سایه پنهان تبعیض بر ثبت نام پایه هفتم مدارس نمونه دولتی مشهد

10:59 ۲۲۴ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 233 0
سایه پنهان تبعیض بر ثبت نام پایه هفتم مدارس نمونه دولتی مشهد

مشهد- ایرنا- بلاتکلیفی ثبت نام در پایه هفتم مدارس نمونه دولتی سابق به دلیل عدم صدور دستورالعمل ثبت نام در این مدارس موجب گلایه دانش آموزان مشهد و والدین آنان شده است.

ایرنا

این در حالی است که آزمون مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان در سال گذشته با هدف توسعه عدالت اجتماعی، عدالت تحصیلی و برداشتن تبعیض از میان دانش آموزان، حذف شده و موجب خرسندی والدین شد.
جمعی از والدین دانش آموزان مشهد در تماس با خبرگزاری جمهوری اسلامی خواستار روشن شدن وضعیت ثبت نام پایه هفتم در مدارس نمونه دولتی سابق شدند.
یکی از آنان گفت: برگزاری آزمون برای ثبت نام در این مدارس با تلاش وزیر آموزش و پرورش حذف شد و قرار بود جذب دانش آموزان در مدارس مزبور بدون هیچ تبعیضی انجام شود.
مریم محتشمی افزود: با این حال تا امروز که بیش از 10 روز از تیر ماه می گذرد، هنوز وضعیت ثبت نام در پایه هفتم مدارس نمونه دولتی در کلانشهر مشهد مشخص نیست.
وی اظهار کرد: پیش از این فرزندانم به رغم نزدیک بودن محل سکونت ما به یکی از این مدارس، به دلیل سد آزمون امکان تحصیل در این مدرسه را نداشتند و امسال هم به رغم حذف آزمون نتوانسته اند در این مدرسه ثبت نام کنند.
یکی دیگر از والدین گفت: این وضعیت نشان از نوعی تصمیم گیری سلیقه ای و شخصی دارد در غیر اینصورت چرا باید امسال در نخستین سال حذف آزمون مدارس نمونه دولتی، از ثبت نام دانش آموزان جدید در این مدارس ممانعت شود.
وی که خواست نامش فاش نشود، افزود: البته بیشترین معترضان به حذف آزمون های این مدارس، دانش آموزان در حال تحصیل در این مدارس و والدین آنان هستند که از وضعیت به وجود آمده ناراضی می باشند اما سایر والدین نیز خواهان تحصیل فرزندانشان در مدارس نمونه هستند.
وی اظهار کرد: تمام دانش آموزانی که در محدوده مدارس نمونه هستند باید بتوانند در این مدارس ثبت نام کنند و وضعیت نامشخص برای ثبت نام در این مدارس و بلاتکلیفی ایجاد شده برای والدین و دانش آموزان، توهین به آنان است.
یکی دیگر از والدین گفت: درست است که تقاضا برای ثبت نام در مدارس نمونه دولتی سابق زیاد است اما روشن نبودن تکلیف ثبت نام دانش آموزان جدید در این مدارس، نوعی نابسامانی است.
احمد مرادی افزود: 2 ماه دیگر تا آغاز سال تحصیلی مانده اما هنوز تکلیف ثبت نام در این مدارس مشخص نشده و سخن از عدم جذب دانش آموز زده می شود.
وی اظهار کرد: تحصیل در یک مدرسه خوب با حضور معلمان خوب برای سرنوشت روشن، آرزوی هر پدر و مادری برای فرزندانشان است اما به نظر می رسد مدیران آموزشی از این نگرانی یا بی اطلاعند یا از کنار آن ساده عبور می کنند.
وی گفت: وضعیت نابسامان و نامشخص ثبت نام در این مدارس باعث ایجاد استرس و سردرگمی برای والدین و دانش آموزان شده و هرچه زمان می گذرد این استرس بیشتر می شود.
مرادی با بیان اینکه عدالت آموزشی و اجتماعی در این است که همه بتوانند در مدرسه ای که می خواهند و در محدوده آن هستند ثبت نام کنند، افزود: با این حال محرومیت از تحصیل در برخی مدارس با ترفندهای مختلف برای بخشی از دانش آموزان وجود دارد و صرفا عده ای خاص می توانند از خدمات خوب آموزشی بهره مند شوند.

* هنوز تصمیم گرفته نشده
دبیر و سخنگوی ستاد ثبت نام اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: ثبت نام و جذب دانش آموز جدید در مدارس نمونه دولتی سابق هنوز مورد تصمیم گیری و قطعیت قرار نگرفته است.
رضا صابری تولایی افزود: البته ثبت نام این مدارس در 2 بخش مناطق کم برخوردار و برخوردار مد نظر قرار می گیرد.
وی اظهار کرد: ثبت نام مدارس نمونه دولتی در مناطق کم برخوردار که بیشتر در شهرستانها و مناطق آموزشی قرار دارند بر اساس دستورالعمل ارسال شده طبق جدول امتیازبندی انجام می شود.
وی گفت: برای مدارس نواحی برخوردار نیز که همه آنها در کلانشهر مشهد قرار دارند هنوز دستورالعملی صادر نشده و تصمیم گیری در این زمینه در حال انجام است.
تولایی افزود: ثبت نام در مدارس نمونه مقطع ابتدایی طبق دستورالعمل انجام می شود و در مدارس متوسطه دوم هم خروجی مدارس متوسطه اول ثبت نام می گردند اما وضعیت ثبت نام در مدارس متوسطه اول طی یک هفته تا 10 روز آینده روشن می شود.
وی اظهار کرد: ثبت نام میان پایه شامل پایه هشتم و نهم در این مدارس طبق روال عادی در جریان است و مشکل فقط مربوط به دانش آموزان پایه هفتم است.

* روند طبیعی ثبت نام در خراسان رضوی
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه ثبت نام در سایر مدارس و مقاطع در این استان طی روند طبیعی در حال انجام است گفت: تاکنون مشکلی در روند ثبت نام در دیگر مدارس استان وجود نداشته است.
وی افزود: پیش بینی می شود بیش از یک میلیون و 200 هزار دانش آموز طی سال تحصیلی جدید در مدارس استان مشغول تحصیل شوند.
وی اظهار کرد: حدود 700 هزار نفر از این تعداد را دانش آموزان مقطع ابتدایی تشکیل می دهند.
تولایی گفت: بیش از 56 هزار دانش آموز دبیرستانی استان نیز در هنرستانهای فنی حرفه ای و کار و دانش تحصیل می کنند که سعی می کنیم با هدایت تحصیلی دانش آموزان، این تعداد را در سال تحصیلی جدید به بیش از 60 هزار نفر برسانیم.
7496 / 6053


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

پراید چگونه ۴۶ میلیون تومان شد؟
مدیرعامل اسبق سایپا می‌گوید: «اگر دولت‌ها اجازه می‌دادند سالانه بین ۱۰ الی ۱۵ درصد قیمت خودروها گران شود اکنون قیمت پراید به جای آن‌که ۴۶ میلیون تومان باشد، ۳۵ میلیون تومان بود.»
قیمت خرید دلار در بانک‌ها در 28 بهمن 97
قیمت خرید دلار امروز در شعب ارزی بانک‌ها ۱۱ هزار و ۸۹۶ تومان تعیین شد.
اتحاد و انسجام رمز گشایش در سختی ها و مشکلات است
کرج - ایرنا - استاندار البرز گفت: گفتمان اتحاد و انسجام مردم و مسئولان رمز گشایش مشکلات، ارتقای معیشت و آرامش در جامعه است.
بلاتکلیفی پالرمـو و...
مهلت "FATF" به ایران برای خروج از لیست سیاه این گروه در حالی روز شنبه ۲۷ بهمن به پایان رسید که مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه بررسی یکی از لوایح آن یعنی "پالرمو" را به جلسه بعدی خود موکول کرد.
«هدفمندی» به «هدرمندی» تبدیل شد
تهران- ایرنا- رئیس کمیسیون انرژ ی و محیط زیست اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه هدفمندی در بخش تولید اجرا نشد و یارانه ای به این بخش پرداخت نشد، گفت: هدفمندی در عمل به «هدرمندی» تبدیل شد.
هشدار بروز بیکاری گسترده
رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان این که تصمیمات سوء مدیریتی عرصه را برای فعالان بخش خصوصی تنگ تر کرده است هشدار داد وضعیت صنعت در سال جاری مناسب نبوده و در صورت ادامه این روند شاهد بیکاری گسترده در کشور خواهیم بود.
کارخانه تولید مفتول لاستیک خودرو خاورمیانه افتتاح آزمایشی شد
ایلام - ایرنا - کارخانه «استیل کرد » شهرستان دره شهر بزرگترین تولیدکننده مفتول لاستیک خودروهای سواری در خاورمیانه به مرحله راه اندازی آزمایشی رسیده است.
بررسی بیانیه «گام دوم انقلاب» در اجلاس مجلس خبرگان
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری از برگزاری ششمین اجلاس رسمی این مجلس از ۲۱ تا ۲۳ اسفند در تهران و بررسی بیانیه گام دوم انقلاب در این اجلاس خبر داد.
ایران صادرکننده بنزین شد
با تثبیت تولید بنزین به‌میزان ۱۰۵میلیون لیتر در روز، محموله‌های بنزین ایران آماده صادرات شده و ایران به صادرکننده بنزین تبدیل شد.
کارخانه استیل کرد به مرحله راه اندازی آزمایشی رسید
ایلام - ایرنا - کارخانه استیل کرد شهرستان دره شهر بزرگترین تولیدکننده مفتول لاستیک خودروهای سواری در خاورمیانه به مرحله راه اندازی آزمایشی رسیده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تعامل دانشگاه و جامعه برنامه‌ریزی نیاز دارد؛دستوری نیست-دلیل اثرگذارنبودن پروژه‌های علوم‌انسانی
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه این نگرش که دانشگاه‌ها تنها در توسعه مرزهای دانش به صورت جزیره‌ای مؤثر باشند، مطرود است، گفت: اگر دانشگاه می‌خواهد بماند، متحول شود و ارتقا یابد، مسیر ناگزیر آن پیوند با جامعه است و اکنون که ۴۰ سال تجربه را پشت سر داریم، باید در این زمینه اولویت‌بندی‌های واقعی را شناسایی و خلاءها و به هم ریختگی‌های روابطی که موجود است را ساماندهی کنیم.
هنرمندان معلول دیر بوشهر6 مقام کسب کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن معلولان شهرستان دیر استان بوشهر گفت: هنرمندان بازیگر معلول این شهرستان در جشنواره منطقه ای تئاتر مهر آیین خلیج فارس 6 مقام کسب کردند.
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام مجدد آزمون کارشناسی ارشد از امروز ۲۸ بهمن خبر داد.
مرد ژاپنی که خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرد
مدل و هنرمند ژاپنی «مت کوواتا» در سال‌های اخیر با تغییرات ظاهری خود توجه زیادی را جلب کرده است. این پسر ۲۴ ساله ژاپنی خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرده است.
فرمانداری مجوز تشییع همسر شریعتی از حسینیه ارشاد را داده بود
6 خانه فرهنگ در نقاط کم برخوردار قزوین راه اندازی می شود
دانش آموزان قصرشیرینی راهی مناطق عملیاتی جنوب کشور شدند
نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی
کودک زنجانی در مسابقات نقاشی بلغارستان درخشید
ارزش‌ های فرهنگی
رونمایی از کتاب تحریم های یک‌جانبه وحقوق بین‌الملل در اتریش
نمایشگاه 40 اثر موزه هنرهای معاصر کشور در مشهد افتتاح شد
درخشش کودکان ایرانی در مسابقات نقاشی بلغارستان
برگزاری سالانه هنرهای تجسمی با پتانسل هنری مناطق