معادن به شرط فرآوری داخل استان واگذار می شود

14:07 ۱۳۰ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 385 0
معادن به شرط فرآوری داخل استان واگذار می شود

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: از آنجا که این استان دارای ظرفیت های معدنی زیادی است که بخشی از آن به صورت خام خارج می شود لذا شرط واگذاری معادن به سرمایه گذاران، فرآوری مواد معدنی داخل استان است.

ایرنا

به گزارش ایرنا محمدمهدی مروج الشریعه روز یکشنبه در نشست شورای معادن استان خراسان جنوبی افزود: تمامی شرایط لازم برای سرمایه گذاری در حوزه معادن استان فراهم است و در آمایش سرزمینی استان حداقل 600 شیت (پهنه) توسط دانشگاه بیرجند در این زمینه تدوین شده است.
وی گفت: همه مدعی هستیم بالاترین ظرفیت استان معدن است لذا نقش نهادهای خصوصی (عمومی غیر دولتی یا کاملا خصوصی) برای سرمایه گذاری در این حوزه باید ایجاد اشتغال پایدار و تغییر وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم باشد.
وی اظهار داشت: قرار است آثار ظرفیت های معدنی استان را در زندگی و وضعیت اقتصادی مردم مشاهده کرده و به جایی برسانیم که وقتی فردی اسم خراسان را شنید یاد مزیت های معدنی آن بیفتد.
استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر برگزاری منظم و منسجم جلسات شورای معادن استان یادآور شد: قرار نیست در اینگونه جلسات فقط گزارش عملکرد ارایه شود بلکه تاثیر عینی و عملی آن باید مشهود باشد.
وی بیان کرد: تا زمانیکه به شورای معادن صرف برگزاری جلسه نگاه کنیم آثار توسعه سرمایه گذاری در استان با نواقص مواجه شده و پیشرفت چشمگیری نخواهد داشت.
وی به ظرفیت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی استان اشاره کرد و گفت: پارسال نمایشگاهی در این زمینه توسط میراث فرهنگی با حضور 17 استان کشور در بیرجند برگزار شد که انتظار می رود همچنان ادامه داشته باشد.
مروج الشریعه با اشاره به حضور خراسان جنوبی در نمایشگاه نوروزگاه مشهد در نوروز 97 عنوان کرد: همچنین برای سال های آتی حضور در نمایشگاه های نوروزی استان های شیراز و اصفهان پیگیری می شود و بنا داریم کف فروش صنایع دستی و سوغات استان حداقل به بالای یک میلیارد تومان برسد.
وی اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت تهیه، تراش، فرآوری، فروش، بازاریابی و سایر موارد در زمینه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی استان مانند صفحه نامنظی از شطرنج بوده که مهره های آن در حال گردش نامنظم هستند.
وی افزود: در حالی می توان از این ظرفیت بالقوه به درستی برخوردار شد که برخی سنگ ها را برداشته و به صورت خام به فروش می رسانند لذا ارزش افزوده آن به جیب برخی می رود.
نماینده عالی دولت در استان خراسان جنوبی تاکید کرد: تمامی شرایط برای استفاده از این ظرفیت مهم به ویژه در رونق اشتغال در مناطق روستایی استان فراهم است اما حلقه مفقوده، سرمایه گذارن کلان واسط استان هستند.
وی گفت: هم اکنون در بسیاری از مناطق استان کارگاه های خانگی یا سنتی به تراش سنگ های قیمتی روی آورده اند اما در فروش آن با مشکل مواجه هستند که باید در این زمینه سرمایه گذاران متوسط ورود کرده و در کنار احداث کارگاه های تراش سنگ، بازاریابی آن را بر عهده بگیرند.
وی بیان کرد: مسئولان صنایع و معادن و میراث فرهنگی استان باید برای پیگیری و رفع مشکلات موجود استان در زمینه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی جلسات مجزا و اختصاصی برگزار کنند.
مروج الشریعه با بیان اینکه مردم و مسئولان استان هنوز آثار وجود سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی را لمس نکرده اند گفت: این در حالیست که در شورای معادن استان اطلاعات بسیار وسیعی در این زمینه ارایه می شود اما هنوز برند خاصی در استان وجود ندارد.
وی از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی خواست پیگیر حضور اعضای کمیسیون صنایع و معادن به استان باشند چراکه این کمیسیون فوق العاده برای استان مفید خواهد بود.
وی در ارتباط با واگذاری پهنه های اکتشافی معادن به سرمایه گذاران نیز گفت: در این راستا باید کاری کنیم هزینه ریسک سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران به حداقل برسد لذا باید به سرمایه گذار در تامین برخی زیرساخت ها کمک کرد.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه تکلیف سرمایه گذاران بخش معدن باید مشخص شود عنوان کرد: سرمایه گذار تابلوی روشنی برای سرمایه گذاری می خواهد و اصل عدم خام فروشی قطعا باید مدنظر وی قرار گیرد.
وی گفت: برای سرمایه گذاری در حوزه معادن استان یکسری امتیازات در اختیار سرمایه گذاران قرار دهیم از جمله اینکه از محل اعتبارات فنی و اعتباری به وی کمک خواهیم کرد.
وی با تاکید بر اینکه تکلیف سازمان زمین شناسی باید در استان روشن شود اظهار داشت: انتظار داریم سازمان زمین شناسی کشور گزارش تکمیلی خود را در خصوص اطلس معادن استان ارایه دهد.
مروج الشریعه بر لزوم مدیریت جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی استان تاکید کرد و گفت: برای این مهم بهترین راه تعامل با سرمایه گذار است و بنتونیت منطقه سرایان به صورت خام از استان خارج می شود که در این راستا از سرمایه گذار آن قول گرفتم تا یک واحد فرآوری در این شهرستان ایجاد کند و ما نیز با حداکثر ممکن به این سرمایه گذار کمک خواهیم کرد.
وی گفت: مردم انتظار جدی دارند حتی یک گرم از مواد معدنی استان خام خارج نشود اما جای فرآوری های قابل توجه در شهرستان زیرکوه نیز خالی است.
استاندار خراسان جنوبی از میراث فرهنگی استان خواست سنگ های نیمه قیمتی و قیمتی را مانند سایر سوغات استان در سبد هدایا قرار دهند.
استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: اگر می خواهیم برای استان سوغات تعریف کنیم باید در شکل بسته بندی که مهمترین مسئله ذوق، خلاقیت و ابتکار در نوع بسته بندی است از کارشناس خوش ذوق بخش خصوصی استفاده شود.
وی بیان کرد: در صورت فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ابتدا استانداری و سپس سایر دستگاه های اجرایی را مجاب می کنیم که برای سوغات و هدایا از این مهم استفاده کنند.
7557*3028


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیام وزیر راه برای درگذشت «نوربخش»
وزیر راه و شهرسازی با ارسال پیامی با اظهار تأسف، درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و معاون حقوقی و امورمجلس این سازمان را به ملت ایران و بازماندگان به ویژه خانواده های داغدار و وزیر و کارکنان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تسلیت گفت.
درمان بیماران با نیش زنبور عسل
حاج عمر عبدالحسن شهروند مصری از زنبور عسل برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده می کند. او که زنبوردار و یک پزشک تجربی و سنتی است به معاینه و درمان بیماری‌ها در یک محله فقیرنشین در قاهره مشغول است.
تشییع پیکر رئیس سازمان تامین اجتماعی در گرگان
پیکر رئیس و معاون سازمان تامین اجتماعی با حضور مسئولان کشوری و استانی در گرگان تشییع شد.
آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده‌های کشور
آخرین وضعیت جوی و ترافیکی راه‌های کشور اعلام شد.
وزیر دفاع درگذشت نوربخش را تسلیت گفت
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ضایعه درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تأمین اجتماعی کشور را در جریان سانحه رانندگی تسلیت گفت.
بدرقه پیکر نوربخش و تاج‌الدین در گرگان
مراسم بدرقه با پیکر سید تقی نوربخش و عبدالرحمن تاج‌الدین در بیمارستان حکیم جرجانی گرگان برگزار شد.
واکنش به انجام جراحی‌های گوش الاغی در ایران
رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران درباره اعمال نامتعارف زیبایی گفت: امکان ندارد یک متخصص جراحی پلاستیک این اعمال را برای بیماری انجام دهد، حتی اگر خود بیمار چنین درخواستی داشته باشد، چرا که انجام چنین اعمالی در شأن یک جراح پلاستیک نیست.
هاشمی: شورا از انتصابات شهرداری راضی نیست
واکنش توییتری محسن هاشمی به انتصابات دقیقه نودی افشانی در شهرداری تهران را مشاهده می کنید.
درخواست واردات جگر به کشور
رئیس اتحادیه فروشندگان دل، جگر و قلوه گفت: با وجود عرضه مناسب دام زنده اما به دلیل قاچاق بیش از حد آن، بازار دل و جگر با مشکلاتی مواجه شده و درخواست واردات جگر به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شده است.
چرا صادرات فرش کاهش یافت؟
رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران از کاهش بیش از ۱۰۰ میلیون دلاری ارزش صادرات فرش خبر داد و دلیل آن را ناشی از عوامل داخلی و خارجی دانست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اطلاعیه وزارت صنعت درباره افزایش قیمت خودرو
روابط عمومی وزارت صمت اعلام کرد: هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت خودرو از سوی این وزارتخانه اتخاذ نشده است.
۱۲ فیلم ناراحت‌کننده که جرأت تماشای دوباره آن‌ها را ندارید
میلیون‌ها فیلم در طول بیش از یک قرن فعالیت سینما ساخته شده اند، اما تعداد کمی از آن‌ها به عنوان فیلم‌هایی قوی و شاهکار خود را متمایز از بقیه ساخته اند. بعضی از فیلم‌های بزرگ تاریخ سینما اگر چه بدون شک ارزش یک بار تماشا را دارند، اما شاید دوست نداشته باشیم بعد از مدتی برای بار دوم به تماشای آن‌ها بنشینیم و حتی شاید هیچوقت!
حقایقـی در مورد قلیـــان که از آن بی خبرید- اینفوگرافی
برخی از سودجویان و عرضه کنندگان قلیان برای جذب مشتری و سود بیشتر، اقدام به افزودن مواد مخدر و روان گردان به توتون مصرفی و الکل در آب محتوی ابزار قلیان می نمایند.
روایتی از لحظه تصادف خودروی نوربخش با تریلی
استاندار گلستان گفت: پشت یکی از تقاطع‌ها ‌در لحظه‌ای کوتاه یک تریلی با سرعت بسیار زیاد به خودروی لندکروز رئیس سازمان تأمین اجتماعی برخورد کرد.
جوانی که با یک وان پر از سکه، آیفون خرید
یک جوان وبلاگ‌نویس در مسکو با ۳۵۰ کیلوگرم سکه به مرکز فروش اپل رفت و یکی از آخرین‌ مدل‌های گوشی آیفون را خریداری کرد.
31 درصد ذخیره طلای کشور در آذربایجان غربی قرار دارد
414 تن گوشت منجمد در قزوین توزیع شد
یک میلیارد تن ذخایر معدنی در کرمانشاه شناسایی شده است
مواد اولیه داخلی صنعت تایر با ارز آزاد تامین می شود
خوداتکایی کانال امن گذر از تحریم
بازرسی نباید بهانه ای برای تاخیر انداختن کار مردم شود
عبور از جنگ اقتصادی نیازمند وفاق ملی است
مشکل بیمه کارگران هفت تپه حل شد
تمام بنگاه های اقتصادی برای رفع مشکلات بکوشند
صنعتگران در شرایط جنگ اقتصادی توقع کمک از دولت نداشته باشند