سایه پنهان تبعیض بر ثبت نام پایه هفتم مدارس نمونه دولتی مشهد

10:59 ۷۸ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 121 0
سایه پنهان تبعیض بر ثبت نام پایه هفتم مدارس نمونه دولتی مشهد

مشهد- ایرنا- بلاتکلیفی ثبت نام در پایه هفتم مدارس نمونه دولتی سابق به دلیل عدم صدور دستورالعمل ثبت نام در این مدارس موجب گلایه دانش آموزان مشهد و والدین آنان شده است.

ایرنا

این در حالی است که آزمون مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان در سال گذشته با هدف توسعه عدالت اجتماعی، عدالت تحصیلی و برداشتن تبعیض از میان دانش آموزان، حذف شده و موجب خرسندی والدین شد.
جمعی از والدین دانش آموزان مشهد در تماس با خبرگزاری جمهوری اسلامی خواستار روشن شدن وضعیت ثبت نام پایه هفتم در مدارس نمونه دولتی سابق شدند.
یکی از آنان گفت: برگزاری آزمون برای ثبت نام در این مدارس با تلاش وزیر آموزش و پرورش حذف شد و قرار بود جذب دانش آموزان در مدارس مزبور بدون هیچ تبعیضی انجام شود.
مریم محتشمی افزود: با این حال تا امروز که بیش از 10 روز از تیر ماه می گذرد، هنوز وضعیت ثبت نام در پایه هفتم مدارس نمونه دولتی در کلانشهر مشهد مشخص نیست.
وی اظهار کرد: پیش از این فرزندانم به رغم نزدیک بودن محل سکونت ما به یکی از این مدارس، به دلیل سد آزمون امکان تحصیل در این مدرسه را نداشتند و امسال هم به رغم حذف آزمون نتوانسته اند در این مدرسه ثبت نام کنند.
یکی دیگر از والدین گفت: این وضعیت نشان از نوعی تصمیم گیری سلیقه ای و شخصی دارد در غیر اینصورت چرا باید امسال در نخستین سال حذف آزمون مدارس نمونه دولتی، از ثبت نام دانش آموزان جدید در این مدارس ممانعت شود.
وی که خواست نامش فاش نشود، افزود: البته بیشترین معترضان به حذف آزمون های این مدارس، دانش آموزان در حال تحصیل در این مدارس و والدین آنان هستند که از وضعیت به وجود آمده ناراضی می باشند اما سایر والدین نیز خواهان تحصیل فرزندانشان در مدارس نمونه هستند.
وی اظهار کرد: تمام دانش آموزانی که در محدوده مدارس نمونه هستند باید بتوانند در این مدارس ثبت نام کنند و وضعیت نامشخص برای ثبت نام در این مدارس و بلاتکلیفی ایجاد شده برای والدین و دانش آموزان، توهین به آنان است.
یکی دیگر از والدین گفت: درست است که تقاضا برای ثبت نام در مدارس نمونه دولتی سابق زیاد است اما روشن نبودن تکلیف ثبت نام دانش آموزان جدید در این مدارس، نوعی نابسامانی است.
احمد مرادی افزود: 2 ماه دیگر تا آغاز سال تحصیلی مانده اما هنوز تکلیف ثبت نام در این مدارس مشخص نشده و سخن از عدم جذب دانش آموز زده می شود.
وی اظهار کرد: تحصیل در یک مدرسه خوب با حضور معلمان خوب برای سرنوشت روشن، آرزوی هر پدر و مادری برای فرزندانشان است اما به نظر می رسد مدیران آموزشی از این نگرانی یا بی اطلاعند یا از کنار آن ساده عبور می کنند.
وی گفت: وضعیت نابسامان و نامشخص ثبت نام در این مدارس باعث ایجاد استرس و سردرگمی برای والدین و دانش آموزان شده و هرچه زمان می گذرد این استرس بیشتر می شود.
مرادی با بیان اینکه عدالت آموزشی و اجتماعی در این است که همه بتوانند در مدرسه ای که می خواهند و در محدوده آن هستند ثبت نام کنند، افزود: با این حال محرومیت از تحصیل در برخی مدارس با ترفندهای مختلف برای بخشی از دانش آموزان وجود دارد و صرفا عده ای خاص می توانند از خدمات خوب آموزشی بهره مند شوند.

* هنوز تصمیم گرفته نشده
دبیر و سخنگوی ستاد ثبت نام اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: ثبت نام و جذب دانش آموز جدید در مدارس نمونه دولتی سابق هنوز مورد تصمیم گیری و قطعیت قرار نگرفته است.
رضا صابری تولایی افزود: البته ثبت نام این مدارس در 2 بخش مناطق کم برخوردار و برخوردار مد نظر قرار می گیرد.
وی اظهار کرد: ثبت نام مدارس نمونه دولتی در مناطق کم برخوردار که بیشتر در شهرستانها و مناطق آموزشی قرار دارند بر اساس دستورالعمل ارسال شده طبق جدول امتیازبندی انجام می شود.
وی گفت: برای مدارس نواحی برخوردار نیز که همه آنها در کلانشهر مشهد قرار دارند هنوز دستورالعملی صادر نشده و تصمیم گیری در این زمینه در حال انجام است.
تولایی افزود: ثبت نام در مدارس نمونه مقطع ابتدایی طبق دستورالعمل انجام می شود و در مدارس متوسطه دوم هم خروجی مدارس متوسطه اول ثبت نام می گردند اما وضعیت ثبت نام در مدارس متوسطه اول طی یک هفته تا 10 روز آینده روشن می شود.
وی اظهار کرد: ثبت نام میان پایه شامل پایه هشتم و نهم در این مدارس طبق روال عادی در جریان است و مشکل فقط مربوط به دانش آموزان پایه هفتم است.

* روند طبیعی ثبت نام در خراسان رضوی
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه ثبت نام در سایر مدارس و مقاطع در این استان طی روند طبیعی در حال انجام است گفت: تاکنون مشکلی در روند ثبت نام در دیگر مدارس استان وجود نداشته است.
وی افزود: پیش بینی می شود بیش از یک میلیون و 200 هزار دانش آموز طی سال تحصیلی جدید در مدارس استان مشغول تحصیل شوند.
وی اظهار کرد: حدود 700 هزار نفر از این تعداد را دانش آموزان مقطع ابتدایی تشکیل می دهند.
تولایی گفت: بیش از 56 هزار دانش آموز دبیرستانی استان نیز در هنرستانهای فنی حرفه ای و کار و دانش تحصیل می کنند که سعی می کنیم با هدایت تحصیلی دانش آموزان، این تعداد را در سال تحصیلی جدید به بیش از 60 هزار نفر برسانیم.
7496 / 6053


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

مسی به رونالدو رای داد، رونالدو به مودریچ
با اعلام برندگان نهایی جوایز بهترین های سال فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال آرای مربیان، کاپیتان ها و روزنامه نگارانی که در این رای گیری شرکت داشتند را اعلام کرد.
نماینده فوتبال ایران در مراسم بهترین‌های فیفا
کارلوس کی‌روش در مراسم بهترین‌های فیفا یافت.
پورعلی‌ گنجی: تیم ملی حمایت شود، با همه رقابت می‌کند
مرتضی پورعلی‌گنجی، مدافع تیم ملی فوتبال کشورمان اعتقاد دارد که تفاوت رقابتی مثل جام ملت‌های آسیا با جام جهانی، تفاوت بین انگیزه‌ها و حس جنگندگی تیم‌هاست.
برنامه نود؛ دربی و جنجال برای ۵۰ - ۵۰ تماشاگران
عادل فردوسی‌پور بیشترین بخش برنامه نود این هفته را به دربی 88 اختصاص داده بود.
زادمهر: هافبک‌ها در داربی تعیین کننده هستند
یک پیشکسوت باشگاه پرسپولیس می‌گوید تیمی که بتواند خط هافبک تیم مقابلش را کنترل کند می‌تواند در داربی موفق باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
مسی به رونالدو رای داد، رونالدو به مودریچ
با اعلام برندگان نهایی جوایز بهترین های سال فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال آرای مربیان، کاپیتان ها و روزنامه نگارانی که در این رای گیری شرکت داشتند را اعلام کرد.
نماینده فوتبال ایران در مراسم بهترین‌های فیفا
کارلوس کی‌روش در مراسم بهترین‌های فیفا یافت.
دشمنان از وفاداری خوزستانی ها به اسلام و ولایت انتقام گرفتند
پتروشیمی خراسان مدارس روستاهای همسایه خود را بهسازی می کند
دشمن اقتدار ملت سرافراز ایران را بر نمی تابد
شهرداری ها یک ماه برای پرداخت سهم کتابخانه ها مهلت دارند
پاسخ آموزش و پرورش قزوین به فیلم منتشر شده در فضای مجازی
زنگ ایثار در مدرسه 22 بهمن نقده نواخته شد
پیکر امام جمعه سابق سلماس تشییع شد
آینک یا عینکَ سَل؟کویتا دوروسته؟ *پرویز فکرآزاد
توانمندی هسته ای کشور درنمایشگاه دفاع مقدس قم به نمایش درآمد
فرهنگ زیارت مورد تهاجم دشمنان قرار گرفته است