بی توجهی به هشدارها باعث آتش سوزی پارک ملی گلستان شد

16:33 ۷۸ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 274 0
بی توجهی به هشدارها باعث آتش سوزی پارک ملی گلستان شد

گرگان - ایرنا - رییس کل دادگستری استان گلستان گفت: بی توجهی به هشدارها و توصیه های فراوان مبنی بر لزوم اجرای طرح های پیشگیرانه عامل اصلی آتش سوزی هفته گذشته در پارک ملی گلستان شد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا هادی هاشمیان روز یکشنبه در جلسه ستاد پیشگیری از وقوع جرم گلستان که با حضور استاندار و دیگر مسوولان استان برگزار شد، اظهار کرد: خاکستر شدن صدها هکتار جنگل بکر و ارزشمند نتیجه بی توجهی به هشدارها بود.
وی اظهار کرد: بارها نسبت به ضرورت پیشگیری از بروز آتش سوزی در جنگل ها و زمین های کشاورزی گلستان هشدار دادیم اما توجهی به آن نشد.
وی بیان کرد: نامه ها و هشدارهای فراوانی به ادارات و دستگاه های مرتبط ارسال کردیم تا با پیشگیری از بروز خسارت و تلفات اخیر جلوگیری شود و اگر پیشگیری های لازم در این زمینه انجام می شد، شاهد آتش سوزی چند روز گذشته نبودیم.
رییس کل دادگستری گلستان با بیان اینکه یکی از راه های کاهش خسارت این گونه آتش سوزی ها اطلاع رسانی بیشتر و دقیق است، گفت: لازم است اطلاع رسانی بیش از پیش به گوش شهروندان و بخصوص حاشیه نشینان جنگل ها رسانده شود.
گفتنی است در جریان آتش سوزی ظهر دوشنبه گذشته پارک ملی گلستان مدیرکل محیط زیست استان که مدیریت متمرکز پارک ملی گلستان را بر عهده دارد تا غروب همان روز از درز خبر و اطلاع رسانی حادثه جلوگیری کرده که همین عامل، نیروهای مردمی و داوطلب را دیرتر از زمان معمول به یاری امدادگران آتش نشان رسانده است.
آتش سوزی پارک ملی گلستان علاوه بر خاکستر کردن گستره وسیعی از پارک ملی گلستان باعث سوختن تعداد زیادی از وحوش جنگلی بویژه گونه های کمیاب جانوری شد.
پارک ملی گلستان قدیمی‌ ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم‌ نظیر برای حیات ‌وحش است که 1350 گونه گیاهی و 302 گونه جانوری از جمله نیمی از گونه ‌های پستانداران ایران را در حدود 900 کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره ‌گاه زیست ‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده ‌است.
رییس کل دادگستری گلستان همچنین گفت: مردم و مسوولان در هفته درختکاری با تلاش فراوان چند صد درخت می کارند اما بی توجهی یک فرد صدها هکتار از جنگل را در مدتی کوتاه تبدیل به خاکستر می کند.
وی در بخش دیگری از سخنانش به آمار بالای تصادف موتورسواران گلستان اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات برخورد با موتورسواران متخلف جانبداری بی دلیل برخی مسوولین از فرد خطاکار است.
هاشمیان بیان کرد: در برخی شهرهای گلستان به محض توقف موتورسواران نمایندگان مجلس، ائمه جمعه و مسوولان ادارات در تماس با مقام قضایی و پلیس خواستار پس دادن موتورها به صاحبان آن ها می شوند.
رییس کل دادگستری گلستان افزود: این مسوولین بدون توجه به تخلف های انجام شده می گویند وضع اقتصادی موتورسواران نامناسب است و نباید با آنها برخورد قهرآمیز کرد.
هاشمیان ادامه داد: دفاع بی دلیل مسوولان باعث افزایش حضور موتورسیکلت سواران متخلف در جاده های گلستان شده و احتمال بروز تلفات را بیشتر کرده است.
وی همچنین با یادآوری خشکسالی و ضرورت جلوگیری از هدررفت آب گفت: در گلستان بیش از 16 هزار چاه غیرمجاز وجود دارد و قضات استان احکام فراوانی برای مسدود کردن آنها صادر کرده اند اما هزینه بالای مسدودسازی و پلمب کردن اجرای حکم را معطل کرده است.
در این نشست مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای گلستان هم آمار بالای تصادف موتورسیکلت ها در استان را نگران کننده دانست و گفت: امسال آمار سوانح موتوری و خسارات و تلفات ناشی از آن در استان افزایش یافت.
مهدی میقانی اظهار داشت: بخش عمده مرگ و میرهای ناشی از سوانح موتوری گلستان جوانان زیر 30 سال هستند که اگر با اجرای طرح های پیشگیرانه مانع آن نشویم، شرایط سختی را پیش رو خواهیم داشت.
مدیرکل بهزیستی گلستان هم در این جلسه افزایش آمار تلفات جاده ای و مرگ بالای موتورسواران را از عوامل بیشتر شدن تعداد زنان سرپرست خانوار در استان دانست.
ابراهیم غفاری گفت: در زمان حاضر 60 درصد بیماران ضایعه نخاعی گلستان بیماران ناشی از سوانح جاده ای و به خصوص موتورسیکلت ها هستند که مراقبت ونگهداری از آن ها هزینه های درمانی و اجتماعی زیادی برای جامعه خواهد داشت.
وی بیان کرد: بعد از سرطان مرگ ناشی از سوانح موتوری دومین عامل به وجود آورده زنان سرپرست خانوار در گلستان است که فرهنگ سازی برای استفاده صحیح از این وسیله به کاهش مرگ و میرها و به تبع آن مهار آسیب های اجتماعی خواهد انجامید.
گلستان نزدیک به 1.9 میلیون نفر جمعیت در سطح 14 شهرستان دارد.
3091/2729


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

با دلار ۱۵ هزاری به رقابت‌های جهانی نمی‌رویم
مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد امید و بزرگسالان ایران با تاکید بر لزوم حل مشکل ارزی فدراسیون کشتی توسط وزارت ورزش گفت: با دلار بالای ۱۵ هزار تومان نمی‌توانیم به رقابت‌های جهانی برویم.
تیم منتخب سال فیفا؛ با مسی و بدون صلاح!
تیم منتخب سال ۲۰۱۸ فیفا مشخص شد.
رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
کی‌روش به مودریچ رای داد، شجاعی به صلاح
آرای کارلوس کیروش و مسعود شجاعی، سرمربی و کاپیتان تیم ملی ایران در مراسم بهترین‌های سال ۲۰۱۸ فیفا اعلام شد.
لمپارد: مورینیو نیازی به تعریف ندارد
سرمربی دربی کانتی از تقابل با مورینیو در جام حذفی سخن گفت و به تمجید از این مربی پرداخت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

با دلار ۱۵ هزاری به رقابت‌های جهانی نمی‌رویم
مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد امید و بزرگسالان ایران با تاکید بر لزوم حل مشکل ارزی فدراسیون کشتی توسط وزارت ورزش گفت: با دلار بالای ۱۵ هزار تومان نمی‌توانیم به رقابت‌های جهانی برویم.
رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
فاز دوم ساختمان دادگستری گالیکش افتتاح شد
قرار بازداشت دو وکیل دادگستری یک ماه تمدید شد
تخریب دستگاه قضایی، خیانت به انقلاب است
متخلفان کالا و خدمات 711 میلیارد تومان جریمه شدند
60 پرونده در مراجع قضایی علیه استانداری قزوین پایان یافت
قاچاقچیان در استان زنجان 130 میلیارد ریال جریمه شدند
شوراها را هدف گرفته اند
شکارچی کل وحشی در خوی به 2 سال حبس تعلیقی محکوم شد
حکم محکومیت میناوند صادر شد
رییس سابق یکی از سازمان های دولتی در یزد بازداشت شد