جامعه جهانی باید نقض تعهدات برجام توسط آمریکا را محکوم کند

12:26 ۷۸ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 96 0
جامعه جهانی باید نقض تعهدات برجام توسط آمریکا را محکوم کند

کوالالامپور- ایرنا- تحلیلگران وصاحب نظران ارشد مالزیایی سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به اروپا دو ماه پس از کنار کشیدن آمریکا از توافقنامه برجام را نشان دهنده اراده جدی تهران برای همکاری با اروپا و دیگر شرکای برجام ارزیابی کرده و معتقدند: جامعه جهانی باید نقض تعهدات برجام توسط آمریکا را محکوم کند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، پروفسور «محمد شکری شعیب» معاون پژوهش و تحلیلگر ارشد مرکز تحقیقات مطالعات بین المللی دانشگاه 'یوتار' و فعال رسانه ای مالزی در گفت وگو با ایرنا گفت: دیدار رسمی رئیس جمهوری ایران از سوئیس و اتریش بیانگر این است که طرفین از موضع خود برای روابط بهتر با یکدیگر دست نکشیده اند.
پژوهشگر ارشد حوزه روابط بین الملل اقدام آمریکا در خروج از برجام را اقدامی خیانت بار به اعتماد ایجاد شده میان ایران و چند کشور دیگر برای تعهداتی جدی در مورد برنامه هسته ای ایران دانست.
وی تاکید کرد این مساله نشان می دهد که آمریکا تعهد کمتری به رفع مسائل دارد.
پژوهشگر و فعال رسانه ای مالزیایی افزود: این درحالی است که اقدامات مستمر ایران نشان می دهد که این کشور به وضوح برای گفت وگو بر سر مسائلی که همه آنها را واشنگتن ایجاد کرده، تعهد دارد.
وی تاکید کرد: ایران نباید از طرح نظرات و جدیت خود در این زمینه ابایی داشته باشد.
وی تاکید کرد: اروپا باید استقلال خود در موضع، اقدامات و سیاست هایش در مورد برجام از آمریکا را نشان دهد.
این پژوهشگر ارشد مالزیایی گفت: برجام وظایف مشخصی برای هر یک از طرفین و امضا کنندگان آن به جای گذاشته و علاوه بر ایران همه طرف ها باید به این تعهدات و وظایف عمل کنند.
این تحلیلگر روابط بین الملل گفت: در دیپلماسی و مذاکرات هریک از اعضا و شرکت کنندگان باید برمبنای وظایف تعریف شده برای آنها عمل کنند و جامعه جهانی باید نقض تعهدات برجام توسط آمریکا یا هر یک از اعضا را محکوم کند.
شکری شعیب درعین حال افزود: سیاست های امپریالیستی آمریکا در جهان یک واقعیت است و اقتصاد های دیگر در جهان از مداخلات اقتصادی آمریکا مصون نیستند که این موضوع در جنگ تجاری علیه چین و اروپا کاملا مشخص است.
ترامپ روز 18اردیبهشت ماه خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکنون چندین بار در مخالفت با این اقدام ترامپ بر همکاری اروپا با ایران در چارچوب توافق هسته ای تاکید کرد و کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان به همراه چین و روسیه نیز اعلام کردند که در این توافق بین المللی باقی خواهند ماند.
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دوماه پس از کنار کشیدن آمریکا از توافقنامه برجام اواخر هفته گذشته به دو کشور اروپایی سوئیس و اتریش سفر کرد.
برخی دیگر از تحلیلگران روابط بین الملل و صاحب نظران مالزیایی نیزدر گفت وگو با ایرنا سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به اتریش و سوئیس را حیاتی دانسته و اظهار کردند: کشورهای جهان باید متحد شوند تا نشان دهند برجام که مورد توافق بین المللی است با آمریکا یا بدون این کشور حفظ شود.
دکتر عزمی حسن پژوهشگر و تحلیلگر عرصه روابط بین الملل تصریح کرد: اتحادیه اروپا، روسیه و چین باید برجام را حفظ کنند تا نشان دهند آمریکا با همه قدرتش همیشه نمی تواند به تنهایی عمل کند.
دکتر 'زید احمد' استاد دانشگاه پوترا مالزی نیز در این زمینه گفت: شکی نیست اتحادیه اروپا، استرالیا، چین و روسیه هر کدام می توانند به تنهایی توافقنامه برجام را ادامه دهند، اما فکر می کنم، کشورهای مختلف جهان باید با هم متحد شوند تا نشان دهند که آنچه مورد توافق بین المللی قرار گرفته باید با حضور آمریکا یا بدون این کشور حفظ شود.
آساق**1599**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

با دلار ۱۵ هزاری به رقابت‌های جهانی نمی‌رویم
مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد امید و بزرگسالان ایران با تاکید بر لزوم حل مشکل ارزی فدراسیون کشتی توسط وزارت ورزش گفت: با دلار بالای ۱۵ هزار تومان نمی‌توانیم به رقابت‌های جهانی برویم.
تیم منتخب سال فیفا؛ با مسی و بدون صلاح!
تیم منتخب سال ۲۰۱۸ فیفا مشخص شد.
رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
کی‌روش به مودریچ رای داد، شجاعی به صلاح
آرای کارلوس کیروش و مسعود شجاعی، سرمربی و کاپیتان تیم ملی ایران در مراسم بهترین‌های سال ۲۰۱۸ فیفا اعلام شد.
لمپارد: مورینیو نیازی به تعریف ندارد
سرمربی دربی کانتی از تقابل با مورینیو در جام حذفی سخن گفت و به تمجید از این مربی پرداخت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

با دلار ۱۵ هزاری به رقابت‌های جهانی نمی‌رویم
مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد امید و بزرگسالان ایران با تاکید بر لزوم حل مشکل ارزی فدراسیون کشتی توسط وزارت ورزش گفت: با دلار بالای ۱۵ هزار تومان نمی‌توانیم به رقابت‌های جهانی برویم.
رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
جامعه جهانی در برابر نقض عهد آمریکایی ها ایستادگی کند
روحانی: امیدوارم روزی تروریسم را در منطقه از میان برداریم
آمریکا در تحمیل سیاست های خود بر اوپک ناکام ماند
قصه ضد ایرانی بولتون برای توجیه سرنگونی هواپیمای روسی
ادامه استعفاها از دولت ترامپ با رفتن معاون وزیر دادگستری
نشست مشترک ایران و حامیان برجام در نیویورک
ماهاتیر با روحانی در نیویورک دیدار خواهد کرد
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: ترامپ برای مذاکره برنامه ندارد
ترامپ در سازمان ملل مدعی موفقیت سیاست خارجی اش می شود
دورخیز ترامپ برای جنگ تجاری با ژاپن