شرکت یا عدم شرکت اصلاح طلبان در انتخابات به خودشان مربوط است

15:57 ۱۳۲ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 442 0
شرکت یا عدم شرکت اصلاح طلبان در انتخابات به خودشان مربوط است

تهران- ایرنا- نظارت استصوابی شورای نگهبان از هنگامی که در مجلس پنجم ، نمایندگان سرگرم بررسی و تصویب آن به جای نظارت استطلاعی بودند، محل مناقشه احزاب و شخصیت های سیاسی وقت بود که تاکنون این مناقشه پا برجاست به طوری که حجاریان با تردید از شرکت اصلاح طلبان درانتخابات سخن می گوید اما در مقابل کدخدایی اصلاح طلبان را برای شرکت یا عدم شرکت مخیر می داند.

ایرنا

نمایندگان مجلس پنجم در دهه هفتاد که اکثریت آن با طیف راست سنتی که امروزه به اصول گرایان در ادبیات سیاسی کشورمان تغییر نام یافته اند، همراه بود ، طرح مناقشه برانگیزی را برای افزایش اختیارات شورای نگهبان قانون اساسی از تصویب خود گذرانده اند که دامنه مناقشات آن همچنان تا به امروز گسترده است.
شاید علی اکبر ناطق نوری و حسن روحانی که در آن دوره (1374 - 1378) ریاست و نایب رییسی مجلس شورای اسلامی را برعهده داشتند هرگز تصور نمی کردند که این طرحی که تحت ریاست آنان به تصویب می رسد روزی خود پرسشگر آن باشند و حتی فراتر از آن وجود چنین مصوبه ای سبب احراز نشدن صلاحیت آیت الله فقید اکبر هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ریاست جمهوری ، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و نیز ده ها شخصیت سیاسی و مذهبی دیگر در کشور شود.
البته پس از عدم احراز صلاحیت آقای سید حسن خمینی از شورای نگهبان عباسعلی کدخدایی آن هنگام در مصاحبه ای گفته بود آقای سید حسن خمینی رد صلاحیت نشدند، ایشان در آزمون علمی شرکت نکردند، پس سهم او را گردن ما نگذارید، چون ایشان دعوت به آزمون شدند - البته آن موقع من عضو شورای نگهبان نبودم- ولی برای آزمون تشریف نیاوردند. این مثل این است که شما وقتی برای امتحان کنکور دعوت می‌شوید، روز جمعه حاضر‌ نشوید، در این صورت آیا جزو ردی ‌های کنکور محسوب می‌شوید؟ بله، البته دانشگاه نمی روید.
سخنگوی شورای نگهبان دوم مرداد 1395 در مورد چرایی رد صلاحیت برخی چهره‌ها مانند سید حسن خمینی، مینو خالقی و مرحوم آیت الله هاشمی ، گفته بود : اطلاع ‌رسانی خوبی در این رابطه انجام نشده و من با این موضوع که اقدامات شورای نگهبان کارشناسی نبوده موافق نیستم. قطعا شورای نگهبان بر اساس مستندات، پرونده‌های افراد را بررسی می‌ کند. سعی کردیم که دلایل رد صلاحیت را خدمت همه کسانی که نامزد بودند اعلام کنیم. در این دوره به خود افراد ابلاغ شده است و اینکه گفته می‌شود شورای نگهبان کار کارشناسی را انجام نمی‌ دهد، انصاف نیست.
در نظارت استطلاعی که تا انتخابات مجلس پنجم و ریاست جمهوری هفتم به قوت خود باقی بود بررسی صلاحیت کاندیداهای مناصب نمایندگی ، ریاست جمهوری و نمایندگی خبرگان رهبری با استعلام از ارگان هایی نظیر نیروی انتظامی ، وزارت اطلاعات و نهادهای قضایی احراز یا رد می شد اما با تصویب نظارت استصوابی در مجلس پنجم از آن پس، شورای نگهبان قانون اساسی این اختیار را یافت که علاوه بر این اطلاعات دریافتی از این ارگان ها ، صلاحیت کاندیداها را بنا به تشخیص استصوابی شورا تایید یا رد کند.
شورای نگهبان به موجب مصوبه مجلس پنجم که اکثریت نسبی آن در اختیار راست سنتی یا محافظه‌ کاران بود صاحب حق «نظارت استصوابی» شد و طبق تفسیری که این شورا از این قانون می کند خود را موظف به ارایه مدرک و پاسخ به هیچ نهادی در برابر تصمیم ‌های خود نمی داند.
بسیاری از حقوق دانان و شخصیت های اصلاح ‌طلب با استناد برخی اصول قانون اساسی که همه نهادها را برابر مردم یا نمایندگان آنها پاسخگو می‌ داند، معتقدند شورای نگهبان از چنین حقی برخوردار نیست و باید در برابر تصمیم های خود، به ‌ویژه در مواردی که صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را تایید نمی‌ کند، دلایل متقن و کافی ارایه کند.
در زمان دولت اصلاحات وزارت کشور در سال ۱۳۸۱ برای رفع ابهام در تفسیر قانون انتخابات مصوب مجلس پنجم، لایحه تغییر قانون انتخابات را به مجلس ارایه کرد که طبق آن نظارت استصوابی حذف می ‌شد و درصورت تصویب آن، شورای نگهبان حق نداشت بدون در اختیار داشتن مدارکی از دستگاه‌های مسئول (وزارت اطلاعات، قوه قضاییه و نیروی انتظامی) صلاحیت داوطلبان را رد کند.
عباس علی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان که بارها در این ارتباط از اجرای قانون توسط این شورا در زمینه نظارت استصوابی سخن گفته بود این بار نیز در واکنش به اظهارات اخیر سعید حجاریان که گفته بود با وجود نظارت استصوابی و احتمال رد صلاحیت گسترده اصلاح طلب ها در انتخابات پارلمانی دور یازدهم و ریاست جمهوری دور سیزدهم زمینه برای شرکت اصلاح طلبان وجود ندارد و به همین خاطر در انتخابات شرکت نخواهند کرد ، می گوید : شرکت یا عدم شرکت کاندیداهای اصلاح طلبان در انتخابات به خودشان بستگی دارد.
پاسخ وی به خبرنگار ایرنا درباره این که برخی می گویند با توجه به رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان در دوره های گذشته ، اگر در انتخابات 98 مجلس یا 1400 ریاست جمهوری هم وضع به همین منوال باشد در انتخابات شرکت نخواهیم کرد، گفت: آنها خودشان می دانند که شرکت کنند یا نه ، ولی شورای نگهبان وظیفه قانونی خود را انجام داده و در آینده هم بر اساس وظایف قانونی خود عمل می کند.
سخنگوی شورای نگهبان به صراحت می گوید: این شورا خیلی توجهی نخواهد کرد به این که برخی افراد می گویند در انتخابات شرکت می کنیم یا شرکت نمی کنیم. بهتر است همه به قانون تمکین کنیم و هر چه قانون می گوید و براساس قانون حرکت کنیم.
کدخدایی در باره این که نوک پیکان انتقاد آنها نظارت استصوابی شورای نگهبان و این که معتقدند نظارت استصوابی یک نوع ابزار سیاسی برای اعمال سلیقه شده است؟ گفت : مصادیق اگر داشتند حتما بررسی می شود ولی همه کارهایی که تا الان انجام شده در چارچوب وظایف قانونی شورای نگهبان بوده است. شما شورای نگهبان را در وظایف قانونی خود تحلیل کنید.
1058**9121**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

لو رفتن پسورد کاربران اینستاگرام با نشت امنیتی
اینستاگرام نشت امنیتی بسیار جدی را تجربه کرده که می‌تواند رمز عبور کاربر را در معرض دید عموم قرار دهد.
لو رفتن مشخصات سخت‌افزاری گوشی ال‌جی کیو ۹
مشخصات سخت‌افزاری در کنار عکسی از گوشی هوشمند 6.1 اینچی ال‌جی Q9 در فضای مجازی منتشر شد. از سوی دیگر گفته می‌شود گوشی جی 7 وان اولین گوشی کمپانی کره‌ای است که به اندروید 9 پای مجهز می‌شود.
کشف جسد پدر و پسر ۷ ساله در شهرستان انزلی
ساعتی پیش جسد یک پدر و پسر ۷ ساله در شهرستان انزلی شد.
مجری: سکه‌های سلطان سکه بعد از اعدام چی شد؟
مجری تلویزیون در برنامه شبکه یک، به اعدام وحید مظلومین، سلطان سکه واکنش نشان داد و به عدم انتشار عکسی از اعدام او انتقاد کرد.
سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی‌دارد
تبلیغ تورهای نوروز ۹۸ درحالی آغاز شده که با کاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی، قیمت سفرهای خارجی نجومی شده است؛ به طوری که یک سفر ۱۷ روزه به کانادا حدود ۱۰۰ میلیون تومان آب می‌خورد.
زمزمه قاچاق گندم به خارج کشور
رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران ایران با بیان اینکه زمزمه‌های قاچاق گندم در سال جاری وجود دارد، گفت: این امکان وجود دارد که گندم‌های تولیدی کشور به مرز عراق برود و در آنجا به دلار تبدیل شود.
واریز بسته حمایتی کارکنان و بازنشستگان دولت
اجرای بسته حمایتی دولت در دو مرحله‌ی(مشمولان کمیته امداد و بهزیستی و مددجویان) و سیاست جبرانی کارکنان دولت(واریز۲۰۰هزارتومان به حساب حقوق) از روز دوشنبه ۲۱ آبان ماه به صورت مرحله ای آغاز شده است.
پیام ورود طیب‌نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟
عضویت علی‌طیب‌نیا به عنوان یک اقتصاددان نزدیک به جریان نهادگرایی در شورای پول و اعتبار علاوه بر اینکه می‌تواند حامل پیام گردش به چپ در سیاست‌های اقتصادی دولت تدبیر و امید باشد، به لحاظ عملیاتی هم می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در سیاست‌های پولی و ارزی دولت شود.
حدیث آموزنده امام جواد(ع) درباره زمان غیبت
حدیث امام جواد(ع) درباره امام زمان(عج) را در اینجا بخوانید.
چند توصیه امام عسکری(ع) به شیعیان درباره نحوه رفتار با دیگران
امام حسن عسکری علیه السلام می‌فرمایند: با همه مردم، چه مؤمن و چه مخالف، به زبان خوش سخن بگویید. مؤمن، به هم مذهبان، روی خوش نشان می دهد و با مخالفان، با مدارا سخن می گوید تا به ایمان، جذب بشوند و حتّی اگر نشدند، با این رفتار، از بدی های آنان در حقّ خود و برادران مؤمنش، پیشگیری کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تیپ بیش از حد شاد «شراره رخام» -عکس
شراره رخام با انتشار این عکس، صفحه شخصی خود را به روز کرد.
ایتالیاگردی زوج مشهور بازیگر با تیپی خاص-عکس
نرگس محمدی، بازیگر سریال پرطرفدار «ستایش» پُست زیر را منتشر کرد.
درخشش ستارگان موسیقی ایران در شب جشن استقلال لهستان
تهران- ایرنا- ارکستر نیلپر رویدادی که شاید بتوان آن را حلقه مفقوده کیفیت در ارکسترهای ایرانی دانست شنبه شب در تالار وحدت جشن صدمین سالگرد استقلال لهستان را گرامیداشت .
لو رفتن پسورد کاربران اینستاگرام با نشت امنیتی
اینستاگرام نشت امنیتی بسیار جدی را تجربه کرده که می‌تواند رمز عبور کاربر را در معرض دید عموم قرار دهد.
لو رفتن مشخصات سخت‌افزاری گوشی ال‌جی کیو ۹
مشخصات سخت‌افزاری در کنار عکسی از گوشی هوشمند 6.1 اینچی ال‌جی Q9 در فضای مجازی منتشر شد. از سوی دیگر گفته می‌شود گوشی جی 7 وان اولین گوشی کمپانی کره‌ای است که به اندروید 9 پای مجهز می‌شود.
لاریجانی: پیوند تهران و بغداد جدا ناشدنی است
فردا؛ جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی موضوعات اقتصادی
اژه‌ای به فراکسیون ولایی می‌رود
سخنان ظریف درمورد پولشویی یک فرصت برای مقابله با فساد است
نماینده مجلس: قوانین طرح هادی روستاها نیازمند اصلاح است
فراکسیون زنان مجلس درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت
ابهامات در شیوه‌ها و روش‌های اجرایی برخی قوانین را معطل و ناکام می‌گذارد
تشریح طرح مالیات بر عایدی سرمایه مسکن توسط کریمی
اعزازی: کنترل فضای مجازی و اختصاص اینترنت امن برای کودکان لازم است
سخنگوی کمیسیون انرژی: تصمیمی در خصوص مدیریت سوخت گرفته نشده است