بسیج سازندگی به دنبال کار موزائیکی در اقتصاد است

14:32 ۱۱ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 52 0
بسیج سازندگی به دنبال کار موزائیکی در اقتصاد است

بیرجند - ایرنا - جانشین رئیس سازمان بسیج سازندگی گفت: بسیج سازندگی در سال 1397 به دنبال کار موزائیکی در اقتصاد و گروه های جهادی است.

ایرنا

به گزارش ایرنا سرهنگ محمد زهرایی روز یکشنبه در نشست کارگروه استانی ایجاد هماهنگی پشتیبانی و نظارت بر برنامه های بسیج سازندگی خراسان جنوبی افزود: در بحث نظامی واژه دفاع موزائیکی به کار برده می شود یعنی هر منطقه در دفاع نظامی، امنیتی و اقتصادی روی پای خود بایستد.
وی اظهار داشت: در بسیج سازندگی ایراداتی در حوزه گروه های جهادی وارد بود اینکه فعالیت ها عمق کم و با پراکنده کاری انجام می شد و در سال جاری جغرافیای هدف برای گروه های جهادی تعریف شد.
وی گفت: در طرح جغرافیای هدف چند گروه جهادی یک یا چند نقطه روستایی را به عنوان جغرافیایی هدف خود انتخاب می کنند و مدت سه تا پنج سال در منطقه حضور دارند و به تدریج گروه جهادی بومی را به جای خود ایجاد می کنند.
جانشین رئیس سازمان بسیج سازندگی تصریح کرد: برنامه گروه جهادی فاصله گیری از اتکا به بودجه دولت و بسیج است و باید از ظرفیت مردم و خیران استفاده شود.
وی گفت: کار جمعی خوب در جغرافیای هدف اتفاق می افتد که از این طرح به لحاظ فرهنگی و معنوی حمایت شود و اگر قرار است پروژه ای در بسیج سازندگی تعریف شود اولویت به جغرافیای هدف داده شود.
وی افزود: محله های طرح کرامت، دهستان های پیشرفت و آبادانی و مناطق روستایی که ظرفیت تبدیل شدن به قطب را دارد از جغرافیای هدف هستند.
زهرایی گفت: شرایط کنونی کشور نیازمند بازتعریف فعالیت ها و برنامه های عملیاتی در دستگاه های اجرایی است و شرایط اقتصادی خاصی بر کشور حاکم شده که دلیل عمده آن تغییرات محیطی پیوسته و مستمری است که در دنیای پیرامون ما اتفاق افتاده است.
وی بیان کرد: وقتی درجه عدم اطمینان محیطی بالا می رود باید در درون از انسجام و ادغام بیشتری بهره برد که این اتفاق هنوز در کشور رخ نداده است و از هم گسیختگی سیاسی، اقتصادی و مبانی راهبردی در دستگاه های اجرایی وجود دارد که اگر از انسجام برخوردار نشود از این فضاها و خلاها ضربه می خوریم.
وی گفت: هم اکنون با جامعه ای از ابرقدرت های استکباری درگیر هستیم و در مدیریت استراتژیک به این درگیری از تفکر جودویی یاد می شود؛ یعنی اگر حریف از قامت درشت و قدرت بیشتر برخوردار است حتما نباید با او به شکل مستقیم دست و پنجه نرم کرد چون با شکست مواجه می شویم بلکه در این حالت از انرژی خود فرد برای زمین زدن او استفاده می شود.
جانشین رئیس سازمان بسیج سازندگی افزود: هر آنچه در خانه داریم را نباید عنوان کنیم و در مدیریت استراتژیک به این نوع مدیریت فن سگ خانگی اطلاق می شود که در این تفکر گفته می شود اگر یک سگ کوچک خانگی دارید اما همسایه شما نمی داند که این سگ کوچک است از آن حربه می توان علیه دشمن استفاده کرد.
وی تصریح کرد: اگر امروز به دنبال توسعه زیرساخت ها و ایجاد فضاهای غیراولویت دار باشیم و منابع مالی خود را به این سمت ببریم، کار درستی نیست.
وی گفت: آیا در این برحه زمانی که مشکل عمده کشور تهدید خارجی، کمبود آب و اشتغال است، نباید بازتعریفی در عناوین پروژه ها و فعالیت های دستگاه ها داشته باشیم؟
زهرایی اولویت کار در بسیج سازندگی را آب و اشتغال اعلام کرد و افزود: منظور از آب پروژه های آبخوان داری، آبخیزداری و قنات، کانال کشی، جلوگیری از فرسایش خاک و بیابان زدایی است.
وی اظهار داشت: آب یعنی هر آنچه مردم خراسان جنوبی برای ماندن در این استان و مهاجرت نکردن به آن نیاز دارند و از سازمان برنامه و بودجه تقاضا داریم در این استان مقوله آب را به عنوان اولویت نخست خود تعریف کند.
جانشین رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت: مزیت نسبی در خراسان جنوبی برای سرمایه گذاری وجود ندارد چون این استان در گوشه ای از کشور با فاصله زیاد از مراکز مصرف کننده واقع شده که حمل و نقل ضعیف دارد و هیچ بخشودگی و مشوق برای سرمایه گذار ندارد.
وی افزود: راهکار سرمایه گذاری در این استان از روستاها و واحدهای کوچک کمک اشتغال است که باید به زنجیره ارزش وصل شده و خوشه صنعتی تشکیل دهند.
وی تاکید کرد: سبد اشتغال روستایی ایجاد شود یعنی اگر فردی چند گوسفند دارد در کنار آن صنایع دستی هم داشته باشد.
زهرایی گفت: دستگاه اجرایی به تنهایی قادر به ایجاد اشتغال پایدار و مستقیم در روستا نیست و باید هم افزایی در روستاها توسط دستگاه های مربوط ایجاد شود.
رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی هم گفت: پروژه های عمرانی و محرومیت زدایی از محورهای فعالیت این سازمان برای کمک به دولت در محرومیت زدایی است.
مهدی هنری افزود: 16 پروژه در بحث اعتبارات دولتی در سال مالی 1396 با مبلغ 21 میلیارد ریال در قالب موافقت نامه مستقیم با سازمان برنامه و بودجه مبادله شد.
وی اظهار داشت: دستگاه های اجرایی پروژه های قابل واگذاری خود به سازمان بسیج سازندگی را اعلام کنند.
رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی گفت: قرارگاه محرومیت زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پروژه ها را با مشارکت دستگاه اجرایی و خیران به مردم انجام می دهد که در سال 1396 از این سرفصل 20 میلیارد ریال با 50 پروژه تعریف و همه آنها محقق شد.
وی افزود: در حوزه قرارگاه پیشرفت و آبادانی 6 دهستان که از سال گذشته قرارداد آنها منعقد شد، تعداد 82 پروژه با مبلغ 55 میلیارد ریال در برنامه تعریف شده که 27 میلیارد ریال این مبلغ سهم قرارگاه پیشرفت و آبادانی و بقیه مربوط به دستگاه های اجرایی و خودیاری مردم روستاهاست و تا کنون 25 میلیارد ریال اعتبار قرارگاه پیشرفت و آبادانی تامین شده است.
هنری اظهار داشت: برای دهستان های لانوی سربیشه، گزیک درمیان و بندان نهبندان با آستان قدس رضوی به تفاهم رسیده ایم.
7559*3028


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

صنعت ، تجارت و کشاورزی
صنعت ، تجارت و کشاورزی

آخرین اخبار

188 هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت گیاهان دارویی است
آستارا - ایرنا - معاون برنامه ریزی و بین الملل گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: گیاهان دارویی در 188 هزار هکتار از اراضی کشور کشت می شود و از این میزان، 107 هزار به زعفران و 20 هزار هکتار به گل محمدی اختصاص دارد
ترامپ: بسیاری از روایات رسانه ها «کاملا ساختگی» هستند
تهران - ایرنا - «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا «رسانه های منتشر کننده اخبار جعلی» را بشدت مورد انتقاد قرار داد و گفت بسیاری از روایات رسانه ها درباره او و تیمش «کاملا ساختگی» هستند.
عربستان قرارداد خرید 5 ناو جنگی از اسپانیا را امضا کرد
تهران-ایرنا-عربستان که درحال حاضر یکی از بزرگترین واردکنندگان سلاح و تجهیزات نظامی در جهان به شمار می رود، قرارداد نظامی تازه ای را با یک شرکت کشتی سازی اسپانیایی برای خرید 5 ناو جنگی امضا کرد.
پادشاه عربستان حاضر به ترک قدرت نیست
دوحه -ایرنا -برخی منابع نزدیک به دربار پادشاهی عربستان گفتند که 'سلمان بن عبدالعزیز' با وجود بیماری حاضر به ترک قدرت نیست.
اتحادیه اروپا از تصویب قانون «کشور یهود» ابراز نگرانی کرد
تهران - ایرنا - اتحادیه اروپا از تصویب قانون جدیدی در پارلمان رژیم صهیونیستی که حق تصمیم گیری صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی را به رسمیت می شناسد، ابراز نگرانی و اعلام کرد: تصویب این قانون، راه حل تشکیل دو کشور مستقل (فلسظینی- صهیونیستی) را پیچیده می کند.
250 میلیارد دلار در جمهوری آذربایجان سرمایه گذاری شده است
باکو – ایرنا – رئیس جمهوری آذربایجان گفت: میزان سرمایه گذاری در 15 سال اخیر در اقتصاد جمهوری آذربایجان نزدیک به 250 میلیارد دلار بوده است .
هیاتی آمریکایی برای تحریم ایران به آنکارا سفر می کند
آنکارا- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که یک هیاتی آمریکایی برای مذاکره در خصوص چند موضوع از جمله تحریم علیه ایران فردا وارد آنکارا می شود.
سفر رییس جمهوری چین به پنج کشور عربی و آفریقایی آغاز شد
پکن- ایرنا - سفر 10 روزه 'شی جین پینگ' رئیس جمهوری چین به 5 کشور عربی و آفریقایی از امروز پنجشنبه آغاز شد او در گام نخست راهی امارات متحده عربی شد.
43 نیروی امنیتی هند در درگیری های کشمیر کشته شده اند
دهلی نو-ایرنا- بر اساس گزارشی که به پارلمان هند ارائه شده است در 6ماه گذشته 100 تروریست و 43 نیروی امنیتی هند در درگیری های ایالت جامو و کشمیر کشته شده اند.
امکان نشست سه جانبه رهبران دو کره و آمریکا وجود دارد
پکن- ایرنا- وزیر امور خارجه کره جنوبی که به لندن سفر کرده است می گوید امکان نشست سه جانبه رهبران دو کره و رییس جمهوری آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل که شهریور سال جاری در نیویورک برگزار می‌شود وجود دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دستگیری خواننده پاپ به اتهام آزارجنسی
معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، از دستگیری جوانی خبر داد که با سوءاستفاده از عنوان هنری خوانندگی و دادن وعده ازدواج اقدام به فریب و آزار و اذیت دختران جوان کرده است.
بازیکن سابق رنجرز به تراکتورسازی پیوست
هری فوریستر بازیکن تیم فوتبال رنجرز، به تیم تراکتورسازی تبریز پیوست.
دلیل بازگشت بازیکن استقلال به تهران مشخص شد
بازیکن تیم فوتبال استقلال از اردوی تیمش در ترکیه به ایران بازگشت.
رییس اسبق موزه گرگان درگذشت
تهران_ایرنا_ قربانعلی عباسی، باستان شناس و میراث بان برجسته استان گلستان پس از یک دوره بیماری امروز پنج شنبه در بیمارستان شهید صیاد شیرزای گرگان دارفانی را وداع گفت.
پیام تسلیت نوبخت برای وحید حقانیان
سخنگوی دولت درپیامی درگذشت مرحوم سیدحسن حقانیان پدر سیدوحید حقانیان معاون محترم دفتر رهبرمعظم انقلاب را تسلیت گفت.
تعریض جاده های اورامانات از اولویتهای اداره راه است
بیش از 17 هزار مسکن روستایی در خوی سنددار شد
وزیر ارتباطات: توسعه فناوری اطلاعات فساد را کاهش می دهد
روابط عمومی همراه اول سرآمد شد
مشکلات سرمایه گذاران را پیگیری می کنیم
چهار هزار میلیارد ریال برای راهسازی بخش لوداب هزینه شد
پنج شهر لرستان اداره یا نمایندگی راه و شهرسازی ندارد
ساخت هفت هزار و 800 کیلومتر بزرگراه در دست اقدام است
چهار طرح مخابراتی در خوزستان به بهره برداری رسید
راه آهن ایران - افغانستان امسال بهره برداری می شود