تحریم نفتی یا تحریف رسانه ای

15:05 ۱۶۰ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 450 0
تحریم نفتی یا تحریف رسانه ای

پکن - ایرنا - همزمان با خروج آمریکا از برجام و تحریم نفتی ایران توسط این کشور، آنچه بیش از همه بر بازار اقتصادی ایران و منطقه تاثیر گذاشته نه تحریم های نفتی بلکه تحریف های رسانه ای است که روزانه به صورت هدفمند در حال انتشار است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، علیرغم تهدیدهای آمریکا مبنی بر نخریدن نفت ایران و موج سواری رسانه های غربی در این زمینه، منابع موثق می گویند تا کنون تغییری در سفارش خرید نفت ایران ایجاد نشده و وضعیت فروش نفت ایران همچون گذشته ثابت است.
اما آنچه در این میان به شدت بر روی افکار عمومی تاثیر گذاشته و به نوعی به سردرگمی اقتصادی منجر شده فضاسازی های رسانه ای است. رسانه های غربی روزانه صدها خبر دروغ و تحریف شده در زمینه های مختلف به ویژه بحث خرید نفت ایران منتشر می کنند اخباری که اگر چه خود این رسانه ها هم می دانند واقعیت ندارد اما با اهدف خاصی منتشر می شوند.
این روزها اگر سایت ها و خبرگزاری های کشورهای غربی را مرور کرده باشید اخبار ضد و نقیض زیادی در مورد لغو یا کاهش خرید نفت ایران توسط کشورهای آسیایی از جمله ژاپن، کره جنوبی، چین و هند دیده می شود.
حجم این اخبار تحریف شده تا جایی است که ظریف وزیر امور خارجه ایران به آن واکنش نشان داد و گفت: تنها خبرگزاری رویترز روزانه 50 خبر دروغ از اقتصاد ایران مخابره می کند اقدامی که با هدف ایجاد تنش و بحران در بازار ایران و نگرانی در میان شرکای بین المللی اقتصاد ایران صورت می گیرد.
در عصر جدید که از آن به عنوان عصر رسانه ها و شبکه های اجتماعی یاد می شود قدرت های غربی به دنبال راه اندازی جنگ های رسانه ای و روانی هستند و در این راه از ابزار رسانه برای تحقق اهداف شوم خود استفاده می کنند.
این نخستین بار نیست که کشورهایی مانند آمریکا از رسانه ها برای تحقق اهداف خود بهره می گیرند موارد و مصداق زیادی از این اقدامات رسانه ای در تاریخ وجود دارد که طرح آن خارج از بحث این نوشته است.
در تازه ترین دروغ پراکنی و جعل خبر، رسانه های غربی با تحریف واقعیت به دنبال این هستند نشان دهند نفت ایران مشتری ندارد و اقتصاد نفتی ایران دچار بحران شده است.

** تحریم نفت ایران توسط کره جنوبی
خبر نخریدن نفت ایران توسط کره جنوبی یکی از این خبرها بود که روزهای گذشته در رسانه های غربی سر و صدای زیادی کرد این رسانه ها در خروجی های مختلف خود بارها به نقل از «منابع آگاه» در کره جنوبی اعلام کردند که دیگر نفت ایران را نمی خرند به طوری که در ماه جاری میلادی هیچگونه سفارشی برای خرید نفت ایران نداده اند.
این خبر به اندازه ای دروغ و تحریف شده بود که سفارت کره جنوبی در تهران را مجبور به واکنش کرد و سفارت سئول در تهران ادعای این رسانه ها مبنی بر عدم بارگیری نفت و میعانات گازی ایران در ماه ژوئیه (تیر - مرداد) از سوی این کشور را رد و اعلام کرد بارگیری نفتکش ها و خرید نفت از مبدا ایران به سوی کره جنوبی همچنان ادامه دارد.
برخی رسانه ها از جمله رویترز در روزهای اخیر مدعی شدند در پی اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا و فشار واشنگتن به متحدانش برای توقف خرید نفت از ایران، کره جنوبی برنامۀ بارگیری نفت و میعانات گازی ایران را در ماه ژوئیه به حالت تعلیق درآورد.
سفارت کره جنوبی روز شنبه در پیامی در صفحه توئیتر خود اعلام کرد: «سفارت جمهوری کره هرگونه ادعا مبنی بر عدم بارگیری نفت و میعانات گازی ایران در ماه ژوئیه را رد می کند».
در این پیام همچنین آمده است: «دولت کره در حال مذاکره با ایالات متحده برای کسب معافیت از محدودیت در خرید نفت ایران است».
کره جنوبی در پنج ماه اول سال، روزانه نزدیک 296 هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده و بعد از چین و هند، بزرگ‌ترین مشتری آسیایی نفت ایران بوده است.

** بازی با سفر ساختگی نخست وزیر ژاپن به تهران
رسانه های غربی در یکی دیگر از دروغ پراکنی های اخیر خود ابتدا از سفر 'شینزو آبه' نخست وزیر ژاپن به تهران و چند روز بعد، از لغو آن به دلیل فشارهای آمریکا خبر دادند، خبری که بنا به گفته مقامات وزارت امور خارجه ایران از اساس دروغ بود.
قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص اخبار منتشره مبنی بر لغو سفر نخست وزیر ژاپن به ایران اظهار کرد: هیچ گفت وگو و برنامه‌ای برای سفر نخست وزیر ژاپن به تهران وجود نداشته که در شرایط کنونی بخواهد لغو شود و خبر منتشر شده توسط برخی خبرگزاری‌ها در این ارتباط از اساس نادرست و کذب محض است.
به هر حال این روزها اگر اخبار حوزه نفت و انرژی ایران را پیگیری کرده باشید مدام با اخبار ضد و نقیضی مانند آنچه در مورد کره جنوبی و ژاپن گفته شد مواجه خواهید شد.

** رسانه ها باید موضع عینی و عادلانه داشته باشند
یک کارشناس چینی رسانه اظهار کرد همانطور که می دانیم رسانه ها باید در گزارش های خود موضع عینی و عادلانه داشته باشند اما برخی رسانه های غربی درباره کشورهایی مانند چین و ایران گزارش های جعلی و حتی دروغ منتشر می کنند.
'وانگ فا' تحلیلگر ارشد رادیو چین افزود: علت تحریف واقعیت های ایران و چین توسط رسانه های غربی این است که برخی کشورهای غربی به ویژه آمریکا، چین و ایران را یک رقیب و تهدید برای خود تلقی می کنند.
او گفت: چین در حال حاضر به دومین قدرت اقتصادی جهان تبدیل شده و این پیشرفت چین که نظامی کاملا متفاوت با کشورها غربی دارد مایه نگرانی برخی کشورهای غربی شده است.
به گفته وی برخی غربی‌ها بر این باورند که توسعه سریع چین در زمینه‌های مختلف، نقش اصلی آنها در سطح بین الملل را به چالش کشیده است غربی‌ها نگرانند با رستاخیز سریع چین، جایگاه اصلی خود را در جهان از دست دهند و چین جای آنها را بگیرد به همین دلیل، رسانه‌های آنها گزارش های منفی و یا حتی جعل درباره چین تهیه و چهره منفی از این کشور به جهانیان معرفی می کنند.
این کارشناس رسانه چینی اظهار کرد ایران نیز با همین مساله مواجه است. ایران یک کشور مستقل در منطقه خاورمیانه است و در بسیاری مسایل منطقه از جمله مساله فلسطین، سوریه و دیگر مسایل، با غربی‌ها موضع متفاوتی دارد به همین دلیل غربی‌ها بر این باورند که ایران به منافع آنها در منطقه خاورمیانه آسیب رسانده است.
او ادامه داد: رشد و توسعه ایران و گسترش نفوذ ایران در منطقه با منافع آنها منطبق نیست بنابراین رسانه‌های آنها نیز گزارش های منفی و یا جعلی علیه ایران منتشر می کنند و به دنبال ضربه به اقتصاد این کشور هستند.
**آساق**1904**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

توصیف جالب آلیسون از سیو استثنایی مقابل ناپولی
الیسون، گلر لیورپول معتقد است که سیو استثنایی او مقابل ناپولی مثل زدن گل پیروزی بخش در لحظات پایانی بازی بود.
رحمتی: چرا به‌ خاطر بازنشستگی یک نفر ضرر کنیم؟
کاپیتان استقلال گفت: هرگز به جوان‌های استقلال نگفته‌ام که مصاحبه نکنند
په په از بشیکتاش جدا خواهد شد
په په، مدافع 35 ساله و پرتغالی، قصد دارد زودتر از پایان قرارداد خود به دوران بازی کردن در بشیکتاش پایان دهد.
تاتنهام جایگاهش را در رده سوم تثبیت کرد
سفید‌پوشان لندن با کسب یک پیروزی خانگی بقای خود در رده سوم جدول لیگ برتر را تضمین کردند.
ویژه‌ترین گل پرسپولیس؛ بازگشت به تیکی‌تاکا!
پرسپولیس تاکتیکی‌ترین گل‌ فصل‌اش را با رد و بدل کردن 14 پاس به ثمر رساند.
پیروزی اتلتیکو مادرید با دبل گریزمان
اتلتیکو مادرید با درخشش مهاجم فرانسوی اش توانست وایادولید را شکست دهد و با بارسلونای صدرنشین هم امتیاز شود.
آیا صدرنشینی نیم فصل، رمز قهرمانی است؟
با تساوی سپاهان برابر استقلال خوزستان این تیم در یک رقابت نزدیک در پایان نیم فصل در صدر جدول قرار گرفت.
کاریکاتور: ژوزه مورینیو و اسباب خانه
مورینیو بازیکنان تیمش را همچون اسباب و اثاثیه خانه می بیند.
مسابقات والیبال ساحلی در تمرین استقلال
بازیکنان استقلال امروز به جای حضور در زمین چمن والیبال ساحلی بازی کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بترسید از عقوبت حق الناس
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی درباره حق الناس را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
کیک های شب یلدا را در خانه بپزید
کیک خانگی یکی از خوراکی‌های خوشگل و خوشمزه شب یلداست که در این مطلب با پخت انواع کیک برای شب چله آشنا میشید.
چین مداخله آمریکا در امور داخلی این کشور را محکوم کرد
پکن- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه چین تصویب لایحه «ورود برابر به تبت» در کنگره آمریکا را محکوم کرد و آن را مداخله در امور داخلی چین و مخالف اصول روابط بین المللی خواند.
درباره انتقاد نماینده از معاون عمرانی استاندار لرستان
پایگاه خبری یافته لرستان در مطلبی با عنوان 'درباره انتقاد نماینده از معاون عمرانی استاندار لرستان' نوشت:آقای بروجردی، نماینده مردم بروجرد و اشترینان، از انتصاب مرادپور که وی را یک پیمانکار خطاب نموده، به‌عنوان معاون عمرانی استاندار لرستان انتقاد کرده است.
مجروح شدن خبرنگار العالم در حین ارتباط زنده
اسراء البحیصی، خبرنگار شبکه خبری العالم در شرق غزه، شب گذشته بر اثر شلیک نظامیان اشغالگر صهیونیست مجروح شد.
ترامپ رسانه های آمریکا را به فریبکاری متهم کرد
انتقادات به سیاست ضد مهاجرتی ترامپ بالا گرفت
واشنگتن پست: وزیر کشور ترامپ کناره گیری می کند
نگاه رسانه ها و اندیشکده های عربی به نقشه راه ایران برای مقابله با تحریم
با فعالیت های آمریکا در حوزه نفت، اوپک فرو می ریزد
تحریم اقتصادی روسیه برای تضعیف قوای نظامی این کشور است
تداوم جنگ آمریکا علیه مردم ویتنام
قاضی فدرال آمریکا قانون 'اوباماکر' را خلاف قانون اساسی دانست
تقابل ترامپ-کنگره: تشدید اختلافات در هیات حاکمه آمریکا
آمریکا خواستار آزادی دو کانادایی از سوی چین شد