شرکت یا عدم شرکت اصلاح طلبان در انتخابات به خودشان مربوط است

15:57 ۷ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 24 0
شرکت یا عدم شرکت اصلاح طلبان در انتخابات به خودشان مربوط است

تهران- ایرنا- نظارت استصوابی شورای نگهبان از هنگامی که در مجلس پنجم ، نمایندگان سرگرم بررسی و تصویب آن به جای نظارت استطلاعی بودند، محل مناقشه احزاب و شخصیت های سیاسی وقت بود که تاکنون این مناقشه پا برجاست به طوری که حجاریان با تردید از شرکت اصلاح طلبان درانتخابات سخن می گوید اما در مقابل کدخدایی اصلاح طلبان را برای شرکت یا عدم شرکت مخیر می داند.

ایرنا

نمایندگان مجلس پنجم در دهه هفتاد که اکثریت آن با طیف راست سنتی که امروزه به اصول گرایان در ادبیات سیاسی کشورمان تغییر نام یافته اند، همراه بود ، طرح مناقشه برانگیزی را برای افزایش اختیارات شورای نگهبان قانون اساسی از تصویب خود گذرانده اند که دامنه مناقشات آن همچنان تا به امروز گسترده است.
شاید علی اکبر ناطق نوری و حسن روحانی که در آن دوره (1374 - 1378) ریاست و نایب رییسی مجلس شورای اسلامی را برعهده داشتند هرگز تصور نمی کردند که این طرحی که تحت ریاست آنان به تصویب می رسد روزی خود پرسشگر آن باشند و حتی فراتر از آن وجود چنین مصوبه ای سبب احراز نشدن صلاحیت آیت الله فقید اکبر هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ریاست جمهوری ، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و نیز ده ها شخصیت سیاسی و مذهبی دیگر در کشور شود.
البته پس از عدم احراز صلاحیت آقای سید حسن خمینی از شورای نگهبان عباسعلی کدخدایی آن هنگام در مصاحبه ای گفته بود آقای سید حسن خمینی رد صلاحیت نشدند، ایشان در آزمون علمی شرکت نکردند، پس سهم او را گردن ما نگذارید، چون ایشان دعوت به آزمون شدند - البته آن موقع من عضو شورای نگهبان نبودم- ولی برای آزمون تشریف نیاوردند. این مثل این است که شما وقتی برای امتحان کنکور دعوت می‌شوید، روز جمعه حاضر‌ نشوید، در این صورت آیا جزو ردی ‌های کنکور محسوب می‌شوید؟ بله، البته دانشگاه نمی روید.
سخنگوی شورای نگهبان دوم مرداد 1395 در مورد چرایی رد صلاحیت برخی چهره‌ها مانند سید حسن خمینی، مینو خالقی و مرحوم آیت الله هاشمی ، گفته بود : اطلاع ‌رسانی خوبی در این رابطه انجام نشده و من با این موضوع که اقدامات شورای نگهبان کارشناسی نبوده موافق نیستم. قطعا شورای نگهبان بر اساس مستندات، پرونده‌های افراد را بررسی می‌ کند. سعی کردیم که دلایل رد صلاحیت را خدمت همه کسانی که نامزد بودند اعلام کنیم. در این دوره به خود افراد ابلاغ شده است و اینکه گفته می‌شود شورای نگهبان کار کارشناسی را انجام نمی‌ دهد، انصاف نیست.
در نظارت استطلاعی که تا انتخابات مجلس پنجم و ریاست جمهوری هفتم به قوت خود باقی بود بررسی صلاحیت کاندیداهای مناصب نمایندگی ، ریاست جمهوری و نمایندگی خبرگان رهبری با استعلام از ارگان هایی نظیر نیروی انتظامی ، وزارت اطلاعات و نهادهای قضایی احراز یا رد می شد اما با تصویب نظارت استصوابی در مجلس پنجم از آن پس، شورای نگهبان قانون اساسی این اختیار را یافت که علاوه بر این اطلاعات دریافتی از این ارگان ها ، صلاحیت کاندیداها را بنا به تشخیص استصوابی شورا تایید یا رد کند.
شورای نگهبان به موجب مصوبه مجلس پنجم که اکثریت نسبی آن در اختیار راست سنتی یا محافظه‌ کاران بود صاحب حق «نظارت استصوابی» شد و طبق تفسیری که این شورا از این قانون می کند خود را موظف به ارایه مدرک و پاسخ به هیچ نهادی در برابر تصمیم ‌های خود نمی داند.
بسیاری از حقوق دانان و شخصیت های اصلاح ‌طلب با استناد برخی اصول قانون اساسی که همه نهادها را برابر مردم یا نمایندگان آنها پاسخگو می‌ داند، معتقدند شورای نگهبان از چنین حقی برخوردار نیست و باید در برابر تصمیم های خود، به ‌ویژه در مواردی که صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را تایید نمی‌ کند، دلایل متقن و کافی ارایه کند.
در زمان دولت اصلاحات وزارت کشور در سال ۱۳۸۱ برای رفع ابهام در تفسیر قانون انتخابات مصوب مجلس پنجم، لایحه تغییر قانون انتخابات را به مجلس ارایه کرد که طبق آن نظارت استصوابی حذف می ‌شد و درصورت تصویب آن، شورای نگهبان حق نداشت بدون در اختیار داشتن مدارکی از دستگاه‌های مسئول (وزارت اطلاعات، قوه قضاییه و نیروی انتظامی) صلاحیت داوطلبان را رد کند.
عباس علی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان که بارها در این ارتباط از اجرای قانون توسط این شورا در زمینه نظارت استصوابی سخن گفته بود این بار نیز در واکنش به اظهارات اخیر سعید حجاریان که گفته بود با وجود نظارت استصوابی و احتمال رد صلاحیت گسترده اصلاح طلب ها در انتخابات پارلمانی دور یازدهم و ریاست جمهوری دور سیزدهم زمینه برای شرکت اصلاح طلبان وجود ندارد و به همین خاطر در انتخابات شرکت نخواهند کرد ، می گوید : شرکت یا عدم شرکت کاندیداهای اصلاح طلبان در انتخابات به خودشان بستگی دارد.
پاسخ وی به خبرنگار ایرنا درباره این که برخی می گویند با توجه به رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان در دوره های گذشته ، اگر در انتخابات 98 مجلس یا 1400 ریاست جمهوری هم وضع به همین منوال باشد در انتخابات شرکت نخواهیم کرد، گفت: آنها خودشان می دانند که شرکت کنند یا نه ، ولی شورای نگهبان وظیفه قانونی خود را انجام داده و در آینده هم بر اساس وظایف قانونی خود عمل می کند.
سخنگوی شورای نگهبان به صراحت می گوید: این شورا خیلی توجهی نخواهد کرد به این که برخی افراد می گویند در انتخابات شرکت می کنیم یا شرکت نمی کنیم. بهتر است همه به قانون تمکین کنیم و هر چه قانون می گوید و براساس قانون حرکت کنیم.
کدخدایی در باره این که نوک پیکان انتقاد آنها نظارت استصوابی شورای نگهبان و این که معتقدند نظارت استصوابی یک نوع ابزار سیاسی برای اعمال سلیقه شده است؟ گفت : مصادیق اگر داشتند حتما بررسی می شود ولی همه کارهایی که تا الان انجام شده در چارچوب وظایف قانونی شورای نگهبان بوده است. شما شورای نگهبان را در وظایف قانونی خود تحلیل کنید.
1058**9121**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

وگان بودن یا نبودن؛ مساله این است!
گیاه خواری تا پیش از این، یک شیوه اخلاقی برخورد با جهان نبود بلکه یک سلیقه یا صرفا دلسوزی شخصی برای حیوانات بود. آیا ما باید گیاه خوار شویم و این گیاه خواری چه معنایی برای سیاره، سلامت و زندگی ما دارد. در این مقاله با تشریح اجمالی پیدایش وگانیسم و تفاوتش با دیگر جنبه های گیاه خواری به تاثیر آن بر سلامتی پرداخته و نتایج برخی پژوهش های علمی در این خصوص را بررسی می کنیم.
سایه روشن‌های جام ۲۰۱۸: عشق کامل
حمیدرضا صدر به بازنگری جام جهانی 2018 پرداخته، به سایه روشن های آن...
«فغانی،‌ سخندان و منصوری»؛ قاب ماندگار ایرانی
عملکرد علیرضا فغانی در جام جهانی 2018 روسیه نشان داد که شاید تنها مسائل دیپلماتیک می‌تواند مانع از سوت زدن او در فینال جام جهانی شود وگرنه داور ایران از نظر فنی نقصی نداشت.
حاشیه‌ها، دستِ استقلال را از آسیا کوتاه می‌کند
پیشکسوت باشگاه استقلال می‌گوید گرفتن بازیکن جوان خوب است اما تیم برای موفقیت در میادین بزرگ به بازیکن های بزرگ احنیاج دارد.
امباپه؛ پله ۶۰ سال بعد
بهترین بازیکن جوان جام جهانی و دومین گلزن جوان تاریخ جام جهانی نیز مانند پله شماره 10 را به تن می کند.
فینال جام جهانی ۲۰۱۸؛ فرانسه ۴ - کرواسی ۲
دو تیم ملی فرانسه و کرواسی برای تعیین قهرمان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در مسکو برابر هم به میدان رفتند و تیم ملی فرانسه با پیروزی قاطع مقابل کرواسی با نتیجه ۴ بر ۲ برای دومین بار در تاریخش قهرمان جام جهانی شد.
تصمیم فغانی برای زندگی در کشوری دیگر
پايان كار عليرضا فغاني در جام‌جهاني 2018، يك بازي بدون اشتباه و خنثي بود كه در نهايت به كسب عنوان سومي بلژيك منجر شد.
کی‌روش خلف وعده می‌کند؟
ضرب الاجل ۱۰ روزه کی‌روش به فدراسیون فوتبال برای تحقق خواسته‌هایش تا جام ملت‌های آسیا به پایان رسیده اما به نظر می‌رسد اتفاق مثبتی برای جلب رضایت کی‌روش رخ نداده است.
کورتوا از قهرمانی فرانسوی‌ها خوشحال نیست
سنگربان تیم ملی فوتبال بلژیک بسیار خوشحال است که عنوان بهترین دروازه‌بان جام جهانی را به دست آورد. البته او از قهرمانی فرانسوی ها خوشحال نیست.
مودریچ: سلام من را به برانکو برسانید
بازیکن تیم ملی کرواسی به سوال خبرنگار ما پاسخ داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بولتون: تا زمانی که تهدید ایران پابرجا باشد در سوریه می‌مانیم
مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه منتشر شده ادعاها علیه ایران را تکرار کرده و گفته نظامیان آمریکایی در سوریه باقی خواهند ماند.
وحشت نخست وزیر سابق ایتالیا از رونالد!
مالک سابق باشگاه میلان از قدرت گرفتن رقیب دیرینه این تیم با جذب ستاره پرتغالی رئال مادرید ناراحت است.
گریزمان: می‌خواستم مثل زیدان، چیپ بزنم
آنتوان گریزمان، ستاره تیم ملی فرانسه، فاش کرد که قصد داشت پنالتی امشبش در دیدار مقابل کرواسی در فینال جام جهانی را چیپ بزند.
ادیانی: تعرفه برق مشترکین پرمصرف و بدمصرف افزایش یابد
یک عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: وقتی در کشور تعرفه مشترکین پر مصرف و کم مصرف یکی باشد به طور طبیعی بدمصرفی و اسراف انرژی ظهور پیدا می‌کند.
نگاهی به همه آمار‌های فینال جام جهانی ۲۰۱۸
فرانسه در یک تریلر جذاب ۴-۲ از سد کرواسی گذشت و برای دومین بار قهرمان جهان شد.
یک عضو کمیسیون انرژی: راندمان نیروگاه‌های تولید برق پایین است
تقویت دولت ارتقای مواضع ایران را به همراه دارد
فرآیندی برای نحوه تخصیص ارز به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی تعیین شود
ادیانی: تعرفه برق مشترکین پرمصرف و بدمصرف افزایش یابد
کواکبیان:معتقدم بعد از تعطیلات مجلس، دولت باید تغییراتی در کابینه انجام دهد
دلالی برای خرید و فروش ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها
کواکبیان: دولت متوسط سن کابینه را پایین بیاورد
رئیس فراکسیون ورزش قهرمانی تیم ملی وزنه‌برداری جوانان را  تبریک گفت
۱۳ سال از ورود لایحه حمایت از کودکان به مجلس می گذرد
ادیانی: ملاک  سهمیه تولید هر کشور بیانیه سازمان اوپک است نه وزیر انرژی عربستان