پشت صحنه یک سیرک

11:58 ۱۳ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 62 0
پشت صحنه یک سیرک

زنجان – ایرنا – زندگی، عشق، خانواده، وابستگی، خطر و نگرانی ها در سیرکی که اعضای آن از اقصی نقاط جهان گرد هم آمده اند، معنای دیگری دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، سیرک برخلاف ظاهر خنده دار و شادابی که دارد، صحنه دیگری از زندگی و معنای زندگی کردن را به نمایش می گذارد که به طور قطع با برداشتی که دیگران از آن دارند، متفاوت است.
شاید سخت بتوان معنای این جمله ، «خندیدن مردم عشق و علاقه من است»، را درک کرد، به دشواری بتوان برداشت دیگری از خانواده به همان معنای داشتن پدر، مادر، خواهر، بردار و همسر را تصور کرد اما واقعیت این است که تمام این سختی ها همگی در یک سیرک دور هم جمع شده و در اتصالی غیر قابل باور، جمع هماهنگی را تشکیل داده اند.
وجه مشترک زندگی تمامی این افراد اعتماد، شادی و در قید و بند سختی های زندگی نبودن است، موضوعی که به آسانی در سخن یکی از بازیگران آن که می گوید: اگر از بند بیفتم و زندگی ام تمام شود، مشکلی نیست، زندگی من همین و آشکار است.
چنین شرایطی برای تمام بیش از 150 بازیگر یک سیرک که از هر پنج قاره نمایندگانی دارند، فراهم شده ، زندگی منحصر به فردی که برای اغلب آنان همچون میراثی ارزشمند به ارث رسیده است.
الکس کیتزا یکی از هنرپیشه های سیرک از کشور کنیا است که به دلیل داشتن پوست قهوه ای رنگ از سوی دوستانش ملقب به مرد شکلاتی شده است، هنرمندی که نگاه جالبی به مردم زنجان دارد و می گوید: مردم این شهر هم مثل اهالی کنیا هستند و همچون دیگر نقاط جهان خوب و بد دارند و همه جا همین است.
وی می گوید: از اینکه مردم مرد شکلاتی صدایم می کنند، نمایش هایم را دوست دارند و خوشحال می شوند از کارم با تمام وجود لذت می برم.
جفرسون انریکه بند باز سیرک است، کسی که با دوچرخه روی بند در ارتفاع حداقل پنج متری حرکت می کند ولی خودش می گوید از این کار لذت می برد.
این هنرمند 28 ساله از 13 سالگی در سیرک مشغول بندبازی است، با زن و دخترش زندگی می کند و می گوید: اگر هم اتفاقی رخ داد و از آن بالا سقوط کردم، مشکلی نیست، این زندگی من است و من عاشق آن هستم.
کسی حتی نمی تواند حدس بزند، با نمک ترین شخص سیرک پسری 20 ساله باشد که شغل دلقکی را از پدر و مادربزرگش به ارث برده باشد، پسر دورگه اسپانیا کلمبیایی.
وینستون با نام هنری قومینولا می گوید: زندگی سیرکی همین است، شاد کردن مردم بخشی از لذت زندگی ما است.
وی ادامه می دهد: از اینکه می توانیم ساعتی مردم را از تمام دغدغه های روزمره زندگی دور کنیم و بخندانیم، خوشحالم و این نوع زندگی لذت بخش است.
میلاد غلام زاده سر دسته هنرمندان این سیرک سخن جالبی در خصوص نگاه ساکنان این سرزمین خنده دارد و می گوید: وقتی کسی وارد این جمع شد، نباید فکر کند وارد سیرک شده و یک هنرپیشه است، بلکه باید این را با تمام وجود بپذیرد که اینجا خانه و خانواده است و در همین محل هم مسئولیت هایی بر عهده دارد.
وی که مسئولیت سخنرانی و اجرای سیرک را برعهده دارد درآمد سیرک را خوب توصیف می کند و می افزاید: هر کسی نمی تواند با سختی های زندگی سیرکی کنار بیاید.
اینکه هر کدام از اعضای این گروه از یک کشور با یک فرهنگ و زبان خاص هستند و اغلب آنان زبان همدیگر را متوجه نمی شوند اما همدیگر را می فهمند و درک می کنند، خروجی موفقی را روی صحنه می برد، این سخن غلام زاده است که به خبرنگار ایرنا می گوید.
این هنرمند 30 ساله نزدیک به چهار سال قبل به خانواده سیرک پیوسته اعتقاد دارد زندگی سیرکی سبک خاصی از زندگی است، اینکه تمام دغدغه ات خنداندن مردم باشد، نگران جا و مکان نباشی، از سفرهای مکرر و متعدد خسته نشوی و به این جابه جایی خو بگیری، کار آسانی نیست.
غلام زاده این را هم می گوید که اگر اعتماد متقابل و هماهنگی نباشد به یقین نمی توان روی صحنه با بداهه کار را پیش برد، کاری که در سیرک معنا و جایگاه خاصی دارد.
هر کدام از بازیگران این صحنه نمایش بدون آنکه نگرانی های روزمره مردم خارج از محیط سیرک را داشته باشند، هر شب خود را می آرایند و لباس کار مجلل خود را بر تن می کنند و بدون آنکه خبری از تقیدات و چارچوب های دیگران داشته باشند، به هنرنمایی می پردازند، هر کسی به میزان وسع و هنر خود.
زنجان 64 روز میزبان سیرکی بود که هنرمندانش این شهر را زیبا و آرام و با مردمی همچون مردم سایر دنیا دیدند، کنار آنها نفس کشیدند و تلاش کردند و شب هایشان را با خنده به پایان بردند.
سیرک آمد و تمام نمایش های از پیش تعیین شده خود را به روی صحنه برد اما کسی حتی جویا نشد که در این جمع، غم و اندوه چه معنایی دارد، سوالی که در کنار پاسخ لذت بردن از شادی مردم، هیچ معنایی ندارد.
3001/6085


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

چرا ایران، ترکیه و مالزی نشد؟
"تا هنگامی که قیمت بنزین هزار تومان است و قیمت برق نیز کمتر از ١٠ درصد متوسط جهانی است، چرا مردم بیشتر و بیشتر مصرف نکنند؟ وقتی ارز ٨٠٠٠ تومانی را ٤٢٠٠ تومان می‌دهیم چرا افراد بی‌تخصص و ناآشنا با آن هر کالایی را وارد نکنند؟ "
۳۰ تیر، روز گرم قیام، به روایت یک شاهد عینی
«نگارنده ۱۶ سال داشتم. همانند دیگر نوجوانان و دانش‌آموزان به سمت میدان بهارستان می‌رفتم. روانشاد «داریوش فروهر» را با یک دوچرخه کورسی در خیابان اکباتان، دقیقاً همان جایی که «امیر بیجار» شهید شد، دیدم به من اشاره کرد که به‌ سمت بهارستان بروم، هنوز به کوچه نظامیه نرسیده بودم که تیراندازی در آن منطقه شروع شد...»
راه حذف موسیقی زیرزمینی بازکردن در سالنهای کنسرت است
مشهد- ایرنا- استاد آواز ایرانی گفت: راه حذف موسیقی زیرزمینی باز کردن در سالنهای کنسرت است اجازه دهید هنرمند با مخاطب خود ارتباط برقرار کند.
دانشگاه های بوشهر و اسپانیا تفاهم نامه همکاری امضا کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: این مرکز برای توسعه تعاملات آموزشی، فرهنگی، علمی و پژوهشی با دانشگاه 'کوردوبا' کشور اسپانیا تفاهم نامه همکاری امضا کرد.
رییس شورای شهر: بازگشت نیکنام عیدی نظام به مردم یزد است
یزد - ایرنا - رییس شورای اسلامی شهر یزد گفت: در آستانه میلاد امام رضا(ع)، بازگشت مجدد سپنتا نیکنام با رای قاطع مجمع تشخیص مصلحت نظام، عیدی نظام جمهوری اسلامی به مردم یزد است.
بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام رفع می شود
تهران- ایرنا- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با اشاره به اعتبار ٧٠ میلیارد تومانی درنظر گرفته شده برای رفع بوی نامطبوع فرودگاه امام خمینی(ره) گفت: همه دستگاه های متولی باید در اجرای تصمیمات اتخاذ شده در این خصوص بسیج شوند.
نیکنام دقایقی پیش در شورای شهر یزد شرکت کرد
یزد- ایرنا- سپنتا نیکنام، نماینده زرتشتی منتخب مردم شهر یزد، عصر امروز بعد از 9 ماه در جلسه شورای اسلامی این شهر حضور یافت.
سهم دانشگاه های خوزستان از آموزش عالی کم است
اهواز - ایرنا - رییس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: سهم دانشگاه های استان خوزستان در بحث آموزش عالی در مقایسه با سایر استان ها کمتر است و هم اکنون بیشتر دانشجویان خوزستان در بخش غیر دولتی تحصیل می کنند.
انگیزه و تحرک مدیران در کنار تخصیص اعتبار لازمه توسعه است
اهواز - ایرنا - مدیر امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه انگیزه و تحرک مدیران در کنار تخصیص اعتبار، لازمه توسعه است گفت: اگر مدیران در زمینه تعریف پروژه ها اهتمام داشته باشند سازمان برنامه و بودجه با وجود محدودیت ها با آنها همکاری می کند.
جشنواره فوتسال نونهالان در آران و بیدگل آغاز شد
کاشان- ایرنا- چهارمین جشنواره سراسری فوتسال پسران زیر 12 سال کشور با حضور تیم هایی از 18 استان در ورزشگاه شهدای ورزشکار آران و بیدگل آغاز شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیف لیست دریافت کنندگان ارز دولتی را به دادستانی فرستاد-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز شنبه 30 تیر 97 را در اینجا مشاهده کنید.
پخش برنامه «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی، عقب افتاد
برنامه عصرگاهی «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی در خصوص شفاف سازی اتهامات مالی، امروز ساعت 17:40 پخش می شود.
فعالیت جدید و کاملا متفاوت ˮبهاره رهنماˮ -عکس
آلبوم دکلمه و موسیقی «تمام شد» با طراحی صدا، موسیقی و متن اردوان طاهری و کلام بهاره رهنما در دسترس علاقه مندان موسیقی قرار گرفت.
دامپزشکی: سوختگی گاومیش‌ها دیر اطلاع داده شد
مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: موضوع سه رأس گاومیش که در هورالعظیم که به هر دلیلی دچار سوختگی شده بودند، دیر به دامپزشکی اطلاع رسانی شد.
آقاخان از استقلال جدا می شود؟
مرتضی آقاخان خرید جدید تیم فوتبال استقلال پس از چند روز حضور در تمرینات، مصدوم شد. پزشکان پس از بررسی به این نتیجه رسیدند که پای بازیکن فصل گذشته پیکان باید جراحی شود.
وضعیت نابسامان موسیقی حاصل عملکرد نهادهای ناظر است
اکران ویژه‌ی «دارکوب» به نفع «زنان خانه خورشید» و «طلوع بی‌نشان»
از نمایشنامه‌خوانی «معرکه در معرکه» تا اهدای جایزه ملی سینمای 100
جدیدترین حکمی که در فارابی زده شد
نبود حمایت موجب دلسردی فعالان تئاتر کودک و نوجوان می‌شود
لولایی: تلویزیون پول ندارد
پنهان، پشت احسان و مهران
جایزه ملی سینمای 100 اهدا می‌شود
«خانه نم‌زده» در عمارت نوفل‌لوشاتو
از خاک خوردن تئاتر خاوران تا احیاء پارک آبی آزادگان