فرصت انتقاد جوانان را مدافع عفاف و حجاب می کند

16:38 ۱۳۰ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 332 0
فرصت انتقاد جوانان را مدافع عفاف و حجاب می کند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان نشر آثار و ارزش های مشارکت زنان در دفاع مقدس گفت: اگر در کنار آگاهی بخشی به جوانان فرصت انتقاد بدهیم، آنان مدافع عفاف و حجاب در جامعه خواهند بود.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه خبری پلیس، مریم مجتهد زاده افزود: قطعاً تقویت رویکرد انتقادی در جامعه، سناریوی مطلوب را برای ما تعریف می‌کند، صیانت از امنیت فرهنگی توسط خود مردم، حاصل این رویکرد است؛ چنانچه در دفاع‌مقدس، دنیا اعتراف کرد خانواده‌های ایرانی پیروز میدان بودند و این پیروزی، فقط به نیروهای مبارز و نظامی منحصر نمی‌شد.
رئیس سازمان نشر آثار و ارزش های مشارکت زنان در دفاع مقدس با تاکید بر ضرورت آینده پژوهی در موضوع عفاف و حجاب، گفت: در این حوزه، نیازمند یک گذشته‌پژوهی قوی هستیم؛ بزرگترین تهدید از جانب قدرت‌های بزرگ، این است که جامعه از گذشته‌اش جدا شود برهمین اساس چنین جامعه ای دیگر نمی‌تواند آینده‌پژوه شود.
وی ازعفاف و حجاب به ‌عنوان دو ارزش برجسته، در جوامع انسانی نام برد و اظهارداشت: این دو واژه به‌دلیل همراهی با یکدیگر، گاهی هم معنا تلقی می‌شوند، ولی با جست‌وجو در فرهنگ‌های گوناگون لغت، این حقیقت آشکار می‌شود که حجاب و عفاف، دو معنای مجزا و متفاوت از هم دارد.
وی با بیان اینکه حجاب، امری ظاهری و با جسم در ارتباط است اگرچه این پوشش، از عقاید و باورهای درونی افراد سرچشمه می‌گیرد، ولی ظهور آن به‌ صورت مادی و طبیعی است، گفت: در مقابل عفاف، امری درونی است که انسان را از گناه بازمی‌دارد بنابراین حفظ چشم، گوش،قلب و همه اعضا و جوارح از هرگونه خطا و گناه، عفاف است که حاصل این عفت و حجاب درونی، پوشش ظاهری می باشد.
این مقام مسئول با بیان اینکه به تعبیری حجاب، میوه عفاف و عفاف، ریشه حجاب است، گفت: اگرچه تجلی اساسی آن به‌ دلیل نقش محوری زنان در تربیت جامعه متوجه این قشر است، اما قطعا بروز و ظهور حجاب و عفاف به هر دو جنس یعنی زنان و مردان بازمی‌گردد.
مجتهدزاده درباره آینده‌پژوهی و ضرورت پرداختن به موضوع حجاب و عفاف با بهره‌گیری از این علم، گفت: آینده‌پژوهی شامل مجموعه تلاش‌هایی است که با جست‌وجوی منابع، الگوها و عوامل تغییر یا ثبات با بهره‌گیری از طیف وسیعی از روش‌ها به تجسم آینده‌های بالقوه و برنامه‌ریزی با گمانه‌زنی‌های نظام‌مند و خردورزانه، برای آن‌ها می‌پردازد و بازتاب چگونگی زایش واقعیت فردا از دل تغییر یا ثبات امروز و با مطالعه گذشته است.
وی ادامه داد: از سوی دیگر، جوانان که آینده‌ساز فردای جامعه هستند، به مدل و الگو نیازمند هستند، آنها باید بدانند براساس چه الگو و روشی رفتار کنند؛ هرچه الگوهای معرفی‌شده به جوانان کامل‌تر، سالم‌تر، جامع‌تر و دست یافتنی‌تر باشد، امکان موفقیت بیشتر است.
رئیس سازمان نشر آثار و ارزش های مشارکت زنان در دفاع مقدس خاطرنشان کرد: سیر تحول و فرهنگ سیاسی در ایران بعد از انقلاب‌ اسلامی، مجموعه مؤلفه‌های فرهنگی اسلامی و ایرانی، ظرفیت بسیار خوبی در ارائه الگوهای مثبت و مؤثر در جامعه به‌شمار می‌آید.
مجتهدزاده، جدا کردن انسان از گذشته شان را یکی از ابزارهای جنگ نرم دشمن و بزرگترین خطر برای بشر برشمرد و گفت: در حوزه مطالعات آینده‌پژوهی عفاف و حجاب، نیازمند یک گذشته‌پژوهی قوی هستیم؛ بزرگترین تهدید از جانب قدرت‌های بزرگ، این است که جامعه از گذشته‌اش جدا شود برهمین اساس چنین جامعه ای دیگر نمی‌تواند آینده‌پژوه شود.
این مقام مسئول تصریح کرد: بررسی وصایای شهدای عزیز و سبک زندگی دوران دفاع‌مقدس، مطالعه ارزشمندی از گذشته‌ای نه‌چندان دور را نشان می‌دهد که می‌تواند شیوه عملی قابل ارائه برای نسل کنونی و حتی آینده باشد؛ یکی از پیام‌های متعارف در وصایای شهدا، مقایسه قداست سیاهی چادر و حجاب زنان با خون شهید بود.
وی با بیان اینکه در آینده‌پژوهی حجاب و عفاف مفهوم تحول، تغییر و پویایی متصور است، نه ایستایی و جمود فکری، خاطرنشان کرد: هنگامی که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) فرایند تمدن نوین اسلامی را مطرح می‌کنند و تحقق آن را منوط به حضور افراد و به‌ویژه جوانان پرتلاش و متدین می‌دانند برهمین اساس هوشمندی و تدبیر جوانان به‌خصوص دختران عفیف و با حجاب، نقش و تأثیر عمیق‌تری می‌توانند در این راستا داشته باشند.
مجتهد زاده تصریح کرد: زنان عفیفه و باحیا قطعا در ترسیم جامعه سالم و عاری از آسیب، در آینده نیز مؤثر خواهند بود.
وی با اشاره به اینکه امروز در شرایط تضاد (پارادوکس) فرصت و تهدید هستیم، گفت: علاوه‌ بر گذشته‌پژوهی، ضرورت دارد شرایط و وضعیت فعلی مورد ارزیابی قرار گیرد؛ از سوی دیگر حال‌پژوهی در حوزه عفاف و حجاب، به ما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی برای آینده را اصولی‌تر طراحی و اجرا کنیم.
این مقام مسئول از رویش‌های جوانان در عرصه های مختلف به عنوان فرصت‌های امروز جامعه نام برد و افزود: شهدای مدافع حرم، نمونه بارز این رویش‌های انقلابی و معنوی هستند.
وی ادامه داد: یکی از مباحث مهم جامعه امروز، تأکید بر خانواده به‌عنوان بنیان‌گذار نهاد جامعه‌پذیر است و فراموش نکنیم که دامان پرمهر مادران و خواهران متدین و فهیم،مربی اصلی این قدسیان هستند؛ باید این موضوع را قدر بدانیم.
رئیس سازمان نشر آثار و ارزش های مشارکت زنان در دفاع مقدس با بیان اینکه تعریف عملی از حجاب و عفاف، با امنیت فرهنگی ما کاملا مرتبط است، تصریح کرد: حجاب و عفاف و مهم‌تر از آن حیا، در حقیقت توانایی جامعه اعم از مرد و زن در حفظ و تداوم ماهیت، هویت و شخصیت جامعه در برابر شرایط سخت متغیرها و وجود تهدیدهای احتمالی و واقعی است.
این مقام مسئول ادامه داد: برنامه ریزی و سیاست گذاری های مسئولان فرهنگی باید در راستای ترویج باورهای دینی و هویت ملی باشد تا توانایی و ظرفیت مردم برای دفاع از وضعیت‌ های امروز و فردای خود و نیز ایستادگی در برابر تبلیغات نامناسب و خارج از شئون اجتماعی را ارتقاء دهیم.
مجتهدزاده بیان کرد: در ارائه برنامه سبک زندگی به فرزندان خود باید به گونه ای عمل کنیم که به هویت و ارزش‌های بومی خود افتخار کنند، ما باید در همه برنامه‌ها، به داشتن خانواده مسلمان اصیل با همه ظرفیت‌های تربیتی و اخلاقی فکر کنیم.
به گفته وی، رویکرد انتقادی به معنای پذیرش مشروط و نفی مشروط؛ یعنی آنان را بپذیریم، مشروط بر اینکه ما را باور کنند و بپذیرند.
این مقام مسئول تاکید کرد: کشور به مدیریت آینده‌پرداز نیاز دارد؛ مدیریتی با آینده‌پژوهی، خلاقیت، نوآوری و با مهارت هایی که حرکت به‌سوی جلو دارد.
مجتهدزاده تصریح کرد: در کنار مدیریت آینده‌پرداز، به مدیریت جهادی نیاز داریم، مدیریتی مسلح به مؤلفه‌های کیفی و قابل‌تحرک،قابل رشد، اخلاقی و ارزشی که سرانجام به رفتار عادلانه، مسئولانه و عفیفانه ایثارگرایانه و اخلاق مدارانه از جنس انقلاب‌اسلامی و جمهوری اسلامی منتهی می‌شود، چشم‌انداز این مدل تربیت، نسلی پرتلاش و هوشمند در جهت فرایند تحقق تمدن نوین اسلامی است.
رئیس سازمان نشر آثار و ارزش های مشارکت زنان در دفاع مقدس از جشنواره چادرهای آسمانی به عنوان گام مؤثری برای یادآوری، تشویق و ایجاد انگیزه در جوانان نام برد و گفت: اگرچه برخی از صاحب نظران تبلیغات مستقیم را قائل نیستند، اما فعالیت‌های ترویجی مانند جشنواره‌ها، در جریان‌سازی و نهادینه‌سازی تأثیرگذار است، برهمین اساس از دست‌اندرکاران جشنواره که در تعمیق باورهای معنوی نقش بسزایی دارند، تشکر می کنم.
اجتمام**1193** 1724


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیام وزیر راه برای درگذشت «نوربخش»
وزیر راه و شهرسازی با ارسال پیامی با اظهار تأسف، درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و معاون حقوقی و امورمجلس این سازمان را به ملت ایران و بازماندگان به ویژه خانواده های داغدار و وزیر و کارکنان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تسلیت گفت.
درمان بیماران با نیش زنبور عسل
حاج عمر عبدالحسن شهروند مصری از زنبور عسل برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده می کند. او که زنبوردار و یک پزشک تجربی و سنتی است به معاینه و درمان بیماری‌ها در یک محله فقیرنشین در قاهره مشغول است.
تشییع پیکر رئیس سازمان تامین اجتماعی در گرگان
پیکر رئیس و معاون سازمان تامین اجتماعی با حضور مسئولان کشوری و استانی در گرگان تشییع شد.
آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده‌های کشور
آخرین وضعیت جوی و ترافیکی راه‌های کشور اعلام شد.
وزیر دفاع درگذشت نوربخش را تسلیت گفت
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ضایعه درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تأمین اجتماعی کشور را در جریان سانحه رانندگی تسلیت گفت.
بدرقه پیکر نوربخش و تاج‌الدین در گرگان
مراسم بدرقه با پیکر سید تقی نوربخش و عبدالرحمن تاج‌الدین در بیمارستان حکیم جرجانی گرگان برگزار شد.
واکنش به انجام جراحی‌های گوش الاغی در ایران
رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران درباره اعمال نامتعارف زیبایی گفت: امکان ندارد یک متخصص جراحی پلاستیک این اعمال را برای بیماری انجام دهد، حتی اگر خود بیمار چنین درخواستی داشته باشد، چرا که انجام چنین اعمالی در شأن یک جراح پلاستیک نیست.
هاشمی: شورا از انتصابات شهرداری راضی نیست
واکنش توییتری محسن هاشمی به انتصابات دقیقه نودی افشانی در شهرداری تهران را مشاهده می کنید.
درخواست واردات جگر به کشور
رئیس اتحادیه فروشندگان دل، جگر و قلوه گفت: با وجود عرضه مناسب دام زنده اما به دلیل قاچاق بیش از حد آن، بازار دل و جگر با مشکلاتی مواجه شده و درخواست واردات جگر به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شده است.
چرا صادرات فرش کاهش یافت؟
رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران از کاهش بیش از ۱۰۰ میلیون دلاری ارزش صادرات فرش خبر داد و دلیل آن را ناشی از عوامل داخلی و خارجی دانست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اطلاعیه وزارت صنعت درباره افزایش قیمت خودرو
روابط عمومی وزارت صمت اعلام کرد: هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت خودرو از سوی این وزارتخانه اتخاذ نشده است.
۱۲ فیلم ناراحت‌کننده که جرأت تماشای دوباره آن‌ها را ندارید
میلیون‌ها فیلم در طول بیش از یک قرن فعالیت سینما ساخته شده اند، اما تعداد کمی از آن‌ها به عنوان فیلم‌هایی قوی و شاهکار خود را متمایز از بقیه ساخته اند. بعضی از فیلم‌های بزرگ تاریخ سینما اگر چه بدون شک ارزش یک بار تماشا را دارند، اما شاید دوست نداشته باشیم بعد از مدتی برای بار دوم به تماشای آن‌ها بنشینیم و حتی شاید هیچوقت!
حقایقـی در مورد قلیـــان که از آن بی خبرید- اینفوگرافی
برخی از سودجویان و عرضه کنندگان قلیان برای جذب مشتری و سود بیشتر، اقدام به افزودن مواد مخدر و روان گردان به توتون مصرفی و الکل در آب محتوی ابزار قلیان می نمایند.
روایتی از لحظه تصادف خودروی نوربخش با تریلی
استاندار گلستان گفت: پشت یکی از تقاطع‌ها ‌در لحظه‌ای کوتاه یک تریلی با سرعت بسیار زیاد به خودروی لندکروز رئیس سازمان تأمین اجتماعی برخورد کرد.
جوانی که با یک وان پر از سکه، آیفون خرید
یک جوان وبلاگ‌نویس در مسکو با ۳۵۰ کیلوگرم سکه به مرکز فروش اپل رفت و یکی از آخرین‌ مدل‌های گوشی آیفون را خریداری کرد.
کودک همسری نسبتی با مبانی دینی ندارد
یک نوزاد در شهر گوریه شوشتر در آمبولانس به دنیا آمد
450 بسته غذایی بین خانواده زندانیان مراغه توزیع شد
همایش فرهنگی خانواده کارکنان ناجا در شرق گلستان برگزار شد
سهم مدیریت زنان در دولت 16.5 درصد رشد کرد
نماینده مجلس: جایگاه وکالت در محاکم شایسته نیست
محیط امنی برای ترویج بد حجابی در فضای مجازی ایجاد شده است
بنیاد بین المللی مادر در راه ثبت جایزه نوبل
بنیاد بین المللی مادر در راه ثبت جایزه نوبل
مسمومان تالار پذیرایی شیروان ترخیص شدند