمیق‌تری می‌توانند در این راستا داشته باشند.
مجتهد زاده تصریح کرد: زنان عفیفه و باحیا قطعا در ترسیم جامعه سالم و عاری از آسیب، در آینده نیز مؤثر خواهند بود.
وی با اشاره به اینکه امروز در شرایط تضاد (پارادوکس) فرصت و تهدید هستیم، گفت: علاوه‌ بر گذشته‌پژوهی، ضرورت دارد شرایط و وضعیت فعلی مورد ارزیابی قرار گیرد؛ از سوی دیگر حال‌پژوهی در حوزه عفاف و حجاب، به ما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی برای آینده را اصولی‌تر طراحی و اجرا کنیم.
این مقام مسئول از رویش‌های جوانان در عرصه های مختلف به عنوان فرصت‌های امروز جامعه نام برد و افزود: شهدای مدافع حرم، نمونه بارز این رویش‌های انقلابی و معنوی هستند.
وی ادامه داد: یکی از مباحث مهم جامعه امروز، تأکید بر خانواده به‌عنوان بنیان‌گذار نهاد جامعه‌پذیر است و فراموش نکنیم که دامان پرمهر مادران و خواهران متدین و فهیم،مربی اصلی این قدسیان هستند؛ باید این موضوع را قدر بدانیم.
رئیس سازمان نشر آثار و ارزش های مشارکت زنان در دفاع مقدس با بیان اینکه تعریف عملی از حجاب و عفاف، با امنیت فرهنگی ما کاملا مرتبط است، تصریح کرد: حجاب و عفاف و مهم‌تر از آن حیا، در حقیقت توانایی جامعه اعم از مرد و زن در حفظ و تداوم ماهیت، هویت و شخصیت جامعه در برابر شرایط سخت متغیرها و وجود تهدیدهای احتمالی و واقعی است.
این مقام مسئول ادامه داد: برنامه ریزی و سیاست گذاری های مسئولان فرهنگی باید در راستای ترویج باورهای دینی و هویت ملی باشد تا توانایی و ظرفیت مردم برای دفاع از وضعیت‌ های امروز و فردای خود و نیز ایستادگی در برابر تبلیغات نامناسب و خارج از شئون اجتماعی را ارتقاء دهیم.
مجتهدزاده بیان کرد: در ارائه برنامه سبک زندگی به فرزندان خود باید به گونه ای عمل کنیم که به هویت و ارزش‌های بومی خود افتخار کنند، ما باید در همه برنامه‌ها، به داشتن خانواده مسلمان اصیل با همه ظرفیت‌های تربیتی و اخلاقی فکر کنیم.
به گفته وی، رویکرد انتقادی به معنای پذیرش مشروط و نفی مشروط؛ یعنی آنان را بپذیریم، مشروط بر اینکه ما را باور کنند و بپذیرند.
این مقام مسئول تاکید کرد: کشور به مدیریت آینده‌پرداز نیاز دارد؛ مدیریتی با آینده‌پژوهی، خلاقیت، نوآوری و با مهارت هایی که حرکت به‌سوی جلو دارد.
مجتهدزاده تصریح کرد: در کنار مدیریت آینده‌پرداز، به مدیریت جهادی نیاز داریم، مدیریتی مسلح به مؤلفه‌های کیفی و قابل‌تحرک،قابل رشد، اخلاقی و ارزشی که سرانجام به رفتار عادلانه، مسئولانه و عفیفانه ایثارگرایانه و اخلاق مدارانه از جنس انقلاب‌اسلامی و جمهوری اسلامی منتهی می‌شود، چشم‌انداز این مدل تربیت، نسلی پرتلاش و هوشمند در جهت فرایند تحقق تمدن نوین اسلامی است.
رئیس سازمان نشر آثار و ارزش های مشارکت زنان در دفاع مقدس از جشنواره چادرهای آسمانی به عنوان گام مؤثری برای یادآوری، تشویق و ایجاد انگیزه در جوانان نام برد و گفت: اگرچه برخی از صاحب نظران تبلیغات مستقیم را قائل نیستند، اما فعالیت‌های ترویجی مانند جشنواره‌ها، در جریان‌سازی و نهادینه‌سازی تأثیرگذار است، برهمین اساس از دست‌اندرکاران جشنواره که در تعمیق باورهای معنوی نقش بسزایی دارند، تشکر می کنم.
اجتمام**1193** 1724


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

5 چیزی که در لحظه مرگ می بینیم؟-آدمی چطور جان می‌دهد؟
همه ما مطالبی را از سختی و ترسناک بودن زمان جان دادن شنیده ایم و اینکه هر فردی توان مقابله با آن را ندارد.
بازگشت بازیگر زن قدیمی بعد از 20 سال به عرصه هنر
هادی مرزبان کارگردان نمایش «آمیزقلمدون» که پیش از این در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه رفته بود، اعلام کرد اجرای این نمایش در پردیس تئاتر شهرزاد ادامه پیدا می کند.
بازگشت هدیه تهرانی به سینماها با ˮدوئتˮ
فیلم سینمایی «دوئت» ساخته نوید دانش قرار است نیمه دوم سال اکران شود.
یک انیمیشن صدرنشین باکس آفیس شد-تصاویر
جدول فروش سینمای هالیوود موسوم به باکس آفیس با اعلام صدرنشینی انیمیشن سینمایی "هتل ترانسیلوانیا ۳" در نخستین هفته از اکران این اثر منتشر شد.
آخرین تصاویر منتشر شده از «گلشیفته»
آخرین قسمت سریال شبکه نمایش خانگی «گلشیفته» ساخته بهروز شعیبی و به تهیه‌کنندگی علی اکبر نجفی فردا چهارشنبه ۲۷ تیر توزیع می شود.
عکس زیرخاکی از «رضا عطاران» درکنار خانم بازیگر
مریم امیرجلالی با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: یاد بادان روزگاران یاد باد. پشت صحنه سریال بیاد ماندنی خانه‌ به دوش. باچه چیزهای کمی خوشحال بودیم!
مترو هیچ تأثیری در کاهش آب چشمه‌علی نخواهد داشت
مدیر عامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه با تأکید بر اینکه مترو هیچ تأثیری در کاهش آب چشمه‌علی نخواهد داشت، گفت: دستگاه حفاری مترو در روزهای گذشته از آن منطقه عبور کرده است و آب چشمه از نهم تیر ماه به مخرج اصلی بازگشته است.
آخرین وضعیت ترافیکی و جوی جاده‌های کشور
ترافیک در باند جنوبی آزادراه کرج - قزوین محدوده استاندارد تا پل فردیس ، باند جنوبی آزادراه تهران - کرج محدوده های پل فردیس تا پل کلاک و گرمدره نیمه سنگین است.
زنــانی که با نیت خیر به زندان می‌افتند
مدیرعامل بنیاد تعاون زندان‌ها می‌گوید: به طور کلی در کشور ۲ تا ۳ درصد زندانیان را زنان تشکیل می‌دهند که تعداد زندانیان جرایم غیرعمد و مالی بسیار کمتر است، اما همین تعداد و رشد آن نشان می‌دهد که اگر آگاهی جامعه و بخصوص زنان فزونی یابد، حداقل کمتر شاهد زندانی شدن زنانی هستیم که چوب بی‌تجربگی و نا آگاهی‌شان را می‌خورند.
عوامل موثر در ماندگاری ایمپلنت
جابر یقینی با بیان اینکه بیماری‌های خاص و استعمال سیگار در میزان موفقیت ایمپلنت اثر می‌گذارد، افزود: حتی برای بیماران مبتلا به ایدز و افرادی که بدخیمی های درمان شده دارند انجام ایمپلنت امکان پذیر است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هواداران منتظر بهترین استقلال چند سال اخیر باشند
مدافع مازنی استقلال درباره شرایط اردوی ترکیه گفت: در ترکیه فکر می‌کنم «مازندران» هستم.
مترو هیچ تأثیری در کاهش آب چشمه‌علی نخواهد داشت
مدیر عامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه با تأکید بر اینکه مترو هیچ تأثیری در کاهش آب چشمه‌علی نخواهد داشت، گفت: دستگاه حفاری مترو در روزهای گذشته از آن منطقه عبور کرده است و آب چشمه از نهم تیر ماه به مخرج اصلی بازگشته است.
ادامه تلاشها برای خاموشی آتش در بخش عراقی تالاب هورالعظیم
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان از اعزام یک فروند بالگرد آبپاش با هماهنگی سازمان مدیریت بحران کشور برای خاموشی آتش در بخش عراقی تالاب هورالعظیم خبر داد.
قزاقستان 21 مرداد میزبان سران کشورهای حاشیه دریای خزر خواهد بود
نشست سران ۵ کشور حاشیه دریای خزر مرداد ماه در قزاقستان برگزار خواهد شد.
7 مانع استجابت دعا از زبان امام سجاد(ع)
حضرت امام سجاد (علیه السلام) ۷ گناه را از موانع استجابت دعا مى داند.
پرداخت تسهیلات ازدواج رشد 4 برابری داشته است
کودک ربایی در جم استان بوشهر تکذیب شد
طلاق، آسیبی که جامعه را می رنجاند
جامعه پویا نیازمند بانوان مطالبه گر است
تاب آوری ضروری تر از هوای سالم
زنان دولت دوازدهم چه کسانی هستند؟
زلزله به واحدهای مسکونی 2 روستای جاجرم خسارت وارد کرد
طرح توان افزایی نگهداری از معلولان در قشم آغاز شد
110 خانوار چندقلو از خدمات بهزیستی استفاده می کنند
هلال احمر خراسان شمالی سه تیم به منطقه زلزله زده اعزام کرد