معادن به شرط فرآوری داخل استان واگذار می شود

14:07 ۷۹ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 319 0
معادن به شرط فرآوری داخل استان واگذار می شود

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: از آنجا که این استان دارای ظرفیت های معدنی زیادی است که بخشی از آن به صورت خام خارج می شود لذا شرط واگذاری معادن به سرمایه گذاران، فرآوری مواد معدنی داخل استان است.

ایرنا

به گزارش ایرنا محمدمهدی مروج الشریعه روز یکشنبه در نشست شورای معادن استان خراسان جنوبی افزود: تمامی شرایط لازم برای سرمایه گذاری در حوزه معادن استان فراهم است و در آمایش سرزمینی استان حداقل 600 شیت (پهنه) توسط دانشگاه بیرجند در این زمینه تدوین شده است.
وی گفت: همه مدعی هستیم بالاترین ظرفیت استان معدن است لذا نقش نهادهای خصوصی (عمومی غیر دولتی یا کاملا خصوصی) برای سرمایه گذاری در این حوزه باید ایجاد اشتغال پایدار و تغییر وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم باشد.
وی اظهار داشت: قرار است آثار ظرفیت های معدنی استان را در زندگی و وضعیت اقتصادی مردم مشاهده کرده و به جایی برسانیم که وقتی فردی اسم خراسان را شنید یاد مزیت های معدنی آن بیفتد.
استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر برگزاری منظم و منسجم جلسات شورای معادن استان یادآور شد: قرار نیست در اینگونه جلسات فقط گزارش عملکرد ارایه شود بلکه تاثیر عینی و عملی آن باید مشهود باشد.
وی بیان کرد: تا زمانیکه به شورای معادن صرف برگزاری جلسه نگاه کنیم آثار توسعه سرمایه گذاری در استان با نواقص مواجه شده و پیشرفت چشمگیری نخواهد داشت.
وی به ظرفیت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی استان اشاره کرد و گفت: پارسال نمایشگاهی در این زمینه توسط میراث فرهنگی با حضور 17 استان کشور در بیرجند برگزار شد که انتظار می رود همچنان ادامه داشته باشد.
مروج الشریعه با اشاره به حضور خراسان جنوبی در نمایشگاه نوروزگاه مشهد در نوروز 97 عنوان کرد: همچنین برای سال های آتی حضور در نمایشگاه های نوروزی استان های شیراز و اصفهان پیگیری می شود و بنا داریم کف فروش صنایع دستی و سوغات استان حداقل به بالای یک میلیارد تومان برسد.
وی اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت تهیه، تراش، فرآوری، فروش، بازاریابی و سایر موارد در زمینه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی استان مانند صفحه نامنظی از شطرنج بوده که مهره های آن در حال گردش نامنظم هستند.
وی افزود: در حالی می توان از این ظرفیت بالقوه به درستی برخوردار شد که برخی سنگ ها را برداشته و به صورت خام به فروش می رسانند لذا ارزش افزوده آن به جیب برخی می رود.
نماینده عالی دولت در استان خراسان جنوبی تاکید کرد: تمامی شرایط برای استفاده از این ظرفیت مهم به ویژه در رونق اشتغال در مناطق روستایی استان فراهم است اما حلقه مفقوده، سرمایه گذارن کلان واسط استان هستند.
وی گفت: هم اکنون در بسیاری از مناطق استان کارگاه های خانگی یا سنتی به تراش سنگ های قیمتی روی آورده اند اما در فروش آن با مشکل مواجه هستند که باید در این زمینه سرمایه گذاران متوسط ورود کرده و در کنار احداث کارگاه های تراش سنگ، بازاریابی آن را بر عهده بگیرند.
وی بیان کرد: مسئولان صنایع و معادن و میراث فرهنگی استان باید برای پیگیری و رفع مشکلات موجود استان در زمینه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی جلسات مجزا و اختصاصی برگزار کنند.
مروج الشریعه با بیان اینکه مردم و مسئولان استان هنوز آثار وجود سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی را لمس نکرده اند گفت: این در حالیست که در شورای معادن استان اطلاعات بسیار وسیعی در این زمینه ارایه می شود اما هنوز برند خاصی در استان وجود ندارد.
وی از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی خواست پیگیر حضور اعضای کمیسیون صنایع و معادن به استان باشند چراکه این کمیسیون فوق العاده برای استان مفید خواهد بود.
وی در ارتباط با واگذاری پهنه های اکتشافی معادن به سرمایه گذاران نیز گفت: در این راستا باید کاری کنیم هزینه ریسک سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران به حداقل برسد لذا باید به سرمایه گذار در تامین برخی زیرساخت ها کمک کرد.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه تکلیف سرمایه گذاران بخش معدن باید مشخص شود عنوان کرد: سرمایه گذار تابلوی روشنی برای سرمایه گذاری می خواهد و اصل عدم خام فروشی قطعا باید مدنظر وی قرار گیرد.
وی گفت: برای سرمایه گذاری در حوزه معادن استان یکسری امتیازات در اختیار سرمایه گذاران قرار دهیم از جمله اینکه از محل اعتبارات فنی و اعتباری به وی کمک خواهیم کرد.
وی با تاکید بر اینکه تکلیف سازمان زمین شناسی باید در استان روشن شود اظهار داشت: انتظار داریم سازمان زمین شناسی کشور گزارش تکمیلی خود را در خصوص اطلس معادن استان ارایه دهد.
مروج الشریعه بر لزوم مدیریت جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی استان تاکید کرد و گفت: برای این مهم بهترین راه تعامل با سرمایه گذار است و بنتونیت منطقه سرایان به صورت خام از استان خارج می شود که در این راستا از سرمایه گذار آن قول گرفتم تا یک واحد فرآوری در این شهرستان ایجاد کند و ما نیز با حداکثر ممکن به این سرمایه گذار کمک خواهیم کرد.
وی گفت: مردم انتظار جدی دارند حتی یک گرم از مواد معدنی استان خام خارج نشود اما جای فرآوری های قابل توجه در شهرستان زیرکوه نیز خالی است.
استاندار خراسان جنوبی از میراث فرهنگی استان خواست سنگ های نیمه قیمتی و قیمتی را مانند سایر سوغات استان در سبد هدایا قرار دهند.
استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: اگر می خواهیم برای استان سوغات تعریف کنیم باید در شکل بسته بندی که مهمترین مسئله ذوق، خلاقیت و ابتکار در نوع بسته بندی است از کارشناس خوش ذوق بخش خصوصی استفاده شود.
وی بیان کرد: در صورت فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ابتدا استانداری و سپس سایر دستگاه های اجرایی را مجاب می کنیم که برای سوغات و هدایا از این مهم استفاده کنند.
7557*3028


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

تولید و تجارت
تولید و تجارت

آخرین اخبار

دومین پیروزی تیم های ساحلی ایران در قهرمانی آسیا
تهران- ایرنا-تیم های ملی الف و ب ایران در دومین دیدار خود در بازی های قهرمانی آسیا که در تایلند مقابل حریفان خود به پیروزی رسیدند.
شهرآورد پنجشنبه، روز پرسپولیس خواهد بود
تهران- ایرنا- سرپرست تیم فوتبال پرسپولیس گفت: در شهرآورد پیش رو، پرسپولیس شرایط خوبی دارد و اگر حمایت هواداران هم در این بازی مانند همیشه ما را همراهی کنند، می توانیم اتفاق خوبی را رقم بزنیم.
لایحه ورود دارندگان «فن آی دی» به یورو 2020 به بحث گذاشته شد
تهران - ایرنا - نمایندگان مجلس دومای روسیه لایحه پیشنهادی دولت این کشور مبنی بر صدور مجوز برای دارندگان کارت هواداری (FAN ID) جام جهانی 2018 به منظور حضور در ورزشگاه های محل برگزاری بازی های یورو 2020 بدون ارائه روادید را به بحث گذاشتند.
تیم خلیج فارس شیراز قهرمان فوتبال فارس شد
شیراز-ایرنا-رقابت های فوتبال زیر 15سال استان فارس با قهرمانی تیم خلیج فارس شیراز پایان یافت.
شفر: از هیچ چیزی نمی ترسم
تهران – ایرنا- «وینفرد شفر» سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت: من یک مربی هستم و از هیچ چیزی نمی ترسم و هراسی به خود راه نمی دهم.
آزمایش دوپینگ مهاجم سابق تیم ملی ایتالیا مثبت اعلام شد
تهران - ایرنا - آزمایش دوپینگ «جوزپه روسی» مهاجم سابق تیم ملی ایتالیا، در جریان دیدار تیم جنوا باشگاه پیشین وی و بنونتو در روز 12 مه، مثبت اعلام شد.
هنوز متهم پنالتی شهرآورد 66 هستم
تهران- ایرنا- بازیکن اسبق استقلال با یادآوری خطای پنالتی اش در شهرآورد 66 می گوید که هنوز برخی از افراد وقتی او را در خیابان می بینند، می گویند که از عمد خطا کرده تا شهرآورد مساوی شود.
درخواست فرجام محرومیت 10 ساله دبیرکل پیشین فیفا رد شد
تهران - ایرنا - دادگاه حکمیت ورزش (کاس) که چندی پیش «جروم والک» دبیرکل پیشین فیفا را به اتهام استفاده از جت شخصی برای خود و خانوده اش و همچنین سوء استفاده از جایگاه شغلی به منظور فراهم کردن منصب برای پسرش، مجرم اعلام کرده بود، درخواست فرجام وی را نیز رد کرد.
اسامی محرومان هفته هشتم لیگ برتر فوتبال اعلام شد
تهران-ایرنا- کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال اسامی محرومان هفته هشتم لیگ برتر را اعلام کرد که براساس آن سرخآبی های پایتخت برای برگزاری شهرآورد در روز پنجشنبه محرومی ندارند.‏
ایران به دور دوم مسابقات قهرمانی آسیا صعود کرد
تهران -ایرنا- کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد تیم های فوتبال دختران زیر 16 سال چین، ایران، لائوس، استرالیا، میانمار، بنگلادش، ویتنام و فیلیپین به دور دوم مسابقات قهرمانی زیر 16 سال آسیا صعود کرده اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۶۷۴۸ نفر در پیش فروش محصولات ایران خودرو ثبت نام کردند
مطابق آمار تاکنون ۶ هزار و ۷۴۸ نفر موفق به ثبت نام در طرح پیش فروش محصولات ایران خودرو شده‌اند.
جدول- شهریه نجومیِ مدارس وابسته به سیاسیون
چند جریان مختلف در کشور و عموم جریان‌ها که یا ریشه در افرادی که مسئولیت‌هایی را در گذشته یا حال حاضر دارند یا اینکه سازمان‌ها ونهادها هم در این حوزه حضور دارند، مدارس غیرانتفاعی را تاسیس کرده‌اند.
جزئیات نامه محسن هاشمی به رهبر انقلاب در خصوص مشکلات تهران
محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران از نگارش نامه ای به رهبر انقلاب جهت بیان مشکلات تهران خبر داد.
نحوه محاسبه ارزش کالای قاچاق ورودی تعیین شد
تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تعیین نحوه محاسبه ارزش کالای قاچاق ورودی مقرر کردند: هر گاه صدور یا ورود کالایی به موجب مصوبات هیات وزیران ممنوع شود، آن کالا در حکم کالای مجاز مشروط است و مجازات کالای مشروط برای آن لحاظ می شود.
پتروشیمی شازند با انجمن نفت و گاز  تفاهم نامه امضا کرد
میزگرد چالش های قطعه سازان خودرو استان مرکزی برگزار شد
6هزار میلیارد ریال برای رونق تولید در خوزستان اختصاص یافت
پارس خودرو از تاخیر در تحویل خودرو پوزش خواست
مجوز 14 طرح توسعه صنعتی در استان سمنان صادر شد
مجوز سرمایه گذاری 103 میلیون یورویی در ارومیه صادر شد
دولت با وجود مشکلات از تولید کننده و کارآفرین حمایت می کند
وزیر بهداشت از بزرگترین کارخانه شیرخشک ایران در قزوین بازدید کرد
انبارهای نگهداری کالا با سامانه جامع رصد می شود
بیش از 37 درصد صادرات غیرنفتی هرمزگان محقق شده است