شرکت یا عدم شرکت اصلاح طلبان در انتخابات به خودشان مربوط است

15:57 ۷۷ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 325 0
شرکت یا عدم شرکت اصلاح طلبان در انتخابات به خودشان مربوط است

تهران- ایرنا- نظارت استصوابی شورای نگهبان از هنگامی که در مجلس پنجم ، نمایندگان سرگرم بررسی و تصویب آن به جای نظارت استطلاعی بودند، محل مناقشه احزاب و شخصیت های سیاسی وقت بود که تاکنون این مناقشه پا برجاست به طوری که حجاریان با تردید از شرکت اصلاح طلبان درانتخابات سخن می گوید اما در مقابل کدخدایی اصلاح طلبان را برای شرکت یا عدم شرکت مخیر می داند.

ایرنا

نمایندگان مجلس پنجم در دهه هفتاد که اکثریت آن با طیف راست سنتی که امروزه به اصول گرایان در ادبیات سیاسی کشورمان تغییر نام یافته اند، همراه بود ، طرح مناقشه برانگیزی را برای افزایش اختیارات شورای نگهبان قانون اساسی از تصویب خود گذرانده اند که دامنه مناقشات آن همچنان تا به امروز گسترده است.
شاید علی اکبر ناطق نوری و حسن روحانی که در آن دوره (1374 - 1378) ریاست و نایب رییسی مجلس شورای اسلامی را برعهده داشتند هرگز تصور نمی کردند که این طرحی که تحت ریاست آنان به تصویب می رسد روزی خود پرسشگر آن باشند و حتی فراتر از آن وجود چنین مصوبه ای سبب احراز نشدن صلاحیت آیت الله فقید اکبر هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ریاست جمهوری ، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و نیز ده ها شخصیت سیاسی و مذهبی دیگر در کشور شود.
البته پس از عدم احراز صلاحیت آقای سید حسن خمینی از شورای نگهبان عباسعلی کدخدایی آن هنگام در مصاحبه ای گفته بود آقای سید حسن خمینی رد صلاحیت نشدند، ایشان در آزمون علمی شرکت نکردند، پس سهم او را گردن ما نگذارید، چون ایشان دعوت به آزمون شدند - البته آن موقع من عضو شورای نگهبان نبودم- ولی برای آزمون تشریف نیاوردند. این مثل این است که شما وقتی برای امتحان کنکور دعوت می‌شوید، روز جمعه حاضر‌ نشوید، در این صورت آیا جزو ردی ‌های کنکور محسوب می‌شوید؟ بله، البته دانشگاه نمی روید.
سخنگوی شورای نگهبان دوم مرداد 1395 در مورد چرایی رد صلاحیت برخی چهره‌ها مانند سید حسن خمینی، مینو خالقی و مرحوم آیت الله هاشمی ، گفته بود : اطلاع ‌رسانی خوبی در این رابطه انجام نشده و من با این موضوع که اقدامات شورای نگهبان کارشناسی نبوده موافق نیستم. قطعا شورای نگهبان بر اساس مستندات، پرونده‌های افراد را بررسی می‌ کند. سعی کردیم که دلایل رد صلاحیت را خدمت همه کسانی که نامزد بودند اعلام کنیم. در این دوره به خود افراد ابلاغ شده است و اینکه گفته می‌شود شورای نگهبان کار کارشناسی را انجام نمی‌ دهد، انصاف نیست.
در نظارت استطلاعی که تا انتخابات مجلس پنجم و ریاست جمهوری هفتم به قوت خود باقی بود بررسی صلاحیت کاندیداهای مناصب نمایندگی ، ریاست جمهوری و نمایندگی خبرگان رهبری با استعلام از ارگان هایی نظیر نیروی انتظامی ، وزارت اطلاعات و نهادهای قضایی احراز یا رد می شد اما با تصویب نظارت استصوابی در مجلس پنجم از آن پس، شورای نگهبان قانون اساسی این اختیار را یافت که علاوه بر این اطلاعات دریافتی از این ارگان ها ، صلاحیت کاندیداها را بنا به تشخیص استصوابی شورا تایید یا رد کند.
شورای نگهبان به موجب مصوبه مجلس پنجم که اکثریت نسبی آن در اختیار راست سنتی یا محافظه‌ کاران بود صاحب حق «نظارت استصوابی» شد و طبق تفسیری که این شورا از این قانون می کند خود را موظف به ارایه مدرک و پاسخ به هیچ نهادی در برابر تصمیم ‌های خود نمی داند.
بسیاری از حقوق دانان و شخصیت های اصلاح ‌طلب با استناد برخی اصول قانون اساسی که همه نهادها را برابر مردم یا نمایندگان آنها پاسخگو می‌ داند، معتقدند شورای نگهبان از چنین حقی برخوردار نیست و باید در برابر تصمیم های خود، به ‌ویژه در مواردی که صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را تایید نمی‌ کند، دلایل متقن و کافی ارایه کند.
در زمان دولت اصلاحات وزارت کشور در سال ۱۳۸۱ برای رفع ابهام در تفسیر قانون انتخابات مصوب مجلس پنجم، لایحه تغییر قانون انتخابات را به مجلس ارایه کرد که طبق آن نظارت استصوابی حذف می ‌شد و درصورت تصویب آن، شورای نگهبان حق نداشت بدون در اختیار داشتن مدارکی از دستگاه‌های مسئول (وزارت اطلاعات، قوه قضاییه و نیروی انتظامی) صلاحیت داوطلبان را رد کند.
عباس علی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان که بارها در این ارتباط از اجرای قانون توسط این شورا در زمینه نظارت استصوابی سخن گفته بود این بار نیز در واکنش به اظهارات اخیر سعید حجاریان که گفته بود با وجود نظارت استصوابی و احتمال رد صلاحیت گسترده اصلاح طلب ها در انتخابات پارلمانی دور یازدهم و ریاست جمهوری دور سیزدهم زمینه برای شرکت اصلاح طلبان وجود ندارد و به همین خاطر در انتخابات شرکت نخواهند کرد ، می گوید : شرکت یا عدم شرکت کاندیداهای اصلاح طلبان در انتخابات به خودشان بستگی دارد.
پاسخ وی به خبرنگار ایرنا درباره این که برخی می گویند با توجه به رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان در دوره های گذشته ، اگر در انتخابات 98 مجلس یا 1400 ریاست جمهوری هم وضع به همین منوال باشد در انتخابات شرکت نخواهیم کرد، گفت: آنها خودشان می دانند که شرکت کنند یا نه ، ولی شورای نگهبان وظیفه قانونی خود را انجام داده و در آینده هم بر اساس وظایف قانونی خود عمل می کند.
سخنگوی شورای نگهبان به صراحت می گوید: این شورا خیلی توجهی نخواهد کرد به این که برخی افراد می گویند در انتخابات شرکت می کنیم یا شرکت نمی کنیم. بهتر است همه به قانون تمکین کنیم و هر چه قانون می گوید و براساس قانون حرکت کنیم.
کدخدایی در باره این که نوک پیکان انتقاد آنها نظارت استصوابی شورای نگهبان و این که معتقدند نظارت استصوابی یک نوع ابزار سیاسی برای اعمال سلیقه شده است؟ گفت : مصادیق اگر داشتند حتما بررسی می شود ولی همه کارهایی که تا الان انجام شده در چارچوب وظایف قانونی شورای نگهبان بوده است. شما شورای نگهبان را در وظایف قانونی خود تحلیل کنید.
1058**9121**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

ترفند‌هایی برای جلوگیری از وقت‌گذرانی در شبکه‌های اجتماعی
کاربران زیادی را سراغ داریم که روزِ آن‌ها بدون حضور در شبکه‌های اجتماعی شب نمی‌شود و دائم سرشان در گوشی است و مشغول به گشت‌و‌گذار در شبکه‌های اجتماعی هستند. خوشبختانه روش‌هایی را سراغ داریم که به کمک آن‌ها می‌توان جلوی وقت‌گذرانی در شبکه‌های اجتماعی را گرفت، در ادامه با ما همراه باشید.
سعید علی‌حسینی مسابقات جهانی را از دست داد
با اعلام سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری سعید علی‌حسینی به دلیل مصدومیت در مسابقات جهانی حضور نخواهد داشت.
برومند: شرایط روحی پرسپولیس در دربی بهتر است
دروازه‌بان سابق استقلال گفت: شرایط روحی پرسپولیس در این دربی بهتر از استقلال است اما دست سرمربی تیم استقلال هم بازتر است.
تابلو فرش؛ هدیه‌ای ماندگار و خاص
وقتی صحبت از هدیه دادن می‌شود، تنها چیزهایی که به ذهن هر کسی می‌رسد بعد از وسایل و لوازم شخصی، دکوری‌های کوچک برای خانه است.
مسی، غایب بزرگ مراسم بهترین بازیکن سال فیفا
فوق ستاره آرژانتینی در مراسم انتخاب بهترین بازیکن سال فیفا حضور پیدا نمی کند.
راهنمای خرید مبلمان اداری
نکات مهم راهنمای خرید مبلمان اداری کمک می‌کند که بهترین مبلمان اداری را برای محل کار خود تهیه کنید.
دونادونی در آستانه سرمربیگری تیم ملی ژاپن
مسئول فنی اسبق تیم ملی فوتبال ایتالیا احتمال دارد سکان هدایت سامورایی‌های آبی را برعهده گیرد.
۵ مقصد دیدنی که باید در پاییز به آنها سفر کنید
همین که پاییز شروع شده و هوای دلنشین و خنک پاییزی در ایران روزها و شب‌های شما را دگرگون کرد، بدانید می‌توانید بهترین سفرها را با مناسب‌ترین قیمت‌ها برای زیباترین نقاط دنیا انتخاب کنید و با آژانس مسافرتی مقتدر سیر تابان همراه شوید
ساعت بازی دربی تغییر نخواهد کرد
کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال به صحبت‌های پیرامون تغییر زمان بازی دربی پایتخت واکنش نشان داد.
واکنش پیرمرد بجستانی به سخنان وزیر بهداشت
خودش می گوید: «از برخورد وزیر ناراحت نیستم» اما خیلی‌ها با دیدن فیلم نحوه برخورد وزیر با او ناراحت شدند و حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت دولت روحانی، را سرزنش کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تحلیلگر لبنانی: پاسخ ایران به حمله اهواز قاطع خواهد بود
تحلیلگر سیاسی لبنانی در واکنش به حمله تروریستی اهواز گفت ایران برای احقاق حق خود سکوت نمی‌کند به ویژه که این حق در برابر حمله‌ای امنیتی در خلال یک رژه نظامی باشد که بیانگر قدرتش است.
تنها راه احیای قدرت خرید مردم حذف بازار ثانویه
سرپرست اسبق وزارت اقتصاد تنها راه قدرت خرید از دست رفته مردم را حذف بازار ثانویه ارزیابی کرد و گفت: حالا که نرخ بازار ثانویه هم دستوری است، چرا دولت آن را به جای ۸۰۰۰ تومان همان ۴۲۰۰ تومان اعلام نمی‌کند.
هنوز به رونق این بازارچه هنری امیدوارند
تنها بازارچه دائمی صنایع دستی شهرستان گنبد کابوس با مبلغی بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال افتتاح و بعد از یک سال و حدود چهار ماه همچنان بی‌رونق است اما معاون صنایع دستی استان گلستان می‌گوید تا سه هفته آینده رونق می‌گیرد.
حال و هوای مردم اهواز ساعاتی پس از حادثه
ساعت از ۱۰ صبح گذشته است که مادرم از شهرستان تماس می‌گیرد و می‌پرسد در اهواز چه خبر است؟ می‌گویند تیراندازی شده است! از شب پیش درگیر پسر خردسال و تب‌دارم هستم و اظهار بی‌اطلاعی می‌کنم.
حمله خانوادگی سلطان- عکس
تصاویری دیدنی از حمله سه شیر در تانزانیا به یک بوفالو را مشاهده می کنید.
تاکید «پزشکیان» بر پشتیبانی از شرکت‌های دارویی در شرایط تحریم
پزشکیان: شرکت‌های تولید کننده دارو نیاز به خارج را کاهش دهند
بختیار: کلید اصلی کنترل قیمت‌ها واقعی کردن آن است
دیوان عدالت بخشنامه رییس دادگستری گلستان درباره هزینه دادرسی را ابطال کرد
تاکید همتی بر حفظ ذخایر ارزی برای خنثی کردن توطئه‌ها و اولویت‌بندی مصارف
قدرت دفاعی ایران برای هیچ کشوری تهدید نیست
اگر ساده‌انگاری و خلل امنیتی نبود، چنین اتفاقی نمی‌افتاد
حمله تروریستی اهواز باحضورمسئولان اطلاعات وکشور بررسی می شود
نمایندگان درباره افزایش قیمت سیگار چه نظری دارند؟
اگر بی‌برنامه باشیم، تحریم‌ها اثر می‌گذارد