سایه پنهان تبعیض بر ثبت نام پایه هفتم مدارس نمونه دولتی مشهد

10:59 ۱۱ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 25 0
سایه پنهان تبعیض بر ثبت نام پایه هفتم مدارس نمونه دولتی مشهد

مشهد- ایرنا- بلاتکلیفی ثبت نام در پایه هفتم مدارس نمونه دولتی سابق به دلیل عدم صدور دستورالعمل ثبت نام در این مدارس موجب گلایه دانش آموزان مشهد و والدین آنان شده است.

ایرنا

این در حالی است که آزمون مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان در سال گذشته با هدف توسعه عدالت اجتماعی، عدالت تحصیلی و برداشتن تبعیض از میان دانش آموزان، حذف شده و موجب خرسندی والدین شد.
جمعی از والدین دانش آموزان مشهد در تماس با خبرگزاری جمهوری اسلامی خواستار روشن شدن وضعیت ثبت نام پایه هفتم در مدارس نمونه دولتی سابق شدند.
یکی از آنان گفت: برگزاری آزمون برای ثبت نام در این مدارس با تلاش وزیر آموزش و پرورش حذف شد و قرار بود جذب دانش آموزان در مدارس مزبور بدون هیچ تبعیضی انجام شود.
مریم محتشمی افزود: با این حال تا امروز که بیش از 10 روز از تیر ماه می گذرد، هنوز وضعیت ثبت نام در پایه هفتم مدارس نمونه دولتی در کلانشهر مشهد مشخص نیست.
وی اظهار کرد: پیش از این فرزندانم به رغم نزدیک بودن محل سکونت ما به یکی از این مدارس، به دلیل سد آزمون امکان تحصیل در این مدرسه را نداشتند و امسال هم به رغم حذف آزمون نتوانسته اند در این مدرسه ثبت نام کنند.
یکی دیگر از والدین گفت: این وضعیت نشان از نوعی تصمیم گیری سلیقه ای و شخصی دارد در غیر اینصورت چرا باید امسال در نخستین سال حذف آزمون مدارس نمونه دولتی، از ثبت نام دانش آموزان جدید در این مدارس ممانعت شود.
وی که خواست نامش فاش نشود، افزود: البته بیشترین معترضان به حذف آزمون های این مدارس، دانش آموزان در حال تحصیل در این مدارس و والدین آنان هستند که از وضعیت به وجود آمده ناراضی می باشند اما سایر والدین نیز خواهان تحصیل فرزندانشان در مدارس نمونه هستند.
وی اظهار کرد: تمام دانش آموزانی که در محدوده مدارس نمونه هستند باید بتوانند در این مدارس ثبت نام کنند و وضعیت نامشخص برای ثبت نام در این مدارس و بلاتکلیفی ایجاد شده برای والدین و دانش آموزان، توهین به آنان است.
یکی دیگر از والدین گفت: درست است که تقاضا برای ثبت نام در مدارس نمونه دولتی سابق زیاد است اما روشن نبودن تکلیف ثبت نام دانش آموزان جدید در این مدارس، نوعی نابسامانی است.
احمد مرادی افزود: 2 ماه دیگر تا آغاز سال تحصیلی مانده اما هنوز تکلیف ثبت نام در این مدارس مشخص نشده و سخن از عدم جذب دانش آموز زده می شود.
وی اظهار کرد: تحصیل در یک مدرسه خوب با حضور معلمان خوب برای سرنوشت روشن، آرزوی هر پدر و مادری برای فرزندانشان است اما به نظر می رسد مدیران آموزشی از این نگرانی یا بی اطلاعند یا از کنار آن ساده عبور می کنند.
وی گفت: وضعیت نابسامان و نامشخص ثبت نام در این مدارس باعث ایجاد استرس و سردرگمی برای والدین و دانش آموزان شده و هرچه زمان می گذرد این استرس بیشتر می شود.
مرادی با بیان اینکه عدالت آموزشی و اجتماعی در این است که همه بتوانند در مدرسه ای که می خواهند و در محدوده آن هستند ثبت نام کنند، افزود: با این حال محرومیت از تحصیل در برخی مدارس با ترفندهای مختلف برای بخشی از دانش آموزان وجود دارد و صرفا عده ای خاص می توانند از خدمات خوب آموزشی بهره مند شوند.

* هنوز تصمیم گرفته نشده
دبیر و سخنگوی ستاد ثبت نام اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: ثبت نام و جذب دانش آموز جدید در مدارس نمونه دولتی سابق هنوز مورد تصمیم گیری و قطعیت قرار نگرفته است.
رضا صابری تولایی افزود: البته ثبت نام این مدارس در 2 بخش مناطق کم برخوردار و برخوردار مد نظر قرار می گیرد.
وی اظهار کرد: ثبت نام مدارس نمونه دولتی در مناطق کم برخوردار که بیشتر در شهرستانها و مناطق آموزشی قرار دارند بر اساس دستورالعمل ارسال شده طبق جدول امتیازبندی انجام می شود.
وی گفت: برای مدارس نواحی برخوردار نیز که همه آنها در کلانشهر مشهد قرار دارند هنوز دستورالعملی صادر نشده و تصمیم گیری در این زمینه در حال انجام است.
تولایی افزود: ثبت نام در مدارس نمونه مقطع ابتدایی طبق دستورالعمل انجام می شود و در مدارس متوسطه دوم هم خروجی مدارس متوسطه اول ثبت نام می گردند اما وضعیت ثبت نام در مدارس متوسطه اول طی یک هفته تا 10 روز آینده روشن می شود.
وی اظهار کرد: ثبت نام میان پایه شامل پایه هشتم و نهم در این مدارس طبق روال عادی در جریان است و مشکل فقط مربوط به دانش آموزان پایه هفتم است.

* روند طبیعی ثبت نام در خراسان رضوی
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه ثبت نام در سایر مدارس و مقاطع در این استان طی روند طبیعی در حال انجام است گفت: تاکنون مشکلی در روند ثبت نام در دیگر مدارس استان وجود نداشته است.
وی افزود: پیش بینی می شود بیش از یک میلیون و 200 هزار دانش آموز طی سال تحصیلی جدید در مدارس استان مشغول تحصیل شوند.
وی اظهار کرد: حدود 700 هزار نفر از این تعداد را دانش آموزان مقطع ابتدایی تشکیل می دهند.
تولایی گفت: بیش از 56 هزار دانش آموز دبیرستانی استان نیز در هنرستانهای فنی حرفه ای و کار و دانش تحصیل می کنند که سعی می کنیم با هدایت تحصیلی دانش آموزان، این تعداد را در سال تحصیلی جدید به بیش از 60 هزار نفر برسانیم.
7496 / 6053


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رسانه
رسانه

آخرین اخبار

واژگونی اتوبوس 9 کشته و زخمی برجای گذاشت
تهران-ایرنا- واژگونی اتوبوس مسافربری در محور چابهار- زاهدان 9 کشته و زخمی بر جای گذاشت.
دولت سیاست ارزی را متناسب با نیازها و نظر مردم اعمال می کند
یزد - ایرنا - معاون صادراتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سیاست ها در بخش ارزی تغییر کرد و دولت مصمم است تصمیمات را متناسب با شرایط و با توجه به نیازها و نظر مردم اعمال کند.
شهیدی که در مرقد امام حسین (ع) جواز شهادت گرفت
بجنورد- ایرنا- مرتضی زرهرن شهید مدافع حرم شیروان که قبل از اعزام به سوریه به زیارت امام حسین (ع) و عتبات عالیات مشرف شد و مجوز شهادتش را برای دفاع از حرم آل الله از سرور و سالار شهیدان گرفت.
دادگاه صهیونیستی دو فلسطینی را به حبس ابد محکوم کرد
تهران – ایرنا – منابع خبری گزارش دادند که دادگاه رژیم صهیونیستی دو فلسطینی را به اتهام قتل یک شهرک نشین صهیونیست به حبس ابد محکوم کرد.
چین سفر به کشور پالائو را غیرقانونی اعلام کرد
پکن- ایرنا- چین با اعلام اینکه از این پس سفر به 'پالائو' برای گردشگران این کشور غیرقانونی است در تلاش است این کشور متحد تایوان را تحت فشار بگذارد.
جدال نفسگیر آمریکایی ها در روز دعوت از پوتین به کاخ سفید
تهران – ایرنا – در روزی که ارکان اطلاعاتی، امنیتی و قضایی آمریکا دست به دست هم دادند تا به محبوبیت ولادیمیر پوتین نزد دونالد ترامپ خدشه وارد کنند، رئیس جمهوری ایالات متحده شگفتی دیگری خلق کرد و از برنامه ریزی برای دیداری دوباره با همتای روس خود خبر داد.
آمریکا از ابتکار نماینده ویژه سازمان ملل در یمن استقبال کرد
نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن ابتکار دیپلماتیک برای حل بحران این کشور استقبال کرد.
آموزش و پرورش رسانه 'سینا تی وی' راه اندازی می کند
شهرکرد- ایرنا- رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش از فعال شدن و راه اندازی رسانه تعاملی 'سینا تی وی ' در این وزارتخانه خبر داد و گفت: این رسانه با استفاده از اینترنت رایگان برای تمامی اولیای دانش آموزان در استانهای کشور قابل دریافت است.
آموزش و پرورش رسانه 'سینا تی وی' راه اندازی می کند
شهرکرد- ایرنا- معاون وزیر و رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش از فعال شدن و راه اندازی رسانه تعاملی 'سینا تی وی ' در این وزارتخانه خبر داد.
اجرای دوباره عقد ازدواج با مهریه متفاوت، بدون انحلال عقد اول
اگر عقد اول بر مهریه پانصد هزار تومان خوانده شده، مهریه همین مقدار است و عقد دوم هیچ اثرى ندارد و نوشتن سى سکه در قباله محضرى، هیچ حقى براى زن ایجاد نمى‌کند، مگر آنکه در ضمن عقد لازم دیگرى شرط کنند که سى سکه بر مهریه اول اضافه گردد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خواراکی‌هایی که صبح بمب انرژی شما هستند
انواع مختلفی از دانه‌های خوراکی وجود دارند که می‌توانند با خستگی صبحگاهی مقابله کنند. این مواد غذایی کالری کمی دارند و سرشار از مواد مغذی هستند که به حفظ و تقویت سلامت بدن کمک می‌کنند.
پدر و مادر بی‌رحمی که برای معروف‌شدن پسرشان را کشتند!+ عکس
پدر و مادر بی رحمی در نیوجرسی برای معروف شدن و لاکچری نشان دادن خود، پسر ۴ ماهشان را خفه و با سلفی گرفتن از جسد وی خود را در فضاهای مجازی معروف کردند.
شکست ٤ گله حریف استقلال در آسیا
تیم فوتبال السد با نتیجه ٤-١ برابر دویسبورگ شکست خورد.
مشکل عجیب یورگن کلوپ با جوردن هندرسون
یورگن کلوپ، سرمربی لیورپول، فاش کرد که جوردن هندرسون، کاپیتان تیمش، را متقاعد کرده که زودتر از موعد مقرر، از تعطیلات برنگردد.
وزیر کار: بنده وزیر بیکاران هم هستم
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کارگران انقلابی‌ترین قشر جمهوری اسلامی هستند گفت: اجازه نمی‌دهیم تحریم به زندگی مردم آسیب برساند، من وزیر کار هستم و باید از کارگران حمایت کنم بنده وزیر بیکاران هم هستم.
حفظ عفاف از جمله اهداف مهم شهدا در دفاع از ایران اسلامی بود
کنسرت حسام الدین سراج در مشهد برگزار شد
نبود روابط عمومی فعال آسیب جدی در اداره های دولتی است
خادمان امام رضا سفیران معرفت هستند
عملیات اجرایی مدرسه 6 کلاسه سرپل ذهاب آغاز شد
ما به هیچ وجه به دنبال محدود کردن رسانه ها نیستیم
رقابت 20 گروه سرود جشنواره رضوی در قم آغاز شد
24 بقعه متبرکه کرمان تحت مدیریت اوقاف اداره می شود
گواهی ثبت جامع التواریخ رونمایی شد
اعزام زائران بوشهری به دیار وحی آغاز شد