پشت صحنه یک سیرک

11:58 ۱۳۴ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 279 0
پشت صحنه یک سیرک

زنجان – ایرنا – زندگی، عشق، خانواده، وابستگی، خطر و نگرانی ها در سیرکی که اعضای آن از اقصی نقاط جهان گرد هم آمده اند، معنای دیگری دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، سیرک برخلاف ظاهر خنده دار و شادابی که دارد، صحنه دیگری از زندگی و معنای زندگی کردن را به نمایش می گذارد که به طور قطع با برداشتی که دیگران از آن دارند، متفاوت است.
شاید سخت بتوان معنای این جمله ، «خندیدن مردم عشق و علاقه من است»، را درک کرد، به دشواری بتوان برداشت دیگری از خانواده به همان معنای داشتن پدر، مادر، خواهر، بردار و همسر را تصور کرد اما واقعیت این است که تمام این سختی ها همگی در یک سیرک دور هم جمع شده و در اتصالی غیر قابل باور، جمع هماهنگی را تشکیل داده اند.
وجه مشترک زندگی تمامی این افراد اعتماد، شادی و در قید و بند سختی های زندگی نبودن است، موضوعی که به آسانی در سخن یکی از بازیگران آن که می گوید: اگر از بند بیفتم و زندگی ام تمام شود، مشکلی نیست، زندگی من همین و آشکار است.
چنین شرایطی برای تمام بیش از 150 بازیگر یک سیرک که از هر پنج قاره نمایندگانی دارند، فراهم شده ، زندگی منحصر به فردی که برای اغلب آنان همچون میراثی ارزشمند به ارث رسیده است.
الکس کیتزا یکی از هنرپیشه های سیرک از کشور کنیا است که به دلیل داشتن پوست قهوه ای رنگ از سوی دوستانش ملقب به مرد شکلاتی شده است، هنرمندی که نگاه جالبی به مردم زنجان دارد و می گوید: مردم این شهر هم مثل اهالی کنیا هستند و همچون دیگر نقاط جهان خوب و بد دارند و همه جا همین است.
وی می گوید: از اینکه مردم مرد شکلاتی صدایم می کنند، نمایش هایم را دوست دارند و خوشحال می شوند از کارم با تمام وجود لذت می برم.
جفرسون انریکه بند باز سیرک است، کسی که با دوچرخه روی بند در ارتفاع حداقل پنج متری حرکت می کند ولی خودش می گوید از این کار لذت می برد.
این هنرمند 28 ساله از 13 سالگی در سیرک مشغول بندبازی است، با زن و دخترش زندگی می کند و می گوید: اگر هم اتفاقی رخ داد و از آن بالا سقوط کردم، مشکلی نیست، این زندگی من است و من عاشق آن هستم.
کسی حتی نمی تواند حدس بزند، با نمک ترین شخص سیرک پسری 20 ساله باشد که شغل دلقکی را از پدر و مادربزرگش به ارث برده باشد، پسر دورگه اسپانیا کلمبیایی.
وینستون با نام هنری قومینولا می گوید: زندگی سیرکی همین است، شاد کردن مردم بخشی از لذت زندگی ما است.
وی ادامه می دهد: از اینکه می توانیم ساعتی مردم را از تمام دغدغه های روزمره زندگی دور کنیم و بخندانیم، خوشحالم و این نوع زندگی لذت بخش است.
میلاد غلام زاده سر دسته هنرمندان این سیرک سخن جالبی در خصوص نگاه ساکنان این سرزمین خنده دارد و می گوید: وقتی کسی وارد این جمع شد، نباید فکر کند وارد سیرک شده و یک هنرپیشه است، بلکه باید این را با تمام وجود بپذیرد که اینجا خانه و خانواده است و در همین محل هم مسئولیت هایی بر عهده دارد.
وی که مسئولیت سخنرانی و اجرای سیرک را برعهده دارد درآمد سیرک را خوب توصیف می کند و می افزاید: هر کسی نمی تواند با سختی های زندگی سیرکی کنار بیاید.
اینکه هر کدام از اعضای این گروه از یک کشور با یک فرهنگ و زبان خاص هستند و اغلب آنان زبان همدیگر را متوجه نمی شوند اما همدیگر را می فهمند و درک می کنند، خروجی موفقی را روی صحنه می برد، این سخن غلام زاده است که به خبرنگار ایرنا می گوید.
این هنرمند 30 ساله نزدیک به چهار سال قبل به خانواده سیرک پیوسته اعتقاد دارد زندگی سیرکی سبک خاصی از زندگی است، اینکه تمام دغدغه ات خنداندن مردم باشد، نگران جا و مکان نباشی، از سفرهای مکرر و متعدد خسته نشوی و به این جابه جایی خو بگیری، کار آسانی نیست.
غلام زاده این را هم می گوید که اگر اعتماد متقابل و هماهنگی نباشد به یقین نمی توان روی صحنه با بداهه کار را پیش برد، کاری که در سیرک معنا و جایگاه خاصی دارد.
هر کدام از بازیگران این صحنه نمایش بدون آنکه نگرانی های روزمره مردم خارج از محیط سیرک را داشته باشند، هر شب خود را می آرایند و لباس کار مجلل خود را بر تن می کنند و بدون آنکه خبری از تقیدات و چارچوب های دیگران داشته باشند، به هنرنمایی می پردازند، هر کسی به میزان وسع و هنر خود.
زنجان 64 روز میزبان سیرکی بود که هنرمندانش این شهر را زیبا و آرام و با مردمی همچون مردم سایر دنیا دیدند، کنار آنها نفس کشیدند و تلاش کردند و شب هایشان را با خنده به پایان بردند.
سیرک آمد و تمام نمایش های از پیش تعیین شده خود را به روی صحنه برد اما کسی حتی جویا نشد که در این جمع، غم و اندوه چه معنایی دارد، سوالی که در کنار پاسخ لذت بردن از شادی مردم، هیچ معنایی ندارد.
3001/6085


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

سوالاتی که نباید در اولین قرار ملاقات بپرسید
اولین قرار ملاقات از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا طرف مقابل تان شما را از همان دیدار اول قضاوت می کند و در مورد رابطه با شما تصمیم می گیرد، بنابراین باید خیلی محتاط باشید و طوری رفتار کنید که تاثیرگذار باشد. مطمئنا سوالات زیادی در ذهن تان هست که دوست دارید در اولین قرار از طرف مقابل تان بپرسید اما آیا پرسیدن هر سوالی، مجاز است؟
جوکوویچ: زورو استحقاق قهرمانی را داشت
الکساندر زوِرِو توانست با برتری مقابل جوکوویچ عنوان قهرمانی تور تنیس لندن را کسب کند.
آقای برانکو، آقای کی‌روش؛ بس کنید
دیگر حوصله همه از این مقدار تکه‌پرانی و متلک گویی کی‌روش و برانکو به هم سر رفته است.
آگهی ترحیم هوادار یوونتوس درباره گلزنی رونالدو
ماریو استفانینی در آگهی ترحیمش اعلام کرد با گل‌های مهاجم پرتغالی به آرامش خواهد رسید.
ساوت گیت: هری کین بهترین گلزن جهان است
سرمربی تیم ملی فوتبال انگلیس با تمجید از هری کین او را بهترین گلزن سال ۲۰۱۸ دانست.
گل زده پرسپولیس سرانجام دو رقمی می‌شود؟
شاگردان برانکو ایوانکوویچ در 9 بازی ابتدایی 9 گل زدند و حالا امیدوارند در مقابل پیکان گل زده خود را دو رقمی کنند.
پنجره بسته پرسپولیس تمدید می‌شود؟
مهاجم فعلی تیم پیکان تهران برای دریافت مطالباتش از باشگاه پرسپولیس تصمیم دارد تا اجازه ثبت قرارداد بازیکنان جدید سرخپوشان را در نیم فصل نقل و انتقالات ندهد.
ادعای واهی کی‌روش در مورد تهدید در استادیوم‌ها
سرمربی تیم ملی در حالی مدعی است طی چند وقت اخیر در استادیوم‌ها با توجه به تهدید برخی لیدرها حضور نیافته، که بعید است حتی با پذیرش این موضوع هم در برخی استادیوم‌ها تهدیدی متوجه او باشد.
سرمربی آمیان: قدوس رهبر تیم من است
سرمربی 53 ساله آمیان از عملکرد مهاجم تیمش رضایت کامل دارد.
محرمی: می‌خواهند پوست پرسپولیس را بکنند!
ستاره پیشین باشگاه پرسپولیس نیز وارد دعوای مدیران این باشگاه با سازمان لیگ بابت برگزاری دیدار با پیکان شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دولت 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس تهران را پراخت کرد
تهران- ایرنا- رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اعلام کرد: 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس توسط دولت پرداخت شد.
بسته‌های حمایتی دولت به چه گروه هایی تعلق می گیرد؟
محسنی بندپی گفت: بسته‌های حمایتی برای تمامی افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، کارکنان دولت و بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران صندوق بازنشستگی کشوری و تأمین اجتماعی پیش‌بینی شده است.
نماینده مجلس: باید با سرقت علمی برخورد جدی کرد
تهران - ایرنا - عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: دانشگاه ها باید شرایط را برای پژوهش مهیا کنند و اگر سرقتی علمی رخ دهد با آن برخورد جدی شود.
گریم عجیب مصطفی زمانی- عکس
مصطفی زمانی به جمع بازیگران سریال «نهنگ آبی» پیوست.
لیلا اوتادی در میان «خرهایی که آدم نمی شوند» -عکس
با پایان فیلمبرداری، ساخت موسیقی و انجام جلوه های ویژه فیلم «خرها آدم نمی شوند» آغاز شد.
13 نمایش مرحله پایانی جشنواره تئاتر کُردی سقز مشخص شد
مازندران میزبان جشنواره قصه گویی منطقه 5 کشور شد
نمایش عروسکی «دهکده هاپوخان» از اول آذرماه روی صحنه می رود
23 هزار ایلامی در سینما فرهنگ به تماشای فیلم نشستند
نیاز رسانه‌ای ما به شرکت‌های خارجی برطرف شده است
نمایش «تنهایی» در عجب شیر به روی صحنه می رود
'بهتراست دهانمان را ببندیم' در رشت
«جانوران شگفت‌انگیز» در صدر گیشه سینمای جهان
اظهار نگرانی انجمن تهیه کنندگان مستقل از تشکیل صنف واحد دولتی
معرفی عوامل فیلم جدید سعید روستایی