جامعه جهانی باید نقض تعهدات برجام توسط آمریکا را محکوم کند

12:26 ۲۲۴ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 208 0
جامعه جهانی باید نقض تعهدات برجام توسط آمریکا را محکوم کند

کوالالامپور- ایرنا- تحلیلگران وصاحب نظران ارشد مالزیایی سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به اروپا دو ماه پس از کنار کشیدن آمریکا از توافقنامه برجام را نشان دهنده اراده جدی تهران برای همکاری با اروپا و دیگر شرکای برجام ارزیابی کرده و معتقدند: جامعه جهانی باید نقض تعهدات برجام توسط آمریکا را محکوم کند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، پروفسور «محمد شکری شعیب» معاون پژوهش و تحلیلگر ارشد مرکز تحقیقات مطالعات بین المللی دانشگاه 'یوتار' و فعال رسانه ای مالزی در گفت وگو با ایرنا گفت: دیدار رسمی رئیس جمهوری ایران از سوئیس و اتریش بیانگر این است که طرفین از موضع خود برای روابط بهتر با یکدیگر دست نکشیده اند.
پژوهشگر ارشد حوزه روابط بین الملل اقدام آمریکا در خروج از برجام را اقدامی خیانت بار به اعتماد ایجاد شده میان ایران و چند کشور دیگر برای تعهداتی جدی در مورد برنامه هسته ای ایران دانست.
وی تاکید کرد این مساله نشان می دهد که آمریکا تعهد کمتری به رفع مسائل دارد.
پژوهشگر و فعال رسانه ای مالزیایی افزود: این درحالی است که اقدامات مستمر ایران نشان می دهد که این کشور به وضوح برای گفت وگو بر سر مسائلی که همه آنها را واشنگتن ایجاد کرده، تعهد دارد.
وی تاکید کرد: ایران نباید از طرح نظرات و جدیت خود در این زمینه ابایی داشته باشد.
وی تاکید کرد: اروپا باید استقلال خود در موضع، اقدامات و سیاست هایش در مورد برجام از آمریکا را نشان دهد.
این پژوهشگر ارشد مالزیایی گفت: برجام وظایف مشخصی برای هر یک از طرفین و امضا کنندگان آن به جای گذاشته و علاوه بر ایران همه طرف ها باید به این تعهدات و وظایف عمل کنند.
این تحلیلگر روابط بین الملل گفت: در دیپلماسی و مذاکرات هریک از اعضا و شرکت کنندگان باید برمبنای وظایف تعریف شده برای آنها عمل کنند و جامعه جهانی باید نقض تعهدات برجام توسط آمریکا یا هر یک از اعضا را محکوم کند.
شکری شعیب درعین حال افزود: سیاست های امپریالیستی آمریکا در جهان یک واقعیت است و اقتصاد های دیگر در جهان از مداخلات اقتصادی آمریکا مصون نیستند که این موضوع در جنگ تجاری علیه چین و اروپا کاملا مشخص است.
ترامپ روز 18اردیبهشت ماه خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکنون چندین بار در مخالفت با این اقدام ترامپ بر همکاری اروپا با ایران در چارچوب توافق هسته ای تاکید کرد و کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان به همراه چین و روسیه نیز اعلام کردند که در این توافق بین المللی باقی خواهند ماند.
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دوماه پس از کنار کشیدن آمریکا از توافقنامه برجام اواخر هفته گذشته به دو کشور اروپایی سوئیس و اتریش سفر کرد.
برخی دیگر از تحلیلگران روابط بین الملل و صاحب نظران مالزیایی نیزدر گفت وگو با ایرنا سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به اتریش و سوئیس را حیاتی دانسته و اظهار کردند: کشورهای جهان باید متحد شوند تا نشان دهند برجام که مورد توافق بین المللی است با آمریکا یا بدون این کشور حفظ شود.
دکتر عزمی حسن پژوهشگر و تحلیلگر عرصه روابط بین الملل تصریح کرد: اتحادیه اروپا، روسیه و چین باید برجام را حفظ کنند تا نشان دهند آمریکا با همه قدرتش همیشه نمی تواند به تنهایی عمل کند.
دکتر 'زید احمد' استاد دانشگاه پوترا مالزی نیز در این زمینه گفت: شکی نیست اتحادیه اروپا، استرالیا، چین و روسیه هر کدام می توانند به تنهایی توافقنامه برجام را ادامه دهند، اما فکر می کنم، کشورهای مختلف جهان باید با هم متحد شوند تا نشان دهند که آنچه مورد توافق بین المللی قرار گرفته باید با حضور آمریکا یا بدون این کشور حفظ شود.
آساق**1599**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سازمان حمل و نقل شهرداری تهران مستقل می شود
تهران- ایرنا- محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با صدور حکمی یوسف حجت را به عنوان جانشین سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری به منظور پیگیری امور اداری مربوط به استقلال این سازمان منصوب کرد.
اقتدار ایران اسلامی مدیون خون شهداست
اصفهان- ایرنا- معاون آموزش و تربیت دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا گفت: آرامش و اقتدار امروز حاکم در ایران اسلامی را مدیون خون شهدا هستیم.
حاج یوسف‌زاده: تعطیلی اردوها سبب افت عملکرد جودوکاران شده است
سرمربی تیم ملی جودوی نابینایان و کم‌بینایان از برگزاری اردوی نابینایان و کم‌بینایان بعد از ۴ ماه تعطیلی در مجموعه ورزشی آزادی خبر داد و گفت: متاسفانه ۴ ماه تعطیلی اردوها سبب شده تا جودوکاران از نظر عملکردی دچار افت شوند که امیدوارم تا قبل از اعزام به مسابقات گرند اسلم باکو که اردیبهشت برگزار می‌شود، تیم را به اوج آمادگی برسانیم.
رتبه استاندارد ایران در جهان ارتقا یافت
گناوه- ایرنا- مدیرکل هماهنگی امور استان های سازمان ملی استاندارد ایران گفت: این سازمان در سطوح بین المللی باوجود مشکلات و تنگناها به موفقیت هایی مهم نایل شده و امسال در بین 163 کشور عضو سازمان جهانی استاندارد از رتبه 32 به 21 ارتقا یافت.
قیام 29 بهمن تبریز؛ نماد هویت طلبی دینی
تبریز-ایرنا- قیام تاریخی 29 بهمن سال 1356 مردم تبریز از ابعاد و زوایای مختلفی قابل بررسی است، اما ویژگی اصلی آن، هویت طلبی دینی قیام کنندگان به زعامت آیت الله قاضی طباطبائی است.
نوار شکست تیم نیما عالمیان همچنان ادامه دارد
تیم نیما عالمیان بازی خود را درهفته دوازدهم لیگ برتر تنیس روی میزفرانسه وا گذار کرد.
بیش از یک تن مواد مخدر در ایرانشهر کشف شد
زاهدان- ایرنا- فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان از کشف یک تن و 107 کیلوگرم انواع مواد مخدر از مخفیگاه 2 سوداگر مرگ در شهرستان ایرانشهر خبر داد.
حضور ۲۰ تیم خارجی در جام فجر وزنه برداری - از آمریکا خبری نیست
چهارمین دوره رقابت‌های وزنه برداری جام بین المللی فجر با حضور ۲۰ کشور خارجی اسفندماه در تهران برگزار می شود.
آمادگی همکاری با ایران برای بی اثر کردن تحریم ها را داریم
کرمانشاه- ایرنا- استاندار حلبچه با اعلام آمادگی اقلیم کردستان عراق و به ویژه استان حلبچه برای همکاریهای همه جانبه با دولت و ملت ایران، گفت: ما آمادگی هرگونه همکاری با جمهوری اسلامی ایران در راستای بی اثر کردن تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران را داریم.
برگزاری مسابقات دوومیدانی آسیای میانه در هاله‌ای از ابهام
در حالی که قرار بود مسابقات دوومیدانی آسیای میانه اسفندماه به میزبانی ایران انجام شود، اکنون برگزاری این مسابقات در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تعامل دانشگاه و جامعه برنامه‌ریزی نیاز دارد؛دستوری نیست-دلیل اثرگذارنبودن پروژه‌های علوم‌انسانی
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه این نگرش که دانشگاه‌ها تنها در توسعه مرزهای دانش به صورت جزیره‌ای مؤثر باشند، مطرود است، گفت: اگر دانشگاه می‌خواهد بماند، متحول شود و ارتقا یابد، مسیر ناگزیر آن پیوند با جامعه است و اکنون که ۴۰ سال تجربه را پشت سر داریم، باید در این زمینه اولویت‌بندی‌های واقعی را شناسایی و خلاءها و به هم ریختگی‌های روابطی که موجود است را ساماندهی کنیم.
هنرمندان معلول دیر بوشهر6 مقام کسب کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن معلولان شهرستان دیر استان بوشهر گفت: هنرمندان بازیگر معلول این شهرستان در جشنواره منطقه ای تئاتر مهر آیین خلیج فارس 6 مقام کسب کردند.
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام مجدد آزمون کارشناسی ارشد از امروز ۲۸ بهمن خبر داد.
مرد ژاپنی که خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرد
مدل و هنرمند ژاپنی «مت کوواتا» در سال‌های اخیر با تغییرات ظاهری خود توجه زیادی را جلب کرده است. این پسر ۲۴ ساله ژاپنی خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرده است.
نشست ورشو مشکلات سیاست خارجی ترامپ را برجسته کرد
مقام عراقی ادعاهای آمریکا درباره نابودی کامل تروریسم را نادرست خواند
سی ان ان: دولت آمریکا در کنفرانس مونیخ پس زده شد
دیدار وزیر خارجه آذربایجان و مدیر ارشد شورای امنیت ملی آمریکا
تردیدها درباره حضور هِدر نوئرت در تیم ترامپ
آمریکا دنبال تشکیل گروههای مسلح جدید در سه استان عراق است
آمریکا فعالیت دیپلمات ونزوئلا را به دلیل انتقاد از واشنگتن محدود کرد
سی ان ان: سرپرست پنتاگون در تامین بودجه دیوار مرزی سردرگم است
واکنش ها به طرح دولت موقت در افغانستان
نشست امنیتی مونیخ؛ عرصه تقابل اروپا و آمریکا